S.t.a.l.k.e.r

Ali-360

کاربر سایت
Feb 14, 2007
1,140
نام
شک داری؟؟؟ گفتم که علی
S.T.A.L.K.E.R

سبک: FPS
سازنده: GSC Game
ناشر: THQ
درجه سنی: بالای 16 سال
پلتفرم: PC

سال 2001 بود که شنیدم شرکت GSC در حال ساخت بازیی به نام S.T.A.L.K.E.R هست و در در سال 2007 به بازار آمده است! اما بازیی که ما کردیم اصلا برای 6 سال بازی خوبی نبود. بیشترین مدت زمان برای ساخت بازی ، بازی DOOM 3 هست که برای ساختنش 8 سال طول کشید که توانست عنوان بهترین بازی سال 2004 را کسب کند البته از این 8 سال فقط چند سال برای ساختن موتورش صرف شد. اما حالا بازی S.T.A.L.K.E.R در مدت 6 سال به بازار آمد هر چند بازی خوبی هست اما اصلا عالی نیست و شاید دلیلش به خاطر قدیمی بودنش باشد. بالاخره در سال 2001 به این شدت تکنولوژی های جدید نبوده و شاید به همین دلیل این بازی جذاب و قشنگ نشده است. لقب این بازی میدونید چیه؟ بله لقب این بازی Slacker هست به معنی انسان کند که کارهایش را بسیار دیر انجام می دهد دلیل این لقب برای این بازی دیر آمدنش هست.

داستان بازی درمورد شهر چرنوبیل و نیروگاه اتمی آن هست. انفجار اتم در تاریخ 26 آوریل 1986 باعث شد که مواد رادیو اکتیو در منطقه پخش شوند و چرنوبیل به طور کامل خالی از سکنه شوند. در دوازدهم آوریل سال 2006 ساعت 2:33 منطقه چرنوبیل با نور عجیبی روشن شد. ابرها بر اثر رعد و برق ناپدید شدند و زمین لرزه آغاز شد. اهالی منطقه در حالی که از چشم ها و گوششان خون می آمد بر روی زمین افتادند. به نظر می رسد انفجاری در نیروگاه رخ داده باشد.
در سال 2008 تعداد بیشماری از انسان ها و حیوانات منطقه به شکل مرموزی از بین رفته و مقدار زیادی از جنگل ها ناپدید شده بودند و دانشمندان نمی توانستند هیچ دلیلی برای انفجار مجدد و این وقایع پیدا کنند.
در سال 2010 سرانجام تعداد از نیروهای اعزامی موفق شدند در منطقه پیشروی کنند. اشخاص معروف به استاکر نیز برای به دست آوردن اطلاعات و اشیای ارزشمند باقی مانده وارد منطقه شدند. شما در نقش یکی از همین استاکر ها وارد این منطقه مخوف می شوید و با به دست آوردن اطلاعات و اشیای ارزشمند آنها را به نهاد ها و سازمانهای مختلف بفروشید. بیش از 100 استاکر دیگر نیز وارد منطقه شده اند و دقیقا آنها هم هدف شما را طی می کنند..

گیم پلی بازی بسیار خوب است. در بازی 25 اسلحه مختلف وجود دارد و یکی از نقاط جالب در بازی این هست که شما برای اینکه سلامتیتان کامل شود می تواند از بطری یا گوشت و غذا و... استفاده کنید. البته بسته های سلامتی هم در بازی وجود دارد. وقتی شما دچار خونریزی می شوید خون شما روی زمین می چکد و به لطف هوش مصنوعی خوب بازی دشمن ها می توانند رد شما را بگیرند! اما جالب هست که بدانید با این که دشمنها این کار را انجام می دهند اما باز هم دچار مشکلاتی هستند که زیاد به چشم نمی آید. 25 اسلحه در بازی همه خصوصیاتشان با یکدیگر فرق دارد مثلا یکی قدرت بالا اما دیگری سرعت خشاب گذاری بالا و یکی سنگین و... . محیط بازی 30 کیلومتر خواهد بود یعنی کمی از نقشه بازی Oblivion کوچک تر خواهد بود. اما یکی از نقاط قوت بازی طولانی بودنش هست که سازندگان اعلام کرده اند که بازی طی 40 الی 60 ساعت تمام خواهد شد به همین دلیل کسانی که می خواهند از درس و زندگی و... بیفتند این بازی گزینه بسیار مناسبی می باشد!.

گرافیک بازی بسیار خوب و مناسب است. موتور بازی X-Ray هست که توانسته این گرافیک عالی را به نمایش در بیاورد. مدل ها بسیار با کیفیت هستند لبه اشیاء و سایه ها نرم هست و به ندرت لبه تیز دیده می شود. همه افکت های باران و مه و... به طور همزمان ( Real Time ) اتفاق می افتد. نورپردازی بازی بسیار عالی و هنرمندانه طراحی شده است و تنوع محیط بسیار خوب صورت گرفته است. با اینکه موتور گرافیک مال سال 2001 هست اما شاید شما نتوانید این بازی را با سیستم های سال پیش اجرا کنید! یکی از نکات عجیب و مثبت بازی این هست که موتور گرافیک بازی مال سال 2001 است ولی تفاوت های کمی با بازیهای جدید دارد.

شما اگر کنجکاو باشید حتما این بازی را هشت بار تمام خواهید کرد! الان حتما می پرسید چرا؟ به این دلیل که این بازی هشت پایان خواهد داشت که 5 پایان بد و 3 پایان خوب خواهد بود که این نشان دهنده زحمات بسیار سازندگان بازی یعنی شرکت GSC هست. شما کوله پشتی دارید که می توانید لوازمی مثل غذا و لباس و سلاح را در آن بزارید. شما توانایی تبادل اطلاعات با دیگر استاکر ها را دارید. علاوه بر این استاکرها خبرها و شایعات و... را برای یکدیگر تعریف خواهند کرد که چون مردم کشور ما هم با زبان انگلیسی آشنایی کامل دارند شنیدن این حرف ها برایشان خیلی جذاب خواهد بود!

صداگذاری بازی بسیار خوب انجام گرفته است. استفاده کردن از افکت های صوتی و دوبلورهای حرفه ای باعث شده تا بازی از صداگذاری بد رنج نبرد. سبک بازی اول شخص اکشن هست که مانند همه بازیهای اکشن با WASD جا به جا می شوید و با موس هدف می گیرید و تیر اندازی می کنید. شما می توانید مانند دنیای واقعی وسایل خود را مانند غذا و سلاح و... را بفروشید یا بخرید که باید خلاقیت به خرج دهید تا به مشکل بر نخورید. در بازی چرخه روز و شب کامل وجود دارد و هوای طوفانی و بارانی و آفتابی ..... وجود دارد.

در کل شاهد یک بازی خوب و معمولی هستیم که این بازی توان رقابت با بازیهای دیگر مثل Crysis را ندارد اما در این کمبود بازی این بازی بهترین گزینه برای خریدن و امتحان کردن می باشد. به لطف قانون کپی رایت راحت می توانیم این بازی را با کمترین قیمت در جهان تهیه کنیم! اما مواظب باشید این بازی با سیستمتان اجرا شود که من با این مشکل مواجه بودم و در صحنه های شلوغ بازی کمی گیر می کرد. در کل من این بازی را به همه دوستداران اکشن اول شخص پیشنهاد می کنم.
نویسنده: علی باحال (Ali-360)

Operating System: Microsoft® Windows® XP (Service Pack 2)/Microsoft® Windows® 2000 SP4
CPU: Intel Pentium 4 2 Ghz/AMD XP 2200+
RAM: 512 MB RAM
Hard Disk Space: 10 GB available hard drive space
VIDEO: 128 MB DirectX® 9c compatible card/ nVIDIA® GeForce™ 5700/ATI Radeon® 9600
CPU: DirectX® 9 compatible sound card
CPU: LAN/ Internet connection with Cable/DSL speeds for multiplayer
Keyboard, Mouse

MGS4_Snake

کاربر سایت
Mar 19, 2008
56
نام
علی
من این بازی رو بازی کردم .
بازی یه کم عجیبه !
تو حالت Novice ( آسانترین حالت ) هم بازی کاملاً سخته و نمی شه به این راحتی ها بازی رو انجام داد
هوش مصنوعی بازی که سازندگان می گفتند عالیه هم واقعاً روی اعصاب آدم راه میره .
دشمنان عوض اینکه طبق موقعیت شما تصمیم بگیرن که چی کار کنن همش تو فکر اینن که یه جوری از دست شما فرار کنن به طوری که واسه کشتن یه دشمن باید 1-2 کیلومتر دنبالش بری تا بتونی بکشیش!!!!

KINDMAN

کاربر سایت
Sep 16, 2007
758
نام
Autumn Man
خوب! اولا که یکم برای معرفی و بحث روی این بازی دیر نیست!؟
دوما این بازی یکی از عناونیه که هرکسی رو به سمت خودش جلب نمیکنه ولی خواهشا وقتی اطلاع خاصی ازش ندارید این بازی رو با عنوانی مثل DOOM3 که یک بازی ترسناک مسخره بود مقایسه نکنید!
GSC در طی این 6-7 سال کار روی این بازی تمام زحمتشو کشید تا یک عنوان انقلابی رو روانه بازار کنه و نتیجش عنوانی بود که یکی از خوش ساخت ترین بای های اول شخصیه که من به عمرم بازی کردم!

گرافیک بازی سنگین و زیباست ولی تا حدودی قدیمی هستش با این حال مهمترین نقطه قوت بازی اول اتمسفر مافوق تصور اونه که گیرایی خارقالعاده ای داره و برداشت بینهایت خوبی از FALLOUT محسوب میشه (به قول دوست عزیزم یاشار در عوض FALLOUT3 هم از این عنوان الگو برداری کرده!)
دوم گیم پلی زیبای اونه.به مدد هوش مصنوعی فوقالعاده بازی و همون اتمسفری که گفتم و اضافه کردن المان های RPG به بازی اونقدر زیباست که تا مدتها در ذهن بازیبازی که ارزش بازی رو بفهمه باقی میمونه.
استیل بازی واقعا خاصه.دیگه شما با یک عنوان اکشن RUN&GUN طرف نیستید.تفکر در این بازی حرف اول و اخر رو میزنه.
هنر بازی اینه که شمارو به بهترین شکل ممکن مجبور میکنه برای زنده موندن و رسیدن به هدفتون تلاش کنید و این حس که در یک منطقه الوده گیر افتادید و چاره ای جز مبارزه برای بقا ندارید رو درتون ایجاد میکنه.
مهمترین نکته ای که بازیبازهای اماتور تر رو از این بازی بیزار کرده پیچیدگی نسبی اونه و اینکه درک اینهمه عظمت در قالب یک بازی واقعا سخته!
منکر ایرادات بازی خصوصا در سیستم ماموریت های بازی (خود ماموریت ها خوب بودن) و یا روایت مبهم داستان و باگ های بازی نمیشم ولی اگر همین ایرادات نبودن که STALKER تبدیل به بزرگترین اول شخص و یکی از بهترین های تاریخ میشد!
بله با عنوان بزرگی سر و کار داریم پس خواهشا تا از ذات بازی مطلع نشدید اون رو با عناوین سطحی و مسخره ای مثل DOOM3 مقایسه نکنید.
این بازی علی رقم اینکه از منظر تکنیکی نسبت به CRYSIS عقبه ولی از منظر کلی بمراتب بهتر از این بازی و همرده عنوان بزرگی چون بایوشاک هستش!
در کل بازهم از نقدتون هر چند دیر هنگام ممنونم.
منتظر STALKER:CLEAR SKY احتمالا در نیمه دوم امسال باشید!

MGS4_Snake

کاربر سایت
Mar 19, 2008
56
نام
علی
شما مثل اینکه وقتی دووم رو بازی می کردی خیلی ترسیدی!
هیچکی منکر این نیست که دووم 3 بهترین بازی ترسناک سال 2004 بوده و کلن یه تجربه دیگه ای رو به بازیبازها می داد
این استالکر هم که بعد این همه مدت با کلی باگ وارد بازار شد.
اگه شما از بازی دووم خوشت نمی یاد بهتره به اونایی که خوششون می یاد یه احترامی بزاری!

KINDMAN

کاربر سایت
Sep 16, 2007
758
نام
Autumn Man
عزیزان شما انگار از دید غیر حرفه ای به بازیها نگاه میکنید.
بنظر من DOOM یکی از بهترین بازی های ترسناکیه که انجام دادم ولی DOOM3 در این سری قرار نمیگیره.
اکثر شما تجربه DOOM3 رو به تنهایی داشتید و اصلا DOOMهای قبلی رو ندیدید!
DOOM3 بزرگترین ایرادی که داشت این بود که ترسناکیشو مدیون المانهای تکراری و قدیمی بود که قبلا در خیلی از بازی های دیگه دیده شده بود.خصوصا بخاطر کثرت فیلمهای از این دست در سالهای 80-90 دیدن یک بازی با اون داستان ساده که از DOOM های قبلی هم ساده تر بود و اون جو و گیم پلی شدیدا تکراری هرچند که ترسناک بود, ولی این عنوان رو بیشتر به ویترنی برای نشون دادن قدرت انجین IDTECH4 تبدیل کرده بود نه یک عنوان خاص!
چرا من از بازی در دست ساخت ID به نام RAGE که بر مبنای انجین قدرتمند و جدیدش یعنی IDTECH5 در دست ساخته در خیلی از فرومها دفاع کردم!؟
چون این بازی یک عنوان خاص و جدید بنظرم رسیده که تجربه چندین و چند بازی رو با هم ترکیب میکنه ولی DOOM3 چه چیز جدیدی بغیر از گرافیک بالا برای گفتن داشت!؟!
من همیشه با منطق حرف میزنم و به نظر دیگران هم احترام میزارم ولی در این مورد مقایسه عنوان درخور توجهی مثل استاکر رو با عنوان ساده ای مثل DOOM3 اصلا درست نمیدونم.
اگر STALKER رو بازی کرده باشید و تونسته باشید تا انتها برید قطعا معنای ترس لذت بخش رو فهمیدید!
اینکه یه موجود زشت مدام از توی سایه به سمت شما یورش ببره دیگه قدیمی شده.ترس زیبا ترسیه که در عناوینی مثل همین STALKER و عناوین تاپی مثل سایلنت هیل وجود داره.ترسی که فقط ناشی از این نیست که یه هیولا از سایه بپره بیرون و داد و بیداد کنه و به میزان زیادی به المانهای روانشناسانه وابسته هستش.
ضمنا عزیزی که گفتی DOOM3 در زمان خودش بهترین عنوان ترسناک سال شد!
انگار به لیست بازی های اون سال نگاه ننداختی!؟!

Death Proxy

مدیر انجمن
Mar 7, 2006
3,685
نام
محمد طالبیان
اولا Doom3 به جز گرافیک چیز های دیگه ای هم داره مثل گیم پلی روون صداگذاری عالی واین اصلا کار درستی نیست که دو بازی رو با این همه اختلاف زمانی مقایسه کرد شاید بازی هایی مثل استاکر و FEAR المان های ترس رو بهتر پیاده کرده باشن ولی این از ارزش های DOOM3 در زمان خودش چیزی رو کم نمیکنه
در ضمن بد نیست بدونی که من تمام سری بازی های DOOM رو بازی کردم پس ندونسته چیزی نگو

KINDMAN

کاربر سایت
Sep 16, 2007
758
نام
Autumn Man
جناب محمد خان عزیز من حرف الکی نمیزنم.
اولا گرافیک نه و:
ویترنی برای نشون دادن قدرت انجین IDTECH4
این یعنی این بازی کلا از نظر فنی یعنی صدا گزاری و گرافیک و غیره در سطح بسیار بالایی بود ولی...

یه کم دقت کنید....
من نمیگم DOOM3 بد بود ولی مقایسش با عنوانی مثل استاکر مسخرست!
این حرفی بود که من زدم:
که یک بازی ترسناک مسخره بود
منظور از این حرف نوع ترس بازی بود که مثل فیلمهای مسخره دهه 90 بود!
ضمنا عزیزی که گفتی DOOM3 در زمان خودش بهترین عنوان ترسناک سال شد!
انگار به لیست بازی های اون سال نگاه ننداختی!؟!
در اون سال DOOM3 کار خاصی انجام نداد.
انگار شما تاریخچه بازی های ترسناک رو نمیدونید؟!
سایلنت هیل سال 99 منتشر شد و چند سال قبلش هم RESIDENT EVIL ساخته شده بود!
این یعنی DOOM3 در دنیای بازی هم از نظر گیم پلی ترسناک عقب بود!

DOOM3 اول شخص خوبی بود ولی بیشتر با انجینش بزرگ شد نه با گیم پلی....
اگر بخایم در مورد همون انجین هم نظر بدیم باید بگم که در همون سالها بازی FARCRY عرضه شد که هم از نظر گیم پلی بهتر بود و هم انجین بهتری داشت!(البته CRY ENGINE و IDTECH4 هر کدوم برتری هایی نصبت به هم داشتن ولی از منظر کلی CRY ENGINE خودشو بالاتر نشون داد.ضمنا این حرف من نیست که بخاید ردش کنید!)
در ضمن بد نیست بدونی که من تمام سری بازی های DOOM رو بازی کردم پس ندونسته چیزی نگو
من ندونسته حرف نمیزنم پس بهتره شما هم منو یه ... که داره الکی از خودش نظر میده فرض نکنی...

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر