معرفی روش های cooling و تعمیر سه چراغ قرمز

jack sparrows

کاربر سایت
Nov 3, 2006
1,034
نام
هادی
خلیل جان با تشکر از مطلبی که ارسال کردید فقط یکسری مشکل داره که بنده اصلاح میکنم با اجازتون

حالا سرعت چرخش اون رو ولتاژ ورودی مثبت و منفی تایین میکنه .
هر چه قدر ولتاژ بیشتر باشه سیم پیچ ها بیشتر داغ میشند .

سرعت گردش موتور های الکتریکی رو اگه از نوع DC باشند (که اکثرا همین طوره هست ) جریان (I)ورودی تعیین میکنه که بر حسب امپر (A) هست و ولتاژ (V)در این رابطه عامل افزایش جریان هست البته اگه منبع اجازه استفاده رو بده و لیمیت نکنه و بهش فشار نیاد .
و اون افزایش دما هم بخاطر اینه که میزان توان مصرفی موتور بطور مثال 10 وات (W)هست و شما به دلیل افزایش ولتاژ و به تناسب اون افزایش جریان طبق این رابطه w=V*I توان مصرفی موتور رو افزایش دادید و بخاطر اینکه موتور برای این میزان از توان ورودی طراحی نشده مقداری از اون به انرژِی مکانیکی تبدیل کرده و مقدار بیشتر را به انرژی حرارتی که این امر در طولانی مدت باعث اب شدن لاک روی سیم ها شده و ایجاد اتصال کوتاه و سوختن موتور و در صورت نداشتن فیوز در منبع سوختن منبع را نیز به همراه داره .
در کل این کار مثل اورکلاکینگ می مونه که اگه شما گرما رو دفع نکنید قطعه مربوطه میسوزه !

حال باید دید که فن کنسول با 12 ولت شدن چه مقدار گرما تولید میکنه
و ایا این گرما به حدی میرسه که روی سیم پیچ اون فشار بیار یا نه .

جواب این سوال رو از روی تجربه میدم ، هیچ گونه فشاری نمیاره و فقط با گرمای بسیار مختصر به کارش
ادامه میده و همون عمر مفید خودش رو داره .
دقیقا بر عکس حرف شما صحیح هست چون وسایل الکتریکی در شرایطی که کارخانه برای ان تعیین کرده دارای عمری بر حسب ساعت میباشند و اگه مثلا شما بجای دادن ولتاژی به غیر از 6 ولت به فن 360 مثلا 8 ولت بدهید عمر فن بجای مثلا 3000 ساعت تبدیل به کمتر از 30 درصد این مقدار میشود و زیر 1000 ساعت کار میکند ( اعداد برای درک بهتر هست و مثال هستند )

با تشکر

hoom

کاربر سایت
Jan 10, 2008
2,278
سلام

من یه ایکس باکس دارم که اصلا با روشن کردن سه چراغ میده، ایکس کلمپ هم روش قبلا انجام شده و حدود یه سال کار کرده و الان دوباره اینطوری شده، دستگاه رو هم که باز کردم بازهم این مشکل رو داره ولی همونطور که گفتم اصلا به محض روشن کردن اولش چهارتا چراغش قرمز میشه و بعدش سه تاش قرمز میمونه. میشه کاریش کرد یا به رحمت حق پیوسته؟

ارادتمند

joopi_gam3r

کاربر سایت
Nov 3, 2006
1,116
سلام

من یه ایکس باکس دارم که اصلا با روشن کردن سه چراغ میده، ایکس کلمپ هم روش قبلا انجام شده و حدود یه سال کار کرده و الان دوباره اینطوری شده، دستگاه رو هم که باز کردم بازهم این مشکل رو داره ولی همونطور که گفتم اصلا به محض روشن کردن اولش چهارتا چراغش قرمز میشه و بعدش سه تاش قرمز میمونه. میشه کاریش کرد یا به رحمت حق پیوسته؟

ارادتمند
ارور چهار چراغ قرمز که مربوط میشه به کابل تصویر که یا کابل تصویر خرابه یا درست جا زده نشده
ولی اینکه بعد این ارور, ارور 3 چراغ میده رو نمیدونم مشکل چیه

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل
jack sparrows هادی جان
حرف های شما کاملاً متین .

ولی فکر کنم مشکل از طرف بنده باشه که تا به الان سعی کردم مسائل رو ساده و به دور از پیچیدگی های
موجود بیان کنم ، و همین امر هم موجب برداشت شما از پست 618 این تاپیک شده .

ولتاژ و جريان با هم ديگه نسبت مستقيم دارند - چون ما نميتونيم يک منبع جريان به مدار اضافه کنيم با بالا بردن ميزان ولتاژ جريان رو هم بالا مي بريم

اگه توی اون تصاویر دقت کرده باشید من از یک فن پاور کیس استفاده کردم
و برق اون رو هم از پورت 2 پین خودش از روی برد پاور گرفتم .
در تستی که انجام دادم باز هم فن داغ شد . ( نه خیلی داغ گرمایی طبیعی که قابل درک هستش )

این امر کاملا طبیعی هستش که مقدار از انرژی به صورت گرما تلف بشه
حال اگه مقدار جریان بالا بره و از حد توان فن بیشتر باشه اون مقدار انرژی
لازمه خودش رو دریافت میکنه و مابقی انرژی به صورت گرما تلف میکنه

این حرف شما درست هستش که قطعات بر حسب ساعت عمر مفید دارند
ولی این مقدار کار کرد مفید عمر تحت یک شرایط خاص و المان های خاص خودش بررسی و تایین میشه .

اینی که گفتم فن 360 باید بتونه توان 12 ولت شدن رو داشته باشه و به اون و عمر مفیدش صدمه وارد نکنه ..
باز هم باید بررسی بشه که ایا فن ها تا چه حد توان دارند ، شاید کشش 12 ولت شدن رو داشته باشند و انرژی وارده روی اون تاثیر منفی نداشته باشه .

درست به نکته خوبی اشاره کردید که این کار شبیه به OC کردن هستش .
قطعات که در کارخانه تولید میشند ، سازنده های اونها سعی می کنند که
سرعت پردازش اونها رو در یک حد عادی قرار داده ، که در شرایط خیلی عادی قابل استفاده باشند .

ولی بسته به نوع کیفیت ساخت اونها میشه پردازش اونها رو در شرایط محیطی خاص
بیشتر کرد و از اونها بیشتر از مقدار تایین شده اولیه بهره جست .

الان شرکت های هستند که به صورت حرفه ای چیپ های گرافیکی رو OC و حتی OC2
میکنند .

نتیجه اینکه اگر با این اگاهی که یک قطعه توان OC شدن رو داره و این کار رو اصولی و
دقیق انجام بدیم نباید برای اون مشکلی پیش بیاد و یا اینکه از عمر مفید اون کساته بشه .

در غیر این صورت حرف شما کاملاً درست هستش .
و گرنه این همه شیوه OC و برنامه های مختلف تولید نمی شد .

نمیخوام زیاد موضوع رو پیچیده و بزرگش کنم
تا الان هم که بنده اطلاع دارم کسی از 12 ولت کردن فن ها شاکی نبوده
و عواقب بدی رو در بر نداشته .

در آخر خیلی خوشحال هستم که دوستان این تاپیک رو دنبال میکنند و پست های
اون رو با دقت میخونند و نظر خودشون رو میگند ، واقعا خوشحالم :love:
من هم اینجا فقط دارم درسی که از اساتید یاد گرفتم رو پس میدم .

+++++++++++++++

hoom عزیز

اول اینکه شیو های تعمیر دیگه ای برای مرطبه اول که کنسول 3 چراغه شد بود رو انجام نداید
مثلا : .towels or hot Gun and etc

سوال دوم : X-clamp رو روی کدوم قطعه انجام دادید CPU یا GPU

سوال سوم : علت سه چراغه شدن کنسول شما از چی بودش

سوال چهارم : از کدوم شیوه برای X-clamp کردن کنسول شما استفاده شده
( تا به الان سه شیوه مختلف برای X وجود داره و هر کدوم یک کیفیت کار مختلف دارند )

اطلاعات کمی دادید شما
ولی چیزی رو که میتونم حدس بزنم
دوباره همون مشکلی قبلی برای کنسول شما روخ داده
یعنی solder ها دیگه کاملاً از حالت عادی خودشون خارج شدند
و دیگه اتصال چندتا ball با برد قطع شده که دلیل اون هم گرمای زیاد هستش
شاید دوباره با X کردن درست بشه یعنی دوباره محکم کاری بشه .

اگه باز هم همچنان مشکل به قوت خودش باقی بود
باید از شیو های Reball و یا Reflow برای دوباره احیا کردن ball ها استفاده کرد

البته اگه مشکل از چیپ رم ها نباشه :-"

تا بعد حق نگهدار

hoom

کاربر سایت
Jan 10, 2008
2,278
سلام

خیلی ممنون از جوابتون، راستش من دستگاه رو دست دوم خریدم و این موضوعی که XClamp انجام شده رو فروشنده به من گفت، حتما مادربرد رو باز میکنم و یه عکس براتون میفرستم که لطف کنین و بگین از چه روشی انجام شده و هنوز چه کاری میشه کرد، روش سشوار رو هم همین هفته انجام میدم و در جریان میذارمتون که چی شد. بازم ممنون

jack sparrows

کاربر سایت
Nov 3, 2006
1,034
نام
هادی
خیلی ممنون خلیل جان بابت توضیحات کاملی که فرمودید . و همون جور که گفتید باید یه فن 360 در دسترس باشه تا بشه بهتر بحث کرد و به نتیجه خوبی رسید .

با تشکر

nemesis12

کاربر سایت
Aug 30, 2006
570
نام
علیرضا
سلام
ببخشید وارد بحثتون میشم یه سری اطلاعات میخاستم:

با این همه روشی که دوستان گفتن به نظرتون ارزش داره یه 360 3 چرهغه خرید و داد تعمیر بعد این کار ها رو روش انجام داد و روزی هم حداکثر 2-3 ساعت بازی کرد؟! (کنسول جواب میده؟!)

اصلا چرا خیلیا وقتی 3 چراغه میبینن دیگه بی خیال کنسول میشن؟! چرا تعمیر نمیکنن!

3 چراغه مدل های مختلفی داره؟! اگه نه هر 3 چراغه ای رو میشه برگردوند؟!

آیا میشه کنسول 3 چراغه پیدا کرد و خرید؟! (با چه قیمتی؟) تعمیر اون چقدر هزینه داره؟!

لطفا یکی از دوستان که به این مسایل وارد هستن به همه سوالات من جواب بدن!!!

noctambulant

کاربر سایت
Feb 28, 2008
152
سلام
ببخشید وارد بحثتون میشم یه سری اطلاعات میخاستم:

با این همه روشی که دوستان گفتن به نظرتون ارزش داره یه 360 3 چرهغه خرید و داد تعمیر بعد این کار ها رو روش انجام داد و روزی هم حداکثر 2-3 ساعت بازی کرد؟! (کنسول جواب میده؟!)

اصلا چرا خیلیا وقتی 3 چراغه میبینن دیگه بی خیال کنسول میشن؟! چرا تعمیر نمیکنن!

3 چراغه مدل های مختلفی داره؟! اگه نه هر 3 چراغه ای رو میشه برگردوند؟!

آیا میشه کنسول 3 چراغه پیدا کرد و خرید؟! (با چه قیمتی؟) تعمیر اون چقدر هزینه داره؟!

لطفا یکی از دوستان که به این مسایل وارد هستن به همه سوالات من جواب بدن!!!

دوست عزیز بهتره دور کنسول 3 چراغ شده رو خط بکشی چون نمیشه بهش اطمینان کرد . خیلی از کنسول هایی که بچه های همین سایت داشتن و 3 چراغ شد معمولا بعد از تعمیر عمر زیادی نکرده و مرده ( اکثریت اینطوری بوده ، یک تاپیک در مورد آمار گیری کنسول های 3 چراغ شده هست که میتونید به اون سر بزنید ) . به کنسول نو هم نمیشه اعتماد کرد چه برسه 3 چراغ شده . اگه دست دو هم بود و سه چراغ نشده پیشنهاد میکنم اصلا دنبالش نرو .

چون در بسیاری از موارد کنسول یا قابل تعمییر نیست یا بعد از تعمییر زیاد عمر نمیکنه و فایده نداره .

خوب هر 3 چراغی دلیل بر مشکل گرمایی دستگاه نیست و در خیلی از موارد مرگ دستگاه . امکان داره با نوسان برق کنسول 3 چراغ بده که با خاموش روشن کردن اون برطرف میشه . بجز سه چراغ ارور های دیگه ای هم وجود دارند.

بله ، در بازارچه همین سایت در مقیاس زیادی یافت میشه. قیمت بسته به مخلفاتی که با کنسول برای فروش میزارن متفاوت هست . البته بیشتر- قطعات رو برای فروش میزارن نه خود دستگاه رو چون دستگاه سه چراغه بدرد نمیخوره.

*Mohammad*

کاربر سایت
Mar 6, 2007
674
نام
محمد
کسایی که 12 ولت کردن دو سوال از خدمتشون داشتم:
پشت کنسولشون رو نگاه کنن و ببینن که سرعت فن سمت GPU بیشتر از سمت CPU هست یا فرقی نمیکنه؟
و دیگه اینکه از فن سمت GPU گرمایه بیشتری نسبت به فن سمت CPU خارج میشه یا نه؟ ( البته من همه ی بازیها رو تست کردم و در کنسول من سمت GPU گرمایه بیشتری داشت)

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,793
خدا لعنت کنه اين مايکروسافتو.......:)

25jhvnr.jpg

*Mohammad*

کاربر سایت
Mar 6, 2007
674
نام
محمد
کسایی که 12 ولت کردن دو سوال از خدمتشون داشتم:
پشت کنسولشون رو نگاه کنن و ببینن که سرعت فن سمت GPU بیشتر از سمت CPU هست یا فرقی نمیکنه؟
و دیگه اینکه از فن سمت GPU گرمایه بیشتری نسبت به فن سمت CPU خارج میشه یا نه؟ ( البته من همه ی بازیها رو تست کردم و در کنسول من سمت GPU گرمایه بیشتری داشت)

یه نفر پیدا نمیشه به ما جواب بده !!!

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر