قلعه ای که هیتلر بنا کرد|نقد و بررسی "بازگشت به قلعه ی ولفنشتاین

mfamili

کاربر سایت
Jan 12, 2013
48
نام
محمد امین
مقدمه:
اگر اهل بازی های FPS قدیمی باشید قطعا عنوان Return to castle of wolfenestien "بازگشت به قلعه ی ولفنشتاین"را می شناسید.عنوانی که با اولین نسخه ی خود همه را جذب خود کرد.حتی گیمرهای حرفه ای ساعت ها پای این بازی می نشستند.اما رفته،رفته از یاد پاک شد و عناوینی همچون Farcry،Call of duty و... جانشین آن شدند.سری بازی های بازگشت به قلعه ی ولفنشتاین بسیار جذاب است اما با این حال اولین نسخه ی آن نظر منو جذب کرد و من این اولین نسخه ی این عنوان را نقد و بررسی می کنم.


Return-to-Castle-Wolfenstein-new-2-icon.png


نام بازی:بازگشت به قلعه ی ولفنشتاین
نام بازی(انگلیسی):Return to castle of Wolfenestien
سازنده: id Software Game
ناشر:Activision
پلتفرم ها:Windows،Linux،Mac OS X،Xbox،PS2
سبک:FPS(اول شخص شوتر)
ژانر:اکشن،ماجراجویی،تخیلی


داستان:
اگر کلیپ اول بازی را مشاهده کنید داستان را متوجه می شوید.داستان بازی درباره ی قلعه ای است که توسط یک هیولا از بین می رود.جادوگری زبردست،با نوشتن یک جادو بر زمین،آسمان را تحریک کرده و آسمان هیولا را می بلعد.سالها بعد مردم برای بازسازی قلعه،دست به کار می شوند و آن جادو را که بر زمین حک شده است را مشاهده می کنند،بعد ها هم آلمان ها که زیر سلطه ی هیتلر بودن آن جادوی حک شده را می بینند و برای تحقیقات بر روی آن جادو و هیولا هایی که وجود داشته است در آن قلعه مستقر می شوند و با دانشمندان ماهر بر روی هیولا ها و مرده ها تحقیقاتی انجام می دهند.در این میان شما یک سرباز زندانی علیه آلمان ها هستید که با کشتن نگهبان از زندان فرار می کنید و در قلعه سرگردان می گردید و با دشمان و مرده ها مقابله می کنید.

تحلیلی بر داستان:
کمتر عناوینی با سبک FPS پیدا می شود که داستانی به غیر از جنگ در شهر و کشت و کشتار دسته جمعی داشته باشد.اما خوشبختانه این عنوان یعنی قلعه ی ولفنشتاین چنین داستانی ندارد.البته این عنوان هم مثل بعضی از عناوین جدید و قدیمی بخشی از قسمت های آن کشتار دسته جمعی اسکلت ها و مرده ها است ولی لذتی که کشتن این مرده ها دارد،کشتن سرباز ها در Call of Duty وجود ندارد.داستان بازی به نوع خود بسیار جذاب است اما نکته ای در این بازی وجود دارد که آن را لذت بخش تر می کند،و آن تخیلی بودن آن است زیرا معمولا عناوین FPS به جز کشتار سرباز های دشمن چیز خاصی ندارد اما بعد از کشتار سرباز های هیتلر در بالای قلعه،با سقوط به زیر زمین قلعه لذت کشتار مرده ها شروع شده و اعتیادی دائمی گریبان گیر ما می شود.

wolfenstein01.jpg

تصویر بالا یکی از به یاد ماندنی ترین صحنه های"بازگشت به قلعه ی ولفنشتان"به حساب می آید."دکتر زی" با دستگاه
خارق العده ی خود بر روی یک انسان آزمایشاتی انجام می دهد که شما بعد از فرار از زندان به آزمایشگاه "دکتر زی"
می رسید و باید آن را به قتل برسانید.

گرافیک:
گرافیک بازی نسبت به سال تولید و پلتفرم بسیار چشم نواز است،زیرا این عنوان برای PS2 و Xbox هم عرضه شد که Xbox جزء کنسول های ضعیف و شکست خورده به حساب می آید،اما id software games با عرضه ی این عنوان برای Xbox توانست قدرتی از این کنسول را به نمایش بگذارد زیرا کیفیت نسخه ی Xbox تفاوت چندانی با نسخه ی PC نداشت.به جزء آن id Soft Games به همه چیز توجه داشت،سایه ها،خون و... که این کار id software games قابل تحسین است.

تحلیلی بر گرافیک:
گرافیک"بازگشت به قلعه ی ولفنشتاین"نسبت به رقبای خود تفاوت چندانی نداشت.Return to castle of wolfenestien زمانی عرضه شد که یک سال قبل از آن،عنوان پر آوازه ی Project I'm Going in که به IGI شهرت دارد عرضه شده بود.این دو عنوان جزء دو بازی به یاد ماندنی هستند که Innerloop Studios سازنده ی IGI رقیبی بزرگ برای id Software games بود ولی با این حال id software games مغلوب Innerloop Studios نشد.

article%20RTCW%20pour%20grospixels_html_m7cf40066.jpg

تصویر بالا نمایی جالب از قلعه را به نمایش می گذارد.
موسیقی و صداگذاری:

موسیقی و صداگذاری به خوبی انجام شده،زمانی که مرده ها از زمین بیرون می آیند افکت استخوان بندی آنها به خوبی به گوش می رسد و احساس ترس را به ما وارد می کند.و یا وقتی غول آخر بازی فریاد می کشد،علاوه بر تکان خوردن صفحه ی نمایش،افکت فریاد به خوبی کار شده و باید کار id Software games را تحسین کرد.بر روی افکت های صوتی اسلحه ها هم به خوبی کار شده،هر اسلحه صدای شبیه خود را دارد.

image3.png

سخت ترین غول آخر بازی که باز با هم سختی جذابیت خاصی را به گیمر می دهد.

گیم پلی:
گیم پلی بازی چندان تعریفی ندارد چون معمولا با بالا بردن ماوس،صفحه به پایین و با پایین آوردن ماوس صفحه رو به بالا می رود اما در این عنوان این قانون رعایت نشده و بلعکس بیشتر بازی های FPS است و برای همین کسانی که بازی های FPS را با این قانون انجام داده اند،انجام "بازگشت به قلعه ی ولفنشتاین" برای آن ها دشوار است(از جمله خودم).البته رفته،رفته عادت می کنید و برایتان لذت بخش می شود و شاید این قانون برایتان بی معنا شود.

نتیجه:
"بازگشت به قلعه ی ولفنشتاین"عنوانی کم یاب.از نظر FPS و یا ژانر نه،بلکه از نظر داستان و تخیلی بودن زیرا بیشتر عناوین FPS قدیم و جدید همه در حال جنگ هستید ولی این عنوان،بازی متفاوت است.

id Software games عناوین زیادی از جمله سری بازی های "Doom" که جزء افتخارات ID Software Games به شمار می آید ساخته است،البته بیشترین محبوبیت را "Return to castle of Wolfenestien" دارد و من با این نقد و بررسی یک عنوان به یاد ماندنی را به یاد شما گیمرهای قدیمی انداختم و به شما گیمرهای جدید معرفی کردم،پس وقت را تلف کنید و این عنوان را خریداری و یا دانلود کنید.

داستان:10/10

گرافیک:9.5/10

موسیقی و صداگذاری:10/10

گیم پلی:8/10

نمره ی کل:9.3/10


پلتفرم تست شده:
PC

نویسنده و منتقد:محمد امین فامیلی(Mfamili)
 
آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

Top
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر