SteamOS سیستم عاملی مخصوص گیمرها!

DieDie

کاربر سایت
Feb 28, 2010
2,772
40254871961425897319.jpg

کمپانی VALVE رسما از سیستم عامل جدید خودش که برپایه Linux OS ساخته شده پرده برداری کرد اسم این سیستم عامل Steam OS هست و خبر خوب در مورد اون اینه که به صورت مجانی قابل استفاده خواهد بود.
Valve ادعا میکنه که در این سیستم عامل به افزایش عملکرد قابل توجهی در پردازشهای گرافیکی دست پیدا کرده که اون رو از سیستم عاملهای دیگه برای گیمرها جذاب تر میکنه.
هنوز تاریخ معینی برای دانلود این سیستم عامل منتشر نشده ولی Steam OS یکی از سه اطلاعیه ای هست که قراره کمپانی VALVE در هفته جاری منتشر کنه!
اطلاعات تکمیلی به زودی تو صفحه ای که برای معرفی این سیستم عامل ایجاد شده قرار میگیره و شما میتونید از آدرس زیر اون رو دنبال کنید:

SteamOS

در این صفحه توضیحاتی درباره این سیتم عامل توسط Valve ارائه شده:

مطابق تلاشهای ما برای آوردن استیم به سالنهای پذیرائی منزل شما ، ما به این نتیجه رسیدیم که بهترین راه برای نزدیک کردن شرکت به مشتری ها ارائه سیستم عاملی بر اساس استیم میباشد.
این سیستم عامل ترکیبی از معماری لینوکس و یک تجربه گیمینگ هست که برای نمایشگرهای بزرگ تلویزیونی ساخته شده. این سیستم عامل به زودی به صورت مجانی در دسترس قرار خواهد گرفت.

منبع:
VALVE Officially Announces SteamOS Operating System For Gaming Community At No Cost

آخرین ویرایش:

FPS Dᴏug

کاربر سایت
Apr 19, 2012
2,173
خیلی خبر خوبی بود. ممنون! :D
VALVE FTW :x
HL3 و Portal 3 رو انحصاری بزنه واسه SteamOS، حداقل 10 میلیون گیمر این سیستم عامل رو نصب می‌کنند، کافیه که Out of Box خوب کار کنه و کاربرپسند باشه و از نظر بهینه بودن هم واسه گیم بهتر باشه، حداقل 7-8 میلیون از اون 10 میلیون روی اون سیستم عامل باقی می‌مومن. واسه شروع که بد نیست :d
DotA 2 رو از قلم انداختی! :D :>

amirsaman2

کاربر سایت
Feb 17, 2008
639
نام
سامان
تنها ویژگی به دردبخور ویندوز داشتن API ای چون دایرکست هستش،اگر این سیستم عامل گنو لینوکسی بتواند بازیهای مطرح و سطح بالایی که برای ویندوز و یا مک تا الان عرضه شده را از طریق استریم و یا Offline به خوبی و با کیفیتی مشابه نسخه ویندوز اجرا کند و در آینده هم استودیوها به سمت این سیستم عامل روی بیارند قطعا سهم ویندوز در دسکتاپ خیلی سقوط میکنه چون بیشتر کسانی که از ویندوز استفاده میکنند به خاطر بازیهای عرضه شده براش هست،برای کارهای دیگه غیر از بازی کردن اتفاقا گنو لینوکس قدرتمند تر از ویندوز هستش! توان پردازش بالاتر یکی از ویژگی های گنو لینوکس،یک کاربر میتواند یک توزیع لینوکس مثلا اوبنتو را برای مصارف غیر بازی نصب کند و این Steam OS را هم در کنارش برای بازی کردن! اتفاقا اینطوری خیلی بهتره چون هر دوسیستم عامل سرعت و پایداریشون بیش از پیش حفظ میشه.

** اوکی استریم :

با کدوم اینترنت ؟
با چه سرعتی ؟
به درد ایران میخوره ؟!
اصلا به درد کدوم کشور ها میخوره ؟

**حالا اون یکی ، Offline :
قرار با چه سیستم و کامپوننت های گرافیکی ای بازیهای ویندوز رو Run کنه ؟
Open GL ?
Direct X ?
اگه Direct X باشه ، یعنی مایکروسافت اجازه داده ؟:|
بازیهای ویندوز روش نصب میشن ؟
اگه نصب بشن پس لینوکس چی میگه این وسط ؟
.
سقوط تو دسکتاپ ؟ !!!
شرکت های غولی مثل Google و Apple نتونستن Desktop_PC رو پایین بکشن ............اینکه فقط یه شرکت مثلا گیم سازیه که /:)

آخرین ویرایش:

Polaris

کاربر سایت
Aug 14, 2007
2,777
شیر فلکه فکر کرده با فروش چهارتا آشغال پورت روی پی سی اونم وقتی که 80 درصد آف خورده خیلی مهم شده ... عرضه داشتن تو این نسل یه موتور درست و حسابی میساختن و نیمه عمر 3 رو تحویل میدادن . سیستم عامل نویسی و تافته جدا بافته شدن پیشکش!

Grey Warden

Dragon Age Scholar
Loyal Member
Sep 13, 2006
6,427
نام
مجتبی
ببین والو و بازیهاش و همینطور استیم چه کار با بعضیا کرده که اینجوری هیترش شدن و بدون هیچ منطقی و وقتی هنوز چیز زیادی از Steam OS مشخص نشده میخوان بکوبنش و فاتحش رو از الان خوندن!!!:laughing:

LBJ4Ever

FedExpress
کاربر سایت
Apr 11, 2011
6,293
نام
Afshin
شیر فلکه فکر کرده با فروش چهارتا آشغال پورت روی پی سی اونم وقتی که 80 درصد آف خورده خیلی مهم شده ... عرضه داشتن تو این نسل یه موتور درست و حسابی میساختن و نیمه عمر 3 رو تحویل میدادن . سیستم عامل نویسی و تافته جدا بافته شدن پیشکش!

امیر جان خسته نشدی دادا؟!

..Preacher..

کاربر سایت
May 20, 2013
163
نام
ori
خب خدا رو شکر بعد از 5 صفحه بالاخره حرف دلتو زدی...=d> نگرانت بودم به قران

Mr.unknown

کاربر سایت
Aug 29, 2012
434
** اوکی استریم :

با کدوم اینترنت ؟
با چه سرعتی ؟
به درد ایران میخوره ؟!
اصلا به درد کدوم کشور ها میخوره ؟

**حالا اون یکی ، Offline :
قرار با چه سیستم و کامپوننت های گرافیکی ای بازیهای ویندوز رو Run کنه ؟
Open GL ?
Direct X ?
اگه Direct X باشه ، یعنی مایکروسافت اجازه داده ؟:|
.
سقوط تو دسکتاپ ؟ !!!
شرکت های غولی مثل Google و Apple نتونستن Desktop_PC رو پایین بکشن
............اینکه فقط یه شرکت مثلا گیم سازیه که /:)

سیستم عاملهای عرضه شده توسط اپل و گوگل هیچ وقت به هدف فراگیر شدن استفاده در دسکتاپ همانند ویندوز عرضه نشدند! فلسفه این دو سیستم عامل با ویندوز تفاوت داره،اون سیستم عاملی که گوگل عرضه کرده اصلا برای بازیکردن و یا استفاده از نرم افزارهای سنگین و مختلف نیست بلکه فقط برای کاربرانی که اکثر وقتشان را در اینترنت میگذارنند و به سرویسهای ابری و آنلاین گوگل هم علاقه دارند طراحی شده،اپل هم سیستم عاملهاشو فقط برای سخت افزاری که خودش تهیه کرده و به صورت All In One است عرضه میکنه به همین خاطر سیستم عامل مک او اس را اصلا نمیشه روی سیستمی جز مک نصب کرد،در حالیکه ویندوز فقط به دنبال اینه که سیستم عاملش در همه سیستم ها قابل نصب و استفاده باشه و از این نظر همانند گنو لینوکس هستش،در مورد نحوه اجرای بازی هم این که شما چون سرعت اینترنتت پایینه دلیل نمیشه میلیونها آدمی که از اینترنت پرسرعت برخوردارند از این قابلیت محروم بشند،در مورد آفلاین هم اتفاقا Open GL کارایی،سرعت و قدرت بالاتری از دایرکس دارد ولی سازندگان کارت گرافیک تا الان به دلیل کم بودن بازیهای Open GL بیشتر روی دایرکس تمرکز کرده اند در حالی که برای مصارف تجاری(Work Station) کارتهای گرافیک چند ده برابر دایرکس توان پردازش دارند،به طور حتم Valve فکر این مسئله را هم کرده و باید منتظر اخبار و اطلاعاتی در این زمینه در روزهای آینده باشیم ; من احتمال میدهم در آینده Valve سیستمی را که برای Open GL کاملا بهینه و هماهنگ باشد را معرفی خواهد نمود.

A.Pato7

کاربر سایت
Jul 6, 2011
965

باز یکی بیاد در مورد موفقیت این سیستم عامل اظهار تردید کنه میشه باهاش بحث کرد، ولی در مورد بازی های Valve...

البته فکر میکنم همون HL3 که انتظارش رو داری بهتره نیاد، یه اتفاقاتی واست میفته:p

RoCoCo

کاربر سایت
Apr 23, 2008
4,483
نام
Nimo
6 برابر هر بازی دیگه ای یعنی چی؟ یعنی 6 برابر COD یا 6 برابر GTA ؟
منبع دارین لطفا ارائه بدین

تا به الان هیچ بازی انقد سود اور برای valve نبوده فقط compendium که برای تورنومنت امسال فروخت کلی سود کرد هر دفترچه 10$ بود که 2.50$ برای مسابقه بود شما این لینک رو نگاه کن The International - Dota 2 Championships ببین چقدر برای خود valve سود داشته فقط با راه انداختن 1 تورنومنت. دیگه فروختن ایتم و ... هم به کنا.ر ببین چقدر پول جمع شده که فقط جایزه $2,874,380 USD هست. این بازی 6 تای gta برای valve سود میاره و قطع هم نمیشه هر روز سود داره . gta فروشش رو کرد ولی کافیه valve یه ست جدید بده تو بازی یا یه ایتم جدید تا پول دوباره بریزه تو جیبش.. دیگه بازی f2p مثل tf2 رو هم بیخیال همین یکی کافیه.

Adam

عضو تحریریه
Jun 27, 2009
4,710
نام
alireza
سیستم عاملهای عرضه شده توسط اپل و گوگل هیچ وقت به هدف فراگیر شدن استفاده در دسکتاپ همانند ویندوز عرضه نشدند! فلسفه این دو سیستم عامل با ویندوز تفاوت داره،اون سیستم عاملی که گوگل عرضه کرده اصلا برای بازیکردن و یا استفاده از نرم افزارهای سنگین و مختلف نیست بلکه فقط برای کاربرانی که اکثر وقتشان را در اینترنت میگذارنند و به سرویسهای ابری و آنلاین گوگل هم علاقه دارند طراحی شده،اپل هم سیستم عاملهاشو فقط برای سخت افزاری که خودش تهیه کرده و به صورت All In One است عرضه میکنه به همین خاطر سیستم عامل مک او اس را اصلا نمیشه روی سیستمی جز مک نصب کرد،در حالیکه ویندوز فقط به دنبال اینه که سیستم عاملش در همه سیستم ها قابل نصب و استفاده باشه و از این نظر همانند گنو لینوکس هستش،در مورد نحوه اجرای بازی هم این که شما چون سرعت اینترنتت پایینه دلیل نمیشه میلیونها آدمی که از اینترنت پرسرعت برخوردارند از این قابلیت محروم بشند،در مورد آفلاین هم اتفاقا Open GL کارایی،سرعت و قدرت بالاتری از دایرکس دارد ولی سازندگان کارت گرافیک تا الان به دلیل کم بودن بازیهای Open GL بیشتر روی دایرکس تمرکز کرده اند در حالی که برای مصارف تجاری(Work Station) کارتهای گرافیک چند ده برابر دایرکس توان پردازش دارند،به طور حتم Valve فکر این مسئله را هم کرده و باید منتظر اخبار و اطلاعاتی در این زمینه در روزهای آینده باشیم ; من احتمال میدهم در آینده Valve سیستمی را که برای Open GL کاملا بهینه و هماهنگ باشد را معرفی خواهد نمود.

من فقط به قسمتی که بلد شده کار دارم.... فقط دسترسی ملیوونها کاربر به اینترنت پر سرعت ملاک نیست..بلکه کیفیت سرور ها هم ملاک هست.

مثلا من به اینترنت 8 مگ با پینگ زیر 5 (تک رقمی) دسترسی دارم ولی علنا نمی شه onlive رو مثل کسایی که تو کشورشون به صورت رسمی لانچ شده بازی کنم..هی صفحه بهم می ریزه و...دیگه چه برسه که بیام با حتی کنسولهای نسل 7 (360.ps3) مقایسه کنم..دیگه pc بماند.

وقتی استیم میلیونها کاربر داره تو همه جای دنیا..باید سرور هایی داشته باشه که بتونن از پس این کار بر بین که این هم بودجه زیاد میخاد...فعلا خیلی زوده که قضاوت کنیم..زمان همه چیو مشخص می کنه.

Hodor

کاربر سایت
Sep 26, 2005
10,109
نام
محمد رضا
سقوط تو دسکتاپ ؟ !!!
شرکت های غولی مثل Google و Apple نتونستن
Desktop_PC رو پایین بکشن ............اینکه فقط یه شرکت مثلا گیم سازیه که
بخدا متن خبر رو خوندن سخت نیست! طرف گفته این سیستم عامل فقط برای گیمه و کاری کرده که بازیها بهتر رندر شن و فریم بهتری بگیریم! هدف سقوط کسی نیست!

MrElectricWizard

The Hawk Is Howling
کاربر سایت
Nov 6, 2011
3,681
نام
Mehrdad
والو که والوه اپل با اونهمه تکنولوژی و سرمایه نمیتونه ویندوز حالا حالاها پایین بکشند, دلیلشم سادگی کار ساپرت همه جانبه و فن بیسه عظیم ویندوزه تو امریکای شمالیشم خیلی ها هنوز معنی سیستم عامل و ویندوز یکی میدونند...

به نظرم steam os تو بهترین شرایط فقط باعث حذف pro gamer ها از ویندوز بشه و زمانیم که انحصاریاش کامل بشند رقیب کنسول گیمینگ در هر حال رقابت بیشتر مصرف کننده راضیتر دیگه دعوا نداره که:d

Mr.unknown

کاربر سایت
Aug 29, 2012
434
والو که والوه اپل با اونهمه تکنولوژی و سرمایه نمیتونه ویندوز حالا حالاها پایین بکشند, دلیلشم سادگی کار ساپرت همه جانبه و فن بیسه عظیم ویندوزه تو امریکای شمالیشم خیلی ها هنوز معنی سیستم عامل و ویندوز یکی میدونند...

به نظرم steam os تو بهترین شرایط فقط باعث حذف pro gamer ها از ویندوز بشه و زمانیم که انحصاریاش کامل بشند رقیب کنسول گیمینگ در هر حال رقابت بیشتر مصرف کننده راضیتر دیگه دعوا نداره که:d

دوست عزیز من هیچوقت نگفتم در صورت موفق بودن این سیستم عامل کاربرانی که از ویندوز دست میکشند از این سیستم عامل به عنوان سیستم عامل اصلی خود استفاده خواهند کرد،صحبت من در مورد گنو لینوکس بود و اون اینکه اگر Steam OS که یک توزیع لینوکس هستش بتواند در زمینه بازی موفق باشد و انتظارات گیمرهای ویندوزی را برطرف کند،کاربران ویندوزی این سیستم عامل به خاطر آشنا شدن با یک توزیع لینوکس و پی بردن به مزایا و پتانسیلهای گنو لینوکس به سمت گنو لینوکس برای مصارف غیر از گیم هم میروند و میتوانند از توزیعهای دیگر لینوکس مثلا اوبونتو در کنار این توزیع برای انجام کارهای دیگر استفاده کنند. آنوقت سهم ویندوز در دسکتاپ پایین خواهد آمد.در کل این سیستم عامل یک موفقیت برای گنو لینوکس هستش.پیشنهاد میکنم پستهای 61 و 68 را هم بخوانید.

Isildur

Rise and Shine Mr. Freeman
کاربر سایت
Dec 10, 2006
9,257
نام
امیرحسین
خبر بسیار خوشحال کننده ای بود. قطعا با گسترش و تداوم سیاست های Valve روز به روز شاهد پیشرفت و بهبود PC Gaming خواهیم بود.
خیلی بلند پروازیه که بخوایم یه موفقیت زود هنگام رو برای SteamOS پیش بینی کنیم، به نظر من Valve می تونه با یه برنامه ریزی مناسب و توجه به هر سه بعدی که لازمه ی پیشرفت این پروژه هست، یعنی قدرت خود سیستم عامل، پشتیبانی سخت افزاری و شاید سخت افزار انحصاری جذاب و مهم ترین نکته یعنی حمایت نرم افزاری و بازی های AAA به موفقیت دست پیدا کنه.
امروز 5 امین سالگرد تولد سیستم عامل محبوب Android هست ، به نظر من Valve می تونه تاثیری که Google روی تلفن های همراه گذاشت رو بر PC Gaming بگذاره.

امیدوارم 5 سال دیگه همین جا در حال خوندن موفقیت های Steam OS باشیم.

m.a.t

کاربر سایت
Dec 31, 2005
3,124
نام
محمد علی
از قدیم هم امکان اجرای بعضی از بازی های ویندوزی روی Linux و مک وجود داشت. یه تعداد کمی رو می شد با Wine اجرا کرد و CrossOver هم طبق ادعای خودشون تعداد زیادی بازی رو پوشش می داد.

که البته نیاز به شل کردن سر کیسه داشت که با روحیات جماعت Linux باز زیاد جور نبود. به هر حال نگاه کردن به لیست شون خالی از لطف نیست:

CrossOver: Windows Games on Mac OS X and Linux with the easiest and most affordable emulator - CodeWeavers

من فکر می کنم ولو کاملاً این امکان رو داره که چنین فن آوری رو با کیفیت بالاتری ایجاد کنه.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر