تلاش بیهوده برای بقا (نقد و بررسی بازی PES 2013)

chatrasham

کاربر سایت
May 31, 2012
51
نام
امین ایزدیار
سلام...

به تازگی همانند روال هر ساله شرکت Konami بازی ورزشی خود یعنی pes رو عرضه کرد.

با توجه به اینکه سال پیش این سری بازی از رقیب دیرینه اش یعنی fifa شکست بدی از لحاظ تجاری در بازار های جهانی خورد konami تلاش بسیاری داشت که این سری بازی را احیا کند.

در ادامه ی مقاله سعی در بررسی این خواهیم داشت که تا چه حد شرکت konami در این زمینه موفق بوده است.
87099013181471193711.jpg

گرافیک

وقتی درباره ی گرافیک یک بازی شبیه سازی شده سخن میگوییم باید گرافیک بازی را نسبت به محیط واقعی ارزیابی کنیم.گرافیک این بازی نسبت به نسخه ی قبل پیشرفت چشمگیری نداشته و حتی میتوان گفت که پیشرفتی هم نداشته است ولی این دلیل نمیشود که گرافیک بازی مناسب نباشد یا بد باشد.گرافیک بازی تغییرات جزیی ای داشته است که در طول بازی بسیار به چشم می ایند. برای مثال نحوه ی پاس دادن بازیکنان به همدیگر که در نسخه های قبلی بسیار مصنوعی بود اما در این نسخه بسیار طبیعی از کار در امده است. یکی از فاکتور هایی که سری بازی های fifa نسبت به pes برتری داشتند فیزیک بازی بود.این برتری در این نسخه کمتر شده است. بازی در زمینه ی فیزیک پیشرفت هایی داشته است و کل تلاش سازندگان در این بخش بر حرکت بازیکنان و برخورد ان ها با یکدیگر و دیگر مسایلی است که بازیکن ها در زمین ایجاد میکنند ولی محیط بازی تغییر چندانی نسبت به نسخه ی قبلی نداشته است و از جمله تغییرات اندک بازی در این زمینه میتوان به طراحی تماشاچیام اشاره کرد که بسیار خوب از کار درامده است و انیمیشن های بسیار خوب و روانی رو دارا هستند.
11447042583783694299.jpeg

گیم پلی

مهم ترین دلیلی گه سری بازی های fifa را از pes متمایز میکند همین بخش است.گیم پلی بازی کمترین تغییر ممکن را نسبت به نسخه ی قبلی داشته است .همان سیستم دفاع کهنه که از زمان کنسول ps1 و فوتبال 99 (
105.gif
) همه امان تجربه کرده ایم.وقتی که بازی را اغاز میکنید پس از انتخاب سطح بازی و دیگر Option های معمول بازی شما را در صورت تمایل به بخش Training هدایت میکند و این قسمت پر است از اموزش های مختلف که در طول بازی به درد شما خواهند خورد.اگر بخواهم گیم پلی Fifa 12 را با pes 13 مقایسه کنم میتوانم به نسبت تانک به مینی بوس اشاره کنم.چیزی که این دو بازی میخواهند متفاوت است . هر دو شبیه سازی هستند اما فیفا سعی در ایجاد گیم پلی ای کاملا مطابق با یک بازی فوتبال وافعی دارد و از این ترسی ندارد که مخاطبش نتواند از همه ی option ها به خوبی استفاده کند.اما سری بازی pes سعی در این دارند که مخاطب را با ایجاد گیم پلی ای نسبتا ساده سرگرم کنند به نحوی که مخاطب چه حرفه ای باشد چه اماتور بتواند از همه ی option ها (که بسیار محدود هستند) استفاده کند.لیگ برزیل نیز به بازی اضافه شده است اما هنوز هم تعداد تیم ها و لیگ های licence شده ی این بازی در برابر fifa بسیار ناچیز است.در کل گیم پلی بازی تغییرات بسیار جزیی ای نسبت به نسخه ی قبلی داراست.

25430747984919063676.jpg

صداگذاری/موسیقی

صداگذاری در یک بازی شبیه سازی فوتبال شامل چیز های زیادی نمیشود.موسیقی هایی که در main menu پخش میشوند هموازه جذاب بوده و هستند و احتمالا خواهند بود ! گزارشگران بازی هم همان عتیقه های نسخه های قبلی هستند و هیچ تغییری نداشته اند.صدای تماشاگران نیز در بازی مانند نسخه های قبل بوده و هیچ تغییری نداشته اند.در کل این بخش هیچ تغییری نسبت به نسخه ی قبلی نداشته است به جز موسیقی هایی که در main menu پخش میشوند.
96605519191598082480.jpg

نتیجه گیری

هنوز Fifa 13 عرضه نشده است اما با توجه به این عملکرد pes 2013 امیدی به فروش خوب این بازی نیست و باز هم احتمال میرود که این بازی شکست تجاری بدی از fifa 13 بخورد.تغییراتی که در این بازی اعمال شده اند را میتوان با عرضه ی یک DLC نیز اعمال نمود! خریدن این بازی را به طرفداران PES هم پیشنهاد نمیکنم .با توجه به اینکه سال بعد کنسول های نسل هشتم عرضه میشوند احتمال این میرود که Pes 14 ساخته نشود و Pes 15 با تغییراتی چشمگیر وارد بازار شود و در همین حال Fifa به فروش خیره کننده ی خود ادامه بدهد!
63660468466933474275.jpg

نویسنده :Amin Izadyar

• Like
Reactions: Masood1992sdt

iman2012_12

کاربر سایت
May 12, 2012
96
من هنوز این بازی رو نگرفتم.بازی فیفا عرضه نشده اونوقت با این مقایسش کردی؟نقدت بی طرفانه بود اخه همش تعریف فیفا رو میکردی ؟اینجور که زیرابشو زدی اصلا ارزش بازی نداره چون نسخه 12 بازی اصلا جالب نبود و گفتی که اینم مثل اونه.

• Like

veryhigh

کاربر سایت
Jan 8, 2009
3,987
نام
احمد
ناقص خوندم اما باز هم کاملا میشه فهمید که یه طرفه و توسط یه فن فیفا نقد شده "خودم فن فیفا هستم ولی دیگه اینطوری اسمش نقد و بررسی نیست ..."

گرافیک بازی تغییرات جزیی ای داشته است که در طول بازی بسیار به چشم می ایند. برای مثال نحوه ی پاس دادن بازیکنان به همدیگر که در نسخه های قبلی بسیار مصنوعی بود اما در این نسخه بسیار طبیعی از کار در امده است.

این یه تیکه ربطی به گرافیک نداره باید بگی انیمیشن بازیکنها بهتر شده

اشکالات زیادی داره اما از این به بعد سعی کن فقط خوده بازی رو نقد کنی و زیاد اسم از بازیه رقیب یا مشابه نیاری "و صد البته فنبازی رو کنار بزاری"

• Like

chatrasham

کاربر سایت
May 31, 2012
51
نام
امین ایزدیار
این یه تیکه ربطی به گرافیک نداره باید بگی انیمیشن بازیکنها بهتر شده

اشکالات زیادی داره اما از این به بعد سعی کن فقط خوده بازی رو نقد کنی و زیاد اسم از بازیه رقیب یا مشابه نیاری "و صد البته فنبازی رو کنار بزاری"

دوسته عزیز شما نمیخواد به من نقد و بررسی کردن رو یاد بدی....به اندازه ی کافی تجربه دارم که بدونم چطوری نقد کنم.
تو بازیسنتر زیاد فعال نیستم که شما منو نمیشناسی .

من هنوز این بازی رو نگرفتم.بازی فیفا عرضه نشده اونوقت با این مقایسش کردی؟نقدت بی طرفانه بود اخه همش تعریف فیفا رو میکردی ؟اینجور که زیرابشو زدی اصلا ارزش بازی نداره چون نسخه 12 بازی اصلا جالب نبود و گفتی که اینم مثل اونه.

نسخه ی 13 بازی رو همین امروز خریدم و کلی هم بازی کردم و بعد دست به نقد بازی زدم.

• Like

paxa

کاربر سایت
Jan 4, 2011
949
نام
پارسا
:dاینجا هم زدی؟!اینجا فن pes زیاده..

در بخش گرافیک و گیم پلی تغییرات مثبتی داشته اما در هنگام بازی اونقدر به چشم نمیان..و باید دقت کرد!

اصلا چی گفتم؟:-b

• Like

chatrasham

کاربر سایت
May 31, 2012
51
نام
امین ایزدیار
:dاینجا هم زدی؟!اینجا فن pes زیاده..

در بخش گرافیک و گیم پلی تغییرات مثبتی داشته اما در هنگام بازی اونقدر به چشم نمیان..و باید دقت کرد!

اصلا چی گفتم؟:-b

تو گیم فا و دو سه تا سایته دیگه هم زدم :d

veryhigh

کاربر سایت
Jan 8, 2009
3,987
نام
احمد
دوسته عزیز شما نمیخواد به من نقد و بررسی کردن رو یاد بدی....به اندازه ی کافی تجربه دارم که بدونم چطوری نقد کنم.
تو بازیسنتر زیاد فعال نیستم که شما منو نمیشناسی .

1- اول اینکه به پستها با دید مثبت نگاه کن! این مورد از نظر من اشکال بود، اگه یکی که تو کار نقد و بررسی بود مسلما ایرادات بیشتری ازت میگرفت! واینکه شما تو کجای تجربیاتتون اون قسمتی که گفتی بخشی از گرافیک میشه؟!
2- اگه تجربیات گذشته نقدتون! هم مثل این بوده که ...
3- اصلا میپردازیم به خوده کلمه نقد و بررسی، جدا فکر کردی الان نقد و بررسی کردی؟! از اول "حتی خوده تیتر" قصد تخریب این بازی رو داشتی ...
4- من مطلب شخص رو میخونم نه سابقه شو ...

• Like

mt7090

کاربر سایت
Sep 7, 2012
4
اصلا کی گفته بازی خوب نیست مگه چشه نه فیفا نوبرشو اورده اصلا برتری فیفا چیه بگید قانع کنید حتما:d
من خودم 10 ساله درم بازی میکنم و توکار نقد هم هستم

HosseinBrusli

کاربر سایت
Jun 19, 2010
3,265
نام
حسین
نقد و بررسی !!!! عجب !!! من با اینکه مخالف PES حداقل تو این نسل هستم ، اما به هیچ وجه نقدی رو که هنوز بازی رسما منتشر نشده رو قبول ندارم !!!!!!!!!!!!!!!!

بازیهایی مثل FIFA و PES رو باید حداقل 2 ماه بعد از زمان انتشارش نقد کرد ! چون کل بازی REAL - TIME هست و باید با دقت بررسی بشه ! اگر میبینی که تو خارج قبل از انتشاربازی نقدش موجوده به 2 دلیله :

1- اینکه قیمت بازیها بالاست .
2- قبل از انتشار رسمی ( حداقل 30 روز تا 1 ) ماه زودتر ، سازنده ، نسخه ای محدود و ازمایشی ( اما با گیم پلی کامل ) رو به منتقد ها برای نقد میده .

اونوقت من موندم شما چه طروی هنوز ، و با اینکه بازی شاید فقط تو تهران ( تاریخ 1 مهر ) اومده باشه ، بازی رو نقد کردی !!!!!

این نقد به هیچ وجه قابل قبول نیست

---------- نوشته در 07:00 PM اضافه شد ---------- نوشته قبلی در 06:54 PM ارسال شده بود ----------

نسخه ی 13 بازی رو همین امروز خریدم و کلی هم بازی کردم و بعد دست به نقد بازی زدم.

- تو بازی سنتر زیاد فعال نیستی دلیل نمیشه که جنبه انتقاد رو هم نداشته باشی ! ضمن اینکه حداقل کلمه های یک نقد باید چیزی بین 2000 تا 3000 تا کلمه باشه و برای این بازی خیلی بیشتر باید باشه !

- ( اشاره : اشون میگن فیفا رو خریدن : یعنی قبل از شروع مهر !!! 2 تا 3 روز مونده به به مهر ) عجب !!!چرا دروغ میگی !؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ هنوز فیفا 13 ریلیز نشده ، من خودم تهرانم و تو همین کارا هستم !!!! برای اثباتش هم میتونی بری ABGX نگاه کنی !!! هیچ سایت وارزی فیفا 13 رو نذاشته برای دانلود !!! اونوقت تو از کجا خریدی >؟!

نکنه رفتی دمو خریدی ؟! میگی بازی اصلیه !!

• Like

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر