برترین ساندترک های صنعت بازی های ویدیویی از نگاه کاربران بازی سنتر

voldmort

AʙʏsSw̶ᴀʟᴋεЯ
کاربر فعال
May 28, 2015
10,014
نام
ali
معمولا شما وقتی از یک بازی خاص لذت می‌برید، اولین چیزی که در مورد سازندگان آن می‌گویید، اسم شرکت یا استودیو سازنده‌اش می باشد، اما مطمئنا وجود افراد بزرگ و زحمتکش در این استودیوها، عامل اصلی موفقیت یک پروژه است!
در پشت صحنه موفقیت بسیاری از بازی‌های بزرگ، افراد زیادی قرار دارند که حضور تک‌تک آن‌ها در نهایت منجر به ایجاد یک عنوان موفق شده است.
با این وجود، نقش بعضی از افراد در ساخت بازی بسیار پررنگ‌تر از دیگران است!

یکی از محبوب ترین ملاک های ما در زندگی انتخاب سبک های مختلف موسیقی برای گوش دادن است و ما لحظات زیادی از زندگی مان را در حال گوش دادن به موسیقی هستیم و درواقع یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زندگیمان است.
از جمله کلیدی‌ترین بخش‌های یک بازیِ ویدیویی که اهمیت وافری دارد، موسیقی متن آن محسوب می‌شود که گاهی بسیار بهتر و حتی ماندگار‌تر از گیم پلی آن بازی در یاد و خاطرتان باقی میماند
بر همین اساس در طول تاریخ گیمینگ بازی‌های متعددی را می‌توانیم برشمریم که از نظر موسیقی متن خود سنگ تمام گذاشته‌اند؛ به شکلی که حتی در برخی از موارد بازی ویدیویی مورد نظر را با موسیقی آن به یاد می‌آوریم!!

1.jpg 2.jpg
(چهره ی تعدادی از آهنگسازان برتر ویدیو گیم)

بعضی از این آهنگ‌ها آنقدر خاطره برانگیزند که برای خودشان هویت مستقل پیدا کرده‌اند.
در چند دهه ی اخیر اثار آهنگسازانی چون میچیرو اوشیما، گوستاوو سانتائولا، آکیرا یامائوکا، موتوی ساکورابا، گِرِک ادمونسون، جسپرکید، بِر مک‌کرری، وودکید، آستین وینتوری، کوجی کوندو، وودی جکسون، نوبوو اوئماتسو، پتری آلانکو، یوکو شیمومورا، مارتین اودونل و... رو در بازی ها شنیدیم و این آثار ناب باعث شد تا آن تجربه برایمان به یک بازی جاودانه تبدیل شود.

به عنوان مثال کار یونیک موتوی ساکورابا در Firelink Shrine در سولز 1 که از همان بدو ورود موسیقی سوزناکی را می‌شنوید، در لوکیشنی ویران شده که بنظر می‌رسد روزگاری به صورت کاخ بوده که شدیدا وجودتان را فرا می‌گیرد و تا ابد در خاطرتان باقی می ماند
و بلعکس، گاهی نیز استفاده نادرست از موسیقی در محیط بازی، باعث از بین رفتن اتمسفر حاکم بر محیط می‌شود!
به هر حال از ان جایی که بحث «ترین‌ها» همیشه در هر عرصه‌ای بین طرفداران داغ بوده است و بازی‌های ویدئویی نیز از این قضیه مستثنی نیستند، قراره در این تاپیک در موردش به بحث و گفتگو بپردازیم

پ.ن:مشابهه تاپیک های گذشت، اینجا هم قانون خاصی نداریم به غیر از اینکه به همدیگه توهین نفرمایید

توجه:
در صورت ایجاد شدن نظر سنجی فقط 5 ساندترک اول لیستتون به عنوان انتخاب های شما محسوب شده و مابقی در آرای نظرسنجی تاثیری نخواهند داشت
پس لطفا بعد از معرفی n ساندترک محبوب (یا منتخب تون) و توضیحاتتون راجب این انتخاب ها ، حتما 5 تای برتر رو با عدد مشخص کنید
تا در زمان جمع اوری آرا اشتباهی پیش نیاد و کمکی به تسریع روند شمارش کرده باشین

ضمنا پیشنهاد میشه جهت سهولت کار سایر عزیزان، در کنار معرفی لیست منتخبتون، لینک ساندتراک ها رو (یوتیوب/آپارات/...) در تگ اسپویلری قرار دهید تا کاربران حین مطالعه ی نظراتتون به موسیقی ها نیز گوش فرا دهند

گاد بلس آس [-o<:D

.Amirone

ソニー株式会社
کاربر سایت
Oct 1, 2009
7,525
Resident Evil 3 1999 Save Room
نیاز نبود بگردم پیداش کنم، روی گوشیم سیو بود، موسیقی متن زیاد هست اگه بخوام لیست کنم، ولی این موسیقی برام خیلی نوستالژیکه، هم فکر کردم اولین چیزی که از قدیم خاطرم اومد همینه، TLoU هم نیاز به گذاشتن لینک نیست، همه قطعه هاش زیباست، Persona 5 هم همچنین
لینک دانلود

آخرین ویرایش:

Rohshen

کاربر سایت
Jun 30, 2016
1,623
2 تا soundtrack هست خیلی گوش میدادم قدیم.
یکی Metal Gear Solid 3 بود (Snake Eater ).این شاهکاره.

یکی Silent Hill Origins که کار Akira Yamaoka بود .جفتشون مو به تن سیخ میکنن. .
این رو پیشنهاد میکنم همین الان گوش بدید روح رو پرواز میده.
Silent Hill Origins Soundtrack - Main Theme

سومی هم یکی از ost های gow 2018 که تو Sony Press Conference - Live at E3 2016 اولین بار اجرا شد. یادمه تا یه هفته بعد E3 مدام اجرای قبل معرفی GOW 2018 رو نگاه میکردم و موزیکش رو خیلی دوست داشتم.

آخرین ویرایش:

Z-fan

▲‌ Triforce of Wisdom ▲
ناظم انجمن
Jul 10, 2013
12,377
نام
سید محمد حسین
داری میگی فقط ساندترک انتخاب کنیم؟
یعنی از من میخوای از Zelda: Ocarina of Time فقط یه ساندترک انتخاب کنم
خیلی ظالمی مرد :D
خیلی :D
البته من تسلیم نمیشم. جاش از چند تا زلدا ساندترک انتخاب می کنم. تا هست زلداست با ساندترک های گادلایک :D :x

ولی کلا قبل از این که شیرجه بزنم تو دونه دونه زلداها، تنها ساندترکی که برام در حد گلچین اون ها بالان رو میذارم
اونم Main Theme مکس پین ـه

من همیشه میگم... موسیقی تو ویدیو گیم "نمیتونه" نوآر تر از مکس پین 1 و 2 بشه. اصن شنیدن این یه ترک باعث میشه بخوای تکیه بدی به دیوار شروع کنی پاکت پاکت سیگار کشیدن :D

==================
بریم سراغ زلداها

آهنگ تیتراژ پایانی ریمیک Link's Awakening تو یه کلام شاهکاره. نه تنها اکثر تم های مپ و مناطق مختلف توش به بهترین شکل ریمیکس شدن و یهو کل بازی و ماجراجویی هات رو میارن جلو چشمات، شروع شدنش با Ballad of Wind Fish رسما افسرده ات می کنه. اگه همچین آهنگ تیتراژ پایانی ای نبود، قطعا جاش همون Ballad of Wind fish رو انتخاب می کردم.

==============

از Ocarina of Time ساندترک انتخاب کردن واقعا ظلمه :((:((
این بازی نقطه اوج کاری یکی از تاریخ ساز ترین کامپوزر های کل صنعته (کوجی کوندو)
Saria's Song و Lost Woods (که موتیف هاشون یکیه) رسما تو مغزم حک شدن
تک تک آهنگ های مربوط به اوکارینا انگار بهت گره میخورن تو حین بازی
موسیقی Temple of Time قشنگ نزدیک ترین چیز به ناقوس کلیسا تو ویدیو گیمه بدون این که ناقوس کلیسا باشه
میشه کلی چیز دیگه در مورد تم های Gerudo Valley و Forest Temple و Hyrule Field و... هم گفت
کلا نمیشه انتخاب کرد

به همون Title Theme افسانه ای بازی بسنده می کنم.

==============

شده یه آهنگ از یه تیکه از مپ یه بازی یه تنه باعث شه بخواهید بیشتر توش راه برید و بگردید؟
برا من اون یه تیکه و اون یه آهنگ، تم Dragoon Roost Island ـه. ورژن ارکستراش نزدیک 10 ساله هنوز تو پلی لیستم هست

=============

Breath of the Wild و Twilight Princess موسیقی های شاخ و خداگونه کم ندارن (مخصوصا BotW که خیلی خفن کلی از موتیف های قدیمی سری رو هم قاطی ساندترک هاش قاطی کرده و یکی از بهترین نمونه های Adpative Music تو کل نسل ـه)
ولی دم و دستگاه Skyward Sword رسما یه چیز دیگس :D
حماسی ترین موسیقی کل سری رو داره این بازی. Ballad of the Goddess جزو هیجان انگیز ترین ساندترک هاییه که زلدا داشته و تم باس هایی مثل Koloktos (اگه اسمش درست یادم باشه) رسما تو و باس رو با خودت میشوره میبره این قدر شور داره
و با این وجود به نظرم هیچی سنگین تر از Fi's Farewell نمی تونه حس و حالت رو خراب کنه
چقدر این آهنگ خوبه :x

========
========
========

خلاصه اش اگه رتبه بندی کنم میشه این

5. Staff roll - The Legend of Zelda: Link's Awakening - Ryo Nagamatsu
4. Fi's Farewell - The Legend of Zelda: Skyward Sword - Takeshi Hama
3. Main Theme - Max Payne - Kärtsy Hatakka & Kimmo Kajasto
2. Dragoon Roost Island - The Legend of Zelda: Wind Waker - Koji Kondo
1. Main Theme - The Legend of Zelda: Ocarina of Time - Koji Kondo

Arth@s

کاربر سایت
Aug 26, 2011
1,131
نام
Arthas
کلا اضافه شدن موسیقی بجز MDI به صنعت گیم (که تقریبا برای دوره پی اس وان میشه) خیلی کمک به افزایش کیفیت بازی ها و نوستالژی اونها کرد.

انتخاب واقعا سختیه... من سعی میکنم آهنگهایی که هم نوستالژی بالایی دارن و هم خیلی قشنگ هستن، انتخاب کنم... چیزایی که الان به ذهنم میرسه (و پیشنهاد میکنم به هرکی که نشنیده):

1- Warcraft 3: The frozen Throne - Power of the Horde - Elite Tauren Chieftain

2- Silent Hill 2 - True - Akira Yamaoka

3- Heavy Rain - Ethan Mars main theme - Normand Corbeil

4- Devil May Cry 3 - Devils Never Cry - Tetsuya Shibata

5- Metal Gear Solid 3 - Snake Eater - Harry Gregson Williams and Norihiko Hibino

6- This war of mine - Some place we called home - Piotr Musial

لینک ها رو از ساندکلاد گذاشتم که بدون قند شکن بتونید گوش کنید

آخرین ویرایش:

OceanSky

Kindred Blades
کاربر سایت
Aug 8, 2018
647
The Vengeful Spartan - God of War
یه جورایی حماسی ترین ترک صنعت گیم میشه گفت ساخته Gerard Marino.

Prince of Persia - TTT -- OST 33 'The Hanging Gardens'
روایت داریم در آسانسور بهشت این ترک رو براتون میذارن:D

Gustavo Santaolalla The Last of Us Main Theme
داریم از این بهتر؟:( TLOU برام بیشتر از یه بازی ارزش داره، گیمی که تو یه دوره ای که اصلا امیدی به زندگی نداشتم منو از زمین بلند کرد.
از تلو خیلی ترک میشه انتخاب کرد: All Gone (No Escape).Longing. Beyond Desolation. که همشون یه دنیا حرف توشون هست.

Bear Mccreary | God Of War (PS4) ♪ — Lullaby Of The Giants
لحظه ای برای اولین بار World Serpent رو از نزدیک ملاقات کردیم این طرف تو پیش زمینه پخش شد.

Red Dead Redemption 2 Soundtrack - Outlaws From The West
وقتی همون مرحله اول این تو اون فضای برفی این ترک پخش شد همون موقع فهمیدم با یه بازی خاص طرفیم.
ترک My Last Son هم از ترک های مانگار هستش برام.

z2s sas

Fear Inoculum
کاربر سایت
Jun 15, 2008
1,747
به به. بسیار عالی :D
یه سری از فیوریت های منو دوستان اشاره کردن که من از تکرارشون اجتناب میکنم. پس میرم سراغ ساندترک هایی که احتمال میدم کمتر شنیده باشید.

Cold Fear - Credits song by MM

نمیدونم Cold Fear رو بازی کردید یا نه. ولی اگر نکردید یکی از بهترینهای ژانر ترسناک رو از دست دادید:D در انتهای بازی وقتی این موزیک پلی شد پرهام ریخت.:D
-----------------------------

Dead Rising - Credits (True Ending) by Drea

Dead Rising یکی از اولین بازیهای من روی اولین x360 م بود و بسیار زیاد برام خاطره انگیزه. البته من فقط یک پایانشو رفتم که بعده ها متوجه شدم true ending بوده. اگر شما هم این پایان رو دیده باشید متوجه میشید که چقدر موزیک انتهایی با اندینگ هماهنگه
---------------------------

The Darkness - Jenny's Theme

خیلی کم پیش میاد داستان یک بازی انقدر روم اثر بزاره که گریم بگیره. the darkness جزو معدود بازیهایی بود یا بهتر بگم تنها بازی بود که تا مدت ها روم اثر گذاشت. هنوزم جزو تاپ 3 بازیهای تمام زندگیمه. فراموش نشدنی و خاطره انگیز....

--------------------------

The Darkness - Ending + Credits by Tomahawk

اون حس پوچی و تنهایی که در پایان the darkness به من داده شد، دیگه هیچوقت توسط هیچ بازی/فیلمی تجربش نکردم.

اسپویلر آلرت: افشای پایان بازی

There's always a little light in The Darkness....

ortegoli

کاربر سایت
Oct 31, 2008
5,396
نام
مهدی یوسفی اصیل
ضمن تایید نظر اول برای بهترین ساند تراک که مختص SOR1 هست
بنظرم ساند ترک های بازی انتقام شینوبی یا همون شینوبی 3 توی سگا جنسیس بهترین و خفن ترین ساند ترک های تابحال ساخته شده است
بزنید دانلود کنید تا ببینید اون زمان چجوری عنوان بهترین موسیقی ها رو از آن خودش کرده
فوق العاده خفن و اکثرا راک :Walkman:

ChampionOfLight

کاربر سایت
Jul 21, 2016
1,144
ممنون بابت تاپیک.
از بین اهنگساز هایی که ذکر کردید با کارهای گوستاوو، یامائوکا و جسپر اشنایی دارم. همه کارشون عالی هست. مخصوصا استاد یامائوکا که اهنگ هاش توی SH برای من کلا تو یه سطح و لول دیگه و وصف نشدنی هستند.

انتخاب بین اهنگ های خاطره انگیز و خوب از بین بازی هایی که شخصا تا الان تجربه کردم سخته، اما اگر بخوام بهترین ها رو انتخاب کنم چیزهایی که الان به ذهنم میرسه اینها هستند. چون این ترک ها رو هر موقع گوش میکنم حس نوستالژی عجیبی بهم دست میده.

1. Silent Hill 2 - Theme of Laura

2. Resident Evil 5 - Sad But True

3. The Last of Us - Main Theme

4. Batman Arkham City - Main Theme

5. Alan Wake - Clicker

Tommy Vercetty

Remember the Name!
کاربر سایت
Nov 18, 2010
5,290
نام
ROULY