آزمون کارشناسی ارشد مهندسی بازيهاي رایانه اي صدا وسیمای ایران

Genesis

کاربر سایت
تتیر خبر رو درست خوندید و احتمالا هم دیدین خوب شرایطش بدین قراره:
دانشکده صدا و سیما براي سال تحصیلی 88 -87 (پذیرش بهمن ماه) در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی بازيهاي رایانه اي دانشجو میپذیرد:

002.jpg

در مورد رشته مهندسی بازيهاي رایانه اي فقط دارندگان کارشناسی و یا کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر ، فیزیک، مهندسی برق (در همه گرایش ها و شاخه ها ) ومهندسیIT رشته هاي هنر و تولید سیما تهیه کنندگی، کارگردانی و هنرهاي دیجیتال مجاز به شرکت در آزمون میباشند.

• مهلت ثبتنام و ارسال مدارك 87/6/25
  • شهریه داره.
  • 8 نفر مورد پذیرش نهایی هستند.
  • سوالات آزمون این دروس به صورت 80 % تستی و 20 % تشریحی برگزار است!
منابع!:
1. ریاضیات مهندسی، جبرخطی، آمار و احتمال
2. معماري کامپیوتر، مدارهاي منطقی
3.ساختمان داده ها، اصول طراحی پایگاه دادهها، طراحی الگوریتمها، هوش مصنوعی
4.گرافیک کامپیوتري
5.گرافیک تجسمی
6.داستان نویسی، شناخت و تحلیل شخصیت و خلق آن، تحلیل کاراکتر از بعد فرهنگی و اجتماعی
7.دکوپاژ ، تحلیل و هدایت شخصیت، انتخاب زاویه دید، دپویمان و توالی و تداوم در ضبط تصویر
8. تدوین تداومی، دکوپاژ در تدوین، کنترل ریتم و تمپو، تدوین صدا، کارکردهاي باندهاي صوتی
9.درك مطلب عمومی، دستور زبان، لغت معنی

مدارک:
1.فرم تکمیل شده درخواست ثبت نام به همراه موافقت معاونان سازمان و یا مدیران کل مراکز استانها
2. یک برگ تصویر آخرین مدرك تحصیلی (کارشناسی و یا کارشناسی ارشد)
3. یک برگ تصویر آخرین حکم استخدامی و یا قراردادهاي سازمانی (براي کارکنان سازمان)
4. (با پشت نویسی) 3-4 دو قطعه عکس
5. تصویر صفحات شناسنامه
6.تصویر کارت پایان خدمت و یا معافیت نظام وظیفه 100 ریال به حساب جاري شماره 7829180492 بانک تجارت شعبه / -7 اصل و رونوشت رسید بانکی به مبلغ 000 ولیعصر شمالی در وجه دانشکده صدا و سیما

www.iribu.ir

پ ن:
اولا دانشکده صدا و سیما جای فوق العاده ایه!
دوما می تونین برای آیندتون روش حساب کنین!
سوما اسم مهندسی بازی سازی ضایع است! کلا چیزهای که یک قطره هنر توش میاد مهندسی نیست.

چند سؤال از شما دارم ؟
جایی رو سراغ دارید که این 8 نفر کارآموزیشون رو اونجا بگذرونند ؟
اگر میخواید بگید : خب خودشون یه تیم تشکیل میدن و یه بازی رو به عنوان کارآموزی و هم پروژه ارائه میدن.

سؤال اینجاست : کجای دنیا تیم 8 نفرۀ بازیساز سراغ دارید ؟
ممکنه بگید : خب نیرو استخدام می کنند.

سؤال : از کجا نیرویی رو میارن که بدونن چی یاد گرفته؟
همونطور که خودتون می دونید این اولین و تنها جایی هست که این کارو کرده. و کسی تو ایران تاحالا آموزش مشخصی (آکادمیک و استاندارد) در مورد بازی سازی ندیده.

مشکلات زیادی تو این کار هست.
تازه اگر فرض کنیم این 8 نفر خوش بخت ؟!!! (یا بهتره بگیم خوش پار تی) همۀ دروس نظری رو یاد بگیرن ، می خوان تو کدوم شرکت استخدام بشن ؟ یا اگه بودجه داشته باشن ، میتونن شرکتی دست و پا کنند؟ دولت چه محدودیتهایی سر راهشون قرار میده؟ آیا ما میتونن با استانداردهای وزارت ارشاد کنار بیان؟(نبود خون ، خشونت ، درگیری و ... حالا بقیه بمونه) ، یعنی حتی یه بازی جنگی تمیز مثل Call of Duty رو نمیشه با این استانداردا ساخت. بازی اجتماعی که بجای خود.

در کل باید بگم که راه برای بازیسازای ما خیلی ناهمواره.
یعنی این اقدام میتونه راه رو برای صنعت بازی سازی ایران هموار کنه ؟

چيزی که هست اينه که دانشکده صدا و سيما مگه چنتا داريم ما؟؟
در مورد ظرفیت اصلا غیر عادی نیست. خیلی رشته ها دیگه ای هم هستن در کل کشور همینقدر و یا کمتر پذیرش دارن.
جایی رو سراغ دارید که این 8 نفر کارآموزیشون رو اونجا بگذرونند ؟
مقطع فوق ، اونهم تو اینجور رشته ها ، اصلا کاراموزی نداره. اما در هر صورت اگه برای بخشی از امر تحصیل مثل پایان نامه مشکلی وجود داشته باشه معمولا اعزام به خارج داریم.
کجای دنیا تیم 8 نفرۀ بازیساز سراغ دارید ؟
اگر به پیش نیازهای ورود به رشته دقت کنید ( که بعضا بنظر مسخره میاد) بنظر میاد هدف از این دوره تربیت افرادیه که بتونن سرپرستی یه تیم رو به عهده بگیرن ، نه اینکه مستقیما با کار ساخت درگیر بشن.
از کجا نیرویی رو میارن که بدونن چی یاد گرفته؟
معمولا قسمت عمده دروس رشته هایی مثل این که بهشون میگن میان رشته ای ترکیبی از دروس رشته های دیگست. در هر درس تدریس و ارزشیابی بعهده اساتید رشته های مربوطست. معمولا اینجور گروهها 1-2 نفر رو هم دارن که در این زمینه وارد باشن.
یا بهتره بگیم خوش پار تی
همچین آش دهن سوزی نیستا !!!
می خوان تو کدوم شرکت استخدام بشن ؟ یا اگه بودجه داشته باشن ، میتونن شرکتی دست و پا کنند؟ دولت چه محدودیتهایی سر راهشون قرار میده؟ آیا ما میتونن با استانداردهای وزارت ارشاد کنار بیان؟(نبود خون ، خشونت ، درگیری و ... حالا بقیه بمونه) ، یعنی حتی یه بازی جنگی تمیز مثل Call of Duty رو نمیشه با این استانداردا ساخت. بازی اجتماعی که بجای خود.
رشته های از این دست که زمینه کاری تو ایران ندارن زیاده. فارغ التحصیل ها یا جذب نهادی میشن که سعی در وارد شدن به این فعالیت داره یا خیلی راحت میرن خارج از کشور فعالیت میکنن.
البته ناگفته پیداست که احتمالا تمام افراد شرکت کننده در این دوره جذب صداوسیما میشن، حتی قبل از اینکه دوره تحصیلشون تموم بشه!!!
یعنی این اقدام میتونه راه رو برای صنعت بازی سازی ایران هموار کنه ؟
این واقعا یه گام رو به جلوست. البته از همین اولش میشه ایراداتی توش دید ولی در کل حرکت مثبتیه.

مثل اینکه شما خیلی مطمئنی پس بهتره خودت بری آمون بدی.
امیدوارم صدا و سیما هم جذبت کنه.:laughing:
(خوبه خودش از الان می گه هیچ گونه تعهدی در قبال استخدام نداره.)

والا کار خارج از کشور رو که اصلا فکر نکنم

چون
1. هزار و هفت جور گزینش برای این رشته مطمئنا وجود خواهد داشت. یادمان باشه که دانشکده صدا و سیما است و یک نهاد کاملا دولتی ( برعکس دانشگاههایمان که خوب نیمه دولتی هستند). پس کسانی که وارد این رشته میشوند قشر خاصی هستند، مثل بقیه دانشجویان دانشکده صدا و سیما که بدر شروع کارشون در سریالهای درجه 2 و 3 میتونید ببینیدشون.

2. برای پذیرش گرفتن از یک دانشگاه نسبتا خوب با مدرک یک دانشگاه معتبر ایران باید هزار و هفت جور مدرک فوق برنامه داشت. حالا فرض کنید یک دانشگاه خارج با مدرک "دانشکده صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران" که سابقه خاص و طولانیی هم نداره روبرو میشه، واقعا چه عکس العملی میتونه نشون بده.

به نظر من این دوستان همونطور که بقیه گفتند جذب همین نهادهای دولتی می شوند و ... خوش میگذره :دی

والا کار خارج از کشور رو که اصلا فکر نکنم

چون
1. هزار و هفت جور گزینش برای این رشته مطمئنا وجود خواهد داشت. یادمان باشه که دانشکده صدا و سیما است و یک نهاد کاملا دولتی ( برعکس دانشگاههایمان که خوب نیمه دولتی هستند). پس کسانی که وارد این رشته میشوند قشر خاصی هستند، مثل بقیه دانشجویان دانشکده صدا و سیما که بدر شروع کارشون در سریالهای درجه 2 و 3 میتونید ببینیدشون.

2. برای پذیرش گرفتن از یک دانشگاه نسبتا خوب با مدرک یک دانشگاه معتبر ایران باید هزار و هفت جور مدرک فوق برنامه داشت. حالا فرض کنید یک دانشگاه خارج با مدرک "دانشکده صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران" که سابقه خاص و طولانیی هم نداره روبرو میشه، واقعا چه عکس العملی میتونه نشون بده.

به نظر من این دوستان همونطور که بقیه گفتند جذب همین نهادهای دولتی می شوند و ... خوش میگذره :دی
سلام.
در مورد اینکه گفتید امکان داره توسط سابقه پذیرفته نشند، امکانش هست که این ارگان که دولتیه و بلاخره همین میبرش بالا، با تنها کشوری که ایران رابطه ی شکر آب نداره یعنی فرانسه یک قراردادی ببنده، شاید درواقع ازونجا هم استاد بیارن.(البته از ژاپن محتمل تره)
فکر نکنم بالای 100 استدیوی اسمال تایم بیشتر باشه به فرانسه، اما بلاخره چه معلوم، شاید با همین همکاری کله پربادها و کوتوله ها یک چیزی عاید شد.

مثل اینکه شما خیلی مطمئنی پس بهتره خودت بری آمون بدی.
امیدوارم صدا و سیما هم جذبت کنه.:laughing:
(خوبه خودش از الان می گه هیچ گونه تعهدی در قبال استخدام نداره.)
خوب من الان باید چی بگم؟ شاید بموقعش خودتون با اینجور مسائل آشنا بشید.
. هزار و هفت جور گزینش برای این رشته مطمئنا وجود خواهد داشت. یادمان باشه که دانشکده صدا و سیما است و یک نهاد کاملا دولتی ( برعکس دانشگاههایمان که خوب نیمه دولتی هستند). پس کسانی که وارد این رشته میشوند قشر خاصی هستند، مثل بقیه دانشجویان دانشکده صدا و سیما که بدر شروع کارشون در سریالهای درجه 2 و 3 میتونید ببینیدشون.
من در مورد صداوسیما چیز زیادی نمیدونم ، اما همون مقدار آشنایی که دارم بهم میگه این صداوسیما کلا از هفت دولت آزاده چه برسه به قوانین ایران :دی
. برای پذیرش گرفتن از یک دانشگاه نسبتا خوب با مدرک یک دانشگاه معتبر ایران باید هزار و هفت جور مدرک فوق برنامه داشت. حالا فرض کنید یک دانشگاه خارج با مدرک "دانشکده صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران" که سابقه خاص و طولانیی هم نداره روبرو میشه، واقعا چه عکس العملی میتونه نشون بده.
کاملا درسته ، اما منظور من ( اگه منظورتون با پست من بوده :دی) کار در خارج از کشور بود نه تحصیل. شما هم که خودتون استاد مایید ، بهتر میدونید تو این زمینه ها کسی کاری به اون کاغذ که بهش میگن مدرک نداره. هر کی کارش رو بلد باشه ، رو هوا میزننش.
در مورد اینکه گفتید امکان داره توسط سابقه پذیرفته نشند، امکانش هست که این ارگان که دولتیه و بلاخره همین میبرش بالا، با تنها کشوری که ایران رابطه ی شکر آب نداره یعنی فرانسه یک قراردادی ببنده، شاید درواقع ازونجا هم استاد بیارن.(البته از ژاپن محتمل تره)
فکر نکنم بالای 100 استدیوی اسمال تایم بیشتر باشه به فرانسه، اما بلاخره چه معلوم، شاید با همین همکاری کله پربادها و کوتوله ها یک چیزی عاید شد.
البته تو زمینه کارهای دانشگاهی ، بخصوص زمانیکه مسیر حرکت از سمت ایران به خارج باشه ، میونه هیچکس با ما شکر آب نیست بشرطیکه طرف واقعا چیزی بارش باشه. ( البته جدیدا تو تعدادی از رشته ها اوضاع داره بیریخت میشه اما اونهم مقطعیه . از این چیزا زیاد بوده)

لبته تو زمینه کارهای دانشگاهی ، بخصوص زمانیکه مسیر حرکت از سمت ایران به خارج باشه ، میونه هیچکس با ما شکر آب نیست بشرطیکه طرف واقعا چیزی بارش باشه. ( البته جدیدا تو تعدادی از رشته ها اوضاع داره بیریخت میشه اما اونهم مقطعیه . از این چیزا زیاد بوده)
البته منظورم از روابط شکر آب به معنی مطلق نبود.
فرض کن یک استاد رو از فلان آباد استخدام کنن و بگن بیا ایران مبانی AI رو درس بده. اون شخص اگر رابطه ش با ایران شکر آب باشه، احساس میکنه داره میره در یکی از قبایل آفریقا در جنگلهای استوایی حساب و هندسه درس بده، اما اگر یک آدم باشه که واقعا وضعیت درونی ایران و میل "ظاهری" مردمش رو به پیشرفت(که هیچوقت بهش نمیرسن) درک کنه، همچین احساسی نداره.
الان فکر نکنم معلمی باشه که احساس اول رو در مورد ایران نداشته باشه. اما توی فرانسه که ادبیات ایران کم و بیش(خیلی کم و بیش) توی سواد مردم جا افتاده تر هست، احساس دوم بیشتر هست.
در ضمن ژاپن هم بخوان معلم بیارن اول اینکه فکر نکنم از لحاظ مذهبی از ایران خوششون بیاد، دوم اینکه ایرانی توی ژاپن حکم افغانی رو داره. اینبار شما فرض کنید میخواید برید افغانستان نقاشی رو به کشاورزها درس بدید. خوشتون میاد؟

تازه، اگر این مسئله انعکاس جهانی پیدا کنه، مطمئنم فاکس نیوز خیلی از انعکاس منفیش خوشحال بشه چون هم از ایران بدشون میاد، هم از ویدئو گیم.(قضیه ی مس افکت که یادتونه؟)

لطفا دیگه تو این زمینه بحث نکنید
بحث آنقدر تند نیست که مانع از ادامه بشه.می خوایم بدونیم همین. در ضمن حرف شما در تعاریف کلمه درسته. دوست عزیز توجه کن ما با بازی های زبانی سر وکار داریم.

خوب مشکل اینکه شما تعریف دقیقی نه از هنر و نه از مهندسی نمی دونید و اینکه چرا مثلا به معماری مهندسی چسبوندن. البته این بحث ها هم در سطح اینجا نیست و البته ربطی هم نداره.
مهندسی نرم افزار اتفاقا تو شاخه art هم می شه یجورایی قرارش داد درست مثل معماری.
شما فکر می کنید که هر چیزی که توش نقاشی و موسیقی و کلا ابزار زیبا شناختی باشه می شه هنر و هرچیزی که با ریاضیات و منطق و علوم سرکار داشته باشه می شه مهندسی که این تعریف اشتباه هست.
اول چقدر تهاجمی بحث داری.
من خودم معماری می خونم. شما هم اگر بدونی چه دروسی معمارها می خونن مثل تمام معمارهای کل دنیا اونو مهندسی نمی دونی. (منکر تلفیق شدنش در بخش هایی نیستم و در کل میگم)و خوب چون حرف منو قبول نداری حتما از اساتید این فن جویا شو.
همین بحث رو دکتر شهشهانی (اتفاقا ایشون تحصیلات ریاضی دارند و مدرس فلسفه علم شریف هستند) تقریبا اونطور که گفتم تشریح می کرد.

اما نمی دونم. میتونه اینطور باشه که شما می گید و من مشکلی در حرف شما نمی بینم. اگر یک منبع معتبر برای قرار گرفتن مهندسی نرم افزار توی بخش هنر بدین.

سلام
با اجازهبزرگترها

من چیزی راجع به gamedesign اینتو نمیبینم:cool: (این یعنی من کورم)
شایدم اهمیتی نداره.:confused:
تا اونجا که من میدونم تحصیل آکادمیک بازیهای رایانه ای تو تمام دنیا 3 تا گرایش داره. برنامه نویسی، طراحی و مدل سازی و gamedesign حالا حضرات در صدا و سیما میخوان 2 تای اول رو توی یه دوره برگزار کنن و سومی هم که وجود نداره:-"

راستی اساتید کیا هستن؟

اول چقدر تهاجمی بحث داری.
من خودم معماری می خونم. شما هم اگر بدونی چه دروسی معمارها می خونن مثل تمام معمارهای کل دنیا اونو مهندسی نمی دونی. (منکر تلفیق شدنش در بخش هایی نیستم و در کل میگم)و خوب چون حرف منو قبول نداری حتما از اساتید این فن جویا شو.
همین بحث رو دکتر شهشهانی (اتفاقا ایشون تحصیلات ریاضی دارند و مدرس فلسفه علم شریف هستند) تقریبا اونطور که گفتم تشریح می کرد.

اما نمی دونم. میتونه اینطور باشه که شما می گید و من مشکلی در حرف شما نمی بینم. اگر یک منبع معتبر برای قرار گرفتن مهندسی نرم افزار توی بخش هنر بدین.
والا من اصلا بحثم تهاجمی نیست. تاکیدم فقط به خاطر جمله شما در مورد مهندسی بود. اگر لحنم بد بود شرمنده.
در مورد مهندسی معماری که من رفتم دیدم که در نقاط مختلف دنیا انگار اسم های مختلفی روی این رشته گذاشتن و بعضی ها مهندسی می گن و بعضی ها مهندسی نمی گن. ولی استفاده از کلمه مهندسی در کنار معماری امروزی فکر نکنم کلمه اشتباهی باشه چرا که کلمه Architectural Engineering هم استفاده می شه برای این رشته در امریکا.
در کل من چون رشتم این نیست اطلاعاتی چندانی ندارم و طبق گفته های شما درسته.

-------------

در نرم افزار، بخش کلی ای داریم به نام Software Architecture (معماری نرم افزار) که خودش به چندین ساختار تقسیم بندی می شه و در واقع فرآیند های تولید رو تشکیل می ده. معنیشم که برای شما کاملا مشخص هست.
این قسمت از نرم افزار به هنر معماری احتیاج داره ولی نه اون شکل معماری شما البته. در تعریف و بیان سابقه همین بخش در صفحه مربوط به Software Architecture در wiki نوشته شده:
[ltr]As a maturing discipline with no clear rules on the right way to build a system, designing software architecture is still a mix of art and science.
http://en.wikipedia.org/wiki/Software_architecture[/ltr]
البته در ادامش دلیلش رو هم کمی توضیح داده.
در مورد ارتباط هنر (art) و معماری نرم افزار هم می تونی با یک سرچ ساده در گوگل کتاب و مقالات مختلفی پیدا کنی. معماری در هر حال یک هنر هست چه توی ساختمان به کار بره چه در عمل و پشت پرده یک نرم افزار.

پ.ن: یادمه استادمون در درس مهندسی نرم افزار 1 آخر ترم یه سوال داده بود که "مهندسی نرم افزار علم است یا هنر؟"، هدفشم فقط دریافت استنباط بچه ها از این درس بود.
البته بگذریم که بعد از امتجان همه کلی به سوالاش خندیدیم و گفتیم چه ربطی به درس داشت؟!:biggrin1:

این رشته به نظر من مزخرف محض هستش!

اخه GD شامل یک زمینه نیست که بخوان ان رو یکجا آموزش بدن.من خودم از نزدیک یک دانشگاه GD رو دیدم .تو این جور دانشگاه ها چند مدل رشته گزاشتن و هر کس با توجه به علاقش میره تو یک قسمت درس میخونه و متخصص میشه.

حتی رشته هایی هست که به نظرتون هیچ ربطی به بازی نداره مثل روانشناسی!!

من خودم رشته های روانشناسی (شامل لودولوژی و ... ) , طراحی , گرافیک , برنامه نویسی , نویسندگی و .... رو دیدم.من خودم علاقه مند به Character Designing هستم و به همین دلیل دنبال رشته طراحی رفتم و تو این رشته درس میخونم.(البته رشته اصلی من معماری ربات هست)

این دانشگاه این علم رو به هیچ وجح تفکیک نکرده و اینجور که معلوم هست فقط گرافیک و برنامه نویسی آموزش میده.....

این رشته به نظر من مزخرف محض هستش!
ماکان هر چی که هست. ...

و واقعا هم بعیده که توی سه سال همچین دانشجویی که به برنامه نویسی این کار ، طراحی و گرافیک کامپیوتری و دستی و مدل سازی و داستان نویسی باید مسلط بیرون بیاد....

و اگرچه گفتن صدا و سیما آینده شو تضمین نمی کنه. ...

اما بخاطر مسائل فرهنگی کشور عزیزمون خیلی از ارگان ها کشور برای ساخت بازی بودجه میلیونی خواهند داد..

و دلایل روشن سیاسی و مالی دیگه...

بنظر من به جای دید منفی اونها که شرایط امتحان رو دارند امتحان بدن.

البته من قبول دارم که حرکت مثبتی هست.در شروع خیلی نقص داره ولی باعث میشه که دانشگاه های دیگه هم این رشته رو اضافه کنن و کلن صنعت گیم تو ایران پیشرفت کنه....

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or