اتصال مموری کارد SD به دریم کست (آموزش)

ramaz

کاربر سایت
Dec 31, 2010
494
نام
رضا
به نام خدا

c8s0at40ho8kavbke9y.jpg

سلام؛ در این پروژه قصد دارم نحوه اتصال مموری کارد SD رو به کنسول دریم کست آموزش بدم. و در ادامه بعد از توضیحات سخت افزاری، نرم افزارهای مورد نیاز و کاربردهاشون و همچنین نحوه اجرای بازیها رو از روی SD معرفی وتوضیح میدم. لازم به ذکره که ارتباط با SD با استفاده از CD های بوت مخصوصش مقدوره و مثلا نمیتونید فلان بازی رو روی اون save و load کنید.

130ebf.jpg

14yidi8erw154zjmghj.jpg

بخش اول: سخت افزار
برای انجام این پروژه به قطعات اولیه ی زیر نیاز داریم:

+مموری کارد SD بهمراه سوکت؛ ظرفیت مموری نا محدود و تا 32گیگا بایت خواهد بود؛
+یک عدد مقاومت 470 اهم؛
+یک عدد دیود LED 3 میلیمتری ترجیحا سبز رنگ؛
+یک خازن سرامیکی 0.1 میکروفاراد (روی این خازن عدد 104 حک شده) و یک عدد خازن الکترولیت 10میکروفاراد؛
+بورد مدار چاپی هزار سوراخ

طرح شماتیک مدار
363044.gif

اتصالات مموری کارد SD
60cd9f.jpg

اتصالات پورت سریال از خارج کنسول: از چپ براست اولین پایه 1 و آخرین 10 هستش.

d19jby4v0tugmkgn47d.jpg

اگر سوکت پورت سریال کنسول رو در اختیار دارید کافیه که مدار رو روی یک فیبر هزار سوراخ مونتاژ کرده و اتصالات سوکت رو به مدار لحیم کنید.

اما اگر از این نوع سوکت ندارید نگران نباشید چون خود منم نداشتم! من بورد مدارچاپی رو طراحی و مونتاژ کردم و اونو در داخل کنسول تعبیه کردم، اتصالات رو هم به پورت سریال روی main board لحیم کردم؛ اگر شما هم قصد اینکار رو دارید توصیه میکنم حتما قبلش روی یک بورد اسقاطی مشابه تمرین لحیم کاری کنید. همینجا هم بگم که حقیر شخصا هیچ مسئولیتی در مورد خرابکاری های دوستان نمی پذیرم!:d

35bzo48ov7vyih7q6wcp.jpg

اتصالات پورت سریال از داخل کنسول: برعکس حالت قبل، یعنی از راست به چپ اولین پایه 1 و آخرین 10 هستش.

در این صورت باید قطعات زیر رو هم تهیه کنید:

++کابل فلت 7 رشته ای حدود 20 تا 25 سانتی متر؛
++سوکت مخابراتی 7 پین نری و مادگی.
++یک عدد فیبر هزار سوراخ با ابعاد موجود در نقشه زیر، یا اینکه بورد مدارچاپی رو مطابق نقشه زیر خودتون بسازید.

نقشه PCB قبلا توسط خودم طراحی شده و میتونید با فرمت PDFاز اینجا دانلود کنید؛ اگر از فیبر هزار سوراخ استفاده میکنید حتما ابعادشو بر اساس نقشه در بیارید تا براحتی در داخل کنسول جا بگیره.

در ادامه دستگاه رو با احتیاط باز کرده و به ترتیب قسمت های واحد تغذیه، واحد GD-ROM، واحد maple bus (پورت کنترلرها) و محافظ فلزی main board رو برداشته تا بتونیم به پورت سریال روی main دسترسی پیدا کنیم. سپس پایه های مورد نیاز سریال رو از روی پورت به سیم های فلت لحیم می کنیم، سعی کنید قبلا حتما چند بار اینطور لحیم کاری رو روی یک بورد اسقاط تمرین کنید تا اینجا گند نزنیم! از اینجا آموزش قدم به قدم باز کردن کنسول رو ببینید.
بعد مثل شکل زیر کابل رو از گوشه محافظ فلزی در آورده و بعد از مونتاژ دوباره اجزاء کنسول، کابل رو به سمت فن و بالای مودم میرسونیم.

q26lql6zj00c9up5px37.jpg

v97hklp56zkudmfis6ty.jpg

zwcdmisdbuu7x31v4w6z.jpg

در آخر سعی کنید محل نصب مموری SD رو به شکل زیر بتراشین، سعی کنید حتما از سوهان پرداخت استفاده کنید.

k2azitw4219ag6k9pak9.jpg

بخش دوم: نرم افزار
متاسفانه به دلیل محودیت در سرعت انتقال اطلاعات در پورت سریال، ایت آداپتور نمیتونه GD-ROM رو بخوبی شبیه سازی کنه؛ سرعت GD-ROM حدود 12x هست. یعنی همه بازی ها از روی SD قابل اجرا نیستن. ولی برای راه اندازی امولاتور و سایر Hombrewها چیز خوبیه!
دوباره ذکر میکنم که ارتباط با SD با استفاده از CD های بوت مخصوصش مقدوره و مثلا نمیتونید فلان بازی رو روی اون save و load کنید.

نرم افزارهای مورد نیاز برای ارتباط با کارت SD:

DreamShell v4.0.0 Beta4: یک سیستم عامل Hombrew برای دریم کست هست که توسط برادران روسی طراحی و برنامه نویسی شده. به وسیله این نرم افزار میتونید به فایل های داخل CD، VMU و مموری SD دسترسی کامل داشته باشید و اونهارو کپی یا حذف کنید. همچنین با نسخه iso loader این برنامه میشه isoی بعضی بازیا رو از روی SD اجرا کرد.
دانلود
0ac2bc.png

DCPlaya 2.0: یک نرم افزار چند رسانه ای خوب که قادر به اجرای انواع فابل های موسیقی، ویدئویی و تصویریه. بوسیله این نرم افزار میتونید فیلم ها، آهنگ ها و عکس ها رو از روی SD اجرا کرده و لذت ببرید! یک چیز جالب در مورد این نرم افزار هماهنگی با VMU(مموری فابریک دریم کست که LCDداره) هستش؛ بطوریکه همزمان با اجرای فیلم و موسیقی، میتونید روی LCDی VMUاسم فایل و جالبتر از اون اکولایزر و یا اسکوپ رو مشاهده کنید!
دانلود

2137-2.jpg
2137-1.jpg

2137-3.jpg

بازی های سازگار با مموری SD: لیست این بازی ها و همچنین نحوه ی اجراشون رو میتونید از اینجا ببنید.

نکته: آموزش رایت ایمیج های دریم کست توسط خودم در همین انجمن موجوده و می تونید مطالعه کنید.

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: reach usa

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
سلام
من این sd card reader رو ساختم. DreamShell_4.0.0_RC1 رو هم رویی سی دی رایت کردم. کاملا اجرا میشه. منو میاد و محتویات داخل کارت رو هم راحت می خونه و لیست می کنه. اما وقتی روی یکی از فایلها با دکمه A کلیک می کنم (به عبارتی انتخابش می کنم بعد از چند لحظه یه صفحه مشکی با یه سری نوشته میاد و همین!
اگر با نرم افزارهای مختلف برای این کارت خوان کار کردید ممنون میشم توضیح مبسوطی ارایه بفرمایید.
با تشکر

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
این dreamshell رو من کلی سرچ کردم و دو نسخه ازش رایت کردم هیچ فایده ای نداره. تمامی مراحل کار با هاش رو بلدم. همچنین تبدیل فرمت cdi به iso برای استفاده در کارت اس دی. حتی ایزوی آماده از همون سایت رو هم دانلود کردم ولی اجرا نمیشه. آخرین پیام برای عدم اجرا هم این بود:
cant open sdisold.dat
خلاصه 2 تا کارت اس دی هم امتحان کردم نتیجه یکی هستش. شما اگر قادر به اجرای بازیها یا شبیه سازها روی دریم بوده اید لطفا در این موارد راهنمایی بفرمایید:
1. ورژن دقیق دریم شل
2. نوع کنسول (لوگوی آبی یا قرمز)- چون در نسخه ژاپنی احتیاج به قرار دادن فایل dummy (یه فایل فقط برای افزایش حجم) هستش.
3. نوع و سایز کارت اس دی
4. بعضی از homebrew ها یا بازیهای اجرا شده توسط خودتون
5. علل مختلف عدم اجرا یا خوانده نشدن اس دی کارت
اگر از برنامه های خودتون یا نسخه های اجرا شده چیز کم حجمی (حدود یا کمتر از 10 مگ) چیزی برای تست می تونید بگذارید هم ممنون میشم.
با تشکر فراوان

ramaz

کاربر سایت
Dec 31, 2010
494
نام
رضا
علاوه بر اینکه باید از dreamshel نسخه sd خوانش استفاده کنی باید یه سری فایل هم توی root مموریت بریزی. که توی همون قسمت راهنمایی های dcisozone و سایت رسمی dreamshell روسی گفته باید چیکار کرد.
همچنین ایزویی که دانلود میکنی باید توی کامنتش نوشته باشه که نسخه sd هست. من اینو اون موقع دادم به دوستم میگفت باهاش doa2 و کلی امولاتور رو باهاش رو لود کرده. ایمیلشو پیدا میکنم ازش میپرسم چیکار کرده
اما سوال آخریت بنظرم مهم تره اونو اول میگم:

*5. اول مطمئن شو ببین مشکلی در اتصالات و سیم کشی و تغذیش نباشه.
ممکنه بخاطر فرمت sd باشه، هر دو حالت fat و fat32 رو چک کن.

1. من و دوستم هردو با dreamshel 4.0 beta کار کردیم.
2. اینو روی کنسول ژاپنی امتحان کردم با dummy هم کاری نداشتم.
3. از مبدل میکرو به اس دی استفاده کردم
4. همین dcplaya ورژن sd خوانش. اون موقع بهترین پلیرش همین بود، mp3 و ویدئوهای زیر 4 مگ رو بخوبی پلی میکرد . با دریم شل هم فقط از فایل های داخل VMU بکاپ گرفتم. پی بازی نبودم متاسفانه

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
من این کارت ریدر رو به دو شکل درست کردم: هم به شکل داخلی یعنی با سیم و هم به شکل فیشی عین همینی که تو سایت های خارجی می فروشند. نتیجه یکسان بود. فقط مموری کارت قدیمی بهش می خورد که قدیمی هم یه 512 مگ داشتم. حدود 8 یا 10 مدل دیگه چک کردم جواب نداد یه جز همون مدل 512 مگ قدیمی که مموری کارت سایز استاندارد یا همون بزرگ هستش.

• Like
Reactions: ramaz and reach usa

mohsen_csharp

کاربر سایت
Feb 25, 2012
30
با سلام. آقا بنده هم این مدار رو روی دریمکست به صورت داخلی پیاده سازی کردم. مشکل شناسایی رم داره. بعضی موقع راحت میشناسه ولی کافیه یه بار هنگ کنه یا اگه زود خاموش روشن کنی دیگه نمی شناسه. من اصلا از این قابلیت راضی نیستم. من خیلی رو دریمکست کار کردم ولی تو این مورد اصلا به خوبی پلی دو نیست.
البته تخصص اصلی من ساترن هست.
باز دارم روی شناسایی رم کار می کنم که اگه بتونم مدت زمانی که واسه شناسایی رم میزاره رو افزایش بدیم فکر کنم وضعیت بهتر بشه

• Like
Reactions: nimaazmayesh

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر