راهی برای نجات PC Gaming؟

همونطور که میدونید توی این چند سال اخیر فروش بازیهای PC خیلی اُفت داشته و این باعث نگرانی خیلی از دوستداران PC Gaming شده. حتی سازندگانی که فقط برای PC گیم میساختن الان دارن کم کم برای کنسولها هم گیم میسازن. قبل از اینکه طرفداران کنسول بیان اینجا وشروع کنن به کـُرکـُری خوندن، این دو سه خط رو هم بخونن بد نیست:

این فروش کم و این رو آوردن به کنسولها به خاطر بهتر بودنِ کنسولها نیست، بلکه به خاطر سرقت نرم افزاری گیمهای کامپیوتر (PC game piracy) ـــه که داره شدیداً به این صنعت لطمه وارد میکنه. میدونید که توی خیلی از کشورهای دیگه به این صورت نیست که کنسول رو به راحتی دستکاری کنن و بازیهای کپی توش بذارن، یعنی میخوام بگم توی اکثر کشورها ملت حتی اگه بخوان هم نمیتونن بازیهای کپی بازی کنن بنابراین همه میرن بازی اُریجینال میخرن و به همین خاطر سرقت نرم افزاری زیاد به کنسولها لطمه نمیزنه. این در حالیه که هر کسی که PC داشته باشه میتونه با دانلود کردن کرک به سادگی بازی ای رو که نـخریده بازی کنه.

این داستان باعث شده که خیلی از شرکتهای سازنده ی گیمهای PC، گیمهاشون رو هم برای PC و هم برای کنسولها بدن بیرون و این قضیه باعث شده کیفیت گیمها بیاد پایین (کنسولیزه شدنِ بازیها :(). ببینید خودِ Epic اخیراً درباره ی اشکالاتی که طرفداران سری Unreal Tournament به بازی UT3 وارد میکردن، چی گفته:

Epic Games feels that one of the biggest issues with the recently released Unreal Tournament 3 is that due to the inclusion of console-friendly features (necessary for the title's PlayStation 3 version), the game lacks a lot of necessary polish

منبع: اینجا

این چیزیه که دو تا افراد خودِ Epic Games توی GDC 2008 درباره ی UT3 گفته بودن! میدونید که UT جزو گیمهای مهم PC به شمار میاد و این در حالیه که UT3 توی هفته های اول فروشی کمتر از 100,000 کپی داشته.

کریس تیلور (Chris Taylor) که رئیس Gas Powered Games و طراح Dungeon Siege و Supreme Commander هست، اخیراً توی Game Developers' Conference 2008 در این ارتباط صحبتهایی کرده و در توجیه اینکه گیم استراتژی خودشون (Supreme Commander) رو برای XBox 360 هم میدن، اینطور میگه که ما این تصمیم مناسبی به نظر میاد که گیم خودتون رو برای پلترفُرمی بدید که Pirate خور نمیشه!

این یعنی اینکه خود PC بازها هستن که دارن این بلا رو سر گیمهای محبوبشون میارن و باعث میشن سازنده ها به کنسولها هم فکر کنند :(

Chris Taylor توی قسمت دیگه ای از صحبتهاش میگه راه نجات PC Gaming از این وضعیتی که الان بهش دچار شده اینه که همه ی شرکتها رو بیارن به کنترل کپی نبودنِ گیمها از طریق آنلاین و یا وصل شدنِ بازیکنها به ســِرور اصلی بازی (مثل MMO ها). به این ترتیب میتونیم اوضاع اقتصادی این صنعت رو بهتر کنیم و حتی گیمها رو با قیمت پایینتری عرضه کنیم! ما دیگه توانایی این رو نداریم که بازی بسازیم و مجانی در اختیار همه قرار بدیم!

Chris Taylor:
PC gaming isn't dead. PC gaming – the old model – probably is. Secure PC gaming is the future – it's going to thrive and we've all got to get on that

حالا نظرتون درباره ی این قضیه چیه؟ ما توی ایران تقریباً چیزی به اسم گیم اُریجینال نداریم و ماشالا همه یه پا Pirate هستیم :biggrin1: اگه یه روزی واقعاً همه ی شرکتها این قضیه رو پیاده کنن و گیمهاشون رو جوری بسازن که کـِرک کردن اونها معنی نداشته باشه، چند نفر از کسایی که الان اینجا PC بازی میکنن باز هم به PC وفادار میمونن؟ شاید اون موقع معلوم بشه که چه کسی واقعاً PC Gaming رو دوست داره و ارزش گیمهاش رو میدونه، و چه کسی به گیمها فقط به عنوان یه دیسک 1000 تومنی نیگا میکنه که میگیریش و یه ساعت بازی میکنی و میندازیش کنار!

آخرین ویرایش:

R.I.P

Father
کاربر سایت
Jun 5, 2006
3,217
محمد جان من نمیدونم بحثت سره چیه:D
میخوای بگی مایکروسافت از سونی بهتره؟ میخوای بگی کنسول از پی سی بهتره؟
خوب باشه حرف شما...بذار این تاپیک راه خودش رو دنبال کنه...ببخشید که اینو میگم ولی شما پی سی باز نبودین و نمیدونین جریان چی بوده...هر کسی که با پی سی بازی کنه پی سی باز نمیشه.بحث این تاپیک هم اصلا بحث مقایسه بین کنسول و پی سی نیست...چرا ناراحت میشی میگن بازیها کنسولیزه شدن؟
خوب اینجور بازیها حال پی سی باز های واقعی رو بهم میزنه...اینجا بحثش کلا چیز دیگست.اگر و اما هم مهم نیست که 360 نبود چی میشد یا پی سی نبود چی میشد...الان وضعیت اینه...این تاپیک هم به قول خود حمید حالت خبر رسانی داشت جچون کسی نمیتونه صنعتش رو نجات بده;)
از این به بعد پست های بی ربط و منحرف کننده ی تاپیک پاک میشه و با کاربران خاطی برخورد جدی میشه.

آخرین ویرایش:

TRUTH

کاربر سایت
Sep 7, 2006
538
محمد جان من نمیدونم بحثت سره چیه:D
میخوای بگی مایکروسافت از سونی بهتره؟ میخوای بگی کنسول از پی سی بهتره؟
خوب باشه حرف شما...بذار این تاپیک راه خودش رو دنبال کنه...ببخشید که اینو میگم ولی شما پی سی باز نبودین و نمیدونین جریان چی بوده...هر کسی که با پی سی بازی کنه پی سی باز نمیشه.بحث این تاپیک هم اصلا بحث مقایسه بین کنسول و پی سی نیست...چرا ناراحت میشی میگن بازیها کنسولیزه شدن؟
خوب اینجور بازیها حال پی سی باز های واقعی رو بهم میزنه...اینجا بحثش کلا چیز دیگست.اگر و اما هم مهم نیست که 360 نبود چی میشد یا پی سی نبود چی میشد...الان وضعیت اینه...این تاپیک هم به قول خود حمید حالت خبر رسانی داشت جچون کسی نمیتونه صنعتش رو نجات بده;)
از این به بعد پست های بی ربط و منحرف کننده ی تاپیک پاک میشه و با کاربران قاطی برخورد جدی میشه.

سلام عزیزم

همه هدف من تو این تاپیک اینه که ثابت کنم 360 و کلا کنسولها باعث نشدن که بازی های pc کنسولیزه بشن بلکه این تقصیر خود pc بازها هست که با نرم افزار دزدی این بلا رو سر pc در اوردن شما ببین هیچ بازی اختصاصی نمیتونه رو pc دوام بیاره مگه اینکه انلاین باشه و این والا به خدا تقصیر کنسولها نیست که شما همه کاسه کوزه هارو گردن 360 و ماکروسافت میندازین!
منظورم از اون سوال اگه 360 نبود چی میشد هم این بود که از طریق برهان خلف ثابت کنم که 360 تقصیر کار نیست که کسی جواب منطقی نداد!
پ.ن:مثل اینکه کسی اینجا نمیخواد قبول کنه هر چی سر pc اومده تقصیر خودتونه منم دیگه پافشاری نمیکنم رو حرفم شما هر چی دوست دارید بندازید گردن 360 و ماکروسافت اصلا فکر کنید اینا دشمن صنعت pc هستن به من چه!!!!:biggrin1:

R.I.P

Father
کاربر سایت
Jun 5, 2006
3,217
سلام عزیزم

همه هدف من تو این تاپیک اینه که ثابت کنم 360 و کلا کنسولها باعث نشدن که بازی های pc کنسولیزه بشن بلکه این تقصیر خود pc بازها هست که با نرم افزار دزدی این بلا رو سر pc در اوردن شما ببین هیچ بازی اختصاصی نمیتونه رو pc دوام بیاره مگه اینکه انلاین باشه و این والا به خدا تقصیر کنسولها نیست که شما همه کاسه کوزه هارو گردن 360 و ماکروسافت میندازین!
منظورم از اون سوال اگه 360 نبود چی میشد هم این بود که از طریق برهان خلف ثابت کنم که 360 تقصیر کار نیست که کسی جواب منطقی نداد!
پ.ن:مثل اینکه کسی اینجا نمیخواد قبول کنه هر چی سر pc اومده تقصیر خودتونه منم دیگه پافشاری نمیکنم رو حرفم شما هر چی دوست دارید بندازید گردن 360 و ماکروسافت اصلا فکر کنید اینا دشمن صنعت pc هستن به من چه!!!!:biggrin1:

اقا بحث اصلی تاپیک هم همین بود:D کسی حرفی از کنسول ها نزد...همه گفتن دلیلش دزدی بازی ها بود.

Radian

کاربر سایت
Mar 28, 2007
122
خب مگه الان XBOX 360 دچار پدیده ی کپی خوردگی نشده ؟

در ثانی از اون نظر وضع PC بهتره برای سازندگان ، چرا که شما در 360 میتونین به راحتی با بازی

کپی آن لاین بازی کنین ، این در حالیه که برای PC جز در چند عنوان محدود همچین امکانی وجود

نداره .

Death Proxy

مدیر انجمن
Mar 7, 2006
3,685
نام
محمد طالبیان
خب مگه الان XBOX 360 دچار پدیده ی کپی خوردگی نشده ؟

در ثانی از اون نظر وضع PC بهتره برای سازندگان ، چرا که شما در 360 میتونین به راحتی با بازی

کپی آن لاین بازی کنین ، این در حالیه که برای PC جز در چند عنوان محدود همچین امکانی وجود

نداره .
یه نکته ای هست اینه که خارج مثل ایران نیست که هر بچه مچه ای بره یه مغازه بزنه کنسول کپی خور کنه تو خارج با این افراد برخورد میشه و هر کسی هم اینقدر اطلاعات نداره که بتونه کنسول خودشو کپی خور کنه در نتیجه این کپی کاری فقط تو کشور هایی مثل ایران فراگیره ولی PC چون از نظر سخت افزاری نیازی به کپی خور شدن نداره و اجرای بازی کپی روش آسونه هه جا با نسخه کپی بازی میکنن

TyRaX

موجودی خوشحال
کاربر سایت
Oct 21, 2005
1,824
نام
پارسیا
خوب اینجا رو هم ببینید بد نیست
Games of 2008 : reasons why it’s worth to be a PC gamer

لیست بعضی از بازیهای سال 2008 برای PC.
البته اظهر من الشمس است که PC Gaming مُرده ولی خوب لینک مناسبیه.

نکته ای که با دیدن adventure های point & click به ذهنم رسید این بود که یک Adventure درست حسابی مثل Sam&Max چقدر میتونه با کنترلر Wii خوب از کار دربیاد (که وقتی فکر کردم دیدم خوب همین مساله قراره اتفاق بیفته :D)

نکته دیگه : indie ها یا Independent Developer ها (دوستان مستقل . شرکتهای کوچک که حمایت مالی یک publisher رو ندارند. مثلا بر و بچه های دانشجو که میشنند و یک بازی کوچک ولی با نوآوری فوق العاده بالا مینویسند ) راهی به جز عرضه کارشون روی PC ندارند. چون کنسول ها تقریبا هیچ چیز مجانی ندارند (از مثالهای این زمینه استقبال میشود) مثال بارزش هم Portal . که تیم ابتدا خودش رو با یک بازی ساده مطرح کرد و بعد این ایده توسط Valve به portal تبدیل شد.

راستی Crayon Physics رو حتماً !!!!!!! بازی کنید .. واقعا شاهکاره :D

HamidoOs

کاربر سایت
Jun 28, 2007
1,073
نام
حمید
و اما بشنوید از نظریات یه بابایی به اسم Nolan Bushnell که موسس شرکت Atari ــه.

Bushnell گفته که راه مبارزه با سرقت نرم افزاری گیمها اینه که یه چیپستِ مخصوص برای این کار روی مادربوردها تعبیه بشه تا CDKey ها کاملاً چک بشن تا ملت نتونن با پخش کردن CDKey و کرک کردن، گیمها رو در اختیار بقیه قرار بدن! به این ترتیب حتی شاهد فروش بازیها توی آسیا و هند هم خواهیم بود!

Kourosh

مدیر انجمن
Sep 25, 2005
4,532
نام
کورش
برای کسانی که توان خرید supreme commander اورجینال رو دارن اتفاقی نمی افته :biggrin1: ولی یکی مثل من که جونش به بازیهای کپی بستست گرون تموم میشه اگه این قضیه جدی باشه

HamidoOs

کاربر سایت
Jun 28, 2007
1,073
نام
حمید
برای کسانی که توان خرید supreme commander اورجینال رو دارن اتفاقی نمی افته :biggrin1: ولی یکی مثل من که جونش به بازیهای کپی بستست گرون تموم میشه اگه این قضیه جدی باشه
هائوون؟ تیکه ننداز :biggrin1:
خودم خفن دارم پایرت خور میکنم! حالا به زور و به کمک لطف دوستان تونستم یه SupCom رو جور کنم، اگه قرار باشه فقط اوریجینال بخریم، منم تعداد گیمهام خیلی محدودتر خواهد شد.

اما از اون طرفه اگه میشد گیمها رو مثل آدم آنلاین بازی کنم، خو حتماً خیلی چیزای دیگه رو هم اوریجینالشون رو گیر میاوردم. منظورم اینه که درسته که ما داریم گیمها رو 2000 تومن میخریم اما چون آنلاین نمیتونیم بازی کنیم، بیشتر لذتی رو که باید از این گیمها ببریم، نمیبریم!

Sweet Jesus

کاربر سایت
Oct 11, 2007
3,036
نام
امیر آزاد
بله، Doug Lombardi از Valve گفته : ما به داستانهای درباره مرگ PC Gaming میخندیم !
ایشون گفتن بازیهای PC فروشش اگه از بازیهای کنسولهای نسل جدید بیشتر نباشه ، کمتر هم نیست.
تو این 10 سالی که از انتشار اولین بازیمون میگذره ، ما تابحال در وضعیتی بهتر از این نبودیم ، چه از لحاظ مالی ، چه از بقیه جهات. وقتی Half Life منتشر شد ما 20 نفر بودیم و الان 160 نفریم. ما از PC پول بدست میاریم !
:D بسیار عالی

Radian

کاربر سایت
Mar 28, 2007
122
هائوون؟ تیکه ننداز :biggrin1:
خودم خفن دارم پایرت خور میکنم! حالا به زور و به کمک لطف دوستان تونستم یه SupCom رو جور کنم، اگه قرار باشه فقط اوریجینال بخریم، منم تعداد گیمهام خیلی محدودتر خواهد شد.

اما از اون طرفه اگه میشد گیمها رو مثل آدم آنلاین بازی کنم، خو حتماً خیلی چیزای دیگه رو هم اوریجینالشون رو گیر میاوردم. منظورم اینه که درسته که ما داریم گیمها رو 2000 تومن میخریم اما چون آنلاین نمیتونیم بازی کنیم، بیشتر لذتی رو که باید از این گیمها ببریم، نمیبریم!

خوب آخه نکته اینجاست که با پینگ های در آفساید ! که وقتی مثلا پینگت میشه 250 خوشحالی

که به به چه چه ، چه پینگ پایینی !!!! واقعا نسخه ی اوریجینال گرفتن واسه آنلاین زیادمعنی نمیده

میده ؟

HamidoOs

کاربر سایت
Jun 28, 2007
1,073
نام
حمید
خوب آخه نکته اینجاست که با پینگ های در آفساید ! که وقتی مثلا پینگت میشه 250 خوشحالی که به به چه چه ، چه پینگ پایینی !!!! واقعا نسخه ی اوریجینال گرفتن واسه آنلاین زیادمعنی نمیده
میده ؟
آها خو منم دارم همینو میگم. الان یه مشکل ما اینه که شرکتهای بازی سازی اصلاً هیچ توجهی به کشوری مثل ایران که 99.99% گیمهایی که توش به فروش میره غیر قانونیه، ندارن! البته خو 100 درصد منطقی هم هست. اگه اونا توجهی به ما داشتن، شاید یه فکری برای پینگِ ما هم میشد و بازی اوریجینال خریدن بیشترمعنی پیدا میکرد. البته این فقط یه خیل باطله :biggrin1:

راستی این SupCom رو هم که من گرفتم، احتیاجی به پینگ پایین نداره :)

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر