گزارش ایکس باکس، بخش انتشار فیزیکی بازی‌هایش را تعطیل کرده است

MJ_KING

عضو تحریریه
Sep 14, 2023
358
نام
محمد جواد جعفری
در ادامه اخراج‌ها در صنعت ویدیوگیم، مایکروسافت هم 1900 نفر از کارمندان بخش گیم خودش را اخراج کرده و طبق گزارش‌ها، این موضوع باعث تعطیلی قسمت‌هایی می‌شوند که به عرضه بازی‌های فیزیکی به بازار اختصاص دارند.

xbox-series-consoles-300x169.webp

جز کوردن از Windows Central به نقل از منبع خود در اینباره گفت: «مایکروسافت بخش‌هایی را که برای عرضه بازی‌های ایکس باکس به صورت فیزیکی و به خورده‌فروشی‌ها اختصاص داده شده بود را تعطیل کرده است… البته اگر شاهد لو رفتن ورژن تمام دیجیتال از ایکس باکس سری ایکس (در طی لیک‌های گسترده پارسال) بوده‌اید، احتمالا می‌توانید چشم‌انداز مایکروسافت از اینکار را درک کنید.»

البته کوردن این موضوع را اعلام کرد که کاهش تعدیل نیرو در این بخش به معنای این نیست که مایکروسافت از بازار بازی‌های فیزیکی ایکس باکس کنار می‌رود، بلکه ممکن است وظیفه انتشار فیزیکی این عناوین به یک شرکت دوم واگذار شود و اصطلاحا «برون‌سپاری» شود.

Ffmmdreza

کاربر سایت
Apr 8, 2021
668
نام
Mohammadreza Sayari
در ادامه اخراج‌ها در صنعت ویدیوگیم، مایکروسافت هم 1900 نفر از کارمندان بخش گیم خودش را اخراج کرده و طبق گزارش‌ها، این موضوع باعث تعطیلی قسمت‌هایی می‌شوند که به عرضه بازی‌های فیزیکی به بازار اختصاص دارند.

xbox-series-consoles-300x169.webp

جز کوردن از Windows Central به نقل از منبع خود در اینباره گفت: «مایکروسافت بخش‌هایی را که برای عرضه بازی‌های ایکس باکس به صورت فیزیکی و به خورده‌فروشی‌ها اختصاص داده شده بود را تعطیل کرده است… البته اگر شاهد لو رفتن ورژن تمام دیجیتال از ایکس باکس سری ایکس (در طی لیک‌های گسترده پارسال) بوده‌اید، احتمالا می‌توانید چشم‌انداز مایکروسافت از اینکار را درک کنید.»

البته کوردن این موضوع را اعلام کرد که کاهش تعدیل نیرو در این بخش به معنای این نیست که مایکروسافت از بازار بازی‌های فیزیکی ایکس باکس کنار می‌رود، بلکه ممکن است وظیفه انتشار فیزیکی این عناوین به یک شرکت دوم واگذار شود و اصطلاحا «برون‌سپاری» شود.
طاهرا فقط بخش فیزیکی اکتیویژن تعطیل شده و کاراسو بخش فیزیکی خود اکس باکس انجام میده

SHAYAN1999

کاربر سایت
Sep 19, 2014
1,343
بطور کلی از نسل پیش هم مشخص شد که حداقل ایکس باکس میخواد فروش فیزیکی رو محدود کنه
بنظرم بیشتر مسئله بازار دست دومه بازی هاست تا هزینه تولید و توزیع دیسک (همونطور که نسل پیش خواستن شیرینگ دیسک رو بردارن ولی اعتراض زیاد شد عقب نشینی کردن )
ولی دفعه قبلی انقدر تهاجمی عمل کردن که خیلی اعتراض شد ...
1- مثلا میتونستن قیمت بازی دیجیتالی رو ده دلار ارزون تر بزارن
2- یا تعداد لایسنس دیسک بازی رو به مثلا ده کنسول محدود کنن نه فقط یک کنسول
حالا مایکروسافت جای اون سیستم قبلی اومده سیستم اشتراک رو جایگزین کرده و دیگه تمرکزش رو دیسک نیست
ولی اگه به کل دیسک رو حذف کنه خیلی تاثیری رو پلتفرم خودش نداره چون هم فروش دیجیتالی پلتفرمش بالاست هم اکثرا اشتراک گیم پس دارن ...
ولی از اون ور باعث میشه پلی استیشن بشه تنها بازار دیسک فیزیکی بین نسل جدید ... درسته که همین الانم بین ایکس باکس و سونی نسبت فروش فیزیکی 80-70 به 20-30 درصده
ولی حذف همین هم باعث میشه اگه سونی بخواد یه سری محدودیت ها واسه دیسک فیزیکی بزاره ، راه براش باز باشه و دیگه اعتراضی نشه چون قبلا یه پلتفرم هلدر دیسک رو کلا حذف کرده و چاره ای نیست ...

TW0-FACE2

کاربر سایت
May 24, 2021
100
نسخه ی فیزیکی بازیها باید باشه،کتابخوان دیجیتال اومده ولی ایا نسخه فیزیکی و کاغذی کتاب ها حذف شد؟ یا میشه؟
واقعا از دیجیتال شدن یک سری از موارد متنفرم که یکی از مهمترین هاش هم همین گیم‌های دیجیتاله
واقعا نمیخوام ایکسباکس رو تخریب کنم،هیچ پدرکشتگی هم با مایکروسافت ندارم(برای برندش خیلی خیلی احترام قائلم‌)ولی واقعا معتقدم ایکسباکس گند زده توی دنیا گیم
خیلی بهم حمله میشه ولی هر چند وقتی یک ضربه از ایکسباکس به دنیای گیم میبینم،گور پدر سونی ولی لاقل دنیای گیم رو تخریب نکن
خودش فرست پارتی درست و حسابی نمیسازه (البته به جز یک سری عناوین محدود مثل فورزا و گیراز اف وار و فابل و…)ولی کمپانی های ترد پارتی بزرگ رو که تا چند سال پیش بازیهای مشترک میشاختن رو میخره و انحصاری میکنه
واقعا چند ساله که ایکس باکس شده افت دنیای گیم
مگه نسل xbox 360 نبود که خیلی مردونه و قوی داشت ایکسباکس رقابت میکرد و باعث پیشرفت دنیای گیم میشد،چی شد بعدش؟چرا شد تیشه به ریشه؟🤦🏻‍♂️
تیشه به ریشه جای فعلا نزده این شرکت های که خریده تا چند سال برنامشون مشخصه و فعلا مشخص نمیشه تاثیر مایکروسافت روی این شرکتها خوب یا بد بوده همیشه یک روش سنتی وقتی از بین میره ملت در مقبلش جبهه میگیرند اما خوب شرکت ها برای کم کردن هزینه مجبورند
سونی یا مایکروسافت عاشق چشم و ابروی گیمرها نیست که هزینه بیشتری کنند تا بازی با کیفیتری بسازند مطمئن باش اگه سونی به حاشیه امنی برسه و معتقد باشه بازار دستشه دیگه بازی های امثال tlou یا gow شاهد نیستیم چه بسا همین الان هم بنظرم سونی شل کرده
مایکروسافت اشتباهی که کرده اینه همه تمرکزوشو گذاشته رو سرویسش اما سرویسش محتوای نداره که جذاب باشه
شاید الان کتابخونه سرویسش تکمیل شده باشه و تمرکز کنند روی کیفیت و محتوای سرویش و شرایطش بهتر بشه

• Smile
Reactions: Milad.Samavati

Hodor

کاربر سایت
Sep 26, 2005
10,109
نام
محمد رضا
نسخه ی فیزیکی بازیها باید باشه،کتابخوان دیجیتال اومده ولی ایا نسخه فیزیکی و کاغذی کتاب ها حذف شد؟ یا میشه؟
اخه این دو تا چه ربطی به هم دارن؟
کتاب فیزیکی هزار برابر بهتر از دیجیتاله! هم خوندنش راحته هم چشم رو اذیت نمیکنه
من خودم فیزیکی رو بیشتر دوست دارم ولی به کشور خودمون نگاه نکنید! وقتی طرف اینترنت درست حسابی داره و بازی رو یه ربعه دانلود میکنه تازه با امکانات استور مایکرو میتونه بدون خریدن حتی preload کنه و هر وقت خرید استارت بزنه دیگه نیازی به دیسک تو اون کشورا دیده نمیشه
فروش فیزیکی هم نشون میده که اکثرن همینطوری فکر میکنن!
جالبی این اخبار منفی اینجاست که من یدونه ایکس فن نمیبینم اعتراضی به مایکرو و سیاست هاش داشته باشه و فقط به به چهچه و دفاع کردن بی برو برگرد میبینی ازشون.

درحالی که انور سونی کوچکترین خبر مفنی از سمتش بیاد، فن های PS خودشون اولین نفر هستند که به باد انتقاد می گیرند همه چیزو و اینو همیشه تو تاپیک پلی استیشن میشه دید.

در حالی که اینور انگار فقط چشم بسته باید این عده دفاع بکنند و تو همین تاپیک هم میشه دید سریع شمشیر به دفاع برداشته شده و این موضوع تو توییتر هم همینه و یجورایی همه گیره بین همه فن های سبز.

همین میشه که اسپنسر هر کاری دلش میخواد میکنه و میدونه کامیونیتی ایکس همه جوره واسش فرش قرمز پهن می کنند و نتیجه ش میشه چیزی که می‌بینیم.
مطمینی؟ امسال برای ps5 بیابونه! کلا هیچ انحصاریه هوبی نمیاد ولورین هم میوفته 2026 ! کسیو دیدی اعتراض کنه؟ خود شما حرفی راجبش زدی؟

HalfLife G

کاربر سایت
Feb 21, 2009
3,762
نام
مراد حلیمی
بنظر من که کار عجیب و غریب و زشتی انجام نمیده مایکروسافت.
وقتی میخواد سرویس محور باشه و به همین دلیل هم مشتری هاش به خرید سرویس و بازی بصورت دیجیتالی عادت کردن، طبیعی هم هست که ادامه سیاست گذاریش حذف محدود یا کامل انتشار فیزیکی بازیها باشه. ولی چون طبیعتا اولین شرکتی هست که اینکارو میکنه احتمالا بازخورد منفی بیشتری بگیره.
در مورد مالکیت هم تا وقتی بشه بازی رو خارج از سرویس بصورت دیجیتالی تهیه کرد مشکلی وجود نداره و حس مالکیت حفظ میشه.

.

• Like
Reactions: Nameless King

malek911

کاربر سایت
Aug 22, 2007
5,882
نام
malek
این اتفاق دیر یا زود میفتاد. همه چیز داره دیجیتالی میشه. چه بخواهیم چه نخواهیم. چرا به مایکرو انتقاد میشه نمیدونم!
مثل این میمونه اتومبیل تمام برقی بفروشی همراه با یه باک بنزین ۶۰ لیتری و یه کپسول گاز.یه عده هم بیان بگن خب بالاخره دیر یا زود همه ماشینها برقی میشدن

reach usa

کاربر سایت
Dec 28, 2009
1,209
نام
hassan
منم بعضی اوقات میرم خونه میگم گرسنمه یه غذایی چیزی بیارید بخورم همه غر میزنن چیه تو همیشه نظمو بهم میزنی همیشه گرسنته و این حرفها !!
ولی وقتی غذا حاضر میشه همه میان میشینن پای سفره از منم بیشتر میخورن
به اسم من تموم میشه ولی همه حالشو میبرن

حالا سونی و نینتندو هم دیجیتالی میشن خواه ناخواه منتها حرکت اول رو مایکرو میزنه و به ظاهر شرکت بده میشه

Hodor

کاربر سایت
Sep 26, 2005
10,109
نام
محمد رضا
مثل این میمونه اتومبیل تمام برقی بفروشی همراه با یه باک بنزین ۶۰ لیتری و یه کپسول گاز.یه عده هم بیان بگن خب بالاخره دیر یا زود همه ماشینها برقی میشدن
نه عزیزم با این مثالا به جایی نمیرسید مایکروسافت برای کاهش هزینه ها این کار رو میکنه بعضی شرکتا هم میان 50 دلار میزارن رو قیمت کنسول دو روز بعد 50 دلار رو اشتراک هیچ بازیه بدرد بخوری هم اضافه نمیکنه همه هم ساکت هیچکس صداش در نمیاد
بازی میدن کلش خلاصه میشه به پرداخت درون بازی همه میگن بهترین

Big Band

کاربر سایت
Jul 25, 2012
2,534
حالا ما هر صحبتی کنیم دوستان میگن داری ماسمالی می‌کنی و عاشق چشم و ابروی فیل اسپنسر هستی و این حرف ها :D ولی حذف بازی فیزیکی توسط Xbox یه چیز محتمل هست چون دارندگان کنسول عموما بازی رو دیجیتالی تهیه می کنن. همین چند روز پیش خبر اومد که فقط ۱۰ درصد فروش فیزیکی بازی ها روی Xbox هست، اون هم تو بزرگ ترین بازار Xbox یعنی آمریکا. این هم یه مثال از دومین بازار بزرگ Xbox. فروش کل Elden Ring موقع لانچ
Playstation جمعا ۴۱ درصد
PC جمعا ۳۰ درصد
Xbox جمعا ۲۹ درصد

درصد فروش دیجیتالی
Playstation حدود ۵۰ درصد
PC حدود ۷۳ درصد
Xbox حدود ۸۵ درصد

یعنی فروش دیجیتالی Xbox از PC هم بیشتر بوده! واسه بقیه بازی ها همین شرایط برقرار هست. وقتی خود دارندگان Xbox متمایل به خرید دیجیتالی هستن خب مشخص هست که مایکروسافت هم به فکر حذف فروش فیزیکی می افته. این قضیه نه بحث خوشحالی و طرفداری الکی هست نه چیز دیگه ای. حالا نکته جالب این جا هست که مایکروسافت فکر کنم بین تمام ناشرها بیشترین بازی معرفی شده رو داره و همین امسال کلی بازی عرضه می‌کنه. حالا این وسط دوستان دنبال اخراج تاد هاوارد هستن که واقعا ارتباطش با خبر عدم عرضه فیزیکی چی هست جدا مشخص نیست :D
البته این آمارم خودش به این بر میگرده که XSS فروشش بیشتر از XSX بوده و کلا تو گیمینگ فقط فن های سونی و نینتندو هستن که خرید فیزیکی رو ترجیح میدن چون روی پی سی که تقریبا ۱۵ ساله به لطف استیم منسوخ شده

===

مشکل ما بیشتر اینجاست که دوستان از گیمینگ در حد اخبار فن بوی پسند اطلاع دارن و جوری رفتار میکنن انگار مایکروسافت خودش ایده بازی اشتراکی و GAAS رو اختراع کرده و قبل از مایکروسافت هم هیچ کس فکر فروش دیجیتال به سرش نزده

آخرین ویرایش:

AMIN-1399F

خوشا فریاد زیر اب
مدیر انجمن
Oct 29, 2011
5,465
نام
امین
راجب کل دنیا نمیشه نظر داد که چی رو میپسندن
ولی با توجه به گیم پس و امکان خرید بازی ها از استورهای آرژانتین و ترکیه، من خودم اصلا تمایلی به خرید بازی فیزیکی رو xbox ندارم بر خلاف ps که بازی رو بخری امکان فروشش هست، رو xbox خرید بازی فیزیکی اگه فقط به قصد ارشیو باشه توجیه داره و لاغیر.
این تصمیم تو روند بازی کردن من بشخصه تاثیری نداره و اگه واسه خودشون منفعتی داره با منافع من گیمر اینور دنیا تضادی نداره.

آخرین ویرایش:

MobbMicc

کاربر سایت
May 24, 2014
294
منم بعضی اوقات میرم خونه میگم گرسنمه یه غذایی چیزی بیارید بخورم همه غر میزنن چیه تو همیشه نظمو بهم میزنی همیشه گرسنته و این حرفها !!
ولی وقتی غذا حاضر میشه همه میان میشینن پای سفره از منم بیشتر میخورن
به اسم من تموم میشه ولی همه حالشو میبرن

حالا سونی و نینتندو هم دیجیتالی میشن خواه ناخواه منتها حرکت اول رو مایکرو میزنه و به ظاهر شرکت بده میشه
عنایت دارید که نسخه دیجیتال PS5 همزمان با نسخه استاندارد (حتی در قالب یک تیزر واحد) معرفی و عرضه شد؟ نسخه جدید PS5 هم ذاتا یه کنسوله دیجیتاله که امکان اضافه کردن درایو واسش وجود داره اگر کسی بخواد. حرکت “اولی” که فرمودید، تو این خط زمانی حداقل، نمیگنجه. تو تایم لاینای دیگه قطعا فرق می‌کنه. بحث اصلا سر اینکه دیجیتال بده نیست. موضوع اینه که ۳ سال قبل کنسولی عرضه شده که نسخه دیجیتال نداشته، (XSX) و الان با حذف انتشار فیزیکی (با فرض صحت صد در صدی خبر) یعنی اون خریدار، هزینه چیزیو پرداخت کرده که الان قابل استفاده نیست. واقعا اینجا دیگه بحث ترول نیست خدایی. در حال حاضر هیچ مدیومی به اندازه موسیقی دیجیتالی نشده، ولی کماکان گرونترین و عموما بهترین محصولات مارکت، مربوط به ترن‌تیبل و فونو استیج و در کل تجربه فیزیکیه.
چند ماه پیش سر اینکه درایو نوری PS5 جدید واسه راه اندازی نیاز به اتصال به اینترنت داره، سونی به عنوان قاتل آرشیوهای فیزیکی معرفی شد. به نظرم اصلی‌ترین موفقیت روزافزون اکس‌باکس، حفظ مشتریای بی‌نظیر و وفاداره. جدای شوخی می‌گم اینو. خیلی موهبت بزرگیه مخاطبت ازت هیچی نخواد و بعد سال‌ها فتوحاپ پی‌در‌پی همچنان ستایش شی و فن بیس پلتفرم رقیب، یکی از بهترین استودیوهاشو با خاک یکسان می‌کنه چون خط فکری و مرام اخلاقیش با بازی ای که ساختن جور نیست و از اینکه سه گانه محبوب ترین آیپیشون به دوگانه تقلیل پیدا کرد کفری می‌شن (نمونه‌ش خودم) و حتی تحمل یه آپگرید ۱۰ دلاری رو ندارن.

malek911

کاربر سایت
Aug 22, 2007
5,882
نام
malek
راجب کل دنیا نمیشه نظر داد که چی رو میپسندن
ولی با توجه به گیم پس و امکان خرید بازی ها از استورهای آرژانتین و ترکیه، من خودم اصلا تمایلی به خرید بازی فیزیکی رو xbox ندارم بر خلاف ps که بازی رو بخری امکان فروشش هست، رو xbox خرید بازی فیزیکی مگه فقط به قصد ارشیو باشه توجیه داره و لاغیر.
این تصمیم تو روند بازی کردن من بشخصه تاثیری نداره و اگه واسه خودشون منفعتی داره با منافع من گیمر اینور دنیا تضادی نداره.
اصلا بحث سر خوب بودن یا بد بودن بازی فیزیکی نیست،که صد البته از نظر منم دیجیتالی بهتره.حرف سر اینه که شما یه آپشن اضافی گذاشتی رو کنسولت و من مصرف کننده هم با قیمت بالاتر کنسول آپشندار رو میخرم که فرضا از دیسک هم بتونم استفاده کنم.الان این وسط شما بیای یهو بگی کلا دیسک فیزیکی تعطیل.هر چند ماکرو تا این لحظه علنا همچین سیاستی رو تایید نکرده

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر