مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

دوستان فرق SSD که RAM داره با مدلی که نداره در چی هست؟
سرعت خواندن تصادفی 4K و سرعت نوشتن تصادفی 4K چقدر اهمین دارن در SSD ؟

کار DRAM در SSDها اینه که map table یا جدول دسترسی به بلاک های داده در حافظه ی NAND رو نگهداری میکنه. از اونجایی که سرعت دسترسی به DRAM بسیار بالاتر از حافظه ی NAND Flash هست، اگر SSD دارای حافظه cache از این نوع برای دسترسی به جدول مربوطه نباشه سرعتش ممکنه کند بشه.
این موضوع در عملیاتی مثل نوشتن تصادفی داده ها مخصوصا بلاکهای کوچک بسیار تاثیرگذار هست و نبودش سرعت رو کند میکنه، اما در عملیات خواندن از SSD مشکلی نداره. برای سیستم عامل بهتره که از SSD دارای DRAM استفاده بشه.

اگر SSD بدون DRAM از قابلیت HMB برخوردار باشه تا حد زیادی میتونه راندمانش رو بهبود بده.

یکی از دوستان 7600x داره میگه دما تا 94 میره.
ارزون ترین کولری که میشه واسش گذاشت که دماها اینقد بالا نره چی هست؟ ایرکولری هست جواب بده؟
بین واترکولرا 240 چیزی هست جواب باشه؟

یکی از دوستان 7600x داره میگه دما تا 94 میره.
ارزون ترین کولری که میشه واسش گذاشت که دماها اینقد بالا نره چی هست؟ ایرکولری هست جواب بده؟
بین واترکولرا 240 چیزی هست جواب باشه؟

94 درجه همون حداکثر دمایی هست که وقتی پردازنده سوکت AM5 به اون دما میرسه فرکانسش رو برای مطابقت تا توان حرارت و کنترل دما کاهش میده. غیر طبیعی نیست و بستگی داره در چه میزان لود و توان TDP به این دما رسیده باشه.
اما کولر 240 از Deepcool با مدلهای مختلف و از کولرمستر و برندهای معتبر دیگه همگی برای این رده پردازنده مناسب هستن.
توجه کنید که قرار نیست دما هیچ وقت به حداکثر میزانش نرسه، ولی ممکنه با کولر قویتر دیرتر به این دما برسه.

درود دوستان . دیدم چند عزیز هستند که خیلی خوب و بروز باقی کاربرهارو راهنمایی میکنن . گفتم من هم یک زحمتی بدم 🌹
یه کیس میخوام بگیرم که بودجه حدودیم بین 60 تا 70 میلیون هست . به نسبت تی وی که دارم (Full HD - 60Hz) خیلی برام مسائلی مثل FPS و رزولیشن بالاتر برام ملاک نیست . از اون سمت نرم افزارهای گرافیکی رو بتونم به واسطه پردازش سریعتر بالانس کنم برام بهتره ... - فتوشاپی / پریمایری / افترافکتی ...
گیمینگ هم , همین که بتونم گیم های بروز رو مثلا روی Ultra یا High خروجی بگیرم برام کفایت میکنه (اما جای آپگرید داشته باشه خوشحال میشم) . ترجیح میدم قطعه دست دوم نگیرم / اما اگر قطعه ی باشه که دست دو تمیز هم باشه بدم نمیاد / فرصتش رو دارم که بازار رو بگردم ... اگر راهنماییم کنین ممنون میشم (زیبایی کیس / رنگ بندی و اینها هم اصلا برام مهم نیست)

• Like
Reactions: msbazicenter
درود دوستان . دیدم چند عزیز هستند که خیلی خوب و بروز باقی کاربرهارو راهنمایی میکنن . گفتم من هم یک زحمتی بدم 🌹
یه کیس میخوام بگیرم که بودجه حدودیم بین 60 تا 70 میلیون هست . به نسبت تی وی که دارم (Full HD - 60Hz) خیلی برام مسائلی مثل FPS و رزولیشن بالاتر برام ملاک نیست . از اون سمت نرم افزارهای گرافیکی رو بتونم به واسطه پردازش سریعتر بالانس کنم برام بهتره ... - فتوشاپی / پریمایری / افترافکتی ...
گیمینگ هم , همین که بتونم گیم های بروز رو مثلا روی Ultra یا High خروجی بگیرم برام کفایت میکنه (اما جای آپگرید داشته باشه خوشحال میشم) . ترجیح میدم قطعه دست دوم نگیرم / اما اگر قطعه ی باشه که دست دو تمیز هم باشه بدم نمیاد / فرصتش رو دارم که بازار رو بگردم ... اگر راهنماییم کنین ممنون میشم (زیبایی کیس / رنگ بندی و اینها هم اصلا برام مهم نیست)

قیمتمدلنام قطعه
شانزده میلیون و ۲۰۰ هزار تومانIntel Core i5 13600KCPU
یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومانDeepCool GAMMAXX 400 XTCooler
پنج میلیون و ۷۷۰ هزار تومانASUS PRIME B660M-K D4MotherBoard
چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومانGSkill RIPJAWS V 2*16GB DDR4 3200MHz-32GBRAM
بیست و دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان
(بیست و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان)
ASUS DUAL RTX 4060 8GB GDDR6
GIGABYTE Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6
VGA
سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومانWD Blue 1TB 7200Rpm 64MBHDD
دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومانWD Blue SN570 500GBSSD
سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومانGREEN GP700A-GEDPower
چهار میلیون و ۷۳۰ هزار تومانGREEN Z1 ARIOCase
شصت و چهار میلیون و ۹۵۰ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)---

سلام
فرشید جان ۵۰ تومن دارم می‌خوام یه سیستم مخصوص گیم بگیرم. چی پیشنهاد میدی؟ بدون کارت گرافیک باشه چون یک RX6700 دارم. واسه خرید بریم همین بازار بنداز چهاراه ولیعهد یا جای بهتری هم وجود داره؟
سپاسگزارم

سلام
فرشید جان ۵۰ تومن دارم می‌خوام یه سیستم مخصوص گیم بگیرم. چی پیشنهاد میدی؟ بدون کارت گرافیک باشه چون یک RX6700 دارم. واسه خرید بریم همین بازار بنداز چهاراه ولیعهد یا جای بهتری هم وجود داره؟
سپاسگزارم

قیمتمدلنام قطعه
شانزده میلیون و ۹۵۰ هزار تومان
(سیزده میلیون و ۵۰۰ هزار تومان)
Intel Core i5 13600K
(AMD Ryzen 5 7600X)
CPU
پنج میلیون و ۶۵۰ هزار تومانDeepCool LS520 240 ARGBCOOLING
سیزده میلیون و ۱۰۰ هزار تومان
(سیزده میلیون و ۳۲۰ هزار تومان)
ASUS PRIME Z790-P WI-FI
(ASUS PRIME X670-P WI-FI AM5)

MotherBoard
شش میلیون و ۳۵۰ هزار تومانCorsair VENGEANCE 2*16GB DDR5 5600MHz -32GBRAM
--VGA
پنج میلیون و ۶۵۰ هزار تومانSAMSUNG 980 M.2 1TBSSD-2
پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومانSAMSUNG 980 PRO M.2 500GBSSD
چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومانGREEN GP800B-HP EVO GOLDPower
شش میلیون و ۵۵۰ هزار تومانGREEN GRIFFIN G6Case
56350جمع کل‌ (تومان)---

ضرورتی به مراجعه حضوری نیست، قیمت ها رو آنلاین هم میتونید بررسی کنید و بعدا میتونید تصمیم بگیرید که آنلاین و از فروشنده معتبر خرید کنید یا حضوری خرید کنید بهتره.

قیمتمدلنام قطعه
شانزده میلیون و ۹۵۰ هزار تومان
(سیزده میلیون و ۵۰۰ هزار تومان)
Intel Core i5 13600K
(AMD Ryzen 5 7600X)
CPU
پنج میلیون و ۶۵۰ هزار تومانDeepCool LS520 240 ARGBCOOLING
سیزده میلیون و ۱۰۰ هزار تومان
(سیزده میلیون و ۳۲۰ هزار تومان)
ASUS PRIME Z790-P WI-FI
(ASUS PRIME X670-P WI-FI AM5)

MotherBoard
شش میلیون و ۳۵۰ هزار تومانCorsair VENGEANCE 2*16GB DDR5 5600MHz -32GBRAM
--VGA
پنج میلیون و ۶۵۰ هزار تومانSAMSUNG 980 M.2 1TBSSD-2
پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومانSAMSUNG 980 PRO M.2 500GBSSD
چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومانGREEN GP800B-HP EVO GOLDPower
شش میلیون و ۵۵۰ هزار تومانGREEN GRIFFIN G6Case
56350جمع کل‌ (تومان)---

ضرورتی به مراجعه حضوری نیست، قیمت ها رو آنلاین هم میتونید بررسی کنید و بعدا میتونید تصمیم بگیرید که آنلاین و از فروشنده معتبر خرید کنید یا حضوری خرید کنید بهتره.
سلام.
خنک کننده اساسین ۴ بهتر نیست؟ چون تفاوت قیمتی خاصی ندارن ولی کارایی این مدل بسیار بالا هستش.

• Like
Reactions: Fratos
سلام.
خنک کننده اساسین ۴ بهتر نیست؟ چون تفاوت قیمتی خاصی ندارن ولی کارایی این مدل بسیار بالا هستش.

ترجیح من این بوده که برای این قطعات تهویه پردازنده به کیس متکی نباشه و حرارت ناشی از CPU مستقیما به بیرون کیس منتقل بشه، یا دست کم بخشی از تهویه ورودی/خروجی کیس باشه.

سلام.

من می خوام یک دانگل بلوتوث برای کامپیوترم بگیرم برای وصل کردن هندزفری. کدوم مدل رو پیشنهاد میدید که کیفیت اتصال خوبی داشته باشه؟

دانگلهای متفرقه که زیاد هم هستن کیفیت و سازگاری مناسبی با ادوات ندارند، بهتره از برند معتبر و مدلی مثل Tp-link UB400 رو برای خرید انتخاب کنید.

سلام اقا فرشید میشه لطف کنید یه کیس گیمینگ تا ۶۰ تومن معرفی بفرمایید؟

قیمتمدلنام قطعه
نه میلیون و ۹۰۰ هزار تومانIntel Core i5 13400FCPU
یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومانDeepCool GAMMAXX 400 XTCooler
پنج میلیون و ۴۵۰ هزار تومانASUS PRIME B660M-K D4MotherBoard
سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومانGSkill RIPJAWS V 2*16GB DDR4 3200MHz-32GBRAM
بیست و پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
(بیست و دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان)
ASUS DUAL RTX 4060 8GB GDDR6
GIGABYTE Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6
VGA
سه میلیون و ۴۵۰ هزار تومانWD Blue 1TB SATASSD-2
دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومانWD Blue SN570 500GBSSD