PlayStation Killzone: Shadow Fall

سلام بر دوستان

از اخرين نسخه سري KZ دقيقا" 2 سال مي گذره ( در زمان زدن اين تاپيك ) كه KZ3 براي كنسول PS3 بود.
در MEETING سال 2013 كه براي معرفي كنسول نسل بعد سوني يعني PS4 در نظر گرفته شده بود اولين عنوان بزرگي كه براي كنسول معرفي شد چيزي نبود جز KZ : SHADOW FALL

kzsf_ne_2013-02-20_announcing-killzone-shadow-fall_ma.jpg

اقاي اندرو هاوز از سوني از هرمان هالست يكي از موسسين و اعضاي كليدي GUERRILLA GAMES دعوت كرد تا به روي صحنه بيايد و طبق گمانه زني هايي كه پيشتر زده شده بود نسخه بعدي KZ معرفي شد
البته همگان منتظر KZ ايي به پسوند 4 بودند كه اين امر محقق نشد و اين عنوان بيشتر به SPIN OFF ايي از اين سري شباهت دارد
گرافيك در قسمتي كه به صورت زنده از بازي پخش شد بيداد مي كرد و در سطح بالايي قرار داشت و همانطور كه از GG انتظار ميرود با نزديك شدن به روز هاي پاياني ساخت بازي پاي خود را فراتر از مرزهاي فعلي نيز خواهد گذاشت

news_ps4_killzone_shadow_fall_unveiled-13810.jpg

اپديت پست در تاريخ 1391/12/06

خوب دوستان همونطوري كه قول داده بودم يه نقدي بر تريلر منتشر شده بنويسم نقد اماده شد :d

در اين نقد چون ميخوام از لحاظ داستاني هم يه گريز هايي بزنم بايد توجه داشته باشيد خطر اسپويلر KZ3 وجود داره پس اونايي كه دوست ندارن اسپويل بشه براشون نخونن

سال 2381 ! سياره وكتا ! دومين سياره مهم پس از زمين كه طبق اطلاعات يكي از اصلي ترين سياره هاي نظامي است ( دقت كنيد به تعداد سفينه هاي در اسمان وكتا ) وكتا سياره اي بود كه اهالي هگان به ان چشم دوختند اما ISA مخالفت كرد و 1س از حمله نيروهاي هلگان به اين سياره براي تصرف ان با مقاومت شديد رو به رو شدند و پس از وقايع KZ1 و KZ : LIBERATION ( نسخه PSP بازي ) سياره وكتا ازاد شد و پس از ان نيروهاي ISA براي دستگيري ويزاري به هلگان حمله ور شدند و .... !

با گيم پلي و گرافيك شروع مي كنيم تا به بخش داستان برسيم

گيم پلي در KZ همواره از مباحث گرم و داغ بوده است و خواهد بود . امروزه با امدن گيمرهاي نسل جديد كه همه به نوعي فقط اكشن هاي (( بزن بزن )) و (( بكش برو جلو )) را دوست دارند استوديوها و از ان بدتر ناشرين رو به همين نوع از ساخت بازي ها اورده اند به نحوي كه در عرض چند سال تعداد زيادي از IP هاي خوب قديمي ماهيت خود را به كل از دست داده يا دچار تغييرات گوناگون شده اند
KZ نيز از اين قاعده مستثني نيست. عنواني كه سوني براي رويارويي با HALO مايكروسافت علم كرد و هر چند در اغاز چندان موفق نبود اما با KZ2 به عنوان يكي از عناوين مهم PS3 و با كوله باري از تكنيك هاي گرافيكي توانست موفقيت هاي زيادي در چه در كسب جوايز گوناگون از سايت ها و جشنواره ها شد ( اهنگ هاي اين بازي برنده چندين جايزه شده ان )
تا به KZ3 رسيديم كه برخي از دوست داران اين عنوان را با شوك گيم پلي رو به رو كرد
اين شوك به دو بخش مولتي پلير ( كه در واقع فاصله زيادي با مولتي پلير KZ2 داشت ) و چه در بخش سينگل پلير ( كه ان سنگيني و صلابت KZ2 را نداشت ) بر مي گشت
در اينجا به بررسي وقايع نمي پردازيم و به سراغ اصل ماجرا خواهيم رفت

پس از 2 سال شايعه هاي گوناگون بالاخره نسخه بعدي KZ ان هم نه با شماره بلكه با پسوند براي PS4 معرفي شد
گرافيك با توجه به پيشرفت هاي زياد از PS3 به PS4 تغييرات شگرفي كرده ( براي دوستاني كه متوجه اين تغييرات نشده اند توصيه مي كنم كه ويدئويي كه در حال حاضر اكثرا" ان را مشاهده مي كنند - يعني ويدئوي گيم اسپات - را دور بياندازند چرا گه اين ويدئو پرده اي است و به صورت مستقيم ضبط نشده )
تغييرات از نورپردازي ها با حجم بالا , DRAW DISTANCE هاي طولاني عظيم و پر جزييات , بالا رفتن جزييات و همچنين قوي تر شدن تكسچر ها را شامل ميشود تا بالاتر رفتن جزييات دود و اتش كه يكي از مهم ترين عناصر تكنيكي است
صداگذاري در اين نسخه را بايد همانند نسخه هاي قبلي قوي دانست گر چند بايد منتظر فرياد هاي هلگاست ها بود تا دانست كه ايا به اندازه KZ2 اين فرياد ها مو بر بدن ادم سيخ مي كنند يا خير

و اما بحث مهم گيم پلي
اولين نكته در اين قسمت يك اسلحه جديد بود ! اسلحه ايي عجيب كه توانايي بلندتر شدن براي شليك در مسافت هاي طولاني تر را داشت و به جاي گلوله هاي فلزي از ليزر يا چيزي شبيه به ان و تكنولوژي هاي پيچيده استفاده مي كرد اين اسلحه RoF بالايي نيز داشت ولي اسلحه هاي ديگر اين سري همچون STA-52 و M82 معروف نيز در دستان سربازان هلگاست و ISA نيز مشاهده شد
اين اسلحه ميتواند به مانند KZ هاي قبلي جزو اسلحه هاي ويژه و كمياب بازي باشد ( مانند ELECTRICITY GUN و ... )هر چند بايد اين احتمال را ضعيف دانست
مورد بعدي ميراث KZ3 يعني سيستم BRUTAL MELEE ATTACK ها بودند كه در بازي زماني كه كاركتر ما از بالا بر سر سربازي هلگاست فرود امد و با پرتاب چاقو به سمت سرباز ديگر پايان يافت يا در ويدئوي ديگر با شكستن گردن هلگاست ( به مانند KZ3 ! ) همراه بود باشد. اين سيستم به شخصه بيشتر از يك سري صحنه هاي اكشن نيست و همان برخورد از دور با هلگاست ها را بيشتر ترجيه ميدهم !
يكي ديگر از موارد شاخصه سري KZ يعني FP COVER است سنگر گيري به سمت اول شخص ان هم به صورت نيمه چسبنده و نه به مانند سري CoD كه بايدخود با نشستن پشت شنگر از شليك گلول ها در امان مي بوديد بود !
در اين جا بايد از GG تشكر كرد كه اين سيستم را از KZ2 تغيير ان چناني نداده و كل تغييرات به جاذبه هايي مانند ليز خوردن روي زمين و رفتن پشت سنگر منتهي ميشود
مورد ديگر SET PIECE هايي بود كه در بازي گنجانده شده و از اول تريلر با انفجار بمب و در پايان تريلر و كلنجار رفتن با طناب اويزان از سفينه و افراد داخل ان بود ما را هيجان زده تر مي كرد
اصلا" دوست ندارم خاطرات SET PIECE هاي KZ3 ( كه به نظرم از عوامل اصلي تغيير KZ و افت كيفي ان بود ) را دوباره مرور كنم
خاطراتي كه به سوار شدن بر وسيله اي و حمله به دشمن با ميني گان ها ختم ميشد !
اين بار اميدوارم هر بار SP هايي متنوع و جذاب تر شاهد بود ! مسلما" پرواز با يك سفينه در حالي كه از ان به وسيله يك طناب اويزان هستيد و دشمنان ميخواهند شما را از داخل سفينه بكشند بسيار بهتر از نشستن بر روي سفينه هاي ترابري و حمله به يك MAWLR عظيم ان هم فقط با ميني گان است !
اين بار نبايد GG اشتباهات گدشته خود را تكرار كنند زيرا كه اين يك LAUNCH TITLE است
هوش مصنوعي همواره در KZ پيشرو و عالي بوده . از سربازاني كه زخمي مي شدند و فرار مي كردند و ياران شان با شليك به شما فرصت فرار به او مي دادند تا حمله هاي دسته جمعي اما با تراكم منطقه اي كم هم بايد سخن به ميان اورد !
اما اين بار با ديدن همين چند دقيقه نميتوان زياد درباره هوش مصنوعي اين قسمت توضيحاتي داد اما به نظر نويسنده اين بار هم با هوش مصنوعي ايي در حد KZ3 روبه رو خواهيم بود !
يكي ديگر از موارد ديده شده قابليت هاي سرباز بازي بود ! اين قابليت كه به اهسته شدن صحنه در چند ثانيه براي شكار راحت تر هلگاست ها ختم ميشد ! اين قابليت را بايد در خود بازي و به صورت بيشتر بررسي نمود ! ايا اين قابليت بازي را بدتر خواهد كرد يا بهتر فقط در صورت بازي كردن ان ميتوان قدرت اش را فهميد ! به ضخصه با وارد شدن اين مدل شاخصه هاي گيم پلي به يك چنين بازي و IP ايي مخالفم و ان را خلاف هسته گيم پلي ان ميدانم !
در اين مور نيز مطمئنم هستم كه اين تنها قابليت بازي نخواهد بود و قابليت هاي ديگري نيز به زودي معرفي خواهند شد !

%0N/:K/=Ml|/=O/:N/:K/=Ml|/=O/:N/:K/=Ml|/=O/:N/:K/NC/BB اما مهم ترين بخش بررسي نكات داستاني و نكات نهفته در انچه نمايش داده شد ميرسد
ويدئو از جايي شروع ميشود كه سرباز ما به مقر فرماندهاي نيرو هاي نظامي وكتا وارد ميشد او با يك سفينه فرود مي ايد و ايا براي اعلام خبر امده يا فقط براي سر كشي و گرفتن دستورات !
با انفجار مقر قرماندهي نيروهاي نظامي به نظر ميرسيد نيروهاي هلگان ساكن در سياره ميخواهند اتش جنگ ديگري را به راه بيندازند ! سربازان هلگاست از پوشش هايي به مانند پوشش هاي گروه هاي مالتي پلير INFILITRATOR در KZ3 و SABOTEOR در KZ2 را ميداد كه توسط ان ميتوانستند به شكل نيروهاي دشمن در بيايند و اين مي تواند بدان معنا باشد كه هلگاست ها نفوذ زيادي بين زميني ها كرده اند

مهم ترين قسمت داستاني تريلر نمايش داده شده عكس زير است

كيفيت بد عكس مربوط به كامپيوتر بنده است و ربطي به بازي ندارد

اين عكس مهم ترين قسمت را تشكيل ميدهد ! يك اسكنر بدن !!! براي چه ؟! فقط براي تشخيص اسلحه ؟!؟!؟
نه اينطور نيست ! در صورت توجه مي فهميد كه اين يك اسكنر براي شناخت DNA فرد نيز هست و همان عكسي كه در زير قسمت DNA نمايش داده ميشود نيز موردهم ديگري است كه هنوز موفق به كشف ان نشده ام ! اين اسكنر براي شناخت نيرو هاي هلگاست هم مطمئنا" به كار مي رود ولي چگونه هلگاست ها توانسته اند از اين اسكنر ها رد شوند را بايد از دانشمندان هلگاست پرسيد !!!
اما نكته مهم اصلا" اينجا نيست !!!
شما را به يكي از مراحل KZ2 ارجاع ميدهم ! جايي كه قرار بود به نجات كاپيتان نارويل برويم و در نقش دو سرباز هلگاست به پايگاه STAHL نفوذ كنيم ! يكي از نكات مهم KZ3 همانجا بود ! جايي كه نيرو هاي هلگاست از ما اسكنر بدن گرفتند !
در همان لحظات چراغ قسمت اپراتور هاي هلگاست روشن شدن و ان ها در گوش يكديگر پچ پچ كردند !؟ چه موردي در پس پرده بود !؟!؟
يكي ازموارد اين است كه نيروهاي ISA و انسان ها به واسطه 6 ماه و اندي حضور در هلگان و تنفس در جو ان ( موردي كه باعث تغييرات هلگاست ها شد ) خود جهش يافته اند و تبديل به نمونه اي از نژاد هلگاست شده اند !
تنها 4 نفر متشكل از SEV , RICO , NARVIL و شخصيت زن سرباز بازي ( يا شايد هم بيشتر ) از اين نيرو ها به وكتا بازگشته اند ! چه سرنوشتي براي انان رقم خورد ؟ واقعا"چه شد ؟! اكر بگوييم هنوز انسان بوده اند پس چرا اسكنر انان را نشناخت و اگر هلگاست شده اند چگونهه جو وكتا را تحمل كرده اند ؟ يكي از نظريات كم احتمال من اين است كه احتمال دارد همين گروه چند نفره بعدا" سر به شورش گذاشته و ان قسمت هلگاست نشين وكتا را با همراهي باقي مانده هاي هلگاست ها تشكليل داده باشند ! شايد در باس فايت پاياني اين بازي ( همچون KZ2 و نه باس فايت بي معناي KZ3 ) مجبور شويم SEV يا RICO محبوب مان را بكشيم!!!

و اما نظريه دوم درمورد اسكنر !
توطئه !!!
نظريه اي بسيار شاده و حتي بچگانه اما پيچيده و پرقدرت !
همان قسمت پچ پچ اپراتور هاي هلگاست اسكنر و بحث هايي مانند بدل بودن ويزاري كشته در پايان KZ2 و يا سربازاني كه پس از درب اوليه اتاق كار ويزاري ( كه ما انان را نكشته بوديم و شايد براي فاش نكردن رازي فوق سري كشته شده بودند - با تشكر از دوستمان EMPEROR VISARI كه اين نكته را براي من باز كردند - ) و يا نفري كه پس از KZ3 از سفينه پياده مي شود و سربازران به او خوش امد مي گويند اين نظريه را قوي تر مي كند كه همه اينها از جمله دعواي جنگ ORLOCK و STAHL و نابودي هلگان تماما" نقشه ويزاري براي قويتر شدن و شعله ورتر كردن جنگ است !
چرا بايد تعداد بسيار زيادي هلگاست روي وكتا نزديكترين سياره ISA به هلگان كوچ كنند ؟! چرا چون كه هلگان نابود شده ! و اين مي تواند مانند فرستادن بچه گرگ به درون لانه ي مرغ ها باشد تا وقتي كه بچه گرگ بزرگ شد بتواند به شما خدمت كند !
هر چه كه هست مطئمنا" GG از نسخه ي قبل يك مسير معين براي داستان بازي در نظر گرفته و يكي از مهم ترين انها نيز همين ماجراي اسكنر ها و مرگ مشكوك ويزاري و نكته ي چشم هايش است!

مورد بعدي كه شايد ان نيز بسيار مهم باشد در عكس زير نهفته است

كيفيت بد عكس ها ازكامپيوتر بنده بوده و ربطي به بازي ندارد

قسمت هايي كه با دايره هاي قرمز مشخص كرده ام به وضوح نكات را براش ما معين مي كند !
به خصوص قسمت بالايي ان كه شايد كمتر كسي به ان توجه كند !
مجسمه اي عظيم و بزرگ از يك شخص ! و مسلما از يك قهرمان !
قهرمان ملت هلگاست ها كيست ؟!
كسي جز ويزاري كبير ؟!
بله به احتمال فراوان او مجسمه ويزاري است به همان سبكي كه در دموي اغازين KZ3 از او تمثال هايي را ديديم ! اين نشان دهنده ان است كه هر چند هلگاست ها نابود شده اند و سياره خود را از دست داده اند اما هنوز به خود و امپراطورشان وفادارند !
نكته دوم هم در پايين نشان داده شده . پرچم هاي هلگاست ها و حزب ويزاري اين نيز نشان دهنده كينه و تنفر هلگاست ها از انسان هاست . ديوار بين اين دو نيز مطئمنا" باعث كينه ورزي هر چه بيشتر نژاد پرستي و تبعضي نژادي بيشتر بين ان دو شده

دوستان اين اكثر نكاتي بود كه به ذهن من رسيد در صورتي كه چيزي به نظرتون رسيد ميتونيد بگيد تا روش بحث كنيم
به نظر من اين عنوان هم به پاي KZ2 نخواهد رسيد ولي به هر حال به عنوان يك نسخه ديگه از KZ طرفدار ان خواهم بود و از ان دفاع خواهم كرد :)
لطفا" كپي برداري هم نكنيد :)

Last edited by a moderator:

sadegh93

کاربر سایت
Dec 19, 2011
3,341
انقدر کامنت منفی خوندم
دو به شک شدم بگیرم
اولین کیلزونی اول شخصی هست که بخوامم بگیرم ولی دیگه اصلا شاید نگریم ؟
نیمدونم
چندد میارزه به نظر دوستان ریجن دومش ؟
مولتیش داخل ایران میشه بازی کرد ؟ پینگ بین 100 تا 200 با سرور اروپا باشه ؟
سروراش خوبه ؟

آخرین ویرایش:

Triangels

플레이 스테이션 팬
کاربر سایت
Sep 17, 2007
9,891
نام
ارمان
انقدر کامنت منفی خوندم
دو به شک شدم بگیرم
نیمدونم
سروراش خوبه ؟
killzone خیلی فرق کرده به نسبته بازی که قدیم بود. این اخری بیشتر شبیه crysis اینا بود تا killzone 2 > واقعا killzone 2 یه چیز دیگه بود. کلا هم خوده بازی سنگین بود هم جوش هم gameplay بازی D:

• Like
Reactions: sadegh93

KiNGERC

کاربر سایت
Nov 18, 2013
85
نام
MiLaD
انقدر کامنت منفی خوندم
دو به شک شدم بگیرم
نیمدونم
سروراش خوبه ؟
به نظر من پول و وقتتو صرف این بازی نکن. این نسخه شباهت زیادی به کیلزون ۲ و یا حتی ۳ نداشت.

farbodkain

کاربر سایت
Mar 10, 2007
2,281
نام
farbod
دوستان من یک مشکلی پیدا کردم بعد ازکامل کردن Chapter 7 زمانی که می خواهد وارد Chapter 8 بشه در صفحه سیاه میزنه که Copying Chapter 8 و یک دقیقه هم زمان می زاره که اصلا تکان نمی خوره و همینطوری می مونه . بازی را هنوز آپدیت نکردم ، یعنی ماشالا با این حجم آپدیت ها و سرعت عالی اینترنت ایران یکم زمان می بره.
دوستان مشکل مشابه نداشتن که بتوانه کمکی بکنه به من؟!
در سایت های دیگر گفتن از بازی بیایید بیرون یک ساعت بزارید روی Restmode تا کپی بشه ، که البته این کار را من هنوز انجام ندادم.

bernoos

کاربر سایت
Sep 8, 2013
221
نام
Hunter
دوستان من یک مشکلی پیدا کردم بعد ازکامل کردن Chapter 7 زمانی که می خواهد وارد Chapter 8 بشه در صفحه سیاه میزنه که Copying Chapter 8 و یک دقیقه هم زمان می زاره که اصلا تکان نمی خوره و همینطوری می مونه . بازی را هنوز آپدیت نکردم ، یعنی ماشالا با این حجم آپدیت ها و سرعت عالی اینترنت ایران یکم زمان می بره.
دوستان مشکل مشابه نداشتن که بتوانه کمکی بکنه به من؟!
در سایت های دیگر گفتن از بازی بیایید بیرون یک ساعت بزارید روی Restmode تا کپی بشه ، که البته این کار را من هنوز انجام ندادم.
من دقیقا این مشکلو تو چپتر 6 داشتم آپدیت کردم سریع درست شد فکر نکنم بزاری به حال خودش نتیجه بده ولی آپدیت کنی خیلی بهتره

NERO 7

سرباز ISA ، سر سپرده‌‌ رادك
کاربر سایت
Apr 10, 2011
4,664
سلام . ایا ارزش داره بازی رو دست دو بگیرم ؟ وضعیتش انلاینش چطوره الان ؟ پلیر داره ؟

نه داداش بيخيالش شي بهتره از همه لحاظ
خصوصاً اگر KZ2 بازي كرده باشي خوشت اومده باشه اين فقط خاطرات ات رو خراب مي كنه

جالبه يادم نمي اومد كه پست اول تاپيك رو خودم زده باشم :|

Viktor Reznov

کاربر سایت
Nov 28, 2010
192
نام
علی
نه داداش بيخيالش شي بهتره از همه لحاظ
خصوصاً اگر KZ2 بازي كرده باشي خوشت اومده باشه اين فقط خاطرات ات رو خراب مي كنه

جالبه يادم نمي اومد كه پست اول تاپيك رو خودم زده باشم :|

هیچ سری رو بازی نکردم جز تو PS2 که اونم بچه بودم ...ممنون از نظرت.

Coffee Addicted

Better be careful The killer might be near
کاربر سایت
Dec 19, 2006
1,278
آقا این بخش CO OPداستانیش چیه پولیه؟
در ضمن انلاینشم خیلی خوبه بسته به سلیقه داره ازش بد نگید
هر کس خواست گیم بزنه یه ندا بده dark-_-witcher

NERO 7

سرباز ISA ، سر سپرده‌‌ رادك
کاربر سایت
Apr 10, 2011
4,664
آقا این بخش CO OPداستانیش چیه پولیه؟
در ضمن انلاینشم خیلی خوبه بسته به سلیقه داره ازش بد نگید
هر کس خواست گیم بزنه یه ندا بده dark-_-witcher

بايد بخريش
نسخه STANDALONEه يعني لازم نيست بازي اصلي رو هم داشته باشي

THE BEST BOY

کاربر سایت
Aug 14, 2011
802
نام
امير
امروز بازي را تمومش كردم و در مقايسه با نسخه‌هاي دو و سه به شدت نا اميدم كرد. واقعا مرحبا به نبوغ سازندگانش كه هر چي سبك بوده با هم قاطي كردن و نتيجش شده اين آش شله غلم كار. يه لحظه جهان آزاد ميشه، يه لحظه خطي ميشه، لحظه ديگه اي هم كه تبديل ميشه به سفرهاي ماركوپولو و بايد براي باز كردن مثلا يه در، تمامي محيطو بگردي و كليدشو كه افتاده رو زمين پيدا كني. جالبه بازي باس پاياني نداره، ولي مرحله يكي مونده به آخر باس داره.

صحنه هاي احساسيش هم كه در پشمك حاج عبدالله

همون اوايل، بچهه باباش جلو چشماش مي ميره، بعد دريغ از يه قطره اشك يا فرياد يا هر چيزي. حتي نرفت ببينه باباش زنده هستش يا نه. اوج احساساتش ديالوگ چه اتفاقي براي بابام افتاده، بودش و حال چطوره.

باباشو جلوش تير بارون كردن، تازه بعد كلي مكث ميپرسه حالش چطوره. شلغم آدم لغد كنه احساسات بيشتري به خرج ميده.

آخرشم زدن شخصيت اصلي را كشتن. حالا كاري به كشته شدنش ندارم، چون تو بازي‌ها مد شده شخصيت اصلي، معمولا در پايان مي ميره. ولي نحوه مردنش خيلي خنده دار بود. نه نبردي قهرمانانه داشت نه فدا كردن جون در راه هر چيزي. راحت يه تيز خورد پشتش و دخلش اومد. تازه به دست كسي كشته شد كه سال‌ها به جاي پسرش بزرگش كرده بود، ولي با بي رحم ترين شكل ممكن كشتش. خودم فكر كنم حالشون از شخصيتي كه ساخته بودن بهم خورده بوده و گفتن چه كنيم، بهتره بزنيم از صفحه روزگار محوش كنيم.

Saint475

کاربر سایت
Jun 13, 2012
488
نام
ابوالفضل خزائی
سلام بردوستان

منم گرفتم بازی رو چند روزه، ولی هنوز نذاشتمش توش دستگاه، رجیون آل هست و من رجیون 2 میزنم فقط.
کسی اگه داره واسه تعویض بگه ممنون میشم. (تفاوتی منطقی هم باشه قبول دارم. دیسک و قاب تمیزه و بدون خشه)

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر