انتخابی سخت بین Amd و Intel

شما کدام یک از این گزینه ها را انتخاب می کنید(ابتدا بخوا

• مجموع رای دهنده‌ها
    39

khosro-parviz

کاربر سایت
Sep 26, 2007
166
نام
بهرام
درود دوستان شما بودید کدام یک را بر می گزیدید؟

گزینه ی یک

ASUS-M2N SLI DELUXE قیمت = 150 مادربورد AMD
AMD-Athlon 64bit X2 Dual Core 6000+ 3.0 GHz 2M.B cache قیمت =175 سی پی یو AMD

گزینه ی دو

GIGABYTE-P35-S3 قیمت 150 مادربورد اینتل
INTEL Core 2 Duo E6550-2.33 GHz 4M.B Cache قیمت 175 سی پی یو اینتل

R.I.P

Father
کاربر سایت
Jun 5, 2006
3,217
چرا گزینه ی دو بهتر است؟ لطفا با دلیل بگویید.
سپاسگزارم.

من گفتم سیستمت رو نگه دار.
دومی CPU قویتری داره...دلیلش رو میتونی توی سایت های بنچمارک ببینی!
ولی در کل تفاوت اونقدر نیستش که بخوای سیستمت رو بفروشی دموی رو بگیری;)

3dclub

کاربر سایت
Mar 29, 2007
92
خواستم يه تايپيك جديد درست كنم ولي ديدم دوستمون هم همين سوالو كرده
پس اين چيه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟:::

به طور کلی AMD به دلیل قیمت پایین تر بهتر از Intel است. در واقع شما با یک هزینه ثابت می توانید CPUی قویتری از سری AMD نسبت به Intel تهیه کنید.
این دو CPU دارای چند تفاوت فنی هستند:
1- AMD براساس معماری اجرایی 9 مرحله ای ساخته شده است اما معماری پردازنده های Intel شش مرحله ای می باشد.بدین معنا که AMDدر هر چرخه کاری 9عملیات را انجام میدهد در حالی که Intel فقط 6 عمل را می تواند انجام دهد.2- زمانی که اینتل P4 را طراحی کرد طول PIPELINE را از 10 مرحله در P3 به 20 مرحله افزایش داد Intel همین تغیر توانست که تعداد عملیاتی که در چرخه عملیاتی انجام می شود بصورت قابل ملاحظه ای کاسته میشود و از طرف دیگر افزایش طول PIPELINE نیازمند افزایش تعداد ترانزیستور ها برای انجام همان تعداد عملیات میباشد که این امر باعث افزایش اندازه هسته و بالا رفتن قیمت تولید میشود . در حالی که AMD با وجود افزایش فرکانس پردازنده های خود طول pipeline را به همان اندازه p3 یا k6 ثابت نگهدارد .
3- AMD از مس برای اتصال ترانزیستور های بکار رفته در پردازنده ها استفاده میکند در صورتی که در ساختمان پردازنده های Intel آلومینیوم بکار رفته است.مس هادی الکترسیته بهتری است ، ازاین رو پهنای اتصالهای بین ترانزیستورها را به میزان چشمگیری کاهش می یابد .که این امر باعث مصرف کمتر مواد اولیه و در نتیجه منجر به کاهش هزینه می شود این دلیل ارزان تر بودن AMD نسبت به P4 است.
4- از دیگر تفاوت های میان AMD وIntel میتوان به راندمان Cache بروی چیپ اشاره کرد ، AMD از معماری انحصاری استفاده میکند که راندمان بیشتری نسبت بیشتری نسبت به طراحی معماری غیر انحصاری Intel دارد.
5- یکی دیگر از مهمترین نکات برتر پردازنده های AMD واحد ممیز شناور آن است که از FPU اینتل بسیار قویتر میباشد که این امر باعث اجرای سریع تر برنامه های چند منظوره( MultiMedia) میشود.
علیرغم اینکه این اطلاعات کمی قدیمی است ولی AMD روز به روز نسبت به Intelبرتری خود را نشان می دهد. AMD به سرعت 6400 دست پیدا کرده است در حالی که Intel در سرعت 3800 به دلیل بالا رفتن بیش از حد دمای CPU متوقف شد. از این رو به راه حلهایی مانند افزایش کش و ایجاد CPU های دو هسته ای روی آورد که باز هم نتوانست کاری کند. اگر با کسانی که با CPU های AMD و اینتل کار کرده اند صحبت کنید تفاوت سرعتی را که آنها احساس کرده اند را می شنوید.AMD در حال حاضر CPU های 64 بیتی را با قیمت بسیار پایینی ارائه کرده است که به صورت 32 بیتی نیز کار می کنند و در واقع در دو مد کار می کنند ولی CPUی 64 بیتی Intel در حال حاضر فقط Xeon و Intel Core 2 Due است که قیمت بسیار بالایی دارد.
AMD دیگر اشکالات قبلی را ندارد. حرارت CPU آن در سرعت 6000 زیر 40 درجه است. به هیچ وجه نمی سوزد. انواع دو هسته ای آن دیگر هیچ اشکالی در آنها پیدا نمی شود و خاصیت Multitasking را که Intel به آن افتخار می کند را دارا می باشد.
سری های جدید آن که از DDR2 هم پشتیبانی می کنند. از نظر پشتیبانی از هاردهای SATA 2.0 شما می توانید مادربرد ارزان قیمتی را برای این کار سازگار با AMD خریداری کنید.
فرکانس زیاد برای بدن اشکال دارد. فرکانس واقعی AMD بسیار کمتر از فرکانس معادل آن در مقایسه با Intel است. فرکانس واقعی CPUی AMD با سرعت 5000 فقط 2500 است و این یعنی شاهکار.
قیمت CPUی 64 بیتی AMD در سرعت 6000 حدود 150 هزار تومان است در حالی که Intel در این حد یعنی e660 قیمتی حدود 200.000 تومان دارد.

لطفا با دليل و مدرك پاسخ بدين
ممنون

R.I.P

Father
کاربر سایت
Jun 5, 2006
3,217
خواستم يه تايپيك جديد درست كنم ولي ديدم دوستمون هم همين سوالو كرده
پس اين چيه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟:::

به طور کلی AMD به دلیل قیمت پایین تر بهتر از Intel است. در واقع شما با یک هزینه ثابت می توانید CPUی قویتری از سری AMD نسبت به Intel تهیه کنید.
این دو CPU دارای چند تفاوت فنی هستند:
1- AMD براساس معماری اجرایی 9 مرحله ای ساخته شده است اما معماری پردازنده های Intel شش مرحله ای می باشد.بدین معنا که AMDدر هر چرخه کاری 9عملیات را انجام میدهد در حالی که Intel فقط 6 عمل را می تواند انجام دهد.2- زمانی که اینتل P4 را طراحی کرد طول PIPELINE را از 10 مرحله در P3 به 20 مرحله افزایش داد Intel همین تغیر توانست که تعداد عملیاتی که در چرخه عملیاتی انجام می شود بصورت قابل ملاحظه ای کاسته میشود و از طرف دیگر افزایش طول PIPELINE نیازمند افزایش تعداد ترانزیستور ها برای انجام همان تعداد عملیات میباشد که این امر باعث افزایش اندازه هسته و بالا رفتن قیمت تولید میشود . در حالی که AMD با وجود افزایش فرکانس پردازنده های خود طول pipeline را به همان اندازه p3 یا k6 ثابت نگهدارد .
3- AMD از مس برای اتصال ترانزیستور های بکار رفته در پردازنده ها استفاده میکند در صورتی که در ساختمان پردازنده های Intel آلومینیوم بکار رفته است.مس هادی الکترسیته بهتری است ، ازاین رو پهنای اتصالهای بین ترانزیستورها را به میزان چشمگیری کاهش می یابد .که این امر باعث مصرف کمتر مواد اولیه و در نتیجه منجر به کاهش هزینه می شود این دلیل ارزان تر بودن AMD نسبت به P4 است.
4- از دیگر تفاوت های میان AMD وIntel میتوان به راندمان Cache بروی چیپ اشاره کرد ، AMD از معماری انحصاری استفاده میکند که راندمان بیشتری نسبت بیشتری نسبت به طراحی معماری غیر انحصاری Intel دارد.
5- یکی دیگر از مهمترین نکات برتر پردازنده های AMD واحد ممیز شناور آن است که از FPU اینتل بسیار قویتر میباشد که این امر باعث اجرای سریع تر برنامه های چند منظوره( MultiMedia) میشود.
علیرغم اینکه این اطلاعات کمی قدیمی است ولی AMD روز به روز نسبت به Intelبرتری خود را نشان می دهد. AMD به سرعت 6400 دست پیدا کرده است در حالی که Intel در سرعت 3800 به دلیل بالا رفتن بیش از حد دمای CPU متوقف شد. از این رو به راه حلهایی مانند افزایش کش و ایجاد CPU های دو هسته ای روی آورد که باز هم نتوانست کاری کند. اگر با کسانی که با CPU های AMD و اینتل کار کرده اند صحبت کنید تفاوت سرعتی را که آنها احساس کرده اند را می شنوید.AMD در حال حاضر CPU های 64 بیتی را با قیمت بسیار پایینی ارائه کرده است که به صورت 32 بیتی نیز کار می کنند و در واقع در دو مد کار می کنند ولی CPUی 64 بیتی Intel در حال حاضر فقط Xeon و Intel Core 2 Due است که قیمت بسیار بالایی دارد.
AMD دیگر اشکالات قبلی را ندارد. حرارت CPU آن در سرعت 6000 زیر 40 درجه است. به هیچ وجه نمی سوزد. انواع دو هسته ای آن دیگر هیچ اشکالی در آنها پیدا نمی شود و خاصیت Multitasking را که Intel به آن افتخار می کند را دارا می باشد.
سری های جدید آن که از DDR2 هم پشتیبانی می کنند. از نظر پشتیبانی از هاردهای SATA 2.0 شما می توانید مادربرد ارزان قیمتی را برای این کار سازگار با AMD خریداری کنید.
فرکانس زیاد برای بدن اشکال دارد. فرکانس واقعی AMD بسیار کمتر از فرکانس معادل آن در مقایسه با Intel است. فرکانس واقعی CPUی AMD با سرعت 5000 فقط 2500 است و این یعنی شاهکار.
قیمت CPUی 64 بیتی AMD در سرعت 6000 حدود 150 هزار تومان است در حالی که Intel در این حد یعنی e660 قیمتی حدود 200.000 تومان دارد.

لطفا با دليل و مدرك پاسخ بدين
ممنون

چیزایی که گفته شده در مورد AMD Athlon 64 VS Pentium 4 نسبتا درسته ولی در مورد C2D اصلا صدف نمیکنه...کلا زیاد چیز معتبری ننوشتی دوست عزیز...یعنی نویسنده ی اون مطلب چیز زیادی بارش نبوده...در ضمن الان E6550 با قدرت خیلی بیشتر از X2 6000 و قدرت اور کلاک پذیری فوق العاده 170 تومنه...دیگه دور دور Core 2 duo هست...

GameKeeper

کاربر سایت
Jan 27, 2008
2,695
نام
محمدرضا
با عرض سلام:
کاملا با دوستمون 3dclub موافقم.
نمی دونم کی این مطلبو قبول داره که دور دور Core 2 duo است؟!!!(r.i.p-unknown)
من خودم عاشق amd هستم و همیشه هم از amd حمایت کردم و می کنم.
اصلا هم با اینتل و ... لجبازی یا مشکلی ندارم.
اگر اینتل نبود رقابتی پیش نمی آمد و amd پیشرفت نمی کرد.(و بالعکس)
دلایلی هم که در مورد برتری amd نسبت به intel نوشته شده است کاملا درسته و تماما مستند و علمی هستند.
من و دوستان(طرفداران Amd) هم دوست داریم که ویژگی های intel رو که باعث برتری (ساخته ذهن خودشان) اینتل بر amd شده است را ببینیم و بشنویم.
البته مطمئن باشند که اگر ما در مورد amd تحقیق کرده ایم پس مطمئننا دنبال intel نیز رفته ایم.
متاسفانه در جامعه ما و بین مردم باب شده است که اگر چیزی گران تر است بهتر است و چیزی هم که قیمت کمتری دارد یا کیفیتش پایین تر است یا مورد و اشکال خاصی دارد .... (متاسفانه)
اما در مورد داغ کردن amd هم بگویم که مدت ها همچون چوبی از طرف intel ای ها بر سر ما خورده می شد و تنها دلیل ضعف ای.ام.دی نسبت به اینتل بود عرض کنم که در سری جدید ای.ام.دی این مشکل تا حد زیادی از بین رفته است.
با تشکر....
امیدوارم که این مطلب دلخوری خاصی ایجاد نکند

amd_vs_intel_2.jpg

آخرین ویرایش:

R.I.P

Father
کاربر سایت
Jun 5, 2006
3,217
دوست عزیز متاسفم:D حوصله ی بحث کردن با کسی رو ندارم...چون نرود میخ اهنین در سنگ...اخه اینم دیگه باید ثابت کرد که C2D تکنولوژیه برتر از K8l یا حتی این Phenom ها هست؟!!!!
فقط لطف کن تست های CPU رو از 2 سایت زیر یه نگاهی بنداز:
www.tomshardware.com
www.xbitlabs.com

راستی بازم میگم Core 2 duo پنتیوم حساب نمیشه...لطفا اول اطلاعاتتون رو کمی بالا ببرید ;)مخصوصا توی قسمت راهنمایی که اونجا راهنمایی اشتباه میتونه بن شدن همراه داشته باشه

GameKeeper

کاربر سایت
Jan 27, 2008
2,695
نام
محمدرضا
در مورد core 2 duo هم باید عرض کنم که پنتیم نیست(و خوب هم می دانیم)

اگر منظورتان اون عکسی است که من در مطلبم گذاشته ام باید عرض کنم که اون فقط و فقط یک عکس است .... همین و بس!!!!

:-":-"

amirtycoon2000

کاربر سایت
May 11, 2007
555
فرق Intel Core 2 Duo E4500 - 2.2GHz
با Intel Dual-Core E2160 - 1.8GHz
چیه؟ من اگه بخوام اینتل تا 100000 تومان بخرم چی پیشنهاد میکنید
هر دو اين سي پي يو ها داراي باس 800 هستند و از معماري core براي ساخت آنها استفاده شده ولي E2160 داراي 1 مگابايت حافظه L2 هست در حالي كه E4500 داراي 2 مگابايت حافظه L2هست.
حافظه بيشتر براي بازي ها و كاراي رندر مناسب تر است.

m.sarsh

کاربر سایت
Aug 20, 2006
463
نام
محمدرضا
میگم من میخواستم و میخوام اولی رو بگیرم ولی ته دلم خیلی دوست دارم دومی روبگیرم.

من یه جورایی مجبورم اولی رو بگیرم چونکه من توی مین بردهای اینتل اصلا تو رنج 100-150 تومن هیچکدومو ندیدم SLI داشته باشند.

fly

کاربر سایت
Jun 30, 2007
214
نام
کوروش
از هنگامي كه پردازنده‌هاي سري Core 2 Duo موفقيت قابل‌توجهي را به دست آوردند، ‌شركت اينتل به فكر افتاد تا با استفاده از قابليت‌هاي اين سري از پردازنده‌ها، اولين محصول چهار هسته‌اي خود را بسازد.

مشخصات فني‌
> فركانس كاري و ميزان حافظه پنهان L2: گيگاهرتز 4/2 - مگابايت 8
> فركانس مسير FSB و فناوري ساخت: 266 مگاهرتز (QDR) - نانومتر 65
> نوع هسته و حداكثر درجه حرارت كاري: Kentsfield - درجه 2/62
> ولتاژ كاري و حداكثر توان مصرفي: 37/1 ولت - 105 وات
> فناوري پردازنده: NX-Bit - EMT46T - SSE3-SSE - VT

از هنگامي كه پردازنده‌هاي سري Core 2 Duo موفقيت قابل‌توجهي را به دست آوردند، ‌شركت اينتل به فكر افتاد تا با استفاده از قابليت‌هاي اين سري از پردازنده‌ها، اولين محصول چهار هسته‌اي خود را بسازد.

چند مدت پيش بود كه اين شركت اولين سري از پردازنده چهار هسته‌اي خود را با تعبيه دو واحد پردازش Core 2 Duo به بازار عرضه كرد. البته با آن كه اين پردازنده‌ها مجهز به چهار واحد پردازش بودند، اما بسياري از كارشناسان اين نوع پردازنده‌ها را به‌عنوان يك محصول چهار هسته‌اي واقعي قبول نداشتند.

چون اينتل به علت محدوديت فناوري ساخت مجبور شده بود كه هر كدام از دو واحد پردازش را روي يك سطح مجزاي سيليكون كار كند و به وسيله مسير FSB با فركانس 1333 مگاهرتز اين دو واحد پردازش را با يكديگر ارتباط دهد كه اين موضوع باعث كاهش كارايي اين نوع پردازنده نسبت به رقباي دوهسته‌اي خود در مقايسه‌هاي مختلف مي‌شود.

از طرفي تفاوت قيمت زياد اين پردازنده‌ها با سري دوهسته‌اي خود باعث شد كه كاربران تمايل چنداني به خريد اين پردازنده نشان ندهند. اما خوشبختانه چند مدتي است كه اينتل دلش به حال دوستداران پردازنده‌هاي چهار هسته‌اي سوخته (البته بيشتر به حال خودش) و اين محصولات را ارزان كرده است تا افراد بيشتر به سمت اين سري از محصولات روي آورند. يكي از محصولات خانواده چهار هسته‌اي‌ها كه كاهش قيمت بيش از ديگران در فروش آن تاثير داشت، پردازنده چهار هسته‌اي Q6600 است.

Q6600 مجهز به چهار واحد پردازش 4/2 گيگاهرتزي و هشت مگابايت حافظه L2 است. (هر دو واحد پردازش مجهز به چهار مگابايت است) مسير FSB در اين پردازنده در فركانس كاري 1066 مگاهرتز و فركانس مرجع 266 مگاهرتز فعاليت مي‌كند (اين مقدار در پردازنده‌هاي جديد اينتل 1333 و 333 مگاهرتز است) كه اين ويژگي كمك به‌سزايي به پردازنده در پردازش‌هاي پيچيده مي‌كند.

Q6600 بر اساس فناوري 65‌نانومتر ساخته مي‌شود و توانايي تحمل 2/62 درجه سانتيگراد را دارد. در اين پردازنده ولتاژ هسته پردازنده، 2/0 ولت نسبت به سري Core 2 Duo افزايش يافته است. اما با اين وجود حداكثر توان مصرفي آن از 105 وات در حداكثر فشار كاري تجاوز نمي‌كند.

محصول چهار هسته‌اي شركت اينتل از تمام فناوري‌هاي جديد اين شركت مانند SSE3 ،VT ، EM64T و‌... پشتيباني مي‌كند كه اين ويژگي‌ها باعث افزايش كارايي آن در كاربردهاي مختلف مي‌شود. در مجموع اگر به دنبال يك پردازنده مناسب براي پردازش تصوير ويديويي و گرافيكي مي‌گرديد و پول كافي هم براي خريد يك پردازنده 275 ‌هزار‌توماني داريد Q6600 يك انتخاب مناسب براي شما است.

مزايا

كارايي مناسب در كاربردهاي چند‌رسانه‌اي، قيمت قابل قبول در مقايسه با امكانات پردازنده، توان مصرفي مناسب در مقايسه با پردازنده‌هاي دو‌هسته‌اي

معايب‌
تفاوت اندك كارايي در بعضي از نرم‌افزارها و تست‌ها با رقباي دو‌‌هسته ای خود.

فکر کنم بدرد به خور باشه.با سپاس

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر