معرفی روش های cooling و تعمیر سه چراغ قرمز

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
سلام دوستان.
من چون هیچوقت بالای 3 ساعت کنسول رو روشن نمیذارم احتیاجی به دستکاری مادربورد نمیبینم اما میخواستم کانال بندی کنم که همون اول به یک مانع برخوردم و اون باز کردن کنسول بود.:biggrin1:
میخواستم ببینم پینهای جانبی رو چجوری بدون خراب شدن باز کنم؟ یک ویدئو هست روی یوتیوب که از قبل پینهاش رو در آورده.

طبق اماری هم که من گرفتم بیش از 60 درصد از کسانی که کنسولشون خراب شده بیش از 2 ساعت بازی نمیکردن ، 360 بعد از نیم ساعت به حداکثر گرمای خودش میرسه ، درسته که فشار نیاوردن روی کنسول موثره ولی از نظر ایجاد گرما تاثیری نداره .
منظورتون از دستکاری اگه ایکس کلمپه که من هم با اینکار قبل از خراب شدن کنسول موافق نیستم چون این یه روش برای تعمیره نه پیشگیری و خیلی عقلانی نیست که کنسول نو رو با این روش دستکاری کنیم . در مورد باز کردن هم پینهای جانبی اگه منظورتون گیره های توریهای سر و ته کنسوله که با وارد کردن یه وسیله باریک و فشار دادن اون قسمتای مشخص شده (توی همین تاپیک روش باز کردن هست با عکس) راحت باز میشه و خراب هم نمیشه و اگه پشتشه که اونم همینطور با یه ذره دقت باز میشه .

Midpoorya

کاربر سایت
Oct 2, 2007
481
نام
پوریا
دوست عزیز میدونستی دلیل 3 چراغ شدن همین سرد و گرم شدن دستگاه هستش؟
دوست من درست منظور شما رو متوجه نشدم
یعنی اگه کنسولی که داغ هستش رو بزاریم سرد بشه بعد روشنش کنیم 3 چراغ میشه؟
من کلی تحقیق کردم دراین مورد بیشتر جاها دلیل اصلی 3 چراغ رو گرم شدن بیش از حد gpu و شل شدن پایه های اون بیان کرده بودن و بهترین روش هم برای کسانی که نمی خوان کنسولشونو باز کنن همین روش ها بود
بازم من اطلاعاتم اندازه بزرگان این بحث مثل آقا مهدی و آقا خلیل نیست اگه بشه آقا مهدی هم یه نظری دراین مورد بدن خیلی خوب می شه چون ایشون واقعا واردا
موفق باشید

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,012
نام
خلیل
مهدی جان من زیاد به نظر شما موافق نیستم که این کار فقط برای تعمیر هستش ( قصد جسارت ندارم )

گرمای زیاد باعث میشه که X-Clamp ها خود کنسول چرخش داشته باشه و فشاری خودش رو روی
GPU و برد از دست بده که که باعث بلایی میشه که پایین در موردش توضیح میدم .

-----------------

6.1847.jpg

این قطعه که اون رو به نام GPU Ball یا Solder می نامند .
اکثر مشکلات گرمایی که در کنسول به وجود میاد روی این قطعه اثر گذاشته و اون رو
از حالت طبیعی خارج میکنه .

این قطعه یک گلوله نسبتاً سنگینی است که مواد اولیه ای که این قطعه رو ازش ساخته میشه
توی US کمی گران است بخاطر اینکه کنسول ارزان تر براشون حساب بشه از نوع نامرقوب
استفاده میکنند که اکثر مشکلات و خطاهای 3 چراغه ( 0102 ) به دلیل دفرمه شدن یا اکسید
شدن اون گلوله ها هستش .

مخصوص در مناطق گرم بیشتر این اتفاق روخ میده

---------

در این متود میتونید هسته GPU کنسول خودتون رو دوباره به کار بندازید .

اما این روش خیلی کم استفاده میشه چون اینکه افراد عادی قادر به انجام این کار نیستند . ( به سادگی X-Clamp نیست )

این مطالب زیاد کامل نیست و فقط میتونید هسته اصلی کار رو ببینید .

بلند کردن GPU

1763.jpg

قطعه کمی حساس هستش ولی راحت آسیب نمیبینه

2980.jpg

بعضی از نقاط سیاه شده و به نحوی اکسید و دفورمه شده ، جلوی بازدهی کامل GPU رو میگریند .
3553.jpg

4328.jpg

خوب در این مرحله عمل Reball انجام شده و همه چیز رو تمیز کرده

5.1422.jpg

و حالا GPU با صد در صدر کار کرد دوباره قابل استفاده هستش .

------------------

شاید این مطلب بتونه بخشی از سوالات angle که توی صفحه قبل گفتند که کنسول رو برای تعمیر فرستاند و درست نشده
و فروشگاه گفته که فرستادم برای بررسی اتصال ها همین باشه ( ولی بازم هم بعید میدونم توی ایران از این کارها )

+++++++++++++++++++++

در مورد روشن و خاموش کردن کنسول که در زمان طی شده کنسول به شدت گرم میشه
و بعد از خاموش کردن دوباره سرد میشه و این کار رو تکرار کردن باعث سه چراغه شدن میشه

اصلا درست نیست و این اصلا یک چیز طبیعی هستش که هسته اصلی داغ بشه

من از یک نفر هم نظریه ای شنیدم که میگه :

در هفته اول فقط روزی نیم ساعت کنسول رو روشن بزارید و بزارید دوباره سرد بشه
این کار باعث میشه که لحیم ها از استحکام بیشتری برخودار بشند ( درجه ذوب بالاتر بره )

و در هفته های بعدی میتونید زمان کار کرد رو دو الی 4 برابر کنید و اون مشکل سه چراغه
شدن سریع کنسول بعد از خرید رو پایین بیارید .

این فقط یک نظریه هستش .!

----------

مورد دیگه ای هم در مورد پیچ ها دیدم که گفتم توی همین پست متذکر بشم .

( اندازه های که میدم برای کسایی هستش که میخواند پیچ رو به برد بزنند ، نه با قاب Case )

اندازه قطر پیچ یا 4 میلی متر یا 5 میلی متر | 4MM or 5MM
و بلندی پیچ 1 الی 1.5 سانت باشه | 1cm or 1.5cm

7.1312.jpg

در مورد واشر قطر اون 5 میلی متر و ضخامت اون 1 میلی متر باشه
و مهره هم ، مهره های خود پیچ ها باشه

8.1340.jpg

در مورد تعداد واشر ها دیگه انتخابی هستش میتونید تعداد و نوع اونها رو بیشتر کنید

--------

یه چیز دیگه هم بگم پست رو تموم کنم
کسایی که میخوان خمیر سیلیکون خود سینک رو عوض کنند ( جایی خوندم )
بهتره قبل از زدن خمیر جدید سطح سینک رو سمباده بزنند که کاملا سیقلی بشه
چون تا اونجا که دیدم سطحی نا صاف و رگ مانند داره .

------------

ببخشید که لود صفحه کمی سنگین شد

تا بعد حق نگهدار

آخرین ویرایش:

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
مرسی خلیل جان بابت اطلاعات مفیدت .
در مورد هزینه ساخت 360 باید بگم بخاطر همین گران بودن مواد اولیه و پر هزینه شدن کنسول هستش که ساختش رو به چین سپردن . من فکر نمیکنم استفاده از مواد مرغوب در این قطعات تغییر قیمت زیادی مخصوصا در چین برای ماکروسافت داشته باشه و اگه اینطور بود که شما میگید ماکروسافت باید برای کنسولهای سری جدید مثل الیت و ... از این مواد اولیه مرغوب استفاده میکرد (با توجه به بالا بردن قیمت) در ثانی شرکت عظیمی مثل ماکروسافت نام و اعتبار خودشو (اگر چه باعث سود بسیار زیاد هم بشه) مورد شک و تردید قرار نمیده(مخصوصا در مقابل سونی و نینتندو) هر چند که این شرکت با نرم افزارهای خودش تونسته نام بزرگی بشه ولی با ساخت ایکس باکس قدم توی سخت افزار هم گذاشت و مطمئنا برنامه های زیادتری هم خواهد داشت . من معتقدم چندید ن عامل باعث این اشکالات در کنسول شده مثل تهویه ، طراحی مدار ، و انتخاب قطعات که اینها همه ممکنه از عجولانه ریلیز کردن این کنسول باشه که این سرعت هم یک پیروزی برای ماکروسافت بود هر چند که مصرف کنندگان قربانی این عجله شدن . با این حال این شرکت با خدمات پس از فروشش این اشکالات رو تا حدی پوشش داد ولی کشورهایی مثل ایران از آن بی بهره اند .
در مورد ایکس کلمپ هم شاید حق با شما باشه ولی بنظر من ایجاد تهویه بهتر هم از این اشکالات تا حدی جلوگیری میکنه و هم نیاز به این اقدامات که کار هر کسی نیست رو از بین میبره .اگه این کارها موثر واقع نشد میشه روشهایی مثل ایکس کلمپ و همین روشی رو که فرمودید امتحان کرد .
-----------------------------
راستی تا یادم نرفته بگم این روشی رو که خلیل جان معرفی کرد بسیار عالیه ولی خیلی حساسه چون کافیه یکی از اونSolder ها کنده بشه اونوقت دیگه ...

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,794
من فکر میکنم برید 1 بورد فالکون یا زفیر بگیرید با بورد فعلیتون عوض کنید. من باسه خودمو با زفیر عوض کردم. کلآ باسم آب خورد! اگه بخاین بییاین بدم به یکی باستون این کارو بکنه!!!!
چقدر سر دادی برات عوض کردن؟

pandora tomorrow

True Blue
مدیر انجمن
Sep 23, 2005
40,803
نام
امین
دوستان یه نکته ای رو این جا بگم که این خلیل هنوز 360 نخریده همه چیز 360 رو حفظه و خیلی اطلاعات جالبی داره,خلیل جان ممنونم:love:

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
دوست من درست منظور شما رو متوجه نشدم
یعنی اگه کنسولی که داغ هستش رو بزاریم سرد بشه بعد روشنش کنیم 3 چراغ میشه؟
من کلی تحقیق کردم دراین مورد بیشتر جاها دلیل اصلی 3 چراغ رو گرم شدن بیش از حد gpu و شل شدن پایه های اون بیان کرده بودن و بهترین روش هم برای کسانی که نمی خوان کنسولشونو باز کنن همین روش ها بود
بازم من اطلاعاتم اندازه بزرگان این بحث مثل آقا مهدی و آقا خلیل نیست اگه بشه آقا مهدی هم یه نظری دراین مورد بدن خیلی خوب می شه چون ایشون واقعا واردا
موفق باشید

این نظریه خیلی بی پایه واساسه و هیچ توضیح علمی و نداره و دلایلی رو که در این مورد مطرح میکنن در مورد قطعات الکترونیکی ، مخصوصا در مورد قطعاتی مانند gpu که ایجاد گرما همیشه در اون وجود داره ،اصلا قابل قبول نیست و این چیپها در برابر تغییرات دما مقاومن .
---------------------
البته ازنظر من یک اشکال اساسی در 360 میتونه این باشه :
چیپهای 360 بیش از حد مجاز که سازنده اون چیپ تعیین میکنه داره کار میکنه ، یا بهتر بگم چیپها مخصوصا چیپ گرافیکی در اکثر اوقات بیش از توان نرمال خودش داره کار میکنه و به نوعی اورکلاک میشه که این باعث ایجاد گرمای زیاد و کرش میشه . همچنین من فکر میکنم توان cpu در حال حاظر برای این بازیها کم باشه چون همونطور که میدونید امروزه بازیسازان از cpu استفاده بیشتری نسبت به بازیهای نسل قبل میکنن و در حالی که قبلا gpu بیشترین وظیفه رو در اجرای بازیها داشتن هم اکنون cpu هم شدیدا مورد توجه بازیسازان قرار گرفته و روی اون حساب ویژه ای باز میکنن در حالی که در 360 این کمبود رو gpu جبران در نتیجه با قدرت بیشتری کار میکنه و این باعث اشکال در اون میشه . در حالی که سونی اومد و بیشترین وقت خودش رو روی cpu گذاشت که همین هم باعث شد کنسولش بیشتر از 1 سال دیرتر از 360 بیاد .

آخرین ویرایش:

mmmeysammm

کاربر سایت
Dec 5, 2007
38
نام
میثم
استاد منضورم اینه که مثل PS3 سه چراغ نمیشه.
خوب معلوم همه چیز فانی در این دنیا فقط که وسایل برقی که از بین نمیرن که انسانش چروک میخوره و دسته دوم میشه چه برسه به ساخته دست انسان.:mad:

MOHAMMAD369

کاربر سایت
Mar 5, 2007
679
نام
محمد
خوب معلوم همه چیز فانی در این دنیا فقط که وسایل برقی که از بین نمیرن که انسانش چروک میخوره و دسته دوم میشه چه برسه به ساخته دست انسان.:mad:

ps3 و سه چراغ ؟؟؟ :eek:
سه چراغ مخصوص 360 توليد شده . :laughing:
ولي تا اونجايي كه من شنيدم سوني ادعا كرده كه 1% PS3 ها همچين مشكلاتي داره .

HOMY XBOX

کاربر سایت
Feb 14, 2007
217
بابا چی میگی سه چراغ چیه دریغ از یه زره اطلاعات:sick:

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی

میثم خان منم فهمیدم منظورتون چیه ولی سوال پرسیدنتون طوریه که جواب دادنش واسه آدم یه جوراییه ...
360 هر نوعش که باشه ممکنه خراب بشه و یا نشه ،البته شنیده ها از ps3 حاکی از اینه که مشکلاتی در لنزشون دیده شده تابعد ببینیم چی میشه ;)

mmmeysammm

کاربر سایت
Dec 5, 2007
38
نام
میثم
یعنی اگه با ps3 زیاد بازی کنیم هیچ اتفاقی نمیفته :laughing:
با این سوال پرسیدنتون خداییش ادم جوابش نمیاد :-"
کی میگه لنز Xbox 360 خراب نمیشه:-". با این جواب دادنتون آدم سوالش نمیاد.
البته ما مخلص آقا مهدی نیز هستیم:cool:. باز گلی به جمال تو که جواب ما رو دادی;).

babak9

کاربر سایت
Nov 10, 2007
219
نام
babak
سلام من 1 هفته پيش يك اينتر كولر گرفتم كه داراي 3 فن كوچيك همچنين داراي يك lcd كه درجه حرارت رو لحظه به لحظه نشون ميده نكته جالب تو اين اينتر كولر اينه كه فنها هوشمندن و با توجه به درجه حرارت دورشون بالا ميره فنهاي اين اينتر كولر بعد از خاموش كردن كنسول به مدت 30min روشن ميمونن و هواي داخل كنسول رو تحويه ميكنن تازه اگه درجه حرارت خيلي بالا بره خود به خود كنسول خاموش ميشه . من كه تا حالا جواب گرفتم اين رو هم بگم براي دوستم فنهاشو 12v كرديم ولي جواب نداد. در اخر بگم كه نكستجن گفت اين فنها تازه اومدن و از 12v كردن بهترن.;)

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر