آموزش ايجاد شبكه

Behzadr

کاربر سایت
Sep 23, 2005
2,706
سلام
متاسفانه من در این مورد اطلاعات زیادی ندارم
این در حالی هست که شبکه کردن سیستمها کلفی نت خودم هم داره زیاد میشه که این اصلا به نفع من نیست
اگه این امکان وجود داره که من از طریق این سایت شبکه کردن سیستمها که حدود 7 تا هست و همچنین وسایل مورد نیازی که من لازم دارم رو به من بگید ممنون میشم

من منتظر آموزش دوستان در این مورد خواهم ماند

gamestation

کاربر سایت
Jan 5, 2006
1,273
نام
محمد
اگه منظورت اینه که کامپیوتر هات بدون اینترنت به هم متصل باشن و کار یه گیم نت رو بتونی انجام بدی باید بگم که باید یه هاب HUB بگیری و از سرور یه سیم به هاب بکشی و همینطور هاب رو با سیم به بقیه ی سیستم هات وصل کنی همش همین بود

hub.jpg

f3-hub.jpg

Behzadr

کاربر سایت
Sep 23, 2005
2,706
اگه منظورت اینه که کامپیوتر هات بدون اینترنت به هم متصل باشن و کار یه گیم نت رو بتونی انجام بدی باید بگم که باید یه هاب Hub بگیری و از سرور یه سیم به هاب بکشی و همینطور هاب رو با سیم به بقیه ی سیستم هات وصل کنی همش همین بود
من قصد راه اندازی کافی نت دارم نه گیم نت

gamestation

کاربر سایت
Jan 5, 2006
1,273
نام
محمد
نه بهزاد جون اشتباه نکن این طریقه ی شبکه کردن سیستماته حالا اگه خواستی میتونی یه گیم نت هم راه بندازی اگر هم دوست نداشتی که هیچی اما طریقه ی شبکه کردن اینه

Behzadr

کاربر سایت
Sep 23, 2005
2,706
نه بهزاد جون اشتباه نکن این طریقه ی شبکه کردن سیستماته حالا اگه خواستی میتونی یه گیم نت هم راه بندازی اگر هم دوست نداشتی که هیچی اما طریقه ی شبکه کردن اینه
درسته این به صورت سخت افزاری هست....من مشکلم در مورد نرم افزاری هست

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,007
نام
خلیل
سلام محمد جان

ممنون بابت عکس و توضیحات

ولی کابل باید چی باشه نوع رنگ بندی توی سیم کابل ها چی

وارد کردن Ip ها چی باید توی چه رنجی باشه

برای کافی نیت هم تقریبا مثل همینه البته اون نوعی که من کار کردم برای وایرلیس بودی

و فکر کنم Adsl هم به همین شکل باشه چون اوه هم شبکه میشه

پس توی کامپیوتر سرور دو تا کارت شبکه قرار میگره یکی برای ارتباط با هاب و اون یکی برای

ارتباط با مودیم Adsl هستش که از اون طرف به شبکه ای که ازش سرویس میگره وصل میشه

و همه کامپیوتر ها از اون کامپیوتر اصلی خط میکشند

حالا کار هاب این وسط تنظیم کردن سرعت دست رسی کامپیوتر ها به نیت هستش

که مثلا اگه یک کامپیوتر زیاد خط میخوره پهنای باید اختصاص داده شه به اون

حالا اگه کامپیوتر سرور بخواد چیزی رو دانلود کنه دیگه همه چیز نابود میشه و کامپیوتر های

مشترک عملا اون وسط نمیتونند کاری کنند

++++++++++++++++++++++++++

خیلی خوشحال میشم که بتونم از ترجربیات شما استفاده کنم محمد جان

منم توی این بخش یک سری مشکلات شبکه دارم که ایشلا توی همین تاپیک با کمک شما دوستان

برطرف میشه و راحت میشم چون بدجوری عضاب وجدان دارم که چرا کامل بلد نیستم :neutral:

خوب تا بعد یا علی

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,007
نام
خلیل
سلام اقا بهزاد

یه نگاهی به این چند صفحه بنداز برای تئوری اول کار خوبه

این فقط شبکه کردن توی کامپیوتر رو توضیح داده و کاری به قبل از اون نداره

دارم می گردم دنبال عکس ها از وسایل شبکه کردن که در اولین فرصت اونها رو میزارم

http://www.iritn.com/index.php?action=show&type=news&id=8018

http://www.noavarannet.ir/index.php?mod=2&nid=78

تا بعد یا علی

Taher

مدیر سابق
کاربر سایت
Nov 6, 2005
649
نام
طاهر
با اجازه دوستان عزيز ميخوام يه سري مطلب درباره مسائل مربوط به شبكه بنويسم.
اول فكر ميكنم بهتره از بحث كابل شبكه شروع كنيم. در بحث شبكه هاي Lan استاندارد ما دو نوع سيم كشي داخل كابل داريم. در حالت استاندارد كه براي ارتباط از كارت شبكه به يك هاب/سوييچ استفاده ميشه رنگ بندي سيم ها در هر دو سر يك كابل مثل هم هست. اگر سوكت سر كابل رو طوري بگيريم كه ورودي سيمها از پايين باشه و همچنين قسمت كانكتورهاي فلزي به سمت خود ما باشه، رنگ سيمها به ترتين از چپ ميشه : 1) سفيدنارنجي 2) نارنجي 3) سفيدسبز 4) آبي 5) سفيدآبي 6) سبز 7) سفيد قهوه‌اي 8) قهوه‌اي
اين نوع سيم كشي همونطور كه گفتم براي ارتباط از يك كارت شبكه به هاب/سوييچ هست. حالا اگر بخواهيم دو كامپيوتر رو مستقيماً و بدون دخالت هاب/سوييچ به هم وصل كنيم بايد از كابل Cross استفاده كنيم كه ترتيب رنگ سيمها در يك سر كابل مثل كابل استاندارد هست(همون ترتيب بالا) و در سر ديگه كابل بايد جاي سيمهاي 1 با 3 و 2 با 6 رو عوض كنيم كه ميشه : 1) سفيدسبز 2) سبز 3)سفيدنارنجي 4) آبي 5) سفيدآبي 6) نارنجي 7) سفيدقهوه‌اي 8) قهوه‌اي.
خوب اين از بحث كابلها. حالا ميريم سراغ كلاسها و رنجهاي IP. اول تعريف IP : براي اينكه كامپيوترها بتونند در محيط شبكه از پروتكل TCP/IP استفاده كنند نياز به يك IP دارند. IP يك عدد 32 بيتي هيت كه به چهر بخش 8 بيتي تقسيم شده و اين بخشها با يك نقطه از هم جدا ميشن. هر كدوم از اين بخشها ميتونند عددي از صفر تا 255 داشته باشند. مثال : 192.168.100.10
IP ها به سه رنج يا كلاس تقسيم ميشن كه به ترتيب زير هست:
كلاس A : از 1 تا 126
كلاس B : از 128 تا 191
كلاس C : از 192 تا 223
در كلاس A بخش اول (8 بيت اول)‌ Net-ID رو تشكيل ميدن كه آدرس شبكه هست. سه بخش بعدي Host-ID رو تشكيل ميدن كه آدرس يك كامپيوتر در اون شبكه هست. مثال : 85.64.201.1 در اين مثال 85 آدرس شبكه يا همون Net-ID هست و سه بخش بعدي Host-ID يا آدرس كامپيوتر در شبكه هستن.
در كلاس B دو بخش اول (16 بيت) Net-ID رو تشكيل ميدن و دو بخش باقيمانده Host-ID هستن. مثال : 155.100.85.10 در اين مثال 155.100 Net-ID هستن و 85.10 Host-ID رو تشكيل ميدن.
در كلاس C سه بخش اول (24 بيت) Net-ID رو تشكيل ميدن و بخش آخر Host-ID هست. مثال : 192.100.150.20 كه در اين مثال 192.100.150 Net-ID هستن و 20 Host-ID هست.
در ضمن IP هايي كه با عدد 127 شروع ميشن براي آدرسدهي در شبكه قابل استفاده نيستند و براي موارد ديگه رزرو شدند. همينطور IP هايي كه با اعداد بالاتر 223 شروع ميشن هم همين حالت رو دارند.
در كلاسهاي IP گفته شده يكسري رنج وجود دارند كه به رنجهاي Private معروف هستند و براي استفاده در شبكه‌هاي داخلي استفاده ميشن. بقيه IP ها با نام Public مشخص ميشن كه در محيط اينترنت استفاده ميشن. استفاده از IP هاي Private‌ در شبكه هاي داخلي باعث ميشه تا Conflict (مشابهت IP) در اينترنت و شبكه هاي Lan بوجود نياد. رنجهاي Private بصورت زير هستند :
در كلاس A رنج 10.0X.0Y.0Z مثال : 10.74.102.25
در كلاس B رنج 172.16.0X.0Y تا 172.31.0X.0Y مثال : 172.20.56.70 يا 172.30.35.21
در كلاس C رنج 192.168.0X.0Y مثال : 192.168.10.1
البته رنج 169.254.0X.0Y هم وجود دارد كه به APIPA معرف است(Automatic Private IP Addressing) و ويندوز بطور اتوماتيك در حالتي كه كامپيوتر براي گرفتن IP از يك DHCP Server تنظيم شده باشيد ولي DHCP Server وجود نداشته باشد ، به كامپيوتر ميدهد. DHCP Server‌ كامپيوتريست كه در شبكه براي دادن اتوماتيك IP‌ به كامپيوترها استفاده ميشود.
در بحث IP‌ چيز ديگه اي وجود داره بنام Subnet Mask كه اون هم از نظر ساختاري مانند IP‌ يك عدد 32 بيتي هست كه از چهر قسمت تشكيل شده. هر IP با يك Subnet Mask معني پيدا ميكنه. وظيفه Subnet Mask اين هست كه نشون ميده كه آيا كامپيوترها با IP هاي مختلف در يك Subnet (يك زيرشبكه يا Segment) قرار دارند يا خير كه موارد استفاده مختلفي داره. در اينجا فقط دونستن اينكه Subnet Mask براي هر كلاس استاندارد IP چي بايد باشه كافيه كه به قرار زير هست :
كلاس A : در اين كلاس Subnet Mask بصورت 255.0.0.0 هست (نشون ميده كه در يك IP‌ كلاس A عدد Subnet-ID داراي 8 بيت هست. 255 در مبناي 2 يعني 1111 1111 كه ميشه 8 بيت)
كلاس B : در اين كلاس Subnet Mask بصورت 255.255.0.0 هست. توضيح بالا رو به اين اعداد هم ميتونيد تعميم بديد. 16 بيت.
كلاس C : در اين كلاس Subnet Mask بصورت 255.255.255.0 هست. 24 بيت.
براي تنظيم IP در يك كامپيوتر در ويندوز XP يا Server بايد از Local Area Connection يك Properties ‌بگيريد و روي گزينه Internet Protocol (TCP/IP دابل كليك كنيد. در حالت عادي گزينه Obtain an IP address automatically فعال هست كه در اين حالت بايد DHCP Server‌در شبكه وجود داشته باشه تا به كامپيوتر IP بده. براي تنظيم دستي IP گزينه Use the following IP address رو فعال ميكنيم و بعد فيلد IP‌رو پر ميكنيم و با زدن Tab به گزينه Subnet mask ميريم كه ويندوز بطور اتوماتيك اين فيلد رو پر ميكنه. اگر Default gateway داشته باشيم اون رو هم پر ميكنيم. همچنين در صورت لزوم DNS رو هم تنظيم ميكنيم.
اينم توضيحات مربوط به IP. حالا ما فرض كنيم كه شما ميخوايد يه كافي نت بزنيد با هفت تا كامپيوتر Client (سرويس گيرنده) و يك كامپيوتر Server (سرويس دهنده). ساده ترين حالت ممكن براي كار اينه روي همه كامپيوترها ويندوز XP‌ داشته باشيد و به يكي از اونها اينترنت اصلي تون رو وصل كنيد و از اين كامپيوتر اينترنت رو Share‌ كنيد تا بقيه هم بتونند استفاده كنند. حالت بعدي اينه كه يك ويندوز Server 2003 روي سيستمي كه اينترنت رو به اون وصل ميكنيد داشته باشيد و روي بقيه سيستمها ويندوز XP داشته باشيد. در حالت وجود ويندوز Server‌ ميشه از NAT‌ يا ISA Server‌ براي Share كردن اينترنت استفاده كرد كه البته امكان Share عادي هم وجود داره كه راحت ترين كار همون Share‌ عادي هست. البته اين روش براي اينترنت Dial up‌ استفاده ميشه. در مورد اينترنت ADSL‌ تا اونجايي كه من اطلاع دارم به دو روش ميشه اينترنت رو به شبكه وصل كرد. يكي اينه كه مستقيماً مودم ADSL‌ رو به هاب/سوييچ وصل ميكنند كه اونوقت تمامي كامپيوترهاي شبكه ميتونند از اون استفاده كنند (البته با انجام تنظيمات لازم). يكي هم اين روش هست كه اينترنت رو به Server‌ وصل ميكنند و بعد از طريق Server اونرو Share ميكنند.
تا اينجا كه گفتم ميتونيد چند كامپيوتر رو در ساده ترين حالت با هم شبكه كنيد. البته كارهاي ديگه اي هم وجود داره كه بعداً سر فرصت بقيه اش رو هم مينويسم.
;)

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,007
نام
خلیل
سلام طاهر جان

خیلی عالی بودش

بخصوص بخش کلاس ها که کلی حال کردم

ولی نمی دونم چرا فکر میکنم یه چیز رو نگفتی در همین کلاس ها

من خیلی دنبال مطلب گشم در همین مورد توی نیت ولی خیلی سطحی توضیح داده شده

همه هم از هم دیگه کف رفتند و عین همون مطلب رو زدند

ولی با همه این ها این کامل ترین بودش که توی نیت خودم

ولی یه خورده پیچونده بودی :D

+++++++++++++++++++++++++

حالا توی یه اموزشگاه باز شده که دوره شبکه برگزار کرده به MCSE که دورش 11 ماه هستش

و اینکه شهریش 900 تومنه و اینکه این شرکت نمایندگی ایز ایران هستش

میخواستم بدونم چیزی در مورد این جور مدارک میدونی

من که از منشی سوال کردم گفت که مدرک ماکروسافت میده ؟؟؟

++++++++++++++++++++++++

من الان دارم توی همون اموزشگاه روه سخت افزار میرم استادش خوبه

خودم هم علاقه زیادی دارم به شبکه حالا شما که تجربه خوبی داری توی این زمنیه

چی توصیه میکنید

شرمنده که این بحث آخری تاپیک رو منحرف کردم

برای باز گشت دوباره اقا طاهر من چند تا گیم نیت رفتم که رینج IP که میدند از 100.0.0.1 شروع

میشه این چطوریه کلاس چیه

بعد اینکه برای شبکه کافی نیت باید DNS (Domain Name Server) server رو باید وارد کرد

یا اینکه نیازی نیست اگه باید وارد کرد باید از همون شرکت سرویس دهنده سوال کرد که چی باید

داد و اینکه باید برای تمام کامپیوتر ها هم وارد کرد ؟

من که الان وایرلیس دارم باید وارد کنم برای بقیه سرویس های نیت چی مثلا ADSL برای مصرف

خونه نه شبکه ؟

Taher

مدیر سابق
کاربر سایت
Nov 6, 2005
649
نام
طاهر
خليل جان عرض كنم خدمت شما كه من همينطوري يه سري مطلب كلي در مورد IP گفتم. حالا اگر بخوايد ريزتر هم ميشه بحث كرد كه البته بكار امور عادي نمياد.
در مورد دوره هاي MCSE هم بايد بگم ،‌من خودم هم همين دوره هاي MCSE رو گذروندم. البته من توي مجتمع فني اين دوره ها گذروندم. اين مدرك شامل هفت دوره ميشه كه 5 تاش اجباري هست (Core) و 2 تا انتخابي (elective). در ضمن اين قيمتي كه شما گفتي 900 تومن خوبه چون توي مجتمع فني براي من نزديك به 1 ميليون 400 هزار تومن تموم شد تازه بدون امتحانهاي اصلي. كه امتحانها هم هر كردوم حدود 170 تومن ميافته كه جمعش ميشه 1 ميليون و 190 هزار. حالا اگه شما توي اون موسسه با 900 هزار تومن هم كلاس بري و هم امتحاناي مايكروسافت رو بدي كه خيلي عاليه (ولي بعيد ميدونم همه با هم اين قيمت باشه).
همچنين براي گرفتن مدرك اصلي بايد هفت تا امتحان MCP رو بگذروني. حالا اگر خواستي بيشتر ميتونم توضيح بدم.
در مورد DNS‌هم بستگي به تنظيمات اينترنت داره ،‌ يه سري كه اتوماتيك هستن و خودشون تنظيمات رو از سرور ميگيرن و يه سري بايد دستي تنظيم بشن.

Behzadr

کاربر سایت
Sep 23, 2005
2,706
سلام
شرمنده من تو این چند روز سرگرم دکور زدن کافی نت بودم و نتوسنتم به سایت سر بزنم
باید بگم ازاینکه دوستانی این چنین دارم افتخار میکنم
طاهر جان و خلیل جان دستتون درد نکنه
من هنوز فرصت نکردم که مطالب رو بخونم....ولی تا شب می خونم و مشکلاتم رو می گم

gamestation

کاربر سایت
Jan 5, 2006
1,273
نام
محمد
خوب اول اگه بخوای یه رنج IP برای شبکه ات تعریف کنی باید سرور پائین ترین IP رو در همون کلاس داشته باشه
( با توجه و تشکر از توضیحات طاهر )
خوب
مثلا برای سرور : 192.168.0.1 با SUBNET : 255.255.255.0
و ALternat server : 217.9.96.2 و perfered server : 192.9.9.3
خوب
تا اینجا سرور کانفیگور شد
حالا نوبت به کلاینت هاست
رنج IP 192.168.0.2 تا 192.168.0.255 می تواند باشد
SUBNET : باید با subnet سرور یکی باشد یعنی : 255.255.255.0 ( توجه اگر SUBNET با سرور یکی نباشد سیستم ها در شبکه همدیگر را نمی بینند )
توجه : :exclaim:
در یک شبکه داخلی که با استفاده از هاب یا سوئیچ شبکه شده اند هرگز نمی توانیم دو کامپیوتر همنام و یا با ایپی همسان داشته باشیم

تمامی تنظیمات بقیه سیستم ها مانند سرور با توجه به مطلب بالا ولی با این تفاوت که باید در DEFAULT GATWAY باید ایپی سرور را بنویسید
بسیار خوب
حالا شبکه شما به لحاظ ایپی دهی آماده است و قدم بعدی در این زمینه setup کردن network شماست
وارد my network place بر روی سرور می شویم
سمت چپ گزینه set up home or small ofice را می زنیم
دو بار گزینه next را میزنیم و بعد گزینه other را انتخاب می کنیم و باز next را می زنیم
و بعد باز هم گزینه آخر ( this computer belong to a network that does not have an internet conection ) را زدی و گزینه next را میزنیم
بعد پس از setup شدن network گزینه just finish the wizard را می زنیم
سیستم restart می شود
بر روی تک تک سیستم ها این کار را تکرار می کنیم
توجه ::exclaim:
پس از setup کردن network در کنترل پنل " حتما " fire wall را خاموش کنید
حالا به صورت کامل شبکه شما کانفیگور شد
:cheesygri

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,007
نام
خلیل
سلام محمد جان

خیلی مختصر و مفید بودش

ولی بهتر نبود که میگفتی که مثلا توی اون بخش سیتاپ اون بخش های دیگه کارشون چیه

یا همون هایی که شما گفتید که از روی همون حالت بزنید اون ها به چه صورت هستش

حالا زیر هر بخش مثال هم داره ولی بازم توضیح میداد خیلی بهتر میشید

خوب دوتا سوال هم داشتم

برای شبکه کردن دوتا کامپیوتر بازم باید اون خط سوم که مال سرور هست رو پر کرد یا نه Default gateway

و اینکه براش هم باید سیتاپ کرد یا نه من توی سیتاپ یه خورده گیر دارم

نمی دونم شاید مشکل از کابل باشه

چون یه سر کابل به ترتیب شبکه با هاب هستش و یه سر دیگه شبکه دوتا کامپیوتر هستش

حالا نمیدونم چرا این کابله این طوریه ....!!!!!

+++++++++++++++++

بعد در مورد این ای پی ALternat server : 217.9.96.2 این بستگی به اون شرکت داره که چی تعریف

کرده باشه ولی من اون یکی رو که نگاه کردم 192.9.9.3 فکر کنم برای همه یکسان باشه نـــه

++++++++++++++++

راستی یه سوال دیگه هم داشتم یا بار یه جا رفتم با دوستم حرف از شبکه شد

گفتند که شبکه کردیم ولی وقتی توی بخش My Network Places میرفتیم تا کامیپوتر ها

بیاد ظاهر میشد ولی وقتی روشون کلیک می کردند میگفت باید رمز کاربری رو وارد کنی

که این یه خورده عجبیه در صورتی که اونها اصلا رمز وارد نکردند :confused:

مشکل از کجای کارشونه :confused:

آخرین ویرایش:

gamestation

کاربر سایت
Jan 5, 2006
1,273
نام
محمد
نوشته شده توسط Police _ 110:
سلام محمد جان

خیلی مختصر و مفید بودش

ولی بهتر نبود که میگفتی که مثلا توی اون بخش سیتاپ اون بخش های دیگه کارشون چیه

یا همون هایی که شما گفتید که از روی همون حالت بزنید اون ها به چه صورت هستش

حالا زیر هر بخش مثال هم داره ولی بازم توضیح میداد خیلی بهتر میشید

خوب دوتا سوال هم داشتم

برای شبکه کردن دوتا کامپیوتر بازم باید اون خط سوم که مال سرور هست رو پر کرد یا نه Default gateway

و اینکه براش هم باید سیتاپ کرد یا نه من توی سیتاپ یه خورده گیر دارم

نمی دونم شاید مشکل از کابل باشه

چون یه سر کابل به ترتیب شبکه با هاب هستش و یه سر دیگه شبکه دوتا کامپیوتر هستش

حالا نمیدونم چرا این کابله این طوریه ....!!!!!

+++++++++++++++++

بعد در مورد این ای پی ALternat server : 217.9.96.2 این بستگی به اون شرکت داره که چی تعریف

کرده باشه ولی من اون یکی رو که نگاه کردم 192.9.9.3 فکر کنم برای همه یکسان باشه نـــه

++++++++++++++++

راستی یه سوال دیگه هم داشتم یا بار یه جا رفتم با دوستم حرف از شبکه شد

گفتند که شبکه کردیم ولی وقتی توی بخش My Network Places میرفتیم تا کامیپوتر ها

بیاد ظاهر میشد ولی وقتی روشون کلیک می کردند میگفت باید رمز کاربری رو وارد کنی

که این یه خورده عجبیه در صورتی که اونها اصلا رمز وارد نکردند :confused:

مشکل از کجای کارشونه :confused:
سلام
در مورد 2 کامپیوتر ایم موضوع صدق می کنه یعنی default gatway سیستم اول سیستم دوم و سیستم دوم سیستم اوله ...
برای پسورد هم زمانی این موضوع پیش میاد که کاربر administrator بر روی دو سیستم بالا باشند و چون دو یوزر همنام هستند برای login کردن به سیستم مقابل باید پسورد administrator را وارد کنید ... فک کنم همین دلیلش باشه ...
راستی برای P2P هم فرم کابلها فرمشون فرق می کنه و نمی تونین از فرمی کابلهائی که برای هاب استفاده می کنید استفاده کنید ...
فک کنم دو تا از سیمها جابجا می شوند ...
:)

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر