معرفی روش های cooling و تعمیر سه چراغ قرمز

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
سلام من 1 هفته پيش يك اينتر كولر گرفتم كه داراي 3 فن كوچيك همچنين داراي يك lcd كه درجه حرارت رو لحظه به لحظه نشون ميده نكته جالب تو اين اينتر كولر اينه كه فنها هوشمندن و با توجه به درجه حرارت دورشون بالا ميره فنهاي اين اينتر كولر بعد از خاموش كردن كنسول به مدت 30min روشن ميمونن و هواي داخل كنسول رو تحويه ميكنن تازه اگه درجه حرارت خيلي بالا بره خود به خود كنسول خاموش ميشه . من كه تا حالا جواب گرفتم اين رو هم بگم براي دوستم فنهاشو 12v كرديم ولي جواب نداد. در اخر بگم كه نكستجن گفت اين فنها تازه اومدن و از 12v كردن بهترن.;)

منم بودم همینو میگفتم :laughing:

amin_50cent

کاربر سایت
Jul 16, 2006
117
تو این روش که به جای x-clamp هستش ما باید چجوری gpu رو از رو بورد برداریم؟
راستی اگه کنسولی 3چراغ شده باشه با تعویض بورد میشه درستش کرد اگه میشه رو بوردی که بخوایم جدید بگیریم gpu هست یا باید مال قبلیه رو روش بندازیم؟ممنون:love:

babak9

کاربر سایت
Nov 10, 2007
219
نام
babak
اين حرف منطقي نيست اين ادعا ......................... افا تو Zoro ولمون كن . راستي چرا تو نرفتي به عنوان طراح خودتو به مايكروسافت معرفي كني مايكروسافت به zoro هايي مثل تو نياز داره ..................................... اگه مي خواي جواب بدي جواب منطقي بده ...........

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
اين حرف منطقي نيست اين ادعا ......................... افا تو Zoro ولمون كن . راستي چرا تو نرفتي به عنوان طراح خودتو به مايكروسافت معرفي كني مايكروسافت به zoro هايي مثل تو نياز داره ..................................... اگه مي خواي جواب بدي جواب منطقي بده ...........

با تشکرz::ninja:::

آخرین ویرایش:

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,793
بايد عرض کنم که اين 12 ولت کردن فنها تأثيرش خيلی بيشتر از کارهای ديگست ، بنده امروز به عينه ديدم اين کارو ولی چيزی که هست قدرت فنها به طرز خارق العاده ای زياده و توصيه من هم به دوستان همين کار هست که فنهارو 12 ولته کنيد تا عمر کنسولتون بيشتر بشه..شايد عمر فنها کم بشه ولی بی شک يکی از بهترين روشهای خنک نگه داشتن کنسوله...
البته يه سری فنها هست الان تو بازار که قدرت بسيار بهتری نسبت به اين فنها داره شب که امدم درباره اين فنها براتون توضيحات تکميلی میدم الان بايد برم جايی عجله دارم.:biggrin1:

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل
ای بابا بازم هم بحث های بی مورد و الکی
babak9 ، mmmeysammm ، mohammad369 ، HOMY XBOX
وقتی چیزی برای گفتن ندارید نیازی نیست باید پست بزنید
واقعا Leecher بودن هم حدی داره ، Swarm رو بیخودی خراب نکنید .

این اینترکلوری که شما میگید میشه ازش یک عکس بزارید
بعد اون LCD که روی اون دستگاه نصب بشه ان چنان هم چیز مهمی نیستش
و اون Temperature که شما از حس گرهای اون دریافت میکنید با دمای اصلی کنسول
خیلی متفاوت هستش ، چون دمای باد خروجی رو سنجش میکنه ، که با دمای خود
هسته و دمای هوای جریان یافته میان سینک تفاوت دمایی داره .

و اینکه اینتر کولر هزینه واقعا زیادی هستش و با شیوه های ساده و ابتدایی میشه
به راحتی عملی که به ظاهر اینترکولر انجام میده رو با اون MOD ها انجام داد و خرج به ظاهر مفید هم نداشته باشیم .

amin_50cent
در مورد شیوه Reball این اصلا به جای X Clamp نیستش این کار برای وقتی هستش که دیگه هیچ
راهی برای تعمیر وجود نداشته باشه ( به نوعی دیگه هسته و اتصالات اون اسیب جدی دیده باشه )

اگه بخوام شیوه حرفه ای کار رو بگم نیاز به همچین دستگاهی دارید .!

6oiqg8.jpg

این دستگاه خودش این کار رو انجام میده این طوری بگم که در سطح های مختلف بالا و پایین برد
و لایه های اتصال هسته به پایه ها حرارتی معادل 185 تا 265 بهش داده میشه .

1zp7fqo.jpg

البته با شیوه های دستی هم میشه اینکار رو انجام داد .
نمیدونم اگه وقت کردم حتما یک توضیحی میزارم اینجا

راستی مهدی جان نظرت چیه اسم تاپیکی رو مقداری تغییر داد و یکی دوتا عنوان بهش اضافه کرد .

تا بعد حق نگهدار

آخرین ویرایش:

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل
از دوستان کسی هستش که Paint Mod روی کنسول انجام داده باشه
دو روز پیش یکی کار از همین Case Mod ها رو دیدم توی Youtube چیز واقعا قشنگی بودش
و شیوه کار رو کامل آموزش داده بود . ( زمانش 20 دقیقه و حجمش تقریبا 45 میگ بودش )

اگه دوستان مایل باشند یک پست به همراه تصویر از اون Tutorial بزارم .

گفتم قبلش سوال کنم چون این مطلب اصلا ربطی به عنوان تاپیک نداره .!

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
خلیل جان مرسی از تذکر بجا و خوبتون ، بخدا ادم خسته میشه بس که پستهای بی محتوا ، آبکی و متناقض میبینه .
اینهمه میگی اینتر کلر کارایی نداره اونوقت یکی از راه میرسه میگه ال سی دی داره ، دماسنج داره ، خودش خاموش میشه و کنسولو خاموش میکنه ، یکی نیست بگه اخه این چه وسیله ایه که داری بازی میکنی یهو کنسولو خاموش کنه و هر چی مرحله رفتی جلو واست بپرونه!!!. بقول شما به چه دردی میخوره که دمای باد کنسولو واست اندازه بگیره ؟؟؟
یا اینکه اقای blak roz بعد از کلی کل کل با من در مورد 12 ولت کردن و... الان میاد 180 درجه موضعش رو تغییر میده .
بگذریم ....
این وسیله ای که خلیل جان معرفی کرد رو تو ایران معدود مراکزی دارن که اونها هم بیشتر توی کار لپ تاب هستند . مراکزی مثل امرتات .
----------------------------
راستی خلیل جان هر طور صلاح میدونی اسم تاپیک رو اصلاح کن ;)
---------------------------
این Paint Mod چیه ؟ تا حالا نشنیده بودم !! خلیل جون توضیح بده .

آخرین ویرایش:

bigam

کاربر سایت
Jul 26, 2007
695
نام
مجتبی
خلیل جان واقعا رونق بخشیدی از کارات ممنونم هر چی هم داری بزار ما ها استفاده میکنیم منظورت از کیس مود همین چراغ گذاشتن داخلش یا شیشه ای کردنش؟:blushing:

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
از دوستان کسی هستش که Paint Mod روی کنسول انجام داده باشه
دو روز پیش یکی کار از همین Case Mod ها رو دیدم توی Youtube چیز واقعا قشنگی بودش
و شیوه کار رو کامل آموزش داده بود . ( زمانش 20 دقیقه و حجمش تقریبا 45 میگ بودش )

اگه دوستان مایل باشند یک پست به همراه تصویر از اون Tutorial بزارم .

گفتم قبلش سوال کنم چون این مطلب اصلا ربطی به عنوان تاپیک نداره .!

منظورت از Paint Mod چراغ گذاشتن داخل کنسول و بقول معروف ذرق و برق دار کردنشه ؟؟؟
اگه اینطوریه که من قبلا کردم ولی عکسشو نذاشته÷بودم ، بزودی عکسشو میذارم ;)

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل
Paint که دیگه میشه نقاشی Paint Mod دیگه معلوم هستش چی هستش
در این روش شما قاب کنسول رو نقاشی میکنید مثلا اون رو به رنگ سبز زرد و یا هر طرح دیگه ای
بخواید میتونید در بیارید .

اگه وقت کردم حتما پستی کامل در مورد رنگ کردن صحیح کنسول میزارم .

راستی یک چیز رو به کل یادم رفت که بگم اون دستگاهی که بالا عکس رو گذاشتم کارش Reflow
کردن ( BGA ( Ball Grid Array هستش که بهش Reflowing گفته میشه .

که عمل درست کردن Solder با دستگاه صورت میگره بدون اینکه چیبست از برد جدا بشه صورت میگره
ولی Reball اون شیوه دستی هستش که GPU رو از برد جدا میکنند و Solder ها رو تعویض میکنند .

حال کدوم یک از این روش ها بهتر هستش گفتنش کمی سخت

Reball: این شیوه از 07Feb شروع شده کم کم رشد پیدا کرده که به وسیله دمای خیلی بالا Sloder ها
جدا شده و Solder های جدید ها همون Solder ها Reball میشند .
این روش همیشه کاملاً پاسخ گو نبوده که تعداد کمی دستگاه بعد از Reball کردن بدون مشکل تا الان به کار
خودشون ادامه بدند . ( ممکن هست که دوباره همون مشکلی قدیمی براش روخ بده . )

Reflowing: این شیوه یک گام جدیدی هست که همه میتونند از روش استفاده کنند ( البته اگه دستگاهی اون رو پیدا کنند ) و سوال اینجاست
که آیا این روش برای همه جواب میده سوالی که هنوز جای خودش باقی هستش

موفقیت توی این روش به المان های زیادی بستگی داره مثلا : قبلا برای تعمیر از چه شیو های استفاده کردند
heat gun سشوار صنعتی ، towel پتو ( لحاف پیچ ) etc.

حال کدوم یک از این کارها تاثیر مثبت و یا منفی داره هنوز دقیقاً معلوم نشده

این شیوه Reflowing میتونه اخطار های

E73
E74
Some 0001
0100
0102
0103
0110
0020
Blank Screen, dotted/checker screen
Game/screen freeze
No Video/ No sound

رو بر طرف کنه

و این خطاها رو
0021
0022
Some game/screen freeze (broken via(solder pad) attached to solder ball)
0102 (the 3rl lights come on immediately or has an approx. 11 second delay before the 3rl appear)
0022
polygon,spikes and dot, graphical artifacts

نمیتونه برطرف کنه .

بعداً وقت کنم بیشتر توضیح میدم
----------------------------

یک چیز جالبی دیگه پیدا کردم

1214t.jpg

شیوه قدیمی هستش برای دستگاهای iBook اپل هستش
شیوه به صورت دستی هستش و اینکه ایا این عمل صد در صد جواب بده نیست
حال دستگاه درست میشه و یا اینکه برای همیشه همون طور میمونه .

شما روی اون چیپ یک ظرف فلزی قرار میدید گرد باشه بهتره ( میشه از طرف های شیرینی پزی یا در فلزی بطری ها استفاده کرد ) و تقریبا یک کمی بزرگتر از
خود چیپ بعد توی اون یک شمع کوچیک قرار میدید که ارتفاع اون خیلی کم باشه که طی
یک دقیقه به انتهای نخش برسه

حال باید ظرف رو تا نصفه که شمع قرار داره پر از الکل کنید ( چیز های دیگه ای هم میشه ولی این ماده بهتره )
حال شمع رو روشن میکنید و میزارید الکل شروع کنه به شعله ور شدن بکنه و بسوزه .!

این دمایی که ایجاد میشه برای چیپ کافی هستش که به صورت غیر مستقیم عمل Reflowing
رو انجام بده .

توی youtube ویدیو هایی زیادی هستش که زمان های اونها خیلی کم هستش ، ارزش
دیدن رو داره کار خفنی هستش .

http://www.youtube.com/watch?v=iooByA6LsIk&feature=related

---------------------

از این پست برداشت بد نکنید من اصلا این شیوه رو برای 360 نگفتم ، دیدم بحث در مورد
Reball داغ هستش گفتم این شیوه جالب رو که عمل Reflowing رو انجام میده بدون دستگاه رو بگم .
و اینکه درصد خیلی بالایی هستند که با این روش برای iBook جواب گرفتند که مشکلون اونها بسیار شبیه به مشکل خراب شدن Solder های GPU کنسول 360 هستش .
اما تا حالا که من گشتم کسی این کار رو برای 360 انجام نداده .

---------------------

مهدی جان جالبه ای کاش از نمای دور هم عکسی میزاشتی
بعد از برق خود کنسول گرفتی یا از منبع خروجی ؟

در مورد حذف پست ها ، بله مدیران این قابلیت رو از کاربران گرفتند ولی ویرایش نامحدود
رو به اونها دادند که تا هر زمانی که بخواند بتونند پست ها رو ویرایش کنند
برای اطلاعات بیشتر به تاپیک زیر برو
http://www.bazicenter.com/forums/showthread.php?p=353313#post353313
http://www.youtube.com/watch?v=W4Coozv2DdE&feature=related

تا بعد حق نگهدار

آخرین ویرایش:

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,793
یا اینکه اقای blak roz بعد از کلی کل کل با من در مورد 12 ولت کردن و... الان میاد 180 درجه موضعش رو تغییر میده .
دوست عزيز اين اینتر کولرهام همونطور که گفتم ( دستی غير دستی ) تأثير داره ولی من امروز 12 ولته کردنو ديدم و اين 12 ولت کردن خيلی بهتر از ان کاره ولی بازم ميگم ان کارم بی تأثير نيست و کارايی داره..بگذريم مهدی جان...حرفهای شمام کاملاً درسته...

در رابطه با فنها که صحبتشو کرده بودم ، شرکته noctua جديداً يه سری فن با نام NF-B9توليد کرده که از بسياری از سايتها و مجلات معتبر مورد تأييد و تحسينن قرار گرفته..از جمله ويژگيهای اين فن میشه به طراحی مورب تيغه های اون اشاره کرد که میتونه میزان هوای زياديرو با دور کم خود به جريان بندازه...در صورتی که فنهای امروزی اين کارو با حداکثر سرعت انجام میدن...من نمیدونم شما چقدر با اين شرکت noctua آشنايی داريد ولی مطمئناً اين شرکت يکی از بهترين شرکتها تو توليد فن با صدای بسيار کم هست..کلاً سريهای قبلی اين فنهام صدای بسيار کمی توليد میکنن ولی اين مدل اخر به طرز خارقلعاده ای صداش کمه و تا نبينيد پی به اين موضوع نمیبريد.
از جمله ويژگيهای اين فن میشه به :
يکی از 3 خنک کننده برتر دنيا
کم صدا ترين کولر
دارای 3 زوج لوله انتقال گرما
سازگاری کامل با تمامی سوکتها و پلاتفرم ها
دارای ولوم کنترل دور فن
دارای خمير مخصوص
در کل اين فن به نظر من عاليترين انتخاب ممکن برای x360 هست...حتی شما میتونيد پا فراتر بزاريد و فن رو روی heatsink پردازنده نصب کنيد..و من حتماً اين کارو خواهم کرد..البته اگر تو ایران بتونم پيدا کنم.
قيمت اين فن 19$ هست.

نمايی از اين فن...
stock.jpg

http://www.xsreviews.co.uk/reviews/misc-coolers/noctua-nf-b9/

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر