Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
15,184
نام
ماکان
من کلیت فیلماش دستگیرم میشه اما کاملاً درک مفهمومیشون نمیتونم بکنم:D تو کل زندگیم خیلی اهل فلسفه نبودم و هر کی که گفته خوشش اومده بهم گفته باید فلسفه و اینا بدونی ولی خودش تو دو تا جمله نتونسته دلیل خوش اومدنش رو بگه!
فقط چیزی که برام عجیبه اینه که مثلاً ToL اونقدر میانگین امتیازهاش خوبه و کلی جایزه هم نامزد شده اما فیلمایی که بعدش داده تو یه گوشه ای اکران شدن و تحویل گرفته نشدن و بعد هم فراموش شدن و در عین حال به چشم من دقیقاً عین همون ToL بودن. این تفاوت بازخوردها رو اصلاً درک نمیکنم.

من که همون کلیت رو هم دستگیرم نمیشه. و به نظر من ربطی هم به فلسفه دونستن یا ندونستن نداره. چون خود من حداقل مطالعه خیلی خیلی زیادی در این زمینه دارم و قاعدتا اگه فهم فیلم منوط به این دانش باشه باید کامل فیلم رو بفهمم.

البته من از ترنس ملیک فقط همین Tree of Life رو دیدم. ولی باز نظر شخصیم این هست که درک فیلم وابسته به درک مدل روایت هست و شخصا پیچیده و گنگ گویی رو اصلا نمیپسندم. کما اینکه حتی تو فلسفه هم بسیاری از فلاسفه بزرگ، از نیچه تا مارکس و راسل و دریدا و ... مخالف پیچیده کردن یه مفهوم هستن و اعتقاد دارن باید به اثر بتونه به عنوان یک فاعل کامل منظور رو به مخاطب برسونه. در نتیجه من به عنوان یک علاقه مند به داستان و کسی که فیلم هارو هم به عنوان یه چیزی که داستان میگه برای مخاطب دوست داره علاقه ای به سینمای ملیک ندارم و قادر به درکش هم نیستم. راستش خیلی هم خوشم نمیاد برم زور بزنم دهن خودم رو صاف کنم که بزور یه معنی از فیلم بکشم بیرون. اینکه کارگردان وسط زندگی یه خانواده یهو دایناسور نشونم میده معنی رو در من ایجاد نمیکنه!:D

بعد با قسمتی که بولد کردم هم به شدت موافقم. چون اتفاقا تو جمع دوستانی که طرفدار ملیک و همین تری آو لایف بودن زیاد شده در مورد معنی فیلم پرسیدم. و اینکه واقعا منظور کارگردان از خیلی از سکانس ها چی بوده. ولی عملا کسی جوابی نداشته.

sina_unl

کاربر سایت
Oct 27, 2005
2,065
نام
سینا
ملیک کلاً قصه گو نیست، قصه داره ولی دیالوگ درونی شخصیتها با درونیاتشون، که لزوماً قصه رو جلو نمی‌بره، واسش مهمتره. کلاً از دید سینمای قصه گو نمیشه رفت سراغش. به قول کریستوفر پلامر که تو New World باهاش کار کرده بود، میگفت من داشتم دیالوگ میگفتم یهو دقت کردم دیدم دوربین رفته رو درختا و گنجیشکا و ... و کاری به بازیگری من نداره:D
یه تعداد بازیگرا کلاً از کار باهاش ناراضین (مثل همین پلامر و شان پن بعد از ToL) و میگن یه فیلمنامه میده به ما و ما هم خوشمون میاد و همه‌ش رو هم فیلمبرداری می‌کنیم ولی بعد هیچیش تو نسخۀ نهایی نیست!
یکی هم مثل همین کریستین بیل عاشق این حالت مالیخولیایی فیلمسازیشه.
مثلاً سر Knight of Cups آنتونیو باندراس یه مونولوگی داره که بیشترش رو از خودش گفته یا فسبندر سر Song to Song فرصت کمی واسه حفظ کردن دیالوگاش داشته و خود ملیک بهش گفته Just wing it :D
کلاً وقتی به بعضی سکانسها و جملاتی که گفته میشه فکر میکنم یه بار عاطفی دریافت می‌کنم که موقع دیدن فیلم بهم منتقل نمیشه منتها اینا باعث نمیشه که خوشم بیاد از فیلماش چون واسه من خیلی شلخته‌تر از اونیه که بخواد لذت بخش باشه.
یه چیزی هم که هست اینه که اکثر فیلماش یه نسخۀ 10 ساعته دارن که تو اونا احتمالاً یه داستان منسجم و به دور از این شامورتی بازیا خواهیم دید ولی خودش ترجیح میده فیلماش گنگ و مبهم و نامفهوم باشن:D
من که دیگه به اینجا رسیدم که فیلماش رو بیشتر به خاطر امانوئل لوبزکی می‌بینم ولی فیلم بعدیش راجب یه مخالف با جنگ تو آلمان جنگ جهانی دومه که فیلمبردارش لوبزکی نیست:D

mehdi88

کاربر سایت
Dec 31, 2011
434
این تیکه از نقد گاردین خوبه تقریبا
And there are the baffling and bizarre symphonic passages of non-narrative spectacle, prehistoric jungles, arid deserts, galaxies and spiral shapes – Kubrickian landscapes of wonder. Weirdest of all is the engorged river in which a wounded dinosaur lies prostrate; another dinosaur comes along, plants its great foot on the other's neck and then moves heedlessly on. Is this the only message of the universe – pure survival? But then how is it we want something other than survival? What do we want to survive for? And Malick appears, through sheer crazy excess, to bring his movie closer to the ultimate question: why does anything exist at all?

در راستای بحث مالیک و درخت زندگی :D
نظر شخصی خودمم به نظر ماکان نزدیکه تقریبا پیچیده کردن مسائل کار شاخی نیست مسائل خیلی پیچیدرو ساده بیان کردن کار شاخیه

• Like
Reactions: L.o.s

779

کاربر سایت
Oct 27, 2009
834
نام
شایان
دوستان دقت کنند که کتاب فلسفه یا مستند فلسفی نساخته ملیک، یک اثر هنری ساخته، و تو یک اثر هنری تا جایی که میدونم ساده سازی عناصر هنریش باعث میشه اون چیپ باشه (البته بسته به دیدگاهش داره)
مثل اینکه بیایم یک شعر در مورده یک عقاب رو با یک دانشنامه در مورد عقاب مقایسه کنیم.

Deliverer

کاربر سایت
Oct 19, 2016
555
من تا حالا هیچ فیلمی از مالیک ندیدم :D
ولی گویا منتقدای بزرگ با بعضی فیلماش خیلی حال کردن. مثلا راجر ایبرت فقید، درخت زندگی رو در برخی منابع تو Top 10 کل دوران خودش جا داده!!!!

یا مثلا فیلمبرداری روزهای بهشتش خیلی خیلی تحسین شده. گویا فیلمبرداری فقط نیم ساعت در روز و اونم دمدمای طلوع خورشید انجام میشده تا حس فیلم منتقل بشه.

پ.ن اون دایناسور که میگید وسط درخت زندگی، نمیدونم شاید چون موضوع این فیلم در مورد حیات هستش واقعا میخواد یه چیزایی بگه :D
تو هاردم دارم میبینم میام نظرمو میگم :D

• Like
Reactions: TheGodfather

only_crysis

کاربر سایت
Apr 21, 2009
1,693
نام
مازیار
والا منم اندیشمند و فیلسوف نیستم :D ولی به شدت با کارهای ملیک حال میکنم فیلمای آرامش بخشی داره به نظرم.مفاهیم اگزیستانسیالیسمی فیلم منو تو خودش فرو میبره و در عین حالی که باعث میشه مدت ها تو فکر فیلم هاش باشم ، یه حس سرخوشی و سبک شدن و سیال شدن خاصی هم همراه فیلماش حس میکنم و بهم منتقل میشه

leonk13

کاربر سایت
Sep 8, 2009
2,151
نام
سجاد
نمیدونم چرا توی بحثای ترنس مالیک کمتر از the new world بحثی پیش میاد :D اما برای شروع پیشنهاد میکنم این فیلمش رو ببینید، چون اولین فیلم همین رو دیدم و واقعا لذت بردم، البته فیلمای دیگش رو فعلا ندیدم :D :D نظر شخصی خودم اینه که فیلمای مالیک در درجه اول نیاز به مود خاصی داره، یعنی اینطوری نیست که بیایم بگیم امشب بشینم فلان فیلمش رو ببینم، چون اگه اون مود نباشه اون لذتش نمیاد. و دقیقا برای همین هست که فعلا فیلمای دیگش رو ندیدم، چون اون مود و فرصت برام با هم پیش نیومدن فعلا تا به اینجا.

فیلم مالیک رو دیدن مثل رفتن به یه گالری نقاشی هست، شما نمیتونید روزی که حوصله دارید، عجله دارید و یا میخواین برین بگردین به یه گالری نقاشی سر بزنید و لذت ببرید. بلکه برای گالری نقاشی رفتن یه روز آروم لازمه، دغدغه ذهنی خاصی نداشته باشین، برین راحت نقاشی ها رو نگاه کنید، بزارید اون حس خاص رو بهتون بدن، ببرنتون یه دنیای دیگه، حس و حالتون رو عوض کنن، ترنس مالیک این حس خاص رو به پرده سینما و یا اتاق نشیمن شما میاره، و وقتی اتاق نشیمن میگم منظورم literally هست، فیلم مالیک جوری نیست که خوب باشه پشت میز ببینیم و یا توی لبتاب و...، چون جدی حیفه لم ندی و از هنرش لذت ببری! :D

حالا نمیدونم این حس و حال فقط توی من هست و یا چی، اما در کل یکی از تجربه های منحصر به فردم توی دنیای سینما همین the new world بود که بهتر از این نتونستم در موردش توضیح بدم و یا توصیفش کنم، و پیشنهاد میکنم با همین دیدی که گفتم حتما این فیلم رو ببینید، و همیشه هم نسخه ی طوانی فیلم های مالیک رو ببینید.

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
15,184
نام
ماکان
والا منم اندیشمند و فیلسوف نیستم :D ولی به شدت با کارهای ملیک حال میکنم فیلمای آرامش بخشی داره به نظرم.مفاهیم اگزیستانسیالیسمی فیلم منو تو خودش فرو میبره و در عین حالی که باعث میشه مدت ها تو فکر فیلم هاش باشم ، یه حس سرخوشی و سبک شدن و سیال شدن خاصی هم همراه فیلماش حس میکنم و بهم منتقل میشه

دقیقا نکنه اینه که چه انتظاری از فیلم داشته باشی و با چه دیدی بری سمت فیلم. دلیل اینکه من شخصا با ملیک خیلی حال نکردم, یعنی درخت زندگی که دیدم فیلمی نبود که بعدا دوست داشته باشم دوباره ببینم، به انتظار من از فیلم برمیگرده. همونطور که گفتم من شخصا فیلم های داستانی و کارگردان های قصه گو رو دوست دارم. مثلا کارهای فینچر رو تقریبا بالای 5بار دیدم و الان هم که اینارو مینویسم تحریک میشم برم مجدد شبکه اجتماعی رو ببینم. اما در مورد درخت زندگی... فقط گاهی میگم برم مجدد ببینم شاید این دفعه چیزی به من اضافه شده که باعث میشه درک کنم فیلم چیه!:D که البته دو دیقه بعد میگم بیخیال!:D

• Like
Reactions: TheGodfather

XboxLiveVirus

کاربر سایت
Sep 2, 2012
1,428
نام
علی
آقا من بچه بودم یه تیکه از این فیلمو دیده بودم کسی اسمشو میدونه؟
اینطوریه که دو نفرن بعد وارد یه جزیره میشن تو این جریره یه آتش فشانه میپرن توش پایینش که میرسن یه دانشمند پیدا میکنن که حیوونارو بصورت مینیاتوری در میاره و با هم ترکیب میکنه بعد آخرشم یه سری اسکلت میان میجنگن :D

xbox360 elite

کاربر سایت
May 13, 2007
803
نام
امیر
آقا من بچه بودم یه تیکه از این فیلمو دیده بودم کسی اسمشو میدونه؟
اینطوریه که دو نفرن بعد وارد یه جزیره میشن تو این جریره یه آتش فشانه میپرن توش پایینش که میرسن یه دانشمند پیدا میکنن که حیوونارو بصورت مینیاتوری در میاره و با هم ترکیب میکنه بعد آخرشم یه سری اسکلت میان میجنگن :D

spy kids 2:D چقدر هم دقیق تعریف کردی واقعا:D

sina_unl

کاربر سایت
Oct 27, 2005
2,065
نام
سینا
البته من سؤالم این وسط گم شد.
سؤال من این بود که چه تفاوتی بین فیلمهاش هست که بازخوردها به این شکلن؟
البته بیشتریا اینجا یا ندیدن یا یکی دو تا دیدن.
وستان دقت کنند که کتاب فلسفه یا مستند فلسفی نساخته ملیک، یک اثر هنری ساخته، و تو یک اثر هنری تا جایی که میدونم ساده سازی عناصر هنریش باعث میشه اون چیپ باشه (البته بسته به دیدگاهش داره)
مثل اینکه بیایم یک شعر در مورده یک عقاب رو با یک دانشنامه در مورد عقاب مقایسه کنیم.
همون سال ToL ، فن تریه یه فیلمی داشت به اسم Melancholia. فیلم هنری و شاعرانه لزوماً به معنی گوزپیچ کردن مخاطب نیست.
نمیشه مثلاً یه فیلمی 50 تا سکانس داشته باشه بعد کارگردان 30 تا سکانسش رو درآورده باشه و بعد بگه فیلمم هنری بود یا مفهومی. 60 درصد قضیه که تو فیلم نباشه میشه دور زدن مخاطب.
فیلمای لینچ با همۀ پیچیدگیشون همه چیز تو فیلمه، فقط باید به دفعات بیشتر و با دقتتر دیده بشه یا مثلاً خودورفسکی و دیگران اما فیلمای ملیک همچین خصوصیتی ندارن.
من از ملیک انتظار قصه‌گویی متعارف رو ندارم اما نمیشه که یه سری بخشهای داستان تو فیلم نباشه بعد به من بگه با قوه تخیلت تکمیلش کن، قوۀ تخیل من با کاگردان یکی نیست که بتونم پازل ناقصش رو تکمیل کنم.
هیچ کدوم از این کارگردانایی که اسم بردم جز مورد علاقه‌های من نیستن:D
الان هم که اینارو مینویسم تحریک میشم برم مجدد شبکه اجتماعی رو ببینم
از Zodiac به اینور من هر لحظه آمادگی دیدن هر کدوم از فیلماش رو دارم البته به جز بنجامین باتن:-q

Jill-Valentine

By hiding you show your true nature coward
Loyal Member
May 18, 2012
4,709
نام
Ebrahim
Untitled.png

طبق گزارشات منتشر شده، کمپانی وارنر بروس درصدد است که فیلم Matrix را بازسازی کند.در ادامه با بازی‌سنتر همراه باشید.

منبعی نزدیک به هالیوود ریپورتز گفته است آقای Zak Penn در حال مذاکره با کمپانی وارنر بروس برای نویسندگی بازسازی فیلم Matrix است. و نکته جالب اینجاست که Michael B. Jordan قرار است ستاره این فیلم باشد.

لازم به ذکر است که واچوفسکی‌ها در این پروژه حضور ندارن اما به این حال وارنر می خواهد این فیلم را بازسازی کند.

ستاره سه گانه آقای Keanu Reeves در آخرین مصاحبه های خود اعلام کرد اگر واچوفسکی‌ها نویسنده و گارگردان فیلم جدید باشند می خواهد او هم در این پروژه حضور داشته باشد.

با این حال هالیوود ریپورتز می گوید وارنر می خواهد کاری را که دیزنی با سری جدید فیلم های Star Wars انجام داده است در دنیایی Matrix انجام دهد.

آخرین قسمت از سه گانه فیلم های ماتریکس با نام The Matrix Revolutions در سال 2003 اکران شد.

لینک منبع

Jill-Valentine

By hiding you show your true nature coward
Loyal Member
May 18, 2012
4,709
نام
Ebrahim
View attachment 72978

طبق گزارشات منتشر شده، کمپانی وارنر بروس درصدد است که فیلم Matrix را بازسازی کند.در ادامه با بازی‌سنتر همراه باشید.

منبعی نزدیک به هالیوود ریپورتز گفته است آقای Zak Penn در حال مذاکره با کمپانی وارنر بروس برای نویسندگی بازسازی فیلم Matrix است. و نکته جالب اینجاست که Michael B. Jordan قرار است ستاره این فیلم باشد.

لازم به ذکر است که واچوفسکی‌ها در این پروژه حضور ندارن اما به این حال وارنر می خواهد این فیلم را بازسازی کند.

ستاره سه گانه آقای Keanu Reeves در آخرین مصاحبه های خود اعلام کرد اگر واچوفسکی‌ها نویسنده و گارگردان فیلم جدید باشند می خواهد او هم در این پروژه حضور داشته باشد.

با این حال هالیوود ریپورتز می گوید وارنر می خواهد کاری را که دیزنی با سری جدید فیلم های Star Wars انجام داده است در دنیایی Matrix انجام دهد.

آخرین قسمت از سه گانه فیلم های ماتریکس با نام The Matrix Revolutions در سال 2003 اکران شد.

لینک منبع
ezgif.com-video-to-gif.gif

Torch Bearer

کاربر سایت
Feb 13, 2010
93
نام
حمید
View attachment 72978

لینک منبع

خود زک پن تو توییتر جواب داده، به طور غیرمستقیم گفته اصلا بحث ریبوت و ریمیک در میون نیست،میخوان یک سری داستان تو همون یونیورس بگن. یک تیکه‌ای هم به هالیوود ریپورتر انداخته که این بحث "ریبوت" و "ریمیک" کردن فیلما رو اضافه کرده به خبر اصلی.:D
وضعیت واچوفسکی ها هم مشخص نیست، احتمال داره استودیو بره سراغشون.

Image 007.jpg Image 008.jpg

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر