اطلاعات رسمی و شایعات PlayStation 5 (قوانین بالای پست اول مطالعه شود)

توجه: ارسال پست در مورد قیمت و پیش فروش PS5 در ایران به هر شکلی ممنوع است. تاپیک مربوطه کلیک کنید
توجه: هر گونه پرسش در مورد کنسول PS5 فقط در
تاپیک مربوطه کلیک کنید
172648


سری اول کنسول پلی استیشن ۵، با پارت نامبر های زیر در دنیا فروخته می شود:
CFI-1015A
CFI-1015B
CFI-1016A
CFI-1016B
CFI-1018A
CFI-1018B
CFI-1000A
CFI-1000B

CFI سه حرف جدید ثبت شده برای مشخص شدن محصول PS5 در پارت نامبر می باشد.
1015 ریجن آمریکا یعنی ریجن ۱
1016 ریجن اروپا و خاورمیانه ریجن ۲
1018 ریجن آسیا ریجن ۳\
1000 ریجن ژاپن
حرف A در پارت نامبر، اشاره به نسخه حاوی درایو دارد و حرف B اشاره به نسخه دیجیتال.

محتویات PlayStation 5 در هر دو نسخه :

۱- یک‌ عدد کنسول!
۲- یک عدد کنترلر
۳-پایه‌ کنسول
۴-کابل HDMI
۵- کابل USB از نوع Type C
۶-کابل برق
۷- دفترچه راهنمای کنسول
179909
بازی‌های کنسول PS5 به صورت Region-Free عرضه خواهند شد؛ این نگرانی دیگر وجود ندارد بازی ای که خریداری می کنید چه منطقه ای را شامل می شود، تمامی بازی ها به یک شکل Region-Free خواهد بود و دغدغه ای که برای ریجن بازی های PS4 وجود داشت در کنسول PS5 دیگر وجود ندارد.

172609
هنگامی که کنسول پلی استیشن 5 در ماه نوامبر منتشر می شود بیش از 99 درصد بازی ها یعنی بالغ بر بیش از 4000 هزار بازی موجود پلی استیشن 4 در کنسول پلی استیشن 5 قابل اجرا هستند. ما اطلاع داریم که در مورد نحوه عملکرد بازی های PS4 در PS5 پرسش هایی ذهن شما را درگیر کرده است . بنابراین در اینجا یک بررسی اجمالی از برخی پرسش های متداول که در انجمن PlayStation مشاهده کرده ایم گردآوری کرده ایم و به آن پاسخ داده ایم .


چه بازی هایی از نسل های مختلف بازی های ویدیویی با ویژگی backward compatibility در کنسول پلی استیشن 5 پشتیبانی می شوند؟

ما بر روی آرشیو عظیمی از بازی های PlayStation 4 تمرکز کرده ایم و همچنین خوشحال هستیم که بیش از 99 درصد بازی های PS4 در روز اول در پلی استیشن 5 قابل بازی خواهند بود. این شامل بازی هایی است که در نسل کنسول پلی استیشن 4 ساخته شده اند . از بازی های انحصاری های پلی استیشن 4 مانند The Last of Us Part II و Ghost of Tsushima بگیرید تا بازی های بلاک باستر و بازی های تیرد پارتی کمپانی های مختلف


تفاوت بازی های پلی استیشن 4 در کنسول PS5 Digital Edition در مقایسه با کنسول PS5 با درایو دیسک Blu-ray Ultra HD چیست؟

تجربه بازی در هر دو مدل این کنسول یکسان خواهد بود. با این حال نحوه دسترسی به محتوای مورد نظر برای اجرا شدن متفاوت خواهد بود:

کنسول پلی استیشن 5 دیجیتال

 • شما می توانید نسخه های دیجیتالی بازی های پلی استیشن 4 سازگار خود را در کنسول PS5 Digital Edition بازی کنید. این بازی های دیجیتالی پلی استیشن 4 که قبلاً خریداری کرده اید یا قصد خرید آنها را دارید از طریق فروشگاه PlayStation در PS4 و PS5 ، وب یا برنامه تلفن همراه PlayStation کاملا سازگار خواهند بود.
 • از آنجای که در پلی استیشن 5 دیجیتال disc drive وجود ندارد ، شما نمی توانید بازی های فیزیکی کنسول پلی استیشن 4 خودتان را در نسخه دیجیتال پلی استیشن 5 انجام دهید.
کنسول پلی استیشن 5 دارای Ultra HD Blu-ray disc drive

 • شما میتوانید بازی های دیجیتالی backward compatibility کنسول پلی استیشن 4 را که از فروشگاه PlayStation دانلود کرده اید در برنامه تلفن همراه PS4 ، PS5 ، وب یا PlayStation بازی کنید.
 • همین طور شما می توانید از دیسک های بازی فیزیکی پلی استیشن 4 استفاده کنید.
توجه : وقتی شما با حساب PlayStation Network خود وارد پلی استیشن 5 می شوید به طور خودکار library محتوای پلی استیشن 4 خود را از طریق منو مشاهده خواهید کرد. همین طور حتما کنسول پلی استیشن 5 خود را به آخرین ورژن نرم افزار سیستم عامل این کنسول به روز رسانی کنید و تمام game patches موجود را بر روی بازی های خود به روز کنید و به آخرین ورژن آن ارتقا دهید .


تجربه بازی PS4 در PS5 چگونه است؟

بازی های PS4 در PS5 حتی بهتر اجرا می شوند. عناوین PS4 با افزایش سرعت زمان بارگذاری ( Loading ) در کنسول PS5 مشاهده خواهید کرد و همچنین از Game Boost هم بهره می برند که نرخ فریم بهتر یا پایدارتری را به شما ارائه می دهند. برخی از عناوین با نرخ فریم قفل نشده یا dynamic resolution تا 4K ممکن است وفاداری بالاتری داشته باشند. علاوه بر این بازی های PS4 همچنین از برخی از ویژگی های UX features در PS5 بهره مند می شوند ، اما بعداً موارد بیشتری ارائه می شود و توضیحات دقیق تری در آینده به شما داده خواهد شد .

آیا بازی های PlayStation VR با backward سازگار هستند؟

بله ، بازی های PlayStation VR در میان هزاران بازی موجود در پلی استیشن 4 هم میتوانید در کنسول پلی استیشن 5 بازی کنید . البته به این نکته توجه داشته باشید که انجام بازی های PS VR روی کنسول پلی استیشن 5 به یک PS VR headset و DualShock 4 wireless controller و یا PlayStation Move controller و PS Camera (مخصوص PS4) نیاز دارید که جدا از کنسول PS5 به فروش می رسد. همچنین PS5 HD Camera با PS VR در پلی استیشن 5 سازگاری ندارد و برای استفاده از PS VR در پلی استیشن 5 باید از PS Camera (برای PS4) و آ PS Camera adaptor (بدون نیاز به خرید) استفاده کنید.

در مورد بازی های پلی استیشن 4 در PS Now و PS Plus چه توضیحاتی دارید ؟

ویژگی Backward compatible پلی استیشن 4 که در بخش های PS Plus یا PS Now موجود هستند نیز در پلی استیشن 5 اجرا می شوند.

آیا من قادر به اجرای بازی های پلی استیشن 4 در پلی استیشن 5 به صورت stream هستم ؟

بله شما به صورت کنترل از راه دور( Remote ) از پلی استیشن 4 به پلی استیشن 5 به صورت streaming در PS Now پشتیبانی می شود. مزیت اجرای بازی به صورت streaming این است که شما قادر هستید بازی هایی خود را در storage کنسول پلی استیشن 5 ذخیره ( Save ) کنید . لطفا توجه داشته باشید که بازی های پلی استیشن 4 از طریق streaming ویژگی Game Boost در کنسول پلی استیشن 5 را پشتیبانی نمیکند .

چگونه انتقال بازی های پلی استیشن 4 و ذخیره سازی ( Save ) بازی ها بین دو کنسول کار می کند؟

شما با اتصال بی سیم (WiFi) می توانید بازی های دیجیتالی - دیتای بازی ها و همین طور Save بازی های خود را از کنسول استیشن 5 به کنسول پلی استیشن 5 منتقل کنید. اگر قبلاً بازی ها و دیتای بازی های PS4 را در external USB storage متصل شده به پلی استیشن 4 خود ذخیره کرده اید شما می توانید آنها را با external USB storage device به PS5 برسانید. و اگر عضو PS Plus هستید می توانید Save بازی های پلی استیشن 4 را در پلی استیشن 5 از طریق cloud storage همگام سازی کنید.

توجه : لطفا به این نکته توجه داشته باشید که توانایی انتقال ذخیره سازی ( Save ) بازی بین نسخه پلی استیشن 4 و نسخه پلی استیشن 5 همان بازی سازنده آن بازی مربوطه باید بگیرد و این قابلیت را باید برای شما فراهم کند و همین طور متذکر میشویم که برای بازی های میان نسلی ( cross-generational games ) این داستان متفاوت خواهد بود.

برای Marvel's Spider-Man: Miles Morales ، وقتی بازیکنان تصمیم می گیرند کنسول خود را پلی استیشن 4 به پلی استیشن 5 ارتقا دهند آن ها باید Save بازی را منتقل کنند . همین طور بازی Sackboy: A Big Adventure همچنین از انتقال Save از پلی استیشن 4 به پلی استیشن 5 در روز بروزرسانی پشتیبانی می کند که این به روز رسانی کمی بعد از زمان انتشار بازی ارائه خواهد شد . ما جزئیات بیشتری را در مورد هر دو بازی نزدیک به انتشارشان با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

من چگونه باید متوجه شوم که کدام بازی های پلی استیشن 4 در کنسول پلی استیشن 5 قابل اجرا نیستند؟

بازی هایی که فقط در پلی استیشن 4 قابل اجرا هستند در PlayStation Store به عنوان یک بازی قابل اجرا فقط در پلی استیشن 4 مورد توجه قرار می گیرند. ما لیستی از بازی هایی را برای شما تهیه کردیم که فقط در پلی استیشن 4 قابل اجرا است و همین طور همراه با اطلاعات اضافی در مورد backward compatibility که در این لینک میتوانید مشاهده کنید :

Backward compatibility: PlayStation®4 games playable on PlayStation®5

بازی های PS4 در کنسول های PS5 قابل اجرا هستند
🔸 اکثریت قریب به اتفاق بالای 4000 بازی پلی استیشن 4 در کنسول های پلی استیشن 5 قابل اجرا هستند.

 • بازی های پلی استیشن 4 وقتی از ویژگی Game Boost کنسول پلی استیشن 5 بهره مند می شوند ممکن است باعث شود بازی های PS4 با نرخ فریم بالاتر یا نرم تری اجرا شوند.
 • اگرچه بسیاری از بازی های PS4 بر روی کنسول های PS5 قابل بازی هستند اما برخی از ویژگی های موجود در کنسول پلی استیشن 4 ممکن است در کنسول های پلی استیشن 5 فعال نباشد. علاوه بر این برخی از بازی های PS4 هنگام بازی در کنسول های PS5 ممکن است خطا یا رفتار غیرمنتظره ای از خود نشان دهند.
 • قبل از خرید لوازم جانبی برای بازی با بازی های PS4 در کنسول های PS5 ، لطفا سعی کنید بازی های PS4 خود را بر روی کنسول PS5 خود بوت کرده و بازی کنید تا ببینید از تجربه بازی راضی هستید یا خیر.
 • لطفا به این نکته توجه داشته باشید انجام بازی های PS VR روی کنسول PS5 به هدست PlayStation VR و PS camera (جدا از کنسول PS5 فروخته می شود) و PS camera adaptor احتیاج دارد. (نیازی به خرید آن نیست).
 • همیشه کنسول PS5 خود را به آخرین نسخه نرم افزار سیستم به روز کنید.
🔷محدودیت هایی که در PS5 backwards compatibility وجود دارد :

 • منوی SHARE در هنگام بازی های PS4 در کنسول های PS5 قابل نمایش نیستند. برای گرفتن عکس شما می توانید با فشار دادنcreate button در DualSense wireless controller عکسبگیرید. علاوه بر این شما می توانید از میانبرهای دکمه برای start/stop ضبط فیلم یا ذخیره ( save ) تصاویر صفحه نمایش به شرح زیر استفاده کنید:

 1. یک فشار بر روی ( Single press the create ) را بر روی دکمه SHARE فشار دهید تا create menu نشان داده شود
 2. برای گرفتن عکس از صفحه Press and hold the creat بر روی DualSense و SHARE button بر روی DUALSHOCK4 را فشار داده و نگه دارید
 3. دو بار بر روی create روی DualSense فشار دهید تا ضبط فیلم به صورت دستی شروع و یا متوقف شود.

 • دوربین HD با بازی های PS4 سازگار نیست - لطفاً یک دوربین PlayStation را از طریق PlayStationCamera adaptor متصل کنید.
 • HDR به طور خودکار برای کنسول های PS5 روشن می شود. برای خاموش کردن HDR ، به تنظیمات (Settings) ◀ صفحه و ویدئو (Screen and Video) ◀ خروجی ویدئو (Video Output) ◀ و (HDR) ◀ و سر آخر SDR را انتخاب کنید.
 • ویژگی tournaments پلی استیشن 4 در کنسول های PS5 پشتیبانی نمی شود.
 • In-Game Live از PlayStation در کنسول های PS5 پشتیبانی نمی شود.
 • کنسول های PS5 از برنامه PS4 Second Screen یا app همراه بازی پشتیبانی نمی کنند.
169056
کنسول PS5 سریعترین بارگذاری اطلاعاتی را که تاکنون در دستگاه های مصرف کننده در بازار انبوه در دسترس است داشته و ما فکر می کنیم ممکن است حتی از آنچه که قبلا از کارایی های این ویژگی ها شنیده اید بهتر باشد. آنچه این امکان را برای شما فراهم میکند یک SSD سریع است. یک پشته IO عالی که به طور کامل مستقل از پردازنده مرکزی کنسول عمل میکند و این ویژگی رمزگشای سخت افزاری Kraken نام دارد . فشرده سازی Kraken به عنوان ضریب سرعت IO و ظرفیت دیسک عمل می کند و به عبارتی دیتاهای بسیار بیشتری را ذخیره می کند و متناسب با نسبت فشرده سازی سریعتر بارگیری می شود.

سونی قبلاً اطلاعاتی برای ما منتشر کرده بود که SSD قادر به سرعت انتقال 5.5 گیگابایت بر ثانیه است و انتظار می رود پهنای باند آن حدود 8-9 گیگابایت بر ثانیه باشد . با این حساب بر اساس اندازه گیری نسبت فشرده سازی متوسط بازی ها در حدود 1.5 تا 1میشود اندازه گیری کرد . در حالی که Kraken یک کمپرسور عمومی فوق العاده عالی است ، برای یافتن الگوهای قابل استفاده در نوع مهم محتوایی آن میشود گفت بافت های GPU که بخش عمده ای از محتوای بازی ها را تشکیل می دهند از آن زمان ما با پیشرفت Oodle Texture که آنها را به گونه ای رمزگذاری می کند که فشرده سازی بعدی توسط Kraken می تواند الگوهایی را پیدا کند که می تواند در بهنیه سازی باز ها و سرعت انتقال داده ها مورد استفاده قرار گیرد ، در پیشرفت نسبت فشرده سازی GPU پیشرفت چشمگیری داشته ایم. نتیجه این است که ما انتظار داریم میانگین نسبت فشرده سازی بازی ها در آینده بسیار بهتر و نزدیک به 2 به 1 باشد.


1.png


میتوان گفت Oodle Kraken یک فشرده سازی داده های بدون ضرر است که ما در RAD Game Tools آن را اختراع کردیم. که نسبتهای فشرده سازی بسیار بالایی دارد و رمزگشایی آن نیز بسیار سریع است. Kraken به طور منحصر به فردی برای فشرده سازی محتوای بازی و مطابقت با سرعت مورد نیاز SSD های سریع بسیار مناسب است بدون اینکه اصلا گلوگاه برای کنسول و معماری سخت افزاری آن ایجاد نکند . ما در ابتدا Oodle Kraken را به عنوان نرم افزاری برای پردازنده های به روز مدرن طراحی کردیم و توسعه دادیم. پس 2 هدف اصلی ما در کراکن اصلاح فرم و شکل فشرده سازی برای به حداکثر رساندن میزان موازی سازی سطح دستورالعمل در پردازنده مرکزی با کار کردی تماما مستقل در همه زمان ها بود. و حداقل وابستگی ها و شاخه های این روند و تطبیق آن برای سخت افزار مورد نظر چالش جدیدی بود. اما میتوانیم بگوییم مشخص شد که تصمیماتی که در مورد طراحی Kraken در پردازنده های مدرن گرفته بودیم دقیقاً همان چیزی بود که برای یک سخت افزار با کیفیت لازم بود.

رمز گشا و یا همان دکودر ( decoder معنای رمز گشایی چیزی رو داره که از انتقال یک ویژگی به ویژگی دیگه میتونه رمز گشایی کنه و در بخش های مختلف سخت افزاری میتونه معانی کم و بیش مختلفی داشته باشه ولی کلیت کار همین معنی هست که برای شما انجام دادم . ) ویژگی Kraken به عنوان یک ضریب سرعت بسیار موثر برای بارگذاری داده ها عمل می کند. داده ها بر روی SSD فشرده شده و در زمان بارگذاری بر روی PS5 به صورت شفاف رمزگشایی می شوند. آنچه شما در بازی ها مشاهده می کنید میزان دریافت داده های فشرده شده است برابر است با سرعت SSD ضربدر نسبت فشرده سازی که بر روی آن صورت گرفته است .

فشرده سازی خوب داده ها همچنین زمان بارگیری بازی را بهبود می بخشد و به شما این امکان را می دهد بازی های بیشتری را روی دیسک خودتان ذخیره کنید. بازهم نسبت فشرده سازی به عنوان یک ضریب موثر برای سرعت بارگیری و ظرفیت دیسک عمل می کند. به طور مثال یک بازی ممکن است از 80 گیگابایت فشرده نشده استفاده کند . اما با فشرده سازی 2 تا 1 فقط 40 گیگابایت بر روی دیسک شما ذخیره میشود و به شم این امکان را می دهد دو برابر بیشتر بازی ها را ذخیره کنید. دیسک کوچکتر با فشرده سازی بهتر می تواند بازی های بیشتری نسبت به دیسک بزرگتر با فشرده سازی بدتر در خود جای دهد .

هنگامی که یک بازی به داده های PS5 نیاز دارد درخواستی را به سیستم IO ارائه می دهد. که داده های فشرده شده را از SSD بارگیری می کند. سپس به رمزگشای ( Decoder ) سخت افزاری Kraken تحویل داده می شود که داده های فشرده شده بازی را به RAM منتقل می کند. تا آنجا که به بازی مربوط می شود آنها فقط داده های فشرده شده خود را دریافت میکنند . اما با عملکرد بالاتر در سیستم عامل های دیگر Kraken می تواند در نرم افزار اجرا شود و همان سود ها و بهینه سازی ها و کارایی های مثبت در بخش فشرده سازی را بدست می آورد اما تفاوت این است که هسته پردازنده برای رمزگشایی استفاده می کند. هنگام استفاده از نرم افزار Kraken ابتدا داده های فشرده شده را بارگیری می کنید سپس پس از اتمام IO و رفع فشار بر روی پردازنده را انجام می دهید.

اگر نسبت فشرده سازی دقیقاً 1.5 به 1 باشد ، حداکثر پهنای باند 5.5 گیگابایت بر ثانیه SSD به 8.25 گیگابایت بر ثانیه بایت خارج از فشرده سازی از رمزگشایی Kraken از حالت فشرده سازی خارج می شود. سونی برای بازیهای فاقد Oodle Texture نسبت فشرده سازی بین 45/1 به 1 و 64/1 به 1 را تخمین زده است و در نتیجه پهنای باند پهنای باند 8-9 گیگابایت بر ثانیه را انتظار دارد.

از آن زمان سونی اجازه فن آوری جدید Oodle Texture ما را برای همه بازی های PS4 و PS5 داده است. Oodle Texture به شما این امکان را می دهد که بازی ها بافت خود را رمزگذاری کنند تا توسط Kraken به شدت فشرده شوند و از کیفیت بصری بالایی برخوردار باشند. بافت ها غالباً بیشتر محتوای بازی های بزرگ را تشکیل می دهند و فشرده سازی آنها برای کمپرسورهای عمومی مانند Kraken بسیار دشوار بود.

ترکیبی از Oodle Texture و Kraken می تواند در نسبت فشرده سازی سود بسیار زیادی به دست آورد. به عنوان مثال روی بافتی که از یک بازی اخیر تنظیم شده است:

2.PNG


Kraken plus Oodle Texture تقریباً دو برابر فشرده سازی Zip به تنهایی روی این مجموعه بافت را بدست می آورد.

Oodle Texture یک کتابخانه نرم افزاری است که سازندگان بازی در زمان تولید محتوا از آن برای جمع آوری هنر منبع خود در قالب های آماده GPU BC1-7 استفاده می کنند. همه بازی ها از رمزگذارهای بافت GPU استفاده می کنند. اما رمزگذارهای قبلی بافت های کامپایل شده را برای فشرده سازی بهینه نمی کنند مانند بافت Oodle. همه بازی های هنگام عرضه PS5 از Oodle Texture استفاده نخواهند کرد زیرا این یک فناوری بسیار جدید است ، اما ما انتظار داریم که در بیشتر بازی های PS5 در آینده باشد. به همین دلیل ما انتظار داریم که نسبت فشرده سازی متوسط و در نتیجه سرعت IO موثر حتی بهتر از برآورد قبلی باشد.

کراکن چگونه این کار را انجام می دهد؟

متداول ترین گزینه برای Kraken کمپرسور Zip شناخته شده (معروف به "zlib" یا "deflate") است. رمزگشاهای سخت افزاری Zip به راحتی در دسترس هستند . اما Kraken مزایای ویژه ای نسبت به Zip برای این برنامه دارد. فشرده سازی Kraken بیشتر از Zip است زیرا می تواند الگوها و افزونگی را در داده هایی که Zip نمی تواند مدل کند. همچنین رمزگشایی Kraken ذاتاً سریعتر از Zip است. که در سخت افزار به بیشتر بخش بایت پردازش شده در هر چرخه تفسیر می شود.

ویژگی Kraken یک نوآوری در فشرده سازی فرهنگ لغت برای دنیای مدرن و امروزی است. کمپرسورهای سنتی مانند Zip در حدود نیاز جریان با تأخیر کم ساخته شده اند. در گذشته برای کمپرسورها بسیار مهم بود که بتوانند چند بایت ورودی پردازش کرده و بلافاصله چند بایت دیگر تولید کنند. به طوری که رمزگذاری و رمزگشایی می تواند به صورت تدریجی انجام شود. این به دلیل میزان RAM بسیار کم و کانالهای ارتباطی بسیار کند مورد نیاز بود. و اندازه داده های معمولی بسیار کمتر از حال حاضر بود. هنگام بارگیری از HDD یا SSD ما همیشه داده ها را به صورت تکه ای بارگذاری می کنیم. بنابراین از حالت فشرده سازی با افزایش های کمتر نیازی نیست. Kraken اساساً در اطراف رمزگشایی قطعات کامل توسعه و ساخته شده است. و با تغییر این نیاز Kraken توانایی این را دارد به روش های مختلفی کار کند که برای سخت افزار بسیار کارآمدتر و مفید تر باشد .

همه کمپرسورهای موجود در بانگ اطلاعاتی برای تولید مجدد بایت های فشرده نشده فرامین را به رمزگشا ارسال می کنند. اینها یا مطابقت با زیر رشته قبلی با طول مشخص شده ( برای جبران کارکرد ها ) از نشانگر خروجی فعلی در جریان فشرده نشده است.

کمپرسورهای قدیمی مانند Zip جریان بیت فشرده را بصورت سریال به سریال تجزیه می کنند. عمل بر روی هر بیت به روش های مختلفی که به شاخه های زیادی در رمز گشایی احتیاج دارد . و آیا این بیت به شما می گوید که این جریان های شاخه به شاخه بر یکدیگر مطابقت دارد یا به معنای واقعی هیچ مشکلی در این بین وجود ندارد . و همین طور این حالت میگوید که چند بیت باید جبران کنم و بگیرم و از این قبل مسائل . این نیز وابستگی ذاتی یک داده را ایجاد می کند. که در آن رمزگشایی هر رمز به آخرین نشانه بستگی دارد. زیرا باید بدانید که نشانه قبلی به کجا ختم می شود تا مورد بعدی را پیدا کند . این بدان معناست که پردازنده مرکزی قبل از شروع مرحله بعدی باید منتظر هر مرحله از رمزگشا ( Decoder ) باشد. Kraken می تواند تمام نیاز ها و پیچ و خم های های مورد نیاز برای تشکیل خروجی را از قبل رمزگشایی کند . سپس همه را یک باره یک شاخه کرده و یک انتخاب بدون شاخه برای تشکیل بایت های خروجی انجام دهد. ( یعنی دیگه دردسر های فشرده سازی در فایل های زیپ قدیمی از بین میره و بخش فشرده سازی شاخه به شاخه و گرفتاری هایی که این وسط داشت فراموش میشه و کراکن به صورت یک تک شاخه و بدون هیچ دردسر و گرفتاری داده ها رو انتقال میده )

3.png

Kraken جریانهای بهینه شده ای را برای رمزگشا ( Decoder ) ایجاد می کند

یکی از نکات جالب توجه در مورد Kraken این است که قالب جریان بیت رمزگذاری شده مدولار است. ویژگی های مختلف رمزگذار را می توان روشن و خاموش کرد. مانند حالت های کدگذاری آنتروپی برای اجزای مختلف تبدیل داده ها و حالت های منطبق رشته ای که میتوان آن ها را روشن و خاموش کرد . از اهمیت بسیار مهم رمزگذار Kraken می تواند این حالت ها را بدون رمزگذاری مجدد کل جریان انتخاب کند. بنابراین می تواند نحوه کار رمزگذاری را برای هر بخش داده ای که می بیند بهینه کند. Orthogonality گزینه های جریان بیت یک تغییر دهنده بازی است. این بدان معناست که می توانیم با اندازه گیری مستقل سود هر گزینه ، گزینه های بولی را فقط در زمان o - n امتحان کنیم. اگر مجبور بودید برای هر مجموعه گزینه مجددا کدگذاری کنید (مانند کمپرسورهای یکپارچه سنتی) برای یافتن بهترین تنظیمات زمان O 2 ^ N طول می کشد.

گزینه های مختلف جریان بیت در انواع مختلف داده ها به خوبی کار می کنند. و آنها از نظر سرعت رمز گشا ( Decoder ) در مقابل نسبت فشرده سازی محاسبات متفاوتی دارند. در کنسول پلی استیشن 5 ما از این مورد برای ایجاد بیت های رمزگذاری شده استفاده می کنیم که می توانند در اوج پهنای باند SSD مصرف شوند تا رمزگشای Kraken هرگز گلوگاه ایجاد نکند . تا زمانی که رمز گشای Kraken با سرعت بیشتری از ورودی 5.5 گیگابایت بر ثانیه کار کند. می توانیم حالت های کندتر را که فشرده سازی بیشتری دارند روشن کنیم. این به ما این اجازه و توانایی را می دهد تا جریان را برای استفاده حداکثر از بودجه زمان تنظیم و تعیین کنیم. برای به حداکثر رساندن نسبت فشرده سازی تحت محدودیت همیشه خواندن بیت های فشرده از SSD با سرعت کامل بدون ایجاد هیچ مشکل و گلوگاهی . بدون این توانایی تنظیم جریان سرعت رمزگشایی بسیار متغیری خواهید داشت. بنابراین مجبورید بیش از حد از رمزگشا ( Decoder ) استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که هرگز گلوگاه ایجا نمیشود و این اغلب باعث اتلاف ظرفیت محاسباتی می شود.

تعداد زیادی جریان فشرده ممکن وجود دارد که همه به همان بایت های فشرده نشده رمزگشایی می شوند. ما فکر می کنیم رمزگشای Kraken به عنوان یک ماشین مجازی است که دستورالعمل هایی را برای ساخت بایت های خروجی اجرا می کند. و جریانهای فشرده شده برنامه هایی برای آن ماشین مجازی هستند. رمزگذار Kraken سپس مانند یک کامپایلر بهینه ساز است که سعی می کند بهترین برنامه ممکن را برای اجرا در آن ماشین مجازی (رمزگشای) پیدا کند. کمپرسورهای قبلی فقط سعی داشتند اندازه جریان فشرده را بدون در نظر گرفتن تأثیر گزینه ها بر زمان رمزگشایی تا جایی که میوانند به حداقل برسانند. وقتی برای رمزگشای نرم افزار رمزگذاری می کنیم. رمزگذار Kraken ترکیبی از زمان و اندازه رمزگشایی را هدف قرار می دهد. هنگام رمزگذاری برای رمزگشای سخت افزاری کنسول پلی استیشن 5 ما به دنبال کوچکترین جریانی هستیم که سرعت مورد نیاز را برآورده کند.

ما Kraken را طراحی کردیم تا ذاتاً عملکرد متغیر کمتری نسبت به کمپرسورهای سنتی مانند Zip داشته باشد. تمام کمپرسورهای سنتی با کپی کردن موارد منطبق در زیر رشته هایی که اغلب اتفاق می افتند کار می کنند. بنابراین هنگامی که تعداد زیادی تطابق رشته ای دارند حالت سریع فشرده سازی دارند و می توانند تعداد بسیار زیادی بایت در هر مرحله از رمزگشای را خارج کنند. کمپرسورهای قبلی مانند Zip در حالت فشرده سازی سخت داده ها با چند تطابق در یک حالت بسیار کندتر قرار می گیرند که در آن واحد فقط یک بایت در هر بار خروجی تولید می شود و حالت آهسته دیگری که باید بین مسابقات واقعی و کوتاه جابجا شوند. در Kraken ما رمزگشایی را مرتب می کنیم تا کار بیشتری برای تولید مسابقات طولانی انجام شود ، زیرا این یک مسیر بسیار سریع است و ما اطمینان می دهیم که بدترین حالت سریعتر است. داده های دارای تطابق کوتاه یا بدون تطابق یا سوئیچ های مکرر بین این دو را می توان در یک مرحله رمزگشایی کرد تا حداقل سه بایت در هر مرحله خروجی بگیرد. این اطمینان می دهد که عملکرد ما بسیار پایدارتر از قبل است . این بدان معناست که سرعت ساعت رمزگشای سخت افزاری Kraken برای رسیدن به حداقل سرعت مورد نیاز لازم نیست آنقدر زیاد باشد .


4.png


Kraken plus Oodle Texture می تواند نسبت فشرده سازی قبلی را دو برابر کند

Kraken یک کمپرسور عمومی قدرتمند است که می تواند فشرده سازی خوبی روی داده هایی با الگوها یا ساختار تکرار شده پیدا کند. برخی از انواع داده ها به گونه ای با هم آمیخته می شوند که یافتن قابلیت فشرده سازی برای Kraken دشوار است . مگر اینکه داده ها به روش صحیح و درستی تهیه شده و آنها را به شکل قابل استفاده قرار دهد. مورد مهم این مورد در بازی ها و کلید اصلی کار در بافت های GPU است.

Oodle Kraken حتی اگر با Oodle Texture ترکیب شود مزایای بزرگتری را نیز برای بازی ها فراهم می کند. غالباً بیشتر محتوای بازی در بافتهای BC1-BC7 وجود دارد. بافت های BC1-7 فرمت زیان دهی برای GPU است که بلوک های 4x4 پیکسل را به بلوک های 8 یا 16 بایت کد می کند. Oodle Kraken برای مدل سازی این نوع دانه بندی طراحی شده است . اما با رمزگذارهای قبلی بافت BC1-BC7 ، هیچ الگویی برای یافتن وجود نداشت . تقریباً با Zip و Kraken قابل تطبیق نبودند. Oodle Texture بافت های BC1-7 را به گونه ای ایجاد می کند که الگوهایی در داده ها دارد که Kraken می تواند برای بهبود فشرده سازی پیدا کند . اما برای چشم انسان قابل مشاهده نیست. Kraken می تواند ببیند که برخی ساختارهای خاص داده ها تکرار می شوند ، طول تطابق ها و جبران ها و فاصله بین تطابق ها را به تصویر بکشد و آنها را در بیت های کمتری کد می کند. این کار بدون عملیات گران قیمت مانند کدگذاری متن یا کدگذاری حساب انجام می شود.


5.png


واقعاً لذت کار با سونی در زمینه پیاده سازی سخت افزاری Kraken برای کنسول پلی استیشن 5 بسیار جالب بوده است. مدت طولانی است که ماموریت ما در RAD این است که بهترین فشرده سازی ممکن را برای بازی ها ایجاد کنیم . بنابراین ما خوشحالیم که ناشران و پلتفرم ها بخش بارگیری دیتا ها ( Loading ) و اندازه دیتا ها را جدی میگیرند و این موضوعات برایشان بسیار مهم است .
172642
 • DualSense wireless controller و DUALSHOCK4 wireless controller و کنترلرهای ساخته شده دارای مجوز PlayStation با کنسول های پلی استیشن 5 سازگاری دارند و همین طور این کنترلر ها بازی های پشتیبانی شده پلی استیشن 4 سازگاری دارند و کار خواهند کرد .
 • وسایل جانبی ویژه مانند racing wheels دارای مجوز رسمی و arcade sticks و flight sticks که با PS5 سازگاری دارند بازی های پلی استیشن 4 را هم ساپورت میکنند .
 • هم PS Move Motion Controller و هم PlayStation VR Aim Controller با بازی های PS VR پشتیبانی شده در کنسول های PS5 کار خواهند کرد.
 • برای داشتن بهترین تجربه ممکن هنگام بازی کردن بازی های پلی استیشن 4 و بازی های PS VR بر روی کنسول PS5 ، از کنترل کننده بی سیم DUALSHOCK 4 استفاده کنید.
 • بازی های پلی استیشن 5 با کنترل کننده بی سیم DUALSHOCK 4 سازگار نیستند.
 • برای تنظیم قدرت لرزش کنترلر در کنسول های PS5 ، به تنظیمات ( Settings ) ◀ لوازم جانبی ( Accessories ) ◀ کنترلرها ( Controllers ) ◀ شدت لرزش ( Vibration Intensity ) بروید
 • هدست های بی سیم Platinum و Gold و همچنین هدست های ساخته شده توسط کمپانی های دیگر ( Third-party Headsets) که از طریق پورت USB یا جک صوتی به هم متصل می شوند روی کنسول های پلی استیشن 5 کار خواهند کرد . ( برنامه همراه هدست *headset companion app* با کنسول های PS5 سازگار نیست ).
 • نحوه کار کردن بازی‌های PSVR بر روی پلی استیشن 5 برای مدتی سوال برانگیز بود، به‌خصوص پس از اینکه سونی تأیید کرد دوربین HD پلی استیشن 5 از PSVR پشتیبانی نخواهد کرد. اما حال جزئیات رسمی بیشتری در مورد این موضوع منتشر شده که کمی برای طرفداران ناامید کننده است.
  یکی از نمایندگان سونی در صحبت‌های خود با وب‌سایت Upload VR با ذکر این نکته که این شرکت تاکنون هیچ عنوان مخصوص PSVR را برای PS5 معرفی نکرده، اعلام کرد که اگر قصد تجربه عناوینی مانند Hitman 3 به‌صورت VR بر روی پلی استیشن 5 را دارید، باید نسخه PS4 بازی را تهیه کنید. به عبارت دیگر، علی‌رغم این نکته که هیتمن 3 به‌صورت بین نسلی برای هر دو کنسول PS4 و PS5 عرضه می‌شود، اما کاربران PSVR بر روی پلی استیشن 5 تنها از طریق قابلیت پشتیبانی از نسل قبل به این عنوان دسترسی دارند.
  استودیو Hello Games نیز پس از معرفی ورژن نسل بعدی No Man’s Sky به‌طور مشابهی اعلام کرده بود که دسترسی کاربران PSVR این عنوان بر روی PS5 از طریق پشتیبانی از نسل قبل خواهد بود. در حال حاضر جزئیاتی مانند چگونگی انتقال سیو در این عناوین و اینکه آیا در نهایت PS5 به‌طور کامل از بازی‌های PSVR پشتیبانی خواهد کرد یا خیر مشخص نیست. اما سونی تأیید کرده که برخی از بازی‌های مشخص PSVR بر روی نسل بعد با نرخ فریم بهتری اجرا می‌شوند.

174592
از فلز مایع ( Liquid Metal ) که برای PS5 استفاده شده ، هدف اصلی کاهش هزینه ها است

مسئول طراحی مکانیکی و حرارتی آقای Yasuhiro Otori در مورد جداسازی قطعات PS5 صحبت می کند

وقتی به کالبد شکافی کنسول پلی استیشن 5 نگاهی اجمالی میکنیم به خاص‌ترین بخش آن یعنی فلز مایع (Liquid Metal) میرسیم . قسمتی که قصد و منظور آن خارج کردن گرمای شدید از سمت پردازنده‌ی مرکزی و SoC به سمت هیت سینگ است. برای دو سال اخیر شرکت سونی تمام تمرکز خود را برروی آزمون خطا - تایین برنامه ها و استراتژی‌های سخت‌افزاری در مبحث فلز مایع بوده است. سونی در طول این برنامه دوساله خود برنامه های بسیار زیادی برای روند تولیدی این کار داشته است . آقای Yasuhiro Otori اشاره کرده که تقریباََ دو سال پیش آزمایش‌های لازم را پیرامون فلز مایع را در تیم طراحی کنسول شروع کرده بودند و به طراحی و تست های فراوان در بخش استفاده از فلز مایع مطالعات بسیار زیادی را انجام داده بودند و بعد از تمامی این مراحل روند کاری از فلز مایع را در کنسول پلی استیشن 5 استفاده کردند .

من واقعاً می خواستم از فلز مایع (ماده رسانای گرما یا heat conductive material ) استفاده كنم. این تصمیم گیری نیاز به بررسی های دقیقی داشت . این ها گفته های آقای Yasuhiro Otori مسئول طراحی مکانیکی و طراحی حرارتی کنسول پلی استیشن 5 است . این کنسول قرار است توسط Sony Interactive Entertainment در نوامبر سال 2020 منتشر شود . Yasuhiro Otori درباره ایده ها و افکار خود در رابطه با فناوری مهم صحبت می کند و نقشی که این طراحی در کنسول پلی استیشن 5 محقق شد و سر آخر اجرایی شد . Otori از دوران کنسول پلی استیشن 2 درگیر طراحی پلی کنسول های استیشن بوده و در ویدئویی که به تازگی منتشر شده درباره جدا شدن قطعات کنسول پلی استیشن 5 ( که در 7 اکتبر سال 2020 توسط SIE منتشر شد خواهد شد ) نشان داده و این شخص را در ویدئو دیدیم و درباره طراحی کنسول پلی استیشن 5 توضیحاتی داد .

آقای Yasuhiro Otori گفته : کنسول پلی استیشن 5 از فلز مایع ( liquid metal ) به عنوان ماده رسانای گرما (TIM) استفاده می کند که گرمای تولید شده توسط پردازنده اصلی (SoC) را به مخزن انتقال می دهد. بدون استفاده از این فلز مایع TIM محفظه بزرگتر و گرانتر در میامد و فن خنک کننده پر سر و صدا تر میشد . صدای فن خنک کننده در طول بازی بسته به شرایط متفاوت است اما پلی استیشن 5 به طور کلی ساکت تر از پلی استیشن 4 است .

1.jpg

آقای Yasuhiro Otoriمدیر کل بخش طراحی مکانیکی - بخش طراحی سخت افزار و همین طور سرگرمی تعاملی سونی در سال 1993 از گروه مهندسی مکانیک دانشکده مهندسی در دانشگاه علوم توکیو فارغ التحصیل شد و به Ricoh پیوست . او در سال 1998 به Sony Computer Entertainment ( هم اکنون Sony Interactive Entertainment از آن یاد میشود ) پیوست و در طراحی PS2 ، PS3 ، PS4 و toio مشغول بود.


کنسول پلی استیشن 5 در دو مدل عرضه خواهد شد . یکی با درایو دیسک نوری و دیگری بدون آن . قیمت ها به ترتیب 499 و 399 دلار است که می توان گفت ارزان تر از مشخصات طراحی شده بر روی کنسول در آمده است. طراحی حرارتی که صورت گرفته به میزان قابل توجهی در کاهش هزینه ها در دستیابی به این قیمت نقش داشته است. در این مقاله براساس مصاحبه با آقای اYasuhiro Otori توضیح داده خواهد شد.

2.jpg

آقای Yasuhiro Otori که در ویدئوی مربوط با جدا کردن قطعات کنسول پلی استیشن 5 که با او آشنا شدیم .


دلایل استفاده از فلز مایع ( TIM )

آقای Yasuhiro Otori گفته : آماده سازی برای استفاده از فلز مایع TIM حدود دو سال پیش هنگامی که تقریباً پیکربندی و شکل سخت افزار PS5 تصمیم گیری شد روند آن آغاز شد. علاوه بر طراحی ما مطالعات جامع و گوناگونی در رابطه با استفاده از TIM برای فلزات مایع از مراحل تولید تا تهیه آغاز کرده ایم. دلیل تلاش ما برای استفاده از فلز مایع TIM این است که پردازنده اصلی (SoC) دارای فرکانس عملکرد بالایی میباشد . اما قالب آن کوچک است و چگالی گرما بسیار زیاد است . وی همچنین ادامه در ادامه صحبت های خودش گفت : به طور خاص چگالی گرمای SoC در طول بازی "بسیار بیشتر از PS4 است. این به این دلیل است که SoC کنسول پلی استیشن 5 اساسا در طول بازی تقریبا با تمام قدرت کار می کند. بنابراین مقدار TDP (قدرت طراحی حرارتی یا Thermal Design Power) و میزان گرمای تولید شده در طول بازی تقریبا یکسان است. از طرف دیگر ، SoC کنسول پلی استیشن 4 به ندرت در حد TDP کار می کنند و گفته می شود که میزان گرمای تولید شده حتی در طول بازی چندین درصد TDP است.

3.jpg

برد اصلی کنسول پلی استیشن 5 و پردازنده اصلی این کنسول که در مرکز برد قابل مشاهده است .

سایز SoC کوچک است . زیرا اندازه قالب مستقیماً با هزینه و عملکرد ارتباط دارد. یعنی هرچه اندازه پردازنده کوچک تر باشد هزینه آن کمتر و احتمال ورود نقصی ها به قالب کاهش یافته و منجر به بهبود عملکرد می شود.

4.jpg

پردازنده اصلی کنسول پلی استیشن 5

آقای Yasuhiro Otori گفته : فلز های مایع TIM گران تر از مواد رسانای گرمایی سنتی مانند گریس حرارتی ( thermal grease ) هستند. با این حال هنگام در نظر گرفتن طراحی حرارتی دستگاه های الکترونیکی هرچه تلاش بیشتری برای خنک سازی نزدیک تر به منبع گرما انجام شود عملکرد بهتری نیز با خود به همراه خواهد داشت دلیل این امر این است که اگر بتوان گرما را به طور موثر در نزدیکی منبع گرما بازیابی کرد مخزن گرما و فن خنک کننده هزینه زیادی نخواهد داشت. و اما برعکس آن اگر از گریس حرارتی استفاده شود یک Heat Sink گران قیمت با عملکرد خنک کننده بالا مورد نیاز است. به عبارت دیگر حتی اگر فلز مایع TIM که منجر به افزایش هزینه می شود از آن استفاده شود در نتیجه می توان هزینه کل خنک کننده را کاهش داد . از آنجا که سرعت چرخش فن خنک کننده نیز می تواند کم تر شود به همین میزان می توان سر و صدای ایجاد شده از آن تنزل داد . به عبارت دیگر استفاده از فلز مایع TIM از نظر هزینه و کم صدا بودن منطقی است .

اما آیا فلز مایع TIM در آینده در سایر دستگاه های الکترونیکی گسترش می یابد؟ در این مورد آقای Yasuhiro Otori توضیح داد : من نمیدانم . اما من به عنوان یک مهندس می خواهم هزینه کلی این کنسول را کاهش دهم . به نظر می رسد فلز مایع TIMبسیار موثر باشد وقتی میتوان به صورت کلی کاهش هزینه بر روی قیمت خنک کنندگی سخت افزار را پیاده سازی کرد .

سازنده مواد و دانش در مورد نحوه استفاده از آن

آقای Yasuhiro Otori گفته : TIM یک فلز مایع با مزایای فراوان است اما ماده ای است که اتصال ها و نگه داری آن مشکلاتی را دارد . به عنوان مثال به دلیل عامل رسانایی این ماده اگر فلز مایع مایع اعمال شده به سمت بخش های دیگر دستگاه الکتریکی نشت کند ممکن است یک اتصال کوتاه در مدار داخل بستر دستگاه ایجاد شود و باعث مشکلاتی شود . علاوه بر این فلز مایع نسبت به آلومینیوم بسیار واکنش پذیر است و باید از آلومینیوم دور نگه داشته شود.

5.jpg

فلز مایع TIM

با توجه به این مسائل اگرچه از فلز مایع TIM در base stations تلفن همراه استفاده می شود . اما نمونه های بسیار کمی از کاربرد آن در قطعات مصرف کننده وجود دارد . علاوه بر پی سی ، نوت بوک های بسیار محدودی که در راندمان کاری نوت بوک هایی که عملیات پردازنده سنگین فرکانس بالا انجام میدهند به نام overclockers فقط توسط علاقه مندان به overclocker استفاده می شود که فرکانس را افزایش می دهند و فلز مایع برای این نوع دستگاه ها بازدهی بالایی دارد .

آقای Yasuhiro Otori گفته : بنابراین ما برای مقابله با نشتی های این فلز مایع که میتواند مشکلاتی را به وجود بیاورد کار هایی اختراعی انجام دادیم تا بتوان از آن در کنسول های بازی که سالانه میلیون تا 10 میلیون واحد یا بیشتر تولید می کنند استفاده کرد. به عنوان مثال ما یک ساختار مهر و موم شده را در نظر گرفتیم که از نشت فلز مایع TIM جلوگیری می کند. این ساختار ( من می دانم که جدا خواهد شد و در آینده این اختراع دیده می شود ) ثبت اختراع شده است. بیش از همه ساخت دانش فنی مانند استفاده از TIM فلز مایع و اتوماسیون و بسیار موارد دیگر فقط با نگاه کردن به آن قابل درک نیست و پیچیدگی های بسیاری در این رابطه وجود دارد . به عنوان مثال فلز مایع TM توسط دستگاه اتوماتیک اعمال می شود ، اما با روشی متفاوت از گریس معمولی این کار صورت میگیرد . برای انجام این کار ما با تولیدکنندگان مواد همکاری کرده ایم و سفارشی سازی هایی بر اساس محصول موجود صورت میگیرد .

پایان مقاله .

پی نوشت : از صحبت های ماه های اخیر و نشر اخبار و اطلاعاتی که تونستیم هممون به دست بیاریم مشخصه میشه به طراحی کلی کنسول پلی استیشن 5 پی برد . سازندگان کنسول سونی برای نسل نهم قصد داشتن تمامی بخش های این کنسول رو به صورتی هم تراز پیشرفت بدن و روش کار بکنن . از دوباره طراحی کردن کنترلر کنسول پلی استیشن 5 بگیرید که هم شکل ظاهریش و هم بخش های درونی این کنسول دچار تغییرات فراوانی شده و هم خودکنسول پلی استیشن 5 که طراحانش قصد داشتن تمامی بخش های این کنسول رو مورد بازبینی و پیشرفت قرار بدن . به طور مثال حتی بخش صدای این کنسول هم دچار بازبینی های اساسی در این بخش صورت گرفت . مارک سرنی به شدت از این که بخش طراحی صدای کنسول پلی استیشن 4 نسبت به کنسول پلی استیشن 3 تغییرات اساسی نکرده بود ناراحت بود و بار ها به این موضوع اشاره کرد .پس در کنسول پلی استیشن 5 این بخش ها مورد بازبینی اساسی قرار گرفت و چیپ صدای جداگانه سخت افزاری برای کنسول پلی استیشن 5 در نظر گرفت . پس این کنسول در این بخش هم دچار تغییرات فراوانی شد .

در دیگر سو کنسول پلی استیشن 5 با دیدگاه و نظرات سازندگان کل جهان توسعه داده شده و به نظراتشون گوش داده شده ( گفته های خود مارک سرنی هستش ) و به خصوص استودیو های فیرست پارتی سونی برای تولید کوتاه مدت تر بازی هاشون کنسولی میخواستن که پروسه تولید بازی ها باید روی زود تر و سریع تر صورت بگیره تا بازی های بیشتری رو در این کنسول ببینیم و صد البته کیفیت بازی ها هم دچار مشکل نشه . این وسط مارک سرنی به فکر استفاده از SSD های مخصوصی برای کنسول پلی استیشن افتاد و یک SSD فوق سریع ( در کنار طراحی کراکن و ... فشرده سازی های که صورت گرفته ) و همین طور یک چیپ طراحی شده برای از بین بردن ایجاد گلوگاه در هنگام نقل و انتقالا SSD به دیگر بخش های کنسول تعبیه شد . تمامی این موارد وقت گیر و هزینه بر هستش برای هر کمپانی ای . ولی مارک سرنی و تیمش این ریسک رو کردن و چنین کار هایی رو انجام دادن . حال اینا باید هم از سخت افزار های قدرتمندی در دیگر بخش های کنسول هم استفاده میکردن . هم قدرت بالایی داشته باشن و هم راندمان بالایی داشته باشه و بتونه این کنسول ها 5 الی 6 سال ( چند سالی این ور اون ور ) در صنعت گیم کیفیت و ثبات خودش رو بتونه حفط کنه و بشه بازی های با کیفیتی رو روش توسعه داد . سی پی یو جی پی یو و ... باید از قطعات سخت افزاری مدرن استفاده میکردن . سونی در این هنگام یا باید یه کنسول ساده رو انتخاب میکرد و سی پی یو و جی پی یوی به شدت قدرتمندی رو در کنسول تعبیه میکرد و یک SSD عادی در کنسول پیاده سازی میکرد و راه ساده تر رو میرفت . ولی این کار رو نکرد و راه سخت تر ولی جذاب تر رو انتخاب کرد . پیشرفت در تمامی بخش های کنسول که توضیح دادم . ( اون طراحی کنترلر dualsense این کنسول هم انقدر جذاب هستش و طراحی داخلی سخت افزاریش هزینه بر هستش .. قیمت کنسول و هزینه این کنسول با کنترلر این دسته هم باید حساب کنید . سونی میتونست سی پی یو قوی تری رو با واحد محاسباتی خامی قوی تر رو بر روی کنسولش بذاره ولی دیگه باید بیخیال پیشرفت های این کنترلر و SSD فوق سریع بر روی این کنسول میشدید . قدرت سی پی یو و جی پی یو رو هم برای جبران از بالا بردن فرکانس ها جبران کردن که این وسط یک مشکلی بود و گرم شدن کنسول بود و باید از سیستم خنک کنندگی قدرتمندی استفاده میکردن که توضیحات در ادامه مقاله خواهم داد )

حالا برای این که بتونن قدرت سخت افزاری سی پی یو و جی پی یو رو بتونن بالا تر ببرن ( به میزانی باید بالا میرفت که استاندارد های یه قطعه نسل نهمی رو داشته باشه ) میزان فرکانس رو بالا تر باید میبردن . پس مجبور بودن از طراحی خنک کنندگی مخصوصی استفاده میکردن که خب در این مقاله بخشیش مشخص شد و مشخص شد ثبت اختراعی هم کردن در بخش نشت ندادن فلز مایع به دیگر بخش های کنسول و این طراحی باعث شد کنسول قدرت بالای خودش رو در راندمان و کارایی حفظ کنه و همین طور هزینه این کنسول پایین بیاد که این مهم ترین بخش طراحی در یک کنسول هستش و حالا شاید متوجه بشید سونی به چه راحتی اومد کنسول پلی استیشن 5 دیجیتال خودش رو 400 دلار تایین کرد . کنسول در عین قدرتمند بودن در تمامی بخش ها قیمت متعادل و خوبی رو هم داره . در بخش استفاده از ثبت اختراعی که تو بخش نشتی فلز مایع در نظر گرفته شده این رو دوستان بدونن وقتی میاین از استفاده این قطعات روی پی سی صحبت میکنین و از نشتی این موارد صحبت میکنین مهندسین سونی و .. خودشون هم به این موارد واقف هستن و راه حلی هم براش پیدا کردن . درسته قطعات پی سی و کنسولی رو میشه یه میزان براودری کرد ولی این طوری نیست که دقیقا همون قطعات در کنسول به کار رفتن . کاستوم های به شدت زیادی روشون انجام میشه و معماری خاصی روی تمامی بخش های کنسول ها طراحی صورت میگیره و سر آخر هم میبنیید که بازی هایی مثل TLOU 2 میبینید که برای همه سوال پیش میاد چه جوری این بازی با این گرافیک و .. خیره کننده داره روی یه کنسول 1.84 TFLOPS داره ران میشه ( البته اگر ترافلاپس برای یه سری همه چیز باشه که واقعا این طور نیست و فقط بخشی از قدرت یک قطعه سخت افزاری میتونه باشه )

صحبت زیاده و میشه به خیلی از موارد دیگه اشاره کرد . این معماری و طراحی که صورت گرفته بر روی این کنسول هم باید با آمدن بازی های نسل بعدی و .. دید که طراحی کنسول پلی استیشن 5 که بر روی آن صورت گرفته واقعا در عمل به چه گونه هستش و آیا سونی سر بلند بیرون میاد از این طراحی که صورت داده و یا خیر و ما فقط میتونیم تجزیه و تحلیل کنیم با توجه به اخبار ، گفته ها و خروجی هایی که تونستیم به دست بیاریم . باید در عمل دید کنسول های نسل بعدی در عمل چه راندمانی از خودشون به جا میذارن و زمان همه چیز رو مشخص میکنه .
172654
 
آخرین ویرایش:

beh1382

کاربر سایت
Nov 27, 2006
721
نام
behrooz
به نظرم گیر الکی دادید به سونی
وقتی با ریمیک تلو بتونه پول بیشتری در بیاره و روی پروژه های بهتر و بیشتری کارکنه شخصا مخالفتی ندارم
دوستان اینو در نظر بگیرن سونی باید بتونه به هر طریقی با ریخت و پاش های رقیب پولدارش رقابت کنه
 

purslaniac

کاربر سایت
Jun 4, 2020
90
خوب شما نخر و نخون، کی گفته ناشر میتونه کسی رو مجبور کنه بخره؟

ریمیک ساخته میشه با یک دلیل بزرگ، وقتی سریال میاد و احتمالا مخاطب بازی افزایش پیدا میکنه، طیف جدیدتر که بازی نکردن و اصلا تازه گیمر شدن، بیان ورژن این نسلی رو بخرن و سونی پول در بیاره. این وسط هرکسی هم دلش خواست دوباره بازی کنه و بخره مجاز و مخاطره و هرکی دلش نخواست نمیخره و اجباری در کار نیست.

تنها باگ ریمیک، با توجه به اینکه خود ND داره روش کار میکنه، اینه که وقتشون رو بگیره و نتونن رو IP جدید کار کنن، که اونم هر وقت ND اعلام کرد ما IP جدید نداریم چون داریم رو این ریمیکه کار میکنیم ملت میتونن شاکی باشن و غصه بخورن. در غیر این صورت اینکه هی مدام بیای اصرار بورزی نه ریمیک یعنی ناشر داره مجبور میکنه مارو که بخریم و.... اونم در صورتی که اصلا کنسول رو نداری که بخوای بخری، شوخیه. ولمون کنید بزارید به مرگ طبیعی دار فانی رو ترک کنیم.
شما ولی انگار نمیخوای بذاری ما به مرگ طبیعی بمیریم.
اینجا فرومه، ملت نظرشونو درباره اتفاقی که میوفته میدن."مگه مجبوری" و "خوب شما نخر" و "تو که اصلا کنسول نداری" همون ادبیات آشنای امری "خودت بمال" و "هرکی نمیخواد جمع کنه از اینجا بره" ـست.یعنی چون اجباری نیست پس غلط نیست؟
خیلی ها دوست ندارن حتی یک نیرو تو استدیو محبوبشون رو یه چیز بیخود کار کنه تا بازدهی استدیو بالاتر بشه و بتونن ip جدید رو زود و با کیفیت بالا ببینن.بیخود از این جهت که بازی هم از نظر ویژوال و هم گیم پلی همچنان به روزه و ریمیک یه بازی با این پروداکشن هزینه، وقت و نیروی انسانی زیادی رو میخواد.( تو خبری که کار شده هم معلومه) منابع مالی و انسانی که میتونه جای بهتری و با نتیجه بهتر برای کمپانی و مخاطبا همراه باشه.
از طرفی بازی به قدر کافی در بین گیمرها ( حتی اونایی که تازه گیمر شدن) شناخته شدست. مگه چند نفر قراره هیچی ندونن و یهو وقتی پدرو پاسکال رو میبینن احساس کنن باید برن کنسول بخرن و حتما نسخه ریمیک بازی رو اجرا کنن؟این سریاله که داره نون بازیو میخوره، نه برعکس.این چیزیه که تو خبرهای سریال هم مشخصه.همونطور که واسه فیلما بازی میسازن تا بتونن درآمد بیشتری داشته باشن. اینجا هم از بازی سریال میسازن.این گیمرها هستن که از سر کنجکاوی میرن سریالو ببینن.این که فکر کنی یه همچین سریالی قراره فوج فوج ملت رو بکشونه تا بازی رو بخرن و سونی زرنگه و میخواد اینارو بندازه تو تور، خیلی بامزه است.
باز خوب شد سر هر بازی lotr ، فیلم و کتاباشو با سلیقه مخاطب امروز ریمیک نمیکنن که که هرکی دلش خواست بخره، هر کی هم دلش خواست نه.
 

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
7,127
نام
Alireza
شما ولی انگار نمیخوای بذاری ما به مرگ طبیعی بمیریم.
اینجا فرومه، ملت نظرشونو درباره اتفاقی که میوفته میدن."مگه مجبوری" و "خوب شما نخر" و "تو که اصلا کنسول نداری" همون ادبیات آشنای امری "خودت بمال" و "هرکی نمیخواد جمع کنه از اینجا بره" ـست.یعنی چون اجباری نیست پس غلط نیست؟
خیلی ها دوست ندارن حتی یک نیرو تو استدیو محبوبشون رو یه چیز بیخود کار کنه تا بازدهی استدیو بالاتر بشه و بتونن ip جدید رو زود و با کیفیت بالا ببینن.بیخود از این جهت که بازی هم از نظر ویژوال و هم گیم پلی همچنان به روزه و ریمیک یه بازی با این پروداکشن هزینه، وقت و نیروی انسانی زیادی رو میخواد.( تو خبری که کار شده هم معلومه) منابع مالی و انسانی که میتونه جای بهتری و با نتیجه بهتر برای کمپانی و مخاطبا همراه باشه.
از طرفی بازی به قدر کافی در بین گیمرها ( حتی اونایی که تازه گیمر شدن) شناخته شدست. مگه چند نفر قراره هیچی ندونن و یهو وقتی پدرو پاسکال رو میبینن احساس کنن باید برن کنسول بخرن و حتما نسخه ریمیک بازی رو اجرا کنن؟این سریاله که داره نون بازیو میخوره، نه برعکس.این چیزیه که تو خبرهای سریال هم مشخصه.همونطور که واسه فیلما بازی میسازن تا بتونن درآمد بیشتری داشته باشن. اینجا هم از بازی سریال میسازن.این گیمرها هستن که از سر کنجکاوی میرن سریالو ببینن.این که فکر کنی یه همچین سریالی قراره فوج فوج ملت رو بکشونه تا بازی رو بخرن و سونی زرنگه و میخواد اینارو بندازه تو تور، خیلی بامزه است.
باز خوب شد سر هر بازی lotr ، فیلم و کتاباشو با سلیقه مخاطب امروز ریمیک نمیکنن که که هرکی دلش خواست بخره، هر کی هم دلش خواست نه.
هرکسی حق داره هر جور دوست داره بمیره اینکه شما چطور بمیری تصمیم با شماست نه با بقیه همین جوری که تصمیم ریمیک کردن TLOU1 با شما یا من یا بچه های اینجا نیست با کس دیگه ای هستش.

ببخشید چی غلط یا درست بودن یک موضوع مشخص میکنه من یا شما ؟ شما یا من نه صاحب امتیاز بازی هستیم نه تولید کننده بلکه مصرف کننده هستیم محصول تولید میشه علاقه داشتیم تهیه میکنیم نداشتیم تهیه نمیکنیم این ریمیک هم در کنار کلی بازی دیگه قرار عرضه بشه از شما نه حق انتخاب خرید بازی های دیگه گرفته شده نه کسی شما مجبور کرده بازی بخری این همه در سال بازی تولید میشه من باید بشینم بگم تولید بازی های که دوست ندارم یا ریمستر ... بازی که دوست ندارم غلط نه من به عنوان مشتری چیزی میخرم که دوست دارم این وسط استدیو محبوب مجبور به جواب پس دادن به کسی نداره که چیکار میکنه میتونه 10 سال روی یک بازی کار کنه بعدش کنسلش کنه مثل سانتا مونیکا هیچ کسی هم هیچ کاری نمیتونه بکنه .

ببخشید استدیو محبوب شما وظیفه این نداره به من یا شما جواب پس بده اینکه امکان داره بازی بعدی استدیو محبوب شما چیزی باشه که اصلا شما دوست نداشته باشی این چیزا اصلا ربطی نداره یک جوری هم در مورد استدیو محبوب صحبت میکنن انگار چون بازی قبلیش دوست داشتین تا ابد قرار بازی های بسازه که دوست داشته باشین اصلا از این خبرا نیست .

مثال میزنم من به شخصه کلی سال بود منتظر یک سایفون فیلتر بودم بند چیکار کرده Resistance جدید برای PSP ساخته و UC ساخته و .... بازی دیگه حتی Days gone ساخته من از زمان PS1 طرفدار بند هستم اینکه استدیو چی میسازه من فقط میتونم دوست داشته باشم که چیزی که میخوام بسازه نه اینکه شاکی باشم یا Splinter cell یا ... بازی دیگه هستم هیچ کدوم از استدیو های محبوبم که این بازی ها ساختن این بازی ها نمیسازن کلی بازی دیگه ساختن یا که منتظر یک Kill Zone مثل KZ 2 از GG بودم چی ساخته ؟ اول که رفت HZD ساخت که اصلا KZ نبود بعد هم رفت به کوجیما کمک کرد که بازی بسازه روی KZ کار نکرد الان هم که داره HZD2 در کنار یک IP جدید میسازه منم الان باید شاکی باشم که چرا KZ نمیسازه ؟ یا اینسامنیک بجای اینکه بیاد Resistance بسازه داره Spider man و R&C میسازه با وجود اینکه به شخصه Resistance بیشتر از R&C دوست داشتم خوب الان باید بگم داره منابع میده میره ؟

مشخصا آمار فروش ویچر داره چیز دیگه ای میگه که بعد معرفی و عرضه سریال بازی که بهترین بازی خیلی ها بود تا چند سال پیش هرچی میشد ملت اسمش میاوردن یک دفعه فروش چندصد برابری داشته مشخصا انقدر فروش ویچر خوب بوده که سونی بی خیال عرضه ریمیک نشده .

انقدر ماست ها نریز دارخل خورشت نوشته های توکن که داری مثال میزنی مجموعه کتاب که فیلم بر اساس اون اقتباس سینمایی شده بعدش هم نویسندش مرده و مجموعه کتاب هاش به گروه توکن تعلق داره که فقط بازنشرش میدن نه میتونن بهش چیز جدید اضافه کنن نه چیزی کسی هم کتاب ریمیک نمیکنه بلکه ویرایش و بازنشر میکنه یا بخش هایش اضافه یا کم میکنه. همین الان دارن بر اساس کتابش اقتباس جدید میسازن نه فیلم بلکه سریال چند وقت صبر کن سریالش هم میبینی که شاید اصلا شبیه فیلمش هم نباشه شاید چند سال دیگه دیدی فیلمش هم دوباره اقتباس جدید ازش ساختن.
 

purslaniac

کاربر سایت
Jun 4, 2020
90
هرکسی حق داره هر جور دوست داره بمیره اینکه شما چطور بمیری تصمیم با شماست نه با بقیه همین جوری که تصمیم ریمیک کردن TLOU1 با شما یا من یا بچه های اینجا نیست با کس دیگه ای هستش.

ببخشید چی غلط یا درست بودن یک موضوع مشخص میکنه من یا شما ؟ شما یا من نه صاحب امتیاز بازی هستیم نه تولید کننده بلکه مصرف کننده هستیم محصول تولید میشه علاقه داشتیم تهیه میکنیم نداشتیم تهیه نمیکنیم این ریمیک هم در کنار کلی بازی دیگه قرار عرضه بشه از شما نه حق انتخاب خرید بازی های دیگه گرفته شده نه کسی شما مجبور کرده بازی بخری این همه در سال بازی تولید میشه من باید بشینم بگم تولید بازی های که دوست ندارم یا ریمستر ... بازی که دوست ندارم غلط نه من به عنوان مشتری چیزی میخرم که دوست دارم این وسط استدیو محبوب مجبور به جواب پس دادن به کسی نداره که چیکار میکنه میتونه 10 سال روی یک بازی کار کنه بعدش کنسلش کنه مثل سانتا مونیکا هیچ کسی هم هیچ کاری نمیتونه بکنه .

ببخشید استدیو محبوب شما وظیفه این نداره به من یا شما جواب پس بده اینکه امکان داره بازی بعدی استدیو محبوب شما چیزی باشه که اصلا شما دوست نداشته باشی این چیزا اصلا ربطی نداره یک جوری هم در مورد استدیو محبوب صحبت میکنن انگار چون بازی قبلیش دوست داشتین تا ابد قرار بازی های بسازه که دوست داشته باشین اصلا از این خبرا نیست .

مثال میزنم من به شخصه کلی سال بود منتظر یک سایفون فیلتر بودم بند چیکار کرده Resistance جدید برای PSP ساخته و UC ساخته و .... بازی دیگه حتی Days gone ساخته من از زمان PS1 طرفدار بند هستم اینکه استدیو چی میسازه من فقط میتونم دوست داشته باشم که چیزی که میخوام بسازه نه اینکه شاکی باشم یا Splinter cell یا ... بازی دیگه هستم هیچ کدوم از استدیو های محبوبم که این بازی ها ساختن این بازی ها نمیسازن کلی بازی دیگه ساختن یا که منتظر یک Kill Zone مثل KZ 2 از GG بودم چی ساخته ؟ اول که رفت HZD ساخت که اصلا KZ نبود بعد هم رفت به کوجیما کمک کرد که بازی بسازه روی KZ کار نکرد الان هم که داره HZD2 در کنار یک IP جدید میسازه منم الان باید شاکی باشم که چرا KZ نمیسازه ؟ یا اینسامنیک بجای اینکه بیاد Resistance بسازه داره Spider man و R&C میسازه با وجود اینکه به شخصه Resistance بیشتر از R&C دوست داشتم خوب الان باید بگم داره منابع میده میره ؟

مشخصا آمار فروش ویچر داره چیز دیگه ای میگه که بعد معرفی و عرضه سریال بازی که بهترین بازی خیلی ها بود تا چند سال پیش هرچی میشد ملت اسمش میاوردن یک دفعه فروش چندصد برابری داشته مشخصا انقدر فروش ویچر خوب بوده که سونی بی خیال عرضه ریمیک نشده .

انقدر ماست ها نریز دارخل خورشت نوشته های توکن که داری مثال میزنی مجموعه کتاب که فیلم بر اساس اون اقتباس سینمایی شده بعدش هم نویسندش مرده و مجموعه کتاب هاش به گروه توکن تعلق داره که فقط بازنشرش میدن نه میتونن بهش چیز جدید اضافه کنن نه چیزی کسی هم کتاب ریمیک نمیکنه بلکه ویرایش و بازنشر میکنه یا بخش هایش اضافه یا کم میکنه. همین الان دارن بر اساس کتابش اقتباس جدید میسازن نه فیلم بلکه سریال چند وقت صبر کن سریالش هم میبینی که شاید اصلا شبیه فیلمش هم نباشه شاید چند سال دیگه دیدی فیلمش هم دوباره اقتباس جدید ازش ساختن.
عزیزم چقدر شما منطقی و بامزه ای. دیگه الان باید بدیهیات رو توضیح داد که تو فروم یا هر بستر دیگه ای کاربرا نظر خودشونو میدن؟بحث آکادمیک نمیکنیم که درستو غلط رو ثابت کنیم.اگه استدلالت اینه که ما مصرف کننده ایم و خواستیم میگیریم، نخواستیم نمیگیریم که 12-13 ساله اینجا در مورد چی حرف میزنی؟ اصلا جواب پست منو چرا میدی؟هر بازی که اومد، اگه دوست داشتی بگیر، اگه نداری نگیر.من نوعی هم که اینجا مینویسم انتظار ندارم پی آر ناتی داگ بیاد به من جواب پس بده.یعنی انقدر مهمل تو چند خط اول پستت هست که آدم حیرت میکنه.شما میتونی نسبت به هر عملی که استدیو محبوبت و یا غیر محبوبت انجام داده هر موضعی که خواستی بگیری.حالا دلت میخواد این حق رو از خودت سلب کنی هم به من ربطی نداره.اینکه شما مثلا خیلی دلت میخواد سایفون فیلتر ببینی ولی به خودت اجازه نمیدی از نیومدنش ناراحت باشی و حتی در حدود همین فروم هم ابرازش کنی، یک کامپلکس پیچیده است که در تخصص من نیست.
اینکه عرضه هر محصولی از یک فرنچایز به شکل مقطعی باعث بوست فروش سایر محصولاتش میشه که مشخصه.نمیدونم چطور مسئله به این سادگی رو متوجه نمیشید که فرق این موضوع با سایر نمونه ها چیه. بازی قرار نیست ریمستر بشه. ریمیک قراره بشه. یعنی یه بازی با اون پروداکشن هیولا رو میخوان تقریبا بکوبن و از نو بسازن.اینکه این استقبال جوریه که این ریمیک رو توجیه کنه محل تردیده.الان جی تی ای هم هم‌دوره است با لست ولی دارن ریمستر میکنن.احتمالا وقتی بیاد هم باز یه بوست اساسی به فروش بازی میده.
سر ارباب حلقه ها هم زیاد سخت نگیر.در مثل که مناقشه نمیکنن. نیم خط نوشتم، فقط رفتی یه پاراگراف تاریخچه نمونه موردی رو درآوردی؟حرف اینه که قرار نیست با استدلال "جذب مخاطب جدید" هر محصول مرتبط با یک فرنچایز که میاد، بشینن بقیه چیزهایی که ازش بوده رو ریمیک کنن.
بحث من هم تو اون پست خیلی روشن بود.اون نگاه بالا به پایین که حاصل ذوب بودن تو یه چیزیه و نمودش "اگه میخوای بخر، نمیخوای نخر" و " تو که اصلا کنسول نداری" ـه اشتباهه. خیلی حرف پایینیه.حالا درسته که من مجبور نیستم فلان بازی رو بخرم، ولی اون تصمیم ریمیک "میتونه" غلط باشه و بقیه هم میتونن در مورد این درست و غلط بودن صحبت کنن و لازم نیست کسی نمک بریزه که "بزارین به مرگ طبیعی بمیریم".حالا اگه به نظرت این حرف درستیه که هیچ. اگه هم به نظرت غلطه، با همون استدلال "مگه مجبوری جواب بدی" و "من وظیفه ای نسبت به تو ندارم" و سایر این صحبتها که باورش داری به این پست من جواب نده، جاش اون پستایی رو جواب بده که برات خوشاینده.
 
آخرین ویرایش:

Tommy Vercetty

Remember the Name!
Gold User
Nov 18, 2010
4,932
نام
ROULY
وقتی گریلا گیمز میتونه همزمان روی HFW و یه آی پی AAA دیگه کار کنه
وقتی اینسامنیاک میتونه همزمان دو تا بازی و یه ریمستر رو توسعه بده
وقتی خود ناتی داگ نسل قبل همزمان دوتا انچارتد و تلو۲ رو تو یه برهه زمانی توسعه میداد
خب یه ریمیک کردن که اولا اصلا معلوم نیست واقعا حقیقت داشته باشه چون این تصمیم مال ۲۰۱۹ بوده شاید تا الان برنامه شون عوض شده دوما فرض هم که خبر درست باشه حتما اونقدری نیرو و توان دارن که بتونن ریمیک رو هم در کنار بقیه پروژه ها جلو ببرن
خود دراکمن فکر میکنم چند وقت پیش توییتی زد و گفت پروژهای هیجان انگیزی رو داریم جلو میبریم و دقیقا اشاره به چند پروژه همزمان کرد.
من فکر میکنم برخی بایدکمی باید دیدگاه شون رو نسبت به استودیوهای سونی عوض کنند چون الان هر استودیو اونقدری نیرو داره که بتونه پروژه های همزمان رو پیش ببره .

عزیزم چقدر شما منطقی و بامزه ای. دیگه الان باید بدیهیات رو توضیح داد که تو فروم یا هر بستر دیگه ای کاربرا نظر خودشونو میدن؟بحث آکادمیک نمیکنیم که درستو غلط رو ثابت کنیم.اگه استدلالت اینه که ما مصرف کننده ایم و خواستیم میگیریم، نخواستیم نمیگیریم که 12-13 ساله اینجا در مورد چی حرف میزنی؟ اصلا جواب پست منو چرا میدی؟هر بازی که اومد، اگه دوست داشتی بگیر، اگه نداری نگیر.من نوعی هم که اینجا مینویسم انتظار ندارم پی آر ناتی داگ بیاد به من جواب پس بده.یعنی انقدر مهمل تو چند خط اول پستت هست که آدم حیرت میکنه.شما میتونی نسبت به هر عملی که استدیو محبوبت و یا غیر محبوبت انجام داده هر موضعی که خواستی بگیری.حالا دلت میخواد این حق رو از خودت سلب کنی هم به من ربطی نداره.اینکه شما مثلا خیلی دلت میخواد سایفون فیلتر ببینی ولی به خودت اجازه نمیدی از نیومدنش ناراحت باشی و حتی در حدود همین فروم هم ابرازش کنی، یک کامپلکس پیچیده است که در تخصص من نیست.
اینکه عرضه هر محصولی از یک فرنچایز به شکل مقطعی باعث بوست فروش سایر محصولاتش میشه که مشخصه.نمیدونم چطور مسئله به این سادگی رو متوجه نمیشید که بازی قرار نیست ریمستر بشه. ریمیک قراره بشه. یعنی یه بازی با اون پروداکشن هیولا رو میخوان بکوبن از نو بسازن.اینکه این استقبال جوریه که این ریمیک رو توجیه کنه محل تردیده.
سر ارباب حلقه ها هم زیاد سخت نگیر.قشنگ معلومه متوجه منظور نمیشی و تو اون نیم خطی که من نوشتم رفتی تاریخچه نمونه موردی رو درآوردی. طبیعیه که در مثل مناقشه نیست. حرف اینه که قرار نیست با استدلال "جذب مخاطب جدید" هر محصول مرتبط با یک فرنچایز که میاد، بشینن بقیه چیزهایی که ازش بوده رو ریمیک کنن.
بحث من هم تو اون پست خیلی روشن بود.اون نگاه بالا به پایین که حاصل ذوب بودن تو یه چیزیه و نمودش "اگه میخوای بخر، نمیخوای نخر" و " تو که اصلا کنسول نداری" ـه اشتباهه. خیلی حرف پایینیه.حالا درسته که من مجبور نیستم فلان بازی رو بخرم، ولی اون تصمیم ریمیک "میتونه" غلط باشه و بقیه هم میتونن در مورد این درست و غلط بودن صحبت کنن و لازم نیست کسی نمک بریزه که "بزارین به مرگ طبیعی بمیریم".حالا اگه به نظرت این حرف درستیه که هیچ. اگه هم به نظرت غلطه، با همون استدلال "مگه مجبوری جواب بدی" و "من وظیفه ای نسبت به تو ندارم" و سایر این صحبتها که باورش داری به این پست من جواب نده، جاش اون پستایی رو جواب بده که برات خوشاینده.
تا زمانی که خبر رسمی ریمیک تلو از طرف سونی اعلام نشده تمام این صحبتها و گمانه زنی ها وقت تلف کردنه و حرص الکی خوردن.
پس اجازه بدید حداقل رسمی اعلام کنن قضیه چیه بعدش میشه بشینیم بحث کنیم تو فروم این ریمیک کار درستیه یا غلط
 
آخرین ویرایش:

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
7,127
نام
Alireza
عزیزم چقدر شما منطقی و بامزه ای. دیگه الان باید بدیهیات رو توضیح داد که تو فروم یا هر بستر دیگه ای کاربرا نظر خودشونو میدن؟بحث آکادمیک نمیکنیم که درستو غلط رو ثابت کنیم.اگه استدلالت اینه که ما مصرف کننده ایم و خواستیم میگیریم، نخواستیم نمیگیریم که 12-13 ساله اینجا در مورد چی حرف میزنی؟ اصلا جواب پست منو چرا میدی؟هر بازی که اومد، اگه دوست داشتی بگیر، اگه نداری نگیر.من نوعی هم که اینجا مینویسم انتظار ندارم پی آر ناتی داگ بیاد به من جواب پس بده.یعنی انقدر مهمل تو چند خط اول پستت هست که آدم حیرت میکنه.شما میتونی نسبت به هر عملی که استدیو محبوبت و یا غیر محبوبت انجام داده هر موضعی که خواستی بگیری.حالا دلت میخواد این حق رو از خودت سلب کنی هم به من ربطی نداره.اینکه شما مثلا خیلی دلت میخواد سایفون فیلتر ببینی ولی به خودت اجازه نمیدی از نیومدنش ناراحت باشی و حتی در حدود همین فروم هم ابرازش کنی، یک کامپلکس پیچیده است که در تخصص من نیست.
اینکه عرضه هر محصولی از یک فرنچایز به شکل مقطعی باعث بوست فروش سایر محصولاتش میشه که مشخصه.نمیدونم چطور مسئله به این سادگی رو متوجه نمیشید که فرق این موضوع با سایر نمونه ها چیه. بازی قرار نیست ریمستر بشه. ریمیک قراره بشه. یعنی یه بازی با اون پروداکشن هیولا رو میخوان تقریبا بکوبن و از نو بسازن.اینکه این استقبال جوریه که این ریمیک رو توجیه کنه محل تردیده.الان جی تی ای هم هم‌دوره است با لست ولی دارن ریمستر میکنن.احتمالا وقتی بیاد هم باز یه بوست اساسی به فروش بازی میده.
سر ارباب حلقه ها هم زیاد سخت نگیر.در مثل که مناقشه نمیکنن. نیم خط نوشتم، فقط رفتی یه پاراگراف تاریخچه نمونه موردی رو درآوردی؟حرف اینه که قرار نیست با استدلال "جذب مخاطب جدید" هر محصول مرتبط با یک فرنچایز که میاد، بشینن بقیه چیزهایی که ازش بوده رو ریمیک کنن.
بحث من هم تو اون پست خیلی روشن بود.اون نگاه بالا به پایین که حاصل ذوب بودن تو یه چیزیه و نمودش "اگه میخوای بخر، نمیخوای نخر" و " تو که اصلا کنسول نداری" ـه اشتباهه. خیلی حرف پایینیه.حالا درسته که من مجبور نیستم فلان بازی رو بخرم، ولی اون تصمیم ریمیک "میتونه" غلط باشه و بقیه هم میتونن در مورد این درست و غلط بودن صحبت کنن و لازم نیست کسی نمک بریزه که "بزارین به مرگ طبیعی بمیریم".حالا اگه به نظرت این حرف درستیه که هیچ. اگه هم به نظرت غلطه، با همون استدلال "مگه مجبوری جواب بدی" و "من وظیفه ای نسبت به تو ندارم" و سایر این صحبتها که باورش داری به این پست من جواب نده، جاش اون پستایی رو جواب بده که برات خوشاینده.
والله شکسته نفسی میفرمایید استاد بامزگی از خود شماست شما سر چیزی داری بحث میکنی که حتی وجود یا عدم وجودش اثبات نشده بعد حرف از درست و غلطش میزنی .

من 16 سال اینجام دوم از همه در مورد هرچیزی صحبت کنم فکر نمیکنم نیازی به اجازه از شما باشه مشخصا اگه کسی موافق یا مخالف نظرم صحبت کرده باشه در طول این سال ها نقل قول کرده و نظرش گفته مثل شما که در یک فرم عمومی داری صحبت میکنی مشخصا هر کسی میتونه پست شما نقل قول کنه و جواب بده که با توجه به حرف های که زدی مشخصا نقل قول شدی و جوابت گرفتی .

حق دوست عزیز من نخندون ترو خدا حق شما هیچ حقی گردن یک استدیو مثل ناتی داگ نداری چون محصولش میخری نه استدیو ها نه سونی هیچ حقی گردن من و شما ندارن ترو خدا انقدر من نخندون لطفا .

شما هنوز حتی نمیدونی این موضوع واقعیت داره یا نه بعد سر اینکه بازی قراره بکوبن چطور بازسازی کننش داری بحث میکنی خیلی از موارد با توجه به ساخت TLOU2 نیازی به کوبیدن نداره حتی در صورتی که این موضوع واقعیت داشته باشه .

وقتی مثال میزنی و داری حرف میزنی باید بدونی راجب چی صحبت میکنی مناقشه نمیکنن یعنی چی شما یک صحبت از پیش خودت میکنی میگی اینجا که اینجوریه انجا که اون جوریه بعد هم جوابت داده میشه میگی مثال و ... هستش کافیه دیگه این همه ننه مردن بازی ها مسخره کردین خودتون .

شما نه مسئول استدیوی نه میدونی بازی داره ریمیک میشه نه میدونی چقدر نیرو برده نه میدونی چقدر هزینه قراره بشه یا شده هیچی نمیدونی بعد اینجا داری الکی خودت به در دیوار میکوبی که حق من گرفته شده از بازی دیگه ای که مشخص نیست اصلا TLou1 ریمیک میشده یا نه .
 

AnnaBlue4ever

کاربر سایت
Oct 17, 2020
16
من زیاد کامنت نمیدم و بیشتر خواننده ام ولی یک موردی دوست داشتم بهش اشاره کنم تو صفحه های قبل مطرح شد اینکه خرید اینسومنیاک گیمز دستاورد جیم رایان بوده در حالی که تا جایی که من خاطرم هست سونی اواسط تابستون 2019 اینسومنیاک گیمز رو خرید (در وسط مراسم گیمزکام جف کیلی یکهو اعلام شد که واکنش جف هم خیلی به یاد ماندنی بود ) و شان لیدن انتهای تابستون 2019 سونی رو ترک کرد. حداقل روی کاغذ این ادعا غلط هست.

و دوم در مدیریت جیم رایان و شان لیدن تفاوت های اشکاری واضح هست و به نظرم این تفاوت در برنامه بلندمدت هست. شان لیدن مشخصا برای مدیریت برند پلی استیشن برنامه کاملی در ذهنش داشته و اون هم تمرکز ویژه روی بازیهای تکنفره پرخرج هست که در این نسل بهره اش رو برد (اونم در غیاب ناشرین بزرگ دیگه در این زمینه) و در ادامه باید میدیدیم به چه سمت حرکت میکنند

ولی ما از سونی برنامه جامع و کاملی در زمان مدیریت جیم رایان نمیبینیم. رفتار های دوگانه بشدت زیاده. از طرفی جیم رایان میگه ما به نسل ها باور داریم! در حالی که از اون طرف دوتا از پرهایپ ترین بازی هاش برای PS4 رسما تایید شدند (مایلز و هرایزن 2) و احتمالا براساس پیش بینی ها خدای جنگ بعدی هم همینطور خواهد بود
از طرفی به قدرت انحصاری ها اشاره میکنند مثل دیمون سولز و از اون طرف بازیهایی مثل هرایزن و دیزگان و دث استرندینگ رو راحت بر روی پی سی عرضه میکنند ! و همینطور نسخه جدید فاینال فنتزی هم برای PC تایید میشه
و حتی در بازخورد با مخاطبین هم جیم رایان ضعیف داره عمل میکنه. یک تاپیک در resetera دیدم که به همین مورد اشاره میکرد. مدت ها من باب نحوه دقیق عملکرد پلی استیشن 5 در زمینه بکوارد خیلی سوال بود و سونی واکنش خاصی نشون نمیداد! مدت ها که باعث شده بود زمینه خبرهای منفی شکل بگیره در حالی که خب نتیجه درسته خبری از ps3 و ps2.1 نبود ولی برای بازیهای ps4 همه رو راحت و بعضا با افزایش فریم ریت! اجرا میکرد ولی خب مدیریت جیم رایان مدت ها سکوت کرده بود و باعث زمینه سازی شکل گیری خبرهای منفی در این باب شد

جیم رایان حکایت مدیری هست که میخواد در کوتاه ترین زمان ممکن، بیشترین سود رو کسب کنه (شاید به خاطر تشویقی هایی که به حسابش واریز خواهد شد) ولیکن ما برنامه بلندمدتی از تیم جیم رایان نمیبینیم که بگیم پلی استیشن به اون سمت حرکت میکنه

اسپنسر زمانی که به مدیریت Xbox رسید در سال 2014 برای تمامی کارمندها سرویس گیم پس رو تشریح میکنه و میگه هدف ما در سالهای آتی این سرویس هست که تا سال 2016 رسما اعلام میکنند تمام بازیهای اکس باکس برای پی سی میاد و سال 2017 این سرویس راه میافته و سال 2018 عرضه day one انحصاری ها روی سرویس تایید میشه و الان که بلاک باسترهای روز رو تو این سرویس میتونیم ببینیم. چیزی که میخوام بهش برسم اینکه یک برنامه داشتند و روی همون ریل حرکت کردند و الان بهره اش رو میبینند ولی ما از تیم جیم رایان این مسله رو نمیبینیم! در حالی که همه تو بازار دور افتادند و استدیوهای بلاک باستر ساز مستقل رو خریداری میکنند ولی حرکتی از سونی نمیبینیم و حتی یکی از اصلی ترین تیم های دنیا رو درگیر ساخت ریمیک بازی سال 2013 کرده که باز در سال 2014 ریمستر شده!

و اینکه سونی پول زیادی برای خرید نداره رو من باور نمیکنم! چه طور میشه سونی دو سه سال قبل برای خرید کمپانی فاکس تا رقم 50 میلیارد دلار حاضر به هزینه کردند هست! ولی الان خبر و شایعه ای از خرید بزرگ استدیو بازیسازی ای نیست؟!
شاید بیشتر به همون مسله برمیگرده که نقشه بلندمدتی برای بازگشت سرمایه ندارند وگرنه درامد سرویس پلاس با این حجم از کاربر 80 70% حداقل سود هست.

در کل باید ببینیم چه اتفاقی رخ میده ولی این حجم از عرضه بازیها بر روی پی سی و از دست دادن شخصیت های ایکونیک مثل بروس استرلی و کوجیما و ... خبر از تغییرات بزرگ در ایدیولوژی سونی در زمینه گیمینگ میده و این مسیر کاملا متغایر با روند 25 سال اخیر این برند هست
 

purslaniac

کاربر سایت
Jun 4, 2020
90
والله شکسته نفسی میفرمایید استاد بامزگی از خود شماست شما سر چیزی داری بحث میکنی که حتی وجود یا عدم وجودش اثبات نشده بعد حرف از درست و غلطش میزنی .

من 16 سال اینجام دوم از همه در مورد هرچیزی صحبت کنم فکر نمیکنم نیازی به اجازه از شما باشه مشخصا اگه کسی موافق یا مخالف نظرم صحبت کرده باشه در طول این سال ها نقل قول کرده و نظرش گفته مثل شما که در یک فرم عمومی داری صحبت میکنی مشخصا هر کسی میتونه پست شما نقل قول کنه و جواب بده که با توجه به حرف های که زدی مشخصا نقل قول شدی و جوابت گرفتی .

حق دوست عزیز من نخندون ترو خدا حق شما هیچ حقی گردن یک استدیو مثل ناتی داگ نداری چون محصولش میخری نه استدیو ها نه سونی هیچ حقی گردن من و شما ندارن ترو خدا انقدر من نخندون لطفا .

شما هنوز حتی نمیدونی این موضوع واقعیت داره یا نه بعد سر اینکه بازی قراره بکوبن چطور بازسازی کننش داری بحث میکنی خیلی از موارد با توجه به ساخت TLOU2 نیازی به کوبیدن نداره حتی در صورتی که این موضوع واقعیت داشته باشه .

وقتی مثال میزنی و داری حرف میزنی باید بدونی راجب چی صحبت میکنی مناقشه نمیکنن یعنی چی شما یک صحبت از پیش خودت میکنی میگی اینجا که اینجوریه انجا که اون جوریه بعد هم جوابت داده میشه میگی مثال و ... هستش کافیه دیگه این همه ننه مردن بازی ها مسخره کردین خودتون .

شما نه مسئول استدیوی نه میدونی بازی داره ریمیک میشه نه میدونی چقدر نیرو برده نه میدونی چقدر هزینه قراره بشه یا شده هیچی نمیدونی بعد اینجا داری الکی خودت به در دیوار میکوبی که حق من گرفته شده از بازی دیگه ای که مشخص نیست اصلا TLou1 ریمیک میشده یا نه .
من ولله نمکی نریختم. نمک رو قبلا ریخته بودن، من ورش داشتم.
شما 100 سال اینجا، من یه روز.ولله منم همینو میگم.شما میگی هر کی نمیخواد، نخواد و گفت و گو رو میبندی.هر کسی نظر میده، هر کسی هم دلش خواست جواب میده.منم گفتم اینکه شما و یا هر کس دیگه ای میگه"میخوای بخر، نمیخوای بخر" خیلی حرف چرندیه و فکر پشتش هم خیلی فکر پایینیه.شما هم در جواب یک سری لاطالئاتی رو مرقوم فرمودین در مورد اینکه ما حق نداریم به شرکت ها امر و نهی کنیم و یه سری چیز بی ربط دیگه که خودش نقیضه خودش بود.
من نمیخندونمت. مغزته که داره میخندونتت چون همونطور که انتظار میرفت باز هم متوجه نشدی که من نگفتم حقی گردن ناتی داگ دارم یا اونا به گردن من دارن.دارم میگم پیش خودم "حق" دارم در مورد این مسئله تو این فروم نظر بدم، همونقدر که اونا حق دارن که هر کاری که دلشون بخواد رو انجام بدن، منم حق دارم نسبت بهشون موضع بگیرم.حالا ممکنه این نظر برای اونا مهم باشه، ممکن هم هست که نباشه.این ربطی به اینکه کنسول دارم یا مجبور نیستم بخرم نداره."حق نظر دادن" در مورد فیلم، خبر، بازی، شایعه و ... .حالا اگه میخوای بخندی هم مشکلی نیست.خنده صرفا نتیجه خوشحالی نیست و همونطور که قبلا گفتم این مسائل در تخصص من هم نیست.
من میدونم چی میگم منتها چون شما متوجه نمیشی، از من طلبکار میشی، در صورتی که طلبتو باید از چیز دیگه ای وصول کنی.در "مثل مناقشه نکردن" قول معروف و با معنی مشخصیه.من دارم حرفی میزنم و مثالی میارم.(هر چند کل اون نیم خط چری آن تاپ بود:-")این مثال برای فهم درست تر منظور اصلی نویسندست.اصل اون نمونه موردی نیست.اصل اون صحبته.دیگه زبان و ادبیات فارسی رو هم باید ضمیمه پستا کنیم انگار.حالا شما حرف رو ول میکنی، میگردی دنبال باگ تو مثال (که حالا درست و غلطش رو کاری ندارم چون اصلا راجع به حرفت در مورد ارباب حلقه ها کامنت ندادم)اون نیم خط هم خیلی واضح بود.نفهمیدی، دوباره برات توضیح دادم منظورو.الان دیگه حس میکنم نمیخوای متوجه شی چون بازم به جای جواب به اصل موضوع، داری آسمون ریسمون میبافی که اصلا چرا مثال زدی اینجوریه، اونجوریه و فلان. من که مسئول اینکه شما جمله رو نفهمیدی نیستم.ولله من بازی "ننه مردن" رو تا حالا نشنیدم و آشنایی ندارم، اگه مثل سایفون فیلتره که اینجا مطرح کنیم سونی روش منابع بذاره:Dولی در واقع مسخره کردم خودمو که جوابتو میدم، دیگه بیکار نشستم حوصلم سر رفته:D
عزیزم حالا نمیخواد با توجه به گرایی که نفر قبلی داد، استراتژیت رو عوض کنی و بحث رو ببری روی شایعه بودن قضیه.من اصلا نه تا حالا لست آو آس بازی کردم، نه برام مهمه.(پیش بینی: الان یکی میاد من اصلا میدونستم بازی نکردی وارد گفت و گو نمیشدم، تو که بازی نکردی حق نداری نظر بدی و از این چیزا:-j)فعلا شما در و دیوار رو زخمی کردی که درباره پستی که حتی اصلا متوجه منظورش هم نشدی اومدی اینجا یه چیزی گفتی، الان هم خودتو مجبور کردی که سینه خیز ادامه بدی، چون گفت و گو رو با رینگ بوکس اشتباه گرفتی و میخوای حتما برنده شی.من کجا گفتم ناتی داگ حق من نوعی رو خورده آخه؟! :-< تو دو پست مشخصا گفته شد که برای من موضوع ریمیک شدن یا نشدن بازی نیست.موضع شخص فرضی ذوب در سونی نسبت به انتقادایی که میشه است.حالا باز پاشو کوت کن بگو ناتی داگ نوکر من و شما نیست،بازی رو نخر،یعنی اونا نمیفهمن تو میفهمی، اصلا تایید نشده و از این جور چیزا;;)
سعی کردم منظورمو بگم و به نظرم دیگه قضیه داره به بی‌راهه میره و حرف خاص دیگه ای ندارم.بدیهیه که اگه خواستی میتونی از "حق" پست دادنت استفاده کنی و راند سوم رو با حریف فرضی ادامه بدی;;)
 
 • Like
Reactions: dargon9090

SNIPER II

کاربر سایت
Dec 9, 2011
343
نام
M@nsour
حق دوست عزیز من نخندون ترو خدا حق شما هیچ حقی گردن یک استدیو مثل ناتی داگ نداری چون محصولش میخری نه استدیو ها نه سونی هیچ حقی گردن من و شما ندارن ترو خدا انقدر من نخندون لطفا .
اتفاقا حق دارن ناسلامتی نصف سهام ناتی داگ مال ایشونه :D
 

arnino

کاربر سایت
Jun 15, 2012
1,429
نام
آرمین ریاضی
تصویری که یک کتاب به ما میده...بر پایه چیزی هست که ما تو مغز خودمون شکل میدیم...برای همینه وقتی یک فیلم یا سریالی بر اساس یک رمان ساخته میشه...چون مغز هر کس اون دنیا رو به بهترین شکلی که خودش دوست داشته تصور کرده از کار خوشش نمیاد...(تازه اگر به خوده کتاب وفادار باشند...اگه نباشند کنار اون تصویر ذهنی که داشتند محصول نهایی تبدیل به زباله میشه...)
این تو قضیه فیلم هم صدق میکنه...همین الان برای اکثر مردم جلوه های ویژه بیست سال پیش کاملا قابل تحمله...
و در مورد فیلم های هنری کلاسیک اگر داستان خوبی داشته باشند هر کسی اونهارو نگاه میکنه...

اما تو ویدیو گیم اصلا اینطور نیست...شدیدا تکنولوژی سریع کهنه میشه...و روز به روز شاهد این پیشرفت هستیم...
تو صنعت گیم اگه مخاطب جدی نباشی خیلی سخته بازی های قدیمی رو تجربه کنی...
و این یک حقیقت تلخی شاید براتون باشه اما کسانی که شدیدا پیگیر ویدیوگیم هستند توی بازار برای کمپانی ها شدیدا جزو اقلیت ها قرار می گیرند...و اصلا فضای نت رو در نظر نگیرید...خیلی ها میخرن بازی هم می کنند و لذت هم خواهند برد...!
متوجه ماهیت هنری همه‌ی مدیوم‌ها هستم ولی فیلم هم با کیفیت سابق می‌تونه قابل پذیرش نباشه اگر به این شکل بخوایم بسنجیم
ویدیوگیم هم استایل مشخصی داره و فقط صنعتی شدنش باعث میشه که چنین اتفاقی براش بیفته و گرنه بازیای بسیار قدیمی هستند که نه تنها با گذر زمان لطمه نمیبینن بلکه به بافت هنریشون هم اضافه میشه. در واقع اون زمانی که از اثر می‌گذره خودش بخشی از اثر می‌شه و اون کیفیت نهایی درش زمان هم اثر گذاره. با ریمیک سازی خللی برای من مخاطب به وجود نمیاد ولی کلیت مدیوم بازی سازی دچار لطمه میشه چون همونطور که گفتم هنرمند برای خلق یه اثر یک بار به اون حس میرسه و یک بار هم اون حس رو خلق میکنه. دفعه‌ی دومش یه حس دیگه است. وادار کردن تیم‌ها و کارگردان‌ها به چنین کاری عمل خوشایندی نیست بنظر هرچند که سودآورده.

خوب شما نخر و نخون، کی گفته ناشر میتونه کسی رو مجبور کنه بخره؟

ریمیک ساخته میشه با یک دلیل بزرگ، وقتی سریال میاد و احتمالا مخاطب بازی افزایش پیدا میکنه، طیف جدیدتر که بازی نکردن و اصلا تازه گیمر شدن، بیان ورژن این نسلی رو بخرن و سونی پول در بیاره. این وسط هرکسی هم دلش خواست دوباره بازی کنه و بخره مجاز و مخاطره و هرکی دلش نخواست نمیخره و اجباری در کار نیست.

تنها باگ ریمیک، با توجه به اینکه خود ND داره روش کار میکنه، اینه که وقتشون رو بگیره و نتونن رو IP جدید کار کنن، که اونم هر وقت ND اعلام کرد ما IP جدید نداریم چون داریم رو این ریمیکه کار میکنیم ملت میتونن شاکی باشن و غصه بخورن. در غیر این صورت اینکه هی مدام بیای اصرار بورزی نه ریمیک یعنی ناشر داره مجبور میکنه مارو که بخریم و.... اونم در صورتی که اصلا کنسول رو نداری که بخوای بخری، شوخیه. ولمون کنید بزارید به مرگ طبیعی دار فانی رو ترک کنیم.
الآن کل جواب من رو ایگنور گرفتی و چسبیدی به همون یه تیکه اش که آخی آخی سونی بسازه پول دربیاره نوش جونش؟ اونهمه تفت دادم راجع به یونیک بودن اثر هنری و بلاه بلاه بلاه بعد جواب این میاد که ریمیک ساخته میشه بخاطر سریال! مگه اثر طرف قاب دستماله که هر سری هرکی خواست روش یه مانوری بده دوباره بیان ازش استفاده کنن برای یه کارِ دیگه؟! جوابت در برابر کامنت من یه چیز کاملا بازاری و دست چندمه. نمیدونم چی بگم. اگر اثر هنری کارکردش اینجوریه که اوکی. به سلامت.

این که میگی هم شما نخر و نخون ربطی به اینکه من دلم میخواد نخرم یا بخرم نداره. حرف من ربط به این داره که میلیون‌ها دنبال کننده داره TLOU که خیلی دوستش دارن و ابدا نمیتونن جلوی خودشون رو بگیرن که ببینن چه اتفاقی قراره بیفته توی این نسخه‌ی سو کالد ریمیک.
اینکه وقتشون هم تلف میشه یا نه به خودشون ربط داره خالق اثره اختیارش رو داره بهرحال که با وقتش چیکار کنه منم طلب ندارم ازشون که بگم IP جدید بدید و گرنه میکشمتون. حرف من چیزیه که فکر میکنم نمیتونی درکش کنی اونم اصیل بودن حس و فرم توی یه اثر هنریه. همین. بقیه حرفات حاشیه است. یه موقعی هست یه آرتیستی تصمیم میگیره از اول تا آخر عمرش فقط یه نقاشی بکشه، یا یه اثر رو مدام خلق کنه، این جزئی از استیتمنت هنری اون آرتیست محسوب میشه و در ازاش هم قرار نیست پولی دریافت کنه کسی. پَشن شخصی اون طرف این شکله که میخواد اکتشاف کنه این تکرار براش چه آورده ای خواهد داشت. ولی اینکه یه اثر تازه رو بدون هیچ پشتوانه‌ی هنری خاصی در یک اقدام Cash Grab کسی باهاش اینکارو کنه مسخره است و فقط توی قواعد دنیای اینداستریالِ یه مدیوم هنری اتفاق میفته نه جای دیگه.
ضمنا شما هر جور دوست داری بمیر. مُردن تو برای کسی مهم نیست.
 
 • Like
Reactions: dargon9090

darkworld

کاربر سایت
Oct 22, 2011
1,892
الان دادم گرویتی راش ۲ رو بازی میکنم. فقط میتونم بگم حیف که ژاپن استودیو تعطیل شد. از شدو آف کلاسوس تا بلادبورن این بازی های شاهکار رو همکاری داشتن واقعا حیف.
 

{mobile-GAMER-117}

کاربر سایت
Jul 16, 2020
1,290
من زیاد کامنت نمیدم و بیشتر خواننده ام ولی یک موردی دوست داشتم بهش اشاره کنم تو صفحه های قبل مطرح شد اینکه خرید اینسومنیاک گیمز دستاورد جیم رایان بوده در حالی که تا جایی که من خاطرم هست سونی اواسط تابستون 2019 اینسومنیاک گیمز رو خرید (در وسط مراسم گیمزکام جف کیلی یکهو اعلام شد که واکنش جف هم خیلی به یاد ماندنی بود ) و شان لیدن انتهای تابستون 2019 سونی رو ترک کرد. حداقل روی کاغذ این ادعا غلط هست.

و دوم در مدیریت جیم رایان و شان لیدن تفاوت های اشکاری واضح هست و به نظرم این تفاوت در برنامه بلندمدت هست. شان لیدن مشخصا برای مدیریت برند پلی استیشن برنامه کاملی در ذهنش داشته و اون هم تمرکز ویژه روی بازیهای تکنفره پرخرج هست که در این نسل بهره اش رو برد (اونم در غیاب ناشرین بزرگ دیگه در این زمینه) و در ادامه باید میدیدیم به چه سمت حرکت میکنند

ولی ما از سونی برنامه جامع و کاملی در زمان مدیریت جیم رایان نمیبینیم. رفتار های دوگانه بشدت زیاده. از طرفی جیم رایان میگه ما به نسل ها باور داریم! در حالی که از اون طرف دوتا از پرهایپ ترین بازی هاش برای PS4 رسما تایید شدند (مایلز و هرایزن 2) و احتمالا براساس پیش بینی ها خدای جنگ بعدی هم همینطور خواهد بود
از طرفی به قدرت انحصاری ها اشاره میکنند مثل دیمون سولز و از اون طرف بازیهایی مثل هرایزن و دیزگان و دث استرندینگ رو راحت بر روی پی سی عرضه میکنند ! و همینطور نسخه جدید فاینال فنتزی هم برای PC تایید میشه
و حتی در بازخورد با مخاطبین هم جیم رایان ضعیف داره عمل میکنه. یک تاپیک در resetera دیدم که به همین مورد اشاره میکرد. مدت ها من باب نحوه دقیق عملکرد پلی استیشن 5 در زمینه بکوارد خیلی سوال بود و سونی واکنش خاصی نشون نمیداد! مدت ها که باعث شده بود زمینه خبرهای منفی شکل بگیره در حالی که خب نتیجه درسته خبری از ps3 و ps2.1 نبود ولی برای بازیهای ps4 همه رو راحت و بعضا با افزایش فریم ریت! اجرا میکرد ولی خب مدیریت جیم رایان مدت ها سکوت کرده بود و باعث زمینه سازی شکل گیری خبرهای منفی در این باب شد

جیم رایان حکایت مدیری هست که میخواد در کوتاه ترین زمان ممکن، بیشترین سود رو کسب کنه (شاید به خاطر تشویقی هایی که به حسابش واریز خواهد شد) ولیکن ما برنامه بلندمدتی از تیم جیم رایان نمیبینیم که بگیم پلی استیشن به اون سمت حرکت میکنه

اسپنسر زمانی که به مدیریت Xbox رسید در سال 2014 برای تمامی کارمندها سرویس گیم پس رو تشریح میکنه و میگه هدف ما در سالهای آتی این سرویس هست که تا سال 2016 رسما اعلام میکنند تمام بازیهای اکس باکس برای پی سی میاد و سال 2017 این سرویس راه میافته و سال 2018 عرضه day one انحصاری ها روی سرویس تایید میشه و الان که بلاک باسترهای روز رو تو این سرویس میتونیم ببینیم. چیزی که میخوام بهش برسم اینکه یک برنامه داشتند و روی همون ریل حرکت کردند و الان بهره اش رو میبینند ولی ما از تیم جیم رایان این مسله رو نمیبینیم! در حالی که همه تو بازار دور افتادند و استدیوهای بلاک باستر ساز مستقل رو خریداری میکنند ولی حرکتی از سونی نمیبینیم و حتی یکی از اصلی ترین تیم های دنیا رو درگیر ساخت ریمیک بازی سال 2013 کرده که باز در سال 2014 ریمستر شده!

و اینکه سونی پول زیادی برای خرید نداره رو من باور نمیکنم! چه طور میشه سونی دو سه سال قبل برای خرید کمپانی فاکس تا رقم 50 میلیارد دلار حاضر به هزینه کردند هست! ولی الان خبر و شایعه ای از خرید بزرگ استدیو بازیسازی ای نیست؟!
شاید بیشتر به همون مسله برمیگرده که نقشه بلندمدتی برای بازگشت سرمایه ندارند وگرنه درامد سرویس پلاس با این حجم از کاربر 80 70% حداقل سود هست.

در کل باید ببینیم چه اتفاقی رخ میده ولی این حجم از عرضه بازیها بر روی پی سی و از دست دادن شخصیت های ایکونیک مثل بروس استرلی و کوجیما و ... خبر از تغییرات بزرگ در ایدیولوژی سونی در زمینه گیمینگ میده و این مسیر کاملا متغایر با روند 25 سال اخیر این برند هست
شما اسپنسری که ۷ ساله تو مایکروسافته و برنامه ربزیش از ۲۰۱۴ شروع کرده و الان تو ۲۰۱۷ داریم نتیجش میبینیم رو با جیم رایانی مقایسه می‌کنی که همش ۳ ساله اومده در راس هرم پلی استیشن و هنوز برنامه های زیادی داره اجرا نکرده رو باهم مقایسه میکینی و به نتیجه میرسی؟
درسته ایشون هم من قبول دارم یه سری جاها اشتباه کرده ولی برادر من همون سالهای اول اسپنسر هم مگه سالهای خوبی بوده؟
هنوز رایان برنامه ریزی های داره که بعد ها اجرا میشه.
پله به پله خودت گیم پس مثال زدی گیم پس یهویی که نرسید به اینجا ۵ سال زمان برده که بشه این.
درسته جیم رایان اشتباهاتی کرده ولی اینکه بیای این مقایسه رو انجام بدی و بگی کلا این بشر برنامه ای نداره غلطه.
در مورد آوردن بازی ها رو پی سی دلایل زیادی داشته که یکیش بله تزریق سود بیشتری بوده ولی به قیمت ساخته شدن انحصاری بهتر در آینده. خبر داری که ساخت بازی ها خرجش رفته بالا.
در هر صورت بله من قبول دارم جیم رایان تا حالا حرکت منفی انجام داده ولی شما مثبت هاشم نگاه کن. یه سری از مثبت هاش که هنوز خبری نیومده اصلا.
به هر حال.
 

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

تبلیغات متنی

Top
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر