جدید ترین اخبار سخت افزار و نرم افزار بازار PC

تقریبا یک ماه پیش خبر اومده بود که چندتا خرده فروشی گفتن کلی سری 3000 رو دستشان باد کرده به احتمال این فیلم بازی کردن ها به خاطر در پاچه کردن سری 3000 هست

اولی اینه که ۴۰۸۰ شانزده گیگ همون ۴۰۷۰ این نسل بوده و ۴۰۸۰ دوازده گیگ هم ۴۰۶۰ ti بوده. احساس می‌کنم این رو قبلا توی همین تاپیک خوندم اما چون امروز دیدم اینجا هم گذاشتمش البته قابل تایید نیست.
4080 دوازده 4070 بود، تو شایعات هم بود تو لیکهایی هم که میومد همین بود.
ولی 4080 شونزده همون 4080 بود.
الان برمیگردن به همون شیوه سابق ولی ممکنه اینا رو 4070ti بدن.

کلا انویدیا از شروع نسل 3000 این شکلی شد صبح یکی پا می شد می گفت برنامه عوض شد دیشب حاج اصغر اومد به خوابم گفت اون کارت ها حرامه
اگر یادتون باشه 3080 اول قرار نبود اصلا 10 گیگ بشه ناگهان 10 گیگ نازل شد که خشم منقدا هم بر انگیخته شد بعد از اون گفتن 3080 20 گیگ با 3070 16 گیگ در راهه تا چند ماه اینده میاد که حتی توی نقدها منتقدها هم تایید کرده بودن اما ناگهان اونم حرام اعلام شد که حتی بسته بندی نسخه 20 گیگ عکسشم لو رفت یعنی حتی ساخته هم شده بود بعد هم که داستان های 3080 12 گیگ تولید و عدم تولیدش اتفاق افتاد از حرکت بسیار عجیب انویدیا هم بگذریم که پرچم دارش 10 گیگ بود بعد 3060 اومد 12 گیگ داد
کلا سر همین جریان ها هم قطعا EVGA قطع همکاری کرده چون خودشم نمی دونه داره چیکار می کنه مدام برنامه عوض می کنه حتی بعد از تولید
کلا سیاست هاش 2 سالیه که عجیب شده و خیلیم ناگهانی تصمیم می گیرن

کلا انویدیا از شروع نسل 3000 این شکلی شد صبح یکی پا می شد می گفت برنامه عوض شد دیشب حاج اصغر اومد به خوابم گفت اون کارت ها حرامه
اگر یادتون باشه 3080 اول قرار نبود اصلا 10 گیگ بشه ناگهان 10 گیگ نازل شد که خشم منقدا هم بر انگیخته شد بعد از اون گفتن 3080 20 گیگ با 3070 16 گیگ در راهه تا چند ماه اینده میاد که حتی توی نقدها منتقدها هم تایید کرده بودن اما ناگهان اونم حرام اعلام شد که حتی بسته بندی نسخه 20 گیگ عکسشم لو رفت یعنی حتی ساخته هم شده بود بعد هم که داستان های 3080 12 گیگ تولید و عدم تولیدش اتفاق افتاد از حرکت بسیار عجیب انویدیا هم بگذریم که پرچم دارش 10 گیگ بود بعد 3060 اومد 12 گیگ داد
کلا سر همین جریان ها هم قطعا EVGA قطع همکاری کرده چون خودشم نمی دونه داره چیکار می کنه مدام برنامه عوض می کنه حتی بعد از تولید

همه چیز بر مبنای شطرنج بین amd و انویدیا
انویدیا سالهاست خودش به عنوان بهترین برند کارت گرافیک دنیا معرفی کرده و در همه زمینه ها نسبت به amd برتری داره , حفظ این برند و وجهه برای انویدیا اهمیت زیادی داره
برای حفظ برند همیشه 10 مدل کارت مختلف اماده داره که در صورت کوچک ترین برتری amd عرضه کنه
مثل rx5700/2060s و vega 56 /1070ti و 3070ti/ rx 6800 و 1060 3گیگ /rx 570 و .....
3070ti برای رقابت با 6800 نیازی به 16 گیگ نداشت
3080 20 گیگ هم برای مقابله با rx 6800xt اماده شده بود و اگه rx 6800xt مشکل rt نداشت قطعا عرضه می شه
علت کنسل شدن 4080 12 گیگ هم amd
دو هفته دیگه amd نمودار برتری 20 درصدی 7800xt نسبت به 4080 رونمایی میکرد و فونت ریز می نوشت 4080 12 گیگ :))
حالا چرا انویدیا با علم به این اتفاق کارت معرفی کرد ؟ انویدیا انتظار چنین backslash عظیمی نداشت
تصور میکردن بعد از معرفی dlss 3 ملت کف و خون قاطی می کنن :p بعد از معرفی rx7800xt هم dlss 3 تبلیغ می کرد
با dlss 3 فریم دهی 4080 12 گیگ بهتر از 7800xt
بعد از واکنش های معمولی dlss 3 و backslash عظیم 4080 12 گیگ با خودشون گفتن بهتره الان کنسل کنیم تا بعد از معرفی 7800xt و ابروریزی

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: Natural Killer
بنظرم بیشتر بخاطر ماینینگ بوده این ناگهانی تصمیم گرفتن و اینا
دوما فک کنم اصلا برای کسی مهم نبود انویدیا چه کارتی معرفی میکنه وقتی بخاطر ماینینگ اصلا به قیمت اصلی نمیشد خرید
از دو سالی که کارتاش اومدن فک کنم الان یه 6 ماه یا کمتر باشه که به قیمت msrp رسیدن
این وسط بیخود dlss 3 انحصار سری 4000 شد برای توجیه قیمت بالاش

• Like
Reactions: Persia Tech
همه چیز بر مبنای شطرنج بین amd و انویدیا
انویدیا سالهاست خودش به عنوان بهترین برند کارت گرافیک دنیا معرفی کرده و در همه زمینه ها نسبت به amd برتری داره , حفظ این برند و وجهه برای انویدیا اهمیت زیادی داره
برای حفظ برند همیشه 10 مدل کارت مختلف اماده داره که در صورت کوچک ترین برتری amd عرضه کنه
مثل rx5700/2060s و vega 56 /1070ti و 3070ti/ rx 6800 و 1060 3گیگ /rx 570 و .....
3070ti برای رقابت با 6800 نیازی به 16 گیگ نداشت
3080 20 گیگ هم برای مقابله با rx 6800xt اماده شده بود و اگه rx 6800xt مشکل rt نداشت قطعا عرضه می شه
علت کنسل شدن 4080 12 گیگ هم amd
دو هفته دیگه amd نمودار برتری 20 درصدی 7800xt نسبت به 4080 رونمایی میکرد و فونت ریز می نوشت 4080 12 گیگ :))
حالا چرا انویدیا با علم به این اتفاق کارت معرفی کرد ؟ انویدیا انتظار چنین backslash عظیمی نداشت
تصور میکردن بعد از معرفی dlss 3 ملت کف و خون قاطی می کنن :p بعد از معرفی rx7800xt هم dlss 3 تبلیغ می کرد
با dlss 3 فریم دهی 4080 12 گیگ بهتر از 7800xt
بعد از واکنش های معمولی dlss 3 و backslash عظیم 4080 12 گیگ با خودشون گفتن بهتره الان کنسل کنیم تا بعد از معرفی 7800xt و ابروریزی
دوستمون درست می گن به خاطر ماینینگ بوده این تصمیم ها هر چند نه همش چون ماین مموری بالا نمی خواست مشتریشم همیشه حاضر بود دیگه اخرای نسل 3080 12 گیگ داد که باعث شد فروش نسخه تی ای کم بشه برای همین بازم جمعش کرد کلا هم زدنش احمقانه بود
کلا این 2 سال کارهای احمقانه زیاد کرده و بعید نیست شرکت های دیگه مشابه evga هم بیخیالش بشن بدجوری پول دوست یا یهتر بگم پول پرست شده درسته که کارش خوبه اما مشتری مداریش خیلی بد شده

کارت گرافیک 3060ti gddr6x حقیقت داشت و 7 درصد از نسخه اصلی سریع تره گویا 3070 هم داره که خیلی مسخره س دیگه چون عملا می شه 3070ti
کلا چرت ترین کارت نسل قبل هم همین 3070ti بود کلا 7 درصد بهتر می شد که اصلا قابل حس کردن نبود به جاش باید دمای بسیار داغ این سری رم ها هم تحمل می کردید تازه 100 دلارم بیشتر می دادید
الانم به خاطر کنسل شدن ماین کلی از چیپ ها روی دستشون باد کرده قراره همه ی کارت ها با همین ها تولید بشن

انویدیا بعد از اینکه بازخورد گیمر ها و افراد رو راجع به ۴۰۸۰ مدل ۱۲ گیگ دید، خواستن جلوی لانچ بد رو بگیرن. مشخص بود اون کارت اگر رلیز می شد، بازخورد بسیار منفی از reviewer ها می گرفت.
ضمنا منتظر AMD هم هستن که ببینن کارت های RDNA3 چیکار می کنه.
کلا ۴۰۸۰ چنگی به دل نمی زنه از نظر کارایی و قیمت. هر دو مدل معرفی شده.
نگاهی کنید به بنچمارک بازی جدید Plague Tale. روزلوشون native از 3090ti ضعیف تره. اگر کسی یادش باشه، 3070 به اندازه 2080Ti کارایی داشت و حتی کمی بهتر.
کلا این نسل تا اینجا 4090 کارایی بسیار عالی ای داره. بعد از ۲ روز کار کردن با 4090 می تونم بگم که به راحتی در بعضی بازی ها و بنچمارک ها تا ۲ برابر 3090Ti فریم میده.

View attachment 274930

در این بنچمارکی انویدیا گذاشته برای تبلیفات، احتمالا از max frame rate استفاده کردن برای هر کارت. چون حداقل برای من RTX 4090 بین ۷۰ تا ۸۰ فریم میده به طور میانگین در Plague Tale جدید. با DLSS 3 هم فریم بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هستش. کلا این بنچمارک های انویدیا، اعدادی که گزارش کردن ۱۰-۱۵ درصد کمتر حساب کنین. حداقل برای این بازی...
با ۴۰۸۰ ۱۲ گیگ یا همون ۴۰۷۰ اگر DLSS روشن نباشه، فکر نکنم اصلا بشه بازی کرد این Plague Tale جدید رو.
ضمنا تنظیمات RT تو بازی من ندیدم. نمی دونم چطوری اینا RT Off زدن؟!

در این بنچمارکی انویدیا گذاشته برای تبلیفات، احتمالا از max frame rate استفاده کردن برای هر کارت. چون حداقل برای من RTX 4090 بین ۷۰ تا ۸۰ فریم میده به طور میانگین در Plague Tale جدید. با DLSS 3 هم فریم بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هستش. کلا این بنچمارک های انویدیا، اعدادی که گزارش کردن ۱۰-۱۵ درصد کمتر حساب کنین. حداقل برای این بازی...
با ۴۰۸۰ ۱۲ گیگ یا همون ۴۰۷۰ اگر DLSS روشن نباشه، فکر نکنم اصلا بشه بازی کرد این Plague Tale جدید رو.
ضمنا تنظیمات RT تو بازی من ندیدم. نمی دونم چطوری اینا RT Off زدن؟!
4070 همین الانشم در حد 3080ti هست کمی ضعیف تر با 3090ti مقایستون اشتباهه نسل قبلم همین بود 3070 کمی ضعیف تر از 2080 تی ای بود هر چند بعدا با درایورها کمی ازش بهتر شد اما همچنانم برخی بازی ها عقب تره دقت کنید 3 گیگم مموریش کمتر بود
نکته ش فقط اون افزایش قیمته هست
من بارها اینجا گفتم انویدیا روالش مشخص هست و باید 4070 در حد 3080 یا 3080ti بشه پست هام هنوز همین جا در همین تاپیک هست لایکی هم نگرفت چون فکر می کردن دارم جو سازی می کنم دوست داشتن باور کنن که 2 3 برابری قدرتمند تره طبق شایعات اما خوب باورش برای ادم های ساده لوح فقط راحت بود تازه نه تنها همون قبلی شد بلکه 400 دلارم به قیمتش اضافه شد مطمئن بودم افزایش قیمتم می خوره اما نه دیگه 400 دلار این بده

4070 همین الانشم در حد 3080ti هست کمی ضعیف تر با 3090ti مقایستون اشتباهه نسل قبلم همین بود 3070 کمی ضعیف تر از 2080 تی ای بود هر چند بعدا با درایورها کمی ازش بهتر شد اما همچنانم برخی بازی ها عقب تره دقت کنید 3 گیگم مموریش کمتر بود
نکته ش فقط اون افزایش قیمته هست
من بارها اینجا گفتم انویدیا روالش مشخص هست و باید 4070 در حد 3080 یا 3080ti بشه پست هام هنوز همین جا در همین تاپیک هست لایکی هم نگرفت چون فکر می کردن دارم جو سازی می کنم دوست داشتن باور کنن که 2 3 برابری قدرتمند تره طبق شایعات اما خوب باورش برای ادم های ساده لوح فقط راحت بود تازه نه تنها همون قبلی شد بلکه 400 دلارم به قیمتش اضافه شد مطمئن بودم افزایش قیمتم می خوره اما نه دیگه 400 دلار این بده
البته به طور کلی من کامل قبول دارم دانش فنی شما از یک فرد معمولی مثل من تو این مسایل خیلی بیشتره. ولی به هر شکل خیلی مثل من هم میگفتیم که سریه 70 میشه مثل پرچمدار نسل قبلش (البته منظور همون سری مثلا 80Ti هست نه Titan و یا سریه 90 که معرفی کردن).
بعد از انتشارش هم دقیقا مثل دو پست زیر من گفتم که کنسل کردن سری 12 گیگ 4080 این ارزش مدل از نظر قدرتی نسبت به مدل 16 گیگ دقیقا اختلاف سریه 70 با 80 رو داشته! و با همین فرمون جلو بره میشه پس 4070 رو باید از نظر خروجی بین 3080 و 3070 قرار بده.
با توجه به اختلاف سری 70 و 80 تو نسل 30، سریه 80 حدود 27 درصد فریم بیشتری میداده! اگر نگاه کنیم مدل 16 گیگ و 12 گیگ 4080 هم تقریبا همین اختلاف رو از نظر درصدی دارند (25 درصد دقیقترش).
حالا اگر همین فاصله حدودی بخواد برای 4070 هم وجود داشته باشه عملا فریم ریت نسبت به 3080 باید پایینتر باشه و به هر شکل جالب میشه یک نسل عوض بشه 4070 بره لای 3070 و 3080. صد در صد ارزش ارتقا داره!
ولی در جوابش شما گفتید که نکته مهم قضیه اینجا DLSS 3 هست و ما همه گول خوردیم و به هر شکل ارزشش رو داره، که خوب به هر شکل خود Nvidia به نظر صرف نظر کرد.
بازم گول خوردین چقدر توی این تاپیک پستام هست که گفتم فرمول امسالم همینه(با افزایش شدید قیمت که الان کسایی که مدام بحث می کردن ساکت شدن)
اما انویدیا یک کلکی رو کرده به اسم dlss 3.0 که خوب کلا سیستمش هم فرق داره یعنی ابدا کیفیت تصویر دیگه افت نمی کنه دقیقا همون رزولوشن نیتیو رو می گیرید با فریم خیلی خیلی بیشتری جالبه که این افزایش فریم به دلیل ساختارش که از حوصله اینجا خارجه توضیح بدم فشار کمی هم به پردازنده میاره یعنی شما برای گرفتن فریم بیشتر عملا نیازی به پردازنده قوی تریم ندارید
از اونجایی که dlss 3.0 انحصاری کرده ارزشش می ره به اون سمت
------------------------------
حالا هم باز یک صحبتی که اخیر من داشتم میکردم صرفا با توجه به چارتی که وجود داره یک گذاره منطقی از خودم بیان کردم، بدون هیچ تحلیل پیچیده! که با توجه به نمودار داده شده از طرف Nvidia نسبت قیمت به بازدهی (price/performance) حتی وقتی مدل 16 گیگ 4080 رو مقایسه کنی با 4090 هم خوانی منطقی نداره! در واقع یا 4090 نسبت به قدرتش ارزون هست اگر مبنا 4080 مدل 16 گیگ باشه، و یا بر عکس 4080 مدل 16 گیگ قیمت بالایی داره نسبت به قدرتش اگر مبنا رو شما 4090 در نظر بگیری!
با توجه به همین عکس که از خود انویدیا هست هم نگاه کنیم حتی مدل 16 گیگ هم از نظر قیمت به بازدهی در مقایسه با 4090 کارت مناسبی نیست! 25 درصد قیمت پایینتر در برابر تقریبا نصف خروجی 4090.
در جوابش شما هم یک مقایسه منطقی کردید که قدرت خام مدل 16 گیگ مشابه 3090Ti هست و شرکت نسل جدید هم قدرت نسل بعد رو نمیشه پایینتر از نسل قبلش ارایه کنه! (حالا مثلا قبلا سر 2080Ti و 3070 مگه نکرده بوده؟)
ولی خوب به هر شکل نکته سنجی بریم جلو از حرف های شما هم کم نمیشه گاف گرفت. به نظرم ولی دیگه حالا یک نفر یک جا اشتباه هم میکنه، دلیلش این نیست بگه شما جو سازی می‌کنید و خودش از اون طرف ساده لوح هست.
به هر شکل من بیشتر حس می‌کردم به جای جو سازی شما نسبت به 3080Ti مدل راگ خیلی احساس غیرت داشتید :D ، مثل قبل ترش که خیلی 3080 مدل تاف خیلی گرافیک خوبی بود و خیلی دلیلی نبود راگش رو تهیه کرد :D! الانم که ایشالله نسل 4000 رو بگیرید و اون میشه بهترین و لذتش رو ببرید (این خط آخر بیشتر مزاح دارم میکنم و پیشاپیش خیلی جدی نگیرید)
مشخصا شرکت انویدیا احمق نیست 4090 با قیمت بالایی که داره خطری برای کارت های دیگه سری 3000 نیست اما قاعدتا بقیه سری می تونست باشه پس قیمت بقیه سری جالب نخواهد بود تا سری 3000 همچنان برای فروش جذاب باشه
4080 مشخصا از 3090 تی ای قوی تره میزانش رمشم کافیه پس نمی تونست زیر 1200 دلار بیاد زمانی که این کارت قیمتش 1000 تا 1100 دلار شده

• Like
Reactions: SHAYAN1999
البته به طور کلی من کامل قبول دارم دانش فنی شما از یک فرد معمولی مثل من تو این مسایل خیلی بیشتره. ولی به هر شکل خیلی مثل من هم میگفتیم که سریه 70 میشه مثل پرچمدار نسل قبلش (البته منظور همون سری مثلا 80Ti هست نه Titan و یا سریه 90 که معرفی کردن).
بعد از انتشارش هم دقیقا مثل دو پست زیر من گفتم که کنسل کردن سری 12 گیگ 4080 این ارزش مدل از نظر قدرتی نسبت به مدل 16 گیگ دقیقا اختلاف سریه 70 با 80 رو داشته! و با همین فرمون جلو بره میشه پس 4070 رو باید از نظر خروجی بین 3080 و 3070 قرار بده.
ببینید من اینجا حرف هایی رو می زدم که عده ای من رو متهم به پیشگویی می کردن چون دانشش رو نداشتن شما با داشتن کمی اطلاعات و البته دونستن تاریخ می تونید پیشبینی کنید شرایط پیشبینی خیلی چیز به درد بخوریه چرا که پایه ی علمی داره همیشه هم با درصد بیان می شه به احتمال فلان درصد
یک عده هم عاشق پیشگویی هستن که همون علم غیب یا البته درستش جهل غیب هست چون علم یعنی چیزی که اثبات شده هست کلا این دو کلمه با هم تناقض دارن علت پذیرفتن پیشگویی که بر مبنای خرافات هست اشتیاق انسان به رویا پردازی و خیال بافی هست
اساسا پیشرفت انسان در پذیرش حقیقت و اشتباهاتش و سعی در جبران کردن اون ها هست در غیر اینصورت همیشه درجا می زنید حقیقت چون اکثرا تلخه انسان و مغز انسان از پذیرفتنش همیشه در می ره
اما زمانی که روی خودتون کار کنید دیگه هیچ وقت تبلیغات روتون کار ساز نیست چون همیشه خودتون مشتاقانه می رید دنبال حقیقت اساسا بعد از انجام این کارها از تبلیغات زده می شید چون می فهمید که اکثر تبلیغات دروغی بیش نیستن یا حداقل ابعاد منفی کار رو نمی گن بعد از این مرحله هم دیگه فن بودن یا تعصب روی هر چیزی رو فراموش می کنید اگرم باشید فقط در صورتی هست که منافع مستقیم یا غیر مستقیم دارید

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or