معرفی روش های cooling و تعمیر سه چراغ قرمز

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,793
کسی هست که تا حالا فنها شو 12 ولت کرده باشه و دستگاش 3 چراغ شده باشه؟
(من خودم فنها رو 12 ولت کردم و خیلی هم راضی ام . اینو برای این میگم که حداقل یه اماری بگیریم تا دوستانی که تا بحال 12 ولت نکردن به فکر بیفتن.)
بهتره يه نظر سنجی واسه اين کار ترتيب بدی تا امار دستت بياد ، کار جالبی هم هست.

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل
در مورد نصب اون سینک ها روی برد
در حالت معمول که من یکی دوتا سینک کوچیک روی مادربورد های خود کامپیوتر رو تست کردم
اونها با یک چسب دو طرفه یک بار مصرف وصل میشند روی قعطه ( اگه شد ازش یک عکس میگریم )

پس با این حساب که چسب مشکلی به وجود نمیاره میشه اون روبا یک قطره چسب حرارتی
به خود گوشه ای از رم چسبوند .

ولی نظر میشه با خمیر مخصوص سیلیکون که برای CPU استفاده میشه برای این کار استفاده بشه
خود خمیر میتونه بیشتر از 10 درجه حرارت قطعه رو کم کنه و در عمل انتقال گرما کمک بزرگی باشه

خود خمیر هم که بعد از ( اگه درست یادم باشم ) 20 دقیقه خشک میشه و اینهو چسب به خود قطعه
و سینک میچسبه .

نهوه کار استفاده از اون خیلی راحت هستش . ولی باید نوع مرقوب اون رو استفاده کنید .

Mohammad Aloneboy محمد در مورد امار گیری که میخوای قبلا همچین تاپیکی بوده
توی همین تالار بگردی میتونی پیداش کنی .

Ali_Reza

کاربر سایت
Sep 25, 2005
538
نام
علیرضا
ممنون خليل عزيز...
يه سوال...
توي روش Shroud Mod اين كانال ها رو چه جوري ميشه ساخت؟
آموزشي چيزي كه با اندازه و دقيق باشه هست؟
چون ميخوام اگه بشه خودم بسازمشون.

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل
ممنون خليل عزيز...
يه سوال...
توي روش Shroud Mod اين كانال ها رو چه جوري ميشه ساخت؟
آموزشي چيزي كه با اندازه و دقيق باشه هست؟
چون ميخوام اگه بشه خودم بسازمشون.

علی رضا جان اون کانال سفید مال خود کنسول هستش
این منبع En بدم
http://rbjtech.bulldoghome.com/pages/rbjtech_bulldoghome_com/Xbox360.htm

شما دو کار باید انجام بدید 1 . میحط داخل کانل رو تقسیم کنید .
که هر فن برای خنک کردن یک سینک عمل کنند

2. روی سینک ها رو بپوشانید که مکش هوا از سطح و شیارها بیشتر بشه .

o1n9d.jpg

برای این کار اول شما دو راه دارید یکی اینکه مقوا رو به خود کانال وصل کنید
و محیط داخل اون تقسیم کنید .

14llcv9.jpg

2agnchy.jpg

یا اینکه همان مقوا را بین فاصله دو فن در کیس قرار بدید

243n6sy.jpg

اگه به این تصویر دقت کنید یک تیکه پلاسیک مات شیشه ای میان دوتا فن قرار گرفته .

و در مرحله دوم با چسب و یا مقوا سطح خود سینک ها رو بپوشونی

2wo96xv.jpg

این سطح سینک گرافیک

118oawh.jpg

این هم با چسب برق سیفید رنگ نصفی از سطح
سینک CPU رو پوشانده برای مکش بهتر از جلو و داخل سینک

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
در مورد نصب اون سینک ها روی برد
در حالت معمول که من یکی دوتا سینک کوچیک روی مادربورد های خود کامپیوتر رو تست کردم
اونها با یک چسب دو طرفه یک بار مصرف وصل میشند روی قعطه ( اگه شد ازش یک عکس میگریم )

پس با این حساب که چسب مشکلی به وجود نمیاره میشه اون روبا یک قطره چسب حرارتی
به خود گوشه ای از رم چسبوند .

ولی نظر میشه با خمیر مخصوص سیلیکون که برای CPU استفاده میشه برای این کار استفاده بشه
خود خمیر میتونه بیشتر از 10 درجه حرارت قطعه رو کم کنه و در عمل انتقال گرما کمک بزرگی باشه

خود خمیر هم که بعد از ( اگه درست یادم باشم ) 20 دقیقه خشک میشه و اینهو چسب به خود قطعه
و سینک میچسبه .

نهوه کار استفاده از اون خیلی راحت هستش . ولی باید نوع مرقوب اون رو استفاده کنید .

Mohammad Aloneboy محمد در مورد امار گیری که میخوای قبلا همچین تاپیکی بوده
توی همین تالار بگردی میتونی پیداش کنی .

خلیل جان هتسینک رو با چسب نمیشه روی چیپ چسبوند چون گرما در اون قسمته چسبونده شده از چیپ به هتسینک منتقل نمیشه و به مرور باعث ایجاد مشکل میشه . در مورد خمیر سیلیکون هم اصلا نمیشه به عنوان چسب یا ثابت کننده هتسینک روش حساب کنی . خاصیتش فقط ایجاد سطح تماس بیشتر بین چیپ و هتسینکه و همچنین انتقال دهنده خوب گرما.
البته من نظرم اینه که هتسینک به بورد متصل بشه که بقول شما شاید با چسب بشه ولی مهم اینه که هتسینک روی چیپ محکم بشه که یه خورده مشکله .

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل
bigam چه جالب شما چطوری به این نتیجه رسید .؟

اتفاقاً این کار در راستای خارج شدن هر چه سریعتر گرما از کنسول کمک میکنه
بخصوص اون مقوایی که روی سینک GPU نصب میشه مکش هوا رو خیلی بهتر میکنه .

و با 12 ولت کردن بهتر میشه این نتیجه رو درک کرد .

------

مهدی جان در مورد وصل کردن سینک به روی رم به چسب کاملا حق با شماست باید اون چسب رو به برد
زد که سینک محکم سرجای خودش وصل باشه .

منظورم بعا این چسب ها هستش
2.16.gif

کمی که گشتم مطلبی پیدا کردم که شخصی امده خمیر سیلیکون خود کنسول رو
عوض کرده و روی رم ها هم خمیر زده و دو تا سینک روی اونها قرار داده
http://forums.xbox-scene.com/index.php?showtopic=467045

هنوز وقت کردم کامل مطلب رو بخونم

ولی چیزی که معلوم هستش نوع موقوبیت خمیر خیلی تاثیر داره
من خمیر های رو دیدم که باید با پیچ گوشتی CPU رو جدا کرد از سینک
حتی برای خارج کردن CPU باید کل اون رو بدون باز کردن گیره کشید بیرون

البته نوع گردی اون رو هم دیدم که از این کثیف کاری ها نداره . (البته به درد این کار نمیخوره )

آخرین ویرایش:

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,793
در رابطه با اين خميرها و چسب ها که ترکيبهای حرارتی بهشون میگن يه سری اطلاعات به دوستان بدم فکر کنم بد نباشه چون اين اطلاعات تا حدود زيادی به رشته من مربوط میشه و مطمئناً به درده کسانی میخوره که هروز جهت بهبود 360 اشون کار تازه ای انجام میدن ، شايد اين اطلاعات به دردشون بخوره.
قطعاً همتون میدونيد که سطح يه heat sink که روی cpu يا پردازنده کارت گرافيک و... سوار میشه صاف نيست و اين خلاً بنا به اين که هوا رسانای خوبی برای انتقال حرارت نيست ، سبب انتقال نه چندان خوب گرما به بيرون میشه و مطمئناً عمل انتقال به خوبی صورت نمیگيره ...البته تو پردازنده های قديمی زياد از اين ترکيبهای حرارتی استفاده نمیشد به دليل توان مصرفی پايين اين پردازندها. ولی امروزه پردازندهای قوی با توان مصرفی بالا توليد میشن که استفاده از اين ترکيبها يه امر حياتی به حساب مياد ، از جمله پردازنده xbox360 که توان مصرفی بسيار زيادی داره و اگر اين انتقال حرارت توسط ترکيب های حرارتی يا همون ( thermal compound) ها به خوبی صورت نگيره منجر به داغ شدن بيش از حد پردازنده میشه و از اونجايی که پردازنده 360 يه پردازنده کاملاً حساس و از لحاظ کيفی در سطح پايينی قرار داره مطمعناً ميتونه صدمات جبران ناپذيری از جمله سوختگی ايجاد کنه...حتی هميشه توصيه شده که بعد از يک مدتی ترکيبهای حرارتی رو دوباره روی سطح cpu و heatsink قرار بديد ، چون بعد از يه مدتی اين ترکيبهای حرارتی به علت اصطلاک از بين میرن و يا اون تأثيری رو که بايد بزاره نمیزاره.
کلاً ترکيبهای حرارتی به چند دسته تقسيم میشن از جمله
thermal tape :
اين حالت ساده ترين حالت استفاده از ترکيبهای حرارتی هست که که عمل انتقال حرارت رو به خوبی انجام نمیده و هماننده چسبهای 2 طرفه ای هست که به وفور در بازار يافت میشه و استفاده از اين ترکيب حرارتی برای پردازنده 360 به هيچ وجه مناسب نيست ...
thermal pad :
اين حالت هم بسيار شبيهه حالت قبلی هست به اين تفاوت thermal tape حالت چسبندگی داره و heatsink به پردازنده میچسبه ولی thermal pad حالت چسبندگی نداره و بايد از heatsink هايی استفاده بشه که به پردازنده متصل بشه.اين نوع ترکيب به علت اين که از پارافين ساخته شده در دمای پايين جامد بود و در دمای بالا ذوب میشه و در سوراخ های heatsink و چيپ پخش میشه و يکی از پرکاربردترين ترکيبهای حرارتی در حالت سوکتی محسوب میشه که اين عامل هم به نظر من من برای 360 مفيد نمیتونه باشه.
thermal grease :
اين نوع که بهش خمير حرارتی میگن از پر کاربردترين خميرها برای انتقال حرارت امروزه ازش استفاده میشه .
thermal epoxy :
اين نوع هم بسيار شبيهه حالت قبلی با اين تفاوت که مواد تشکيل دهنده اين نوع ترکيب حرراتی ، در يک رزين اپوکسی ( به جای خمير ) استفاده میشه.
خوب پس از معرفی اين ترکيبهای حرارتی ، بهترين ، مفيد ترينشون به نظر من thermal grease هست...و میتونه يک عامل بسيار مهم برای انتقال حرارت باشه و بی شک استفاده از اين عامل يکی از راهای مفيد خنک نگه داشتن پردازنده 360 و ديگر چيپ ستهای موجود در اون باشه که البته اگر قراره روی رمها heat sink بزاريد بهتره يک heatsink مناسب با شيارهای مناسب انتخاب کنيد که گرمارو بتونه به سمتی انتقال بده که گرما به بيرون از کيس بره نه اين گرمارو منتقل کنه به محيطهای حساس برد..چون شيارهای سطح heatsink بسيار مهم هستند.
thermal grease يا خمير حرارتی که اکثر مردم و فروشندها به اشتباه اون رو با نام خمير سيليکون میشناسن .البته درسته که مقداری سيليکون تو اين خمير به کار رفته ولی به کار بردن خمير سيليکون برای نام اين ترکيب حرارتی اشتباه هست.
thermal grease چند نوع داره که از لهاظ مواد به کار رفته شده و همچنين کارايی به چند دسته تقسيم میشه از جمله :
1-silicon
نوع اين سيليکون معمولترين حالتی هست که که تو بازار يافت میشه ولی به علت اين که شرکتهای محدودی اونو عرضه میکنم گسترش تو بازار زياد نيست.
ceramic:
نوع اين ترکيب حرارتی از تکه های ريز سراميکی تشکيل يافته که منجر به هدايت گرمای بهتری خواهند شد.
metal:
نوع فلزی اون که حاوی ذرات معلق يک فلز ( بيشتر نقره ) میباشد...اين نوع رسانای بسيار بهتری نسبت به بقيه دارند و از لحاظ قيمت بيشتر از موارد ذکر شده در موارد بالاست .
يکی از مهمترين نکاتی که که در برسی ترکيبات حرارتی میشه بهشون اشاره کرد ضريب هدايت گرمايی بر اساس واحد watts per metere kelvin است که بهترين ضريب هدايت گرمايی بين 2 تا 3 w(m.k) میباشد.
البته من لازمه در اخر اين رو متذکر بشم که تو کشور ما اکثر اين ترکيبهای حرارتی تقلبی هستند و هيچ گونه سودی در انتخاب نادرست اونا نخواهد داشت.
من چندتا نام معتبر بهتون معرفی میکنم که البته پيدا کردنشون يه مقدار سخته...از جمله
arctic silver 5 , masscool , zerotherm
arctic silver 5 يکی از بهترين خميرهای هست که ترکيبات به کار رفته داخلش بسيار مرغوب بوده و يکی از بهترين ترکيبهای حرارتی امروزی هست.
سخن پايانی : به نظر من بهترين ترکيب حرارتی برای استفاده روی پردازنده 360
metal هست که در صورت اصل بودن اين نوع جنس عمل انتقال حرارت بسيار خوب انجام میشه...arctic silver 5 هم به دليل اين که يکی از بهترين خميرهايی هست که در دنيای ترکيبات حرارتی ازش استفاده میشه ، اين نوع خمير هم برای 360 کارايی زيادی میتونه داشته باشه.

در اخر اين که وقتی میخوهيد خمير رو سطح heatsink بزنيد بايد دقت کنيد که کاملاً اون خمير روی سطح رو گرفته باشه و برای اين منظور بهتره اول يه مقدار نازکی از خمير رو روی سطح پردازنده بزنيد بعد heatsink رو اروم بزاريد روشو بعد به وسيله گيره heatsink اونو به پردازنده محکم چفت کنيد.

ديگه ببخشيد در هم نوشتم .اگرم مشکل املايی ديديد به بزرگی خودتون ببخشيد چون ديگه حوصله نداشتم از اول چک کنم بيام پايين.

اميد وارم مطالب بالا به درده شما دوستان خورده باشه...موفق باشيد.

برای اطلاعت بيشتر در مورد ترکيب حرارتی arctic silver به سايت زير بريد.
http://www.arcticsilver.com/as5.htm

آخرین ویرایش:

angle

کاربر سایت
Mar 4, 2007
170
نام
فرشید
اقا من دستگامو دادم iran xbox امروز زنگ زدم گفت درس نشده گفت میفرسته با یه دستگاه که اتصال ÷ایه ها رو چک میکنه تست کنن به نظر شما درست میشه

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل
ایران باکس از همین شیوه X-Clamp استفاده کرده .؟

طبق اماری که که بدست اوردم توی سایت های مختلف از نظر کاربران ، تعمیر شدن مشکل سه چراغه
( در کد خطاهای مختلف ) 1 به 9 بوده که کنسول درست نشده .
( البته باید بگم که اصلا رسمی و دقیق نیستش و بیشتر جنبه نظر شخصی داره ، یک وقت فردا برام مشکل نشه )

ولی بازم هم باید بررسی که چطور کنسول 3 چراغه شده

Niko Bellic 2

کاربر سایت
Jul 26, 2007
959
من فکر میکنم برید 1 بورد فالکون یا زفیر بگیرید با بورد فعلیتون عوض کنید. من باسه خودمو با زفیر عوض کردم. کلآ باسم آب خورد! اگه بخاین بییاین بدم به یکی باستون این کارو بکنه!!!!

Aurlito

کاربر سایت
Feb 16, 2008
1,749
نام
چوبک
سلام دوستان.
من چون هیچوقت بالای 3 ساعت کنسول رو روشن نمیذارم احتیاجی به دستکاری مادربورد نمیبینم اما میخواستم کانال بندی کنم که همون اول به یک مانع برخوردم و اون باز کردن کنسول بود.:biggrin1:
میخواستم ببینم پینهای جانبی رو چجوری بدون خراب شدن باز کنم؟ یک ویدئو هست روی یوتیوب که از قبل پینهاش رو در آورده.

Niko Bellic 2

کاربر سایت
Jul 26, 2007
959
درشته واقعا اینتر کولر واینجور چیزا واقعا الکی هستن چون بجز اختلال در کنسول هیچ چیزه دیگه ایی ندارن
Emin3mzizou عزیز من بخ شما توصیه می کنم تا می تونی کنسولتو در یه جای باز و خنک بزار همچنین کنسولتو بطور افقی قرار بده تا هوا راحت تر بتونه از دریچه های جانبی کنسولت وارد بشه
همچنین بعد از 3 ساعت بازی با کنسولت اونو خاموش کن و یه مدت استراحت بده حدود 45mشاید تنها کارهایی که بتونی برای کنسولت انجام بدی همینا باشه اگه نخوای بازش کنی و 12 ولت کنی
موفق باشی.

دوست عزیز میدونستی دلیل 3 چراغ شدن همین سرد و گرم شدن دستگاه هستش؟

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر