High Definition Center

Wakashizuma

مدیر سابق
کاربر سایت
Oct 10, 2005
878
نام
Ashkan
نظر به اینکه هر روز داره اخبار مربوط به HDDVD و BD توی سایت زیاد میشه به نظرم بد نیومد که یه تاپیک مستقل درباره این موضوع داشه باشیم و این بحثو اینجا ادامه بدیم. دوستان خواهشا لطف کنن و اخبار مربوطه رو اینجا بزارن :
1) اخبار مربوط به HDDVD وBD
2) اطلاعات درباره پلیر ها و دستگاه های مربوطه
3) تاریخ انتشار فیلم ها
4) درایو های کامپیوتر برای HDDVD وBD
5)نحوه ستاپ بر روی تیوی و Home Theatre توسط Standalone Player
6)نحوه استفاده از HDDVD و BD روی کامپیوتر
7) review ها و مقاله های مزبوطه درباره HDDVD و BD از سایت های مختلف
8) نحوه استفاده از PS3 و X360 به عنوانHDDVD/BD پلیر

امیدوارم این هم تاپیک پرکاری بشه و بچه ها استفاده کنن.. از مدیران هم خواهش میکنم اون چند پست اخر توی تاپیک اخبار داغ کنسول ها که دریاره این موضوعات هست اگر زحمتی نیست به اینجا منتقل کنن

Zombie

کاربر سایت
Sep 3, 2008
437
فکر کنم یکی گفت که این فرمت بهتریه تو صوت !!

-----
من از اول صفحه تا حالا همه چیز را میخونم و سوال میپرسم !
-----
با کیفیت ترین فرمت صوت؟(ضبط)-میشه یکی 10 تا از فرمت های خوب را به ترتیب از بهترین و باکیفیت ترین دسته بندی کنه؟
با کیفیت ترین فرمت تصویر؟(ضبط)میشه یکی 10 تا از فرمت های خوب را به ترتیب از بهترین و باکیفیت ترین دسته بندی کنه؟
----
Pre-Order یعنی چی؟!
----
footage چیه؟
----
خروجی hd چیه؟!میشه یکی 10 تا از خروجی های خوب را به ترتیب از بهترین و باکیفیت ترین دسته بندی کنه؟
ورودی چی؟!میشه یکی 10 تا از فرمت های خوب را به ترتیب از بهترین و باکیفیت ترین دسته بندی کنه؟
----
فرمت های سی دی را بگید - مثلا avcd چیه و اینا را اگه میشه از vcd تا hd و blu ray را بگید ! مثلا این مخصوص موزیکه و ... اونایشم که نام نبردم بگید !
----
Uncompressed pcm 6.1
----
انواع کیفیت صدا - پخش - ظبط-
----
اینا سوالات یک صفحه ی تایپک (صفحه 1 ) بود !! !! !!
ضمنا اگه اصطلاحی به کار بردید کاملشم بگید و فارسی تا من که زبان بلد نیستم یه چیزی حالیم بشه !
این مسائل برای شما ها تکرارایه اما برای من شیرینه یاد گرفتنش !
از درس های مدارس که بهتره !
ممنون!

Wakashizuma

مدیر سابق
کاربر سایت
Oct 10, 2005
878
نام
Ashkan
فکر کنم یکی گفت که این فرمت بهتریه تو صوت !!
ببین دوست عزیز فرمت صدا در زمینه دیجیتال یا DSD هست و یا PCM. امروزه DSD دیگه کاربردی نداره (غیر از اینکه توی SACD استفاده میشه و بعضی کسانی که موزیک تولید میکنن از این فرمت استفاده میکنن) اما امروزه PCM استاندارد حساب میشه. PCM یا Pulse Code Modulation در واقع یک روش برای تبدیل موج انالوگ صدا به صفر و یک هستش برای اینکه دیجیتال باشه
نظر به اینکه ضبط به صورت انالوگ امروز مرده و همه کارها توی digital domain انجام میشه PCM پایه ضبط صدا هست و پخشش. فرمت های مختلف صدا از قبیل MP3 یا AAC یا FLAC (بدون توجه به کیفیت) بر این اساس بنا شدن به این طور که هرکدوم از این فرمت ها قبل پخش اول توسط دکودر تبدیل به PCM میشن و از PCM به صدا (یا همون موج انالوگ) تبدیل میشن

با کیفیت ترین فرمت صوت؟(ضبط)-میشه یکی 10 تا از فرمت های خوب را به ترتیب از بهترین و باکیفیت ترین دسته بندی کنه؟
این سوال شما ربطی به فرمت نداره
وقتی که شما صدا رو به صورت دیجیتال ضبط میکنی دو تا پارامتر مهم در کیفیت اثر دارن:
Sample Rate یا اینکه در هر ثانیه چند تا sample از موج انالوگ گرفته بشه (و البته مشخص میکنه frequency reponse صدایی که داره ضبط میشه چقدر باشه)
مقدار bit تعین میکنه از چند بیت برای مشخص کردن مکان اون نقطه استفاده کنه (به طور مثال وقتی 8ضبط کنی تعداد 2 به توان 8 نقطه میتونه استفاده بشه برای تعین جای هر سمپل یا اگه 16 باشه 2 به توان 16)

هرچی مقدار این دو پارامتر بیشتر باشه کیفیت هم بتره طبیعتا. ولی بیشتر از 24bit نداریم برای صدا (برای اینکه بالای 24 دیگه سودی نداره و حتی 20bit هم کافیه برای کیفیت بالا). sample rate هم از 44.1 Khz (که سیدی هست) داریم تا 96khz و 192khz . اما رایج ترین sample rate امروزه 48/96khz هستش و بین 96 و 192 میشه گفت هیچ تفاوتی نیست و گوش انسان نمیتونه تشخیص بده
پس جواب شما به طور مثال میشه :
24bit 192khz
24bit 96khz
24bit 48khz
24bit 44.1khz
و .... (البته این دسته بندی خیلی سادست)

با کیفیت ترین فرمت تصویر؟(ضبط)میشه یکی 10 تا از فرمت های خوب را به ترتیب از بهترین و باکیفیت ترین دسته بندی کنه؟
بالاترین کیفیت تصویر رو فیلم 70mm داره بعد هم 35mm
امروزه هم فرمت های دیجیتال 2k/4k هستن که کیفیت خیلی بالایی دارن

footage چیه؟
یک صحنه ایی که توسط دوربین فیلم برداری شده و هیچ ادیت یا پراسسی روش انجام نگرفته
Pre-Order یعنی چی؟!
یعنی که محصولی رو که قراره در تاریخ معینی عرضه شه شما بری از قبل سفارش بدی

خروجی hd چیه؟!میشه یکی 10 تا از خروجی های خوب را به ترتیب از بهترین و باکیفیت ترین دسته بندی کنه؟
خروجی HD یعنی خروجی که بتونه تصویر یا صدای High Definition رو بفرسته بیرون
بهترین خروجی برای consumer مارکت خروجی HDMI هستش

ورودی چی؟!میشه یکی 10 تا از فرمت های خوب را به ترتیب از بهترین و باکیفیت ترین دسته بندی کنه؟
والا ورودی یعنی ورودی :D
یعنی پورتی که شما بهش یک سیگنال رو بفرستی
رده بندی هم نمیشه کرد چون هر سیگنالی ورودی خودشو داره و کارش فرق داره

فرمت های سی دی را بگید - مثلا avcd چیه و اینا را اگه میشه از vcd تا hd و blu ray را بگید ! مثلا این مخصوص موزیکه و ... اونایشم که نام نبردم بگید !
والا فرمت که زیاده و همشم توی این تاپیک مطرح شدن و دربارشون مفصل بحث شده اما به طور خلاصه چند تا مثال میزنم:
Blu-ray یک فرمت که برای عرضه تصویر و صدا به صورت High Definition طراحی شده
HD DVD مثل بلوری یک فرمتی هست که برای عرضه تصویر و صدا به صورت High Definition عرضه شده اما دیگه ساپورت نمیشه
AVCHD یک فرمت برای دوربین های فیلم برداری که میتونه تصویر رو با کیفیت HD ضبط کنه روی هارد یا مموری یا دیسک و ساختارش شباهت زیادی به بلوری داره
DVD یک فرمت برای عرضه تصویر و صدا که سال بیرون امد
SACD یک فرمت برای عرضه High Resolution audio که در سال 1999 بیرون اومد و از DSD به جای PCM استفاده میکنه
DVD-A مثل SACD هستش با این تفاوت که از PCM به جای DSD استفاده میکنه (و البته جند تفاوت اساسی دیگه با هم دارن)
CDیک فرمت برای عرضه صدای دیجیتال
و ....

Uncompressed pcm 6.1
یعنی صدایی که توی PCM domain هستش و کامپرس هم نشده به فرمت دیگه ایی و 6.1 هم چنل داره توی خودش (سه تا چنل جلو و سه چنل عقب و یک ساب ووفر)

انواع کیفیت صدا - پخش - ظبط-
این سوال شما زیاد مفهوم نیست

موفق باشی

آخرین ویرایش:

starx

کاربر سایت
Feb 9, 2008
407
TC-37LZ85_CP.jpg

بهترین HDTVـها از نگاه وبسایت معتبر و معروف Cnet:

32 اینچ و کمتر:;)(مناسب برای اتاقهای کوچک)
http://reviews.cnet.com/best-32-inch-hdtvs/

33 تا 43 اینچ::love:(این رده از سایز به نظر من مناسب ترین سایز برای HDTVـها هست به خصوص تو چگالی تصویر Full HD , تو این سایز بهترین تاثیر رو دارن)
http://reviews.cnet.com/best-33-43-inch-hdtvs/

44 تا 54 اینچ::cool:(مناسب برای کسایی که سالن بزرگ دارن و فاصله زیادی از TV میگیرن)
http://reviews.cnet.com/best-44-54-inch-hdtvs/

55 اینچ به بالا::eek:(مناسب برای سالنهای خیلی بزرگ , به شخصه نظرم اینه که دنبال این سایز نباشد چون حتی تو تراکم تصویر 1080p هم از فاصله کمتر از 3-4 متر تصویر جالبی نداره)
http://reviews.cnet.com/best-55-inch-hdtvs/

تجربه شخصی:

من بین چندتا LCD آخرین مدل و تو سایز 37 اینچ که همشون یک بلوری رو پخش میکردن و رو تنظیمات داینامیک کارخونه بودن تصویر پاناسونیک مدل VIERA TC-37LZ85 رو از همه بهتر دیدم واقعا تصاویر شفاف و عمیقی داشت.نمیگم با فاصله زیادی بهترین بود ولی تفاوت تصویرش به چشم میومد به خصوص تو نماهای تاریک جزئیات بیشتری رو نشون میداد.
نکته جالب بعدیم از نظر من این بود که پلاسما پنلها هنوز تو تصاویر متحرکت و نماهای اکشن تصویر بهتری نسبت به LCDـها داشتن ولی تو نماهای کم تحرک و ساکن LCDها واقعا شفافتر و براقتر بودن.
از آقای آرش شمس صاحب اون مغازه و دوست من که اجازه داد تمام پنلهارو تست کنیم هم تشکر میکنم.

Wakashizuma

مدیر سابق
کاربر سایت
Oct 10, 2005
878
نام
Ashkan
55 اینچ به بالا:(مناسب برای سالنهای خیلی بزرگ , به شخصه نظرم اینه که دنبال این سایز نباشد چون حتی تو تراکم تصویر 1080p هم از فاصله کمتر از 3-4 متر تصویر جالبی نداره)
البته دوست عزیز فکر کنم منظور شما هم اینه که که هرچی سایز تیوی بزرگتر باشه رزولوشن بالای تصویر اثر بهتری داره
به طور مثال توی تیوی 32" خیلی سخت میشه بین 720p و 1080p رو تشخیص داد (هرچند که شدنیه) اما 1080p برتری خودش رو توی سایز های به بالا به راحتی نشون میده

توی این لینک هایی که دادی این جمله بود که واقعا از همه مهم تره :

The Pioneer Elite PRO-111FD represents the pinnacle of flat-panel HDTV picture quality

واقعا پلاسمای پایونیر هنوز در زمینه کیفیت تصویر رقیب نداره. حیف که پایونیر تصمیم گرفت دیکه پلاسما های خودش رو دولوپ نکنه و بجاش از پنل های پاناسونیک استفاده کنه (که البته اونام کیفیت خیلی خوبی دارن)

ممنون از پستت

آخرین ویرایش:

starx

کاربر سایت
Feb 9, 2008
407
البته دوست عزیز فکر کنم منظور شما هم اینه که که هرچی سایز تیوی بزرگتر باشه رزولوشن بالای تصویر اثر بهتری داره
دقیقا منظورم همین حرف شما بود با این توضیح که در کنار این مسئله بدیهی که هر چی سایز تیوی بالاتر باشه رزولوشن HD اثر خودش رو ملموستر میکنه به نظر من تو سایزهای بالا 55اینچ اگر تیوی رزولوشن FullHD یا حداقل 720p نداشته باشه عملا اندازه پیکسلها به حدی تو ذوق میزنه که آدم Pixelate بودن تصویر رو کاملا حس میکنه به چشم من تو همین سایز های 50 به بالا هم اگر فاصله شخصی که جلوی تیوی نشسته از 3 الی 4 متر کمتر باشه حتی اگر تراکم تصویر 1080p باشه بازم میتونه Pixelate شدن رو حس کنه.واسه همین من حس میکنم بهترین سایز واسه HDTVـها همین سایز های 37 تا 46 هست که تعادل خوبی بین رزولوشن و اندازه پیکسل برقرار میشه و آدم میتونه از سایز تصویر و تراکم بالای اون در کنار هم لذت ببره.زیر 37 اینچ هم که Detect کردن تراکم تصویر تو فاصله های متعارف برای چشم انسان همونطور که خودتون اشاره کردین سخت میشه.
واقعا پلاسمای پایونیر هنوز در زمینه کیفیت تصویر رقیب نداره. حیف که پایونیر تصمیم گرفت دیکه پلاسما های خودش رو دولوپ نکنه و بجاش از پنل های پاناسونیک استفاده کنه (که البته اونام کیفیت خیلی خوبی دارن)

ممنون از پستت
من هم خبرش رو خوندم اینطور که خوندم پایونیر از ماژولهای پلاسماهای پاناسونیک قرار هست استفاده کنه که گفته میشه تو صنعت هم جزو پیشرفته ترینها هستن ولی الگوریتم ارائه تصویر همون الگوریتم اختصاصی پایونیر هست که واقعا هم فوق العاده هست.
پس احتمالا کیفیت پنلهای پایونیر از اینی که الان هست بهتر میشه.
با تشکر منم از پستها و اطلاعات خوبتون تو این تاپیک همیشه استفاده میکنم.:love:
GL

آخرین ویرایش:

Zombie

کاربر سایت
Sep 3, 2008
437
سلام !
در گاه hd برای صدا چه شکلیه مثل hdmi برای تصویر؟!
سونی یک درگاه داشت ها بهش نمیدونم میگفتن دیجیتال یا چی چی ! این شکلی بود فکر کنم این صدا hd میده؟!
zk35sg.jpg

-----
در مورد این درگاه ها بگو !
و اینکه اسپیکر با ورویودی یا خروجی hdmi چی هست قیمت هم بین 100-125 ! 5.1chanel !!!(یا بیشتر 6.1!!!!!!!)
الان فقط اسپکر و کارت صدای که hdmi داشته باشند صدای hd میدهند؟!
-----
حالا خارج از اونها ! یک اسپیکر و یک ساند کارد میخوام بودجه 200 تومان !!!!
-----
دوستم گفت که
Creative X-Fi Xtreme Audio اینو بردارم 75ت و 125 ت برای اسپیکر !!!
-----
مثلا یک کارت صدا 2 تا خروجی hdmi داره بعدا که 7.1 چنل صدا میده میشه بهش 5.1 یا 6.1 چنل (اسپیکر ) وصل کرد و صدای Hd گرفت !؟
-----
این ساند کارد چند قیمته؟!
asushdmisound.jpg

-
theaterlrgfn3.jpg

-----
news_xonarav1-triplehdmi.jpg

این الان صدای hd میده ؟ ok ؟!
الان آخرین ورژن صدای hd چنده ؟ قبلا 1.3 بوده !
----
خیلی ممنون !
ببخشید من اینقدر سوال میکنما !!!

آخرین ویرایش:

Wakashizuma

مدیر سابق
کاربر سایت
Oct 10, 2005
878
نام
Ashkan
سلام !
در گاه hd برای صدا چه شکلیه مثل hdmi برای تصویر؟!
دوست عزیز من نمیدونم منظور شما از صدای HD چی هست اگه منظورتون PCM 5.1/7.1 یا Dolby TrueHD/DTS-HD MA هستش که درگاهش همون HDMI هست که برای تصویر هم استفاده میشه و دو سیگنال تصویر و صدا با هم ازش عبور میکنن

سونی یک درگاه داشت ها بهش نمیدونم میگفتن دیجیتال یا چی چی ! این شکلی بود فکر کنم این صدا hd میده؟!
این عکسی که شما گزاشتی خروجی انالوگ داره که کارت صدات میتونه (اگه ساپورت کنه و سافت ورش رو داشته باشی) فرمت های صدا رو دکود کنه و به صورت انالوگ کنه برای رفتن به امپ شما
یک خروجی دیگش هم اپتیکال هست که برای PCM 2.0 و Dolby Digital/DTS استفاده میشه اما نمیتونی باهاش از PCM 5.1/7.1 و Dolby TrueHD/DTS-HD MA استفاده کنی

و اینکه اسپیکر با ورویودی یا خروجی hdmi چی هست قیمت هم بین 100-125 ! 5.1chanel !!!(یا بیشتر 6.1!!!!!!!)
شما ورودی لازم نداری خروجیشو لازم داری. در مورت کارت صدا من اطلاعات زیادی ندارم (بهتره بری به قسمت سخت افزار اونجا بهتر میتونن کمکت کنن برای انتخاب کارت صدا)
در مورد قیمت ها هم من اطلاعی ندارم

الان فقط اسپکر و کارت صدای که hdmi داشته باشند صدای hd میدهند؟!
اسپیکر ربطی به HDMI نداره
شما باید صدا رو از طریق HDMI بفرستی به ریسیور که دکودش کنه و ریسیور هم بعد از دکود کردن صدای انالوگ و amplify شده رو میده به اسپیکر ها

الان آخرین ورژن صدای hd چنده ؟ قبلا 1.3 بوده !
اخرین ورژن برای HDMI 1.3 ورژن 1.3 هستش

1.کیفیت پورت Optical چه طوره بهتر از اون فیشی هاست؟!
من نمیدونم منظور شما از فیشی ها چیه اگه منظورتون Coaxial Digital Output هست که جفتشون یکین

ببخشید من اینقدر سوال میکنما !!!
خواهش میکنم ;)

liyona

کاربر سایت
Nov 27, 2006
337
سلام
من يه bravi serie X با يه home theater sony دارم
من xbox رو با کابل hdmi وصل می کنم اما مشکلم اینجاست که وقتی این کار رو می کنم نميتونم صدای دالبی بگيرم
چون اصلاً به home theater وصل نمی شه
چه کار کنم که بتونم صدای دالبی هم بگيرم¿

Zombie

کاربر سایت
Sep 3, 2008
437
سلام دوباره ! خوب من تصمیمو گرفتم !
Sound Card:Asus Xonar D2
Speaker:Logitech G51
خوب ساند کارت که خوبه و اسپیکر هم تو رنج 100 تومان بهتر از X540 ه !
نظر شما؟!

Burning Hawk

کاربر سایت
Apr 2, 2008
1,613
نام
Hossein
درود

من اولین پستمه که اینجا میزنم خواستم ببینم :
1.با کیفیت ترین فرمت صوتی چیه ؟نظر شما در مورد فرمت Flac چیه ؟
2. آیا از فرمت Flac بالا تر هم داریم ؟
3.فرمت Flac توسط چه برنامه خواصی اجرا میشه ؟ یا اینکه فرقی نداره ؟
4.منظور از Sample Rate چیه ؟ تا اونجایی که من میدونم بالاترین Sample Rate 1920000 است ولی رو سیستم های که کارت صدای On board دارند این عدد 44100 میباشد ؟؟؟درسته؟؟
5.منظور از Output Latency چیه ؟ واحد (Output Latency (ms می باشد ؟؟؟ Ms مخفف چه کلماتی میباشد ؟؟؟
و کم وزیاد بودن میزان latency موجب چی میشه یعنی چه اتفاقی میفته ؟؟؟
6.یه توضیح ممختصر در مورد Interface Multimedia و Direct sound میخواستم ؟؟؟
7.حد اکثر bit Rate صدا چنده ؟؟؟ 128 ???
8.ورودی optical چیه ؟؟؟ معایب ، وزاید ،یه تعریف کلی ؟؟؟
شرمنده اگه سوالاتم تکراری بود :D

با 3پاس

آخرین ویرایش:

ldghn

کاربر سایت
Oct 20, 2005
2,576
نام
Milad
واقعاً برای علاقه مندان به تصاوير با کيفيت بالا جالب خواهد بود يه کليپ هر چند بسيار کوتاه به صورت QuadHD ببينند.
رو PC ما که به صورت تمام اسلوموشن اجرا شد:D

Crowd.Run.2160p.UHD.CRF22.x264-CtrlHD.mkv

General Information
RUNTIME.......: 0:00:10 (seconds)
SIZE..........: 334 MB
FRAMERATE.....: 50.000
BITRATE.......: 280mbps (CRF22)
RESOLUTION......: 3840x2160

SOURCE..........: RAW input from HD film camera​

Code:
http://rapidshare.com/files/134613382/Crowd.Run.2160p.UHD.CRF22.x264-CtrlHD.rar
http://rapidshare.com/files/134617802/Crowd.Run.2160p.UHD.CRF22.x264-CtrlHD.r00
http://rapidshare.com/files/134621871/Crowd.Run.2160p.UHD.CRF22.x264-CtrlHD.r01
http://rapidshare.com/files/134625808/Crowd.Run.2160p.UHD.CRF22.x264-CtrlHD.r02

و البته اينم يه توضيح کوتاه که بد نيست بخونيدش

On December 31, 2006, NHK demonstrated a live relay of their annual Kōhaku Uta Gassen over IP from Tokyo to a 450 inch (11.4 m) screen in Osaka. Utilizing a codec developed by NHK, the video was compressed from 24 Gbit/s to 180–600 Mbit/s and the audio was compressed from 28 Mbit/s to 7–28 Mbit/s.[7] Uncompressed, a 20 minute broadcast would require roughly 3.5Tb of storage​
."

Naughty Kitty

کاربر سایت
Jul 27, 2006
1,423
The Dark Knight نسخه Blu-ray با ثبت رکورد فروش 600000 نسخه در روز اول (تو آمریکا، کانادا و بریتانیا) "پرفروش ترین عنوان روی Blu-ray در 24 ساعت اول عرضه" لقب گرفت.

12-1-08-the-dark-knight-bd.jpg

تا قبل از این، Iron Man با فروش 250000 نسخه ؛ صاحب این رکورد بود.

منبع

zx360

کاربر سایت
Jul 22, 2007
340
divx Xv

سلام بر آقا اشکان
میخواستم بدونم فرق
divx با xvid چیه

یه سوال دیگه توشیبا دیگه نمیخواد دیسک جدید طراحی کنه برای مقابله با بلوری

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟