خرید مانیتور و TV های مناسب برای PS5

با سلام خدمت دوستان عزیز

با توجه به اینکه کنسول های نسل جدید دارند وارد بازار می شوند و اینکه استانداردهای جدیدی را وارد عرصه می کنند لازم دیدم این تاپیک رو ایجاد کنیم تا در مورد تلویزیون های سازگار و هماهنگ با این کنسول با یکدیگه بحث و تبادل نظر کنیم
ویژگی های تصویری نسل جدید خروجی تصویر با کیفیت 4k و 8k هستش و همچنین استاندارد جدید hdmi 2.1 هستش
خب تقریبا دیگه همگی با استاندارد های 4k و 8k َنا هستیم و میدونیم که 4k یعنی رزولوشن تصویر با کیفیت 3840X 2160 هستش و 8K رزولوشن 7680X 4320 هستش
اما ورودی HDMI 2.1 چیست و به چه دردی میخورد ؟

ویژگی های HDMI 2.1
2.png

استاندارد HDMI 2.1 دارای پهنای باند خیره کننده 48 گیگابیت در ثانیه است که می‌تواند اقدام به پخش تصاویر 4K با نرخ 120 فریم در ثانیه کرده و تصاویر 8K را نیز با نرخ 60 فریم در ثانیه منتقل سازد. این در حالی است که این درگاه از VRR, eARC, QMS و ALLM در کنار استانداردهای دالبی و HDR پشتیبانی می‌کند. انتقال این حجم از اطلاعات تنها از عهده درگاه HDMI 2.1 برخواهد آمد.
رخی از ویژگی‌های HDMI 2.1 را می‌توان در کنترلرهای HDMI 2.0 مستقر در تلویزیون‌ها فعال کرد. در نتیجه برخی از کمپانی‌ها با استفاده از این مسئله ادعا می‌کنند که تلویزیون آنها از درگاه HDMI 2.1 به صورت کامل پشتیبانی می‌کند که این مسئله یک فریب تبلیغاتی است. در ادامه به سراغ تلویزیون‌هایی خواهیم رفت که به صورت استاندارد و واقعی، از درگاه HDMI 2.1 پشتیبانی می‌کنند.

تلویزیون های شرکت سامسونگ:

Samsung Q950TS
Samsung Q900TS
Samsung Q950R / Q900RB
Samsung Q800T
Samsung Q95T
Samsung Q90T
Samsung Q80T
Samsung Q70T

تلویزیون های شرکت Vizo:

تمامی OLEDهای تولید شده در سال 2020
سری P و Quantum X 2020

تلویزیون های شرکت ال جی:

LG RX/ZX
LG WX/GX
LG CX/BX
LG NANO99/ LG NANO97/ LG NANO90/ LG NANO90/ LG NANO85
LG R9/Z9/W9/E9/C9/B9
LG SM99/SM98/SM95

تلویزیون های شرکت سونی:

Sony X900H / XH900
Sony Z9G / ZG9

تلویزیون های شرکت TCL:

TCL X915

با توجه به اینکه ورودی HDMI 2.1 یک امکان جدید رو برای شما به ارمغان میاره باید اشاره کرد که خرید تلویزیون هایی با این ورودی هیچ گونه الزامی برای نسل جدید نداشته و شما با همان HDMI 2.0 هم براحتی و بدون مشکل می توانید نسل جدید را تجربه کنید

کدام یک از تلویزیون های بازار را بخریم که پنل بهتری داشته باشد ؟ OLED - QLED - IPS - TFT - VA ?

خب شاید برای شما هم همین سوال پیش آمده باشد که کدوم پنل برای ما مناسب تر است ؟

هر کدام از این پنل ها مزایا و معایب خود را دارند و شما باید بسته به سلیقه ی خود انتخاب کنید . اگر بخواهیم در مورد هر کدام بحث بکنیم مطلب خیلی طولانی میشه فقط نکات کمی رو در موردشمون میگم خودتون بر اساس نیاز خودتون انتخاب کنید

صفحات OLED

از بهترین نمایشگر ها هستند که کنتراست تصویر بالا و و وضوح بالایی دارند همچنین نمایش رنگ مشکی و عمق رنگ مشکی را بخوبی نمایش می دهند ، زاویه ی دید خوبی دارند و مناسب تماشای فیلم و بازی هستند

اما ایرادات این نوع نمایشگر

ریسک BURN IN یا سوخته شدن نمایشگر پنل بر اثر استفاده طولانی مدت یا استفاده از تصاویر ثابت در نمایشگر
عمر کوتاه تر نسبت به صفحات IPS و LED

یک نمونه OLED با صفحه Burn in شده

178594

صفحات QLED

این نمایشگرها نوع از نمایشگرهایی هستند که مشکلات OLED را نداشته ولی در مقابل OLED عمق رنگ مشکی را ندارند ولی باز هم کیفیت عالی و شفافیت خوبی را دارند همچنین غلظت رنگ در این نمایشگرها بالاتر است
مهمترین مزیت QLED ها نسبت OLED ها روشنایی بیشتر آن هاست در صورتی که نور بیشتر رو می پسندید QLED برای شماست

صفحات IPS

178597
مهم ترین مزیت IPS ها زوایای دید آن هاست همانطور که در بالا می بینید نسبت به صفحات TN زوایه دید بهتری دارند همچنین نور پس زمینه آن ها بیشتر است
اما مهم ترین عیب صفحات IPS مشکل نشت نور تصویر است که البته در مدل های جدید بسیار کمتر شده اما همچنان وجود دارد اما نیازی به نگرانی نیست بلکه فقط در صفحات مشکی قابل دید است
لذا اگر در شب بازی میکنید یا فیلم میبینید این پنل مناسب شما نیست

179920

یک مقایسه ساده براتون آماده کردم در مورد اینکه کدوم از تلویزیونها برای ما بهتره oled- qled -va
توی تصویر بالا نگاه کنید
از سمت چپ اولی oled cx هستش دومی q90t سامسونگ و سومی x900h سونی
نکته ی حائز اهمیت این عکس ایرادی هستش که من همیشه توی oled ها و صفحات سوپر امولد میبینم
به نور خورشید و رنگ سفید دقت کنید در oled همون طور که میبینید مشکل عمده صفحات oled خوب نمایش ندادن رنگ سفید است .
هر چقدر در نمایش رنگ مشکی توانا هستد در نمایش رنگ سفید خالص عاجز هستند!
برای سامسونگ بسیار پرنور و برای سونی طبیعی تر هستش بازم بسته به سلیقه ی شماست که چه تلویزیونی میخواهید خرید کنید

:Thumbsup:
تنظیم تلویزیون X900h سونی با بهترین کیفیت و رنگ بندی

خب با توجه به اینکه خیلی از دوستان در صدد خرید X900h شدن لازم دونستم اینجا بهترین تنظیمات رو قرار بدم
خب ابتدا دکمه home رو بزنید وارد Setting گوشه تصویر که شبیه چرخ دهنده هست بشید
به قسمت Display بروید

اول گزینه های Auto Picture Mode و Light Sensor رو غیر فعال کنید

Sony X900H Calibration Settings 8

SDR

این حالت نمایش برای نمایش تصاویر استاندارد یا همون غیر HDR هستش
یادتون باشه حالت Auto Local Dimming رو خاموش کنید میتونید Brightness رو خودتون مطابق دلخواهتون تنظیم کنید اما من روی 40 گذاشتم
کنتراست رو روی 90 و gamma رو روی -2 قرار بدید
Sony X900H Calibration Settings 9

Clarity

Sony X900H Calibration Settings 12

خب Sharpness رو روی 50 بگذارید Reality Creation و Random Noise Reduction و Digital Noise Reduction رو غیر فعال کنید
ای گزینه ها میتونه برای دیدن تصاویر رزولوشن پایین خیلی موثر باشه در صورتی فیلم کیفیت پایین میبینید فعالش کنید اگر ویدئو کیفیت بالا خواستید ببینید غیر فعالش کنید ولی به صورت پیش فرض غیر فعال باشه بهتره

HDR

اگر میخواهید برای HDR تنظیم کنید تلویزیون رو و تصاویر شما خیلی کم نور هستش گزینه های Local Dimming, X-Tended Dynamic Range و Advanced Contrast Enhancer رو روی High تنظیم کنید .
برای فعال سازی 4K 120HZ میتونید بر روی Hdmi مورد نظر رفته و گزینه Enhanced Format رو انتخاب کنید

یادتون باشه حتما باید Tv آپدیت شده باشه !

Motion Settings

خب میرسیم به لذت بخش ترین بخش TV یعنی روان کردن تصاویر که این تلویزیون بنظرم توش بی نظیر بوده
وارد بخش Motion بشید گزینه Motionflow رو انتخاب کنید بگذارید روی حالت Custom و Smoothness رو بگذارید روی MAX و Clearness رو روی 1 قرار بدید
جالبه بدونید تصاویر رو به حدی نرم میکنه که من بازی کربی سوئیچ رو روش تست گرفتم بازی انگار 60 فریم کامل شد در صورتی که خودش 30 فریمه !

White Balance Settings
خب این تنظیم رنگ سفیدی که در 10 بخش هستش رو طبق تصاویر انجام بدید تلویزیون به بهترین حالت خودش میرسه

Sony X900H Calibration Settings 15

Sony X900H Calibration Settings 16

Sony X900H Calibration Settings 17

Sony X900H Calibration Settings 18

Sony X900H Calibration Settings 19

Sony X900H Calibration Settings 20

Sony X900H Calibration Settings 21

Sony X900H Calibration Settings 22

Sony X900H Calibration Settings 23

Sony X900H Calibration Settings 24

Sony X900H Calibration Settings 25

Attachments

• TN-vs-IPS.jpg
    TN-vs-IPS.jpg
    182.4 KB · مشاهده: 65
آخرین ویرایش:

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,907
من یک موردی رو بگم
یکی دو تا از امکانات گیمینگ روی مانیتور M27Q فعال نمیشد و مثلا روی asus خود من میشد
با ایکس باکس سری x تست کردم
البته الان دقیقا یادم نیست کدوم امکاناتش بود باید فرصت بشه برم پیش دوستم عکس بگیرم براتون
LLM کار نمیکنه

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,907
دوستان مانیتور هاتون مخصوصا از برند گیگابایت اگر دارید حتما آپدیتش کنید
نرم افزارش رو از سایتش دانلود کنید و با کابل مانیتور رو به کامپیوتر متصل کنید و مانیتور رو آپدیت کنید
خیلی از چیزا معمولا بهبود پیدا میکنه

Dead2021

کاربر سایت
Jul 20, 2021
1,006
دوستان مانیتور با رزولیشن 2k (فکر نکنم بودجه‌ام به 4K حتی نزدیک بشه)
که بلندگو هم داشته باشه (حوصله‌ی وصل کردن بلندگوی جداگانه ندارم) در حد 15 تومن اینا چی پیشنهاد می‌دید؟
اهل بازی آنلاین نیستم (فقط داستانی) و سامسونگ هم نباشه.

دوستان مانیتور هاتون مخصوصا از برند گیگابایت اگر دارید حتما آپدیتش کنید
نرم افزارش رو از سایتش دانلود کنید و با کابل مانیتور رو به کامپیوتر متصل کنید و مانیتور رو آپدیت کنید
خیلی از چیزا معمولا بهبود پیدا میکنه

داداش شما این برند رو تأیید می‌کنید؟

https://www.digikala.com/product/dkp-8975229
نظری در این باره دارید؟
پ‌ن:این هم که تو کامنت ها یکی زده بود یک پیکسل سوخته داشته
واقعن من حساسم روی این موضوع همین الآن بخاطر یک پیکسل سوخته دنبال مانیتور جدید یا تعویض پنل بودم
واقعن مانیتوری که بخرم حتی یه دونه پیکسل سوخته داشته باشه فاجعه‌ی دوچندان میشه برام

Sent from my iPad using Tapatalk Pro
«ناآمدگان اگر بدانند که ما از دَهْر چه می‌کشیم، نایند دگر»

آخرین ویرایش:

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,907
دوستان مانیتور با رزولیشن 2k (فکر نکنم بودجه‌ام به 4K حتی نزدیک بشه)
که بلندگو هم داشته باشه (حوصله‌ی وصل کردن بلندگوی جداگانه ندارم) در حد 15 تومن اینا چی پیشنهاد می‌دید؟
اهل بازی آنلاین نیستم (فقط داستانی) و سامسونگ هم نباشه.

داداش شما این برند رو تأیید می‌کنید؟

https://www.digikala.com/product/dkp-8975229
نظری در این باره دارید؟

روی بلندگو مانیتور اصلا حساب نکن کلش 2 وات هست که واقعا ضعیفه مال من که صداش از ته چاه میاد
مانیتور 4K هم ارزش خرید برای 27 اینچ نداره و 32 و بالاتر خودش رو نشون میده برای مانیتور 27 اینچ به نسبت قیمت بهترین انتخاب 2K هست
توی این رنج دو تا مانیتور هست
گیگابایت M27Q
ایسوس TUF Gaming VG27AQL1A
با هر دو کامل کار کردم . گیگا کنتراست و رنگ بهتری بهت میده امکاناتش هم مقداری از ایسوس بهتره اما موقع خرید باید به پیکسل سوختگی توجه کنی چون بینشون وجود داره و LLM اش هم بالا گفتم روی ایکس باکس کار نمیکنه - بلندگو هم نداره- نرم افزار برای آپدیت مانیتور داره
اما ایسوس مانیتور با کیفیت ساخت بهتری هست و بنظرم عمری تر هست و خرابیش هم کمتره و پیکسل سوختگی معمولا بین مانیتورهای ایسوس خیلی کمتره ( این رو از شرکت گارانتی کننده اش پرسیدم ) و همه امکاناتش کار میکنه مثلا جز معدود مانیتورهایی هست که VRR و LLM همزمان کار میکنن و بلندگو هم داره قیمتش هم بالاتر از گیگا هست و همون 15 هست . نرم افزار برای آپدیت نداره از نظر رنگ هم میگن بهتره کالیبره بشه اما من که مشکلی با رنگش نداشتم
فروش ایسوس هم بهتره اکر بعدا بخوای بفروشی . در ضمن حتما با گارانتی معتبر خریداری کن و با توجه به بودجت فقط هم بین این دو تا انتخاب کن و وقتت رو برای گشت و گذار نزار چون خود من 3 ماه گشتم آخرش به همین دو مورد تا 15 تومن رسیدم
اگر روی پیکسل سوختگی خیلی حساسی ایسوس رو بردار

آخرین ویرایش:

Dead2021

کاربر سایت
Jul 20, 2021
1,006
روی بلندگو مانیتور اصلا حساب نکن کلش 2 وات هست که واقعا ضعیفه مال من که صداش از ته چاه میاد
مانیتور 4K هم ارزش خرید برای 27 اینچ نداره و 32 و بالاتر خودش رو نشون میده برای مانیتور 27 اینچ به نسبت قیمت بهترین انتخاب 2K هست
توی این رنج دو تا مانیتور هست
گیگابایت M27Q
ایسوس TUF Gaming VG27AQL1A
با هر دو کامل کار کردم . گیگا کنتراست و رنگ بهتری بهت میده امکاناتش هم مقداری از ایسوس بهتره اما موقع خرید باید به پیکسل سوختگی توجه کنی چون بینشون وجود داره و LLM اش هم بالا گفتم روی ایکس باکس کار نمیکنه - بلندگو هم نداره- نرم افزار برای آپدیت مانیتور داره
اما ایسوس مانیتور با کیفیت ساخت بهتری هست و بنظرم عمری تر هست و خرابیش هم کمتره و پیکسل سوختگی معمولا بین مانیتورهای ایسوس خیلی کمتره ( این رو از شرکت گارانتی کننده اش پرسیدم ) و همه امکاناتش کار میکنه مثلا جز معدود مانیتورهایی هست که VRR و LLM همزمان کار میکنن و بلندگو هم داره قیمتش هم بالاتر از گیگا هست و همون 15 هست . نرم افزار برای آپدیت نداره از نظر رنگ هم میگن بهتره کالیبره بشه اما من که مشکلی با رنگش نداشتم
فروش ایسوس هم بهتره اکر بعدا بخوای بفروشی . در ضمن حتما با گارانتی معتبر خریداری کن و با توجه به بودجت فقط هم بین این دو تا انتخاب کن و وقتت رو برای گشت و گذار نزار چون خود من 3 ماه گشتم آخرش به همین دو مورد تا 15 تومن رسیدم

توضیحات تون خیلی کامل بود،کلن فضای بیشتر از 32 اینچ هم ندارم یه جورایی (باید تغییرات گسترده بدم اگه سایزهای بزرگ‌تر بخوام)،در مورد اسپیکر هم کاملن حق باشماست نباید روی اسپیکر مانیتور حساب کرد.
ایسوس از برندهایی هست که ازش پیش‌زمینه‌ی خوبی داشتم (لپ تاپم
ایسوس هست)
در مورد گارانتی که فرمودید،واقعن اصلن گارانتی معتبر تو ایران داریم؟! یه چی هم هست که این گارانتی ها تا زیر 4 پیکسل سوخته اصلن قبول نمی‌کنن و در عمل برای من که به یک پیکسل سوخته هم حساس هستم فایده‌ی خاصی نداره،اما در مجموع خُب اگه گارانتی باشه برای دل‌خوشی بهتره
من همین مدل ایسوس رو تو دی‌جی سرچ زدم،گارانتی (الماس رایان ایرانیان) داره فقط،برای مثال این گارانتیه معتبر هست؟

• Like
Reactions: Arash-S212

ArefTheGreat

کاربر سایت
Jul 7, 2009
1,179
نام
عارف واعظ قائمی
خب دوستان مانیتورم به دستم رسید الان من دوتا کنسول رو با کابل Hdmi وصل کردم به مانیتور ولی یه Mi box مونده هنوز و رو مانیتور هم یه پورت usb c الان ازین کابلای hdmi به usb c بگیرم میتونم تصویر بگیرم؟
پورت USB-C برای تصویر هست. من با کابل Thunderbolt پورت مشابه تصویر میگیرم. فکر نکنم اگر با تبدیل وصل بشه هم مشکلی پیش بیاره. ولی خوب این پورت خوبیش این هست که دستگاه شما KVM ساپورت هم داره و مثلا میشه موس و کیبورد رو به مانیتور متصل کنید و مثلا یک لپتاپ به این پورت و یکی دیگه با HDMI و میشه بین این دو سویچ کنید و از همون موس و کیبورد استفاده کنید.

Dead2021

کاربر سایت
Jul 20, 2021
1,006
کاملا درست فرمودن امکان نداره! مگه توی این کشور جنس غیراصل هم پیدا می شه! از کش تنبان تا موتور طیاره اورجیناله. ایشون برای دلخوشی شما این حرفو نزده، برای خالی کردن جیبتون کیسه دوخته. در این مواقع که جنسی کمیابه معمولا پول جنس اورجینال می گیرن کالای فیک تحویل می دن، داره

البته از حق نگذرم خودش هم در ابتدا که تصویر مشکل رو نشون دادم گفت که ارزش هزینه کردن برای یک پیکسل رو نداره که پنل رو تعویض کنی،ولی من چون کلن دنبال پرس و جو بودم گفتم حالا اگه بخوام عوض کنم که مشکل حل بشه چی؟ گفت دارم و قیمتش فلانه
اما بعد که در پاسخ سؤال من درباره‌‌ی کیفیت و اصالت پنل تعویضی گفت که اصلن امکان نداره روی یک TV پنلی به جز پنل اصلی خودش نصب کرد و از این جهت مشکلی نیست،احساس کردم داره ایستگاه من رو می‌گیره.

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,907
توضیحات تون خیلی کامل بود،کلن فضای بیشتر از 32 اینچ هم ندارم یه جورایی (باید تغییرات گسترده بدم اگه سایزهای بزرگ‌تر بخوام)،در مورد اسپیکر هم کاملن حق باشماست نباید روی اسپیکر مانیتور حساب کرد.
ایسوس از برندهایی هست که ازش پیش‌زمینه‌ی خوبی داشتم (لپ تاپم
ایسوس هست)
در مورد گارانتی که فرمودید،واقعن اصلن گارانتی معتبر تو ایران داریم؟! یه چی هم هست که این گارانتی ها تا زیر 4 پیکسل سوخته اصلن قبول نمی‌کنن و در عمل برای من که به یک پیکسل سوخته هم حساس هستم فایده‌ی خاصی نداره،اما در مجموع خُب اگه گارانتی باشه برای دل‌خوشی بهتره
من همین مدل ایسوس رو تو دی‌جی سرچ زدم،گارانتی (الماس رایان ایرانیان) داره فقط،برای مثال این گارانتیه معتبر هست؟

بله گارانتی الماس جزو خوب ها هست ولی هیچ گارانتی ای پیکسل سوخته رو تا 4 یا 5 کمتر رو پوشش نمیده و زیر بارش نمیره که معمولا پیکسل سوخته نهایت 3 تا در مانیتور نو در بیاد
مانیتور رو از جای معتبر مثل لیون یا اگزو گیم بگیرید دیجی چون واسطه هست همیشه گرون میفروشه درضمن بصورت حضوری برید تست کنید بعد پولش رو بدید و شرط کنید 1 پیکسل سوخته هم جنس رو باید اونجا تعویض کنن اولش زیر بار نمیرن باهاشون 5 یا 10 دقیقه بحث کنید راضی میشن
اصلا مانیتور رو پستی یا غیر حضوری نخرید که دیگه پیکسل سوخته داشته باشه زیر بارش نمیره کسی در ضمن توی راه هم ضربه میخوره که ممکنه هر بلایی سر مانیتور بیاد و دیجی کالا هم اخیرا در پس گرفتن سختگیر شده و جنس تا خرابی عمده نداشته باشه پس نمیگیره ( مخصوصا کالاهای گرون و الکتریکی ) و خیلی موقع ها هم کالای باز شده یا کارکرده که فروشنده فرستاده پس دادنش به دیجی کالا بسیار دشواره و گاهی قبول نمیکنن
مورد بعدی اینکه ایسوس جزو قدیمی ها در ساخت مانیتور هست و امتحانش رو پس داده کلا قطعات ساخت ایسوس تقریبا بهترین کیفیت بازار رو دارن از گرافیکش تا لپ تاپ هاش چون قسمت QC اش همیشه خوب عمل میکنه ( نظر شخصی من بعد از سال ها تجربه ) قطعا کسی از خرید برند ایسوس پشیمون نمیشه

آخرین ویرایش:

Dead2021

کاربر سایت
Jul 20, 2021
1,006
اصلا مانیتور رو پستی یا غیر حضوری نخرید که دیگه پیکسل سوخته داشته باشه زیر بارش نمیره کسی در ضمن توی راه هم ضربه میخوره که ممکنه هر بلایی سر مانیتور بیاد و دیجی کالا هم اخیرا در پس گرفتن سختگیر شده و جنس تا خرابی عمده نداشته باشه پس نمیگیره ( مخصوصا کالاهای گرون و الکتریکی ) و خیلی موقع ها هم کالای باز شده یا کارکرده که فروشنده فرستاده پس دادنش به دیجی کالا بسیار دشواره و گاهی قبول نمیکنن

همین طور هست که می‌فرمایید،من هم قصد خرید چیزی مثل مانیتور رو از دیجی‌کالا و غیرحضوری ندارم،حتی خرید به قیمت بالاتر (ولی با اطمینان بیشتر) رو از یک فروشنده‌ی معتبر در شهر خودمون (تهران نیستم) ترجیح می‌دم،از دیجی‌کالا فقط برای کسب اطلاعات بیشتر و قیمت درآوردن استفاده کردم.

PooyaGH

کاربر سایت
Oct 19, 2011
352
تلویزیون‌های اولد 2023 ال‌جی چه مدل‌هایی دارند؟
از بین تلویزیون‌های جدید ال‌جی، سری Z3 همچنان با مدل‌های 77 و 88 اینچی 8K پرچمدار است. اما سری G3 هم حالا به‌لطف طراحی بدون فاصله با دیوار شکل بهتری پیدا کرده است. G3 در مدل‌هایی با حداقل 55 و حداکثر 97 اینچ به بازار می‌آید، اما افزایش 70 درصدی روشنایی فقط در مدل‌های 55، 65 و 77 اینچی در دسترس خواهد بود. سری C3 هم در اندازه‌هایی بین 42 تا 83 اینچ عرضه می‌شود و روشنایی استاندارد خواهد داشت.

این شرکت دیگر نسخه جدیدی از سری A تولید نمی‌کند و پایین‌رده‌ترین تلویزیون اولد آن‌ها از سری B3 است که برای گیمرها مناسب است. این سری از پردازنده a7 Gen 6 بهره می‌برد و در مدل‌های 55، 65 و 77 اینچی با رزولوشن 4K و نرخ نوسازی 120 هرتزی عرضه می‌شود.

جای تعجبی ندارد که ال‌جی تلویزیون‌های اولد (OLED) خود را برای سال 2023 به‌روز کند. اگر خانه شما نورگیر خوبی داشته باشد، احتمالاً از این به‌روزرسانی استقبال می‌کنید، چون برخی از محصولات جدید سری G3 تا 70 درصد روشنایی بیشتری دارند. این شرکت همچنین چند مدل جدید از سری C3 ،Z3 و B3 را معرفی کرده است.

اکثر محصولات 2023 ال‌جی که در نمایشگاه CES معرفی شده‌اند، از پردازنده جدید a9 Gen 6 استفاده می‌کنند که از قابلیت آپ‌اسکیل (Upscaling) با هوش مصنوعی، نقشه‌برداری طیف رنگ‌ها به‌صورت HDR و شارپ‌کردن تصاویر به‌صورت شیء‌محور پشتیبانی می‌کند.

این تراشه همچنین برای انجام پردازش‌های صوتی هوش مصنوعی در کانال صوتی ساراند 9.1.2 اهمیت دارد. ال‌جی قابلیتی موسوم به WOW Orchestra را هم ارائه می‌کند که می‌تواند از بلندگوهای تلویزیون در کنار ساندبارهای جدید این شرکت بهره بگیرد
منبع : ديجياتو

lazzaross30

کاربر سایت
Jul 27, 2016
39
نام
موسوی
با سلام خدمت دوستان عزیز

با توجه به اینکه کنسول های نسل جدید دارند وارد بازار می شوند و اینکه استانداردهای جدیدی را وارد عرصه می کنند لازم دیدم این تاپیک رو ایجاد کنیم تا در مورد تلویزیون های سازگار و هماهنگ با این کنسول با یکدیگه بحث و تبادل نظر کنیم
ویژگی های تصویری نسل جدید خروجی تصویر با کیفیت 4k و 8k هستش و همچنین استاندارد جدید hdmi 2.1 هستش
خب تقریبا دیگه همگی با استاندارد های 4k و 8k َنا هستیم و میدونیم که 4k یعنی رزولوشن تصویر با کیفیت 3840X 2160 هستش و 8K رزولوشن 7680X 4320 هستش
اما ورودی HDMI 2.1 چیست و به چه دردی میخورد ؟

ویژگی های HDMI 2.1

استاندارد HDMI 2.1 دارای پهنای باند خیره کننده 48 گیگابیت در ثانیه است که می‌تواند اقدام به پخش تصاویر 4K با نرخ 120 فریم در ثانیه کرده و تصاویر 8K را نیز با نرخ 60 فریم در ثانیه منتقل سازد. این در حالی است که این درگاه از VRR, eARC, QMS و ALLM در کنار استانداردهای دالبی و HDR پشتیبانی می‌کند. انتقال این حجم از اطلاعات تنها از عهده درگاه HDMI 2.1 برخواهد آمد.
رخی از ویژگی‌های HDMI 2.1 را می‌توان در کنترلرهای HDMI 2.0 مستقر در تلویزیون‌ها فعال کرد. در نتیجه برخی از کمپانی‌ها با استفاده از این مسئله ادعا می‌کنند که تلویزیون آنها از درگاه HDMI 2.1 به صورت کامل پشتیبانی می‌کند که این مسئله یک فریب تبلیغاتی است. در ادامه به سراغ تلویزیون‌هایی خواهیم رفت که به صورت استاندارد و واقعی، از درگاه HDMI 2.1 پشتیبانی می‌کنند.

تلویزیون های شرکت سامسونگ:

Samsung Q950TS
Samsung Q900TS
Samsung Q950R / Q900RB
Samsung Q800T
Samsung Q95T
Samsung Q90T
Samsung Q80T
Samsung Q70T

تلویزیون های شرکت Vizo:

تمامی OLEDهای تولید شده در سال 2020
سری P و Quantum X 2020

تلویزیون های شرکت ال جی:

LG RX/ZX
LG WX/GX
LG CX/BX
LG NANO99/ LG NANO97/ LG NANO90/ LG NANO90/ LG NANO85
LG R9/Z9/W9/E9/C9/B9
LG SM99/SM98/SM95

تلویزیون های شرکت سونی:

Sony X900H / XH900
Sony Z9G / ZG9

تلویزیون های شرکت TCL:

TCL X915

با توجه به اینکه ورودی HDMI 2.1 یک امکان جدید رو برای شما به ارمغان میاره باید اشاره کرد که خرید تلویزیون هایی با این ورودی هیچ گونه الزامی برای نسل جدید نداشته و شما با همان HDMI 2.0 هم براحتی و بدون مشکل می توانید نسل جدید را تجربه کنید

کدام یک از تلویزیون های بازار را بخریم که پنل بهتری داشته باشد ؟ OLED - QLED - IPS - TFT - VA ?

خب شاید برای شما هم همین سوال پیش آمده باشد که کدوم پنل برای ما مناسب تر است ؟

هر کدام از این پنل ها مزایا و معایب خود را دارند و شما باید بسته به سلیقه ی خود انتخاب کنید . اگر بخواهیم در مورد هر کدام بحث بکنیم مطلب خیلی طولانی میشه فقط نکات کمی رو در موردشمون میگم خودتون بر اساس نیاز خودتون انتخاب کنید

صفحات OLED

از بهترین نمایشگر ها هستند که کنتراست تصویر بالا و و وضوح بالایی دارند همچنین نمایش رنگ مشکی و عمق رنگ مشکی را بخوبی نمایش می دهند ، زاویه ی دید خوبی دارند و مناسب تماشای فیلم و بازی هستند

اما ایرادات این نوع نمایشگر

ریسک BURN IN یا سوخته شدن نمایشگر پنل بر اثر استفاده طولانی مدت یا استفاده از تصاویر ثابت در نمایشگر
عمر کوتاه تر نسبت به صفحات IPS و LED

یک نمونه OLED با صفحه Burn in شده
صفحات QLED

این نمایشگرها نوع از نمایشگرهایی هستند که مشکلات OLED را نداشته ولی در مقابل OLED عمق رنگ مشکی را ندارند ولی باز هم کیفیت عالی و شفافیت خوبی را دارند همچنین غلظت رنگ در این نمایشگرها بالاتر است
مهمترین مزیت QLED ها نسبت OLED ها روشنایی بیشتر آن هاست در صورتی که نور بیشتر رو می پسندید QLED برای شماست

صفحات IPS

مهم ترین مزیت IPS ها زوایای دید آن هاست همانطور که در بالا می بینید نسبت به صفحات TN زوایه دید بهتری دارند همچنین نور پس زمینه آن ها بیشتر است
اما مهم ترین عیب صفحات IPS مشکل نشت نور تصویر است که البته در مدل های جدید بسیار کمتر شده اما همچنان وجود دارد اما نیازی به نگرانی نیست بلکه فقط در صفحات مشکی قابل دید است
لذا اگر در شب بازی میکنید یا فیلم میبینید این پنل مناسب شما نیست

179920

یک مقایسه ساده براتون آماده کردم در مورد اینکه کدوم از تلویزیونها برای ما بهتره oled- qled -va
توی تصویر بالا نگاه کنید
از سمت چپ اولی oled cx هستش دومی q90t سامسونگ و سومی x900h سونی
نکته ی حائز اهمیت این عکس ایرادی هستش که من همیشه توی oled ها و صفحات سوپر امولد میبینم
به نور خورشید و رنگ سفید دقت کنید در oled همون طور که میبینید مشکل عمده صفحات oled خوب نمایش ندادن رنگ سفید است .
هر چقدر در نمایش رنگ مشکی توانا هستد در نمایش رنگ سفید خالص عاجز هستند!
برای سامسونگ بسیار پرنور و برای سونی طبیعی تر هستش بازم بسته به سلیقه ی شماست که چه تلویزیونی میخواهید خرید کنید

:Thumbsup:

خب با توجه به اینکه خیلی از دوستان در صدد خرید X900h شدن لازم دونستم اینجا بهترین تنظیمات رو قرار بدم
خب ابتدا دکمه home رو بزنید وارد Setting گوشه تصویر که شبیه چرخ دهنده هست بشید
به قسمت Display بروید

اول گزینه های Auto Picture Mode و Light Sensor رو غیر فعال کنید

Sony X900H Calibration Settings 8

SDR

این حالت نمایش برای نمایش تصاویر استاندارد یا همون غیر HDR هستش
یادتون باشه حالت Auto Local Dimming رو خاموش کنید میتونید Brightness رو خودتون مطابق دلخواهتون تنظیم کنید اما من روی 40 گذاشتم
کنتراست رو روی 90 و gamma رو روی -2 قرار بدید
Sony X900H Calibration Settings 9

Clarity

Sony X900H Calibration Settings 12

خب Sharpness رو روی 50 بگذارید Reality Creation و Random Noise Reduction و Digital Noise Reduction رو غیر فعال کنید
ای گزینه ها میتونه برای دیدن تصاویر رزولوشن پایین خیلی موثر باشه در صورتی فیلم کیفیت پایین میبینید فعالش کنید اگر ویدئو کیفیت بالا خواستید ببینید غیر فعالش کنید ولی به صورت پیش فرض غیر فعال باشه بهتره

HDR

اگر میخواهید برای HDR تنظیم کنید تلویزیون رو و تصاویر شما خیلی کم نور هستش گزینه های Local Dimming, X-Tended Dynamic Range و Advanced Contrast Enhancer رو روی High تنظیم کنید .
برای فعال سازی 4K 120HZ میتونید بر روی Hdmi مورد نظر رفته و گزینه Enhanced Format رو انتخاب کنید

یادتون باشه حتما باید Tv آپدیت شده باشه !

Motion Settings

خب میرسیم به لذت بخش ترین بخش TV یعنی روان کردن تصاویر که این تلویزیون بنظرم توش بی نظیر بوده
وارد بخش Motion بشید گزینه Motionflow رو انتخاب کنید بگذارید روی حالت Custom و Smoothness رو بگذارید روی MAX و Clearness رو روی 1 قرار بدید
جالبه بدونید تصاویر رو به حدی نرم میکنه که من بازی کربی سوئیچ رو روش تست گرفتم بازی انگار 60 فریم کامل شد در صورتی که خودش 30 فریمه !

White Balance Settings
خب این تنظیم رنگ سفیدی که در 10 بخش هستش رو طبق تصاویر انجام بدید تلویزیون به بهترین حالت خودش میرسه

Sony X900H Calibration Settings 15

Sony X900H Calibration Settings 16

Sony X900H Calibration Settings 17

Sony X900H Calibration Settings 18

Sony X900H Calibration Settings 19

Sony X900H Calibration Settings 20

Sony X900H Calibration Settings 21

Sony X900H Calibration Settings 22

Sony X900H Calibration Settings 23

Sony X900H Calibration Settings 24

Sony X900H Calibration Settings 25
سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز
من برا کنسولم ی سونی X9000 65 گرفتم البته اردیبهشت 1400 هنوزم تو بازار اورجینالش پیدا میشد ، از همه لحاظ اوکی بخصوص اینکه همون سال ی اپدیت اختصاصی برای ps5 داد که بخش VRR و صدای 3D روی پورت 2.1 فعال کرد ، یجاییم دیدم که این مدل رو خود سونی بعنوان باندل با خود کنسول وارد بازار کرده البته 55اینچش رو

ortegoli

کاربر سایت
Oct 31, 2008
5,397
نام
مهدی یوسفی اصیل
تلویزیون‌های اولد 2023 ال‌جی چه مدل‌هایی دارند؟
از بین تلویزیون‌های جدید ال‌جی، سری Z3 همچنان با مدل‌های 77 و 88 اینچی 8K پرچمدار است. اما سری G3 هم حالا به‌لطف طراحی بدون فاصله با دیوار شکل بهتری پیدا کرده است. G3 در مدل‌هایی با حداقل 55 و حداکثر 97 اینچ به بازار می‌آید، اما افزایش 70 درصدی روشنایی فقط در مدل‌های 55، 65 و 77 اینچی در دسترس خواهد بود. سری C3 هم در اندازه‌هایی بین 42 تا 83 اینچ عرضه می‌شود و روشنایی استاندارد خواهد داشت.

این شرکت دیگر نسخه جدیدی از سری A تولید نمی‌کند و پایین‌رده‌ترین تلویزیون اولد آن‌ها از سری B3 است که برای گیمرها مناسب است. این سری از پردازنده a7 Gen 6 بهره می‌برد و در مدل‌های 55، 65 و 77 اینچی با رزولوشن 4K و نرخ نوسازی 120 هرتزی عرضه می‌شود.

جای تعجبی ندارد که ال‌جی تلویزیون‌های اولد (OLED) خود را برای سال 2023 به‌روز کند. اگر خانه شما نورگیر خوبی داشته باشد، احتمالاً از این به‌روزرسانی استقبال می‌کنید، چون برخی از محصولات جدید سری G3 تا 70 درصد روشنایی بیشتری دارند. این شرکت همچنین چند مدل جدید از سری C3 ،Z3 و B3 را معرفی کرده است.

اکثر محصولات 2023 ال‌جی که در نمایشگاه CES معرفی شده‌اند، از پردازنده جدید a9 Gen 6 استفاده می‌کنند که از قابلیت آپ‌اسکیل (Upscaling) با هوش مصنوعی، نقشه‌برداری طیف رنگ‌ها به‌صورت HDR و شارپ‌کردن تصاویر به‌صورت شیء‌محور پشتیبانی می‌کند.

این تراشه همچنین برای انجام پردازش‌های صوتی هوش مصنوعی در کانال صوتی ساراند 9.1.2 اهمیت دارد. ال‌جی قابلیتی موسوم به WOW Orchestra را هم ارائه می‌کند که می‌تواند از بلندگوهای تلویزیون در کنار ساندبارهای جدید این شرکت بهره بگیرد
منبع : ديجياتو
کم کم باید x9000 رو با یک دونه oled تعویض کنم

• Like
Reactions: x23are and hustler

x23are

میروم تا این تاریکی را از دل بیرون کنم......
کاربر سایت
Oct 2, 2010
1,425
نام
علیرضا
دوستان مدل 50 اینچ سری x90j کجا میشه گیر اورد برای یکی از بچه ها میخوام هر چی میگردیم میگن نداریم!

و یه سوال دیگه از دوستان کسی اینجا تجربه کار با الود جدید ک سامسونگ زده بود رو داشته؟

ortegoli

کاربر سایت
Oct 31, 2008
5,397
نام
مهدی یوسفی اصیل
دوستان مدل 50 اینچ سری x90j کجا میشه گیر اورد برای یکی از بچه ها میخوام هر چی میگردیم میگن نداریم!

و یه سوال دیگه از دوستان کسی اینجا تجربه کار با الود جدید ک سامسونگ زده بود رو داشته؟
سلام بابا داره
با قیمتی که داره مدل های بهتری میشه خرید

samiradin

کاربر سایت
Jan 26, 2012
1,994
نام
sami
بنظرم بترتیب روی این گزینه ها از لحاظ قیمتی تحقیق کن ببین کدوم به جیبت میخوره.
1.سونی x90j
2.سونی x90h
3.سامسونگ q90t
سامسونگ q80t و q70t هم بعد اینا
همشون hdmi 2.1 دارن و کیفیت همشون هم قابل قبوله .
تفاوت با oled زیاده اما فیلم و بازی هم نیست که بتونی تفاوت کیفیتی رو تشخیص بدی . نمیخواد سمت سری های 2022 به نسبت قیمت ارزش ندارن .
سامسونگ qn90a و b هم که دوستان پیشنهاد میدن گزینه خیلی عالیه اما اگه پیدا کنی قیمت خیلی بالایی دارن که بنظرم ارزش اینقدر هزینه ندارن
دوست عزیز با کلی تاخیر ممنون از راهنماییتون
واقعیتش من تازه کارام اکی شد و تازه از امروز جدی پیگیر خرید شدم...چند تا سوال داشتم از خدمتتون

اولین نکته که ذهن من رو درگیر کرده چطور میشه که سامسونگ تو سری Q70/Q80/Q90T که مال سال 2020 میلادیه اینقدر از سایت rtings نمرات بالایی گرفته ولی تو سری های A و B که جدیدترن اینقدر نمراتش پایین اومده:-?

الان چون مدل های T قدیمی شده تقریبا تو بازار نایاب شده مخصوصا مدل های ۷۵ اینچش
وگرنه مثلا Q90T تو سایت rtings با توجه به نمراتی که گرفته خیلی خیلی از x90j بهتره

چون قدیمی شده به نظر شما ممکنه تو بازار مدل های استوک یا تعمیری رفرش به جای آک فروش بره؟!

خودم با توجه به شرایط به همین مدل x90j که خودتون هم گزینه اول پیشنهاد کردید رسیدم البته شانس من سایز ۷۵ متاسفانه یکم کمیاب شده و تو سایت های بانه ای معتبر جایی ندیدم موجود داشته باشه

در آخر هم چون تجربه خرید بانه ای نداشتم لطفا اگر نکته و راهنمایی در مورد خرید بانه ای شما یا سایر دوستان دارید بفرمایید...ممنون

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر