غیر فعال کردن Lockout chip در کنسول های قدیمی

ramaz

کاربر سایت
Dec 31, 2010
494
نام
رضا
بچه ها کسی میدونه چطوری میشه کنسول های قدیمی مخصوصا SNES و N64 رو free region کرد؟
یعنی چطور Lockout chip رو غیر فعال می کنند؟

Squall*

کاربر سایت
Mar 13, 2009
541
نام
فرید
میخوایی چی کار کنی؟ اکثر کنسول ها و بازی هایی که توی ایران هستن کلن و پایریت هستن بنابراین نگرانی در مورد چیپ لاک اوت بی مورد هست!

یعنی تو کنسول اصل داری و میخوایی بازی های پایریت رو روش بازی بکنی؟!

به هر حال من خودم تا به حال این کار رو نکردم ولی اگه توی گوگل جستجو بکنی مقاله های زیادی به زبان انگلیسی موجود هست.

من در مورد میکرو یا همون NES تحقیقات میکنم. اینا رو هم در طول تحقیقات بهشون برخورد کردم :

Disabling the NES "Lockout Chip"

CIC lockout chip pinout

Disabling the NES lockout chip

In the situation with two key chips, the NES CIC will do nothing. Disconnecting pin 4 from the board and tying it to ground will convert the NES's lock into a key. There appears to be an internal pulldown inside the CIC such that merely cutting pin 4 will work. In the situation with two key chips, the NES CIC will do nothing. Disconnecting pin 4 from the board and tying it to ground will convert the NES's lock into a key. There appears to be an internal pulldown inside the CIC such that merely cutting pin 4 will work.

در مورد سوپرنینتندو هم به اینجا یه سری بزن :

ramaz

کاربر سایت
Dec 31, 2010
494
نام
رضا
اون صحبتایی هم که در مورد کنسولهای کلون شده و بازی های کپی کردی منظورم اونا نبود;) اما در مورد NES مشکلش حل شده و هر بازی با هر ریجن رو باز میکنه. دمت گرم>:d<
کنسول های اصل SNES_pal و N64_ntscJ رو میخوام فری ریجن کنم. یعنی یه کاری روشون انجام بدم که بشه باهاشون بازی های با ریجن دیگه رو اجرا کرد نه کپی ها رو (هرچند گمون نکنم بازی کپی ازشون وجود داشته باشه!). خیالی هم در مورد تفاوت فیزیکی بین کارتریج های هر ریجن نیست!

Squall*

کاربر سایت
Mar 13, 2009
541
نام
فرید
آخه تو اینجا دو تا مسئله جدا گانه رو مطرح کردی :

تا اونجایی که میدونم چیپ لاک اوت اصلا ربطی به ریجن نداره! لاک اوت فقط برای امنیت هست تا بازی های غیر اورجینال روی دستگاه اورجینال اجرا نشدن. حداقل در مورد میکرو که این طوری هست.

اما در مورد ریجن که برای کنسول های قدیمی یه چیز کاملا تشریفاتی هست.
البته توی میکرو برای اجرای یه بازی روی یه کنسول با ریجن متفاوت با مشکل سخت افزاری روبرو هستی به این صورت که بازی های ریجن آمریکایی معمولا روی نوار های 72 پینی ارائه میشدن. ولی در مورد بازی های ریجن ژاپنی روی نوارهای 60 پینی ارائه میشدن. که برای حل این مشکل هم فقط کافیه که از تبدیل 72 به 60 یا برعکس استفاده بکنی.

جواب این جور سوالات رو نمیتونی توی فروم های فارسی پیدا بکنی بهتره که به فروم سایت زیر مراجعه بکنی :

Code:
www.nintendoage.com

راستی اگه نوار میکرو اصل پایه دار داری من خریدارش هستم. البته باید یه شرایط خاصی هم داشته باشه.

ramaz

کاربر سایت
Dec 31, 2010
494
نام
رضا
آخه تو اینجا دو تا مسئله جدا گانه رو مطرح کردی :

تا اونجایی که میدونم چیپ لاک اوت اصلا ربطی به ریجن نداره! لاک اوت فقط برای امنیت هست تا بازی های غیر اورجینال روی دستگاه اورجینال اجرا نشدن. حداقل در مورد میکرو که این طوری هست.

اما در مورد ریجن که برای کنسول های قدیمی یه چیز کاملا تشریفاتی هست.

اون بالا گفتم دوباره هم میگم: بحث در مورد کنسول و کارتریج های اصله!

مطلب پیشنهادی خودت:
Why might you want to do this? Well, I can think of a couple of reasons
? You own unlicensed games which can't be played on your model of NES
? You own foreign games, and currently have to use a clumsy adapter system. For
example, after performing the modification you can use most PAL games on a
U.S. console, and use most U.S. games on a PAL console console.

پس باید گفت که Lock out chip بی ارتباط با ریجن نیست و اتفاقا ارتباط مستقیم باهاش داره! البته این مطلبو هم طی سرچ هام فهمیدم (تعصبات بی رحمانه نینتندو در تحریم های منطقه ای) و هم شخصا روی دوتا NES امتحان کردم.
ریجن جفتشون pal هست ولی یکی نسخه European و دیگری Mattel. بازی اون یکی روی دیگری اجرا نمیشه و برعکس با اینکه ریجن جفتشون پاله! جالبه نه؟
همچنین Ninja Gaiden 3 که ریجنش usa بود رو توهیچکدومشون نتونستم اجرا کنم.

منظور از اجرا نشدن بازی اینه که NES بصورت منظم با تناوب 500میلی ثانیه ریستارت میشه.

ولی با غیر فعال نمودن Lock out chip (پایه4 شو زمین کردم) کنسول Free region شده و حتی بازی های ژاپنی رو هم باز میکنه.

بازم میگم کارتریجای مورد استفاده اصل (Official Nintendo Seal of quality) بودن.

حالا میخوام همین کارو با SNES و N64 بکنم؛ تا یه جاهایی پیش رفتم...
ممنون بابت راهنماییت

Squall*

کاربر سایت
Mar 13, 2009
541
نام
فرید
به نظر من فقط یه دلیل میتونه داشته باشه که دو تا کنسول پال بازی های متفاوتی رو اجرا بکنن :

یکیشون اصل هست و چیپ لاک اوتش فعال هست و اون یکی پایریت هست و یا چیپ لاک اوتش غیر فعال شده.

بازم مطمئن هستم که چیپ لاک اوت ربطی به ریجن نداره. به عنوان مثال تو میتونی یه بازی ریجن ژاپنی رو با تبدیل روی یه کنسول ریجن آمریکایی به راحتی اجرا بکنی بدون اینکه نیازی به غیر فعال کردن چیپ لاک اوت داشته باشی. البته این زمانی هست که هم نوار و هم کنسولت اصل باشن.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر