جریمه 500 میلیونی Facebook در پس شکایت ZeniMax

aiat_gamer

کاربر سایت
Mar 7, 2008
4,321
نام
ayat
bj24_carmackvszenimax.jpg

سرانجام پس از کش‌وقوس فراوان، شکایت ZeniMax از Facebook به نتیجه رسید و دادگاه Facebook را به پرداخت 500 میلیون دلار جریمه محکوم کرد.

مدتی پیش بود که ZeniMax از Facebook، صاحب جدید Oculuc شکایت کرد. در این شکایت ذکرشده بود که Oculus در قسمت نرم‌افزاری خود از کدی استفاده کرده که صاحب آن id Software، از استودیوهای تحت کنترل ZeniMax بوده است. طبق گفته این شرکت، John Carmack از کارمندان ارشد id Software و خالق Doom، قبل از پیوستن به Facebook برای کار بر روی Oculus فلش درایوی حاوی 10000 فایل را با خود برده بود و مقداری از این فایل‌ها و کدها در بخش نرم‌افزاری Oculus بکار برده شده‌اند. ZeniMax اشاره کرد که Carmack در سال 2012 به پیشرفت قابل‌توجهی درزمینهٔ واقعیت مجازی دست‌یافته بود. هم‌چنین درزمانی که Catmack هنوز برای Zenimax کار می‌کرد دیداری با Palmer Lucky-شخص اصلی پشت Oculus- داشته است که در این دیدار در مورد مواردی صحبت کرده‌اند که تحت قرارداد عدم بازگویی بین Carmack و ZeniMax بوده‌اند.

در مقابل، وکلای Lucky سعی کردند نشان دهند که قبل از این دیدار بین او و Carmack، بخش نرم‌افزاری Oculus از پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای برخوردار بوده که موردقبول دادگاه قرار نگرفت. در پایان Facebook به پرداخت 500 ملیون دلار جریمه شد، ولی درخواست اولیه ZeniMax مبنی بر غرامت 6 میلیارد دلاری و سهم داشتن در Oculus رد شد.

پس‌ازاین حکم، Carmack طی پستی طولانی ناراحتی خود را ابراز کرد. او گفت که به نظرش متخصص نرم‌افزار که در دادگاه شهادت داده به سمت ZeniMax تمایل داشته « و فقط برای پول به دادگاه آمده بود». او همچنین اضافه کرد که فقط در قسمتی بسیار کوچک در مورد Shader ها شباهتی بین کدها دیده می‌شود و برنامه نویسان Oculus به دیتابیس واقعیت مجازی id Software دسترسی نداشته‌اند. در مقابل ZeniMax اعلام کرد که علاوه ازنظر متخصص که آثاری از کپی مستقیم و غیرمستقیم از کد نوشته‌شده را پیدا کرد، تعدادی از برنامه نویسان Oculus نیز اعتراف به استفاده از کد Carmack کرده‌اند و در یک مورد شخص موردنظر اعتراف یه کپی کردن مستقیم کد کرده بود. در قسمتی دیگر اشاره‌ای به یکی از برنامه نویسان ارشد Oculuc شد که درخواستی برای «کد مادر که توسط Carmack به اشتراک گذاشته‌شده» را داده بود. علاوه بر این Carmack به‌محض شنیدن خبر شکایت ZeniMax بیش از 92% هارد درایو خود را کاملاً پاک و اطلاعات ضبط‌ شده بر آن را از بین برده بود. البته قبلاً Carmack این مسئله را انکار نموده بود.

Oculus’ John Carmack vents about $500 million ZeniMax jury verdict

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
7,163
نام
Alireza
خوب به سلامتی دزد هم از آب در آمد کارمک بزرگ .:-w
به نظرتون اگه کسی از کارهای خود کارمک استفاده میکرد چه رفتاری با طرف داشت .:-?
به شخصه متاسفم برای اینجور افراد هر کسی که میخواد باشه بزرگ کوچیک دزدی دزدی هستش چه کدی که خودش نوشته بوده باشه قبلا که تحت اختیار ZeniMax بوده چون کارمک کارمند انها بوده و داشته برای کد های که نوشته حقوق میگرفته و تجهیزات در اختیارش بوده .
البته به نظر من درخواست ZeniMax یکم غیر منطقی بوده اگه یکم این درخواست قابل قبول تر بود شاید میتونستن بیشتر از 500 میلیون غرامت بگیرن .

Mr.unknown

کاربر سایت
Aug 29, 2012
434
خوب به سلامتی دزد هم از آب در آمد کارمک بزرگ .:-w
به نظرتون اگه کسی از کارهای خود کارمک استفاده میکرد چه رفتاری با طرف داشت .:-?

به شخصه متاسفم برای اینجور افراد هر کسی که میخواد باشه بزرگ کوچیک دزدی دزدی هستش چه کدی که خودش نوشته بوده باشه قبلا که تحت اختیار ZeniMax بوده چون کارمک کارمند انها بوده و داشته برای کد های که نوشته حقوق میگرفته و تجهیزات در اختیارش بوده .
البته به نظر من درخواست ZeniMax یکم غیر منطقی بوده اگه یکم این درخواست قابل قبول تر بود شاید میتونستن بیشتر از 500 میلیون غرامت بگیرن .
اصلاً خوندی خبرو؟!!

• Like
Reactions: shefer and uriel

Ali Venom

کاربر سایت
Jul 2, 2013
6,703
نام
ali
تو سایت دیجیاتو میخوندم که میخوان تا دریافت 3.5 میلیارد دلار از فیسبوک، شکایت رو ادامه بدند. البته نمیدونم شانس موفقیتشون چقدر هست یا نه ولیکن خیلی مبلغ بزرگی هست

uriel

کاربر سایت
Dec 6, 2010
2,828
بنده خدا کارمک، البته خب نمیشه قضاوت کرد توی پرونده های اینچنینی ولی واقعا zenimax حیا نمیکنه :D؟
کارمک خودش صاحب تکنولوژی و اون کدها هست، توی اینهمه سال هیچوقت ندیدم از روی هوا حرف بزنه، وقتی خودش مبتکر این تکنولوژی بوده چه دلیلی داشته بیاد دزدی کنه از خودش؟ درسته که زیر مجموعه zenimax بوده و صاحب حقوقی کمپانی مادر هست ولی کارمک خیلی راحتتر میتونست نتایج کارهاشو و کدهاشو در اختیار قیسبوک بزاره ، دلیلی نمیبینم که هم بخواد از توبره بخوره هم از آخور، کارمک اینقدر وضع مالی فوق العاده ای داره که این آفتابه دزدی هارو انجام نده . ماجرا خیلی شفاف نیست و من خیلی خیلی بعید میدونم کارمک یه همچین عملی انجام داده باشه چون منطقا با عقل جور در نمیاد.
خدایی برن حیا کنن، کارمک خیلی بزرگتر از این حرفا و تهمت هاست:D.

آخرین ویرایش:

Donger

کاربر سایت
Apr 14, 2015
1,576
بنده خدا کارمک، البته خب نمیشه قضاوت کرد توی پرونده های اینچنینی ولی واقعا zenimax حیا نمیکنه :D؟
کارمک خودش صاحب تکنولوژی و اون کدها هست، توی اینهمه سال هیچوقت ندیدم از روی هوا حرف بزنه، وقتی خودش مبتکر این تکنولوژی بوده چه دلیلی داشته بیاد دزدی کنه از خودش؟ ماجرا خیلی شفاف نیست و من خیلی بعید میدونم کارمک یه همچین عملی انجام داده باشه چون منطقا با عقل جور در نمیاد.

اینو کلی می گم:
شما وقتی توی یک شرکتی کار می کنی قرار نیست هرکاری که توی شرکت کردی رو به بهانه این که کار خودت بوده بردرای ببری این ور اون ور
اگر اینطور بود الان مطمئن باش ویندوز مایکروسافت کلا Opensource شده بود

شما نسبت به کاری که اونجا می کنی تعهداتی داری که یکی از اصلی ترین هاش حفظ محرمانگی کار هایی هست که توی اون شرکت انجام می دی

uriel

کاربر سایت
Dec 6, 2010
2,828
اینو کلی می گم:
شما وقتی توی یک شرکتی کار می کنی قرار نیست هرکاری که توی شرکت کردی رو به بهانه این که کار خودت بوده بردرای ببری این ور اون ور
اگر اینطور بود الان مطمئن باش ویندوز مایکروسافت کلا Opensource شده بود

شما نسبت به کاری که اونجا می کنی تعهداتی داری که یکی از اصلی ترین هاش حفظ محرمانگی کار هایی هست که توی اون شرکت انجام می دی
بله کاملا فرمایشتون درسته، بنده هم همین رو عرض کردم، اینکه کسی اینکارو بکنه که دقیقا و تحقیقا جرمه، ولی همونطور که گفتم من اصلا خیلی برام بعیده که کارمک یه همچین کاری رو کرده باشه، چون اینقدر باهوش هست که بدونه چیکار داره میکنه و از اونطرف نیاز مالی ای هم نداشته و نداره که بخواد دو جانبه برای خودش پول به جیب بزنه. نتیاج کارهاشو بعد از اینکه از zenimax جدا شده و با فیسبوک قرارداد رو عقد کرده در اختیار فیسبوک گذاشته، و چون خودش مبتکر تکنولوژیش بوده نیازی نداشته که بخواد فلش درایو بیاره و اطلاعات رو اینجوری برداره ( البته حب نتایج کارهاش برای یکی دو روز نبوده و مدت ها کدنویسی و کار کرده بوده ولی خب بازم برای من قابل هضم نیست، مگه اینکه واقعا زده باشه به سرش یا اینقدر مبلغ بزرگ بوده باشه که کارمک هم گیج شده، که از دید شخصی من آدمی با این سابقه و نبوغ و تمکن مالی احتمالش زیر صفره که که یه همچین حرکتی رو انجام بده)

ALBERT W3SKER

THE FATHER OF SURVIVAL HORROR
کاربر سایت
Dec 13, 2016
697
نام
بهزاد
جان کارمک باید برگرده به صنعت بازی. خونه ی جان کارمک هنر هشتم هست. خیلی ناراحت هستم که ول کرد رفت.

بی خیال این فعالیت ها. برگرد به صنعت بازی

پ. ن : بعد از شینجی میکامی ، جان کارمک را بهترین بازیساز تاریخ میدانم^:)^

SHANSER

کاربر سایت
Jun 17, 2009
6,724
نام
منصور
جان کارمک باید برگرده به صنعت بازی. خونه ی جان کارمک هنر هشتم هست. خیلی ناراحت هستم که ول کرد رفت.

بی خیال این فعالیت ها. برگرد به صنعت بازی

پ. ن : بعد از شینجی میکامی ، جان کارمک را بهترین بازیساز تاریخ میدانم^:)^
برنیمگرده دیگه تمومه کار کارمک اصلا همین برنامه نویسی و کد نویسیه

aiat_gamer

کاربر سایت
Mar 7, 2008
4,321
نام
ayat
بله کاملا فرمایشتون درسته، بنده هم همین رو عرض کردم، اینکه کسی اینکارو بکنه که دقیقا و تحقیقا جرمه، ولی همونطور که گفتم من اصلا خیلی برام بعیده که کارمک یه همچین کاری رو کرده باشه، چون اینقدر باهوش هست که بدونه چیکار داره میکنه و از اونطرف نیاز مالی ای هم نداشته و نداره که بخواد دو جانبه برای خودش پول به جیب بزنه. نتیاج کارهاشو بعد از اینکه از zenimax جدا شده و با فیسبوک قرارداد رو عقد کرده در اختیار فیسبوک گذاشته، و چون خودش مبتکر تکنولوژیش بوده نیازی نداشته که بخواد فلش درایو بیاره و اطلاعات رو اینجوری برداره ( البته حب نتایج کارهاش برای یکی دو روز نبوده و مدت ها کدنویسی و کار کرده بوده ولی خب بازم برای من قابل هضم نیست، مگه اینکه واقعا زده باشه به سرش یا اینقدر مبلغ بزرگ بوده باشه که کارمک هم گیج شده، که از دید شخصی من آدمی با این سابقه و نبوغ و تمکن مالی احتمالش زیر صفره که که یه همچین حرکتی رو انجام بده)
قضیه خیلی پچیده است، یه جا مثلا گفتن Lucky اومده تو خود شرکت Id Software با کارمک صحبت کرده و اگر این کار رو بیرون از شرکت انجام میداد الان این مشکل پیش نمی اومد. از یه طرف ولی خیلی تابلو شده که Oculus تا قبل از اومدن کارمک نتونسته بود به جای مناسبی برسه، یادمه همه از اینکه این همه داشت تاخیر می خورد تعجب کرده بودن. چیزی از ته این در اومده انگار اینه که Lucky اصلا فرد تکنیکی نیست انگار و اونجوری که می خواستن نشون بدن یه برنامه نویس و طراح بی نظیر نیست. در جایی هم رسما گفتن که از کدی که کارمک نوشته استفاده کردن، توی قرار دادش هم نوشته بوده که هر چی ساخته و نوشته مال ZeniMax هست خوب. فکر نکنم مجانی واسشون کار می کرده!
وقتی هم شما تو مکان این ها قرار می گیری فقط مسئله مالی نیست دیگه، همه اینها اینقدر پول دارن که می تونن تا آخر عمر بازنشسته بشن، اینکه بگی طرف پولداره پس کار این جوری نمیکنه اصلا دلیل مناسبی نیست.
یه نکته جالب هم که خوندم این مارک زاکربرگ تو دادگاه گفته من و همکارام اصلا نمی دونیم ZeniMax کیه!!!

uriel

کاربر سایت
Dec 6, 2010
2,828
قضیه خیلی پچیده است، یه جا مثلا گفتن Lucky اومده تو خود شرکت Id Software با کارمک صحبت کرده و اگر این کار رو بیرون از شرکت انجام میداد الان این مشکل پیش نمی اومد. از یه طرف ولی خیلی تابلو شده که Oculus تا قبل از اومدن کارمک نتونسته بود به جای مناسبی برسه، یادمه همه از اینکه این همه داشت تاخیر می خورد تعجب کرده بودن. چیزی از ته این در اومده انگار اینه که Lucky اصلا فرد تکنیکی نیست انگار و اونجوری که می خواستن نشون بدن یه برنامه نویس و طراح بی نظیر نیست. در جایی هم رسما گفتن که از کدی که کارمک نوشته استفاده کردن، توی قرار دادش هم نوشته بوده که هر چی ساخته و نوشته مال ZeniMax هست خوب. فکر نکنم مجانی واسشون کار می کرده!
وقتی هم شما تو مکان این ها قرار می گیری فقط مسئله مالی نیست دیگه، همه اینها اینقدر پول دارن که می تونن تا آخر عمر بازنشسته بشن، اینکه بگی طرف پولداره پس کار این جوری نمیکنه اصلا دلیل مناسبی نیست.
یه نکته جالب هم که خوندم این مارک زاکربرگ تو دادگاه گفته من و همکارام اصلا نمی دونیم ZeniMax کیه!!!
دقیقا، ماجرا شاخه های زیادی داره که خب نمیشه راجبش خیلی قاطعانه صحبت کرد. همه اینا یه طرف اینکه زاکربرگ گفته تا حالا اصلا اسم zenimax رو‌نشنیدم هم‌یه طرف :D.
امیدوارم هرچه زودتر پرونده این قضیه بسته بشه چون مدت طولانی ای هست که دو‌طرف درگیرشن، و همینطور شان آدمی با جایگاه کارمک هم حفظ بشه چون شخصیت استثنایی ای هست برای صنعت بازیسازی به هر حال.

Destruction

The Death Fleet Descends
Loyal Member
Jun 12, 2010
8,152
نام
Blue Shadow
وقتی‌ تو ادامه این دادگاه بازی کل Oculus رو از بازار کشیدن بیرون میشنوی.:D

به نظرم اینجا اتهام متوجه فرد نیست، شخصاً با توجه از شناختی‌ که از جان کارمک داریم شخصی‌ نیست که برا پول کار بقیه رو از یجای دیگه برداره بفروشه به یه شرکت دیگه، اونم کار کسایی‌ که نزدیک به سی‌ سال باهاشون همکاری کرده. احتمالا حتی از وجه حقوقی قضیه به این شدت باخبر نبوده. اما مطمئناً فیسبوک از مشکلات احتمالی‌ برا هر دو طرف مطلع بوده و بازم این کار رو کرده. بیایی برا سورس کد متعلق به شرکت رو از فرد درخواست کنی‌ خودش جرم هست تا جایی‌ که من میدونم.

تا اونجایی که این کیس رو دنبال کردم به نظر من حق شکایت کاملا با Zenimax هست، ولی‌ گناهکار فیسبوک و دوستان هستن نه صرفاً شخص جان کارمک.

Terova

No Trolls
Gold User
Dec 1, 2007
12,955
نام
محمد امین
سر کپی کردن یک کد که خودت اونا رو نوشتی باید 500 میلیون دلار جریمه بدی بعد اینجا مثلا خونه 2000 متری رو میدن به یک مدیر شهرداری به قیمت 20 میلیون تومن بعد میگن قانونیه!

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر