Meysam Raz

کاربر سایت
Jun 3, 2012
379
آخرین اپیزود فصل پنجم سریال "بازی تاج‌وتخت" (Game of Thrones) تولید شبکه کابلی اچ‌بی‌او یکشنبه‌شب (بامداد دوشنبه به‌وقت ایران) پخش شد و مملو از اتفاقات غافلگیرکننده بود. و این اتفاقات یکی پس از دیگری روی داد: تحقیر سرسی در حضور انبوهی از مردم، انتقام خونین آریا و البته مرگ جان اسنو.
دیوید ناتر کارگردان اپیزود دهم فصل پنجم "بازی تاج‌وتخت" - که کارگردان اپیزود "عروسی سرخ" هم بود - در گفت‌وگو با ورایتی درباره تمام پیچیدگی‌ها و اتفاقات غافلگیرکننده این اپیزود صحبت کرده است.

چگونه به چنین اپیزود بزرگ و پیچیده‌ای نزدیک شدید؟

اولین واکنش من نهایت ترس بود. اساساً چطور باید این کار را انجام بدهم؟ چطور این اپیزود را کارگردانی کنم؟ بعد سعی کردم خیلی نترسم. سعی کردم به‌نوعی کنترلش کنم.

سخت‌ترین صحنه کدام بود؟

شاید بتوانم بگویم صحنه "راه رفتن همراه با شرمساری" شخصیت سرسی، برای اینکه باید وسعت، عظمت و ابعاد "سرزمین پادشاهی" را منتقل می‌کرد. برای من مهم بود آنچه سرسی به لحاظ احساسی و فیزیکی تجربه می‌کند، منتقل شود، همین‌طور اوج نفرت مردم "سرزمین پادشاهی" از او که باید در این صحنه به شکلی درست ثابت می‌شد؛ نفرتی که بازتاب اقدامات هولناک او در مقام ملکه است.

فیلمبرداری صحنه پایانی و مرگ جان اسنو سخت بود؟

خیلی سخت. همان‌طور که فیلمبرداری اپیزود "عروسی سرخ" و مرگ راب و کاتلین استارک سخت بود. شما سال‌هاست این آدم‌ها را می‌شناسید. مانند اعضای خانواده‌تان هستند. کیت هرینگتن (بازیگر نقش جان اسنو) آدم فوق‌العاده‌ای است. او ناراحت بود که گروه را ترک می‌کند. نگاهی احساسی هم هست، اما حس کردم اهمیت دارد این سکانس طوری طراحی شود که همه‌چیز تا حد ممکن سریع اتفاق بیفتد، به‌طوری‌که تماشاگر انتظارش را نداشته باشد. نمی‌خواستم معطل کنم. می‌خواستم تماشاگر را غافلگیر کنم. فکر کنم متن دیوید (بنیوف) و دان (وایس)، کارگردانی من و کار تدوینگر باعث شده است این صحنه کاملاً قدرتمند، خیره‌کننده و غافلگیرکننده از کار دربیاید.

بعد از پخش آخرین اپیزود فصل پنجم، به‌صورت آنلاین گمانه‌زنی‌های زیادی درباره بازگشت جان اسنو انجام شده است. آیا تأکید دارید که او مرده است؟

با تأکید می‌توانم بگویم که جان اسنو قطعاً مرده است. بعد ازآنچه دیدید، فکر کنم دیگر واضح‌تر از این نمی‌توان درباره مردن او حرف زد.

با توجه به بازگشت ملیساندره به قلعه سیاه شانسی هست که او جان اسنو را به زندگی بازگرداند؟

این به من مربوط نمی‌شود. آنچه به من مربوط می‌شد پرداختن به جان اسنو در این اپیزود بود و اکنون او از هر کسی دیگری بیشتر مرده است.

درباره مرگ استنیس هم حرف‌وحدیث‌های زیادی هست. آیا او واقعاً مرده است؟ ما لحظه‌ای که برین به او ضربه آخر را می‌زند، نمی‌بینیم.

اساساً در فیلمنامه همین‌طور بود. دان و دیوید حس کردند نباید کاری بی‌جهت انجام داد. واقعاً این حس را دارید که استنیس دیگر چیزی برای زنده ماندن ندارد. مأموریت برین به پایان رسیده است. این موقعیتی است که در آن استنیس آماده مردن است.

چیز زیادی از صحنه نبرد استنیس و بولتون‌ها را نمی‌بینیم.

وقتی در یک برنامه تلویزیونی کار می‌کنید با محدودیت بودجه روبرو هستید، اما دلیل ما برای نشان ندادن صحنه این نبود. ما مدتی را با این مرد گذرانده‌ایم و سختی‌های پیش از نبرد را دیده‌ایم. ما می‌دانیم آن‌ها به‌سختی در زمستان جان سالم به دربرده‌اند. تماشاگر این را می‌داند که آن‌ها با برف و توفان روبرو بوده‌اند. گذشته از این، پیش از شروع نبرد خیلی از افراد استنیس او را ترک کرده‌اند و اسب‌ها را هم با خود برده‌اند. وقتی آن‌ها به محل نبرد می‌رسند کاملاً مشخص است که تعدادشان زیاد نیست. آن‌ها راهی نبردی هستند که مشخص است قرار است یک نوع سلاخی باشد. از سوی دیگر، افراد بولتون قوی و پرتعداد هستند. آن‌ها اسب دارند و واقعاً تشنه مبارزه هستند. گذشته از این، ارتش استنیس دیگر توانی ندارد. بنابراین نشان دادن صحنه نبرد بی‌جهت بود و با غنای احساسی داستان همخوانی نداشت. از آن مهم‌تر، نشان دادن واکنش‌ها و پیامدهای نبرد به لحاظ دراماتیک تأثیر بیشتری داشت.

صحنه جیمی و میرسلا، دوست‌داشتنی و درعین‌حال غم‌انگیز است.

جیمی بعد از این همه‌سال دخترش را پیدا کرده است و برای اولین لحظه واقعی بین یک پدر و دختر را تجربه می‌کند. او متوجه می‌شود دخترش او را همان‌طور که هست دوست دارد. او در این لحظه حسی فوق‌العاده دارد. برای همین خیلی تراژیک است که چنین لحظه‌ای را به‌سرعت از دست می‌دهد.

و صحنه انتقام آریا. این صحنه واقعاً خونین است.

آریا مدت‌هاست به فکر انتقام است و مرین ترانت در صدر فهرست آدم‌هایی است که او می‌خواهد از آن‌ها انتقام بگیرد. مرگ باید به شکلی تصویر می‌شد تا واکنشی به کارهای مرین باشد. آریا حس می‌کند این کار اهمیت دارد، صرف‌نظر از اینکه برایش به لحاظ شخصی چه هزینه‌ای دارد. او حس می‌کند مهم است انتقام مرگ مردی را بگیرد که مبارزه با شمشیر را به او یاد داد.

ریک - یا تیون گریجوی - درنهایت در برابر شستشوی مغزی توسط رمسی بولتون می‌ایستد. این تصمیم برای شما چقدر رضایت‌بخش بود.

خیلی خوب بود. او حس واقعی خود را از نو به دست می‌آورد و متوجه می‌شود که لازم است برای نجات زندگی سانسا وارد عمل شود.

می‌شود فرض کرد که آن‌ها پس از پریدن از بالای آن دیوار بلند زنده مانده‌اند؟

بله، می‌شود این طور فرض کرد.

و بعد شخصیت دنریس هست که خود را اسیر دوتراکی‌ها می‌بیند. آن صحنه را چطور فیلمبرداری کردید؟

همه‌چیز به لوکیشن بستگی دارد. ما یک مدیر لوکیشن فوق‌العاده داشتیم و لوکیشنی که او انتخاب کرد کاملاً با ایده ما برای نشان دادن گروه دوتراکی هماهنگ بود. دنریس در این صحنه اول یک اسب می‌بیند، بعد سه اسب، بعد چند اسب و درنهایت تحت محاصره آن‌ها قرار می‌گیرد. گروه تولید به‌خوبی این صحنه را آماده کرد و جلوه‌های تصویری نیز برای خلق انبوه دوتراکی‌ها به کار گرفته شد.
به نظر نمی‌رسد آن‌ها از دیدن دنریس خوشحال شده باشند.
باید منتظر اتفاقی هیجان‌انگیز در فصل شش باشیم.

کتاب‌های جرج آر. آر. مارتین را خوانده‌اید؟

کتاب‌ها را نخوانده‌ام. در مقام یک کارگردان، فیلمنامه‌ها برای من حکم کتاب مقدس را دارند. آنچه در کتاب‌ها هست یا نیست به من مربوط نمی‌شود. من به دیوید و دان اعتماد دارم و می‌دانم آن‌ها برای سریال و کتاب بهترین کار را انجام می‌دهند.

فصل پنجم با انتقادهای روبرو بود.

فکر می‌کنم "بازی تاج‌وتخت" این توانایی را دارد که خلاف انتظار تماشاگران حرکت کند و دل آدم‌ها را بشکند.
----
"بازی تاج‌وتخت" از روی مجموعه کتاب‌های فانتزی و پرفروش جرج آر. آر. مارتین ساخته شده و داستان هفت قلمروی افسانه‌ای است که بر سر پادشاهی با هم در حال جنگ هستند. این سریال روایتی از خیانت و اشرافیت است.
پیتر دینکلیج، نیگولای کوستر-والدو، لنا هدی، امیلیا کلارک و کیت هرینگتن از بازیگران "بازی تاج‌وتخت" هستند که یکی از سریال‌های پرهزینه شبکه اچ‌بی‌او و پربیننده‌ترین سریال تاریخ این شبکه است. بازیگران اصلی مجموعه تا فصل هفتم قرارداد بسته‌اند.
علی افتخاری
75913696654802173786.jpg

19022932931560396184.jpg

آخرین ویرایش:

Victarion

Loyal Member
Oct 25, 2006
8,922
این صحبت ها و مصاحبه ها که جان 100% مرده و دیگه برنمیگرده، قراردادش تموم شده، موهاش رو کوتاه کرده. همش چرنده، مثلا میخوان لو نره که تو فصل بعد هم هست.
این تصویر Kit Harington مربوط به همین هفته پیش تو برنامه Jimmy Kimmel

56025046885795181309.jpg

چقدر واقعا موهاش کوتاه شده و اصلا دیگه شبیه جان نیست. 8-|

مرده وای دوباره زنده میشه. به احتمال 99%

The Kop

کاربر سایت
Oct 5, 2008
4,550
نام
امیر
این صحبت ها و مصاحبه ها که جان 100% مرده و دیگه برنمیگرده، قراردادش تموم شده، موهاش رو کوتاه کرده. همش چرنده، مثلا میخوان لو نره که تو فصل بعد هم هست.

56025046885795181309.jpg

خیلی خیلی مسخرس اگه زنده نشه! :|

Daedalus

کاربر سایت
Apr 8, 2010
12,576
نام
فرهود

56025046885795181309.jpg

به نظر من زنده کردنش خیلی قابل پیش بینیه، من فکر می کنم که از خونش استفاده هایی می کنه این ملساندرا، چون چپ و راست راه می ره میگه there is power in the king's blood. بعد اگه جان تارگرین باشه(حدساش قویه) یا اصاً اون کسی باشه که ملساندرا داره دنبالش می گرده، میتونه از خونش استفاده کنه برای جادو جمبلش:D

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,019
نام
آریا
آقا یکی بیاد بگه این دخترک اژدهاسوار چطوری از Dothrakiها جدا شد؟! :D هرچی فکر میکنم یادم نمیاد آخرین بار چه اتفاقی افتاد که Dothrakiها رو دیگه ندیدیم.
الآن اینا بهش احترام میذارن یا میخوان بیچاره ـش کنن؟! :D

K I 1 1 E R

ناظم انجمن
Feb 22, 2011
17,165
نام
∂αнмα
آقا یکی بیاد بگه این دخترک اژدهاسوار چطوری از Dothrakiها جدا شد؟! :D هرچی فکر میکنم یادم نمیاد آخرین بار چه اتفاقی افتاد که Dothrakiها رو دیگه ندیدیم.
فک نکنم چیزی ازش بدونن ! تا اونجایی که من یادمه گروه Dothraki تو فصل یک کاری به بقیه قبایل نداشتن و کلا مستقل بودن که بعد مرگ اون بابا (رئیسشون) دخترک اژدها سوار (:D) میشه رئیس گروه و ادامه ماجرا ....

.sandman.

کاربر سایت
Aug 27, 2012
603
نام
Armin

تو اوایل فصله اول مورمونت به دنریس میگه که دوتراکی ها همیشه رو اسبن و اگه فرمانده دوتراکی ها از رو اسبش بیفته دیگه هیچکس یه حرفش گوش نمیکنه و احترام هیچکس دیگه نداره:|.
سره همین حساب وقتی اواخر فصل کال دروگو یه شهرو غارت میکنه دنریس دلش برا یه زنه جادوگر میسوزه و به کال میگه آزادش کن کالم میگه باشه ولی یکی از فرمانده های کال که صاحبه اون زنه جادوگره میگه تو ترسویی این زنه ماله من و فلان بمان:d و کالم میره میزنه نصفش میکنه:d ولی تو نبردشون کال به میله خودش یه خراش رو سینش بر میداره چند روز بعد همون زخمه کوچیک عفونت میکنه و کال از رو اسبش مینداره! :| به همین دلیل اکثره قبیلش ولش میکنن به جز چنتا که با دنریس میمونن و بعدم که جادوگره کال رو طلسم میکنه و پسره تو شکم دنریس رو هم باز طلسم میکنه و بچه مرده میاد:| آخرشم که جادوگره جزقاله شد:d دنی هم دراگ دار شد;;)
اون سوالتم باید براش یه سال صبر کنیم:|

Magus

کاربر سایت
Oct 12, 2007
387
کسی تا حالا دری وری تر از Sense 8 دیده؟ من فکر میکردم این فیلم اکشن باشه :D البته بعد یه قسمت و نیم به این نتیجه رسیدم که خیلی چیزه :D

T@ntaL 73

کاربر سایت
Apr 10, 2008
952
نام
امید
اول اینکه قک نکنم همینطوری بی خیال جان بشن، اصن منطقی نیست، مخصوصا با اون انعکاس نوری که توی چشاش بود تو سکانس آخر که نفهمیدم چی می تونه باشه ... یه کم هم بی ربط بود مردن جان، یه جوری بود نه زیاد شکه کننده بود نه چیزی با اینکه فک کنم ایمپرسیوترین شخصیت سریال بود ...

دوم اینکه چه قد کلا این فصل فیلم نامه به نسبت فصل های پیش ضعیف بود، به نظرم به خاطر این بود که از تایم لاین کتاب و اتفاقاتش جدا شدن ...
الدتاون (قسمت 8) اینا همگی رفتن اونجا همزمان وایت واکرام رسیدن ...
شمع روشن کردن سانسا، همون لحظا استنیس حمله کرد و برین بیخیال نگاه کردن اون برجه شد ...
نبرد استنیس و بولتون ها که عین حماقت بود ... زنده موندن استنیس و همون موقع برین اومد بالا سرش ...
یا مثن اون دروگون اصن توی اون گودالِ فلان واسه دنریس نمیاد در اصل واسه بوی خون میاد که کلا انقد یه جوری اینجوری القا می کرد که این واسه دنریس اومده ...
...
اصن کلا زیاد داشت این فصل از این اتفاقا که خیلی کمتر بود تو فصلای پیش ...
سوما دیگه این مارتین داره زیاده روی می کنه توی کشتن کارکترا، یه دفه دنریس و تریونم می کشت دیگه خیال همه راحت می شد ...

آخرین ویرایش:

arash1996

کاربر سایت
May 17, 2012
1,481
نام
آرش
بعد از دیدن قسمت 9 تو همین تاپیک گفتم که از نظر من فقظ جان اسنو و استنیس لایق تخت پادشاهی هستند.
نویسنده محترم در قسمت 10 با نشان دادن یکی از انگشتان خود، گفت که فقط دنریس طوفان زاد (:))) شایسته تخت پادشاهی است.
البته به احتمال زیاد استنیس نمرده و جان اسنو رو هم به یه طریقی در فصل بعد میبینیم. یعنی اگه جان اسنو مرده باشه، ترجیح میدم وایت واکر ها کل هفت پادشاهی رو نابود کنند. سانسا و آریا و برن هم دیگه برام مهم نیستند.
آخه چطور دلت اومد جان اسنو رو بکشی؟ :((
دلم شاید در حد یکی دو ثانیه برای سرسی سوخته باشه، بعدش به خودم اومدم و به کارهایی که در گذشته کرده و در آینده میکنه فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که حقش بود :d البته نه با این شدت. بالاخره ما هم رحم و مروت سرمون میشه :d
رمزی هم که ... بیخیالش. اصلا خوشم نمیاد در موردش صحبت کنم :|
اون صحنه ای هم که سانسا شمعی رو روشن میکنه درحالیکه چند ثانیه قبلش دختره رفته منُ یاد فیلمهای ایرانی انداخت. نمیدونستم به این فلاکتی که تیم نویسندگان GOT توش افتاده بخندم یا گریه کنم.
درکل منتظر فصل بعدی میمونیم هرچند که انتظار سختیه. خوبه من سر 5 فصل گذشته انتظار نکشیدم #:-s

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر