خرید مانیتور و TV های مناسب برای PS5

با سلام خدمت دوستان عزیز

با توجه به اینکه کنسول های نسل جدید دارند وارد بازار می شوند و اینکه استانداردهای جدیدی را وارد عرصه می کنند لازم دیدم این تاپیک رو ایجاد کنیم تا در مورد تلویزیون های سازگار و هماهنگ با این کنسول با یکدیگه بحث و تبادل نظر کنیم
ویژگی های تصویری نسل جدید خروجی تصویر با کیفیت 4k و 8k هستش و همچنین استاندارد جدید hdmi 2.1 هستش
خب تقریبا دیگه همگی با استاندارد های 4k و 8k َنا هستیم و میدونیم که 4k یعنی رزولوشن تصویر با کیفیت 3840X 2160 هستش و 8K رزولوشن 7680X 4320 هستش
اما ورودی HDMI 2.1 چیست و به چه دردی میخورد ؟

ویژگی های HDMI 2.1
2.png

استاندارد HDMI 2.1 دارای پهنای باند خیره کننده 48 گیگابیت در ثانیه است که می‌تواند اقدام به پخش تصاویر 4K با نرخ 120 فریم در ثانیه کرده و تصاویر 8K را نیز با نرخ 60 فریم در ثانیه منتقل سازد. این در حالی است که این درگاه از VRR, eARC, QMS و ALLM در کنار استانداردهای دالبی و HDR پشتیبانی می‌کند. انتقال این حجم از اطلاعات تنها از عهده درگاه HDMI 2.1 برخواهد آمد.
رخی از ویژگی‌های HDMI 2.1 را می‌توان در کنترلرهای HDMI 2.0 مستقر در تلویزیون‌ها فعال کرد. در نتیجه برخی از کمپانی‌ها با استفاده از این مسئله ادعا می‌کنند که تلویزیون آنها از درگاه HDMI 2.1 به صورت کامل پشتیبانی می‌کند که این مسئله یک فریب تبلیغاتی است. در ادامه به سراغ تلویزیون‌هایی خواهیم رفت که به صورت استاندارد و واقعی، از درگاه HDMI 2.1 پشتیبانی می‌کنند.

تلویزیون های شرکت سامسونگ:

Samsung Q950TS
Samsung Q900TS
Samsung Q950R / Q900RB
Samsung Q800T
Samsung Q95T
Samsung Q90T
Samsung Q80T
Samsung Q70T

تلویزیون های شرکت Vizo:

تمامی OLEDهای تولید شده در سال 2020
سری P و Quantum X 2020

تلویزیون های شرکت ال جی:

LG RX/ZX
LG WX/GX
LG CX/BX
LG NANO99/ LG NANO97/ LG NANO90/ LG NANO90/ LG NANO85
LG R9/Z9/W9/E9/C9/B9
LG SM99/SM98/SM95

تلویزیون های شرکت سونی:

Sony X900H / XH900
Sony Z9G / ZG9

تلویزیون های شرکت TCL:

TCL X915

با توجه به اینکه ورودی HDMI 2.1 یک امکان جدید رو برای شما به ارمغان میاره باید اشاره کرد که خرید تلویزیون هایی با این ورودی هیچ گونه الزامی برای نسل جدید نداشته و شما با همان HDMI 2.0 هم براحتی و بدون مشکل می توانید نسل جدید را تجربه کنید

کدام یک از تلویزیون های بازار را بخریم که پنل بهتری داشته باشد ؟ OLED - QLED - IPS - TFT - VA ?

خب شاید برای شما هم همین سوال پیش آمده باشد که کدوم پنل برای ما مناسب تر است ؟

هر کدام از این پنل ها مزایا و معایب خود را دارند و شما باید بسته به سلیقه ی خود انتخاب کنید . اگر بخواهیم در مورد هر کدام بحث بکنیم مطلب خیلی طولانی میشه فقط نکات کمی رو در موردشمون میگم خودتون بر اساس نیاز خودتون انتخاب کنید

صفحات OLED

از بهترین نمایشگر ها هستند که کنتراست تصویر بالا و و وضوح بالایی دارند همچنین نمایش رنگ مشکی و عمق رنگ مشکی را بخوبی نمایش می دهند ، زاویه ی دید خوبی دارند و مناسب تماشای فیلم و بازی هستند

اما ایرادات این نوع نمایشگر

ریسک BURN IN یا سوخته شدن نمایشگر پنل بر اثر استفاده طولانی مدت یا استفاده از تصاویر ثابت در نمایشگر
عمر کوتاه تر نسبت به صفحات IPS و LED

یک نمونه OLED با صفحه Burn in شده

178594

صفحات QLED

این نمایشگرها نوع از نمایشگرهایی هستند که مشکلات OLED را نداشته ولی در مقابل OLED عمق رنگ مشکی را ندارند ولی باز هم کیفیت عالی و شفافیت خوبی را دارند همچنین غلظت رنگ در این نمایشگرها بالاتر است
مهمترین مزیت QLED ها نسبت OLED ها روشنایی بیشتر آن هاست در صورتی که نور بیشتر رو می پسندید QLED برای شماست

صفحات IPS

178597
مهم ترین مزیت IPS ها زوایای دید آن هاست همانطور که در بالا می بینید نسبت به صفحات TN زوایه دید بهتری دارند همچنین نور پس زمینه آن ها بیشتر است
اما مهم ترین عیب صفحات IPS مشکل نشت نور تصویر است که البته در مدل های جدید بسیار کمتر شده اما همچنان وجود دارد اما نیازی به نگرانی نیست بلکه فقط در صفحات مشکی قابل دید است
لذا اگر در شب بازی میکنید یا فیلم میبینید این پنل مناسب شما نیست

179920

یک مقایسه ساده براتون آماده کردم در مورد اینکه کدوم از تلویزیونها برای ما بهتره oled- qled -va
توی تصویر بالا نگاه کنید
از سمت چپ اولی oled cx هستش دومی q90t سامسونگ و سومی x900h سونی
نکته ی حائز اهمیت این عکس ایرادی هستش که من همیشه توی oled ها و صفحات سوپر امولد میبینم
به نور خورشید و رنگ سفید دقت کنید در oled همون طور که میبینید مشکل عمده صفحات oled خوب نمایش ندادن رنگ سفید است .
هر چقدر در نمایش رنگ مشکی توانا هستد در نمایش رنگ سفید خالص عاجز هستند!
برای سامسونگ بسیار پرنور و برای سونی طبیعی تر هستش بازم بسته به سلیقه ی شماست که چه تلویزیونی میخواهید خرید کنید

:Thumbsup:
تنظیم تلویزیون X900h سونی با بهترین کیفیت و رنگ بندی

تنظیم تلویزیون X900h سونی با بهترین کیفیت و رنگ بندی

خب با توجه به اینکه خیلی از دوستان در صدد خرید X900h شدن لازم دونستم اینجا بهترین تنظیمات رو قرار بدم
خب ابتدا دکمه home رو بزنید وارد Setting گوشه تصویر که شبیه چرخ دهنده هست بشید
به قسمت Display بروید

اول گزینه های Auto Picture Mode و Light Sensor رو غیر فعال کنید

Sony X900H Calibration Settings 8

SDR

این حالت نمایش برای نمایش تصاویر استاندارد یا همون غیر HDR هستش
یادتون باشه حالت Auto Local Dimming رو خاموش کنید میتونید Brightness رو خودتون مطابق دلخواهتون تنظیم کنید اما من روی 40 گذاشتم
کنتراست رو روی 90 و gamma رو روی -2 قرار بدید
Sony X900H Calibration Settings 9

Clarity

Sony X900H Calibration Settings 12

خب Sharpness رو روی 50 بگذارید Reality Creation و Random Noise Reduction و Digital Noise Reduction رو غیر فعال کنید
ای گزینه ها میتونه برای دیدن تصاویر رزولوشن پایین خیلی موثر باشه در صورتی فیلم کیفیت پایین میبینید فعالش کنید اگر ویدئو کیفیت بالا خواستید ببینید غیر فعالش کنید ولی به صورت پیش فرض غیر فعال باشه بهتره

HDR

اگر میخواهید برای HDR تنظیم کنید تلویزیون رو و تصاویر شما خیلی کم نور هستش گزینه های Local Dimming, X-Tended Dynamic Range و Advanced Contrast Enhancer رو روی High تنظیم کنید .
برای فعال سازی 4K 120HZ میتونید بر روی Hdmi مورد نظر رفته و گزینه Enhanced Format رو انتخاب کنید

یادتون باشه حتما باید Tv آپدیت شده باشه !

Motion Settings

خب میرسیم به لذت بخش ترین بخش TV یعنی روان کردن تصاویر که این تلویزیون بنظرم توش بی نظیر بوده
وارد بخش Motion بشید گزینه Motionflow رو انتخاب کنید بگذارید روی حالت Custom و Smoothness رو بگذارید روی MAX و Clearness رو روی 1 قرار بدید
جالبه بدونید تصاویر رو به حدی نرم میکنه که من بازی کربی سوئیچ رو روش تست گرفتم بازی انگار 60 فریم کامل شد در صورتی که خودش 30 فریمه !

White Balance Settings
خب این تنظیم رنگ سفیدی که در 10 بخش هستش رو طبق تصاویر انجام بدید تلویزیون به بهترین حالت خودش میرسه

Sony X900H Calibration Settings 15

Sony X900H Calibration Settings 16

Sony X900H Calibration Settings 17

Sony X900H Calibration Settings 18

Sony X900H Calibration Settings 19

Sony X900H Calibration Settings 20

Sony X900H Calibration Settings 21

Sony X900H Calibration Settings 22

Sony X900H Calibration Settings 23

Sony X900H Calibration Settings 24

Sony X900H Calibration Settings 25

Attachments

• TN-vs-IPS.jpg
    TN-vs-IPS.jpg
    182.4 KB · مشاهده: 64
آخرین ویرایش:

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,224
از نظر کیفیت صدا میگم.
وگرنه مهم نیست صدا بیرون بره یا نه
خوب هدفون هیچ وقت صداش به پاس صدای بوکشلف یا سیستم های خونگی نمی رسه با یک نسبت قیمتی
بعد عدفون های بلوتوثی هم کمی تاخیر صدایی دارن و الا هدفون ارزونی مشابه BUDS+ سامسونگ کیفیت صداش خیلی خوبه(البته حالت گیم مد داره اما همچنان کمی تاخیر حس می شه) البته هدفون سونی قطعا تاخیر کمتری داره چون برای گیم ساخته شده
اگر فرقی نمی کنه یک جفت بوکشلف یا حتی تاور با کیفیت عالی می شه اگر زیاد نمی خواید هزینه کنید توی اسپیکرهای پی سی من ادیفایر پیشنهاد می دم البته این برند بوکشلف هم داره
می تونید خروجی هدفون تی وی یا اپیتیکش بهشون وصل کنید تی وی شما فکر کنم خروجی RC چپ و راست هم داره

mac man

کاربر سایت
Nov 2, 2010
3,505
خوب هدفون هیچ وقت صداش به پاس صدای بوکشلف یا سیستم های خونگی نمی رسه با یک نسبت قیمتی
بعد عدفون های بلوتوثی هم کمی تاخیر صدایی دارن و الا هدفون ارزونی مشابه BUDS+ سامسونگ کیفیت صداش خیلی خوبه(البته حالت گیم مد داره اما همچنان کمی تاخیر حس می شه) البته هدفون سونی قطعا تاخیر کمتری داره چون برای گیم ساخته شده
اگر فرقی نمی کنه یک جفت بوکشلف یا حتی تاور با کیفیت عالی می شه اگر زیاد نمی خواید هزینه کنید توی اسپیکرهای پی سی من ادیفایر پیشنهاد می دم البته این برند بوکشلف هم داره
می تونید خروجی هدفون تی وی یا اپیتیکش بهشون وصل کنید تی وی شما فکر کنم خروجی RC چپ و راست هم داره

کلا نمیخوام هزینه کنم B-)

بوکشلف نمیدونم چیه اما منظورم کیفیت صدای خود تلوزیون هست که خوبه یا هدفون سونی بهتره ؟

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,224
کلا نمیخوام هزینه کنم B-)

بوکشلف نمیدونم چیه اما منظورم کیفیت صدای خود تلوزیون هست که خوبه یا هدفون سونی بهتره ؟
فکر کنم پس برای شما صداش خوبه :D
صدای خوبی نداره اما اگر منظور صدای خر خر یا نویز داره نه صدای تی وی هاش مشکلی از این بابت ندارن اما صدای کیفیتی نداره
قطعا هدفون خیلی بهتره صداش

aidin0000

کاربر سایت
May 19, 2008
726
این پنل های جدید الجی که به اسم متا هستش و جایگزین پنل ex شده گفته میشه تا ۶۰ درصد بیشتر روشنایی تولید میکنه و تا ۲۱۰۰ نیت میرسه...!!!!!ولی در عمل فکر نکنم به این اعداد برسه.
چرا نرسه ؟
میکرو لنز گفته میشه از qoled کیفیت بالا تری داره و قیمت به شدت بالا تر هم سری g3 خواهند داشت
با معرفی محصول زیرو کانت و انتقال 4k 120 هرتز با کمترین تاخیر گل سال رو هم زد تو مدل دیگه ال جی

• Like
Reactions: Persia Tech

hustler

کاربر سایت
Mar 18, 2008
3,140
با توجه به فضای اتاقم همون 43 اینچ برام کافیه و بیشتر جا ندارم تو این رنج فرقی بین ال جی و سامسونگ هست؟
ممنون از راهنماییتون
مشکل اینجاست که تو سایز زیر ۵۵ گزینه ها خیلی محدود و به نسبت ضعیف هستن
بهترین گزینه با توجه به بودجه شما در سایز ۴۳ سامسونگ au8000 یا bu8000 هست

• Like
Reactions: emaad.mir

emaad.mir

کاربر سایت
May 26, 2020
611
مشکل اینجاست که تو سایز زیر ۵۵ گزینه ها خیلی محدود و به نسبت ضعیف هستن
بهترین گزینه با توجه به بودجه شما در سایز ۴۳ سامسونگ au8000 یا bu8000 هست
من این مدل bu8000 رو تو سایت پیدا نکردم به جاش مدل tu رو میاره

Terova

No Trolls
Gold User
Dec 1, 2007
12,955
نام
محمد امین
این TV های ایرانی مثل اسنوا و TCL و جی پلاس و... چیز مناسب گیمی داخلشون پیدا میشه؟

بعد TV تو رنج 20 تومن که 50 یا 55 باشه تو بازار چیزی هست معرفی کنید

reza11

پنج انگشت مثل هم نیستند. به سلایق هم احترام بزاریم
کاربر سایت
Jun 6, 2013
809
نام
رضا
این TV های ایرانی مثل اسنوا و TCL و جی پلاس و... چیز مناسب گیمی داخلشون پیدا میشه؟

بعد TV تو رنج 20 تومن که 50 یا 55 باشه تو بازار چیزی هست معرفی کنید
بهترین تیوی ایرانی تو این رنج قیمت tcl qled c635 هست که تیوی بسیار خوبی هست با رنگ های بسیار خوب و کنتراست خوب و مشکی قابل قبول . من خودم هم تو خونه اقوام باهاش کار کردم و راضی کننده هست. (خودم که با سری 9 سونی و سری 7 و 8 کیولدهای سامسونگ و سری b اولد الجی کار کردم دارم میگم) این تیوی ظاهرا ایرانی هست .قطعات چینی که ماد ایران مونتاژ میکنه. حتما دقت کنید که اگه خواستید بگیرید همین مدل رو بردارید الان مثلا 715 یا c725 هست که به ظاهر جدیدتر هست ولی در اصل مدل قدیمی هست و من در آوردی خود ماد ایران. مدل c635 برای 2022 هست و مشابه مدل شرکت مادر هست که برای اسیا و اقیانوسیه و روسیه تولید شده.اکثر ادیتورها اسیایی و استرالیایی و روسی از اون به عنوان با ارزش ترین تیوی نسبت به رنج قیمت نام بردند. و نسبت به پولی که میدی و سایز تیوی که انتخاب میکنی واقعا ارزش داره. تو این رنج قیمت تو تیوی های سامسونگ و الجی و سونی سایز 55 هیچی نمیتونی پیدا کنی اگه هم باشه امکانات این رو نداره . ( ماشالله بانه ای ها انقدر گرون کردن که اصلا ارزش خرید ندارن دیگه 90 درصد تیوی ها)

Terova

No Trolls
Gold User
Dec 1, 2007
12,955
نام
محمد امین
بهترین تیوی ایرانی تو این رنج قیمت tcl qled c635 هست که تیوی بسیار خوبی هست با رنگ های بسیار خوب و کنتراست خوب و مشکی قابل قبول . من خودم هم تو خونه اقوام باهاش کار کردم و راضی کننده هست. (خودم که با سری 9 سونی و سری 7 و 8 کیولدهای سامسونگ و سری b اولد الجی کار کردم دارم میگم) این تیوی ظاهرا ایرانی هست .قطعات چینی که ماد ایران مونتاژ میکنه. حتما دقت کنید که اگه خواستید بگیرید همین مدل رو بردارید الان مثلا 715 یا c725 هست که به ظاهر جدیدتر هست ولی در اصل مدل قدیمی هست و من در آوردی خود ماد ایران. مدل c635 برای 2022 هست و مشابه مدل شرکت مادر هست که برای اسیا و اقیانوسیه و روسیه تولید شده.اکثر ادیتورها اسیایی و استرالیایی و روسی از اون به عنوان با ارزش ترین تیوی نسبت به رنج قیمت نام بردند. و نسبت به پولی که میدی و سایز تیوی که انتخاب میکنی واقعا ارزش داره. تو این رنج قیمت تو تیوی های سامسونگ و الجی و سونی سایز 55 هیچی نمیتونی پیدا کنی اگه هم باشه امکانات این رو نداره . ( ماشالله بانه ای ها انقدر گرون کردن که اصلا ارزش خرید ندارن دیگه 90 درصد تیوی ها)
ممنون
گویا 120 هرتزش مجازی هست و پنل 60 هرتز هست حالا نمیدونم قضیه این چی میشه و باید 120 حسابش کنیم یا 60؟
بعد روشنای هم 330 نیت هست که نمیدونم در چه رنجی قرار میگیره مثلا در مقایسه با bu8000 سامسونگ؟
و اینکه QLED هست و آیا این پنل مشکل خاصی داره یا نه؟

reza11

پنج انگشت مثل هم نیستند. به سلایق هم احترام بزاریم
کاربر سایت
Jun 6, 2013
809
نام
رضا
ممنون
گویا 120 هرتزش مجازی هست و پنل 60 هرتز هست حالا نمیدونم قضیه این چی میشه و باید 120 حسابش کنیم یا 60؟
بعد روشنای هم 330 نیت هست که نمیدونم در چه رنجی قرار میگیره مثلا در مقایسه با bu8000 سامسونگ؟
کیولد که همون کوانتوم دات هست که هیچ مشکلی نداره اتفاقا رنگ ها به خاطر کیولد بودنش درخشنده تر هستند . روشناییش قابل قبول هست حتی تو محتوای hdr . تو چندتا فیلم و بازی های ps5 تست کردم . پورت hdmi 2.1 هم داره که 120 هرتزش به صورت نرم افزاری یک جورایی اجرا میشه که کاملا نسبت به پنل های 60 هرتز قابل تشخیص هست. حتی یکی از شاخص هایی که این تیوی رو مجزا میکنه نسبت به رقبای مطرح هم قیمت خارجی همین هست. وگرنه تو این رنج قیمت هیچ کدوم از تیوی های 3 برند مطرح پنلشون 120 هرتز نیست. فکر کنم ارزونترین تیوی گیمینگ که 120 هرتز باشه و تو بازار موجوده برای برند الجی نانو 86 هست که 55 حول وحوش 25 24 تو بانه قیمت داره بدون حساب کرایه که اونم پنلش ips هست که مشکلات خودش رو داره. c635 الان 55 حدود 18.5 19 قیمتشه. اگه از برندهای معروف تیوی ارزون مناسب گیمینگ به غیر نانو 86 میخواید که پنلش va باشه 55 سامسونگ کیولد q70 a یا b هست که 27 28 تومن قیمتش هست تو بانه.

.::PUИK::.

کاربر سایت
Mar 28, 2014
8,485
ممنون
ببین میتونی nano 85)86) 50 اینچ گیر بیاری اگه آره اون ارزونترین تیوی 120 هرتزه تو ایران
فکر کنم پنل 50 ش va باشه

yar_66

کاربر سایت
Sep 24, 2011
1,494
نام
مهدی
با این اوضاع دلار من که دیگه نمیتونم چیزی بخرم اینم ک چند ماه پیش خریدم خداروشکر حداقل اندازه پولش کار می‌کنه و همین تاپیک باعث شد ۴کی بخرم و چقدر لذت بخشه
فقط دوستانی که مثل من بودجه محدود دارن اگر پنل VA سامسونگ خواستن بخرن بدونن ضرر نمیکنن فقط باید از روبرو بهش نگاه کنی 😬 مشکی هم راضی کننده ست
به امید روزی که حداقل برای یکسال هیچی گرون نشه بتونیم با دودوتا چهارتا چیزی که می‌خوایم بخریم ، ماه گذشته سر اعتماد به رفیق صد میلیون ارزش پولم یهو بخاطر بالارفتن دلار از بین رفت دلم به همینا خوشه
IMG_20230115_220538_421.jpg
IMG_20230116_020811_co۶py_1600x1200.jpg

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر