انواع Motherboard های X360 و طریقه شناسایی مدل Falcon

Lich King

Administrator
Sep 22, 2005
5,995
253
نام
اشکان
سلام

با توجه به اینکه از زمان عرضه 360 تا حالا انواع مختلفی از این کنسول توسط مایکروسافت عرضه شده و در هر سری سعی شده تا کیفیت این کنسول بالاتر برود و میزان خرابی کاهش پیدا کند بنابراین در این تاپیک قصد داریم به معرفی انواع تغییرات سخت افزاری در این کنسول و همچین تفاوت و طریقه شناسایی آنها بپردازیم.

به طور کلی تا این لحظه 3 مدل مادربرد مختلف برای x360 عرضه شده که به صورت زیر می باشد:
 • Launch MB : که همان مادربرد سری اولیه 360 می باشد. این مادربرد تا اواخر ماه های 3 و 4 سال 2007 تولید می شد ولی در حال حاضر دیگر در اروپا و امریکا تولید نمی شود. این MB کمترین کیفیت را نسبت به بقیه دارا می باشد و تقریبا اکثر 360 هایی که دچار 3 چراغ قرمز شده اند از این مدل بوده اند. البته بالای 80% 360 های تولید شده دارای این MB هستند.
 • Zephyr MB : این مادربرد که با کد نیم Zephyr شناخته می شود اولین بار در مدل Elite به نمایش در آمد و تفاوت بارز آن نیز تفاوت در کیفیت و جایگاه خازن ها و همچنین اضافه شدن پورت HDMI هست. این مدل تا قبل از 2007 فقط برروی مدل های Elite وجود داشت ولی در سال 2007 مایکروسافت برروی Premium های خود نیز این مادربرد را قرار داد که البته premium هایی که از ماه 6/2007 به بعد (حدودا) تولید شدند دارای این مادربرد و پورت HDMI بودند. کیفیت این مدل به مراتب از مدل قبلی بهتر می باشد و آمار خرابی بسیار کمی از این مدل گزارش شده است.
 • Falcon MB : این مادربرد که جدیدترین مدل عرضه شده توسط مایکروسافت تا این لحظه می باشد دارای تفاوت های بارزی است. اولین تفاوت تغییر جزیی معماری مادربرد می باشد به طوری که تعداد خازن ها یا inductor ها کم و زیاد شده است نسبت به مدل های قبلی. ولی بارزترین تفاوت در این مدل CPU 65nm است که علاوه بر تولید گرمای کمتر مصرف برق کمتری نیز دارد. تا این لحظه آمار خرابی به طور رسمی از این مدل گزارش نشده است. این مدل از تاریخ 8/2007 به بعد تولید شده است.
توجه: تمامی مدل های Falcon و همچنین یسری از مدل های Zephyr دارای یک HeatSink اضافه می باشند. (در این رابطه در ادامه توضیح خواهیم داد.)ویرایش جدید:
در حال حاضر تمامی کنسول هایی که در بازار تهران یا دبی موجود هستند و تاریخ ساخت آنها بعد از 11/2007 است بدون تردید همگی Falcon هستند، که شامل تمامی مدل های 360 می شود یعنی: Premium - Elite - Arcade - Halo Edition.
پس خواهشا انقدر سوال نکنید که آیا من از فلان جا بگیرم فالکون هست یا نه. شما هر مدل کنسولی بگیرید که تاریخ ساخت آن بعد از تاریخ ذکر شده باشد یعنی فالکون است.
کنسول هایی که تاریخ ساخت آنها 2008 است فقط فالکون هستند.


روش تشخیص مدل مادربرد 360 بدون باز کردن آن: (برای کسانی که قصد خرید 360 دارند)

(قبل از بررسی کنسول اولین کاری که باید انجام بدهید این است که به پشت کنسول نگاهی بیندازید تا ببینید پورت HDMI دارد یا خیر!!! اگر پورت HDMI نداشت یعنی مدل Launch هست و دیگر لازم نیست چیزی رو بررسی کنید!)روش تشخیص Falcon: اولین مرحله بررسی مدل 360 از روی خود جعبه بدون باز کردن در آن می باشد. در سمت چپ جعبه (در صورتی که سمت اصلی رو به شما باشد) یک برچسب سفید رنگ توسط کارخانه چسبانده شده است که حاوی کد های شناسایی کنسول و مکان ساخت می باشد.
مدل Falcon دارای مشخصات زیر می باشد:
 1. Power Supply: 175W (این مشخصه به تنهایی می تواند تضمین کننده Falcon بودن کنسول باشد)
 2. Lot #: 0730 یا بالاتر از این مقدار
 3. TEAM: FDOU
 4. همچنین تاریخ ساخت کنسول نیز که با فشار دادن روی جعبه در مکان قرار داده شده قابل مشاهده است باید بعد از 24/8/2007 باشد.


اگر چنین مشخصاتی وجود داشته باشد کنسول شما 100% مدل Falcon می باشد. ولی در صورت تفاوت در یسری از موارد بالا مثل LOT Num و TEAM بایستی موارد دیگری را نیز چک کرد:
کنسول های که در کنار آنها چاپ شده TEAM: CSON یا چنانچه برق آداپتور کنسول نوشته شده باشد 203W (یا هر دوی این موارد) ممکن است Falcon یا Zephyr باشند.
برای شناسایی دقیق در صورت برخورد با چنین وضعی، باید کنسول را از جعبه خارج کرده، آنرا برگردانید و به وسیله یک چراغ قوه پرنور به داخل کنسول از زیر نگاه بیندازید. (زیر جایی که درایو کنسول قرار دارد را نگاه کنید) اگر 3 تا inductor خوابیده مشاهده کنید در این صورت کنسول شما مدل Zephyr است ولی در صورتی که 2 تا inductor مشاهده کردید کنسول Falcon است. (در شکل بالا کاملا این موضوع مشخص می باشد.) همچنین در این مدل لوله مسی از روی heatsinkی که روی CPU قرار دارد حذف شده است. بنابراین چنانچه در هنگام مشاهده درون کنسول از زیر چنین لوله مسی را وسط heatsink سمت راستی مشاهده کنید یعنی اینکه مادربرد شما Falcon نیست.
تمامی این مدل ها همانطور که گفته شد دارای یک heatsink اضافه در پایین CPU می باشند.
درایو هایی که با این مادربرد عرضه شده است فقط شامل benQ و Hitachi 79FL/79FK است.

عکسی از مدل Falcon


روش تشخیص Zephyr: به مانند قبل ابتدا به سراغ جعبه بروید. در یسری از مدل ها روی برچسب نوشته شده است Zephyr که کاملا موضوع را مشخص می کند. در غیر این صورت به TEAM نگاه کنید در مقابل آن باید CSON نوشته شده باشد. برای شناسایی از روی خود کنسول نیز راحتترین و اولین کار مشاهده پورت HDMI در پشت کنسول می باشد.
تاریخ ساخت این مدل حدودا از 6/2006 می باشد تا این لحظه. البته premium های این مدل بعد از 6/2007 می باشند.
درایو هایی که با این مادربرد عرضه شده است فقط شامل benQ و Hitachi 78FK/79FL/79FK است.

عکسی از مدل Zephyr


روش تشخیص Zephyr به همراه HeatSink اضافه:
پس از تشخیص این موضوع که مادربرد کنسول شما Zephyr می باشد نوبت به شناسایی heatsink می رسد برای شناسایی heatsink اضافه بدون باز کردن در کنسول کافیست از زیر به درون کنسول نگاهی بیندازید به مانند قبل. heatsink به خوبی در سمت راست درایو (سمت چپ پشت دکمه روشن/خاموش کنسول) قابل رویت می باشد. در صورتی که قسمت سمت راست درایو خالی باشد یعنی heatsink وجود ندارد.
تمامی مدل های zephyr که در تاریخ بعد از 7/2007 تولید شده اند دارای heatsink اضافه می باشند ولی تاریخ های قبل از آن این heatsink را ندارند. کنسول هایی که در تاریخ 6/2006 تولید شده اند با این مادربرد به صورت شانسی دارای heatsink اضافه می باشند و نمی توان به طور کامل در مورد آنها اظهار نظر کرد.
درایو هایی که با این مادربرد عرضه شده است فقط شامل benQ و Hitachi 79FL/79FK است.

عکسی از مدل Zephyr با heatsink اضافهروش تشخیص مدل مادربرد 360 با باز کردن آن:

Zephyr: تفاوت اصلی و مشخص این مدل در قرار گیری inductor ها می باشد. در مدل اولیه (launch) تمای inductor ها به صورت ایستاده می باشند ولی در مورد zephyr به صورت خوابیده و افقی روی مادربرد نصب شده اند.
تفاوت مادربرد های Zephyr با مدل های Launch در لینک زیر به خوبی مشخص شده است:
http://www.mainstageclothing.com/360eliteanimated.gif
Falcon: بارزترین تفاوت در این مدل حذف شدن لوله مسی قرار گرفته برروی heatsink روی CPU می باشد. در این مدل نیز مانند zephyr تمامی inductor ها خوابیده هستند با این تفاوت که در این مدل در سمت راست مادربرد (در حالتی که درایو کنسول به طرف شما باشد) 2 تا inductor وجود دارد در صورتی که در مدل های قبلی 3 تا inductor وجود دارد. شکل های زیر به خوبی تفاوت ذکر شده را نشان می دهد:


مادربرد Falcon


نکات مهم:

 • چنانچه میزان وات آداپتور روی جعبه مشخص نشده بود (175 یا 203 وات) بایستی جعبه را باز کنید و به برچسب پشت خود آداپتور توجه کنید و میزان وات نوشته شده را بخوانید مانند شکل: http://i7.tinypic.com/71lqttd.jpg
 • این مادربرد های جدید به صورت کاملا شانسی در مدل های مختلف 360 (شامل Arcade - Halo Edition - Elite - Premium with HDMI) پخش هستند و شامل مدل خاصی نمی شوند.
 • مدل های Arcade که تاریخ ساخت آنها بعد از 10/2007 می باشد همگی Falcon هستند.
 • طبق آمار های بدست آمده تمامی Halo Edition ها فقط دارای درایو benQ می باشند.
 • هیچ کدام از موارد ذکر شده در بالا به صورت کاملا دقیق نمی باشند و حالت کلی دارند.
 

SLASH1

کاربر سایت
Jan 15, 2007
3,343
135
فوق العاده بود واقعا دستت درد نكنه اشكان جان
پس يعني ديگه با خيال راحت ميشه 360 خريد ديگه اگه به من بود حتما فالكون مي خريدم
در ضمن كيفيت درايو اين سري جديدا فوق العاده بهتر شده و زمان اجراي بازي هم كوتاه تر شده:love:

پ.ن:ديگه بهونه اي براي jump in نمونده:biggrin1:
 

Saren Arterius

کاربر سایت
Oct 27, 2007
806
2
نام
BiG MaMMaD


اين يه Halo هستش كه تاريخ 16/08/2007 هست ! بعدش در بالا گفته شده 24/08/2007 به بعد ! و همچنين گفته شده در مدل Halo تا الان فقط مادربورد Falcon مشاهده شده !

حالا من يه سوال دارم ممكنه Halo مادربوردش Zephyr باشه ؟ و فقط Falcon 65nm هستش ديگه ؟
 

Lich King

Administrator
Sep 22, 2005
5,995
253
نام
اشکان
چه طوری میشه تشخیص داد درایوش Benq هست یا Hitachi ؟
این سوال ربطی به اینجا نداره ولی با این حال برای تشخیص به تاریخ نگاه کنید. اگر تاریخ قبل از 4 یا 5 2007 بود به احتمال زیاد hitachi 78fk و در مواردی در صورتی که elite بگیرد benq می باشد. هر دو درایو نیز به راحتی کپی خور می شوند. اگر تاریخ ساخت بین 5 تا 7 باشد درایو کنسول به اگر premium بگیرید به احتمال زیاد hitachi 79fk هست که چیپ می خواد برای کپی خور ولی امکان داره benq هم گیر بیاد. در مورد elite اکثرا benq هستند در این تاریخ. برای تاریخ های بعد از ماه 8 اصلا نمی شه اظهار نظر کرد و کاملا شانسی درایو شما مشخص می شود. البته همانطور که نوشته شده halo edition ها فقط benq دارند.
اینایی که نوشتم فقط در مورد این مادربر های جدید هست و شامل مدل قدیمی و اولیه نمی شه.
 

Lich King

Administrator
Sep 22, 2005
5,995
253
نام
اشکان


اين يه Halo هستش كه تاريخ 16/08/2007 هست ! بعدش در بالا گفته شده 24/08/2007 به بعد ! و همچنين گفته شده در مدل Halo تا الان فقط مادربورد Falcon مشاهده شده !

حالا من يه سوال دارم ممكنه Halo مادربوردش Zephyr باشه ؟ و فقط Falcon 65nm هستش ديگه ؟
این تاریخ 24/8/2007 دقیق نیست و کنسول هایی هم گزارش شده اند که چند روز عقب تر بوده اند مثلا 19 م ولی باز falcon بوده اند. این تاریخ رو مبنا قرار دادن تا 100% بشه اظهار نظر کرد ولی به این معنی نیست که دیگه امکان نداره زیر 24/8 falcon باشه. البته یه چیزی کاملا مشخص هست، falcon اولین بار در ماه 8 تولید شده یعنی زیر اون دیده نشده اصلا.

البته ممکنه halo edition ی هم پیدا بشه که falcon نباشه! بنابراین بهترین کار اینکه تمامی مواردی که گفته شده در بالا رو چک کنید و فقط به halo edition بودن اکتفا نکنید.
 

Nima

مدیر انجمن
Feb 25, 2007
6,041
3,345
نام
نیما
اشکان جان کنسول منم یکم تکلیفش مشخص نیست !

Elite 22/6/2007 Pal

Team : FDOU

LOT : 0725

به نظرت چیه ؟!
 

Lich King

Administrator
Sep 22, 2005
5,995
253
نام
اشکان
اشکان جان کنسول منم یکم تکلیفش مشخص نیست !

Elite 22/6/2007 Pal

Team : FDOU

LOT : 0725

به نظرت چیه ؟!
کلا کنسول های تاریخ 6/2007 تو یه جور بحران قرار دارن:) تو متن هم اشاره کرده بودم.
والا مشخصاتت خیلی قروقاطیه:thinking:
falcon که نمی تونه باشه. به احتمال زیاد zephyr با heatsink اضافه هست. بهترین کار اینکه از زیر به داخل کنسول نگاهی بندازی و به inductor ها دقت کنی.
 

TRUTH

کاربر سایت
Sep 7, 2006
548
0
اشکان جان این مدل های جدید arcade مادربوردشون چیه ؟ کیفیت ساخت خبری داری؟
تا اونجایی که من خبر داشتم مدل CORE هر چی جنس اشغال بود رو توش میزاشتن این مدل ارکید اینطوری که نیست؟

ممنون
 

Lich King

Administrator
Sep 22, 2005
5,995
253
نام
اشکان
اشکان جان این مدل های جدید arcade مادربوردشون چیه ؟ کیفیت ساخت خبری داری؟
تا اونجایی که من خبر داشتم مدل CORE هر چی جنس اشغال بود رو توش میزاشتن این مدل ارکید اینطوری که نیست؟

ممنون
محمد جان با اجازه شما تولید مدل CORE در امریکا متوقف شده و این کنسول الان در خرده فروشی ها به قیمت 199 دلار هم به فروش می رسه نوش. در اروپا هم فکر می کنم متوقف شده باشه. در واقع اصلا دیگه چیزی به نام core با تاریخ ساخت جدید ما نداریم در امریکا و این Arcade Pack ها هم همون Premium هست که قاب جلوشو عوض کردن.

این Arcade Pack ها از آماری که از خریدارا پیدا کردم بیشترش Zephyr با heatsink بوده ولی تعدادیشونم Falcon بوده. تاریخ ساخت اکثر این Arcade ها هم مال ماه 9 و 10 هست.

پ.ن1: این core ها همچین هم آشغال نبودن. من الان یدونه 2/2006 مدل core دارم که حدود 5 ماه هست هر روز داره کار می کنه و مشکلی هم نداشته.
پ.ن2: بچه ها سعی کنید به مطلبی که در این تاپیک نوشته شده توجه کنید و تو خرید به کار ببرید. مطمئن باشید تفاوت کیفیت این مدل ها بیش از اون چیزیه که فکرشو بکنید. (البته این جمله به این معنی هم نیست 100% هیچ وقت خراب نمی شه.) فکر هم نمی کنم تو ایران کسی این اطلاعات رو هنوز جایی بیان کرده باشه. مغازه دار ها که امکان نداره این چیزا رو به کسی بگن البته حق هم دارن چون ممکنه بهشون ضرر بزنه.
 

ps lover

کاربر سایت
Dec 5, 2006
524
1
نام
امير
كنسول من الايت با تاريخ ساخت 3/9/2007 هست.من از هت سينك اضافه كه پريشب مطمن شدم.روش رو هم در تاپيك همه چيز در باره مدلهاي جديد 360 توضيح دادم.با توضيحاتي كه آقا اشكان در اين تاپيك ارايه دادن من تصميم گرفتم كه اينداكتور ها رو هم چك كنم.وقتي با چراغ قوه به داخل كنسولم نگاه كردم ديدم از نظر پر بودن سيم پيچ شبيه به مدل فالكون هست ولي تعداد اينداكتور ها 3 تا ست.روي جعبه هم در برچسبي كه كنار جعبه چسبونده شده نوشته شده ،team:tmem.كه مثل هيچ كدوم از مدلهاي ذكر شده نيست.درايو كنسولم هم بنكيو ورجينش ucهست.در ضمن نتونستم درست متوجه بشم كه هتسينك cpuلوله مسي داره يا نه ؟ولي احتمالا داره ولي مطم‍‍ن نيستم.آقا اشكان اگه ميشه راهنماييم كن مدل مادربورد من zyfer هست يا falcon.


 
آخرین ویرایش:

Lich King

Administrator
Sep 22, 2005
5,995
253
نام
اشکان
كنسول من الايت با تاريخ ساخت 3/9/2007 هست.من از هت سينك اضافه كه پريشب مطمن شدم.روش رو هم در تاپيك همه چيز در باره مدلهاي جديد 360 توضيح دادم.با توضيحاتي كه آقا اشكان در اين تاپيك ارايه دادن من تصميم گرفتم كه اينداكتور ها رو هم چك كنم.وقتي با چراغ قوه به داخل كنسولم نگاه كردم ديدم از نظر پر بودن سيم پيچ شبيه به مدل فالكون هست ولي تعداد اينداكتور ها 3 تا ست.روي جعبه هم در برچسبي كه كنار جعبه چسبونده شده نوشته شده ،team:tmem.كه مثل هيچ كدوم از مدلهاي ذكر شده نيست.درايو كنسولم هم بنكيو ورجينش ucهست.در ضمن نتونستم درست متوجه بشم كه هتسينك cpuلوله مسي داره يا نه ؟ولي احتمالا داره ولي مطم‍‍ن نيستم.آقا اشكان اگه ميشه راهنماييم كن مدل مادربورد من zyfer هست يا falcon.
امیر جان مال شما zephyr هست با heatsink اضافه درست مثل مال خود من.

اون TEAM: TMEM هم یه نام الکی هست و من اصلا نفهمیدم هدف از این برچست چی بوده. شما اگه روی جعبت جایی که برچسب چسبیده شده با دقت نگاه کنی می بینی که دو تا برچسب روی هم چسبودن. اگر برچسب رویی رو بکنی اطلاعات درست و دقیق کنسولت رو می توی از روی برچسب زیری مشاهده کنی.
 

Fratos

کاربر سایت
Aug 23, 2006
15,924
3,511
بار اطلاعاتی این تاپیک فوق العادس :eek:.
مثل اینکه یکی دوماه باید سماق بمکیم تا این Halo Edition ها قیمتش بیاد پایین و Premium جدیدا وارد بشن.

پ.ن. با تشکر چند باره از اشکان جان :biggrin1: :love:.
 

ps lover

کاربر سایت
Dec 5, 2006
524
1
نام
امير
امیر جان مال شما zephyr هست با heatsink اضافه درست مثل مال خود من.

اون TEAM: TMEM هم یه نام الکی هست و من اصلا نفهمیدم هدف از این برچست چی بوده. شما اگه روی جعبت جایی که برچسب چسبیده شده با دقت نگاه کنی می بینی که دو تا برچسب روی هم چسبودن. اگر برچسب رویی رو بکنی اطلاعات درست و دقیق کنسولت رو می توی از روی برچسب زیری مشاهده کنی.
آقا اشكان دقيقا زدي به هدف.دو تا برچسب روي هم چسبونده شده ولي مشكل اينجاست كه برچسب رويي رو بد جوري چسبوندن وموقعي كه ميخاي بكنيش برچسب زيري مخدوش ميشه.
اشكان جان حالم گرفته شد وقتي گفتي مال من zepher هستش.ميترسم خوب از آب در نيادو اذيت كنه،هر چند از مادربرد هاي مدل قديمي و بدون هت سينك ها بهتره.
اگه براتون مقدوره لطفا راجع به كيفيت درايو هاي بنكيو وهيتاچي هاي جديد و مقايسه اين دو درايو با يكديگراگه مطلبي داريد بگذاريد.در ضمن درايو بنكيو تو دنيا وضعيتش چه جوريه.شاكي داره يا نه؟
 

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند (کاربران: 0, مهمان: 1)

Top
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟