چرا Halo محبوب شد ؟

مطمئنا بیشتر شما بازی Halo رو بازی کردین و با توجه به اینکه دو قسمت این بازی هر دو بر روی پلتفرم PC عرضه شده اند پس میشه گفت که قریب به 90 درصدتون آشنایی لازم رو با Halo دارین...
وقتی که قسمت اول Halo عرضه شد بیشتر سایتها امتیاز بالایی رو بهش دادن هر چند که در چند سایت معروف مثل Gamespy نقدهای ویدئویی بودن که از این بازی و محبوبیت در حال رشدش خرده گرفته بودن...
وقتی که قسمت اول Halo عرضه شد من نظر خیلی از اطرافیانم رو (چه در ایران و چه در خارج از ایران) پرسیدم و قریب به 90 درصد اونها این عقیده رو داشتن که این بازی تازه وارد چیز جدیدی نداره...
داستان بازی با اینکه خیلی ساده نبود ولی چیزی هم نبود که تا به اون روز دیده نشده باشه...گیم پلی بازی هر چند که خیلی خوب بود ولی در تمام جاها با نظرات مثبت روبرو نشد...گرافیک بازی نتونست تبدیل به یک Benchmark بشه چونکه در اون زمان مجبور به رقابت با بازیهای عرضه شده روی پلتفرم PC بود و در برابر اونها ضعفهای مختلفی داشت که از جمله ی اونها ضعف در انیمشنها و افکتها و جزئیات بود.
با اینحال...با اینحال این بازی موفق شد و قسمت دومش هم به موفقیتی بی نظیر دست یافت...
من در این تاپیک میخوام نظر شما رو در مورد چگونگی موفقیت Halo بدونم...Halo بازی انقلابی ایی در سبک خودش محسوب نمیشد ولی بی شک فاکتورهای بدرد بخوری برای موفقیت خودش پیدا کرده بود.
من میخوام نظر شما رو در مورد این فاکتورها بدونم...آیا تبلیغات و مایه تیله ی مایکروسافت بود که باعث این موفقیت شد ؟ آیا زیبایی پنهانی در این بازی وجود داشت ؟ آیا داستان خیلی جالبی داشت و یا گیم پلی آن در ساخت بازی و موفقیتش فاکتور اصلی محسوب میشود ؟ یا اینکه شخصیت Master Chief بسیار عالی ساخته و پرداخته شده بود ؟

چه چیزی باعث موفقیت و محبوبیت Halo شد ؟

این تاپیک مثل بقیه ی تاپیکهایی که من ایجاد کردم محل طرفداران متعصب نیست و خوشامدی به اونها گفته نمیشه...
این تاپیک برای این ایجاد شده که سیاستهای اتخاذ شده و نتایج اون رو در مورد بازی Halo مورد بررسی قرار بده و باعث اطلاع رسانی به همگان در مورد موفقیت و محبوبیت Halo بشه...
پس همینجا از همتون خواهش میکنم که بصورتی بسیار منطقی با موضوع برخورد کنین و نظراتتون رو در مورد اینکه چرا Halo اینقدر محبوب شده و آیا این محبوبیت حقش بوده و یا نه در اختیار بقیه ی دوستانتون بگذارین...

باز هم از همتون متشکرم...Nemesis

آخرین ویرایش:

Nothing

کاربر سایت
Jan 27, 2007
978
نام
mohammad140 سابق !
مطمئنا بیشتر شما بازی Halo رو بازی کردین و با توجه به اینکه دو قسمت این بازی هر دو بر روی پلتفرم PC عرضه شده اند پس میشه گفت که قریب به 90 درصدتون آشنایی لازم رو با Halo دارین...
وقتی که قسمت اول Halo عرضه شد بیشتر سایتها امتیاز بالایی رو بهش دادن هر چند که در چند سایت معروف مثل Gamespy نقدهای ویدئویی بودن که از این بازی و محبوبیت در حال رشدش خرده گرفته بودن...
وقتی که قسمت اول Halo عرضه شد من نظر خیلی از اطرافیانم رو (چه در ایران و چه در خارج از ایران) پرسیدم و قریب به 90 درصد اونها این عقیده رو داشتن که این بازی تازه وارد چیز جدیدی نداره...
داستان بازی با اینکه خیلی ساده نبود ولی چیزی هم نبود که تا به اون روز دیده نشده باشه...گیم پلی بازی هر چند که خیلی خوب بود ولی در تمام جاها با نظرات مثبت روبرو نشد...گرافیک بازی نتونست تبدیل به یک Benchmark بشه چونکه در اون زمان مجبور به رقابت با بازیهای عرضه شده روی پلتفرم PC بود و در برابر اونها ضعفهای مختلفی داشت که از جمله ی اونها ضعف در انیمشنها و افکتها و جزئیات بود.
با اینحال...با اینحال این بازی موفق شد و قسمت دومش هم به موفقیتی بی نظیر دست یافت...
من در این تاپیک میخوام نظر شما رو در مورد چگونگی موفقیت Halo بدونم...Halo بازی انقلابی ایی در سبک خودش محسوب نمیشد ولی بی شک فاکتورهای بدرد بخوری برای موفقیت خودش پیدا کرده بود.
من میخوام نظر شما رو در مورد این فاکتورها بدونم...آیا تبلیغات و مایه تیله ی مایکروسافت بود که باعث این موفقیت شد ؟ آیا زیبایی پنهانی در این بازی وجود داشت ؟ آیا داستان خیلی جالبی داشت و یا گیم پلی آن در ساخت بازی و موفقیتش فاکتور اصلی محسوب میشود ؟ یا اینکه شخصیت Master Chief بسیار عالی ساخته و پرداخته شده بود ؟

چه چیزی باعث موفقیت و محبوبیت Halo شد ؟

این تاپیک مثل بقیه ی تاپیکهایی که من ایجاد کردم محل طرفداران متعصب نیست و خوشامدی به اونها گفته نمیشه...
این تاپیک برای این ایجاد شده که سیاستهای اتخاذ شده و نتایج اون رو در مورد بازی Halo مورد بررسی قرار بده و باعث اطلاع رسانی به همگان در مورد موفقیت و محبوبیت Halo بشه...
پس همینجا از همتون خواهش میکنم که بصورتی بسیار منطقی با موضوع برخورد کنین و نظراتتون رو در مورد اینکه چرا Halo اینقدر محبوب شده و آیا این محبوبیت حقش بوده و یا نه در اختیار بقیه ی دوستانتون بگذارین...

باز هم از همتون متشکرم...Nemesis
منم با نظر شما موافقم نمی دونم روی چه حسابی این قدر محبوب شد ولی اگه یکی توضیح بده ممنون می شم.

alprh

کاربر سایت
Sep 28, 2005
690
نام
Alprh The Drawranger
ممنون از اینکه به یه موضوع به این مهمی که خیلی ها فراموشش کردن اشاره کردی .
من بارها از بعضی دوستانم که به این بازی علاقه وافری داشتن همین سوال رو پرسیدم و هر کدوم نظر دلیل برای خودشون داشتن ولی بیشترشون به گیم پلی بازی اشاره میکردن .
به نظر خودم بازی Time Splitters 2 هیچ چیزی از halo 2 کم نداشت از نظر گیم پلی ولی حتی به اندازه یک چهارم طرفدار های halo من طرفدار برای بازی سراغ ندارم .

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
16,959
نام
آریا
راستش برای من یکی که تبلیغهای مایکروسافت اصلآ در مورد Halo مهم نبود.چون 6 سال پیش اصلآ توی اینترنت به این اندازه نمیچرخیدم و خیلی از سایتهای بازی رو هم نمیشناختم.حتی شناختی که از XBOX پیدا کردم هم به خاطر بازیرایانه اون موقع بود ! ولی یه روز داشتم توی پایتخت میچرخیدم که دیدم داره یه بازی نشون میده و عجب بازی ای !! یه جورایی رفتم تو کفِش تا چند روز. دو تا چیز توی اون بازی خیلی فرق داشت با بقیه بازیها. یکی حس و حال و جوی که داشت , یکی هم گرافیکش که یه جورایی متفاوت بود. همین Halo بهانه ای شد برای گرفتن XBOX و ...
----------------------------------------
از تاریخچه که بگذریم , خودم اصلی ترین دلیلی که باعث فن Halo شدنم بود , یکی گیم پلی ش بود که واقعآ توی FPS های کنسولی تکه ( حداقل توی اونایی که من بازی کردم , چون خیلی ها Metroid رو نام میبرن ) یه گیم پلی روون و راحت که با دسته بدقلق XBOX هم میشد کنترلش کرد.ولی از اون مهمتر یه چیزی توی بازی بود که فرق داشت با بقیه بازیها. یه حس خاصی که بازی رو حماسی میکنه و اون حسه رو نمیتونم توضیح بدم ! صداگزاریش هم که معرکه بود و آهنگاش واقعآ عالی و حماسی ! خلاصه بدجوری درگیر بازی شدم و عاشقش شدم ولی به نظرم شماره 2ش یه کم پسرفت داشت و به خوبی 1ش نبود.

Lich King

Administrator
Sep 22, 2005
5,901
نام
اشکان
اولین اشتباه شما اینکه اومدین ورژن pc این بازی رو که بعد از xbox اومد و پورت شده اون بود رو با بازی های دیگه مقایسه می کنید.
halo روی pc چیزه خاصی نداره و در مقابل fps قدرتمند pc مثل half-life نه از نظر تکنیکی نه از نظر گرافیکی حرف خاصی برای گفتن نداشت ولی halo 1 روی xbox یه تحول در سبک FPS کنسول ایجاد کرد و این یک واقعیته چون تا قبل از halo 1 تمامی fps های کنسول ها بازی های ساده با گیم پلی و گرافیک نه چندان جالب بودند در صورتی که halo دارای گیم پلی بسیار غنی در زمان خودش بود و علاوه بر داشتن گیم پلی روون و کنترل راحت با gamepad به فرض اولین بازی ای بود که تیر اسلحه رو روی خود اسلحه نشون می داد که حتی بعدا doom3 از روی این بازی تقلید کرد و یا تا اون موقع اصلا در fps کنسول چیزی به نام سوار ماشین یا هواپیمای فضایی شدن در حین بازی معنی نداشت! همچنین در بخش multi player که همزمان با راه اندازی سیستم live مایکروسافت در xbox باعث شد تا طرفدارای بسیار زیادی این بازی پیدا کنه تا جایی همین الان هزاران نفر تو live halo2 رو هرروز بازی می کنند.

شخصیت master chief هم بر اثر تبلیغات بسیار زیاد مایکروسافت به یه شخصیت به یاد موندنی در دنیای بازی تبدیل شده حالا چه خوب و چه بد کسی نمی تونه منکر این جریان بشه.

Nemesis

کاربر ویژه
کاربر سایت
Apr 9, 2006
398
نام
محمد مهدی حاجی اسمعیلی
جناب Lich (یا بهتره بگم Nerzhul) به موضوع بسیار خوبی اشاره کردین : Gameplay
من هم با شما و آریا با این موضوع که گیم پلی Halo بسیار خوب بود موافقم (من هم XBOX داشتم و باهاش Halo1 و Halo 2 رو بازی کردم)...
حالا میخواستم نظر بقیه رو در مورد رقابت این بازی با دیگر FPS ها بدونم...
به عنوان مثال (همونطوری که در بالا هم اشاره شد) بازی Time Splitters 2 از خیلی جهات (از جمله Gameplay) قابل رقابت با Halo بود ولی نتونست به موفقیتی دست پیدا کنه...
خیلی از بازیهای دیگه ی FPS هم بودن و هستن که از جهاتی مختلف میتونن با Halo رقابت کنن ولی حتی جرات نفس کشیدن هم پیدا نمیکنن...
کار به جایی رسیده که حتی Rockstar با گفتن اینکه GTA IV احتیاج به نظارت فنی و درست کردن مشکلات داره , بازی GTA IV رو برای سال بعد ریلیز میکنه در حالیکه این بازی به گفته ی کارگردانش , در چند ماه قبل تکمیل شده بود...
Rockstar اینکار رو بخاطر روبرو نشدن با Halo انجام داد...خیلی از بازیهای مختلف نسل بعد هم هستن که بخاطر روبرو نشدن با Halo دارن تاریخ عرضه شون رو تغییر میدن...
مطمئنا نمیشه گفت که فقط فاکتور Gameplay در این موفقیت عظیم (بسیار بسیار عظیم) سهیم بوده چونکه بازیهای مختلفی رو میشه برای نقض مثال زد...
نظر بقیه چی هست ؟
چرا بازی Halo اینقدر محبوب شده و آیا این محبوبیت در مقابل بازیهای دیگر (در هر سبکی) حق این بازی است یا نه ؟
آیا بازی ایی میشناسین که حقش باشه حتی از Halo هم بالاتر بره ؟ و دلیل شما برای این انتخاب چی هست ؟

متشکرم...Nemesis

pandora tomorrow

True Blue
مدیر انجمن
Sep 23, 2005
40,787
نام
امین
کار به جایی رسیده که حتی Rockstar با گفتن اینکه GTA IV احتیاج به نظارت فنی و درست کردن مشکلات داره , بازی GTA IV رو برای سال بعد ریلیز میکنه در حالیکه این بازی به گفته ی کارگردانش , در چند ماه قبل تکمیل شده بود...

البته دلیلش اماده نبودن نسخه ی ps3 بود که مثل اینکه بازی مشکلات زیادی از جمله فریم ریت پایین این نسخه رو داشت...

Lich King

Administrator
Sep 22, 2005
5,901
نام
اشکان
به عنوان مثال (همونطوری که در بالا هم اشاره شد) بازی Time Splitters 2 از خیلی جهات (از جمله Gameplay) قابل رقابت با Halo بود ولی نتونست به موفقیتی دست پیدا کنه...
به نظر من مهم اون میخ اوله که زده می شه. یعنی مهم اون خاطره اولی است که اولین بار در ذهن گیمر نقش می بنده و همیشه با اون خاطره زندگی می کنه! همین Time Splitters 2 بازی خیلی قشنگی بود ولی زمانی اومد که halo دیگه تو افکار همه نقش بسته بود برای همین دیگه نمی تونه جای اونو پر کنه. به فرض الان بازی starcraft برای استراتژی بازان قدیمی یه بازی شاهکاره و هیچ بازی ای رو با این بازی عوض نمی کنن در صورتی که شما اگه به یه گیمر تازه کار این بازی رو بدی ممکنه بعد از نیم ساعت بازی کردن بگه بابا Generals که اینو می خوره! برداشت هیچ کدام از اینو غلط نیست به نظر من. تفاوت به خاطر اینه که نفر اول با اون بازی زندگی کرده و وقتی starcraft به بازار اومد پر از نوآوری بود و اصلا قابل مقایسه با هیچی نبود ولی نفر دوم وقتی این بازی رو بازی کرده که دیگه خیلی ها از روش تقلید کردن و یا حتی بهترشم ساختن. halo هم در xbox به نظر من یه همچین حالتی داشت. halo2 به نظر من خیلی ضعیف تر از halo 1 بود ولی باز دیدیم که کلی فروش کرد و هیچ تاثیری هم روی طرفدارانش نذاشت. همین halo 3 تا الان رسما خود مایکروسافت اعلام کرده که یک میلیون pre-order داره که در این نسل یه رکورد هست.
مهمترین خصصیه halo گیم پلی اون و تم حماسی اون هست که من کاملا حرفی که آریا در این زمینه زد رو درک می کنم چی می گه.
البته همون طور که گفتم تبلیغات مایکروسافت در این زمینه خیلی تاثیر داشت و مایکروسافت واقعا کاری کرد که هر وقت اسم xbox میاد طرف اول یاد halo می افته. ولی خوب باز halo در سال 2001 هم از نظر گیم پلی و هم از نظر گرافیک در کنسول یه بازی کاملا شاخص بود.

Metal Gear Solid

کاربر سایت
Sep 30, 2005
1,147
جناب Nemesis واقعا" به نکته خوبی اشاره کردند.برای من هم جاب تعجب داشت که چرا در داخل آمریکای شمالی این بازی اینقدر طرفدار دارد تا جایی که محبوبیتی بیش از بازی افسانه ای-حماسی Legend of Zelda در این ناحیه دارد.البته قصد من مقایسه این دو عنوان نیست چون اصلا" این دو عنوان هم سبک و دارای GamePlay مشابه نیستند که قابل مقایسه باشند.به شخصه از وقتی داخل دنیای بازی شدم خیلی از دوستان بهم پیشنهاد کردند که Halo رو انجام بدهم و من هم که Xbox نداشتم نسخه PC ش رو تهیه کردم و بازی کردم.اون همچه بازی کردنی...2-3 ساعتی جلو رفته بودم توی بازی که متاسفانه دچار یک باگ شدم که دیگر از آنجا به بعد از بازی نتوانستم جلوتر بروم.جالب اینکه این بازی رو به یکی دیگر از دوستان FPS باز که به تازگی HL 2 رو تمام کرده بود هم دادم ولی بعد دو ساعت زنگ زد که چرا بازی مشکل دارد و آزار داری بازی نصفه نیمه بهمون میدی و ... :) ولی بعدا" که صحبت می کردیم خیلی از GamePlay بازی برایم تعریف کرد.هر وقت که وضعیت سرورها در XFire را چک می کنم می بینم که Halo بیشتر از Halo 2 آنلاین پلیر دارد.اشکان جان به نکته خوبی اشاره کردند که خشت اول را Bungie ( اگر درست نوشته باشم ) عالی گذاشت و Halo از هر لحاظی یک بازی کامل بود ولی داستان گنگ اون کمی اذیت می کرد.
خوشحال می شوم دلایل دیگر هم بررسی کنیم.مثلا" برای موسیقی هر دو شماره این بازی از ارکستر خاص و عظیمی استفاده شد.دلیل خاصی ندارم ولی مانند امینخیلی خیلی منتظر Halo 3 هستم.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر