راهی برای نجات PC Gaming؟

همونطور که میدونید توی این چند سال اخیر فروش بازیهای PC خیلی اُفت داشته و این باعث نگرانی خیلی از دوستداران PC Gaming شده. حتی سازندگانی که فقط برای PC گیم میساختن الان دارن کم کم برای کنسولها هم گیم میسازن. قبل از اینکه طرفداران کنسول بیان اینجا وشروع کنن به کـُرکـُری خوندن، این دو سه خط رو هم بخونن بد نیست:

این فروش کم و این رو آوردن به کنسولها به خاطر بهتر بودنِ کنسولها نیست، بلکه به خاطر سرقت نرم افزاری گیمهای کامپیوتر (PC game piracy) ـــه که داره شدیداً به این صنعت لطمه وارد میکنه. میدونید که توی خیلی از کشورهای دیگه به این صورت نیست که کنسول رو به راحتی دستکاری کنن و بازیهای کپی توش بذارن، یعنی میخوام بگم توی اکثر کشورها ملت حتی اگه بخوان هم نمیتونن بازیهای کپی بازی کنن بنابراین همه میرن بازی اُریجینال میخرن و به همین خاطر سرقت نرم افزاری زیاد به کنسولها لطمه نمیزنه. این در حالیه که هر کسی که PC داشته باشه میتونه با دانلود کردن کرک به سادگی بازی ای رو که نـخریده بازی کنه.

این داستان باعث شده که خیلی از شرکتهای سازنده ی گیمهای PC، گیمهاشون رو هم برای PC و هم برای کنسولها بدن بیرون و این قضیه باعث شده کیفیت گیمها بیاد پایین (کنسولیزه شدنِ بازیها :(). ببینید خودِ Epic اخیراً درباره ی اشکالاتی که طرفداران سری Unreal Tournament به بازی UT3 وارد میکردن، چی گفته:

Epic Games feels that one of the biggest issues with the recently released Unreal Tournament 3 is that due to the inclusion of console-friendly features (necessary for the title's PlayStation 3 version), the game lacks a lot of necessary polish

منبع: اینجا

این چیزیه که دو تا افراد خودِ Epic Games توی GDC 2008 درباره ی UT3 گفته بودن! میدونید که UT جزو گیمهای مهم PC به شمار میاد و این در حالیه که UT3 توی هفته های اول فروشی کمتر از 100,000 کپی داشته.

کریس تیلور (Chris Taylor) که رئیس Gas Powered Games و طراح Dungeon Siege و Supreme Commander هست، اخیراً توی Game Developers' Conference 2008 در این ارتباط صحبتهایی کرده و در توجیه اینکه گیم استراتژی خودشون (Supreme Commander) رو برای XBox 360 هم میدن، اینطور میگه که ما این تصمیم مناسبی به نظر میاد که گیم خودتون رو برای پلترفُرمی بدید که Pirate خور نمیشه!

این یعنی اینکه خود PC بازها هستن که دارن این بلا رو سر گیمهای محبوبشون میارن و باعث میشن سازنده ها به کنسولها هم فکر کنند :(

Chris Taylor توی قسمت دیگه ای از صحبتهاش میگه راه نجات PC Gaming از این وضعیتی که الان بهش دچار شده اینه که همه ی شرکتها رو بیارن به کنترل کپی نبودنِ گیمها از طریق آنلاین و یا وصل شدنِ بازیکنها به ســِرور اصلی بازی (مثل MMO ها). به این ترتیب میتونیم اوضاع اقتصادی این صنعت رو بهتر کنیم و حتی گیمها رو با قیمت پایینتری عرضه کنیم! ما دیگه توانایی این رو نداریم که بازی بسازیم و مجانی در اختیار همه قرار بدیم!

Chris Taylor:
PC gaming isn't dead. PC gaming – the old model – probably is. Secure PC gaming is the future – it's going to thrive and we've all got to get on that

حالا نظرتون درباره ی این قضیه چیه؟ ما توی ایران تقریباً چیزی به اسم گیم اُریجینال نداریم و ماشالا همه یه پا Pirate هستیم :biggrin1: اگه یه روزی واقعاً همه ی شرکتها این قضیه رو پیاده کنن و گیمهاشون رو جوری بسازن که کـِرک کردن اونها معنی نداشته باشه، چند نفر از کسایی که الان اینجا PC بازی میکنن باز هم به PC وفادار میمونن؟ شاید اون موقع معلوم بشه که چه کسی واقعاً PC Gaming رو دوست داره و ارزش گیمهاش رو میدونه، و چه کسی به گیمها فقط به عنوان یه دیسک 1000 تومنی نیگا میکنه که میگیریش و یه ساعت بازی میکنی و میندازیش کنار!

آخرین ویرایش:

789

کاربر سایت
Oct 17, 2005
846
نام
رامتین
خوب من خودم با کنسول ها مخالف نیستم. خودم دوران بچگیم رو با کنسول ها گذروندم. اما با کامپیوتر یه حساب دیگه دارم. من نمیتونم هیچ وقت دست از سره این موجود عزیز بردارم. از زمانی که کامپیوتر داشتم و بازی میکردم تا اینکه کشش نداشت و 360 گرفتیم تا اینکه به باد فنا رفت با توجه به کارم رفتم یه لپ تاپ خریدم که اونم به باد رفت. دوباره رفتم یکی دیگه گرفتم ولی دیگه دستم خالی بود و نمیتونستم روی یه نوت بوک با قابلیت اجرای بازی های به صورت خوب اشاره کرد. اما هنوز هم HALF LIFE رو بازی میکنم و لذت میبرم. به نظره من شرکت ها باید روش های قفل گذاریشون رو عوض کنند. همیشه هم گزیده انتخاب کردم تو خرید بازی. اما این خبر خیلی ناراحتم کرد.

Bianconeri

کاربر سایت
Feb 25, 2008
611
نام
مهران
آقا چه وضعیه؟؟؟؟تکلیف ما PC دارها چیه؟؟؟/:mad:
ما حق نداریم بهترین بازی سال یعنی GTA VI را بازی کنیم؟آخه چچچچچچچچرررررررررررراااااااا؟:(

تو رو خدا یکی بیاد و بگه که این بازی برای PC هم خواهد آمد؟؟اون فرشته نجات کجاست؟؟

این شوخی بود خیلی جدی نگیرین اما جدی برای PC نمیاد؟

HamidoOs

کاربر سایت
Jun 28, 2007
1,073
نام
حمید
به نظر من اصلا نباید واسه pc بازی بسازند چونکه دم به دقیقه یه بازی می آد با گرافیک 1000000 و رم 1000000000 آخه ما پول از کجا بیارم هی سیستمو ارتقا بدیم.:((
همون بهتر که واسه کنسول ها بیاد :mad:
هر کسی یه سلیقه ای داره!
شماها هــِی میگید PC مشکلش اینه که کنسولها قیمت پایینتری دارن ولی راحتتر بازیها رو اجرا میکنن. اما داستان اینه که به نظر من مشکل بازیهای کنسول، گرافیک نیست، خودِ گیم پلی ــه!
اینی که من از PC خوشم میاد به خاطر اینه که گیمهاش یه مقدار... چه جوری بگم... پخته تره. اولاً که حاضر نیستم موس و کیبورد رو با هیچ چیز دیگه ای عوض کنم، ثانیاً برای خیلی از گیمهای PC این امکان گذاشته شده که خود جماعت بازیکنها براش چیزای اضافه بسازن، یا مثلاً Replay های بازیهاشون (Demo ها) رو بدن بقیه ببینن، توی انجمنها بحث کنن و...

اگه کسی با این چیزا حال نمیکن، خو میتونه کنسول بازی کنه لذتشو ببره! اما گیم پلیِ کنسولی رو به PC تحمیل نکنه! (به خصوص First Person ها و RPG ها)

کلاً بحث سر گرافیک نیست، سر گیم پلی ـــه.

HamidoOs

کاربر سایت
Jun 28, 2007
1,073
نام
حمید
یه سوال دارم می خوام جوابمو بدی
DMC 3 رو که حتما بازی کزدی خب حالا بگو با دسته یا با کی برد.
من که نصفه بود جها هاش با کی برد بقیه با دسته یعنی دسته تو دست راستم بود و کی برد تو دست چپم خب این کجاش خوبه ؟؟؟
نه اتفاقاً بازی نکردم چون خیلی کم پیش میاد که گیم Third Person بازی کنم. DMC هم یه بازی کنسولیه و بعید نیست روی کنسول بازی کردنش راحتتر باشه، اما خو چی کار کنم حالا مثلاً؟ :biggrin1:

اصلاً سازنده ها تا دلشون میخواد اونقدر گیم سوم شخص همزمان برای کنسول و PC بــِدن بیرون که جونــِشون در آد، اما منظور از این تاپیکی که من راه انداختم بیشتر سه ژانر FPS و RTS و RPG ـــه، سه ژانری که به نظر من روی کنسول زیاد جالب نیستن.

Death Proxy

مدیر انجمن
Mar 7, 2006
3,685
نام
محمد طالبیان
حمید خودتو ناراحت نکن کلا این مشکل گیمر های(pro):biggrin1: هست که وقتی یه بازی مثل diablo میزاری جلوشون میگن اه اینم شد بازی با اون گرافیک 2Dــش ولی وقتی یه بازی 360 میزاری جلوشون کلی حال میکنن:(

John.Cena

کاربر سایت
Apr 30, 2008
476
نام
کورش
حمید خودتو ناراحت نکن کلا این مشکل گیمر های(pro):biggrin1: هست که وقتی یه بازی مثل diablo میزاری جلوشون میگن اه اینم شد بازی با اون گرافیک 2Dــش ولی وقتی یه بازی 360 میزاری جلوشون کلی حال میکنن:(
یعنی شما میگی بازی های pc اصلا خب نیست از لحاظ کیفیت؟؟؟:confused::confused::confused:

Skychaser

The Betrayer
مدیر انجمن
Apr 15, 2006
5,269
نام
جواد محسنی
یعنی شما میگی بازی های pc اصلا خب نیست از لحاظ کیفیت؟؟؟:confused::confused::confused:
منظور خیلی واضح بود اونی باید میفهمید،فهمید :laughing:

Allurea

کاربر سایت
Jun 11, 2006
1,485
Spore, Mass Effect PC to Require Periodic Online Validation
خوب امروز یه خبرایی تو BioWare forums شده.مثل اینکه میخوان یه قفل های امنیتی مثل Bioshock رو Mass Effect و Spore قرار بدن.بعد از اکتیو کردن SecuROM شروع میکنه به چک کردن که ببینه وضعیت cd key چجوریاس و اگه مشکل داشت بن میکنه.البته در مورد spore که از خدامه کرک نشه چون واقعا کلی کار کردن و عنوان دوست داشتنییه و واقعا بهش امیدوارم.EA که برای بازی هاش دیگه key maker ساختن:laughing:.ببینیم اینبار چه میکنه.
------------------------------------------
یه برادری هم به اسم Daniel امروز یه مقاله نوشته که توضیح داده زیر پا گذاشتن قانون کپی رایت کار زشتیه.نکنید اینکارارو:).ایشون گفت pc gaming هنوز نمرده و در آخر پیغام اخلاقی داده.
It’s time to show your strength for PC Gaming, not hide behind the excuse of piracy.
این مقاله رو از اینجامیتونید بخونید.البته بجز یسری حرف های تکراری که تو گوش ماها نمیره چیز جدیدی نگفته.

آخرین ویرایش:

Skychaser

The Betrayer
مدیر انجمن
Apr 15, 2006
5,269
نام
جواد محسنی
وب امروز یه خبرایی تو BioWare forums شده.مثل اینکه میخوان یه قفل های امنیتی مثل Bioshock رو Mass Effect و Spore قرار بدن.بعد از اکتیو کردن SecuROM شروع میکنه به چک کردن که ببینه وضعیت cd key چجوریاس و اگه مشکل داشت بن میکنه.
اگر مثل Bs باشه که فکر کنم 2 روزه دخلش رو بیارن :D چون تجربه شده دیگه :D
دلمون رو خوش کرده بودیم آخر ماه mass effect بازی کنما :D

HamidoOs

کاربر سایت
Jun 28, 2007
1,073
نام
حمید
Roy Taylor یکی از رؤسای nVidia طی مصاحبه ای با Eurogamer در اتباط با همین قضایا اینجوری میگه:

«یکی از چیزایی که برای من خیلی ناامید کننده است اینه که اکثر PC بازها کِسایی که گیمهای بزرگ میسازند رو خیلی دوست دارند و نسبت به اونها احساسات شدیدی دارند. اگه از هر PC باز بپرسی نظرت درباره ی John Carmack چیه، میگه اون یه قهرمانه! نظرت درباره ی Tim Sweeny چیه؟ یه قهرمانه! Ken Levine یه قهرمانه. اما متاسفانه تعداد زیادی از همین افراد از این قهرمانها دزدی میکنند. من این رو درک نمیکنم!»

Roy Taylor در ادامه ی حرفهاش، راه مبارزه با این افراد (یعنی مثلاً اکثرِ ما ها :biggrin1:) رو در این میدونه که شرکتها بیشتر رو به کنترل دیجیتالی محصولات خودشون بیارن، یعنی همین چک کردن Key ها از طریق اینترنت، و همچنین ارتقای همون گیم بعد از ارائه ی گیم به بازار، برای کسایی که به طور قانونی اون بازی رو خریدن. یعنی بعد از ارائه ی خودِ بازی، مرتب پَچ و Expansion Pack و Mod Pack و... در اختیار کسایی که بازی رو به صورت قانونی خریدن قرار بــِدن.

این داستان CD Key ـــه Mass Effect هم در همین راستاست. مثل اینکه قراره اینجوری بشه که هر 10 روز یه بار باید CD Key ــه بازی به صورت آنلاین چـِک بشه :biggrin1:

منبع: EuroGamer

Death Proxy

مدیر انجمن
Mar 7, 2006
3,685
نام
محمد طالبیان
این داستان CD Key ـــه Mass Effect هم در همین راستاست. مثل اینکه قراره اینجوری بشه که هر 10 روز یه بار باید CD Key ــه بازی به صورت آنلاین چـِک بشه
مثل اینکه دیگه باید بریم تو کار Orginal:cheesygri
پ.ن:حمید COHـــت رو میفروشی؟:biggrin1:

Sweet Jesus

کاربر سایت
Oct 11, 2007
3,036
نام
امیر آزاد
حالا خودمونیم وقتی یه بازی رو نصب می کنید رو سیستم با کیفیت خیلی بد نشون می ده چه حالی پیدا می کنید؟
Recommended System Requirements رو بررسی میکنیم و قبل از اجرای بازی تنظیماتش رو میزاریم رو High ( = خفن :D ) و ضمنا با یه کارت گرافیک که با بیوگاز کار میکنه نمیریم Crysis اجرا کنیم !
یه سوال دارم می خوام جوابمو بدی
DMC 3 رو که حتما بازی کزدی خب حالا بگو با دسته یا با کی برد.
من که نصفه بود جها هاش با کی برد بقیه با دسته یعنی دسته تو دست راستم بود و کی برد تو دست چپم خب این کجاش خوبه ؟؟؟
برادر پورت نکنن :D مگه زدنشون ؟ بازی رو برا کنسول طراحی کردن خب معلومه رو کیبورد ( واویلا ! شونصد تا دکمه داره ! ) ضعیف جواب میده !

mohsenfff

کاربر سایت
Jan 25, 2006
242
نام
محسن
اشتباه نکنید کامپیوتر رو هم میشه به عنوان یک کنسول نگاه کرد ولی کنسولی که از لحاظ گرافیک و کنترل با کنسول های دیگه فرق میکنه . کامپیوتر کنسولی است که قابلیت ارتقا سخت افزاری و نرم افزاری را دارد . در صورتی که کنسول های دیگه فقط قابلیت ارتقا نرم افزاری را دارند .
در مورد کنترل هم کامپیوتر هم میتونه از موس و کیبورد در بازیهای شوتر استفاده کنه و هم از دسته در بازیهای مثل فوتبال ، ماشینی ، هواپیمایی، و کلا شما بازی رو پیدا نمیکنید که احتیاج به دسته داشته باشه ولی ساپورت نشه .
در ضمن اینکه تعداد عناوینی که برای کامپیوتر میاد به مراتب بیش از عناوین انحصاری کنسول ها است حال آنکه در بازیهای مشترک بین کنسول و کامپیوتر بازیهای کامپیوتر از گرافیک بالاتری هم برخوردارند. در ضمن پولی که شما برای خرید بازیهای کامپیوتر میدید به مراتب خیلی کمتر از کنسول ها است . با این همه مزایا دیگه به کامپیوتر ایراد نگیرید

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر