خرید مانیتور و TV های مناسب برای PS5

با سلام خدمت دوستان عزیز

با توجه به اینکه کنسول های نسل جدید دارند وارد بازار می شوند و اینکه استانداردهای جدیدی را وارد عرصه می کنند لازم دیدم این تاپیک رو ایجاد کنیم تا در مورد تلویزیون های سازگار و هماهنگ با این کنسول با یکدیگه بحث و تبادل نظر کنیم
ویژگی های تصویری نسل جدید خروجی تصویر با کیفیت 4k و 8k هستش و همچنین استاندارد جدید hdmi 2.1 هستش
خب تقریبا دیگه همگی با استاندارد های 4k و 8k َنا هستیم و میدونیم که 4k یعنی رزولوشن تصویر با کیفیت 3840X 2160 هستش و 8K رزولوشن 7680X 4320 هستش
اما ورودی HDMI 2.1 چیست و به چه دردی میخورد ؟

ویژگی های HDMI 2.1
2.png

استاندارد HDMI 2.1 دارای پهنای باند خیره کننده 48 گیگابیت در ثانیه است که می‌تواند اقدام به پخش تصاویر 4K با نرخ 120 فریم در ثانیه کرده و تصاویر 8K را نیز با نرخ 60 فریم در ثانیه منتقل سازد. این در حالی است که این درگاه از VRR, eARC, QMS و ALLM در کنار استانداردهای دالبی و HDR پشتیبانی می‌کند. انتقال این حجم از اطلاعات تنها از عهده درگاه HDMI 2.1 برخواهد آمد.
رخی از ویژگی‌های HDMI 2.1 را می‌توان در کنترلرهای HDMI 2.0 مستقر در تلویزیون‌ها فعال کرد. در نتیجه برخی از کمپانی‌ها با استفاده از این مسئله ادعا می‌کنند که تلویزیون آنها از درگاه HDMI 2.1 به صورت کامل پشتیبانی می‌کند که این مسئله یک فریب تبلیغاتی است. در ادامه به سراغ تلویزیون‌هایی خواهیم رفت که به صورت استاندارد و واقعی، از درگاه HDMI 2.1 پشتیبانی می‌کنند.

تلویزیون های شرکت سامسونگ:

Samsung Q950TS
Samsung Q900TS
Samsung Q950R / Q900RB
Samsung Q800T
Samsung Q95T
Samsung Q90T
Samsung Q80T
Samsung Q70T

تلویزیون های شرکت Vizo:

تمامی OLEDهای تولید شده در سال 2020
سری P و Quantum X 2020

تلویزیون های شرکت ال جی:

LG RX/ZX
LG WX/GX
LG CX/BX
LG NANO99/ LG NANO97/ LG NANO90/ LG NANO90/ LG NANO85
LG R9/Z9/W9/E9/C9/B9
LG SM99/SM98/SM95

تلویزیون های شرکت سونی:

Sony X900H / XH900
Sony Z9G / ZG9

تلویزیون های شرکت TCL:

TCL X915

با توجه به اینکه ورودی HDMI 2.1 یک امکان جدید رو برای شما به ارمغان میاره باید اشاره کرد که خرید تلویزیون هایی با این ورودی هیچ گونه الزامی برای نسل جدید نداشته و شما با همان HDMI 2.0 هم براحتی و بدون مشکل می توانید نسل جدید را تجربه کنید

کدام یک از تلویزیون های بازار را بخریم که پنل بهتری داشته باشد ؟ OLED - QLED - IPS - TFT - VA ?

خب شاید برای شما هم همین سوال پیش آمده باشد که کدوم پنل برای ما مناسب تر است ؟

هر کدام از این پنل ها مزایا و معایب خود را دارند و شما باید بسته به سلیقه ی خود انتخاب کنید . اگر بخواهیم در مورد هر کدام بحث بکنیم مطلب خیلی طولانی میشه فقط نکات کمی رو در موردشمون میگم خودتون بر اساس نیاز خودتون انتخاب کنید

صفحات OLED

از بهترین نمایشگر ها هستند که کنتراست تصویر بالا و و وضوح بالایی دارند همچنین نمایش رنگ مشکی و عمق رنگ مشکی را بخوبی نمایش می دهند ، زاویه ی دید خوبی دارند و مناسب تماشای فیلم و بازی هستند

اما ایرادات این نوع نمایشگر

ریسک BURN IN یا سوخته شدن نمایشگر پنل بر اثر استفاده طولانی مدت یا استفاده از تصاویر ثابت در نمایشگر
عمر کوتاه تر نسبت به صفحات IPS و LED

یک نمونه OLED با صفحه Burn in شده

178594

صفحات QLED

این نمایشگرها نوع از نمایشگرهایی هستند که مشکلات OLED را نداشته ولی در مقابل OLED عمق رنگ مشکی را ندارند ولی باز هم کیفیت عالی و شفافیت خوبی را دارند همچنین غلظت رنگ در این نمایشگرها بالاتر است
مهمترین مزیت QLED ها نسبت OLED ها روشنایی بیشتر آن هاست در صورتی که نور بیشتر رو می پسندید QLED برای شماست

صفحات IPS

178597
مهم ترین مزیت IPS ها زوایای دید آن هاست همانطور که در بالا می بینید نسبت به صفحات TN زوایه دید بهتری دارند همچنین نور پس زمینه آن ها بیشتر است
اما مهم ترین عیب صفحات IPS مشکل نشت نور تصویر است که البته در مدل های جدید بسیار کمتر شده اما همچنان وجود دارد اما نیازی به نگرانی نیست بلکه فقط در صفحات مشکی قابل دید است
لذا اگر در شب بازی میکنید یا فیلم میبینید این پنل مناسب شما نیست

179920

یک مقایسه ساده براتون آماده کردم در مورد اینکه کدوم از تلویزیونها برای ما بهتره oled- qled -va
توی تصویر بالا نگاه کنید
از سمت چپ اولی oled cx هستش دومی q90t سامسونگ و سومی x900h سونی
نکته ی حائز اهمیت این عکس ایرادی هستش که من همیشه توی oled ها و صفحات سوپر امولد میبینم
به نور خورشید و رنگ سفید دقت کنید در oled همون طور که میبینید مشکل عمده صفحات oled خوب نمایش ندادن رنگ سفید است .
هر چقدر در نمایش رنگ مشکی توانا هستد در نمایش رنگ سفید خالص عاجز هستند!
برای سامسونگ بسیار پرنور و برای سونی طبیعی تر هستش بازم بسته به سلیقه ی شماست که چه تلویزیونی میخواهید خرید کنید

:Thumbsup:
تنظیم تلویزیون X900h سونی با بهترین کیفیت و رنگ بندی

تنظیم تلویزیون X900h سونی با بهترین کیفیت و رنگ بندی

خب با توجه به اینکه خیلی از دوستان در صدد خرید X900h شدن لازم دونستم اینجا بهترین تنظیمات رو قرار بدم
خب ابتدا دکمه home رو بزنید وارد Setting گوشه تصویر که شبیه چرخ دهنده هست بشید
به قسمت Display بروید

اول گزینه های Auto Picture Mode و Light Sensor رو غیر فعال کنید

Sony X900H Calibration Settings 8

SDR

این حالت نمایش برای نمایش تصاویر استاندارد یا همون غیر HDR هستش
یادتون باشه حالت Auto Local Dimming رو خاموش کنید میتونید Brightness رو خودتون مطابق دلخواهتون تنظیم کنید اما من روی 40 گذاشتم
کنتراست رو روی 90 و gamma رو روی -2 قرار بدید
Sony X900H Calibration Settings 9

Clarity

Sony X900H Calibration Settings 12

خب Sharpness رو روی 50 بگذارید Reality Creation و Random Noise Reduction و Digital Noise Reduction رو غیر فعال کنید
ای گزینه ها میتونه برای دیدن تصاویر رزولوشن پایین خیلی موثر باشه در صورتی فیلم کیفیت پایین میبینید فعالش کنید اگر ویدئو کیفیت بالا خواستید ببینید غیر فعالش کنید ولی به صورت پیش فرض غیر فعال باشه بهتره

HDR

اگر میخواهید برای HDR تنظیم کنید تلویزیون رو و تصاویر شما خیلی کم نور هستش گزینه های Local Dimming, X-Tended Dynamic Range و Advanced Contrast Enhancer رو روی High تنظیم کنید .
برای فعال سازی 4K 120HZ میتونید بر روی Hdmi مورد نظر رفته و گزینه Enhanced Format رو انتخاب کنید

یادتون باشه حتما باید Tv آپدیت شده باشه !

Motion Settings

خب میرسیم به لذت بخش ترین بخش TV یعنی روان کردن تصاویر که این تلویزیون بنظرم توش بی نظیر بوده
وارد بخش Motion بشید گزینه Motionflow رو انتخاب کنید بگذارید روی حالت Custom و Smoothness رو بگذارید روی MAX و Clearness رو روی 1 قرار بدید
جالبه بدونید تصاویر رو به حدی نرم میکنه که من بازی کربی سوئیچ رو روش تست گرفتم بازی انگار 60 فریم کامل شد در صورتی که خودش 30 فریمه !

White Balance Settings
خب این تنظیم رنگ سفیدی که در 10 بخش هستش رو طبق تصاویر انجام بدید تلویزیون به بهترین حالت خودش میرسه

Sony X900H Calibration Settings 15

Sony X900H Calibration Settings 16

Sony X900H Calibration Settings 17

Sony X900H Calibration Settings 18

Sony X900H Calibration Settings 19

Sony X900H Calibration Settings 20

Sony X900H Calibration Settings 21

Sony X900H Calibration Settings 22

Sony X900H Calibration Settings 23

Sony X900H Calibration Settings 24

Sony X900H Calibration Settings 25

Attachments

• TN-vs-IPS.jpg
    TN-vs-IPS.jpg
    182.4 KB · مشاهده: 63
آخرین ویرایش:

AMIN-1399F

خوشا فریاد زیر اب
مدیر انجمن
Oct 29, 2011
5,421
نام
امین
چه خبره 10 تا یهویی بگن نصف تلویزیون کار میکنه دیگه ;))
شرکت های گارانتی معتبر تا نهایت 3 پیکسل سوختگی رو طبیعی میدونن اگرچه حتی یک پیکسل سوختگی هم توی ذوق میزنه مخصوصا اگر وسط پنل باشه
می تونی بگی خانواده حساس هستن قبل تحویل چک کنن پیکسل سوختگی نداشته باشه بعد برات ارسال کنن ... البته خوب آکبندی تلویزیون میپره ولی باز بهتر از پیکسل سوختگیه
اکبندی وجود نداره عزیز قبلش موقع خرید خودشون چک میکنن.

HIGH VOLTAGE

کاربر سایت
Dec 2, 2011
1,522
نام
علی
دوستان من میخوام از سلام‌بابا C1 سفارش بدم. بهم گفتن تا ۱۰ پیکسل سوخته زمان تحویل طبیعیه!
موقع خرید و تحویل و تست مشکل پیکسل سوختگی داشتید، تعدادش چندتا بوده؟
10 تا ؟!!!!!!
مگه جنگه ؟
گارانتی داخلی یادمه تا 5 تا رو جایز میدونست ولی به نظر من یدونه اش هم زیادیه

AMIN-1399F

خوشا فریاد زیر اب
مدیر انجمن
Oct 29, 2011
5,421
نام
امین
10 تا ؟!!!!!!
مگه جنگه ؟
گارانتی داخلی یادمه تا 5 تا رو جایز میدونست ولی به نظر من یدونه اش هم زیادیه
تو ال جی و سامسونگ تو جمهوری من از 5 تا 10 دیدم که تو گارانتی های مختلف نوشتن.

HIGH VOLTAGE

کاربر سایت
Dec 2, 2011
1,522
نام
علی
تو ال جی و سامسونگ تو جمهوری من از 5 تا 10 دیدم که تو گارانتی های مختلف نوشتن.
من مونیتور بردم مادیران گفت 5 که مال من 4 تا بود و قبول نکردن
الجی منم 5 تا داشت که تعویضش کردن واسم
سامی رو نمیدونم
ولی خداییش 10 تا ستمه
همون یدونه اش بدجوری تو چشم میزنه چه برسه به تعداد بیشتر

Eghball

کاربر سایت
Nov 3, 2014
488
نام
اقبال
کلی هم باهاشون تلفنی صحبت کردم، میگن ممکنه نداشته باشه، ممکنه ۱ تا ۱۰ تا پیکسل سوخته داشته باشه.
البته میگفتن با ذره‌بین باید ببینید با فاصله مشخص نیست! البته به تی‌وی فعلیمون هم نگاه میکنم از فاصبه ۱۰ تا ۵ سانتی پیکسل ها مشخصه! نمیدونم!
فورزا با اینکه آلتیمیت گرفتم کلا ۲۰ دقیقه بازی کردم هیلو هم که مونده و دانلود کردم فقط
پلی ۵ام هم پنجشنبه میرسه! موندم بدون تی‌وی!
بعد ی چیزی، خود سایتشون ی گارانتی هم داره، اون چطوره ارزش داره یا نه؟
بهد اینکه تا ۳۵ تومن چه تیوی دیگه پیشنهاد میکنید؟
میخواستم سامسونگ Q80A بگیرم!

mahyarxbox

کاربر سایت
Jul 6, 2014
1,416
نام
مهیار
میخواستم سامسونگ Q80A بگیرم
Q80 امسال پنلش ADS شده(مشابه IPS ، نیتیو کنتراست پایین) همین بنظرم کافیه تا از لیست گزینه ها خارجش کنید :D
من جای شما بودم Q70A رو میگرفتم. درسته لوکال دیمینگ نداره ولی نیتیو کنتراست خیلی خوبی داره. پنلش ۱۲۰ هرتزه و VRR هم که ساپورت میکنه.

• Like
Reactions: Eghball

Eghball

کاربر سایت
Nov 3, 2014
488
نام
اقبال
Q80 امسال پنلش ADS شده(مشابه IPS ، نیتیو کنتراست پایین) همین بنظرم کافیه تا از لیست گزینه ها خارجش کنید :D
من جای شما بودم Q70A رو میگرفتم. درسته لوکال دیمینگ نداره ولی نیتیو کنتراست خیلی خوبی داره. پنلش ۱۲۰ هرتزه و VRR هم که ساپورت میکنه.
جالب اینجاست که Q70T بررسی هایی که تو یوتیوب دیدم روشناییش بیشتر از مدل امسالش بوده! یعنی گیجه گیجم، فعلا موندم همینطوری! =))

• Like
Reactions: mahyarxbox

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
3,587
نام
milad
جالب اینجاست که Q70T بررسی هایی که تو یوتیوب دیدم روشناییش بیشتر از مدل امسالش بوده! یعنی گیجه گیجم، فعلا موندم همینطوری! =))
فکر می کنم c1 انتخاب مناسبی باشه اما اینکه 10 تا پیکسل سوخته اول کار طبیعی باشه یکم مصنوعیه

• Like
Reactions: Eghball

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,224
باهاشون شرط کنید موقع تحویل اگر یکدونه هم داشته باشه تسویه نمی کنید تست پیکسل هم مشخصه 3 تا رنگ اصلی با یکی هم رنگ سفید کفایت می کنه دقت کنید الجی ها 4 تا رنگ پیکسل دارن سفید هم جداگانه داره پس همین 4 تا کافیه

گارانتی پنل هم که الان اصلا ندارم

Moh rahimi

کاربر سایت
Jun 12, 2017
259
کلی هم باهاشون تلفنی صحبت کردم، میگن ممکنه نداشته باشه، ممکنه ۱ تا ۱۰ تا پیکسل سوخته داشته باشه.
البته میگفتن با ذره‌بین باید ببینید با فاصله مشخص نیست! البته به تی‌وی فعلیمون هم نگاه میکنم از فاصبه ۱۰ تا ۵ سانتی پیکسل ها مشخصه! نمیدونم!
فورزا با اینکه آلتیمیت گرفتم کلا ۲۰ دقیقه بازی کردم هیلو هم که مونده و دانلود کردم فقط
پلی ۵ام هم پنجشنبه میرسه! موندم بدون تی‌وی!
بعد ی چیزی، خود سایتشون ی گارانتی هم داره، اون چطوره ارزش داره یا نه؟
بهد اینکه تا ۳۵ تومن چه تیوی دیگه پیشنهاد میکنید؟
میخواستم سامسونگ Q80A بگیرم!
سلام اگه بتونی q80t پیدا کنی از هر نظر عالیه...😉

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,896
این بانه ای ها سال ها قبل وقتی بهشون برای یک تلویزیون زنگ میزدی کلی احترام میزاشتن و هرچی می گفتی هم قبول میکردن و پیگیر کارت هم بودن . طرف تلویزیون رو یکی دو روزه تحویل میداد با کلی احترام

اما الان اکثرشون برخوردشون از این مغازه دارهای جمهوری هم بدتر شده خیلی بی تفاوت و بد قول و اونا هم شرایط خرید رو تعیین میکنن و شما باید بگی چشم !!! تحویل هم معلوم نیست چقدر طول بکشه که بالاخره بفرستن .... جای مشتری و فروشنده عوض شده !!! فکر کنم کار به جایی برسه که تا تمام پول رو از اول براشون واریز نکنی جواب تلفنتم نمیدن

همین قضیه پیکسل رو یادمه سلام بابا تا 3 تا رو میگفت موردی نداره و تازه اگر شرط میکردی پیکسل سوختگی داشته باشه تحویل نمیگیرم خیلی راحت قبول میکردن اما الان ...

sadegh93

کاربر سایت
Dec 19, 2011
3,341
درود و سلام.
ببخشید که شایدخیلی مربوط نباشه یا چندان مرتبت نباشه به این تاپیک.
در مورد تلویزیونی که Picture Engine خوبی داشته باشه و Upscaling system قوی داشته باشه مشورت می‌خواستم. قیمت هم حداکثر حدود ۱۰ میلیون تومان باشه.
Upscale System رو برای این میگم که محتوای مثلا 720P رو خوب بتونه Upscale کنه.
برای من Resolution خود تلویزیون خیلی مهم نیست. برای من فعلاً 1080p هم کافیه. از لحاظ ابعاد هم مثلا حداکثر 40 اینچ یا 43 اینچ.
خیلی ممنون.
==================================================================================================
جدای از TV اگر مانیتوری داریم که Upscale system قوی یا خیلی قوی داشته باشه تا حدود 10 میلیون ممنون میشم معرفی کنید.
تشکر.

jaferpour

کاربر سایت
Jun 13, 2021
202
من سونی 65 اینج گرفتم . سوالم این اگه تو اتاقی که4و نیم متر باشه بزاریم و طرف سه متر از تلویزیون فاصله داشته باشیم برای چشمش میتونه خطرناک باشه؟
چقدر فاصله باید باشه که اسیبی به چشم نزنهه؟
ماجرا از زمانی شروع می‌شود که در دهه 60 میلادی لامپ‌های تلویزیون مقدار بسیار کمی از پرتوهای رادیواکتیو را از خود ساطع می‌کردند که البته هیچ ضرری نداشت. شما می‌توانستید روزها و به مدت‌های طولانی نزدیک به تلویزیون بنشینید بدون اینکه از تأثیر این تابش‌ها نگران باشید. اما در سال 1967 کمپانی جنرال الکتریک که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تلویزیون و لامپ تصویر در زمان خود بود؛ به خاطر اشتباه محاسباتی کوچکی که باعث می‌شد تلویزیون‌ها مقدار غیرمجازی از این تابش‌ها را از خود ساطع کنند؛ مجبور شد چیزی در حدود 90 هزار تلویزیون تولیدی خود را از سطح بازار جمع کند. در واقع این اشتباه محاسباتی تنها در 10 مورد از هر 10 هزار مورد تلویزیون‌های تولیدی رخ داده بود اما کمپانی برای جلوگیری از یک فاجعه، مجبور شد تا نام و اعتبار خود را فدای سلامتی مصرف‌کنندگانش کرده و تمام تلویزیون‌های خود را از بازار جمع کند.

از آن زمان بود که با شایعه‌هایی که دهان‌به‌دهان در میان مردم می‌چرخید؛ این جمله که “دور از تلویزیون بشین” وارد فرهنگ والدین شد. امروزه با وجود تکنولوژی‌ LCD دیگر هیچ تابش رادیواکتیوی توسط تلویزیون‌ها تولید نمی‌شود.لامپ های نور مستقیم هم نیستند که به چشم آسیب بزنند.
استفاده از صفحه تصویر به چشم آسیب نمی رساند. با این وجود ، هنگام استفاده طولانی مدت از آن ، چشم ها کمتر از حد معمول پلک می زنند (مانند هنگام خواندن یا انجام کارهای نزدیک دیگر). این باعث خشک شدن چشم می شود که ممکن است منجر به احساس خستگی چشم یا خستگی شود.بهتر است هر چند دقیقه یکبار دورتر را ببینید و حواستان به پلک زدن باشد.
فاصله اعلام شده توسط سازندگان تلویزیون نه برای کمک به سلامت چشم و نه توصیه بهداشتی هست این فاصله ها ، فواصلی هستند که تسلط روی صفحه کامل دارید و همچنین پیکسلها را به بهترین حالت و کیفیت ممکن مشاهده میکنید.
پس نگران نباشید خودت اگر مشکل نداری برو بچسب به تلویزیون.

jaferpour

کاربر سایت
Jun 13, 2021
202
درود و سلام.
ببخشید که شایدخیلی مربوط نباشه یا چندان مرتبت نباشه به این تاپیک.
در مورد تلویزیونی که Picture Engine خوبی داشته باشه و Upscaling system قوی داشته باشه مشورت می‌خواستم. قیمت هم حداکثر حدود ۱۰ میلیون تومان باشه.
Upscale System رو برای این میگم که محتوای مثلا 720P رو خوب بتونه Upscale کنه.
برای من Resolution خود تلویزیون خیلی مهم نیست. برای من فعلاً 1080p هم کافیه. از لحاظ ابعاد هم مثلا حداکثر 40 اینچ یا 43 اینچ.
خیلی ممنون.
==================================================================================================
جدای از TV اگر مانیتوری داریم که Upscale system قوی یا خیلی قوی داشته باشه تا حدود 10 میلیون ممنون میشم معرفی کنید.
تشکر.
والا سری W سونی میتونه گزینه ایده آلی برای شما باشه با موشن 800 مگاهرتز تصاویر نرمی میده.ولی الان دوره 4K هستش

sadegh93

کاربر سایت
Dec 19, 2011
3,341
والا سری W سونی میتونه گزینه ایده آلی برای شما باشه با موشن 800 مگاهرتز تصاویر نرمی میده.ولی الان دوره 4K هستش
تشکر بابت پاسخ.
من خودم Picture Engine سونی رو کلا خوشم میاد ازش و به نظرم در کل قوی هست، ولی فعلاً شک دارم بشه با اون قیمتی که من نوشتم آکبند مثلاْ ۴۳ اینچش رو بشه خرید.
4K رو قبول دارم که الان مهم‌تر یا خیلی مهم‌تر شده ولی خب موارد مهم‌تری برای من هست مثل کیفیت رنگ و Upscale قوی. برای من مثلاْ در ۴۰ اینچ فعلاْ 1080p هم کافیه.
ممنون.
==========================================================
ببخشید در مورد مانیتور نظری دارید؟
تشکر مجدد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر