Rate your last seen movie (قوانین پست اول حتما رعایت شود)

Darkfie1d

Lux Omnia Vincit
Loyal Member
Sep 25, 2005
3,040
نام
Gwynbleidd Darkfield
  • اگه خواستید پستی رو نقل قول کنید به جای جواب دادن توی این تاپیک پست رو ببرید داخل تاپیک Movie Center و بزارید پست های اینجا به صورت یک پارچه باقی بمونه. برای این کار گزینه "+ نقل قول" رو پایین سمت چپ پست مورد نظرتون بزنید تا پست انتخاب بشه بعد داخل تاپیک Movie Center از ادیتور گزینه
    1620238607876.png
    رو بزنید و پست مورد نظرتون رو اونجا نقل قول کنید.

• لطفاً اسم فیلم رو حتماً بنویسید عکس به صورت خالی کافی نیست
  • عکسها رو حتماً به صورت Thumbnail/کم حجم قرار بدید.
  • دوستان لطف کنن به جای شیوه های من درآوردی برای امتیاز دادن ، 10 رو حداکثر قرار بدن و نسبت به اون امتیاز بدن.
  • نوشته هایی که ممکنه بخش خاصی از داستان فیلم رو لو بده، داخل تگ اسپویلر باید گذاشته بشه، در غیر اینصورت برخورد می شه
  • از پست کردن هر گونه مطلبی که به مبحث این تاپیک مربوط نمیشه خودداری کنید

امکان ویرایش قوانین وجود داره .

Origami 2008

عضو تحریریه
Oct 2, 2014
5,513
نام
سپهر
220px-Jason_Bourne_%28film%29.jpg

Jason Bourne 2016
5.5/10

پنجمین جیسون بورن که دوباره توسط کارگردان نسبتا اصلیش ، پل گرینگرس ساخته شده، اصلا در حد و اندازه سری بورن های قبلی به خصوص اولتیماتوم بورن نیست. سری فیلم های بورن رو که با صحنه های نفس گیر اکشن می شناسیم در این ذره ای صحنه اکشن نفس گیر نداره و اگر هم داره، در حد اولیتماتوم نیست و سریع تموم میشه. مت دیمون هم اون قدرت و شهامت بورن قبلی رو نداره و یکی از کم دیالوگ ترین بورن ها رو به ما ارائه داده. بازی ها در حد خوبی هستند، اما میتوانستند بهتر باشند. در کل ضعیف ترین فیلم های پل و سری بورن هست و من یک ذره از صحنه درگیری بورن با یاغی در حمام 4*3 در اولتیماتوم رو با این فیلم عوض نمی کنم![-(

• Like
Reactions: Ƥ.s.Y.c.H.o

.SamueL.

کاربر سایت
Dec 9, 2012
1,481
lantori-bazigarnama-com-5472.jpg

خب ، لانتوری . یکی از مورد انتظار ترین فیلم هام بود امسال
امسال سالی از سینمای ایران بود که هم ایران تو کفشه هم خود من ، پرفروش ترین افتتاحیه ها ، بیشترین فروش کل ، فیلم های با کیفیت . گل سرسبدشون هم ابد و یک روز ، لانتوری و فروشنده .
دو تای اول رو دیدم ، لانتوری رو تازه دیدم و OH BOY . معرکه بود . حس میکنم ایرانیا به همچین فیلمایی نیاز دارن حتی اگه نخوان ، خیلیا با کلی انتظار رفتن دیدن اما حال نکردن . جامعه رو به عریان ترین شکل ممکن نشون میده و سعی میکنه بی طرف باشه که این برام خیلی مهم و با ارزش بود ، نوید محمد زاده هم اوه بیسته بیسته داره درو میکنه قشنگ سینمارو

10/10

پ.ن:چقدر نسل جدید فیلمسازا و بازیگرامون خوبن واقعا دمشون گرم ، من خودم از خدامه یه بازی در حد مارمولک از پرستویی ببینم اما حیف که همش حاج آقا ـه اخیرا ، خو حیفه آخه ...​

BatiGoal

-_____-
کاربر سایت
Nov 6, 2012
3,330
نام
Mohammad
X-Men: Apocalypse:
فواید شب زنده‌داری اینه که می بینی ساعت پنج صبح بلوری فیلم اومده و میزنی دانلود میشه و می‌بینی:D خب نظرم راجب فیلم اسپویل هم داره اگه ندیدید باز نکنید.
فیلم سرگرم کننده‌س. پاش میشینید. صحنه‌های اکشن و ایناش هم که خب خوبه. موسیقی هم قابل قبوله. این کاراکتر کوییک سیلور رو هم خیلی خیلی دوست دارم:D صحنه‌هایی که زمان رو متوقف میکنه تو قسمت قبلی جالب بود و اینجا خیلی بهتر هم هست:D اما:
از نظر داستانی تو دیواره! خط داستانی کلیشه‌ایه. مثل همه فیلمای این سبک. یه دشمن قوی میاد و کلی ابراز قدرت میکنه ولی آخرش به شکل محیر العقولی! شکستش میدن. اونم چی جوری؟ کاراکتر جین یهویی قدرت پیدا میکنه در حد خدا و با چهارتا دیالوگ احساسی که چارلز میگه و این رو شیر میکنه، همه چی میره پی کارش:)) این وسط میستیک هم چهارتا دیالوگ تحریک کننده به مگنتو میگه و اونم ضد اپوکالیپس میشه و در نهایت همه به راه راست هدایت میشن:D من میتونم بگم سرگرم شدم و خب ایرادی هم به فیلم نمیگیرم. با علم به این که این فیلم ساخته شده تا بفروشه و هر سن و سالی رو هم پوشش بده، رفتم سراغش و احساس حماقتی که از داستان داشتم رو هم نمیتونم کاریش کنم:D موفق باشیم.
6/10

meysam_gamer

کاربر سایت
Mar 11, 2006
457
نام
میثم
Skip trace
1/10
افتضاح به معنای واقعی صحنه های رزمی فوق العاده ضعیف دیالوگهای افتضاح.حضور جانی ناکسویل هم هیچ کمکی به طنز فیلم نمیکنه،البته اینو اضافه کنم جکی چان دیگه برایه اینجور فیلمها پیر شده.
Civil war
8/10
در مجموع فیلم سرگرم کننده ایی بود.
Free state of jones
7.5/10
بازی متیو خوب بود و صحنه ای اکشن فیلم هم خوب درس کرده بودن.
Blood father
6/10
در کل فیلم متوسطی بود با داستان ضعیف مطمینن همه به خاطر حضور مل گیبسون فیلمو نگاه میکنند.
Centeral intelegence
6.5/10
فیلم کلن چیز خاصی برای ارائه نداره ،البته حضور دو بازیگر محبوب به روند فیلم خیلی کمک کرده.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

• Like
Reactions: Delux1

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,005
نام
آریا
فروشنده
9.5/10

فیلم رو چند روز پیش دیدم و یه کمی صبر کردم تا نظرم رو بنویسم. چون معمولا آدم اولش توی جو هست و باید یه ذره بگذره تا دربیاد، ولی فروشنده برای من برعکس بود و هرچی بیشتر گذشت، بیشتر توی ذهنم بالا رفت. یعنی فیلمی بود که شاید اولش بعد از خروج از سینما به خودم میگفتم انتظار بیشتری از فرهادی داشتم، ولی روز به روز نظرم نسبت بهش مثبت تر شد و هر چند هنوز «درباره الی» رو بهترین فیلم اصغر میدونم، ولی فروشنده برای من در سطح «جدایی نادر از سیمین» قرار گرفته.
شروع فیلم خیره کننده هست و از همون لحظه اول بیننده رو میخکوب میکنه. بعد از اون هم کم کم با کاراکترها آشنا میشیم و اون اتفاق مهم می افته. ولی اواسط فیلم کمی خسته کننده میشه به نظرم. یعنی میشد یه بخش هایی از فیلم رو کوتاه کرد تا ریتمش حفظ بشه. ولی یک سوم پایانی فیلم... ای داد بیداد! اون 30،40 دقیقه پایانی به قدری درجه یک و محشر هست که بیننده رو منهدم میکنه! جایی که تعلیق به اوج خودش میرسه و نفس آدم بند میاد! ایده سکانس های نمایش «مرگ فروشنده» هم واقعا عالیه و با اینکه احتمالا خیلی ها با این قضیه حال نمیکنن، ولی حال و هوای جالبی به فیلم میده و استفاده از این نمایش هم الکی و از سر دلخوشی نیست.
در مورد بازی ها هم که نیازی به توضیح خاصی نیست و دیگه همه در جریان جایزه شهاب حسینی هستن. فقط به نظرم در حق ترانه علیدوستی یه کمی ظلم شده و اون هم بازی فوق العاده ای داشت و در حد شهاب حسینی بود، ولی بیشتر اسم شهاب برای این فیلم مطرح میشه تا ترانه علیدوستی. بقیه بازی ها هم درجه یک بودن، مخصوصا یکی از کاراکترها که سورپرایز ویژه این فیلم بود.
واقعا نیازی به گفتن نیست که میخوام چیزهای خفنی رو بگم، پس اگه فیلم رو ندیدین باز نکنین!
ایده استفاده از این کاراکتر برای اون نقش معرکه بود!!! معمولا هر وقت اسم تجاوز و تعرض و این جور چیزا میاد، آدم یاد یه جوون لات بی شرف می افته که قیافه تابلویی داره و از صد کیلومتری مشخصه. ولی اینجا با پیرمردی طرف هستیم که واقعا نقش خاصی داره. از یه طرف کار وقیحانه ای ازش سر زده و نمیشه راحت بخشیدش، از طرف دیگه یه آدم بدبخت و بیچاره هست که هم با بیماری شدیدی دست و پنجه نرم میکنه، هم از شدت بدبختی مجبوره با ماشین دامادش کار کنه و هم یه جوری هست که نمیشه راحت گفت در موردش قضاوت کرد. یه جا هست که طرف فقط به عنوان یه کالا به اون خانوم نگاه میکنه، ولی این پیرمرد در کنار این قضیه، مثلا برای بچه یارو دوچرخه هم خریده بوده یا پول رو بدون اینکه بشماره روی میز میذاره و ... البته این ها هم به هیچ وجه قضیه رو توجیه نمیکنه، ولی باعث میشه بین این پیرمرد با یه سری افراد تفاوت قائل بشیم و همین موضوع کاری میکنه که این شخصیت از یه موجود کاملا سیاه تبدیل بشه به کاراکتری که آدم در نهایت دلش براش میسوزه. مخصوصا توی سکانس هایی که نزدیک بود یه عمر آبروش جلوی زن و بچه و دامادش بره و میشد اوج فلاکت رو توی چشم هاش دید. انتخاب بازیگر این نقش هم به شدت عالی بود و کافی بود یه بازیگر معروف در اینجا بازی کنه تا اصلا اون تاثیر خفن رو نداشته باشه.
پایان فیلم و اون سیلی بنیان فکن هم واقعا عالی بود و من که خودم نیم متر پریدم هوا! واقعا لحظه غافلگیرکننده ای بود و ثانیه های بعدش هم اوج استرس و تعلیق. کاراکتر شهاب حسینی واقعا تغییرات جالبی در طول فیلم داشت و رفته رفته از یه آدم آروم که دنبال حل معضل از طریق پلیس و ... بود رسید به جایی که باعث مرگ یه نفر شد. کسی که میخواست قضیه رو مسالمت آمیز حل کنه و دنبال خشونت نبود، ولی در نهایت انتقام سختی از فرد مورد نظر گرفت و با اینکه اینجا خبری از چاقوکشی نبود، ولی بالاخره کار خودش رو کرد.
در نهایت هم جا داره یه «خـــــــــــــاک بـــــر ســــــر» اساسی خدمت بعضی دلواپسان بگم که قبل از دیدن فیلم فقط دنبال گفتن چرندیات بودن و اسم اصغر فرهادی براشون کافی بود تا شروع کنن به چرت و پرت گفتن و قبل از دیدن فیلم میگفتن فروشنده میخواد بی غیرتی رو در جامعه رواج بده! =)) یعنی طرف فیلم رو ندیده بود و از روی تخیل خودش یه چیزی پرونده بود! واقعا دمشون گرم که انقدر ما رو میخندونن!

Alkazar

کاربر سایت
Mar 1, 2012
3,151
نام
پویان
فروشنده
9.5/10

فیلم رو چند روز پیش دیدم و یه کمی صبر کردم تا نظرم رو بنویسم. چون معمولا آدم اولش توی جو هست و باید یه ذره بگذره تا دربیاد، ولی فروشنده برای من برعکس بود و هرچی بیشتر گذشت، بیشتر توی ذهنم بالا رفت. یعنی فیلمی بود که شاید اولش بعد از خروج از سینما به خودم میگفتم انتظار بیشتری از فرهادی داشتم، ولی روز به روز نظرم نسبت بهش مثبت تر شد و هر چند هنوز «درباره الی» رو بهترین فیلم اصغر میدونم، ولی فروشنده برای من در سطح «جدایی نادر از سیمین» قرار گرفته.
شروع فیلم خیره کننده هست و از همون لحظه اول بیننده رو میخکوب میکنه. بعد از اون هم کم کم با کاراکترها آشنا میشیم و اون اتفاق مهم می افته. ولی اواسط فیلم کمی خسته کننده میشه به نظرم. یعنی میشد یه بخش هایی از فیلم رو کوتاه کرد تا ریتمش حفظ بشه. ولی یک سوم پایانی فیلم... ای داد بیداد! اون 30،40 دقیقه پایانی به قدری درجه یک و محشر هست که بیننده رو منهدم میکنه! جایی که تعلیق به اوج خودش میرسه و نفس آدم بند میاد! ایده سکانس های نمایش «مرگ فروشنده» هم واقعا عالیه و با اینکه احتمالا خیلی ها با این قضیه حال نمیکنن، ولی حال و هوای جالبی به فیلم میده و استفاده از این نمایش هم الکی و از سر دلخوشی نیست.
در مورد بازی ها هم که نیازی به توضیح خاصی نیست و دیگه همه در جریان جایزه شهاب حسینی هستن. فقط به نظرم در حق ترانه علیدوستی یه کمی ظلم شده و اون هم بازی فوق العاده ای داشت و در حد شهاب حسینی بود، ولی بیشتر اسم شهاب برای این فیلم مطرح میشه تا ترانه علیدوستی. بقیه بازی ها هم درجه یک بودن، مخصوصا یکی از کاراکترها که سورپرایز ویژه این فیلم بود.
واقعا نیازی به گفتن نیست که میخوام چیزهای خفنی رو بگم، پس اگه فیلم رو ندیدین باز نکنین!
ایده استفاده از این کاراکتر برای اون نقش معرکه بود!!! معمولا هر وقت اسم تجاوز و تعرض و این جور چیزا میاد، آدم یاد یه جوون لات بی شرف می افته که قیافه تابلویی داره و از صد کیلومتری مشخصه. ولی اینجا با پیرمردی طرف هستیم که واقعا نقش خاصی داره. از یه طرف کار وقیحانه ای ازش سر زده و نمیشه راحت بخشیدش، از طرف دیگه یه آدم بدبخت و بیچاره هست که هم با بیماری شدیدی دست و پنجه نرم میکنه، هم از شدت بدبختی مجبوره با ماشین دامادش کار کنه و هم یه جوری هست که نمیشه راحت گفت در موردش قضاوت کرد. یه جا هست که طرف فقط به عنوان یه کالا به اون خانوم نگاه میکنه، ولی این پیرمرد در کنار این قضیه، مثلا برای بچه یارو دوچرخه هم خریده بوده یا پول رو بدون اینکه بشماره روی میز میذاره و ... البته این ها هم به هیچ وجه قضیه رو توجیه نمیکنه، ولی باعث میشه بین این پیرمرد با یه سری افراد تفاوت قائل بشیم و همین موضوع کاری میکنه که این شخصیت از یه موجود کاملا سیاه تبدیل بشه به کاراکتری که آدم در نهایت دلش براش میسوزه. مخصوصا توی سکانس هایی که نزدیک بود یه عمر آبروش جلوی زن و بچه و دامادش بره و میشد اوج فلاکت رو توی چشم هاش دید. انتخاب بازیگر این نقش هم به شدت عالی بود و کافی بود یه بازیگر معروف در اینجا بازی کنه تا اصلا اون تاثیر خفن رو نداشته باشه.
پایان فیلم و اون سیلی بنیان فکن هم واقعا عالی بود و من که خودم نیم متر پریدم هوا! واقعا لحظه غافلگیرکننده ای بود و ثانیه های بعدش هم اوج استرس و تعلیق. کاراکتر شهاب حسینی واقعا تغییرات جالبی در طول فیلم داشت و رفته رفته از یه آدم آروم که دنبال حل معضل از طریق پلیس و ... بود رسید به جایی که باعث مرگ یه نفر شد. کسی که میخواست قضیه رو مسالمت آمیز حل کنه و دنبال خشونت نبود، ولی در نهایت انتقام سختی از فرد مورد نظر گرفت و با اینکه اینجا خبری از چاقوکشی نبود، ولی بالاخره کار خودش رو کرد.
در نهایت هم جا داره یه «خـــــــــــــاک بـــــر ســــــر» اساسی خدمت بعضی دلواپسان بگم که قبل از دیدن فیلم فقط دنبال گفتن چرندیات بودن و اسم اصغر فرهادی براشون کافی بود تا شروع کنن به چرت و پرت گفتن و قبل از دیدن فیلم میگفتن فروشنده میخواد بی غیرتی رو در جامعه رواج بده! =)) یعنی طرف فیلم رو ندیده بود و از روی تخیل خودش یه چیزی پرونده بود! واقعا دمشون گرم که انقدر ما رو میخندونن!
سلام
موافقم باهات. عالی نوشتی.
فقط یه چیزی...
یکم فیلم اون دیالوگ نویسی های معروف و پر تنش فرهادی رو نداشت. مثل جدایی و درباره الی منظورمه.
مثلا تو همین فروشنده اون سکانسای پایانی، اون جا که علیدوستی میگه داری تو انتقام میگیری! اونجا رو میشد به یک گفت و گوی خفن هرچند کوتاه تبدیل کرد؛ ففط اگه شهاب حسینی میگفت: میخوای انتقام نگیرم؟!
البته نظر شخصيه. :D

Daedalus

کاربر سایت
Apr 8, 2010
12,576
نام
فرهود
خب من چندین فیلم این اواخر دیدم که گفتم بیام این‌جا یه توضیح مختصر راجبشون بدم.

لانتوری
فیلم بسیار هایپ شد و بسیار هم از نظر فروش خوب کار کرد. جای شکر داره که فیلم‌های پرفروشمون الان اینا هستن نه مثل ۱۰ سال پیش امثال مزخرفاتی مثل اخراجی‌ها، ولی بازم دلیل نمیشه که فیلم خیلی خوب باشه. فیلم به نظرم صرفاً معمولی رو به خوب بود. مشکلاتی داشت مثل عدم ارتباط نواخی مختلف داستانی، در واقع پیوستگی داستان به شدت از انتظارم کمتر بود. نکته‌ی خوب فیلم بازی‌های خوب بازی‌گراش بود به خصوص باران کوثری و نوید محمدزاده ولی عیب داستان فیلم و یه حالت تظاهری که پشت سر خودش داشت با پایان و کلاً نحوه‌ی ادیت فیلم به نظر من نقاط ضعف بزرگی هستند.:D
7/10.

فروشنده

تصویربردای فیلم خارق‌العادست. پرداخت شخصیت‌ها و ظرافت‌های داستانی فیلم هم بسیار دلچسب و گیراست به نظرم. بازی بازیگران هم به نظرم خوبه، شخصاً با بازی شهاب حسینی حال نکردم ولی بازی ترانه علی‌دوستی رو خیلی پسندیدم.:D از اون‌ور بازی بابک و اون پیرمرده هم خیلی خوب بود. یه نکته‌ای که من رو توی فیلم اذیت کرد این بود که انتظار داشتم توی نیم‌ساعت پایانی فیلم یه جا کات بخوره و بگه تموم. در واقع یه جوری همه‌چیز مهیا بود برای پایان و همه‌چیز نوید این رو می‌داد ولی یهو سکانس بعد شروع می‌شد. یه حس عجیبی بود. در واقع این حس باعث شد من کمتر لذت ببرم از پایان فیلم و فکر کنم می‌شد جای خوش‌موقع‌تری تمومش کرد و نیم‌ساعت پایانی فیلم زیادی کش اومده بود، ولی نحوه‌ی روایت صحنه‌های قوی و عصبی‌کننده( مترادف برای tense پیدا نکردم!:D) خیلی خوب بود و خیلی خوب پرداخته شده‌بود به این موضوع.

8.5/10
--------

بریم یه خرده فاز سینمای خارج از ایران.

La Haine - 1995

شاهکار! همه‌چیز توی اوج. تصویربرداری، کیفیت بازی‌ها، پرداخت شخصیت‌ها نحوه‌ی روایت داستان و نشون‌دادن اتمسفر سنگین محله‌های فقیرتر اطراف پاریس که جووناشون زندانی زندگی خیابونی و فقرانه اون محله‌ها هستند همه این فیلم رو تبدیل به یه اثر فوق‌العاده می‌کنن.
فیلم داستان ۳ هم‌محله و رفیقه که روز بعد از یک تظاهراتی که توی محلشون اتفاق افتاده و به خشونت کشیده قصد دارن یه روز عادی دیگه رو سپری کنن، ولی اون روز عادی نیست. هیچی مثل روزای قبل نیست و این رو کارگردان اثر یعنی متئو کوزوویتز به بهترین نحوه نشون داده. پیشنهاد می‌کنم اگر دنبال یه فیلم در مورد زندگی خیابونی می‌گردین و هنوز این فیلم رو ندیدین هر چی سریع‌تر برین سراغش.

10/10

ashi73

کاربر سایت
Apr 13, 2009
302
نام
اشکان
La Haine - 1995

شاهکار! همه‌چیز توی اوج. تصویربرداری، کیفیت بازی‌ها، پرداخت شخصیت‌ها نحوه‌ی روایت داستان و نشون‌دادن اتمسفر سنگین محله‌های فقیرتر اطراف پاریس که جووناشون زندانی زندگی خیابونی و فقرانه اون محله‌ها هستند همه این فیلم رو تبدیل به یه اثر فوق‌العاده می‌کنن.
فیلم داستان ۳ هم‌محله و رفیقه که روز بعد از یک تظاهراتی که توی محلشون اتفاق افتاده و به خشونت کشیده قصد دارن یه روز عادی دیگه رو سپری کنن، ولی اون روز عادی نیست. هیچی مثل روزای قبل نیست و این رو کارگردان اثر یعنی متئو کوزوویتز به بهترین نحوه نشون داده. پیشنهاد می‌کنم اگر دنبال یه فیلم در مورد زندگی خیابونی می‌گردین و هنوز این فیلم رو ندیدین هر چی سریع‌تر برین سراغش.

10/10

La Haine 20 years on: what has changed?

این فیلم خیلی مهمتر و بزرگتر از صرفا یک سرگرمی ساده هست!

@Daedalus

نه با شما نبودم که...واسه بقیه که ندیدن گفتم :D

• Like
Reactions: Daedalus

Daedalus

کاربر سایت
Apr 8, 2010
12,576
نام
فرهود
La Haine 20 years on: what has changed?

این فیلم خیلی مهمتر و بزرگتر از صرفا یک سرگرمی ساده هست!
نمیدونم چرا حس کردی گفتم یه سرگرمی ساده در صورتی که حتی اسمی از سرگرمی آورده نشده. صرفاً نخواستم برای کسی که پست رو می‌خونه پیچیده کنم داستان رو.

BatiGoal

-_____-
کاربر سایت
Nov 6, 2012
3,330
نام
Mohammad
La Haine - 1995

10/10
این فیلم و مخصوصا پایانش فراتر از شاهکاره:D منم کاری جز این که بگم برید ببینید نمی‌تونم ببینم:D وینست کسل یکی از بهترین بازیگرای غیر انگلیسی زبان دو دهه اخیره...

• Like
Reactions: Alkazar

The Mera Abides

Entierra tu primer juguete
کاربر سایت
Dec 26, 2012
442
نام
میلاد
@Dinosaur
فکر میکردم تنها کسی ام که تو اون صحنه سیلی از جا پریدم چون به نظرم اومد اطرافیانم هیچ واکنشی از خود نشون ندادن!
برام سواله اسم فیلم دقیقا اشاره به کدوم فروشنده هست؟ پیرمرده که با کامیون وسایل میفروخت؟ عماد که تو تئاتر کار میکرد؟ یا زن بدکاره (!) ای که تو آپارتمان اینا بود؟
مقدمه فیلم هم واقعا خیره کننده بود.

ashi73

کاربر سایت
Apr 13, 2009
302
نام
اشکان
@Dinosaur
فکر میکردم تنها کسی ام که تو اون صحنه سیلی از جا پریدم چون به نظرم اومد اطرافیانم هیچ واکنشی از خود نشون ندادن!
برام سواله اسم فیلم دقیقا اشاره به کدوم فروشنده هست؟ پیرمرده که با کامیون وسایل میفروخت؟ عماد که تو تئاتر کار میکرد؟ یا زن بدکاره (!) ای که تو آپارتمان اینا بود؟

من فیلم رو ندیدم ولی فکر کنم اشاره داره به
death of a salesman

Death of a Salesman - Wikipedia, the free encyclopedia
گویا داستان فیلم مرتبط هست با این نمایشنامه

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,005
نام
آریا
سلام
موافقم باهات. عالی نوشتی.
فقط یه چیزی...
یکم فیلم اون دیالوگ نویسی های معروف و پر تنش فرهادی رو نداشت. مثل جدایی و درباره الی منظورمه.
مثلا تو همین فروشنده اون سکانسای پایانی، اون جا که علیدوستی میگه داری تو انتقام میگیری! اونجا رو میشد به یک گفت و گوی خفن هرچند کوتاه تبدیل کرد؛ ففط اگه شهاب حسینی میگفت: میخوای انتقام نگیرم؟!
البته نظر شخصيه. :D
آره از نظر دیالوگ یه کمی نسبت به فیلم های قبلی فرهادی متفاوت بود، ولی از اون طرف صحنه های استرس زا (!) کم نداشت. :D به جز بخش های پایانی که اوج استرس بود، مثلا اون تیکه ای که بچه ها مسخره بازی درآوردن و عماد هم یه دفعه عصبانی شد و از یه فرد مهربون و با اخلاق تبدیل شد به یه آدم خشن و عصبی، صحنه جالبی بود.

@Dinosaur
من بدجوری شوکه شدم! :D توی سینما هم چند نفر دیگه ترکیدن، ولی خیلی ها هم ریلکس نشسته بودن.
در مورد فروشنده، به نظرم میشه به خیلی چیزها ربطش داد. از یه طرف به نمایش «مرگ فروشنده» شباهت داره که داخل فیلم اجرا میشد که این خودش باز دو بخش میشه. یکی پیرمرد فیلم فرهادی که کاراکترش شباهت هایی به کاراکتر اون نمایش داره و هر دو با زنی رابطه داشتن و از همسرشون مخفی کردن. یکی هم عماد که توی نمایش، نقش اون کاراکتر رو ایفا میکنه و اواخر فیلم هم توی تابوت هست. یعنی شاید منظور از فروشنده خود عماد باشه که کم کم از یه آدم ملایم رسید به جایی که آتیش انتقام خودش و اون پیرمرد رو بیچاره کرد و خودش هم (به صورت معنوی!) مُرد. یعنی دیگه از اون عماد همیشگی جدا شد و زندگیش از هم پاشید و ...
فروشنده میتونه حتی اشاره ای به اون خانوم هم باشه که با اینکه توی فیلم نمی بینیمش، ولی یکی از مهم ترین نقش ها رو داره و اگه اون نبود، این اتفاقات هم نمی افتاد.
یه نکته ای هم که هست اینه که فیلم رو توی کن با نام Le Client (مشتری) نمایش دادن و گفتن دلیلش اینه که چند سال پیش یه فیلمی با نام Le Vendeur (فروشنده) در فرانسه ساخته شده! :D کلا یه کمی عجیب هست که یه فیلم در فرانسه و بقیه جاهای دنیا دو تا اسم کاملا متضاد داشته باشه که 180 درجه با هم فرق میکنن. فروشنده و مشتری!

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر