25سالگی آمیگا

amir_amd

Loyal Member
Oct 5, 2005
1,522
نام
امیر
من خیلی کم مطلب مینوسیم ولی سالگرد بهترین کامپیوتر تاریخ که در زمان عرضه حداقل 10 سال از زمان خودش جلوتر بود رو نمیشه نادیده گرفت.
بله آمیگا. کامپیوتری که وقتی نومنه اولیه اون رو برای استیو جابز فرستادن گفت " سخت افزار زیادی داره " مجله بایت نوشت " تیم بازاریابی کومودور هرگز نتونست کامپیوتری که سالها جلوتر از خودش بود معرفی کنه.
کامپیوتری که در سال 1985 پردازنده 32 بیتی و سیستم عاملی کاملا مالتی تسک داشت.

سیستم عامل تمام گرافیکی امیگا چیزی بود که شاید مایکروسافت توی windows Xp بهش نزدیک شد.سیستم روشن که میشد توی یک پنجره اجرا میشد .
هنوز که هنوز بعد از گذشت 25 سال هیچکدام از سیستم عاملهای فعلی (حتی ویندوز 7 و لینوکس و...) خیلی از قابلیتهای AMIGA OS رو ندارند. مولتی تسک واقعی تعریف به تمام معنای سیستم عمل آمیگا بود.من هم آمیگا 500 داشتم هم 1200 و هم 3000 . بطور مثال شما میتونستید یک برنامه باز داشته باشید مثلا IMAGE fx که توی مد 720*540 با 256 رنگ داره کار میکنه در حالی که WORKBENCH شما که حکم DESKTOP رو داشت برای پرفرورمنس بهتر توی مد 320*240 و 4 رنگ داشت کار میکر و غیر از اینکه ریل تایم میتونستید بین اونها سویچ کنید جالبتر اینکه میتونستید یک صفحه رو تا نصفه پایین بکشید و دو صفحه رو با هم ببنید.
سیستم عاملی که در نسخه 3.1 تنها 3 مگابایت حجم داشت ولی به همراهش پخش کننده موزیک و نمایشگر عکس هم بود و تمام ابزارهای لازم یک سیستم عامل.
گر چه توی ایران این کامپیوتر رو برای بازی می شناسند یا اصلا نمی سناسند " خوب البته همه میدونیم بازی خوب نیاز به سیستم قوی داره" و البته کم نیود برنامه های بسیار قدرتمند کاربردی اون که بعد ها کمپایل شد برای پی سی مثل برتامه های scala! ویا سه بعدی imagin 3D, real 3D , light waveکه این آخری با یه برد video Toaster امکان افکتهای سه بعدی رو به صورت ریل تایم میداد که تحول بزرگی بود در سینما و یا فیلم هایی مثل terminatorکه بدون این کامپیوتر امکان ساختش در آن زمان نبود و یا کارت صدای toccataکه مطمئنم هنوز هم بعد 16 سال حرفهای زیادی برای گفتن داره مثلا" از یه کمپرسور خاص استفاده میکرد که میتونست مستقیما" در حدود 1 ساعت صوت رو با کیفیت 32Khzرو رو یک فلاپی ضبط کنه یا برنامه هایی مثل octamed مه 256 کانال صوتی رو برای کار سیکونس موزیک و ویرایش اون فراهم می کردند.

برنامه scala که من هنوزم هیچ مشابهی براش سراغ ندارم.dpaint.ppaint,....
آمیگا بهشت انیماتورها بود چه 2 بعدی و چه سه بعدی sculpt که در سال 1987 عرضه شد اولین برنامه انیمیشن سازی دنیا بود که key frame هم داشت. یا فیلم معروف ماسک با 8 عدد آمیگا 2000 ساخته شده.
این کامپیوتر در سال 1985 تصویر رو با مد ham با 4096 رنگ نشون میداد. اون زمان CGA رایج بود.کارت صدا از سال 92-93 کم کم رایج شد ولی آمیگا کارت صدای توکار داشت . همونطور که کارت گرافیک تو کار هم داشت.
آمیگا بهشت گیمرها هم بود بازیهایی مثل Beneath a steel Sky یا مانکی ایلند 1و2 و یا prince که اولین بار برای آمیگا اومدن .another world,...
اگر کومودور مدیریت درستی داشت و اگر موتورولا به توسعه سری 680x0 ادامه میداد شاید امروز همون کامپیوتر بدون هنگ سریع به صرفه و خارج از تصور آمیگا رو داشتیم . شاید این پست رو با Amiga OS 7 بجای ویندوز 7 براتون میفرستادم.
اگر تجربه آمیگا رو داشته باشید می فهمید که من چی میگم.
'گرچه amiga OS4 و آمیگا 1000x در حال توسعه هستند ولی هرگز اون دوران طلایی این شاهکار برگشتی نداره.همیشه در یاد من و خیلی دیگه از هم سن و سالهای من خواهی موند که بهترین دوران زندگی ما رو رقم زدی.

amir_amd

Loyal Member
Oct 5, 2005
1,522
نام
امیر
آمیگا اون موقع که اومد تو ایران قیمتش چند بود؟
من آمیگا 500 رو حدود 90 و 1200 رو حدود 400 گرفتم وای خیلی دقیق یادم نیست.
3000 رو هم گرونتر گرفتم و چند تا کارت جانبی هم داشت.

• Like
Reactions: che-jaleb

rezvideo

کاربر سایت
Oct 3, 2005
1,433
نام
رضا چشمی
ممنون دوست عزیز
معرفی خیلی جالبی از سوپر شاهکار کمودور داشتید.
آمیگا واقعا یه کامپیوتر بی نظیر بود که تعریف و وصفش در یک کتاب هم نمی گنجه.
یادش بخیر برنامه دمو میکر(Demo Maker) و یه دوجین برنامه گرافیکی دیگه.
حیف که آمیگا CD32 هرگز به موفقیت دست پیدا نکرد.وگرنه شاید الان داستان کنسولها هم چیز دیگری بود.

قیمت آمیگا 500 سال 1370 تقریبا 100 هزار تومن بود.اواخر سال 70 بود که یکی از دوستانم امیگا 500 رو به این قیمت خرید.البته قیمت این کامپیوتر در سال 1987 بدون مانیتور 595.95 دلار و با مانیتور 699 دلار بود.

772px-Amiga500_system.jpg

AMiga Os 4.1

800px-AmigaOS_4.1_Update_2.png

Amiga CD32

Amigacd32.jpg

Timeless One

Gemina Martia Victrix
Loyal Member
Apr 18, 2007
4,855
نام
امیرعلی
جان خودم face کار دسته کمی از win 7 نداشته ها:D

پس فکر کردی چرا آمریکایی ها شرکتش رو خریدن و داغون کردن ؟ :d آلمانی بود که بعد IBM و Micro دیدن نمی تونن باهاشون رقابت کنن و بعد بیشتر سهامش رو خریدن و کاری کردن از دوره رقابت خارج شه !

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر