امتیازات Pacific Drive

FUTURE

Endure & Survive
کاربر سایت
Aug 20, 2014
4,581
نام
Alireza
2024-02-17_222544.jpg

PACIFIC DRIVE
Developer: Ironwood Studio
Publisher: Kepler Interactive
Platforms: PS5 PC
Release Date: February 22, 2024
Price: 30$

2024-02-22_152432.jpg
2024-02-22_152531.jpg

امتیازات:

Shacknews 9/10
IGN Spain 9/10​
After four years of development, the good people at Ironwood Studio join forces with Kepler Interactive to launch Pacific Drive. A very personal title with a brutal charisma that proves once again that small studios still have a lot to contribute to the videogame industry.​
PC Gamer 8.6/10​
A novel and challenging survival game that puts you in the driver's seat of one the best cars in videogames.​
Gamespot 8/10​
Ironwood Studio's debut is a challenging roguelite caRPG rich in atmosphere, complexity, and fascinating lore.​
Eurogamer 8/10
The Gamer 8/10​
Pacific Drive takes each genre it tackles in a bold new direction, and creates something that’s not necessarily unheard of, but feels entirely unique in its design, care, and the way in which it pulls you into its world. You’ll immediately begin to care for your car as you keep it safe, and exploring the Zone consistently provides new, refreshing things to keep you engaged and daunted. Though the milder aspects can feel repetitive, it adds to a worthwhile experience that is absolutely worth playing.​
Push Square 8/10
Gamingbible 8/10
PSX Brasil 8/10
Spazio Games 7.5/10
GamePro 7.2/10
IGN 7/10​
Balancing Pacific Drive’s scrappy systems can be punishing, but the riveting tension of each drive through its unnerving world was always enough to keep my hands placed firmly on the wheel.​
Metro 5/10

EDGE 8/10​
"Yet, as with the umpteenth trip to the repair shop lugging a poorly PC, something keeps us pressing on. Loyalty, perhaps? The game's crafting and customisation systems work together to form an incredible sense of ownership: this is your car, specifically, rocking a mix of hammered-together gadgetry, mismatched paintjobs and undiagnosed Quirks that speak to your history together. If there's any fear that this might be a simple case of Stockholm syndrome, it washes away once we're back on the road, humming along to what could be a lost Fleetwood Mac album track on the radio, the car's headlights repainting the Zone's gorgeous-if-bleak scenery in sandstone-textured halogen. The zen state returns until it is inevitably punctured by the arrival of some fresh anomaly. But that only leaves car and driver closer together until it is vanquished. And so we push onward into the night, feet and tyres working towards the same unseen horizon, and whatever bonding experiences await along the way." [8]​

آخرین ویرایش:

m.d.makan

کاربر فعال
Apr 14, 2007
9,362
نام
مــاکــان
من دموش رو بازی کردم نمیتونم بگم مایوس شدم ولی حداقل اونچیزی که فکرش رو میکردم نبود.
اون تریلر اولی که ازش دادن واقعا یه چیز دیگه بود ، این دمویی که بازی کردم یه چی دیگه.

خلاصه بنظرم انتظار خیلی بالایی نباید ازش داشت.

The Listener

Take Me Home
کاربر سایت
Feb 20, 2016
591
نام
رایان
من دموش رو بازی کردم نمیتونم بگم مایوس شدم ولی حداقل اونچیزی که فکرش رو میکردم نبود.
اون تریلر اولی که ازش دادن واقعا یه چیز دیگه بود ، این دمویی که بازی کردم یه چی دیگه.

دموی بازی از نظر UI و UX یکی از نچسب‌ترین و بدقلق‌ترین چیزایی بود که توی چند سال اخیر بازی کردم. با ایده کلی خود بازی و بخشایی که مربوط به رانندگی میشد حال کردم ولی این مورد خیلی رو مخم رفت.

• Like
Reactions: m.a.t and m.d.makan

m.d.makan

کاربر فعال
Apr 14, 2007
9,362
نام
مــاکــان
دموی بازی از نظر UI و UX یکی از نچسب‌ترین و بدقلق‌ترین چیزایی بود که توی چند سال اخیر بازی کردم. با ایده کلی خود بازی و بخشایی که مربوط به رانندگی میشد حال کردم ولی این مورد خیلی رو مخم رفت.
دقیقا.
منم بیشتر با اتمسفر و لوپ گیم پلیش ارتباط نگرفتم.
نمیدونم شاید تو فکرم چیز دیگه ای بود.
ولی این دمویی که دادن اصلا خوب نبود.
نمیدونم چقدر بازی نهایی میتونه تفاوت کنه ، احتمالا بیلدش برای همین چند روز پیش بوده.

• Like
Reactions: The Listener

DoomedToKill

کاربر سایت
Oct 1, 2020
1,948
به این سبک و موضوع بشخصه علاقه دارم و تو ذهنم بود ریلیز شد تجربه اش کنم
فعلا با امتیاز ۸ از Edge سورپرایز شدم، منتظر میمونم ببینم که بقیه سایت ها چه نمره ای میدن اگر بالای ۷۵ به لیست شخصیم اضافه اش میکنم

• Like
Reactions: FUTURE

majidred2011

< RED PHANTOM >
کاربر سایت
Jul 16, 2011
11,373
نام
Majid

Skill up: I strongly recommend​

"one of the best survival games i've ever played, for sure, no question"

---
انتظار متا +85 و اینا نداشتم اما بشدت دوس داشتم کار خوبی از آب دربیاد که انگار بد درنیومده.

آخرین ویرایش:

majidred2011

< RED PHANTOM >
کاربر سایت
Jul 16, 2011
11,373
نام
Majid
ولی من بشخصه انتظار متا 85 به بالا داشتم
اینجور بازیا سخت پیش میاد متای بالا بگیره، حالا کیفیت کلیش به کنار بشدت سلیقه ای هست.
مثلا همین Skill up این همه تعریف کرد میگه اگه از اینکه 20 ساعت مشغول لوت کردن و ماشین خاموش روشن کردن و بار جابجا کردن باشید خوشتون نمیاد این بازی واسه شما نیست.

m.d.makan

کاربر فعال
Apr 14, 2007
9,362
نام
مــاکــان

خب بالاخره بازی کامل رو انجام دادم.
باید بگم واقعا با اونچیزی که زمان معرفی فکر میکردم باشه و همینطور زمان تجربه دمو متفاوت بود.

برعکس این یارویی که نقل قولش کردم باید بگم بازی شاهکاره و به راحتی فکر کنم بتونم بزارم تو لیست 5تای بهترین سال.
از همین الان جاش محفوظه قطعا.

یک چیزی بین 30-25 تا 70-60 ساعت(اگه اهل جست و جو باشید) میتونه سرگرمتون کنه و در عین حال فکتون رو بندازه پایین.
بیصبرانه منتظر تایید DLC داستانی یا ادامه بازیم.

حتما کنار این AAAهای پفکی و توخالی که هممون بازی میکنیم گوشه چشمی به این داشته باشین.
مطمئنا جزو نامزدهای آخر سال تو چندشاخه میتونه قرار بگیره.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر