اخبار دنیای سخت افزار

r0ss0neri

کاربر سایت
Jun 2, 2009
2,301
نام
MaHDi
سلام .

من تاپیک مجزایی برای این منظور ندیدم . با جستجو هم پیدا نکردم .
از طرفی توی تاپیک مشاوره یا ... هم صحبت و بحثی بشه تو صفحات قبل جا میمونه .
برای همین تصمیم گرفتم این تاپیک رو بزنم تا اختصاصا در این مورد صحبت بشه .
من خودم اخبار رو تو نیوز فیدم دنبال میکنم و سعی میکنم در صورت داشتن وقت با شما هم به اشتراک بزارم .
اینجا جایی باشه که در رابطه با محصولات جدید هر کمپانی ، تکنولوژی های جدید ، نسل آینده سی پی یو و رم و گرافیک و ... و بنچمارک هاشون و ... صحبت و گفتگو کنیم .

توی این دو سه ساله AMD با معرفی APU های خوب ، تونسته با قیمت مناسب در کنار یک سی پی یو خوب ، بازی کردن در سطح پایین هم برای کاربرا میسر کنه .
خود من شخصا از یک CPU مدل Ryzen 3400g استفاده میکنم که دارای 11 واحد وگا هست و بصورت عادی تو فرکانس 1400 مگاهرتز کار میکنه که میشه تا 1650-1750 هم آورکلاک کرد که البته من فعلا نیازی درش ندیدم .

تو این بخش تا الان اینتل حرفی برای گفتن نداشته با UHD630 .

حالا امسال AMD اومده و APU های جدید رو گسترش داده ولی بیشترین پیشرفت رو ما در قسمت CPU شاهد هستیم . تا قبل از RYZEN 4000 ، ما فقط دو مدل APU داشتیم که هر دو چهار هسته ای ، یکی با 4 هسته و 4 نخ و دیگری با 4 هسته و 8 نخ .
هر دو این سی پی یو ها ، بلحاظ عملکری قابل قبولن برای یک سیستم لو لول و مهمتر از همه برای یک سیستمی که بشه باهاش بازی هم کرد . به لطف واحد گرافیکی وگا .

اما با RYZEN 4000 ، شرکت AMD اومده و بازار هدف رو به سمت ورک استیشن ها و سرور ها برده . جایی که ما بیشتر از گرافیک ، قدرت پردازشی سی پی یو مد نظرمون هست . و واحد های گرافیکی وگا هم که وقتی قابلیت اجرای بازی های این نسل رو روی حداقل تنظیمات و رزلوشون HD تا FULL HD دارن ، پس برای نیاز های یک سرور هم میتونن مناسب باشن .

تو نسل جدید APU ها ، AMD تعداد واحد های گرافیکی رو کم کرده اما با بهبود هایی روی معماری کلی قسمت گرافیک و به لطف لیتوگرافی 7نانومتری ، تونسته در عوض فرکانس اون رو افزایش بده تا مرز 2100مگاهرتز .

یعنی تا نسل قبل این چنین بود :

RYZEN 2400G-3400G
4 هسته ، 8 نخ ، 11 واحد گرافیکی وگا .
RYZEN 2200G-3200G
4 هسته ، 4 نخ ، 8 واحد گرافیکی وگا .

همینطور هر نسل از APU های AMD از معماری نسل قبل خود تو سی پی یو استفاده میکنه .
یعنی Ryzen 2000G از معماری Ryzen 1000 و
Ryzen 3000G از معماری Ryzen 2000 و
Ryzen 4000G از معماری Ryzen 3000 .

اما تو نسل کنونی APU ها این تعداد واحد های گرافیکی بسته به مدل بین 6تا8 عدد هست .
اما توی بنچمارک ها ، میبینیم که 8واحد وگا روی پردازنده های جدید با فرکانس 2100 ، عملکردی بهتر از 11واحد وگا روی فرکانس 1400 و تقریبا مشابهی با 11واحد وگا روی فرکانس 1750 دارن .

بطور کلی در این قسمت ما به بهبود جزیی روبرو هستیم . ولی خوب پسرفت هم نداشتیم .
اما در قسمت پردازنده ، مدل هایی با 6 هسته و 8هسته هم حضور دارن و با کش بیشتر که این امکان رو فراهم میکنن که همون بازار هدف ورک استیشن ها رو پوشش بدن .

نکته ی دیگه ای که APU های AMD دارن اینه که برای کارت گرافیک مجزا دارای 8لاین PCIE 3.0 هستن که خب یک ضعف بحساب میاد اما خوب تقریبا منطقی هم هست . چون کسی اگر بخواد از کارت گرافیک مجزا استفاده کنه باید سراغ سی پی یو های 3600 و 3800 و ... بره .
هرچند 8 لاین PCIE 3.0 هم بنظر من برای کارت گرافیک هایی در حد 1660 خیلی گلوگاه نمیشه و رزولوشن FULL HD .

اما اینتل ، بتازگی میخواد جایی برای خودش توی دنیای گرافیک ها باز کنه با کارت گرافیک های Xe .
در مرحله اول قراره که این واحد های گرافیکی بصورت APU با سی پی یو های نسل بعدی تایگر لیک عرضه بشن .
با بنچمارک هایی که تا الان ازشون لیک شده ، میشه گفت بالاترین مدلش که دارای 96 دسته پردازشی هست ، عملکردی بهتر از APU های AMD در بخش گرافیک داشتن .
و این خبر خوبی هست و نویدبخش اینکه بتونیم روی دسکتاپ هم ما با سی پی یو های ارزون اینتل ، یک گیمینگ لو لول (بهتر از وگا 11 AMD) داشته باشیم و اون موقع انتخاب جذابی بحساب میاد . در رابطه با حدود قدرت گرافیکیش طبق بنچمارک ها در حد mx350 از انویدیا بوده که یک کارت مجزا از انویدیا برای لپ تاپ هاست که عملکرد متوسطی برای گیمینگ ارایه بده .
بخصوص برای ما که هر روز ارزش پولمون کاهش پیدا میکنه و قدرت خریدمون کم میشه ، رشد APU ها میتونه خوشحال کننده باشه .

موفق باشید

آخرین ویرایش:

r0ss0neri

کاربر سایت
Jun 2, 2009
2,301
نام
MaHDi
سلام .
خوب وقت نکردم این تاپیک رو آپدیت کنم . اینبار بیشتر تلاش میکنم .

الان با دوتا خبر کوتاه میام .

سی پی یو های سری رایزن 5000 معرفی شدن با معماری زن 3 .
در حال حاضر پایینترین سری اون که رایز 5600x هست ، توی تک هسته ای از تمام سی پی یو های نسل دهمی اینتل سریعتره ، یعنی بنظرم پرفروشترین سی پی یو میان رده و مناسب گیمینگ بازار میشه در حال حاضر .
کما اینک 3600 در حال حاضر محبوبترین پردازنده سیستم های گیمینگ هست البته نه تو ایران . قطعا 5600 که عملکرد تک هسته ای بهتری حتی از 10900 اینتل داره ، فروش خیلی عالی خواهد داشت .

کارت گرافیک های سری 6000 هم معرفی شدن . به ادعای AMD کارت 6900XT از 3090 انویدیا قویتره و 500دلار هم ارزانتره .

توضیحات تکمیلی رو در پست های بعدی اضافه میکنم . فعلا AMD قدرتمند وارد شده . باید منتظر رقبا موند .

• Like
Reactions: VENOMEM

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر