خبر رسمی مایکروسافت می خواهد GAME PASS روی پلی استیشن و نینتندو عرضه کند

Adam

عضو تحریریه
Jun 27, 2009
4,605
نام
alireza
gamepass2.jpg

مدیر ارشد مالی ایکس باکس گفته است که این شرکت در نهایت می خواهد سرویس Game Pass را برای کنسول های پلی استیشن و نینتندو عرضه کند. تیم استوارت به شرکت کنندگان در اجلاس Wells Fargo TMT گفت که هدف نهایی این شرکت این است که تمام محتوا و خدمات خود را به هر نمایشگری که می‌تواند بازیها را نمایش دهد، ارائه کند.

به گفته مدیر اجرایی، این ماموریت به گونه ای طراحی شده است که از بخش بازی مایکروسافت سود بیشتری نسبت به بازار کنسولی کسب کند و این یکی از عوامل محرک خرید 69 میلیارد دلاری شرکت اکتیویژن بلیزارد، خالق Call of Duty، بود که ماه گذشته آن را تکمیل کرد.

استوارت می‌گوید: برای ما، وقتی به کسب‌وکار فکر می‌کنیم، بازی از آنجا که به مایکروسافت و با Activision مربوط می‌شود، اهرم عملیاتی و افزایش حاشیه سود قطعاً بخشی از این پازل است. سپس کاری که انجام می‌دهیم این است که با توسعه‌ی کسب و کار خود در دیگر پلتفرمها به سود بیشتری برسیم، این یعنی تلویزیون‌های هوشمند، یعنی دستگاه‌های تلفن همراه، یعنی آنچه حتی در گذشته به‌عنوان رقبایی مانند پلی‌استیشن و نینتندو فکر می‌کردیم. ما اکنون در پلی‌استیشن و نینتندو فروش بالایی داریم. ما حتی بازیهای خود را به سرویس Nvidia GeForce Now اضافه کردیم.

فیل اسپنسر، رئیس ایکس‌باکس، قبلاً ابراز تمایل کرده بود که سرویس Game Pass را همه جا عرضه کند، اگرچه او در سال 2020 گفت که سایر پلتفرم‌های رقابتی واقعاً علاقه‌ای به داشتن یک تجربه کامل ایکس‌باکس روی سخت‌افزار خود ندارند. در همان سال، اسپنسر همچنین گفت که مایکروسافت در مقابل رقبای سنتی سونی و نینتندو، به آمازون و گوگل به عنوان رقبای اصلی خود در تجارت بازی نگاه می کند. در صحبت با Protocol، او ادعا کرد که دارندگان پلتفرم ژاپنی برای رقابت از طریق سرویسهای ابری ساخته نشده اند.

اسپنسر گفت: وقتی در مورد نینتندو و سونی صحبت می‌کنید، ما برای آنها احترام زیادی قائل هستیم، اما ما آمازون و گوگل را رقبای اصلی آینده می‌دانیم. این به معنای بی‌احترامی به نینتندو و سونی نیست، اما شرکت‌های بازی سنتی تا حدودی از موقعیت خود خارج شده‌اند. آنها می‌توانند سعی کنند چیزی مثل Azure را ایجاد کنند، اما ما ده‌ها میلیارد دلار در طول سال‌ها در فضای ابری سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. اسپنسر افزود: من نمی‌خواهم بر سر نوع فرمت با آن افراد وارد دعوا شوم، در حالی که آمازون و گوگل بر روی نحوه ارائه بازی به هفت میلیارد نفر در سراسر جهان تمرکز می‌کنند. در نهایت، این هدف صنعت است.

playstation2

کاربر سایت
Jan 3, 2023
145
دیگه فکر کنم مایکروسافت زده به سرش میخواد کنسول سازی بزاره کنار
کلا گیم تولید کنه با این همه استودیو و ... که خریده + یه سرویس اشتراک گیم که مثل استیم بشه

قبلا که گیم پس روی pc اومده بود
اصلاً ما فرض محال می‌گیریم همچین اتفاقی افتاد و سرویس گیم پس اومد روی نینتندو و پلی استیشن
دیگه مگه من خولم برم xbox بخرم ؟

تمرکزش روی کلاد گیمینگ هست احتمالاً برای آینده

• Like
Reactions: Red Sox

z2s sas

Fear Inoculum
کاربر سایت
Jun 15, 2008
1,773
به نظر من کنسولهای ایکس باکس تا زمانی که بازار کنسول ها وجود داشته باشه، به کارش ادامه میده. چون تداخلی با سیاست های مایکروسافت نداره و میشه گفت در موازات این سیاست ها داره به خوبی پیش میره.
نکته اینجاست که همواره هدف از تولید و فروش کنسول ها در نهایت فروش بازی و محتوا بوده. اگر نینتندو که از هر دو طرف سود میگیره رو فاکتور بگیریم، سونی هم اساس سودش روی فروش بازیهاست.
خب حالا با این اوصاف وقتی که مایکروسافت میتونه مستقیمن بازیها و سرویسهاشو روی پلتفرم های دیگه بفروشه، چرا اینکار رو نکنه؟!

من پیش بینیم اینه که در نهایت سونی به عرضه گیم پس روی کنسولش تن میده. حالا اگر مدیران ژاپنی کمی درایت به خرج بدن و از اون تفکرات سنتی و پوسیده فاصله بگیرن، این اتفاق سریعتر میوفته و خب هم گیمرها و هم دو کمپانی سود میبرن ولی اگر اینکار رو نکنه، قطعن بعد از 10 سال مجبورش میکنن قبول کنه)) مگر اینکه تا اون موقع cod بمیره یا سونی به اندازه ای پول دربیاره که نیازی به این فرنچایز نداشته باشه. که بعید میدونم هیچکدوم از این اتفاقات بیوفته.

خلاصه اینکه این پیشنهاد مایکروسافت برای عرضه گیم پس، از اون دسته از پیشنهاداتیه که نمیتونی قبول نکنی))

SiminSecret

کاربر سایت
Sep 7, 2010
4,826
نام
مهراد
بلاخره این جمله که بازی ها کیس بای کیس بررسی میشن تا ببینن انحصاری بشن یا نشن درسته یا اینکه بازی هارو دوس دارن برای بقیه کنسول ها هم منتشر کنن و همه با هم گیمیریم؟ کدومش آخر‌؟

THE KING M

کاربر سایت
Dec 8, 2015
312
به نظر من کنسولهای ایکس باکس تا زمانی که بازار کنسول ها وجود داشته باشه، به کارش ادامه میده. چون تداخلی با سیاست های مایکروسافت نداره و میشه گفت در موازات این سیاست ها داره به خوبی پیش میره.
نکته اینجاست که همواره هدف از تولید و فروش کنسول ها در نهایت فروش بازی و محتوا بوده. اگر نینتندو که از هر دو طرف سود میگیره رو فاکتور بگیریم، سونی هم اساس سودش روی فروش بازیهاست.
خب حالا با این اوصاف وقتی که مایکروسافت میتونه مستقیمن بازیها و سرویسهاشو روی پلتفرم های دیگه بفروشه، چرا اینکار رو نکنه؟!

من پیش بینیم اینه که در نهایت سونی به عرضه گیم پس روی کنسولش تن میده. حالا اگر مدیران ژاپنی کمی درایت به خرج بدن و از اون تفکرات سنتی و پوسیده فاصله بگیرن، این اتفاق سریعتر میوفته و خب هم گیمرها و هم دو کمپانی سود میبرن ولی اگر اینکار رو نکنه، قطعن بعد از 10 سال مجبورش میکنن قبول کنه)) مگر اینکه تا اون موقع cod بمیره یا سونی به اندازه ای پول دربیاره که نیازی به این فرنچایز نداشته باشه. که بعید میدونم هیچکدوم از این اتفاقات بیوفته.

خلاصه اینکه این پیشنهاد مایکروسافت برای عرضه گیم پس، از اون دسته از پیشنهاداتیه که نمیتونی قبول نکنی))
مگه اسپنسر تو دادگاه شهادت نداد که کالاف برای همیشه مولتی میمونه؟
مایکرو که همچنان سوم تو مارکت کنسول هست چه جوری سونی لیدر مارکت رو مجبور می کنه گیم پس رو قبول کنه؟ اصلا این فرض مجبور کردن سونی به آوردن گیم پس رو کنسولش موقعی میتونه منطقی باشه که مایکروسافت دست بالاتر رو داشته باشه که نداره. کالاف هم تا حدی میتونه فاصله مایکرو با سونی رو کم کنه و به نظرم در مورد تاثیرش بر برند ایکس باکس داره اغراق میشه و هیچ آی پی در کل صنعت نمی تونه یه تنه فاصله مایکرو با سونی رو از بین ببره (شاید gta انحصاری که اونم انحصاری نمیشه).
مایکروسافت اول باید نشون بده که توان هندل کردن این همه آی پی که از خریدهاش بدست آورده را داره؟چون تنها راه پس گرفتن مارکت شیر ایکس باکس همین هست. استارفیلد که نمونه ی خوبی نبود. از اونطرف سونی نشون داده که هر نسل استودیو های داخلی ش رو توسعه میده و استودیو های جدید کاربلد اضافه می کنه به تیم خودش. نسل قبل اینسامیناک، این نسل هاوس گیمر و بلو پوینت و بقیه که باید نشون بده توان شون در چه حده. یعنی سونی که همین الان فاصله ی زیادی با مایکرو داره، در حال پیشرفت و بیشتر کردن این فاصله هست.

ar-15

کاربر سایت
Jan 27, 2023
465
این حرف برا الان نیست، ۲ سال هست اینو رسما چنبار گفتن
حتی الان ماینکرفت پابلیشر مایکرو
الان برا اکتیویژن علنا یعنی همین
یعنی سونی بازیهای اکتی رو نمیخواد؟ رفته دادگاه جنگیده ۳ رو کرده ۱۰
ولی اینم نمیخواد که کل تایتل های گیم پس سرازیر شن مارکتش
اکسترمم نگاه کنی انگار بیاد جنس فیلر یخورده فله ای بریزه تو استور
مارکتش یجورایی حیثیتیه، دیگه بازی اکتی این چیزا میره درجه اهمیت دوم
مایکرو اگه بازیهای شاخش رو آفر بده با همین استراتژی سونی سخت میشه، قبول نکردن براش،
مثلا فورزا، استار، بازیهای بعدی بتسدا،
اینا فقط رو اون سرویس اشتراکی
خودش میشه کلی آی پی و همون تعداد هم مارکت سونی رو آلوده میکنه

• Like
Reactions: AmirPh78

z2s sas

Fear Inoculum
کاربر سایت
Jun 15, 2008
1,773
مگه اسپنسر تو دادگاه شهادت نداد که کالاف برای همیشه مولتی میمونه؟
مایکرو که همچنان سوم تو مارکت کنسول هست چه جوری سونی لیدر مارکت رو مجبور می کنه گیم پس رو قبول کنه؟ اصلا این فرض مجبور کردن سونی به آوردن گیم پس رو کنسولش موقعی میتونه منطقی باشه که مایکروسافت دست بالاتر رو داشته باشه که نداره. کالاف هم تا حدی میتونه فاصله مایکرو با سونی رو کم کنه و به نظرم در مورد تاثیرش بر برند ایکس باکس داره اغراق میشه و هیچ آی پی در کل صنعت نمی تونه یه تنه فاصله مایکرو با سونی رو از بین ببره (شاید gta انحصاری که اونم انحصاری نمیشه).
مایکروسافت اول باید نشون بده که توان هندل کردن این همه آی پی که از خریدهاش بدست آورده را داره؟چون تنها راه پس گرفتن مارکت شیر ایکس باکس همین هست. استارفیلد که نمونه ی خوبی نبود. از اونطرف سونی نشون داده که هر نسل استودیو های داخلی ش رو توسعه میده و استودیو های جدید کاربلد اضافه می کنه به تیم خودش. نسل قبل اینسامیناک، این نسل هاوس گیمر و بلو پوینت و بقیه که باید نشون بده توان شون در چه حده. یعنی سونی که همین الان فاصله ی زیادی با مایکرو داره، در حال پیشرفت و بیشتر کردن این فاصله هست.
ببین دوست عزیز خیلی پراکنده نوشتی و یه سریهاش بهم ربطی نداره و من نمیتونم جواب درست بدم. ولی به هرحال در حد توانم توضیح میدم.

بر اساس گفته های جیم رایان، سونی بدون cod کوشته میشه)) اینکه حالا این حرف تا چد به واقعیت نزدیکه و یا اینکه صرفن جهت مصرف در جنگ کنسولی گفته شده رو من نمیدونم واقعن. ولی خب اگر بخایم بر اساس فکت بریم جلو این حرفیه که خود مدیرعامل وقت سونی گفته.
و خب حالا همون cod در مالکیت مایکروسافت قرار داره.

تا جایی که من میدونم اسپنسر نگفته "برای همیشه". اصولن اگر همچین چیزی میگفت دیگه چه نیازی به قرارداد 10 ساله بود؟

من سخنگوی مایکروسافت نیستم ولی به عنوان یه فن، بعید میدونم برنامه مایکروسافت این باشه که جای سونی رو بگیره. اسپنسر از ابتدای مدیریتش کلیات سیاستش معلوم بود و داره بر همون اساس میره جلو. هیچوقت هم دنبال جنگ کنسولی و چوب لای چرخ رقیب کردن نبوده. برخلاف جیم رایان که با یه سری از تصمیمات و رفتارهاش، وجهه "لیدر مارکت" رو خراب کرد.

هندل کردن ip ها مثل قبل از خرید، توسط خود استودیو ها (و ناشرهاشون) انجام میشه و مایکروسافت به طور مستقیم دخالتی در جزییات و تصمیماتشون نداره. حداقل تا الان که اینطور بوده. ولی به دلایلی که به موضوع ما ربطی نداره، شخصن دوست دارم این مورد تغییر پیدا کنه.

عملکرد استودیوهای سونی واقعن ربطی به این موضوع نداره.

خیلی از صاحب نظرهای صنعت بر این باورن که نه تنها سونی بلکه هیچ کمپانی دیگه ای توان ساخت سالانه بازی در حد cod رو نداره. البته که این مصداق بارز "خاجه شیره را خورد و گفت شیرین است". منظور اینکه اون 70 میلیارد دلار گویای همه چیز هست.

• Like
Reactions: AmirPh78

Starless

کاربر سایت
Jan 25, 2022
1,495
نام
عرفان

چیزی که مشخصه فعلا اصلا قصد ندارند همچین برنامه ای که بازی‌هاش بیاره برای رقیب مستقیم داشته باشند. همین دو سه ماه پیش بود که اسپنسر اعلام کرد TES 6و Indiana Jones انحصاری هستند. این کاملا با چیزی که CFO میگه در تضاده. احتمالا CFO داره در مورد 10-15 سال آینده صحبت میکنه. این وسط نقش گوگل و آمازون و اپل هم مهم هست. یادمون نره 70 میلیارد دلار یکجوری باید جبران بشه
پلی استیشن که مارکت لیدره سال پیش 1.85میلیارد دلار سود داشت.
91280_11_playstation-generates-record-27-billion-revenue-operating-profit-drops-40.png
بعضی وقت ها فکر میکنم مایکروسافت چجوری میخواد 70 میلیارد دلار رو از حلقوم ملت بکشه بیرون:))
واقعا هرچیزی ممکنه
در مورد کلاود هم من انقدر مثل اسپنسر مطمئن نبودم، پلی استیشن همین حالا داره استریم 4k به مشترکین ارائه میده lol:))

يعنى سرى ايكس/اس اخرين نسل ايكس باكسه؟ اين حرف همچين بويي ميده.
در اسناد لو رفته کنسول بعدی 2028 از راه میرسه

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: sopranus

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر