مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

ممنون از پست بالا
مسئله اینه که من اکثرا بازی هایه نسخه حجم بالا و فشرده نشده میگیررم که موقعه نصب فشار کمتری به cpu بیاد دقیقا من یادمه نسخه dodiیا fitgirl سایبرپانکو نصب کرد چنان cpu رفت رو 100% و صدای فن دراومد رفتم ال امیگوس نصب کردم
الان هم ال امیگوس نصب کردم دیدم فن زیاد شد ترسیدم با این اوضاع cpu ها
اوضاع مسخره ایه
درامدها ریالیه
قطعات دلاریه
و چه بسا از قیمت جهانی بیشتره
گارانتی نداره و.........
دقیقا فعلا صبر کردم تا برق محلمون یه بار بره بعد بشینم نصب کنم
رفتم چک کردم elamigos هم یه دور کمپرشن انجام میده روی فایلا، منطقیه موقع نصب (مخصوصا گیمایی که حجمشون زیاده) روی CPU لود بیشتری بزاره
تا جایی که یادمه elamigos یکم روی رم سبک تر بود فقط
چیه سی پی یوت؟ قاعدتا اگه تا الان ارور blue screen و کرش متداوم و ارورای عجیب غریب و رندوم نگرفتی شانس اینکه مشکل خاصی براش پیش بیاد واقعا کمه.

رفتم چک کردم elamigos هم یه دور کمپرشن انجام میده روی فایلا، منطقیه موقع نصب (مخصوصا گیمایی که حجمشون زیاده) روی CPU لود بیشتری بزاره
تا جایی که یادمه elamigos یکم روی رم سبک تر بود فقط
چیه سی پی یوت؟ قاعدتا اگه تا الان ارور blue screen و کرش متداوم و ارورای عجیب غریب و رندوم نگرفتی شانس اینکه مشکل خاصی براش پیش بیاد واقعا کمه.
13600K
تا الان مشکلی نبوده
ولی رو بازی مثله CITIES SKYLINES 2، 2-3 باری از بازی پرید بیرون
بلو اسکرینو کرش خاصی ندیدم

13600K
تا الان مشکلی نبوده
ولی رو بازی مثله CITIES SKYLINES 2، 2-3 باری از بازی پرید بیرون
بلو اسکرینو کرش خاصی ندیدم

کرش کردن فقط در یک بازی خاص یا یک مرحله‌ی خاص ممکنه به باگ کد بازی مربوط باشه و یا نهایتا درایور گرافیکی.
هر خطایی رو نباید به سخت افزار مرتبط دونست.

دوستان لطفا پرسش و پاسخ‌ها رو مختصر و مفید و یکجا ارسال کنید که پیامها برای کاربران دیگه از انجمن هم خوانایی داشته باشه و مثل پیام‌رسانها و چت دو نفره بنظر نرسه.

سلام

یه سیستم میخوام ببندم.

واسم مهمه گرافیک ۴۰۷۰ باشه. (یا اگر واقعا ارزش داره ۴۰۷۰ super)
کیس و پاور (۷۵۰ کولرمستر)‌ دارم.
بقیه قطعات رو میخوام.
هارد هم ۱ ترابایت بسه.
برای بقیه‌ قطعات هم بودجه خاصی مد نظرم نیست. واسم Price performance ratio مهمه. کاربرد هم فقط بازی.

یه مانیتور 4k یا 2k هم پیشنهاد بدید. (باز هم چون نمیدونم الان رنج قیمت مانیتور خوب چقدره بودجه خاصی مد نظرم نیست. دنبال های اند ترین قطعات نیست. چیزی که هم به صرفه باشه هم پرفورمنس خوبی داشته باشه پیشنهاد بدید.)

سلام

یه سیستم میخوام ببندم.

واسم مهمه گرافیک ۴۰۷۰ باشه. (یا اگر واقعا ارزش داره ۴۰۷۰ super)
کیس و پاور (۷۵۰ کولرمستر)‌ دارم.
بقیه قطعات رو میخوام.
هارد هم ۱ ترابایت بسه.
برای بقیه‌ قطعات هم بودجه خاصی مد نظرم نیست. واسم Price performance ratio مهمه. کاربرد هم فقط بازی.

یه مانیتور 4k یا 2k هم پیشنهاد بدید. (باز هم چون نمیدونم الان رنج قیمت مانیتور خوب چقدره بودجه خاصی مد نظرم نیست. دنبال های اند ترین قطعات نیست. چیزی که هم به صرفه باشه هم پرفورمنس خوبی داشته باشه پیشنهاد بدید.)

قیمتمدلنام قطعه
یازده میلیون و ۴۰۰ هزار تومانAMD Ryzen 5 7600XCPU
سه میلیون و ۶۵۰ هزار تومانDeepCool LE520 240 ARGBCOOLING
یازده میلیون و ۹۵۰ هزار تومانASUS PRIME X670-P WI-FI AM5MotherBoard
هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومانCorsair VENGEANCE 2*16GB DDR5 5600MHz -32GBRAM
چهل و پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
-
ASUS DUAL GeForce RTX 4070 Super 12GB GDDR6X
(ASUS TUF GAMING RX 7800 XT 16GB GDDR6)
VGA
پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومانSAMSUNG 980 M.2 1TBSSD-2
شش میلیون و ۷۰۰ هزار تومانSAMSUNG 980 PRO M.2 500GBSSD

برای مانیتور با توجه به موجودی ضعیف بازار داخلی مدلی مثل ASUS TUF Gaming VG27AQML1A توصیه میشه. مدل 4K با این کارت گرافیکی متناسب نیست.

تاپیکتو خراب کردیم فرشید جان؟ :D

نه خراب چرا، اتفاقا مشارکت در مباحث به پربارتر شدنش کمک میکنه، فقط خواستم توجه به شیوه‌ی نگارش داشته باشید که خوانایی مطالب بهتر بشه.
ضمن اینکه اگر مطالب مختلف یا مرتبط به موضوع تاپیک باشه Moderator میاد پستها رو جابجا میکنه یا گروهی حذف میکنه. گاهی اوقات هم باعث میشه سوال کاربرای دیگه لابلای پستهای مکرر گم بشه و دیده نشه.
منظور رعایت این دست موارد بود.

نه خراب چرا، اتفاقا مشارکت در مباحث به پربارتر شدنش کمک میکنه، فقط خواستم توجه به شیوه‌ی نگارش داشته باشید که خوانایی مطالب بهتر بشه.
ضمن اینکه اگر مطالب مختلف یا مرتبط به موضوع تاپیک باشه Moderator میاد پستها رو جابجا میکنه یا گروهی حذف میکنه. گاهی اوقات هم باعث میشه سوال کاربرای دیگه لابلای پستهای مکرر گم بشه و دیده نشه.
منظور رعایت این دست موارد بود.
بعضی وقتا این پستا اتوماتیک باهم دیگه ادقام نمیشن نمیدونم چرا ، اگه منظورتون اینه :دی باید خودم دستی از این به بعد جا کنم همه چیزو تو یه پست
---
در مورد موجودی بازار اطلاعی از پشت صحنه نداری که قراره درست بشه مشکل قیمت ها یا نه؟ چون الان تو این ماه بالارده ها یه 20 میلیون روی هر کارت گرافیک اومده
من یکم پول کنار گذاشته بودم که 3090 رو بدم به جاش 4080S بگیرم یه ماه پیش اینطورا 60 میلیون بود الان شده 80 میلیون :D ببینم برمیگردن به قیمت واقعیشون یا قراره همینطوری هی بیاد بالا روزی یه تومن؟
از هرکی تو ولیعصر میپرسیدم امروز یه چیزی میگفت، نمیتونم اصلا تصمیم بگیرم

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: a1irezak
بعضی وقتا این پستا اتوماتیک باهم دیگه ادقام نمیشن نمیدونم چرا ، اگه منظورتون اینه :دی باید خودم دستی از این به بعد جا کنم همه چیزو تو یه پست
---
در مورد موجودی بازار اطلاعی از پشت صحنه نداری که قراره درست بشه مشکل قیمت ها یا نه؟ چون الان تو این ماه بالارده ها یه 20 میلیون روی هر کارت گرافیک اومده
من یکم پول کنار گذاشته بودم که 3090 رو بدم به جاش 4080S بگیرم یه ماه پیش اینطورا 60 میلیون بود الان شده 80 میلیون :D ببینم برمیگردن به قیمت واقعیشون یا قراره همینطوری هی بیاد بالا روزی یه تومن؟
از هرکی تو ولیعصر میپرسیدم امروز یه چیزی میگفت، نمیتونم اصلا تصمیم بگیرم

پشت صحنه و بین همکاران IT هم ابهام و عدم اطمینان زیادی هست، علت افزایش قیمت هم این بود که دولت بدون دلیل و یکباره تعرفه‌ی قطعات پی‌سی رو مشمول افزایش قیمت تعرفه گمرکی و بعد هم ممنوعیت تخصیص ارز کرد که مشخصا مبنای قانونی نداشت.
افزایش قیمت مادربرد و کارت گرافیک به دلیل مشکل در ترخیص و وارداتشون بود که هنوز هم اعلام رسمی نشده که با اجازه چه مقامی این ابلاغیه‌ها و ممنوعیت ها رو صادر کردن و ضرر ناشی از این بحران سازیها برای چه کسانی منفعت هست.

در مورد خرید کارت هم فعلا اقدام نکنید تا تکلیفش مشخص بشه. من بعید میدونم قیمت جهانی RTX 4000 به این زودی افت کنه، مخصوصا که جدیدا شایعاتی هست که میگه ممکنه عرضه کارتهای GB202/GB203 کلا به ابتدای سال 2025 موکول بشه.

آخرین ویرایش:
سلام دوستان.

من میخوام یه کیس بالارده جمع کنم. منتها میخواستم فعلا همه ی قطعات رو به جز گرافیک بگیرم و چند ماه بعد که کارت های نسل بعد NVIDIA اومد کارت گرافیک رو بگیرم. فعلا یک کارت RTX 4060 TI دارم که میتونم از اون استفاده کنم. ممنون میشم سایر قطعات کیس رو با فرض اینکه قراره به کارت RTX 5080 مجهز بشه پیشنهاد بدید.

سلام دوستان.

من میخوام یه کیس بالارده جمع کنم. منتها میخواستم فعلا همه ی قطعات رو به جز گرافیک بگیرم و چند ماه بعد که کارت های نسل بعد NVIDIA اومد کارت گرافیک رو بگیرم. فعلا یک کارت RTX 4060 TI دارم که میتونم از اون استفاده کنم. ممنون میشم سایر قطعات کیس رو با فرض اینکه قراره به کارت RTX 5080 مجهز بشه پیشنهاد بدید.

قیمتمدلنام قطعه
بیست و هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومانAMD Ryzen 7 7800X3DCPU
پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تومانCooler Master MASTERLIQUID 360L CORE ARGBCOOLING
یازده میلیون و ۹۵۰ هزار تومانASUS PRIME X670-P Wi-Fi AM5MotherBoard
شانزده میلیون تومانCorsair VENGEANCE RGB 2*32GB DDR5 6000Mhz CL40 - 64GBRAM
نه میلیون و ۴۰۰ هزار تومانSAMSUNG 970 EVO PLUS 2TBSSD-2
هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تومانSAMSUNG 990 PRO 1TBSSD
بیست میلیون و ۹۰۰ هزار تومانASUS ROG THOR 1000P2 GAMING PlatinumPower
پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومانCooler Master MASTERBOX 520 MeshCase

مهم از اینتل: آپدیت آینده ی بایوس پردازنده های نسل 13 و 14 اینتل را که تاکنون مشکل دار شده‌اند ترمیم نخواهد کرد، فقط ممکن است از خرابی پردازنده‌هایی که هنوز آسیب ندیده اند جلوگیری کند. بحث Recall عمومی این مدل‌ها هم فعلا منتفی است.

آخرین ویرایش:
مهم از اینتل: آپدیت آینده ی بایوس پردازنده های نسل 13 و 14 اینتل را که تاکنون مشکل دار شده‌اند ترمیم نخواهد کرد، فقط ممکن است از خرابی پردازنده‌هایی که هنوز آسیب ندیده اند جلوگیری کند. بحث Recall عمومی این مدل‌ها هم فعلا منتفی است.
کی فکرشو میکرد 350 وات tdp و 1.43 ولت و تکیه کردن به محدودیت سیستم خنک کننده برای بوست کلاک مشکل ساز بشه؟! :D

• Like
Reactions: .::PUИK::.
قیمتمدلنام قطعه
بیست و هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومانAMD Ryzen 7 7800X3DCPU
پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تومانCooler Master MASTERLIQUID 360L CORE ARGBCOOLING
یازده میلیون و ۹۵۰ هزار تومانASUS PRIME X670-P Wi-Fi AM5MotherBoard
شانزده میلیون تومانCorsair VENGEANCE RGB 2*32GB DDR5 6000Mhz CL40 - 64GBRAM
نه میلیون و ۴۰۰ هزار تومانSAMSUNG 970 EVO PLUS 2TBSSD-2
هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تومانSAMSUNG 990 PRO 1TBSSD
بیست میلیون و ۹۰۰ هزار تومانASUS ROG THOR 1000P2 GAMING PlatinumPower
پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومانCooler Master MASTERBOX 520 MeshCase

سلام. مادربرد و رم مناسب نیست. بهتر هست که رم رو با تاخیر 36 و مادربرد بهتری مثل سری روگ رو خریداری کنند. برای کیس هم میشه لیانلی 216 یا لیانلی 3 رو گرفت. برای پاور هم میشه سری پلاتینیوم EDGE گرین رو با حداکثر مبلغ 16 میلیون و توان 1300 وات گرفت که 130 ماه ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش داره.

کی فکرشو میکرد 350 وات tdp و 1.43 ولت و تکیه کردن به محدودیت سیستم خنک کننده برای بوست کلاک مشکل ساز بشه؟! :D

ایشون فکرشو میکرد سالهای قبل، فقط اون موقع انویدیا بود، نه اینتل :))

آخرین ویرایش:
ایشون فکرشو میکرد سالهای قبل، فقط اون موقع انویدیا بود، نه اینتل :))

من چند ماه یه بار یه دور پلتفرمم از بیخ عوض میشه مادربرد و گرافیک و cpu و... فقط تو همین دو سال اخیر شاید 13-14 تا کارت گرافیک اومده تو کیسم و رفته از RX 580و 6700XT تا RTX 2080S و 3090 و هرچی وسطشونه :D
برای دونه دونشونم Undervolt پروفایل میساختم؛ 99.99% مواقع میبینی با 100-150 میلی ولت کمتر و یه ذره دست کاری میبینی داری دقیقا +1000 امتیاز بیشتر میگیری Port Royal و گیما یا همونقدر FPS میدن یا یکم بیشتر حتی ولی 70-80 وات مصرف کمتر تا 10 درجه دلتای هات اسپات و کور خنک تر :D با پایداری 100% و بدون ذره ای مشکل.

یعنی رسما تنظیم ولتاژ رو برای آشغال ترین silicone yieldشون در نظر میگیرن همیشه جدا از این وحشی بازیایی که دارن در میارن.

من چند ماه یه بار یه دور پلتفرمم از بیخ عوض میشه مادربرد و گرافیک و cpu و... فقط تو همین دو سال اخیر شاید 13-14 تا کارت گرافیک اومده تو کیسم و رفته از RX 580و 6700XT تا RTX 2080S و 3090 و هرچی وسطشونه :D
برای دونه دونشونم Undervolt پروفایل میساختم؛ 99.99% مواقع میبینی با 100-150 میلی ولت کمتر و یه ذره دست کاری میبینی داری دقیقا +1000 امتیاز بیشتر میگیری Port Royal و گیما یا همونقدر FPS میدن یا یکم بیشتر حتی ولی 70-80 وات مصرف کمتر تا 10 درجه دلتای هات اسپات و کور خنک تر :D با پایداری 100% و بدون ذره ای مشکل.

یعنی رسما تنظیم ولتاژ رو برای آشغال ترین silicone yieldشون در نظر میگیرن همیشه جدا از این وحشی بازیایی که دارن در میارن.
کارت rx6800xt چجوری اندرولت کنم که مشکلی برا کارت پیش نیاد و دما بیاد پایین؟

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or