مدیر اجرایی سابق پلی‌استیشن می‌گوید رقابت کنسول‌ها کاهش یافته است

Adam

عضو تحریریه
Shawn Layden.jpg

آقای Shawn Layden، مدیر سابق پلی استیشن گفته که معتقد است رقابت کنسول‌های بازی به شدت کاهش یافته است و اینکه اکثر مصرف کنندگان علاقه‌ای به دستگاه‌های قدرتمندتر ندارند. Layden به مدت 30 سال فعالیت در سونی به عنوان مدیر عامل SIE آمریکا و رئیس استودیو جهانی سونی فعالیت می‌کرد.

رسانه‌ی VGC از Layden پرسیده که آیا با توجه به افزایش هزینه‌های توسعه‌ی سخت افزارها، ساخت کنسول‌های قدرتمندتر می‌تواند به طور پایدار در آینده ادامه یابد؟

Layden پاسخ داد: ما این کارها را برای 30 سال به این شکل انجام داده‌ایم، هر نسل این هزینه‌ها افزایش می‌یابد و ما دوباره با آن هماهنگ می‌شویم. ما اکنون به پرتگاه رسیده‌ایم، جایی که نمی‌تواند ما را نگه دارد، نمی‌توانیم کارهایی را که قبلا انجام داده‌ایم ادامه دهیم. زمان آن رسیده است که مدل کسب‌وکار را بازنگری کنیم، بازنگری سخت در مورد بازی ویدیویی. 80 ساعت نیست، 90 ساعت نیست، اما اگر این طور باشد، این یک مقوله کاملا متفاوت است.

لایدن اضافه کرد که او معتقد است برای اینکه بازار کنسول‌ها سالم بماند، باید مخاطبان و مصرف‌کنندگانی را که قبلاً صاحب کنسول نبودند را جذب کنند. وقتی از لایدن در مورد سخت افزار کنسول‌های آینده سوال شد، گفت که معتقد است افزایش قدرت به خودی خود برای اکثر بازیکنان جذاب نخواهد بود.

او گفت: صاف شده است. ما در مرحله توسعه سخت افزاری هستیم که من آن را (فقط سگ ها می توانند تفاوت را بشنوند) می‌نامم. اگر بازی خود را انجام می‌دهید و نور خورشید از پنجره شما به تلویزیون شما می‌رسد، هیچ چیز از ray tracing را نمی‌بینید. باید فوق العاده بهینه باشد، برای دیدن این چیزها باید یک مانیتور 8K در یک اتاق تاریک داشته باشید. ما بر سر ترافلاپ می‌جنگیم و این درست نیست. ما باید بر سر محتوا رقابت کنیم. با توجه به مشخصات کنسول، فکر می‌کنم به سقف رسیده‌ایم.

لایدن نتیجه گرفت: آن مسابقه تقریباً به پایان رسیده است، و می دانید چه کسی برنده شد؟ AMD.

لایدن اضافه کرد که او معتقد است برای اینکه بازار کنسول‌ها سالم بماند، باید مخاطبان و مصرف‌کنندگانی را که قبلاً صاحب کنسول نبودند را جذب کنند.
منظورش همون مادرن اودینس هست :D
اخرش هم میگه اگر هم خوشتون نمیومد از اون محتوا خب نخرید یا خودتون برید بازی بسازید :))
همین تفکر مخاطب جدید رو باب کردی که الان باید سر کنکورد و گاست جدید این جنجال ها درست بشه مستر لایدن!! شماها همون مخاطب کلاسیک و قدیمی رو درست درک کنید و راضی نگهش دارید حالاحالاها موفقید.. مخاطب جدید هم نمیخواد بیارین. فعلا چندتا تا از اون پرچمهای مجهول کنار پروفایلت تو x را پاک کن تا بعد صحبت میکنیم. خداراشکر این دیگه کاره ای نیست تو سونی.

به نظرم راست میگه کلا بازی سازی به یک جایی رسیده که باید برگردن به روال قبل . الان Warhammer همینکارو کرده . من خودم واقعا دیگه نمیکشم این بازی های جدید و شلوغ و ادایی طور رو که یک ذره خلاقیت ندارن . همش Menu و آیتم و Skill و مپ و گشت و گذار زروکی . حال آدم به هم میخوره . پریروز Bulletstorm رو دانلود کردم از پلاس دو روزه دارم بازی میکنم عشق دارم میکنم . اصلا یادم رفته بود بازی کردن یعنی چی . این اواخر دیگه بازی ساز ها انقدر رفتن تو کار دیزاین بازی و به زور خواستن یه چیزی توش بچپونن که یادشون رفته هدف بازی کردن چیه . بابا دستگاه رو روشن میکنیم یکم بازی کنیم فان باشه حالمون خوب بشه نه اینکه مغزمون شلوغ تر و خسته تر بشه . خودشون هم میدونن و برای همینه که فرت و فرت بازی ریمستر میکنن .

صنعت گیم هم سالهاست رسالت خود که همانا سرگرمیست را فراموش کرده، و گیمپلی را فدای داستان سرایی تعاملی کرده است. در چنین رویکردی استعداد ها خواهند سوخت، خلاقیت رنگ خواهد باخت، تنوع از میان خواهد رفت و رقابت جایش را به حسادت خواهد داد.
در چنین صنعتی که تاکیدش خالی کردن جیب مشتری و سود آوری هر چه بیشتر است. استدیوی های کوچک و خلاق توسط غول های صنعت بلعیده خواهند شد و هویت خود را از دست خواهند داد. این صنعت در نهایت در خاکستر آتش خود دفن خواهد شد و باران آن را خواهد شست.

به نظرم راست میگه کلا بازی سازی به یک جایی رسیده که باید برگردن به روال قبل . الان Warhammer همینکارو کرده . من خودم واقعا دیگه نمیکشم این بازی های جدید و شلوغ و ادایی طور رو که یک ذره خلاقیت ندارن . همش Menu و آیتم و Skill و مپ و گشت و گذار زروکی . حال آدم به هم میخوره . پریروز Bulletstorm رو دانلود کردم از پلاس دو روزه دارم بازی میکنم عشق دارم میکنم . اصلا یادم رفته بود بازی کردن یعنی چی . این اواخر دیگه بازی ساز ها انقدر رفتن تو کار دیزاین بازی و به زور خواستن یه چیزی توش بچپونن که یادشون رفته هدف بازی کردن چیه . بابا دستگاه رو روشن میکنیم یکم بازی کنیم فان باشه حالمون خوب بشه نه اینکه مغزمون شلوغ تر و خسته تر بشه . خودشون هم میدونن و برای همینه که فرت و فرت بازی ریمستر میکنن .
تازه یادمه اون زمان کلی به Bulletstorm بدبختی گیر میدادند. الان یک هیچ 70% بازیای بازار رو میزنه.
نسل 7 تازه خودمون هم بهش گیر میدادیم خلاقیت نسل 6 رو نداشته. چه خیال خامی داشتیم.:))

تازه یادمه اون زمان کلی به Bulletstorm بدبختی گیر میدادند. الان یک هیچ 70% بازیای بازار رو میزنه.
نسل 7 تازه خودمون هم بهش گیر میدادیم خلاقیت نسل 6 رو نداشته. چه خیال خامی داشتیم.:))
Bulletstorm زمان خودشم از نصف شوترای بازار جلو بود، الکی بهش گیر میدادن :دی

• Like
Reactions: Scαrface

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or