فرق نقد و تحلیل با Review

Johnny Brave

کاربر سایت
Jul 8, 2013
102
نام
فرمانده
به نام خدا
سلام

قدیمیاتون که منو میشناسید، جدیداتونم که نمیشناسید سعی و تلاش کنید بشناسید :d برا همین کلا نیازی به توضیح نیست :d
سالهاست میبینم دیدگاه دادن راجع به بازیا، با نقد و تحلیلشون اشتباه گرفته میشه. برای همین تصمیم گرفتم این مطلب رو بنویسم تا شاید کمکی بشه به گیمینگ ایران.
راستش من خودم قبلا برای بازی ها Review دادم. بازی هایی نظیر Star Wars The Force Unleashed و Assassin's Creed Brotherhood رو تا جایی که به خاطر دارم براشون Review های متناسب با زمان خودشون ( تو سایت دیگه ) نوشتم. البته الان به دلیل اینکه یه مقدار از دنیای گیم فاصله گرفتم دیگه فکر نکنم کیفیت کارم قابل مقایسه با کیفیت کارای دوستان باشه.
ولی یه مطلبی رو میخواستم بگم. نقد یعنی Critique، تحلیل یعنی Analyze و دیدگاه ( که شاید همینم اشتباه باشه ولی واژه ی بهتری براش سراغ ندارم ) یعنی Review هرکدوم معانی خاص خودشون رو دارن.
Preview هم که منظور " پیش-دیدگاه " هست یه جورایی.

اما فرق این سه تا چیه؟
Review به نکات روبنایی یه موضوع مثل بازی دقت میکنه و مورد بحث قرارش میده. مثل گرافیک، کیفیت صداگذاری، کیفیت فیزیک، نقل قسمتی داستان برای آشنایی مخاطب و... که به اندازه ی کافی براش مقاله هست تو همه جای دنیا و همچنین سایت بازیسنتر. کاملا مشخصه که هیچ نظری درباره ی بازی جز اینکه جسدواره ی کیفیش خوب بود یا نه، ارائه نمیده. در واقع قالب بازی رو مورد بررسی قرار میده. مثلا اگر فرض کنیم همین روش رو بخوایم راجع به یه کتاب شعر در نظر بگیریم، قالب شعر ها و نه مطلبشون مورد بررسی قرار میگیره. مثلا این بیت اینجا ایهام داشت کارش هنرمندانه بود، اون بیت حسن تعلیلی که داشت شاهکار بود، و... .
اما نقد یا Critique، یعنی مورد بحث قرار دادن نکات منفی یه گفتمان ( شیره ی داستان و اون ذهنیتی که داستان بازی بر روش بنا شده و گرافیک و صداگذاری و فیزیک و... همگی به کمکش اومدن تا اون رو به مخاطب انتقال بدن ).
همچنین Analyze یا تحلیل، یعنی جداجدا کردن مسائل بازی از هم دیگه و مشخص کردنشون. مثلا توی بازی قدیمی ای مثل Metal Gear Solid 4 ما خط داستانی اصلی یعنی از کار انداختن ارتش Outer Heaven رو داریم، کنارش هم خط داستانی هایی مثل رابطه ی شخصیت Raiden با همسرش، داستانی که به رایدن توی این چند سال گذشته تا از حالت Metal Gear Solid 2 که یه سرباز آموزش دیده بود، به حالت Cyborg Ninja توی Metal Gear Solid 4 در اومده. همینطور جریان Meryl با کلنل Campbell، جریان Eva و Big Boss و...

خواستم فرق این 3 تا توی انجمن مشخص بشه. چون خودم یک بار اینها رو با هم دیگه اشتباه گرفتم و به قسمتی از انجمن که کارش Review دادن بود، گفتم برین سراغ Analyze و Critique و البته اینو اشتباها یه جور دیگه گفتم.
امیدوارم که این مطلب کوتاه به دردتون خورده باشه.
اگر ارزش یک تاپیک رو نداشت، لطفا حذفش نکنید. فقط انتقالش بدید. متشکر.

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: Origami 2008

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر