امتیازات ANTHEM

بازه نمرات بازی رو در چه حد پیش بینی میکنید ؟؟

• مجموع رای دهنده‌ها
    169
  • نظرسنجی بسته شده است .

K I 1 1 E R

ناظم انجمن
Feb 22, 2011
17,149
نام
∂αнмα
796790670.jpg

Initial release date: February 22, 2019
Publisher: Electronic Arts
Developers: BioWare, Motive Studios
Platforms: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows

23532623623.jpg

Gamer.nl 60
Seldom do we play games that are so fun to play, while also being super disappointing. There are so many problems, but underneath there is a very good game that can't even come through wearing a powerful exosuit.

3DJuegos 70
Anthem could be a great game and sometimes it can be an enjoyable ride, but as a loot shooter it's a flawed experience, dragged down with many problems and leaving you with a sense of hunger.

Everyeye.it 76
A rich narrative composition, multifaceted and enveloping, is the setting for a frenetic and amusing gameplay, which draws strength from a surprisingly effective movement system, able to offer a unique flavor both to combat and exploration.

Guardian 40
Even where it is strongest, Anthem rarely stretches beyond the derivative. The combat, while well-designed, is little more than Gears of War with jetpacks, and narratively it veers between inconsequential and downright irritating. This anthem is, sadly, a tedious and conservative dirge that we’ve all heard before

Metro GameCentral 60
There are flashes of brilliance, especially when it comes to the flying, but confused storytelling, boring loot, and unsatisfying missions don’t justify the game’s massive time investment.

PC Invasion 50
Anthem offers near unlimited potential, with certain features, taken separately, representing a marvel in design. Combined together and it proves to have a lot of style but very little substance.

IGN 65
Anthem has energetic combat but it saves too much of what precious little content it has for the endgame, making playing through its mismatched story a tediously repetitive grind.

FANDOM 50
What disappoints so much about Anthem is that there are sparks of potential in there. Flying around in your Javelin and queuing up combo attacks with other players can be a blast. But then you discover that you’ll have to back out to Fort Tarsis during Freeplay every so often in order to continue earning experience points. Or you’ll be killed and stuck staring at a red screen waiting until a player feels like reviving you. Or you’ll want to customise your Javelin and find there are no interesting cosmetic options that aren’t behind a paywall.

GameStar 67
Eternally repetitive missions, outrageously long loading times and a completely irrelevant story. That could not be everything. But after the credits, I was disappointed again: that was actually everything.

PC Gamer 55
Anthem's disjointed story, boring loot, repetitive missions, and shallow endgame are all disappointing. At least it's pretty.

Windows Central 60
Anthem offers amazing combat, astounding visuals, and excellent all-around production value, but suffers from baffling design choices and awful writing that hold it back from being something truly special.

Jeuxvideo.com 65
A good breeding ground for a good future game, but still has to mature to win the support of the players.

The Digital Fix 70
Anthem's technical shortcomings, dull combat and pretty but messy environments combine poorly with a narrative that uses pointless binary conversation choices, a thoroughly typical, snarky protagonist and worn out tropes to fuel it's characterization and plot. These elements come together to make Anthem a chore of a game that's highly unlikely to satisfy anyone but the most desperate groups of loot motivated gamers in it's current state.

GameSpot 60
Anthem has good ideas, but it struggles significantly with the execution. It's a co-op game that works best with no one talking; it buries genuinely interesting character moments and puts its most incomprehensible story bits at the forefront; its combat is exciting until you get to the boss fights and find your wings have been clipped. Even the simple, exhilarating act of flying is frequently interrupted by the limitations of your javelin, and you never quite shake that feeling of disappointment--of knowing, throughout the good parts of Anthem, that you'll inevitably come crashing back down.

Destructoid 70
BioWare will need to build quickly on top of its shimmering jet-fueled foundation to hold people's interest, but folks looking for a new neighborhood to move into might want to give Anthem a try -- either now or after fixes and updates.

CGMagazine 70
Despite its myriad of issues, I still enjoyed the fun gameplay of Anthem and plan to revisit the game after it has developed a larger suite of content and events for me to experience.

Gamersky 70
Wearing armor and fighting like the Iron Man is really amazing, but this game at this time is also full of flaws. The story is dull. The gameplay is repetitive and boring. What's worse, there are too many bugs and network issues. Maybe it will be a great game when its DLCs come out.

JeuxActu 70
Anthem feels a bit award as a Bioware studio game because the narrative is clearly something that wasn't given priority, to the benefit of combat and exploration. The game still needs more content to live up to the promise made by a publisher as big as EA.

آخرین ویرایش:

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
16,029
نام
مازیار
کرم از خودشونه انصافاً :D
پریده به یه صنف، طبیعتاً عکس العمل هاش هم از همون صنف می گیره :D
موندم چرا ردموندی ها می‌زارن درست همچین مواقعی از این احضار نظر های ناب میکنن، ۴ ماه دیگه میخوان کنسول نسل بعدشون رو معرفی کنن، اگه بخوان به گفتن این حرفای صدمن یه غاز رو بیارن بازم با بازخورد منفی مواجه میشن.

Destruction

The Death Fleet Descends
Loyal Member
Jun 12, 2010
8,152
نام
Blue Shadow
ایبارا گفته منتقده بلد نیست کمبو بزنه و بازی رو نقد کرده، طرف گفته مگه بازی اصلا کمبو زنی هم داره :)) ولی جدا از این حرفا ری اکشن هیستریک یکسری ریویو نویس ها خیلی جالبه :D
اینکه منتقد بلد نیست کمبو بزنه دقیقا ضعف بازی رو نشون میده اتفاقا که حتی ساده ترین مکانیک های گیمپلی رو هم نمیتونه درست به بازیکن آموزش بده. منتقد قرار نیست به طور وحی شده این چیزارو بلد باشه که. :D
اینکه گفته به جای نقد های رسمی برین استریم ببینین هم در نوع خودش جالبه واقعا. :D یعنی مدیایی که تا حد خیلی زیادی مستقل و بی طرف کار میکنه رو بیخیال شین و برین حرف کسایی رو گوش بدین که صد تا اسپانسر دارن و برا تبلیغ بازی پول میگیرن. :D

H^D^

کاربر سایت
Apr 5, 2013
114
نام
HADI
Gamespot:6/10

w17668_.jpg

Ali Venom

کاربر سایت
Jul 2, 2013
6,703
نام
ali
اینکه منتقد بلد نیست کمبو بزنه دقیقا ضعف بازی رو نشون میده اتفاقا که حتی ساده ترین مکانیک های گیمپلی رو هم نمیتونه درست به بازیکن آموزش بده. منتقد قرار نیست به طور وحی شده این چیزارو بلد باشه که. :D
اینکه گفته به جای نقد های رسمی برین استریم ببینین هم در نوع خودش جالبه واقعا. :D یعنی مدیایی که تا حد خیلی زیادی مستقل و بی طرف کار میکنه رو بیخیال شین و برین حرف کسایی رو گوش بدین که صد تا اسپانسر دارن و برا تبلیغ بازی پول میگیرن. :D

حالا به خود انتم کار ندارم، چون حتی یکسری یوتیوبر های مشهور هم ابراز نارضایتی کردند (حداقل محتوا) و اینکه اصلا Bioware مولتی ساز نیست اونم حالا دست گذاشته روی یکی از سخت ترین مورد ها با کلی دیدگاه اشتباه

ولی خب بحث استریم و استریمر برای مثال یکبار شرود خیلی ساده تفاوت راه رفتن در BFV با پابجی رو مقایسه میکرد که میگفت من پابجی رو ترجیح میدم چون انیمیشن های ایستاتیک داره و میدونی حرکت بعدی دقیقا چیه ولی در مقابل BVF انیمیشن هاش داینامیک هست. و در ادامه میگفت Blackout باز این خوبی نسبت به پابجی داره که اگر کسی از دور شما رو ببینه میتونی اسلاید بری ولی خب در پابجی دیگه عمرت دست خدا و مهارت کسی که روت نشونه گرفته هست. با کمی مبالغه در صد و پنچاه و خرده ایی نقد توسط سایت های بزرگ که برای این سه تا بازی امده تو چهارتا مورد نمیبینی اینقدر گیمپلی رو عمیق برات باز کنند. (حالا من کلا یک دقیقه از استریم شرود رو بازتاب دادم اونم به صورت ناقص)

ما الان تو دوره ایی هستیم که دیگه این سبک ریویو هایی که سایت ها میذارند مثل قبل کارکرد ندارند. یک زمانی نوشته ها یک هفته زودتر می امد و مثل راهنمای خرید بود که 60 دلار حروم کنیم یا نه؟ ولی شما الان اکانت Origin رو ده دلار شارژ کن بشین Anthem با کل محتوای ناقصی که داره شخم بزن :D کنارش یک بازی بزرگ دیگه مثل Apex هم رایگان بزن تو گوشش :D حتی اگر گیم اسپات بهش صفر داده باشه!!!! و خودت بیا اینجا ریز بگو مشکلات بازی چی هست

پاک کردن پابجی توسط summit1g بازخوردش و تاثیر ده برابر بیشتر از نمره ایی هست که گیم اسپات به پابجی داده.

نمیدونم تونستم منظور بحث رو از دیدگاه خودم و شاید یکسری دیگه برسونم یا نه ولی خب الان این ریویو نوشتن های "هزار و خرده ایی کلمه ای" دیگه مثل سابق ارزش نداره. تو سینما این اتفاق جلوتر افتاده فیلم بردباکس از کل ریویو نویس ها لقب "ضعیف و متوسط" رو میگیره ولی تو هفته اول 45 میلیون اکانت فیلم رو نگاه کردند. ولی خب این مسیری که برای بازیهای سرویس محور که بیشتر به اسم مولتی میشناسیم، رخ داده، در اینده برای بازیهای سینگل پلیر سنتی هم با سرویس های اشتراکی به صورت خیلی جدی تر رخ خواهد داد.

شاید اگر هم پنچ سال پیش بازی Alien isolation روز اول عرضه روی سرویسی مثل Game Pass عرضه میشد اینطوری تیم کریتیو اسمبلی به خطار چهارتا ایراد مسخره نابود نمیشد. (هرچند سایتی مثل گیم اسپات بعده از چندسال مقاله نامه غلط کردم نوشت ولی خب دیگه فایده ایی به حال تیم سازنده نداشت و نداره)

و جدا از تمام این حرف ها سایت ها هم اسپانسر دارند، مثل استریمر ها از ناشرهای بزرگ تبلیغات بازیهای بزرگ رو قبول میکنند. حالا نمیخوام اصلا بدون مدرک و سند بحث کنم ولی خب وقتی بعد از عرضه دستینی 2 کل گیم اسپات با اون عقبه اش تبدیل به بلاگ تخصصی این بازی میشه برای من یکی سخت هست قبول کنم اوکیه و سایت ها خیلی کامل بی طرف هستند. (حالا باز جدا از خط فکری های مشترک بین یکسری منتقد که باعث میشه یک بازی رو بکوبنند و یکی دیگه رو ببرند بالا)

پ ن: اینم اضافه کنم ایبارا گفته کنار استریم برید نسخه دمو رو امتحان کنید (روی اکس باکس هم تریال ده ساعته داره برای اکسس)

آخرین ویرایش:

cloud _ strife

کاربر سایت
Aug 8, 2009
460
نام
کاوه
من هر دو نسخه دمو را بازی کرده بودم، ده ساعت گیم پلی قبل از لانچ اصلی را هم بازی کردم و خوب، قطعا بازی را نمی‌گیرم:D متاسفانه داستان بازی که قرار بود برگ برنده‌ی این بازی در مقایسه با سایر MMO ها باشه، خوب در نیامده. به نظر من، هدفِ بایور این بود که نحوه‌ی داستان‌گویی توی این سبک را تا حدودی متحول کنه. به هر حال، بایوور در زمینه روایت داستان، صرف از نظر از پلاتی که داستان داره، به نظر من یکی از بهترین استودیوهایِ صنعته گیمه، اما نتونسته حتی نزدیک به سطح روایت استاندارد خودش هم بشه. بزرگترین مشکلی که داستان داره این هست که نمی‌تونه فضایِ داستان رو برای مخاطب دراماتیزه کنه. توی ادبیات گمانه‌زن و به خصوص ژانرهایِ فانتزی و علمی نخیلی، باید ستینگ حاکم بر داستان و به صورت کلی‌تر فضاش، برای مخاطب به درستی تعریف بشه. من توی این دنیا چی کار می‌کنم؟ مشکلش چیه؟ نقش من چیه؟ چه ویژگی‌های منخصر به فردی داره؟ و مسائلی از این قبیل. بایوور هم به نظر من استاد انجام این کاره. به غیر از Never winter nights، توی بقیه‌ی بازی‌هاشون این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دادند. ولی توی این بازی، اصلا نتونستند همچین کاری کنند. من خیلی وقت‌ها توی بخش داستانی، اصلا نمی‌فهمیدم برای چی دارم همچین کاری می‌کنم؟ آنتاگونیست داستان چی کاره است؟ این دنیای عجیب و غریب، چه راز و رمزهای خاصی داره؟ نتیجه اینکه دنیایِ بازی، حداقل برای من، فراتر از زرق و برق ظاهریش نمی‌ره. سرنوشتش برام اهمیتی پیدا نمی‌کنه. نکته‌ی جالب این جاست که در مقاطع محدودی، داستان بازی تونسته اون حسی که لازمه را منتقل کنه. بعد از انجام ماموریت اول، یکی از شخصیت‌ها شروع به شرح نابودی یکی از شهرهای دنیایِ بازی می‌کنه. در حین روایت داستان ما نحوه سقوط شهر را می‌بینیم. کارگردانی این قسمت واقعا خوبه. من با آنتاگونیست اصلی بازی آشنا می‌شم، دلیلی پیدا می‌کنم که ازش خوشم نیاد. می‌فهمم Free lancer ها نقش مهمی توی حفظ شهر دارند. ولی همین جا تمام می‌شه. من لحظه شماری می‌کردم که همچین اتفاقی توی بازی هم بیفته و این صحنه‌های قشنگ کارگردانی شده را بشه تجربه هم کرد. ولی این اتفاق نمی‌افته. همه‌ی این‌ها به کنار، داستان اصلا نقطه ضعف این بازی نیست. در مقایسه با سایر MMO ها اصلا داستان بدی نداره و لحظات منحصر به فردی هم داره، مشکل اینجاست که انقدر توی یکسری دیگه از موارد کمیتش لنگ می‌زنه که داستان بازی باید حداقل ده برابر بهتر از این می‌بود، تا بتونه دلیلی به من بده که برای بازی هزینه کنم. البته طبیعتا من کل داستان بازی رو نرفتم و قسمت‌هایی رو که نرفته بودم، از یوتیوب دیدم.

بازی مشکل کمبود محتوا هم داره. مثلا بازی فقط سه تا stronghold (همون dungeon ها) داره. درسته هر کدام به تنهایی سرگرم کننده‌اند. ولی خیلی کمه. من انتظار داشتم مثلا ده تایی داشته باشه:D بازی به شکل عجیبی PvP نداره. دلیل سازنده‌ها عدم بلانس بودن بین لول‌های مختلف بود. اینکه تفاوت قدرت توی لول‌های محتلف زیاده. این حرف درسته، اما راه حل ساده‌ای هم براش هست. خیلی راحت می‌شه یکسری آیتم خیلی قوی رو فقط برایِ PvP اختصاص داد تا سطح بین قدرت‌ها بالانس بشه. چقدر این بازی به درد PvP می‌خوره! تصور بکنین توی نقشه بزرگ بازی گروه‌های چهار نفره به جون هم بیافتند. به نظر من خیلی این بخش پتانسیل داشت. و اینکه دلیل اصلیش هم احتمالا مشکلات فنی بوده. الان که چهار نفر توی هر مپ‌ وجود داره، بازی رسما زایمان می‌کنه موقع لود کردن:D حالا تصور کنین به جای چهار نفر، ده تا گروه چهار نفره بود!

مشکل اصلی بازی بخش PvE هست. خیلی طراحی بدی این بخش داره و به شکل مشخصی، عقب‌تر از سایر بازی‌های هم سبکش هست. بهترین PvE ای که من بازی کردم، برای بازی Guild Wars 2 هست. ابتدای بازی هر فرد یک نژاد مشخص را انتخاب می‌کنه. بازی از شهری شروع می‌شه که مخصوص به هر نژاده. توی محیط‌های شهری کوئست‌ها مربوط به مسائلی هست که آدم‌های اون شهر باهاش دست و پنجه نرم می‌کنند. هر چقدر به سمت خارج از شهر و نواحی مرزی می‌رید، کوئست جدی‌تر می‌شه، مثلا برایِ دفع حمله باید به یک فرمانده نظامی کمک کنین. آدم احساس می‌کنه که توی یک دنیایِ زنده حضور داره. گذشته از این، هر ناحیه از بازی پر از باس‌ فایت‌ها و دانجن‌های مختلفه. برای شکست دادنِ بعضی از باس فایت‌های بازی حداقل سی چهار پلیر نیازه! ولی توی Anthem، با یک برهوت مواجه‌ایم. یکسری world event های تکراری توی قسمت‌های مشخصی از نقشه تکرار می‌شه. بعضی وقت‌ها با یک گروه نسبتا بزرگ از دشمن‌ها مواجه می‌شی، بدون اینکه world eventای شروع بشه. این بنده‌های خدا چرا اینجان؟ بیکار بودن؟ دارن چیکار می‌کنن؟ کشتنشون به چه دردی می‌خوره، چون هیچ exp از کشتن این جور موجودات به دست نمی‌یاد!:D فقط به درد این می‌خورن که یکسری از کارهای بازی، مثلا کشتنِ اِن نفر با هدشات را، روی این بندگان خدا امتحان کنین یا کلا خشم‌تون از نقص‌های بازی رو روشون خالی کنین. PvE بازی در مقایسه با رقیب‌ها ضعیفه.

یکسری مشکلات دیگه هم هست. لودینگ‌های بازی تاریخیه! و از هر فرصتی برای نشان دادن این لودینگ های لذت بخش استفاده می‌کنند. یک مقدار که از گروه عقب بیافتی، این صفحه لودینگ دوست داشتنی ظاهر می‌شه. طبیعیه، پلیر چون علیله، نمی‌تونه خودش رو به صورت عادی به بقیه برسونه و سایرین هم دلیلی برای صبر کردن ندارن:D برای رفتن توی forge (که مربوط به انتخاب کلاس، اسلحه، شخصی سازی و.. می‌شه) هم باید این صفحه لودینگ عزیر بیاد. برایر وارد شدن یه یک غاری که کلا ده متر مربع هم مساحت نداره، باید این صفحه لودینگ رو ببینین! بازی یکسر باگ داره، مثلا ناپدید شدن دشمن‌ها. ولی من خودم با باگ صدا اصلا رو به رو نشدم. در کل نسبت به دموی اول خیلی توی این زمینه بهتر شده. سیستم کرفتینگ بازی هم خوب نیست اصلا. من خیلی تعجب کردم. چون این سیستم توی آندرومدا و Inquisition خیلی خوب کار شده بود.

نکات مثبت بازی هم مشخصه. گیم پلی بازی خیلی خوبه. مکانیزم پرواز با دسته عالیه و با ماوس و کیبورد هم خیلی بهتر از اول شده. کلاس‌های محتلف بازی فقط ظاهر متفاوتی ندارند، گیم پلی هر کدام کاملا متفاوت با بقیه است. توی درجه سحتی‌های بالاتر، همکاری بین اعضای مختلف گروه برای زدن کمبو و جلو بردن بازی لازمه. برای شخصی سازی ظاهر کاراکتر امکانات خیلی زیاد بازی در اختیار پلیر گذاشته. الان مشکل بازی این نیست که چرا یکسری از cosmetic ها پولی اند، این هست که چرا انقدر زشت اند! می‌شه راحت بهترش رو خود پلیر طراحی کنه. بازی پتانسیل روایت کردنِ داستان‌های خیلی خوب رو داره، ولی باید خیلی خیلی بیشتر روش وقت بذارند. داشتن یکسری لحظه‌ی خوب، اصلا کافی نیست. بازی می‌تونه توی یک سال آینده، تبدیل به یک بازی کامل بشه. ولی الان، شرایط خوبی نداره و خوشبختانه، سازنده‌های بازی حداقل نشان دادند که توی گوش کردن به ایرادها و رفع کردنشان، همت مضاعفی دارند.

در کل امیدوارم بازی بعدی بایوور که دراگون ایج هست، ساخته بشه و موفقیت‌های روزهای نه چندان دور رو دوباره براشون تکرار کنه. من از شماره اول بازی تا الان می‌خواستم Tevinter Imperium رو ببینم، امیدوارم این آرزو به گور برده نشه:D

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
16,029
نام
مازیار
ایبارا گفته منتقده بلد نیست کمبو بزنه و بازی رو نقد کرده، طرف گفته مگه بازی اصلا کمبو زنی هم داره :)) ولی جدا از این حرفا ری اکشن هیستریک یکسری ریویو نویس ها خیلی جالبه :D
ری اکشن هیستریک؟ ، خدا وکیلی من اگه جای اسپنسر بودم ، نامه خوش گذشت این احمق روی میزش بود .

اگه فقط نقد کرده بود کار منتقد رو هیچ مشکلی نداشت ، ولی میاد به زشت ترین و تمسخر آمیز ترین شکل ممکن نقد طرف رو میگیره زیر سوال که چی بشه ؟؟؟
بیاد بیانیه جهان شمولش رو برای زیر سوال بردن کل سیستم نقد سنتی رو صادر کنه و برای جامعه گیمی تعیین تکلیف کنه که چی خوبه (البته اینم تقصیر متریکه)

فقط اوج مضحک و مسخره بودن بیانات این مرد رو میشه تو تصویر زیر دید.

8b44_screenshot_20190221-060833.png

اگه اینترنت ندارید، ۳۶۰ هست
......

اگه فکر میکنید بازی های ما افتضاح و میدکورن ، مشکل از ما نیست ، مشکل از شما و مراجعی که برای بررسی و نقد بازی ها انتخاب کردید، برید استریم ببینید آنقدر خوبه

زیرا:

cq6b_dz4ng55wsaae8xu.jpg

توییت های مایک ا یبارا کاملا بی شرمانه است.

هم سعی می‌کنه جریان بی طرف و آزاد اطلاع رسانی رو تحقیر کنه و پس بزنه .
هم بی لیاقتی خودشون رو توجیح کنه
هم بیاد جریانی که تحت کنترل خودشونه رو به عنوان خط اصلی و major نقد و اطلاع رسانی و modern reviews معرفی کنه .

چون حالا ذوب در ولایت مایکرو هستی بایدم بیای اینو بگی ولی این واکنش هیستریک نیست ، این آدم ابله ، خیلی تند رفته و گنده تر از دهنش حرف زده

آخرین ویرایش:

samijavid

کاربر سایت
May 15, 2010
4,187
نام
سامان
توی منو بازی کلی راهنما داره طرف توی ۳۰-۴۰ ساعتی که بازی کرده وارد منو هم نشده ! حرف مایک بصورت کلی درسته مشکل طرز بیانش بود :))

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

• Like
Reactions: z2s sas

Arima Kishou

Kuro no Shinigami
کاربر سایت
Jul 14, 2014
5,260
نام
محمد
خوب منتقده راست گفته بازی کمبو نداره!داشتم نقد Skill up رو میدیدم دقیقا به این مسئله اشاره میکرد.:))

The Fade

Winds Howling
کاربر سایت
Jul 6, 2011
1,434
نام
David
همینطور که ساخت یه اثر، آیین و مراتب خاص خودش رو داره، تحلیل، تأویل و شکافتن یک اثر هم قواعد خاص خودش رو.
اول از همه، منتقد باید ایدئولوژی شخصی خودش رو تعیین کنه در راستای آثاری که میخواد تحلیل و بررسی کنه؟ براش چه آثاری ارجحیت دارند؟ بازی های استوری تِلِر؟ اگه آره، بر پایه ی ستینگ و پلات قوی و مبتکرانه (Inside، Little Nightmares) یا شخصیت پردازی های استخوان دار (Tlou، RDR II) یا ترکیبی میانه رو مثل (Mass Effect).
یا بازی ها گیم پلی محور؟ اگه آره، خطی و بسته ولی سینماتیک (UC4، GeOW) یا باز و ابتکار عمل بسیار (زلدا، سولزها). اشتباه نشه، گرایش همه بر گیم، بخاطر گیم پلی هست و تأثیرگذاری گِیمر اما در این بین ترجیحات شخصی وجود داره. البته تمام حرف هایی که زدم برای گیمر عادی نیست، برای یه تحلیل گر و متقده. گیمرها که فقط دنبال تجربه اند. اما چرا باید ایدئولوژی خاصی داشته باشه؟
چون واضحه، با وجود یه طرز برخورد مشخص میشه راه عملکرد بازی رو بررسی کرد. چون 100% به مسائلی میشه تمرکز کرد که هر گیمری نمیتونه بهش دقت کنه. برای مثال، کسی که به بازی های Open World شناخت کافی داره، میدونه که آزادی عمل عنصر واجبیه برای بازی و عنوانی مثل RDR II آزادی عمل به گیمر نمیده، توهمش رو ایجاد میکنه چون شما در نهایت تمام سناریوها رو طوری انجام میدید که میلیون ها گیمر هم اون شکلی انجام میدن. این ادعای بولدیه ولی هیچ نقدی بهش اشاره نکرد در موقعی که ایمبارگو بازی برداشته شد، چرا؟ چون دانش ضمنی بین «منتقدها» موجود نیست، اینکه اون ها هم گیمرهایی اند که از بختِ بد، نظرشون به نظر ما ارجعیت پیدا کرده و متأسفانه، خیلی متأسفانه، تأثیرگذارند در شرایط موفقیت یک اثر.

من مدتی هست که بصورت تففنی و جدی Reviewها رو میخونم و راحت میشه گفت که علم نقد، در حال مُردنه. شده ایرادتراشی های مزمن تا بالأخره منتقد مطمئن بشه که متن با نمره همخوانی داره. جای تأسف داشت که نقد گیم اسپات از Anthem رو خوندم و از بازی چیز خاصی نفهمیدم (جز اینکه بازی زیاد لودینگ داره، سولو بهتره و اینکه نویسنده بدش میاد بعد از انجام هر مأموریت برگرده به مقر اصلی :)) البته به ت*مم). آخه ناسلامتی یه منتقد با دانشی که داره، باید جنبه های نهان و پیدای یک بازی رو مشخص کنه. اینکه تو نقدهای RE2، میخوندم که بازی حس RE کلاسیک رو میده (اکثر نقدها میگفتند) یا نقدهای Spider-Man میگفت که این بازی حس اسپایدر-من رو به آدم منتقل میکنه! خب این رو که همه گیمرها میگن، چرا شما باید بگید، نظرتون ارجعیت داشته باشه و تازه، نمره هم بدید که تا ابدالدهر معیار نمره دهی تون واضح نخواهد بود. مثل نقد IGN برای یکی از سوپرماریوها که بازی رو خار و خفیف کرد و در نهایت داد 9.1 (این اعشارش رو کجای دلم بزارم.)
فقط خارج نیست جداً. برید زومجی، مطالب سینمایی رو چک کنید. اسم نبریم ولی صحیح نیست که یه فیلم رو دوره کنی و احساسات شخصی ات رو کنارش بیان کنی و آخرش بگی این نقده و فیلم خوب و بدیه. تازه بعضی جاها میفهمی که نویسنده به پول احتیاج داره و تا میتونه، قلم فرسایی میکنه تا مطلب به 3000کلمه برسه و بلکه 60هزارتومنی گیرش بیاد. (این ها دوستان من اند اما قضاوتشون بی پایه ست.)

البته جنبه دیگه اش رو نگاه کنیم. برای فهمیدن عنوانی مثل INSIDE، باید کتاب خوند، عناوین مشابه رو یه بار از نو تجربه کرد و فیلم دید (آلفاویل گدار مثلا) و ... که همه این ها، باعث میشه ده صفحه ای بازی رو بشکافی. خُب؟ چقدر مگه به نویسنده اش خواهند داد؟ خیلی کم. فقط ایران نیست، نویسنده ها همه جای دنیا، وضع جالبی ندارند. طرف واقعاً به جز عشق و علاقه، نمیتونه محرک دیگه داشته باشه. خیلی ها که عام المنفعه کار میکنند و با رنج 1500 تا 2000 کلمه، مطلب رو میبندند.

Anthem صد البته برای خیلی از گیمرها عنوانی جذاب و تجربه خوبی خواهد شد.
به امید اونکه گیمرها به جای رقصیدن با ساز مثلا منقدها، بیشتر نگاه آسیب شناسانه داشته باشند به این سایت ها.

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر