High Definition Center

Wakashizuma

مدیر سابق
کاربر سایت
Oct 10, 2005
878
نام
Ashkan
نظر به اینکه هر روز داره اخبار مربوط به HDDVD و BD توی سایت زیاد میشه به نظرم بد نیومد که یه تاپیک مستقل درباره این موضوع داشه باشیم و این بحثو اینجا ادامه بدیم. دوستان خواهشا لطف کنن و اخبار مربوطه رو اینجا بزارن :
1) اخبار مربوط به HDDVD وBD
2) اطلاعات درباره پلیر ها و دستگاه های مربوطه
3) تاریخ انتشار فیلم ها
4) درایو های کامپیوتر برای HDDVD وBD
5)نحوه ستاپ بر روی تیوی و Home Theatre توسط Standalone Player
6)نحوه استفاده از HDDVD و BD روی کامپیوتر
7) review ها و مقاله های مزبوطه درباره HDDVD و BD از سایت های مختلف
8) نحوه استفاده از PS3 و X360 به عنوانHDDVD/BD پلیر

امیدوارم این هم تاپیک پرکاری بشه و بچه ها استفاده کنن.. از مدیران هم خواهش میکنم اون چند پست اخر توی تاپیک اخبار داغ کنسول ها که دریاره این موضوعات هست اگر زحمتی نیست به اینجا منتقل کنن

Wakashizuma

مدیر سابق
کاربر سایت
Oct 10, 2005
878
نام
Ashkan
دیدم هنوز توی این تاپیک کسی این مطلبو نزاشته گفتم بد نیست پست کنم
مشخصات فایل ها تصویری و صوتی که Zune HD ساپورت میکنه هفته پیش توسط مایکروسافت بیرون اومد (البته مشخصات اولی که روی سایتش گزاشته بود غلط بود که بعدا تصحیح شد). نکته مهم ساپورت گردن فایل های 720p توسط این دستگاه برای پخش هستش چه روی تیوی و یا روی صفحه خودش (البته رزولوشن صفحه خودش HD نیست برای همین باید downscale کنه). نکته مهم دیگه هم اینه که این دستگاه اولین محصولی هست که با جیپ tegra انویدیا شیپ میشه. برای سینک کردن دستگاه هم مثل های قبلی باید از استفاده کنین

zune-hd.jpg

Video
----------------

Windows Media Video WMV
1) Main and Simple Profile, CBR or VBR, up to 10.0 Mbps peak video bit rate; 720 pixels x 480 pixels up to 30 frames per second (or 720 pixels x 576 pixels up to 25 frames per second).
2) Advanced Profile up to L2, 1280x720 up to 30 frames per second, CBR or VBR, up to 14.0 Mbps peak video bitrate. Zune software will transcode HD WMV files above stated capabilities at device sync

MPEG-4
MPEG-4 (MP4/M4V) (.mp4) Part 2 video[4] – Simple Profile up to 4.0 Mbps peak video bit rate; 720 pixels x 480 pixels up to 30 frames per second (or 720 pixels x 576 pixels up to 25 frames per second). Zune software will transcode HD MPEG-4 files at device sync

H.264
Baseline Profile + bframes, up to 10 Mbps peak video bit rate; 720 pixels x 480 pixels up to 30 frames per second (or 720 pixels x 576 pixels up to 25 frames per second). 1280x720 up to 30 frames per second, up to Level 3.1 and 14.0 Mbps peak video bitrate

DVR-MS
Zune software will transcode at time of sync

Photos
----------------
JPEG

Audio
----------------
Windows Media® Audio Standard
Up to 384 Kbps; constant bit rate (CBR) and variable bit rate (VBR) up to 48-kHz sample rate. WMA Pro 2-channel up to 768 Kbps; CBR and VBR up to 48-kHz

WMA Lossless
2 channel up to 768 kbps and 48 kHz

Advanced Audio Coding
(.mp4, .m4a, .m4b ) - .m4a and .m4b files without FairPlay DRM up to 320 Kbps; CBR and VBR up to 48-kHz

MP3
Up to 320 Kbps; CBR and VBR up to 48-kHz

Battery Life
----------------
Music = 33 hours*
Video = 8.5 hours

* = Wireless off

Wakashizuma

مدیر سابق
کاربر سایت
Oct 10, 2005
878
نام
Ashkan
ميبخشيد من يه سوال داشتم فكر كردم اينجا ميشه پرسيد:
1080p چه خوبي هايي نسبت به 1080i داره ؟ در واقع تفاوتشون چي هست ؟

تفاوتشون در فريم در ثانيه (fps) هست

ربطی به فریم ریت اصلا نداره

با اینکه روزلوشن دو تصویر از نظر پیکسل یکسانه اما نحوه نمایش دادنشون روی صفحه فرق داره. Interlaced به صورت هست یعنی که اول لاین های odd فریم روی صفحه draw میشن و بعد نوبت even ها هستش. در progressive اسکن همه لاین های یک فریم به ترتیب و از بالا به پایین در یک فریم با هم روی صفحه کشیده میشن که باعث میشه که تصویر detail بیشتری داشته باشه

یک عکس هست که این پروسس رو نشون میده متها فعلا سایتی که میخوام برای اپلود عکس استفاده کنم کار نمیکنه

CAVALRY

کاربر سایت
Oct 7, 2005
372
نام
Librom
ربطی به فریم ریت اصلا نداره

با اینکه روزلوشن دو تصویر از نظر پیکسل یکسانه اما نحوه نمایش دادنشون روی صفحه فرق داره. Interlaced به صورت هست یعنی که اول لاین های odd فریم روی صفحه draw میشن و بعد نوبت even ها هستش. در progressive اسکن همه لاین های یک فریم به ترتیب و از بالا به پایین در یک فریم با هم روی صفحه کشیده میشن که باعث میشه که تصویر detail بیشتری داشته باشه

یک عکس هست که این پروسس رو نشون میده متها فعلا سایتی که میخوام برای اپلود عکس استفاده کنم کار نمیکنه

پس اگه تعداد پیکسل 1080i با 1080p برابره چرا تو کاتالوگ ps3 کیفیت 720p را جلوتر از 1080i نوشته
فقط اگه لطف کنین یک مقدار ساده تر بگین تا متوجه بشیم

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,798
پس اگه تعداد پیکسل 1080i با 1080p برابره چرا تو کاتالوگ ps3 کیفیت 720p را جلوتر از 1080i نوشته
Interlaced برای تصاوير ثابت بيشتر استفاده ميشه مثل عکس و progressive برای تصاوير متحرک.. البته به ظاهر و در يک نگاه اينا تفاوتی باهم نميکنن .

آخرین ویرایش:

god of shadow

کاربر سایت
Jul 19, 2009
409
تفاوتشون طوري هست كه خيلي تو چشم ميزنه يا اينكه خيلي محسوس نيست ؟
اون دوستمون هم كه گفت 720p از 1080i بالاتر هست درسته؟ يعني من كه تا الان 1080i بازي ميكردم بهتره 720p بازي كنم؟

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,798
اون دوستمون هم كه گفت 720p از 1080i بالاتر هست درسته؟ يعني من كه تا الان 1080i بازي ميكردم بهتره 720p بازي كنم؟
نه اصلاً اينطور نيست که فکر کنی چيزی از دست دادی..اصلاً تو نگاه اينا هيچ تفاوتی باهم ندارن و در واقع به صورت عملی کسی نميتونه تفاوتی بين 720p و 1080i پييدا کنه ولی به صورت تئوری گفته ميشه 720p برای تصاوير متحرک استفاده بشه بهتره..

god of shadow

کاربر سایت
Jul 19, 2009
409
نه اصلاً اينطور نيست که فکر کنی چيزی از دست دادی..اصلاً تو نگاه اينا هيچ تفاوتی باهم ندارن و در واقع به صورت عملی کسی نميتونه تفاوتی بين 720p و 1080i پييدا کنه ولی به صورت تئوری گفته ميشه 720p برای تصاوير متحرک استفاده بشه بهتره..

حالا به نظر شما من 1080i بازي كنم يا 720p ؟ آخه به هر حال 1080i رزولوشن خيلي بالاتري داره.

Wakashizuma

مدیر سابق
کاربر سایت
Oct 10, 2005
878
نام
Ashkan
دلیلش به نحوه نمایششون بر میگرده
فقط تعداد پیکسل بیشتر مهم نیست نحوه نماییشون هم مهمه. 1080i یک فرمت interlaced هست به این معنی که رزولوشن صفحه که همون 1920 در 1080 باشه به صورت interlaced نشون داده میشه. یعنی اول 540 تا از اون 1080 لاین نمایش داده میشن و فریم بعدی 540 بعدی و چون این اتفاق سریع میفته چشم دو تا فریم رو با هم combine میکنه انگار که یک تصویرن (برای همین ریت صفحه 60 هرتز هست). خوبی این کار این هست که bandwidth رو میاره برای پایین برای انتقال عکس اما کیفیت هم میاد پایین چون با اینکار هم شارپنس میاد پایین هم این نوع ضبط کردن به روش مناسب تصاویر متحرک که سریع حرکت میکنن مثل ورزش ها خوب نیست
مهم ترین مزیت 720p به 1080i این هست که با اینکه تعداد پیکسل کمتری رو کاور میکنه منتها چون پراگرسیو هست هر فریمش 720 لاین رزولوشن داره به جای 540 که توی 1080i هست و مشکلاتی رو هم که مربوط به پخش تصاویر به صورت interlaced هستن رو نداره

مطلب پایین هم از ویکیپدیا (که همیشه باید مواظب بود وقتی ازش مطلبی رو reference میکنی :biggrin1:) هستش که خوب توضیح داده
While 720p presents a complete 720-line frame to the viewer between 24 and 60 times each second (depending on the format), 1080i presents the picture as 50 or 60 partial 540-line "fields" per second (24 complete 1080-line fields, or "1080p24" is included in the ATSC standard though) which the human eye or a deinterlacer built into the display device must visually and temporally combine to build a 1080-line picture

While 1080i has more scan lines than 720p, they do not translate directly into greater vertical resolution. Only 540 lines are shown in every 50/60Hz field, compared to the 720 of the progressive format, giving less resolution on moving objects. Only static or film-mode content (where each pair of fields depicts a single static frame) gets the full benefit of the higher nominal resolution

Interlaced برای تصاوير ثابت بيشتر استفاده ميشه مثل عکس و progressive برای تصاوير متحرک.. البته به ظاهر و در يک نگاه اينا تفاوتی باهم نميکنن .

البته اگه عکس باشه که میتونه بهتر باشه چون حرکتی در جریان نیست اما برای فرق بین این دو حالت در motion content بستگی به خیلی چیزا داره مثل :
  • رزولوشن نیتیو تیوی
  • کیفیت deinterlace کردن تیوی
  • خود سورس متریال
  • نوع اون سورس متریال (مثلا ورزش یا فیلم عادی)
برای همین نمیشه به راحتی گفت که اینا با هم فرقی نمیکنن

به تیوی شما هم بستگی داره. اگه نیتیو رزولوشن خود بازی 720p هست بهتره همون 720p بفرستی به تیوی که بقیه scale کردن رو خود تیوی انجام بده. اگه تبدیل به 1080i بکنی اونقوت مساله کیفیت deintrlace کردن تیوی و کیفیت scale کردن خود کنسول هم میتونه توی کیفیت اثر بزاره پس بهتره native resolution بفرستی به دستگاه نمایشگر
اگر بلوری میبینی که کیفیت تصویر 1080p هست میتونی بفرستی به نمایشگر که تعداد پیکسل های تصور کم نیشه از حالت نیتیو

(اینا همه با این فرض بود که نمایشگر شما 1080p رو ساپورت نمیکنه)

اینم از اون حرفا بود! اولا این حرف ها بهش چون ثابت شدست
جفت و نسبت به پایین ترن یکی به خاطر تعداد پیکسل کمتر یکی هم به خاطر بودن
بین این دوتا هم تفاوت میتونه وجود داشته باشه با توجه به نوع کانتنت که نمونشم بالا گفتم مسابقات ورزشی هست که سرعت حرکت توش زیاده و باعث میشه vertical رزولوشن 720p به خاطر پراگرسیو بوندش بیشتر از 1080i باشه (720 نسبت به 540) و این یک مساله ثابت شدست و اگه روی یک نمایشگر میشه تفاونشون رو دید. تازه شما باید کیفیت نمایشگر رو هم فاکتور بگیری
چیزی که با علم میشه ثابتش کرد (خودت میتونی یک camcorder بگیری و از یک وسیله با سرعت حرکت بالا در رزولوشن های 720p و 1080i فیلم بگیری و تفاوت رو ببینی) دیگه بهش نمیگن ئوری
حالا به نظر شما من 1080i بازي كنم يا 720p ؟ آخه به هر حال 1080i رزولوشن خيلي بالاتري داره.

شما این وسط یک مساله رو یادت میره و اونم native رزولوشن خود بازی هست. شما اگه رزولوشن بازیت 720p هست نمیتونی با scale کردنش به 1080i کیفیتش رو بالا ببری. پیکسلی که در خود سورس متریال نیست از اول رو شما نیمتونی همینطوری create کنی (مثل اینکه mp3 رو decompress بکنی به wave و بگی کیفیتش بهتره). اگه نیتیو رزولوشن بازی شما 720p هست همون 720p بفرست به تیوی بزار این وسط دیگه یک پروسس interlace و deinterlace انجام نشه (که معمولا کیفیت رو میاره پایین)

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,798
دلیلش به نحوه نمایششون بر میگرده
فقط تعداد پیکسل بیشتر مهم نیست نحوه نماییشون هم مهمه. 1080i یک فرمت interlaced هست به این معنی که رزولوشن صفحه که همون 1920 در 1080 باشه به صورت interlaced نشون داده میشه. یعنی اول 540 تا از اون 1080 لاین نمایش داده میشن و فریم بعدی 540 بعدی و چون این اتفاق سریع میفته چشم دو تا فریم رو با هم combine میکنه انگار که یک تصویرن (برای همین ریت صفحه 60 هرتز هست). خوبی این کار این هست که bandwidth رو میاره برای پایین برای انتقال عکس اما کیفیت هم میاد پایین چون با اینکار هم شارپنس میاد پایین هم این نوع ضبط کردن به روش مناسب تصاویر متحرک که سریع حرکت میکنن مثل ورزش ها خوب نیست
مهم ترین مزیت 720p به 1080i این هست که با اینکه تعداد پیکسل کمتری رو کاور میکنه منتها چون پراگرسیو هست هر فریمش 720 لاین رزولوشن داره به جای 540 که توی 1080i هست و مشکلاتی رو هم که مربوط به پخش تصاویر به صورت interlaced هستن رو نداره

مطلب پایین هم از ویکیپدیا (که همیشه باید مواظب بود وقتی ازش مطلبی رو reference میکنی :biggrin1:) هستش که خوب توضیح داده

البته اگه عکس باشه که میتونه بهتر باشه چون حرکتی در جریان نیست اما برای فرق بین این دو حالت در motion content بستگی به خیلی چیزا داره مثل :
  • رزولوشن نیتیو تیوی
  • کیفیت deinterlace کردن تیوی
  • خود سورس متریال
  • نوع اون سورس متریال (مثلا ورزش یا فیلم عادی)
برای همین نمیشه به راحتی گفت که اینا با هم فرقی نمیکنن

به تیوی شما هم بستگی داره. اگه نیتیو رزولوشن خود بازی 720p هست بهتره همون 720p بفرستی به تیوی که بقیه scale کردن رو خود تیوی انجام بده. اگه تبدیل به 1080i بکنی اونقوت مساله کیفیت deintrlace کردن تیوی و کیفیت scale کردن خود کنسول هم میتونه توی کیفیت اثر بزاره پس بهتره native resolution بفرستی به دستگاه نمایشگر
اگر بلوری میبینی که کیفیت تصویر 1080p هست میتونی بفرستی به نمایشگر که تعداد پیکسل های تصور کم نیشه از حالت نیتیو

(اینا همه با این فرض بود که نمایشگر شما 1080p رو ساپورت نمیکنه)

اینم از اون حرفا بود! اولا این حرف ها بهش چون ثابت شدست
جفت و نسبت به پایین ترن یکی به خاطر تعداد پیکسل کمتر یکی هم به خاطر بودن
بین این دوتا هم تفاوت میتونه وجود داشته باشه با توجه به نوع کانتنت که نمونشم بالا گفتم مسابقات ورزشی هست که سرعت حرکت توش زیاده و باعث میشه vertical رزولوشن 720p به خاطر پراگرسیو بوندش بیشتر از 1080i باشه (720 نسبت به 540) و این یک مساله ثابت شدست و اگه روی یک نمایشگر میشه تفاونشون رو دید. تازه شما باید کیفیت نمایشگر رو هم فاکتور بگیری
چیزی که با علم میشه ثابتش کرد (خودت میتونی یک camcorder بگیری و از یک وسیله با سرعت حرکت بالا در رزولوشن های 720p و 1080i فیلم بگیری و تفاوت رو ببینی) دیگه بهش نمیگن ئوری

شما این وسط یک مساله رو یادت میره و اونم native رزولوشن خود بازی هست. شما اگه رزولوشن بازیت 720p هست نمیتونی با scale کردنش به 1080i کیفیتش رو بالا ببری. پیکسلی که در خود سورس متریال نیست از اول رو شما نیمتونی همینطوری create کنی (مثل اینکه mp3 رو decompress بکنی به wave و بگی کیفیتش بهتره). اگه نیتیو رزولوشن بازی شما 720p هست همون 720p بفرست به تیوی بزار این وسط دیگه یک پروسس interlace و deinterlace انجام نشه (که معمولا کیفیت رو میاره پایین)
سلام..
همونطور که نوشتم از لحاظ نگاه ما نميتونه اينها با هم تفاوتی داشته باشه..حتی من خيلی وقت پيشا که دنبال مطلب واسه همچين موضوعی بودم خيلی از فورومها خارجی که ميديدم که ميگن ما که تفاوتی نتونستيم پيدا کنيم و حتی بعضيهام کيفيت 1080i رو داخل بازيها بالاتر ميدونستند که خوب اين يه فرضيه کاملاً غلطه..
منظور من هم به پاسخ اين دوستمون اين بود که شما چيزيرو از دست نداديد که بخواهيد غصه بخورديد..
در رابطه با تصاوير ورزشی هم باز هم چشم ما قادر به تشخص نميتونه باشه..مگر اين که به قول شما يه چيزی مثل camcorder بتونه تفاوت اينهارو مشخص کنه.
البته من فکر کنم منظورمو از تئوريک و عملی بد رسوندم.

god of shadow

کاربر سایت
Jul 19, 2009
409
سلام..
همونطور که نوشتم از لحاظ نگاه ما نميتونه اينها با هم تفاوتی داشته باشه..حتی من خيلی وقت پيشا که دنبال مطلب واسه همچين موضوعی بودم خيلی از فورومها خارجی که ميديدم که ميگن ما که تفاوتی نتونستيم پيدا کنيم و حتی بعضيهام کيفيت 1080i رو داخل بازيها بالاتر ميدونستند که خوب اين يه فرضيه کاملاً غلطه..
منظور من هم به پاسخ اين دوستمون اين بود که شما چيزيرو از دست نداديد که بخواهيد غصه بخورديد..
در رابطه با تصاوير ورزشی هم باز هم چشم ما قادر به تشخص نميتونه باشه..مگر اين که به قول شما يه چيزی مثل camcorder بتونه تفاوت اينهارو مشخص کنه.
البته من فکر کنم منظورمو از تئوريک و عملی بد رسوندم.

ببين lcd ما 1080i رو ساپورت ميكنه ولي 1080p رو نه ( 32 اينچ ). من يجا پرسيدم چرا ساپورت نميكنه گفتن چون lcd شما كوچيكه. آيا اين درسته؟
من كابل كومپوننت ميزدم بازي ميكردم.
حالا كابل HDMI خريدم . كيفيتش خيلي بهتر از كومپوننت هست؟

stonecold

کاربر سایت
Oct 26, 2005
991
[FONT=Arial (Arabic)]من بتمن(و بازیهای دیگه) رو هم روی کامپیوتر با مانیتور ال سی دی و هم روی ایکس باکس با تلوزیون ال سی دی 720p32 اینچ دیدم.با توجه به اینکه هر دو 720[/FONT]p[FONT=Arial (Arabic)] هستن دلیل اینکه توی مانیتو کیفیت بهتری داره چیه؟ تو مانیتور تصویر صاف تر و شفاف تر هست و مثل اینه که [/FONT]aa[FONT=Arial (Arabic)] بهتری نسبت به تلوزیون داره.
[/FONT]

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر