CD Projekt - بازیهای Pirate شده از مقدار فروش نمی کاهند

raya2

کاربر سایت
witcherlogo.jpg

کارگردان مدیریتی شرکت GOG ( آقای Guillaume Rambourg), می‌گوید که با کمال تعجب, نسخه‌ای که بیشتر Pirate شده, نسخه ی بدون DRM (قفل) Witcher II نبوده بلکه نسخه ی Retail (خرده فروشی) شده ی آن بوده که دارای قفل DRM هم بوده. از نظر او و رئیس شرکت GOG (آقای Marcin Iwinski) , علت این موضوع بیشتر به شهرتی که از کرک کردن یک بازی بدست می آید بر میگردد تا قضیه ی به اشتراک گزاری بازی.

“ما انتظار داشتیم که نسخه ی GOG.com بسرعت پس از انتشار, Pirate بشه ولی این اتفاق نیفتاد چون این نسخه, قفلی برای شکستن نداشت. شما برای اینکه احترامی کسب کنید باید بازی رو کرک کنید و کنارش بنویسید: “کرک شده توسط XYZ” و این در حالی بود که چیزی برای کرک کردن وجود نداشت.”

“دنیای نسخه های غیر قانونی, تکیه ی زیادی بر خود بازی کرک شونده و افتخار حاصل از کرک آن دارد. یعنی چه کسی اول بازی رو منتشر میکند و چه کسی بهترین و باهوش‌ترین کرکر هست. و این در حالی بود که نسخه ی GOG و بدون DRM نمیتوانست این خواسته را برآورده کند.”

با اینکه در ماه دسامبر گفته شده که این بازی بیش از 4.5 میلیون بار Pirate شده و احتمالاً تا الان هم این تعداد بیشتر هم شده است, اما رئیس GOG ارتباطی بین این اعداد و مقدار سودی که از نفروختن این تعداد از دست داده, پیدا نمی کند:

“من واقعاً برایم سؤال هستش که چطور شرکتهای بزرگ نرم افزاری, هر نسخه ی Pirate شده از نرم افزارشان را مساوی با یک نسخه فروش کمتر می دانند؟! من به جایش اینطور تصور می‌کنم که قسمت بزرگی از این 4.5 میلیون نسخه ی Pirate شده, در‌واقع فرمی از نسخه ی Trial (آزمایشی) و یا حتی Demo هستند. گیمرها نسخه ی Pirate شده را بدلیل راحت بودن, سریع بودن, صاف و پوست کنده بودن و رایگان بودن, دانلود می کنند. اگر از آن خوششان بیاید و وقتشان را پُر کند, تعدادی از آن‌ها اقدام به خرید بازی می کنند. شاهد این مدعا, نسخه ی اول Witcher است که تاکنون 2.1 میلیون نسخه فروش داشته و هنوز هم داره میفروشه حتی با وجود گذشت بیش از 5 سال از عرضه.”

Iwinski در ادامه میگوید که او آینده‌ای برای DRM نمیبیند چون واقعاً جواب نمی دهد. در‌واقع تکنولوژی ای که قرار است از سرمایه ی سازنده حفاظت کند, در عرض چند ساعت پس از انتشار بازی, هک می‌شود در حالی که هیچ کاری غیر از ارمغان آوردن نارضایتی برای مصرف کننده ندارد.

“DRM در اکثر موارد اینگونه است که از کاربر شماره رمزی برای عبور می‌خواهد تا PC او را معتبر تشخیص بدهد و سپس از او می‌خواهد که برای احراز هویت خود به اینترنت متصل شود و حتی ممکن است در هنگام بازی نیز از او بخواهد که اتصال اینترنتی را قطع ننماید. DRM در اکثر مواقع بازی را کند میکند زیرا باید همیشه چک کند که بازی بصورت قانونی استفاده می‌شود یا خیر.”

“و این مثل قبری میمونه که کاربران قانونی باید با اون دست و پنجه نرم کنند در حالی کاربران غیر قانونی که نسخه‌های Pirate شده را دانلود کرده اند با یک نسخه ی شُسته‌رفته تر و کاراتر روبرو هستند و این واقعا احمقانه است ولی این دقیقاً چیزیست که اتفاق میافته.”

سرچشمه

آخرین ویرایش:
بنظر من و تجربه ای که من از حرف ایشون دارم کاملا حرف منطقی زده.
این حرفشون اصلا منطقی نیست. من نمیدونم رو چه حسابی گفتن. مثلا چند نفر تو سایت هستند که وقتی بازی 2 تومنیش باشه میرن 100 تومنیشو میخرن؟

من خودم چند نفرهمکلاسی هام رو که آلمانی هستن رو میشناسم که اول بازی که میاد رو از نت غیرقانونی میگیرن و بعد ار این که خوششون اومد میرن اصلیش رو میخرن.
خودم شخصا بازیTotal War: Fall of the Samurai رو اول از نت غیر قانونی گرفتم و بعد از چند ساعت بازی ازش خوشم اومد رفتم فردای همون روز خریدمش.

این حرفشون اصلا منطقی نیست. من نمیدونم رو چه حسابی گفتن. مثلا چند نفر تو سایت هستند که وقتی بازی 2 تومنیش باشه میرن 100 تومنیشو میخرن؟
شاید از هر 100 نفری که نسخه ی کپی رو تهیه می کنند، 5 تا 10 نفرشون حاضر باشند واقعن در صورتی که نسخه یک پی نباشه برن نسخه ی اصل رو بخرن، اون ور از هر 100 نفری که نسخه ی کپی رو تهیه می کنند 5 تا 10 نفرشون علاقه مند میشن به بازی و میرن اصل رو اون تهیه می کنند.

چه اینجا چه هر جای دنیا، کسی که قدرت و توان خرید رو نداشته باشه اگر کپیش باشه بازی میکنه نباشه هم سراغش نمیره.
پس فرقی به آمار ها نمیکنه.

جالبه شرکتی داره این حرف رو می زنه که سر بازی Witcher 2 از طریق یه شرکت هایی که خدمات خاص اینترنتی ارائه می کردند، کسایی که بازی رو از تورنت دریافت کرده بودند تا در خونه شون تعقیب کرده بود و یقه شون رو گرفته بود و کلی جریمه شون کرده بود، و در جواب انتقادها به این رویه خودشون هم گفته بود که این حق ماست و می تونیم این کار رو بکنیم! :دی

خوشحالم که همه دارند به این نتیجه می رسند که ما پایرت خورها چقدر آدم های خوبی هستیم! ;;)

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or