خرید مانیتور و TV های مناسب برای PS5

با سلام خدمت دوستان عزیز

با توجه به اینکه کنسول های نسل جدید دارند وارد بازار می شوند و اینکه استانداردهای جدیدی را وارد عرصه می کنند لازم دیدم این تاپیک رو ایجاد کنیم تا در مورد تلویزیون های سازگار و هماهنگ با این کنسول با یکدیگه بحث و تبادل نظر کنیم
ویژگی های تصویری نسل جدید خروجی تصویر با کیفیت 4k و 8k هستش و همچنین استاندارد جدید hdmi 2.1 هستش
خب تقریبا دیگه همگی با استاندارد های 4k و 8k َنا هستیم و میدونیم که 4k یعنی رزولوشن تصویر با کیفیت 3840X 2160 هستش و 8K رزولوشن 7680X 4320 هستش
اما ورودی HDMI 2.1 چیست و به چه دردی میخورد ؟

ویژگی های HDMI 2.1
2.png

استاندارد HDMI 2.1 دارای پهنای باند خیره کننده 48 گیگابیت در ثانیه است که می‌تواند اقدام به پخش تصاویر 4K با نرخ 120 فریم در ثانیه کرده و تصاویر 8K را نیز با نرخ 60 فریم در ثانیه منتقل سازد. این در حالی است که این درگاه از VRR, eARC, QMS و ALLM در کنار استانداردهای دالبی و HDR پشتیبانی می‌کند. انتقال این حجم از اطلاعات تنها از عهده درگاه HDMI 2.1 برخواهد آمد.
رخی از ویژگی‌های HDMI 2.1 را می‌توان در کنترلرهای HDMI 2.0 مستقر در تلویزیون‌ها فعال کرد. در نتیجه برخی از کمپانی‌ها با استفاده از این مسئله ادعا می‌کنند که تلویزیون آنها از درگاه HDMI 2.1 به صورت کامل پشتیبانی می‌کند که این مسئله یک فریب تبلیغاتی است. در ادامه به سراغ تلویزیون‌هایی خواهیم رفت که به صورت استاندارد و واقعی، از درگاه HDMI 2.1 پشتیبانی می‌کنند.

تلویزیون های شرکت سامسونگ:

Samsung Q950TS
Samsung Q900TS
Samsung Q950R / Q900RB
Samsung Q800T
Samsung Q95T
Samsung Q90T
Samsung Q80T
Samsung Q70T

تلویزیون های شرکت Vizo:

تمامی OLEDهای تولید شده در سال 2020
سری P و Quantum X 2020

تلویزیون های شرکت ال جی:

LG RX/ZX
LG WX/GX
LG CX/BX
LG NANO99/ LG NANO97/ LG NANO90/ LG NANO90/ LG NANO85
LG R9/Z9/W9/E9/C9/B9
LG SM99/SM98/SM95

تلویزیون های شرکت سونی:

Sony X900H / XH900
Sony Z9G / ZG9

تلویزیون های شرکت TCL:

TCL X915

با توجه به اینکه ورودی HDMI 2.1 یک امکان جدید رو برای شما به ارمغان میاره باید اشاره کرد که خرید تلویزیون هایی با این ورودی هیچ گونه الزامی برای نسل جدید نداشته و شما با همان HDMI 2.0 هم براحتی و بدون مشکل می توانید نسل جدید را تجربه کنید

کدام یک از تلویزیون های بازار را بخریم که پنل بهتری داشته باشد ؟ OLED - QLED - IPS - TFT - VA ?

خب شاید برای شما هم همین سوال پیش آمده باشد که کدوم پنل برای ما مناسب تر است ؟

هر کدام از این پنل ها مزایا و معایب خود را دارند و شما باید بسته به سلیقه ی خود انتخاب کنید . اگر بخواهیم در مورد هر کدام بحث بکنیم مطلب خیلی طولانی میشه فقط نکات کمی رو در موردشمون میگم خودتون بر اساس نیاز خودتون انتخاب کنید

صفحات OLED

از بهترین نمایشگر ها هستند که کنتراست تصویر بالا و و وضوح بالایی دارند همچنین نمایش رنگ مشکی و عمق رنگ مشکی را بخوبی نمایش می دهند ، زاویه ی دید خوبی دارند و مناسب تماشای فیلم و بازی هستند

اما ایرادات این نوع نمایشگر

ریسک BURN IN یا سوخته شدن نمایشگر پنل بر اثر استفاده طولانی مدت یا استفاده از تصاویر ثابت در نمایشگر
عمر کوتاه تر نسبت به صفحات IPS و LED

یک نمونه OLED با صفحه Burn in شده

178594

صفحات QLED

این نمایشگرها نوع از نمایشگرهایی هستند که مشکلات OLED را نداشته ولی در مقابل OLED عمق رنگ مشکی را ندارند ولی باز هم کیفیت عالی و شفافیت خوبی را دارند همچنین غلظت رنگ در این نمایشگرها بالاتر است
مهمترین مزیت QLED ها نسبت OLED ها روشنایی بیشتر آن هاست در صورتی که نور بیشتر رو می پسندید QLED برای شماست

صفحات IPS

178597
مهم ترین مزیت IPS ها زوایای دید آن هاست همانطور که در بالا می بینید نسبت به صفحات TN زوایه دید بهتری دارند همچنین نور پس زمینه آن ها بیشتر است
اما مهم ترین عیب صفحات IPS مشکل نشت نور تصویر است که البته در مدل های جدید بسیار کمتر شده اما همچنان وجود دارد اما نیازی به نگرانی نیست بلکه فقط در صفحات مشکی قابل دید است
لذا اگر در شب بازی میکنید یا فیلم میبینید این پنل مناسب شما نیست

179920

یک مقایسه ساده براتون آماده کردم در مورد اینکه کدوم از تلویزیونها برای ما بهتره oled- qled -va
توی تصویر بالا نگاه کنید
از سمت چپ اولی oled cx هستش دومی q90t سامسونگ و سومی x900h سونی
نکته ی حائز اهمیت این عکس ایرادی هستش که من همیشه توی oled ها و صفحات سوپر امولد میبینم
به نور خورشید و رنگ سفید دقت کنید در oled همون طور که میبینید مشکل عمده صفحات oled خوب نمایش ندادن رنگ سفید است .
هر چقدر در نمایش رنگ مشکی توانا هستد در نمایش رنگ سفید خالص عاجز هستند!
برای سامسونگ بسیار پرنور و برای سونی طبیعی تر هستش بازم بسته به سلیقه ی شماست که چه تلویزیونی میخواهید خرید کنید

:Thumbsup:
تنظیم تلویزیون X900h سونی با بهترین کیفیت و رنگ بندی

تنظیم تلویزیون X900h سونی با بهترین کیفیت و رنگ بندی

خب با توجه به اینکه خیلی از دوستان در صدد خرید X900h شدن لازم دونستم اینجا بهترین تنظیمات رو قرار بدم
خب ابتدا دکمه home رو بزنید وارد Setting گوشه تصویر که شبیه چرخ دهنده هست بشید
به قسمت Display بروید

اول گزینه های Auto Picture Mode و Light Sensor رو غیر فعال کنید

Sony X900H Calibration Settings 8

SDR

این حالت نمایش برای نمایش تصاویر استاندارد یا همون غیر HDR هستش
یادتون باشه حالت Auto Local Dimming رو خاموش کنید میتونید Brightness رو خودتون مطابق دلخواهتون تنظیم کنید اما من روی 40 گذاشتم
کنتراست رو روی 90 و gamma رو روی -2 قرار بدید
Sony X900H Calibration Settings 9

Clarity

Sony X900H Calibration Settings 12

خب Sharpness رو روی 50 بگذارید Reality Creation و Random Noise Reduction و Digital Noise Reduction رو غیر فعال کنید
ای گزینه ها میتونه برای دیدن تصاویر رزولوشن پایین خیلی موثر باشه در صورتی فیلم کیفیت پایین میبینید فعالش کنید اگر ویدئو کیفیت بالا خواستید ببینید غیر فعالش کنید ولی به صورت پیش فرض غیر فعال باشه بهتره

HDR

اگر میخواهید برای HDR تنظیم کنید تلویزیون رو و تصاویر شما خیلی کم نور هستش گزینه های Local Dimming, X-Tended Dynamic Range و Advanced Contrast Enhancer رو روی High تنظیم کنید .
برای فعال سازی 4K 120HZ میتونید بر روی Hdmi مورد نظر رفته و گزینه Enhanced Format رو انتخاب کنید

یادتون باشه حتما باید Tv آپدیت شده باشه !

Motion Settings

خب میرسیم به لذت بخش ترین بخش TV یعنی روان کردن تصاویر که این تلویزیون بنظرم توش بی نظیر بوده
وارد بخش Motion بشید گزینه Motionflow رو انتخاب کنید بگذارید روی حالت Custom و Smoothness رو بگذارید روی MAX و Clearness رو روی 1 قرار بدید
جالبه بدونید تصاویر رو به حدی نرم میکنه که من بازی کربی سوئیچ رو روش تست گرفتم بازی انگار 60 فریم کامل شد در صورتی که خودش 30 فریمه !

White Balance Settings
خب این تنظیم رنگ سفیدی که در 10 بخش هستش رو طبق تصاویر انجام بدید تلویزیون به بهترین حالت خودش میرسه

Sony X900H Calibration Settings 15

Sony X900H Calibration Settings 16

Sony X900H Calibration Settings 17

Sony X900H Calibration Settings 18

Sony X900H Calibration Settings 19

Sony X900H Calibration Settings 20

Sony X900H Calibration Settings 21

Sony X900H Calibration Settings 22

Sony X900H Calibration Settings 23

Sony X900H Calibration Settings 24

Sony X900H Calibration Settings 25

Attachments

• TN-vs-IPS.jpg
    TN-vs-IPS.jpg
    182.4 KB · مشاهده: 64
آخرین ویرایش:

Sam Drake

Shook Ones
Gold User
Dec 24, 2010
542
نام
Ahmadreza
مرسی بابت راهنمایی 49X7500H خوبه؟
بندر عباس گیرم اومده 12900
کلا بین اینایی که گفتم کاش یدونه رو میگفتید که بگیرم
آخه از تلوزیون و نوع پنل ها سر در نمیارم و الان سردرگم شدم
تو این تاپیک یکی میگه نانو80 بگیر یکی میگه شیائومی اس4 بگیر یکی میگه tu8000 بگیر یکی میگه un8060 بگیر شما میگی 7500h بگیر
گیچ شدم :D
خیلی سخت نگیر. یه چی بگیر بره زیاد حساسیت نشون بخوای بدی فقط مغزت الکی درگیر میشه. بیا هر 4 تا مدل رو خودت پایین بر اساس امتیازشون مقایسه کن
LG NANO80 Review (49NANO80UNA, 55NANO80UNA, 65NANO80UNA, 75NANO80UNA)
Samsung Q60/Q60R QLED Review (QN43Q60RAFXZA, QN49Q60RAFXZA, QN55Q60RAFXZA, QN65Q60RAFXZA, QN75Q60RAFXZA, QN82Q60RAFXZA)
Sony X750H Review (KD-55X750H, KD-65X750H, KD-75X750H)
Samsung TU8000 Review (UN43TU8000FXZA, UN50TU8000FXZA, UN55TU8000FXZA, UN65TU8000FXZA, UN75TU8000FXZA, UN85TU8000FXZA)

SNIPER II

Gold User
Dec 9, 2011
1,227
نام
Mansour
خیلی سخت نگیر. یه چی بگیر بره زیاد حساسیت نشون بخوای بدی فقط مغزت الکی درگیر میشه. بیا هر 4 تا مدل رو خودت پایین بر اساس امتیازشون مقایسه کن
LG NANO80 Review (49NANO80UNA, 55NANO80UNA, 65NANO80UNA, 75NANO80UNA)
Samsung Q60/Q60R QLED Review (QN43Q60RAFXZA, QN49Q60RAFXZA, QN55Q60RAFXZA, QN65Q60RAFXZA, QN75Q60RAFXZA, QN82Q60RAFXZA)
Sony X750H Review (KD-55X750H, KD-65X750H, KD-75X750H)
Samsung TU8000 Review (UN43TU8000FXZA, UN50TU8000FXZA, UN55TU8000FXZA, UN65TU8000FXZA, UN75TU8000FXZA, UN85TU8000FXZA)
مرسی
چک کردم نانوئه که هم واسه فیلم هم واسه بازی امتیازش پایین بود Q60 از همه بهتر بود ولی فکر کنم پولم نرسه میمونه اون دوتا که امتیاز سامسونگه بالاتر بود احتمالا همون رو بگیرم
یه سوال سونیه نوشته x750h همون 7500ئه

• Like
Reactions: Sam Drake

Sam Drake

Shook Ones
Gold User
Dec 24, 2010
542
نام
Ahmadreza
مرسی
چک کردم نانوئه که هم واسه فیلم هم واسه بازی امتیازش پایین بود Q60 از همه بهتر بود ولی فکر کنم پولم نرسه میمونه اون دوتا که امتیاز سامسونگه بالاتر بود احتمالا همون رو بگیرم
یه سوال سونیه نوشته x750h همون 7500ئه
والا من Q60 رو جایی پیدا نکردم به خاطر همون صحبتی راجع بهش نکردم ولی TU8000 رو یکم باهاش کار کردم خوب به نظر میرسید. رابط کاربریش یکم تو مخ بود (نظر شخصیمه البته. کلا با تایزن OS حال نمیکنم :D)
بله همونه. مدل هاش فک کنم بر اساس مناطق مختلف اسماشون فرق میکنه. مثلا همون مدل توی هند X7500H هست توی افریقا (یا اروپا مطمئن نیستم) X75H هست و جای دیگه X750H .

SNIPER II

Gold User
Dec 9, 2011
1,227
نام
Mansour
والا من Q60 رو جایی پیدا نکردم به خاطر همون صحبتی راجع بهش نکردم ولی TU8000 رو یکم باهاش کار کردم خوب به نظر میرسید. رابط کاربریش یکم تو مخ بود (نظر شخصیمه البته. کلا با تایزن OS حال نمیکنم :D)
بله همونه. مدل هاش فک کنم بر اساس مناطق مختلف اسماشون فرق میکنه. مثلا همون مدل توی هند X7500H هست توی افریقا (یا اروپا مطمئن نیستم) X75H هست و جای دیگه X750H .
میگه که سرگشته چو پرگار همه عمر دویدیم آخر به همان نقطه که بودیم رسیدیم:D
آخرش یکی از هم شهریامون گفت واست NANO86 میارم 12500
به نظرم خوب اومد با توضیحاتی که تو سایت بانه بود گفتم همینو بگیرم
اگه درست باشه تو کارشناس سایتشون گفته بود HDMI 2.1 داره و 120 هرتزه که تو این رنج قیمت زیاد چشم آب نمیخوره
ولی گفته بود واسه گیم عالیه

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: IMANOKA

ortegoli

کاربر سایت
Oct 31, 2008
5,392
نام
مهدی یوسفی اصیل
من اولش نظرم رو نانو80 بود ولی بچه ها گفتن اصلا سمت نانو80 اینا نرو چون پنلش IPS ئه و اصلا خوب نیستن
نظر تو چیه؟
داداش اولا که کی گفته ips بد هستش ؟؟؟
ips اتفاقا نسبت به va خوبی های زیادی داره رنگ ها بشدت زنده تر از va هستش باور نمیکنی اما من x900h دارم پدرم un8060 داره رنگ بندی تلویزیون پدرم خیلی عالی تره
همچنین محافظ برای پنل داره که va و tn ندارن
مگه تلویزیون فقط عمق رنگ مشکیه ؟؟؟
این عکس رو نگاه کن ببین چقدر کیفیت رنگ بندی و وضوح تصویرش عالیه تازه ویدئو 720p هستش
من un8060 رو خیلی پیشنهاد کردم و اکثرا راضی بودن
ببین بهترین حالت برای خرید تلویزیون اینه خودت بری از نزدیک ببینی

Attachments

• IMG_20201203_153539.jpg
    IMG_20201203_153539.jpg
    846.3 KB · مشاهده: 87

atzoriha

کاربر سایت
Sep 20, 2015
2,015
ips اتفاقا نسبت به va خوبی های زیادی داره رنگ ها بشدت زنده تر از va هستش باور نمیکنی اما من x900h دارم پدرم un8060 داره رنگ بندی تلویزیون پدرم خیلی عالی تره
این عکس رو نگاه کن ببین چقدر کیفیت رنگ بندی و وضوح تصویرش عالیه تازه ویدئو 720p هستش
سلام
منم بر خلاف(و البته با احترام به) نظر اکثر دوستان پنل ips رو به va ترجیح میدم
نقد سایت ها یه چیزه اون چیزی که با چشم خودت میبینی یه چیز دیگست!
مثلاً توی فروشگاه سونی هر دو تلویزیون x9500g و x8500g رو گذاشته بود کنار هم ،دوتاشون هم داشتند یه کلیپ رو نشون میدادن
نور 9500 انصافاً بیشتر بود ولی رنگ‌بندی،غنای رنگ ها و کیفیت تصاویر 8500 بیشتر به چشم آدم میومد.

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: dargon9090

SNIPER II

Gold User
Dec 9, 2011
1,227
نام
Mansour
واقعا حق با شماست تلوزیون که فقط رنگ مشکی نیست
واسه همین یک دل شدم فردا قراره برم یدونه NANO86 بگیرم که فکر کنکنم گزینه مناسبی باشه

rednathan2300

کاربر سایت
May 11, 2019
236
من بلاخره تصميم خودم رو نهايی کردم و تلويزيون LG GX 65 رو خريدم. منتظرم امروز يا فردا بيان برای نصب.
انشالله مبارکت باشه خوشحال میشم نظراتت و عکسهای تی وی رو بشنویم و ببینیم. قیمتشم بهمون بگو واینکه سایز 55 قيمتش چقدره اگه میدونی

SNIPER II

Gold User
Dec 9, 2011
1,227
نام
Mansour
سلام بر عزیزان جان :D
امروز یه کاری باهام کردن که به اصطلاح کافر با مسلمون نمیکنه
همانطور که 4 تا پیام بالا تر میبینید این بنده حقیر قرار بود NANO86 بگیرم
موضوع برمیگرده به چند روز پیش که رفتم پیش یکی از فروشنده های شهرمون که از شهر های بندری تلوزیون میاره
و بهش گفتم با بودجه 14 تومن چی میتونم بگیرم که گفت الان زنگ میزنم به بابای بندری و خبرت میکنم
بعد از ده دقیقه ای زنگ زد گفت NANO86 مدل 49 اینچ هست 12.500=P~
منم با خودم گفتم یا خدا این سایت ها چقدر گرون فروشن که تلوزیون 12500 رو 19000 میفروشن:o
بعد گفت تو نت ببین دوست داشتی بگو برات سفارش بدم ،منم قشنگ یه روز کامل همه سایت ها رو گشتم و کلی تحقیق کردم
بعد دیدن قابلیت های خفنش و HDMI 2.1 و ...گفتم واسم سفارش بده، پولم ریختم به حسابش و بعد یک روز 1 ساعت پیش زنگ زد گفت بیا تلوزیونت رو بگیر
منم با سرعت یوزپلنگ رفتم تحویل بگیرم
رسیدم گفت کارتنش رو چک کن ببین همه چی اوکیه
چشتون روز بد نبینه دیدم با فونتی به درشتی فونت تیتر روش نوشته NANO80 :D
اصلا برگام ریخت
حالا از من اصرار که گفتی نانو86 از طرف انکار ،گفت اصلا نانو86 سایز 49 نداره اما جالبش این بود که من تو یه سایت دیده بودم:D
زیر بار نرفت،رنگ زد به بابای بندری که ازش تلوزیون میخره جریان رو گفت و گفت که طرف که ما باشیم گفته بهش قول86 دادیم
طرف گفت اون روز مغازه شلوغ بود اشتباهی از دهنم در رفت منظورم همون نانو 80 بود 12500~X(
از درون داغون شدم، منی که به خاطر محدود بودن بودجه م به تلوزیون پرچم دار یا رده بالا امیدی نداشتم کلی تو این دو روز امیدوار و ذوق زده شده بودم که آخرش خورد تو ذوقم
آخرش گفت مرجوع میکنم و پولتو پس میدم ولی بد خورد تو ذوقم
الان باز باید بین همون پایین رده ها یکی رو انتخاب کنم که با توجه به امتیاز ها نظرم رو TU8000 هستش:D

آخرین ویرایش:

evilwhitin

کاربر سایت
Sep 15, 2014
221
سلام دوستان
این مدلهای جدیدی که توی نمایشگاه ces معرفی شدن چه زمانی میاد توی بازار جهانی؟
و اینکه چه زمانی وارد بازار خودمون میشه؟
یه زمان حدودی منظورمه با توجه با تجربیات سالهای قبل
به نظرتون ارزش داره صبر کردن براشون یا نه همین مدلهای الان رو بگیرم؟

SNIPER II

Gold User
Dec 9, 2011
1,227
نام
Mansour
دوستان من امروز رفتم بازار و به خاطر اینکه تلوزیون ها گرون شده بودن و داشتن بالاتر میرفتن مجبور شدم یدونه LG49SM86 بگیرم
نظرتون چیه؟
خوبه؟
من گرفتم 14700

• Like
Reactions: IMANOKA and amiriv

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر