خبر رسمی مایکروسافت شرکت اکتیویژن را به مبلغ ۶۸ میلیارد دلار خرید | آپدیت : اکتیویژن بیلیزارد به صورت رسمی به خانواده Xbox ملحق شد

Z-fan

▲‌ Triforce of Wisdom ▲
ناظم انجمن
Jul 10, 2013
12,377
نام
سید محمد حسین
1642512253475.png
به گزارش منابع داخلی وال استریت ژورنال، گویا مایکروسافت توانسته به عقد قرارداد برای خرید اکتیویژن نزدیک شود.
اطلاعات بیشتری فعلا در دسترس نیست و علی رغم منبع معتبر، هنوز نمی توان صحت کامل این قرارداد را تایید کرد

به گفته Dina Bass خبرنگار وبگاه بلومبرگ، ارزش این قرارداد قریب به هفتاد میلیارد دلار تخمین زده شده

ادیت: رسمی شد. مایکروسافت، شرکت اکتیویژن بیلزارد +کینگ رو به زیر مجموعه های خودش اضافه کرد

1642512789894.png

اطلاعات تکمیلی

طبق گفته فیل اسپنسر، از زمان عقد رسمی قرارداد، مدیران اکتیویژن مستقیم گزارشات شون رو به فیل اسپنسر باید ارائه بدن
و این جور که مشخصه حداقل تا زمان عقد رسمی قرارداد، بابی کاتیک کماکان رییس اکتیویژن بلیزارد باقی خواهد ماند

به گفته بابی کاتیک، تاریخ عقد رسمی این قرارداد تو سال مالی 2023 (از جولای 2022 تا ژوئن 2023) تخمین زده میشه
تا اون زمان، اکتیویژن کماکان به فعالیت مستقل خودش زیر نظر بابی کاتیک ادامه میده

آپدیت [20 بهمن]: طبق بیانیه مایکروسافت، کمپانی نه تنها به قراردادهای قبلی پیرامون عرضه فرنچایز Call of Duty روی کنسول های پلی استیشن وفادار میمونه، بلکه بعد از اتمام این قراردادها به عرضه عناوین COD و دیگر بازی های محبوب اکتیویژن روی پلی استیشن ادامه داده و علاقمنده که این رویه رو برای کنسول های نینتندو هم پیش بگیره

بالاخره نبردهای حقوقی مایکروسافت با آمریکا و FTC به انتهای خود رسید

بعد از یک سال و هفت ماه از اعلان خبر ادغام بخش گیمینگ مایکروسافت، ایکس باکس، با مجموعه اکتیویژن بلیزارد و گرفتن تاییدیه های متعدد از کشورهای مختلف و علی رغم مخالفت بریتانیا
نهایتا بعد از یک نبرد حقوقی طولانی با کمیسیون تجارت آمریکا (FTC) بر سر قانونی بودن و عادلانه بودن این ادغام، در تاریخ 11 جولای 2023، با رای مثبت قاضی دادگاه به نفع مایکروسافت، بالاخره این قرارداد یک قدم دیگر به عملی شدن نزدیک تر شد.
حال تنها مانع بین مایکروسافت و این قرارداد، مخالفت CMA و بریتانیا است که گویا قرار است دوباره به مرحله مذاکره کشیده شود.

در نهایت در تاریخ اکتبر 2023 اکتیویژن بلیزارد به ایکس باکس ملحق شد

بعد از یک سال و ده ماه از اعلان خبر ادغام بخش گیمینگ مایکروسافت، ایکس باکس با مجموعه اکتیویژن بلیزارد تنها مانعی که بر سر راه هر دو کمپانی بود، تاییدیه CMA بریتانیا بود.
این امر نیز بعد از تعهد مایکروسافت در زمینه بخش کلاود و انعقاد قرارداد و دادن حق امتیاز به یوبیسافت برای انتشار بازی های کلاود در اروپا، در نهایت مایکروسافت موفق شد تاییدیه بریتانیا را نیز از آن خود کند
و بالاخره با دادن تریلری از طرفی مایکروسافت خبر ملحق شدن اکتیویژن به مایکروسافت به صورت رسمی تایید شد.

آخرین ویرایش:

Holy Diver

کاربر سایت
Jun 2, 2010
1,705
نام
عرفان
این تحلیل اشتباهی مسئله این که بازی های همچین استودیویی اگه بخواد کلا حذف شه پلیر ها کوچ میکنن و سونی به مراتب ضربه بزرگ‌تری میخوره.
اما نکته دیگه ای که راجع به کوچ کردن وجود داره اکوسیستم که یه مقدار سختش میکنه برای مایکرو. منظور از اکوسیستم، انحصاری های سونی نیست. پلیر هایی که یک یا دو نسل کنسول خاصی رو دنبال میکنن تمام دوستان، اچیومنت های داخل بازی که باهاش پز میدن، بازی هایی که روی اون کنسول خریدن یکی از دلایل اصلی کوچ نکردن و مایکرو واقعا باید یه حرکتی مثل انحصاری کردن کامل سری CoD مثلا بزنه تا بتونه یه عده رو سمت خودش بکشون. (انحصار کردن بقیه بازی های اکتیویژن اونقدر باعث کوچ نمیشه) بنابراین فکر میکنم مایکرو تصمیم انحصاری کردن به صورت یک دفعه نمیگیره و کم کم سعی میکنه نشون بده به پلیر ها xbox خانه بهتری هست براشون. ولی انحصاری کامل کردن CoD به نظر من قطعی.

Arima Kishou

Kuro no Shinigami
کاربر سایت
Jul 14, 2014
5,376
نام
محمد
W
این تحلیل اشتباهی مسئله این که بازی های همچین استودیویی اگه بخواد کلا حذف شه پلیر ها کوچ میکنن و سونی به مراتب ضربه بزرگ‌تری میخوره.
اما نکته دیگه ای که راجع به کوچ کردن وجود داره اکوسیستم که یه مقدار سختش میکنه برای مایکرو. منظور از اکوسیستم، انحصاری های سونی نیست. پلیر هایی که یک یا دو نسل کنسول خاصی رو دنبال میکنن تمام دوستان، اچیومنت های داخل بازی که باهاش پز میدن، بازی هایی که روی اون کنسول خریدن یکی از دلایل اصلی کوچ نکردن و مایکرو واقعا باید یه حرکتی مثل انحصاری کردن کامل سری CoD مثلا بزنه تا بتونه یه عده رو سمت خودش بکشون. (انحصار کردن بقیه بازی های اکتیویژن اونقدر باعث کوچ نمیشه) بنابراین فکر میکنم مایکرو تصمیم انحصاری کردن به صورت یک دفعه نمیگیره و کم کم سعی میکنه نشون بده به پلیر ها xbox خانه بهتری هست براشون. ولی انحصاری کامل کردن CoD به نظر من قطعی.
البته همین که بازی های بلیزارد و اکتیویژن رو روی گیم پس بیاره...بنظرم برتری شدیدی به مایکروسافت میده. طوری که شاید دیگه به خود انحصاری کردن احتیاجی نداشته باشه. هرچند به احتمال زیاد بجز Call of Duty بقیه رو انحصاری میکنه.

Holy Diver

کاربر سایت
Jun 2, 2010
1,705
نام
عرفان
W

البته همین که بازی های بلیزارد و اکتیویژن رو روی گیم پس بیاره...بنظرم برتری شدیدی به مایکروسافت میده. طوری که شاید دیگه به خود انحصاری کردن احتیاجی نداشته باشه. هرچند به احتمال زیاد بجز Call of Duty بقیه رو انحصاری میکنه.
بازی های دیگه هیچکدوم player commitment فرنچایز CoD رو ندارن. بازی های بلیزارد ازین نظر خوبن ولی روی ps پلیر بیس خوبی ندارن.

Holy Diver

کاربر سایت
Jun 2, 2010
1,705
نام
عرفان
نیازی نیست که من بخوام توضیح بدم که ۷۰ بیلیون چه اسکیل بزرگی داره چون فکر میکنم همه متوجهید.
به نظر من با توجه به خرجی که شده مایکرو عملا هیچ خدمتی به صنعت گیم با این خرید نکرد.
میتونستن با این پول ده تا ناتی داگ درست کنن، میتونستن رو جذب non gamer ها سرمایه گذاری کنن مثلا با سرمایه گذاری رو vr، اینجوری به ادعای سرمایه گذاری روی متاورس هم بیشتر میخورد. کارهایی که میشد با اون پول کرد که به نظرم تو ده سال آینده یه نقطه عطف تو صنعت رقم بزنه. تنها سودی که الان برای یوزر ها داره این که گیم پس بازی های بیشتری داره که میتونستن با مبلغ خیلیی پایین تر از این حرف ها این کار بکنن.
به نظر من مهم ترین دلیل این خرید این که مایکرو تو کوتاه مدت به یوزر برای گیم پس احتیاج داره و وقت سرمایه گذاری بلند مدت تر نداشته بنابر این روی پلیر بیس کنسول رقیب حساب کرده.

Safety & Peace

ارباب مطلق سوزوران
کاربر سایت
Sep 4, 2011
13,185
نام
تونی آلمِیدا
به نظر من با توجه به خرجی که شده مایکرو عملا هیچ خدمتی به صنعت گیم با این خرید نکرد.
باو کار خیلی وقته از خدمت و اینا گذشته و الان دیگه توی End Game هستیم:D
اونایی که خدمت اساسی کردن الان دیگه رفتن. یه سری خیلی کوچک و محدود موندن که هر چند سال یه بار شاید یکیشون ظهور کنه و یه چیزی اضافه کنه. اونم بیشتر شخص/تیم و ایده های جدید اونا هست تا شرکت.

MrElectricWizard

The Hawk Is Howling
کاربر سایت
Nov 6, 2011
3,568
نام
Mehrdad
باو کار خیلی وقته از خدمت و اینا گذشته و الان دیگه توی End Game هستیم:D
اونایی که خدمت اساسی کردن الان دیگه رفتن. یه سری خیلی کوچک و محدود موندن که هر چند سال یه بار شاید یکیشون ظهور کنه و یه چیزی اضافه کنه. اونم بیشتر شخص/تیم و ایده های جدید اونا هست تا شرکت.
End Game چهل پنجاه سال طول بكشه من راضیم :D

MAG1991

کاربر سایت
Feb 3, 2018
440
الان بازار موبایل دست گوگل و اپل هست
موتور جست و جو دست گوگل
بازار سرویس ویدیو و استریم هم که دست گوگل و امازون
بازار فیلم و سریال هم که اپل و امازون قوی حضور دارن
بازار موزیک و سرویساش هم دست گوگل (یوتوب موزیک) و اپل هست
مایکرو برای هیچکدوم ازینا رقیب قدر نداره
حتی شاید قسمت سخت افزار هم نسبت به اپل اونقدرا پر فروش نباشه
درامدی که اینجا از دست میره برای مایکرو چقده ؟؟
حالا همه این شرکت ها به طریقی وارد گیم هم شدن
طبیعیه که مایکروسافت این قسمت رو دیگه نخواد راحت شریک بشه با این کمپانی ها
این خرید هم در راستای همین قضیه س بنظرم
و اگه مجوزش صادر بشه اخرین خرید مایکروسافت و اکس باکس نخواهد بود.😁
-
در کل برای من pc گیمر بسیار خبر خوبیه 😁
گیم پس ۱۵ ماهه کامل رو با یه رقم ناچیز خریدم و دارم استفاده میکنم.
خدا خیر بده مایکروسافت رو 😁
انشالا که چرخای استودیوهاش براش بچرخه
گیم خفن بدن بیرون ماهم day one لذتش رو ببریم 😬😍

آخرین ویرایش:

RAFA_1992

کاربر سایت
Jun 17, 2018
477
نیازی نیست که من بخوام توضیح بدم که ۷۰ بیلیون چه اسکیل بزرگی داره چون فکر میکنم همه متوجهید.
میتونستن با این پول ده تا ناتی داگ درست کنن، میتونستن رو جذب non gamer ها سرمایه گذاری کنن مثلا با سرمایه گذاری رو vr، اینجوری به ادعای سرمایه گذاری روی متاورس هم بیشتر میخورد. کارهایی که میشد با اون پول کرد که به نظرم تو ده سال آینده یه نقطه عطف تو صنعت رقم بزنه. تنها سودی که الان برای یوزر ها داره این که گیم پس بازی های بیشتری داره که میتونستن با مبلغ خیلیی پایین تر از این حرف ها این کار بکنن.
به نظر من مهم ترین دلیل این خرید این که مایکرو تو کوتاه مدت به یوزر برای گیم پس احتیاج داره و وقت سرمایه گذاری بلند مدت تر نداشته بنابر این روی پلیر بیس کنسول رقیب حساب کرده.
10 مایکروسافت هولولنز microsoft hololens 2 عینک لنز هدست واقعیت مجازی افزوده مخلوط تصاویر گراف...jpg مایکروسافت رو vr سرمایه گذاری نکرده درست ولی رو بهترش که ar باشه خیلی ساله در حال تحقیق و توسعس(هولولنز) که اتفاقا از رقبا خیلی فاصله داره در این بحث و احتمالا به زودی محصول مخصوص کاربرای عادی رو معرفی میکنه،
یه جورایی احساس میکنم زمان one x که قرار بود هدست vr معرفی کنن ولی پشیمون شدن برا این بود که میخوان یه چی بهترشو معرفی کنن که اتفاقا با مقوله ی متاورس هم خیلی هم خونی داشته باشه

{mobile-GAMER-117}

کاربر سایت
Jul 16, 2020
2,278
نام
علیرضا
View attachment 241224مایکروسافت رو vr سرمایه گذاری نکرده درست ولی رو بهترش که ar باشه خیلی ساله در حال تحقیق و توسعس(هولولنز) که اتفاقا از رقبا خیلی فاصله داره در این بحث و احتمالا به زودی محصول مخصوص کاربرای عادی رو معرفی میکنه،
یه جورایی احساس میکنم زمان one x که قرار بود هدست vr معرفی کنن ولی پشیمون شدن برا این بود که میخوان یه چی بهترشو معرفی کنن که اتفاقا با مقوله ی متاورس هم خیلی هم خونی داشته باشه
البته مایکروسافت خودش این رو اسمش گذاشته واقعیت ترکیبی

چیزی بین VR و AR

و همون‌طور که گفتی خیلی جذابه فقط برید دمو های معرفی هولولنز۲ ببینید
البته فعلا کاربردش تو مهندسی و نظامیه
ولی بعد ها می‌تونه کاربرد خانگی پیدا کنه

safar911verydanger

کاربر سایت
Nov 18, 2020
43
نام
مهرشاد
موتور جست و جو رو دست گوگل
-
خداییش حرفت خیلی کامل درست بود و یه موضوع خوشحال کننده دیگه اینکه دست اون تنست بی شرف چینی نیوفتاد اون کمپانی هام میان حتما صنعتی که انقد درآمد داره و داره رشد میکنه رو به هیچ عنوان ول نمیکنن اومدنشون اجتناب ناپذیر کار به حرفای فیل اسپنسر ندارم درست غلط بودنش بالای 60 درصدش فقط برا جو سازی ولی نمیدونم استریم ای دیوید جفی دنبال میکنید یا نه تو یکی از استریماش حرف خوبی زد اومد گفت مایکروسافت تا الان تو میز 5000 دلاری پوکر با سونی رقابت میکرد ولی الان دیگه رفت میز اپل و آمازون و تنسنت بشینه سر میز 10000 دلاری و میگه خوشحالیم از دیدنت سونی حالا همه نیان هیت کنید من سونی رو از همه بیشتر دوس دارم دارم نقل قول میکنم یه جا دیکه م برگشت گفت سونی دیگه عملا حکم گیم کیوب داره این نسل همه سمتش میرن برا انحصاریا آینده صنعت گیمم خب به همین سابسکرایبشن سیستم ختم میشه و گیم پسی م که هیولا بود عملا الان هیولا تر شد پروژه اسپارتاکوس هم بعید دی وان لانچ کنه شاید بازی هایی که ارزون تر و سرویس محور توسعه میده بیان ولی واقعا حرکت مایکروسافت به شدت گیم چنجر بود انقد م همه تحلیل گر نشید وااای مایکروسافت دوستدار سونی وااااای مایکروسافت فیل اسپنسر با مدیرای سونی تماس گرفتن تو یه تیمن نه بالا پایین اول آخر رقیبن و یکی از نظریه هایی که بولد شد سنگ انداز شه تو روند معامله همین انحصاری شدن کالاف بود که بعدش فیل اسپنسر توییت زد ما تماس گرفتیم سونی مهم و...درست سونی الان فن بیسش از دست نمیده ولی رفته رفته کاهش پیدا میکنن بحث هفتاد دلار و اشتراکم هس مایکروسافتم حالا حالا گیم پس گرون نمیکنه راحت دوسال جاداره این قضیه

Bax

کاربر سایت
Aug 16, 2009
1,235
نام
حمید
این دلیل علاقه به VR AR رو نمی فهمم. ازش حس کینکت می گیرم.
امیدوارم حداقل ماکروسافت حالا حالا ها سمتش نره‌. تازه تمرکز کرده روی جایی که باید(محتوا).
چه کاریه با فاصله از تلویزیون می شینیم بازی می کنیم دیگه.

Need-More-Speed

کاربر سایت
Jul 1, 2007
4,239
نام
یونس
این دلیل علاقه به VR AR رو نمی فهمم. ازش حس کینکت می گیرم.
امیدوارم حداقل ماکروسافت حالا حالا ها سمتش نره‌. تازه تمرکز کرده روی جایی که باید(محتوا).
چه کاریه با فاصله از تلویزیون می شینیم بازی می کنیم دیگه.
دوست داشته باشیم یا نه این تکنولوژی های آینده دنیا هستن در همه زمینه ها و همه شرکت های بزرگ هم سال هاس دارن توسعه اش می دن
از VR و AR گریزی نیست :D فکر کن 10 سال دیگه ملت میشنن پای نتفلیکس و با قابلیت های AR انگار وسط ماجرا هستن و...

Dreadlord

کاربر سایت
Apr 8, 2008
18,103
استودیو تاسیس کردن نیاز به تعداد قابل توجهی talent داره و اونا هم سه سوت توسط همین اکتیویژن و کمپانی های دیگه جذب میشن. مایکروسافت چند سال پیش Initiative رو تاسیس کرد که با سرعت لاک پشتی داره بزرگ میشه به همون دلیلی که بالا گفتم (کمبود talent). خود سونی نزدیک ۲۰ ساله که استودیو مستقل تاسیس نکرده:D حتی همون ناتی داگ هم که مثال زدی خریده بود (کلا غیر از Polyphony و Santa Monica، سونی همه استودیوهای مطرحش رو خریده):

Screenshot_20220121-204108_Twitter.jpg

خدمت رو در آینده دور میشه قضاوت کرد، نه الان.
فعلا زمزمه هایی که وجود داره:

- توقف عرضه سالیانه CoD
- اخراج بابی کوتیک
- فراهم کردن فضای کاری خیلی بهتر برای کارکنان اکتیویژن
- احیای بلیزارد و بازگشت به دوران اوج
- احیای IP های قدیمی اکتیویژن (واقعا خیلی IP زیاد داره، کرش و اسپایرو نیست فقط)
- دی وان گیم پس.

خدمتی که من اینجا میبینم خیلی خیلی بیشتر از اینه که یه پولی به اکتیویژن میداد تا مثلا فلان بازیش رو یه کنسول دیگه نیاد:D

آخرین ویرایش:

Adam

عضو تحریریه
Jun 27, 2009
4,595
نام
alireza
موتور جست و جو دست گوگل
-

کاملا فرمایشاتوتون درسته....حتی تو این خبر هم بهش اشاره شده ولی کامل نگفته (نمیدونم چرا تو انحمن خبرش نیست)

نگرانی فیل اسپنسر از حضور Amazon ،Google و Facebook در صنعت بازی های ویدئویی - بازی سنتر

دقیقا اسپنسر تو بخشی از مصاحبه میگه که...هرکدوم از غول های دیگه (رقبای ماقکروسافت) تو یه چیزی بی رقیب هستند و اون بخش از صنعت تحت کنترل خودشونه...امیدواره که گیم واسه مایکروسافت بخش مهمی بشه و توش بیشتر سرمایه گذاری کنه

توضیحات:

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
16,031
نام
مازیار
بازی های دیگه هیچکدوم player commitment فرنچایز CoD رو ندارن. بازی های بلیزارد ازین نظر خوبن ولی روی ps پلیر بیس خوبی ندارن.
بازی های بیلزارد به درد افزایش مشترکین گیم پس روی Pc میخوره ، وگرنه از روز اول هم هیچ صنمی با سونی نداشتن ، یه اورواچ بود که اونم Dead game شده

)البته مایکروسافت خودش این رو اسمش گذاشته واقعیت ترکیبی

چیزی بین VR و AR

و همون‌طور که گفتی خیلی جذابه فقط برید دمو های معرفی هولولنز۲ ببینید
البته فعلا کاربردش تو مهندسی و نظامیه
ولی بعد ها می‌تونه کاربرد خانگی پیدا کنه

سری های sword art online و فیلم sword art online ordinal scale رو ببنینید تا خیلی خوب تفاوت vr و ar رو متوجه بشید

همچنین متاورس و هر اتفاق دیگه ای که تو اینده دنیای مجازی محتمله

در اخر اینکه خیلی خوب میفهمید این چیزی که مارک زاکربرگ اسمش رو گذاشته متاورس یه چیزی در حده pong هم نیست

• Like
Reactions: Natural Killer

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر