Insomniac Games | با ارزش ترین استودیو

.Amirone

ソニー株式会社
کاربر سایت
Oct 1, 2009
7,540
insomniac games.jpg
سونی کلکسیونی از برترین استودیوهای صنعت گیم را در اختیار دارد، هر کدام از عناوین استودیوهای داخلی هر ساله میزبان خیل عظیم طرفداران با ضیافتی ستودنی در فصل جوایز، از جانب منقدین و بازیکنان مورد تجلیل قرار می گیرند. با ورق زدن هر گوشه این دفتر از سال های دور، برای فن های بیشمار پلی استیشن تداعی گر روزهای خاطره انگیزیست که مشابهی برای آن سراغ ندارند و داستان های شگفت انگیز خود را از تجربیات با روایت ها و برداشت های عمیق از عناوین مختلف PlayStation بازگو می کنند. پشت این عناوین بیاد ماندنی و شاهکار، تیم توسعه ای قرار دارد که برای رسیدن به این سطح از برتری در هنر هشتم، فرازو نشیب های زیادی را با نبوغ خود پشت سرگذاشته اند. امسال هم به مانند رسوم گذشته، بازیکنان دور هم جمع می شوند تا یک عنوان بزرگ و ستایش شده دیگر را (Marvel's Spider-Man 2) با مجموع امتیازات شگفت انگیز 91 در متاکریتیک از معدود استودیوهای خلاق صنعت در PS5 تجربه کنند
1280px-Insomniac_Games_logo.svg.png
این استودیو خستگی ناپذیر برای صنعت گیم نقش ابرقهرمان را ایفا می کند، فرنچایزهای شگفت انگیز و دوست داشتنی را در اختیار دارد، نزدیک به 30 سال است که اینسامنیاک پا به پا با پلی استیشن همراه بوده و از اولین نسل کنسول ها پیشگام در عرصه ویدئوگیم می باشد، تد پرایس مدیر عامل استودیو برای خلق و توسعه عناوین به یاد ماندنی عطشی بی پایان داشت و از آن زمان تاکنون موفقیت های بیشماری به دست آورده است، عناوین استودیو با موفقیت های مثال زدنی رکورددار هستند و جز مورد انتظارترین عناوین برای طرفداران در سرتاسر جهان می باشند، در میان کتابخانه گسترده ای از عناوین مختلف که اینسامنیاک در طی سالیان متمادی منتشر کرده است، عناوینی وجود دارند که از قدیم برای هم سنو سالان من همیشه جزو محبوبترین تجربیات گیمینگ دورانمون با خاطرات بسیار از آن ها یاد می شود
Spyro the Dragon یک فرنچایز افسانه ایست که دهه هاست نقل محافل مختلف است، این عنوان در اواخر دهه 90 منتشر شد و به دلیل اینکه یک پلتفرمر سه بعدی بسیار سرگرم کننده بود مورد تحسین قرارگرفت، در طول زمان این عنوان خود را ثابت کرد و جزو قدیمیترین عناوین استودیو محسوب می شود. همچنین نسخه بازسازی شده این عنوان توانست بازیکنان نسل جدید را مجذوب خود کند
اسپایرو یک اژدهای جوان بنفش رنگ می باشد که قصد دارد همنوعان خود را از زندان هایی از جنس کریستال که توسط Evil Gnorc به دام افتاده اند آزاد کند
7.jpg
Spyro Year of the Dragon دومین بازی از این مجموعه است که قهرمان بنفش رنگ در ماجراجویی جدید خود به کنسول پلی استیشن و نزد طرفداران بیشمارش بازمی گردد، به عنوان آخرین شماره منتشر شده برای PS1، این بازی بدون شک یکی از بهترین عناوین در این فرنچایز می باشد که تاکنون ساخته شده است
در قلمرو اژدها، اسپایرو و دوستانش در حال جشن گرفتن برای تخم های جدید اژدها هستند، اما با حمله یک جادوگر شیطانی و ارتش کرگدن ها، همه چیز تغییر می کند. بازیکنان باید هفت قلمرو را کاوش کنند و تخم های اژدها را ترمیم کنند و جلوی جادوگر را برای از بین بردن اژدهایان دیگر بگیرند. این عنوان در سراسر دنیا مورد تعریف و تمجید قرار گرفت و بخاطر کارکترهای جدید که در این ماجراجویی به اسپایرو پیوستند مورد تحسین واقع شد
6.jpg
اینسامنیاک گیمز هرگز از تلاش های خود برای خلق آثار شگفت انگیز دست بر نداشته است، در اولین قدم با موفقیت در ژانر first-person shooter، به سرعت این عنوان نسخه جدیدی دریافت کرد
Resistance 2 بازیکنان را به دنیای پساآخرالزمانی می برد، بخاطر هجوم بیگانگان دنیا ویران شده و بشر رو به نابودی قرارگرفته است. بازیکنان با سلاح ها، قدرت ها و داستانی فوق العاده همراه با لذتی بی حدوحصر به جنگ علیه بیگانگان می روند
5.jpg
Ratchet & Clank در کنار عناوین بزرگی مانند Sly Cooper، Jack&Daxter و Crash Bandicoot یکی از مشهور و محبوبترین فرنچایزها در پلی استیشن و کامیونیتی گیم می باشد
Ratchet & Clank یک عنوان اکشن ادونچر، متشکل از لومباکس و یک ربات می باشد که خطرناکترین ماموریت ها را انجام می دهند
Ratchet & Clank: Up Your Arsenal سومین عنوان از این مجموعه دوست داشتنی است که رچت و کلنک در آن با دکتر نفاریوس مقابله می کنند تا به هدف شوم او برای از بین بردن تمام حیات بر روی این سیاره پایان دهند، تجربه آن بسیار لذت بخش است
4.jpg
اینسامنیاک گیمز با اولین حضور خود در ژانر عناوین سوپرهیرویی، موفقیت نسخه اول را پس از انتشار اسپین آفی به نام مایلز مورالز با گرفتن آذرخش در دستان خود دو چندان نمایان ساخت
داستان بازی ادامه ای بر Marvel's Spider-Man می باشد. در واقع از آخرین بخش DLC اسپایدرمن 2018 تحت عنوان "شهری که هرگز نمی خوابد" ادامه پیدا می کند، در صحنه پایانی شاهد بودیم که پیتر پارکر تصمیم میگیرد به مایلز مورالز آموزش دهد، یک سال گذشته و اکنون مایلز به یک ابرقهرمان که از محله اش (هارلم) دفاع میکند مبدل شده است. در شهر جنگی بین گروهک های یک شرکت بزرگ انرژی و گروهی خلافکار که به فن آوری های پیشرفته دسترسی دارند در گرفته و مایلز خودش را درگیر این جنگ میکند
3.jpg
جدیدترین قسمت در این مجموعه می باشد که با شروع نسل نهم بازیکنان را به وجد آورد. داستان از جایی شروع می شود که یک تهدید بین بعدی پدید می آید که به ایجاد ویرانی در واقعیت چندگانه منجر می شود، رچت و کلنک در میان فضازمان خود را گرفتار می یابند و هرکاری انجام می دهند تا قبل از وقوع حادثه جلوی آن را بگیرند، در این میان کارکتر جدید و بسیار دوست داشتنی به نام Rivet معرفی می شود که جان تازه ای به این مجموعه می بخشد
Ratchet & Clank: Rift Apart جز اولین عناوینی می باشد که اینسامنیاک گیمز قدرت سخت افزار PS5 را در نسل جدید با آن به رخ کشید
2.jpg
پس از سری بتمن آرکهام که زمان زیادی از انتشارشان می گذرد، عناوین سوپر هیرویی معمولا یا در حد انتظارات عمل نمی کردند یا آنچنان توجه یا بازخورد مثبتی دریافت نمی کنند
اینسامنیاک گیمز با Marvel's Spider-Man به عنوان یک بازی جهان باز، پیشتاز این عرصه شد و با ارائه عنوانی بی نقص، تمام توجهات را به خود معطوف کرد
این عنوان به دلیل گرافیک چشم نواز، گیم پلی غنی، طراحی سطح بالا و پیچیده از جزییات و تعامل در عنوانی Open World و همچنین باس فایت ها، مورد ستایش قرار گرفت و در کنار نامزدهای بهترین بازی سال درخشید
1.jpg
Spider-Man 2 is the Best Superhero Game Ever
🔹 COGconnected
اسپایدرمن 2 بهترین بازی سوپرهیرویی است که تا به حال ساخته شده است، نمونه ای درخشان از چگونگی ایجاد یک دنباله موفق برای اسپایدرمن 2018 است، این عنوان تجربه فراموش نشدنی ارائه می دهد. توسعه دهندگان دیگر باید اینگونه عناوین خود را گسترش دهند، اسپایدرمن 2 من را از همان صحنه های ابتدایی تا تیتراژ پایانی رها نکرد.. عذر می خواهم من دیگه باید بروم! تا دوباره، دوباره و دوباره در آن غوطه ور شوم
🔹 CGMagazine
بنای اسپایدرمن 2 بر پایه عناصر قدرتمندی که در اختیار دارد ساخته شده است تا روایتی جذاب و تجربه ای از گیم پلی ارائه دهد که باعث می شود در بالاترین سطوح این فرنچایز قرار گیرد
🔹 GamesHub
اسپایدرمن 2 به عنوان دنباله ای بر تاثیرگذارترین عناوین دوران خود انتظارات زیادی ایجاد کرد، اما اینسامنیاک گیمز این انتظارات را به بالاترین سطح ممکن رساند
🔹 GGRecon
اسپایدرمن 2 سطح عناوین سوپرهیرویی را چند لول بالا برد، مبارزات روان با بازخورد لمسی دوال سنس و روشی پویا برای فست تراول، از ابتدا تا پایان لبخند رضایت از لبانم محو نشد
🔹 GamesRadar+
اسپایدرمن 2 نسبت به قسمت قبلی پیشرفت زیادی کرده است و در عین حال به ژانر ابرقهرمانی در این 30 سال احترام می گذارد، این عنوان با روایتی درگیرکننده و نمایشی بی نظیر، از نظر داستان و مکانیزم ها، یک عنوان ابرقهرمانی همه چیز تمام است
🔹 Het Nieuwsblad
اسپایدرمن 2 بهترین نوع بلاک باستر است، انقدر اعتیادآور است که متوجه گذر زمان نمی شوید
🔹 IGN Adria
پس از مقدمه ای شگرف بر زندگی پیتر پارکر و مایلز مورالز، اینسامنیاک گیمز سراغ ماجراجویی بهتری رفته که قدرت سخت افزار PS5 را به رخ می کشد. عنوانی که درعین جاه طلبانه بودن، ساده و احساسی پتانسیل این ژانر را در هنر هشتم به نمایش می گذارد
🔹 Playstation Universe
اسپایدرمن 2 اوج احساسات شما را بر می انگیزد، این شاهکار ژانر عناوین سوپرهیرویی را از نوع تعریف می کند
🔹 The Loadout
اسپایدرمن 2 بهترین عنوان از زمان لانچ کنسول PS5 تاکنون است، از منظر بصری خیره کننده، از نظر روایی درخشان و به نوعی توانسته چشم انداز استودیو را نسبت به عناوین قبلی بصورت چشمگیر بهبود ببخشد، این عنوان شاهکار است
🔹 Screen Rant
اسپایدرمن 2 یک دستاورد بزرگ با هر مترو معیاری محسوب می شود
🔹 VGC
اسپایدرمن 2دنباله ای قابل اطمینان و یکی از برترین عناوین سال 2023 است
🔹 Twinfinite
اسپایدرمن 2 دقیقا همان چیزیست که طرافداران انتظارش را می کشیدند، این عنوان را از دست ندهید چون می تواند به عنوان بهترین بازی سال و یکی از بهترین عناوین اینسامنیاک تا به امروز لقب بگیرد
🔹 VideoGamer
ایراد گرفتن از بازی بسیار سخت است، واقعیت همان چیزیست که می بینید، بهتر است بارها و بارها در اسپایدرمن 2 غوطه ور شوید
🔹 WellPlayed
اسپایدرمن 2 یک نمونه کاملا استادانه از خلق عناوین پرحرارت است که ماجراجویی خیر و شر را با ذات انسانی ترکیب می کند، پرشور، دیدنی.. این اسپایدرمن (2) است
🔹 GameSpew
اسپایدرمن 2 برگرفته از عناوین قبلیست و در هر موردی بطور قابل توجهی بهبود پیدا کرده است، زیباتر بنظر می رسد، گیم پلی عمق بیشتری پیدا کرده و تنوع بسیاری دارد، در نهایت لذت بخش ترین تجربه را ارائه می دهد. مملو از شگفتی، لحظات عاطفی و سکانس های حماسی است که برای همیشه در ذهن شما باقی می ماند
🔹 VG247
اسپایدرمن 2 استثناییست، بهترین عنوان سوپرهیرویی می باشد که در دستانتان احساس خواهید کرد، یک حرکت ناب از دیدگاه شما نسبت به آنچه از PS5 انتظار دارید
🔹 Daily Star
پسر عجب بازی ای. همه چیز در بالاترین سطح قرار دارد
🔹 Digital Chumps
اسپایدرمن 2 بهترین عنوان ابرقهرمانی و اوج این ژانر است، اینسامنیاک گیمز قهرمان بلامنازع برند پلی استیشن می باشد، مثل غول چراغ جادو هر نیازی که بخش سرگرمی های تعاملی سونی بخواهد برآورده می کند، اندک فرنچایزهایی این اعتماد به نفس را دارند که نه تنها در مقیاس بزرگتر شوند، بلکه عملکرد بهتری از خود نشان دهند. از یونیورس باز و متراکمش گرفته تا روایت جذابش
🔹 Gaming Age
اگر مشتاقانه منتظر موفقیت اسپایدرمن 2 بودید، مطمئن باشید که به خواسته خود رسیده اید
🔹 Gaming Nexus
یک دستاورد خیره کننده به لحاظ فنی و روایی، هر لحظه از گیم پلی اسپایدرمن 2 حماسی است و در عین حال داستانی عالی با روایتی بینظیر ارائه می دهد. یکی از بهترین ها در هر مدیایی می باشد
🔹 Impulsegamer
اسپایدرمن 2 یک رقیب جدی برای گوتی سال است، عنوانی که هر کسی را به خرید PS5 ترغیب می کند
🔹 Shacknews
من کاملا متقاعد شده ام که هیچ استودیویی وجود ندارد که بتواند در مقابل اینسامنیاک گیمز عرض اندام کند، این یک پیروزی بزرگ برای پلی استیشن، استودیو و طرفداران اسپایدرمن است
🔹 Guardian
این عنوان را همه افرادی که PS5 دارند باید تجربه کنند، اسپایدر من 2 تجسم شعار معروف استن لی است: Excelsior
🔹 Gfinity
اینسامنیاک گیمز با گسترده کردن عناصر و مکانیزم های مختلف نسخه اول و نبردهایی مشابه آرکهام و همچنین خلق بهترین داستان در سری، اسپایدرمن 2 را به بالاترین سطح عناوین این ژانر مبدل کرده است
🔹 Inverse
تاج پادشاهی بهترین عنوان ابرقهرمانی بر سر اسپایدرمن 2 قرار می گیرد
🔹 Tge Enemy
این عنوان یک ادای احترام به تمام طرفداران اسپایدرمن است و بسیاری را مشتاق دیدن پروژه بعدی اینسامنیاک می کند
🔹 NME
اسپایدرمن 2 استانداردی جدید در این ژانر را تعریف می کند
🔹 IGN Portugal
اسپایدرمن 2 به راحتی در صدر بهترین عناوینی قرار گرفته که تاکنون بازی کرده ام
8.png
(پرسش و پاسخ با Bryan Intihar کارگردان خلاق Spider-Man 2)
شاید سوالی که در سال های اخیر بارها برای بازیکنان و حتی توسعه دهندگان پیش آمده باشد این است که استودیو فرست پارتی سونی اینسامنیاک گیمز، 3 بازی بزرگ با موفقیتی شگرف برای PS5 در مدت 3سال از شروع نسل نهم منتشر کرده است، در حالی که سایر توسعه دهندگان AAA دیگر، هنوز 1 عدد هم با بودجه های هنگفت و پروسه طولانی ساخت را مدیریت نکرده اند و فاصله زیادی به لحاظ کیفیت با استانداردهای نسل و پلی استیشن دارند. درسته که عناوین استودیو اینسامنیاک نقش آفرینی های 100 ساعته نیستند ولی با Spider-Man: Miles Morales در 2020، Ratchet & Clank: Rift Apart در 2021 و Spider-Man 2 در 2023 هر طور حساب کنیم حفظ جایگاه و ارتقا چنین کیفیتی یک سطح قابل توجه از خروجی برای هر توسعه دهنده ای است
ما همیشه در حال تکامل هستیم و خود را به چالش می کشیم تا بهتر شویم. مایلز مورالز روند تولید بهتری نسبت به مرد عنکبوتی نسخه اول داشت. Ratchet & Clank پروداکشن بهتری نسبت به مایلز داشت. ما همیشه در حال ارزیابی و بهبود خود هستیم. آیا آن را به سطح مورد انتظار رساندیم؟ خیر. ما همیشه از خود می‌پرسیم چگونه می‌توانیم این فرآیند را کاملتر کنیم. ما با خودمان در مورد اینکه همه چیز را نمی توانیم بدون نقص انجام دهیم صادق هستیم و این به ما اجازه می دهد تا در مورد اینکه چگونه می توانیم کار بهتری ارائه دهیم، ذهن بازتری داشته باشیم. نه صرفا از منظر جهش یک عنوان، بلکه در محل کار شرایطی فراهم کنیم که احساس بهتری هنگام فعالیت های روزانه داشته باشیم. از این پروژه نیز چیزهای زیادی یاد گرفته ایم
بازی اسپایدرمن 2 نسخه میان نسلی ندارد و در انحصار PS5 است، انحصاری های دیگری برای PS5 وجود داشته است، اما این به مراتب بزرگ ترین است و بدون شک توسط کسانی که به دنبال ارزیابی قابلیت های کنسول سونی هستند، ملاحظاتی خواهد داشت، آیا این چیزی است که تیم Spider-Man 2 در طول توسعه از آن آگاه بود
فکر نمی کنم ما آگاه بودیم که «اولین» هستیم. ما از ابتدا می‌دانستیم که قرار است مرد عنکبوتی 2 را برای پلی‌استیشن 5 توسعه دهیم. این موضوع در مورد امکاناتی است که پلی‌استیشن 5 ارائه می‌دهد و می‌توانیم از آن بهره ببریم. ما بسیار خوش شانس هستیم که با مارک سرنی، معمار اصلی سیستم در PS5 کار می‌کنیم. مارک استاد من است. به لحاظ حرفه ای که امروز به آن رسیدم خیلی به او مدیون هستم. کار با مارک به ما کمک کرد بفهمیم با سخت افزار کنسول چگونه کار کنیم. ما در مورد کارکرد SSD اطلاع داشتیم. و به این ترتیب به تصورات بازیکنان از سرعت بارلود «من می‌خواهم سریع‌تر و سریع‌تر و سریع‌تر تاب بخورم» پاسخ دادیم، می‌دانستیم که می‌توانیم آن را انجام دهیم. اما چه چیز منحصری در مورد کنسول وجود دارد که به ما اجازه می دهد این چشم انداز را ارائه دهیم؟ می خواستیم بصورت یکپارچه از زیر زمین به بالای زمین برویم، با سرعت از بیرون به داخل برویم. با PS5 و سرعت بارگذاری آن، می توانیم این کار را بسیار ساده تر از قبل انجام دهیم
ترکیب مایلز و پیتر چگونه به ذهن شما خطور کرد
تیم توسعه مایلز مورالز کار کاملا شگفت انگیزی برای تحقق تصوراتی که از این شخصیت داشت انجام داد. مرحله بعدی این بود که با Spider-Man 2، ما دو قهرمان عنکبوتی تثبیت شده داشته باشیم. اینکه چگونه می‌توانیم آن‌ها را کنار هم قرار دهیم و مطمئن شویم که یک داستان عالی برای پیتر و همچنین مایلز ارائه دهیم که مکمل یکدیگر باشند
مردم مایلز را دوست دارند. این باعث شد که تصمیم بگیریم که در Spider-Man 2 هم پیتر و هم مایلز را [به عنوان شخصیت‌های قابل بازی] داشته باشیم
چیزی که واقعاً شگفت‌انگیز بود، این است که شاهد حضور لیدرهای مختلف در اینسامنیاک از Spider-Man 1 تا Miles و Spider-Man 2 هستیم. ما افراد زیادی را در استودیو دیده‌ایم که (اینکار را ادامه خواهند داد) لیدرهای آینده استودیو هستند. در مورد اینکه آیا آنها دوست دارند فرصت های شغلی مختلف را امتحان کنند، مطمئنم که دوست دارند. این یکی از موارد عالی درباره Insomniac است، ما بازی های زیادی در حال توسعه داریم. اما آنچه برای من عالیه اینه که شاهد ظهور این رهبران هستیم
آیا یکی از معیارهای اینسامنیاک برای بازی هایش میزان زمان گیم پلی است
اینطور فکر نمی کنیم، آنچه سعی می کنیم انجام دهیم این است که چشم انداز ترسیم کنیم. هدف ما چیست؟ چه کسانی آن را حمایت می کنند؟ و سپس شروع به کار روی آن به صورت ارگانیک می کنیم. ما می خواهیم برای وقت و توجهی که برای ایجاد یک تجربه بیادماندنی نیاز دارید و همچنین تیم توسعه احترام قائل باشیم، پس تصور نکنید بازی 200ساعت است، اگر بود همین یک مقدار مو هم روی سرم نمی موند!(اشاره به کیفیت و برنامه ریزی ای که برای پروژه هاشون قائلن)
تغییرات زیادی برای Insomniac از شروع اسپایدرمن قسمت اول اتفاق افتاده است، منظور من جهش از PS4 به PS5 نیست. اینسامنیاک از استودیوی مستقل به استودیویی در مالکیت پلی استیشن تغییر رویه داده است
اگر چیزی تغییر کرده باشد، [از زمان خرید] وضعیت استودیو بهتر شده است.خیلی اوقات فراموش می کنم که ما بخشی از پلی استیشن شده ایم! چون ما مدت زمان زیادی است که با آنها کار می کنیم. همیشه پشتیبان ما بوده اند و آن ها همان کاری را از ما می خواهند که دوس داریم انجام دهیم، آنها می خواهند بازی های عالی بسازند و به مردم اهمیت دهند. مارک سرنی، گریدی هانت، کانی بوث... آنها به رضایت ما و خوشحالی کارکنان در قبال کاری که انجام می دهند اهمیت می دهند و مطمئن می شوند هر چیزی که برای ارتقا بازی نیاز داریم در اختیار داریم یا خیر
نمی دونم دینمو چطوری باید به کانی و گریدی... ادا کنم، اون ها می خواهند هر آنچه را که برای عالی کردن بازی نیاز داریم به ما بدهند. هیچ سوال دیگری پرسیده نمی شود. وقتی چنین حمایتی دارید، می خواهید با تمام وجود این کار را برای سونی انجام دهید، همانطور که این کار را برای بازیکنان انجام می دهیم. «وقتی تد پرایس(مدیر عامل اینسامنیاک) مرا به دفتر کشاند تا بگوید ما هم بخشی از پلی استیشن خواهیم بود، بسیار خوشحال شدم
تغییر بزرگ دیگری که رخ داد، چیزی است که کل جهان از آن عبور کرد، COVID-19 بود. Spider-Man 2 یکی دیگر از عناوین Insomniac است که تا حدی در طول همه‌گیری توسعه یافته است و دستاورد سه بازی در طول سه سال را چشمگیرتر میکند، وقتی برای کووید همه به خانه فرستاده شدند، از من پرسیدند "چه زمانی می‌خواهی برگردی؟" گفتم "این دومین باریه که تونستم برگردم" اما امروز از راه دور کار می کنم. چیزی که ما آموختیم این است که انجام دادن آنچه برای شما مناسب است باید اولویت کار باشد. چیزی که Insomniac را به مکانی عالی تبدیل می کند و پلی استیشن در این زمینه از ما حمایت می کند این است که در برخی از ایالت ها می توانید از راه دور کار کنید و فوق العاده تاثیرگذار باشید. بسیاری از مراحل پروسه ساخت این بازی در طول کووید ساخته شده است

اگر به خاطر پشتیبانی بی‌نظیر سونی نبود، ممکن بود بازی Spider-Man درخشش امروز را نداشته باشد. استودیوی Insomniac Games هم معتقد است اگر سونی اختیارات کامل برای توسعه و ساخت این بازی را به آنها نمی‌داد ممکن بود این عنوان هیجوقت ساخته نمی شد، برایان اینتیهار اینگونه بیان می کند حمایت‌های سونی باعث شده است که استودیوی اینسامنیاک به موفقیتی شگفت انگیز امروز دست پیدا کند

سخن پایانی
ما زمان زیادی را صرف توسعه عناوین می کنیم، اما همه ما از دوستان تا خانواده، فرزندانی داریم که باید از آنها مراقبت کنیم... این مهم است. اگر خارج ازمحیط کاری زندگی شادی داشته باشید، تاثیرش را در محیط کار می توانید ببینید. من بیش از 15 سال است که در اینسامنیاک کار می کنم و دلیلی برایش وجود دارد، دلیل بودنم صرفا به این خاطر نیست که ما بازی های عالی می سازیم

9.png
این گفتگو مقدمه ای بر زندگی پر فرازونشیب تد پرایس (مدیرعامل و موسس استودیو خلاق اینسامنیاک) تا زمان شروع همکاری با سونی می باشد

شما در دوران کودکی بازی های کنسولی انجام می دادید؟
والدینم برای من و خواهرم یک آتاری 2600 گرفتند که اولین نسخه لانچ این کنسول بود، ما واقعا خوش شانس بودیم چون جزو نخستین نفرات در محلمون بودیم که این کنسول رو داشتیم، من و خواهرم بیشتر بازی های جنگی و ماجراجویی در آخر هفته بازی می کردیم، ما اجازه نداشتیم در طول هفته بازی کنیم
در مورد اولین جرقه های بازیسازی به ما بگید
در ابتدا برنامه نویسیم اصلا خوب نبود و بازی ساده و بسیار بدی روی Apple IIe ساختم
یادتون هست اسم اولین بازیتون چی بود؟
بله، فکر کنم Alice یا نامی شبیه به این بود، یک بازی ماجراجویی شبیه به سیمز و مشخصا بصورت دوبعدی، یک خونه طراحی کردم و شما در خونه قدم می زنید و می تونستید کارهایی رو انجام بدید، وحشتناک و واقعا کسل کننده بود! بازی چیز خاصی ارائه نمی داد و من فقط سعی کردم یک سری ابجکت روی اسکرین بذارم و کارکتر رو به حرکت در بیارم
با این حال اون رو دوست داشتید و شروعی بود برای پرورش خلاقیت های شما
بله همینطوره، از اون زمان همیشه به نحوی در طول این مسیر روی پروژه های زیادی کار کردم، وقتی وارد کالج شدم در مقطعی کار رو متوقف کردم
بازی یا کارکتری از دوران کودکی بخاطر دارید که در ذهنتون موندگار شده باشه
می تونم بگم آتاری 2600 برای من اولین ماجراجویی بود که واقعا احساس می کردم بازی ها حدومرزی برای تخیلات قائل نیستند، یک بازی بود که در اون مدام جاهای خالی رو با کارکترهای سمبلیک مانند جا به جا می کردم، یه لحظه صبر کن فکر کنم اژدها بودند! و احساس می کردم یک ابرقهرمانم. نامش بلاک بود و پس از بدست آوردن شمشیر باید میرفتی اژدها یا چیزی شبیه به این رو می کشتی و هیچ سیوی در کار نبود و با هر بار مرگ به ابتدای بازی بر میگشتی، برای منی که به طراحی گیم (Game Design) علاقه مند بودم فرصت و ماجراجویی ای بود که مسیر رو برام هموار کرد
زمانی که شروع به برنامه نویسی کردی و مواردی روی Apple 2e آوردی، آیا والدین از شما حمایت کردند، چون اشاره کردی یک سری محدودیت برای بازی کردن در طول هفته برات ایجاد شده بود، اون ها استعدادتو دیدن و با تشویق و همچنین ممارست شما اجازه دادن نبوغت پرورش پیدا کنه یا نادیده گرفتنت و نبوغتو انکار می کردن
به هیچ عنوان انکار نمیکردن، پدرو مادرم همیشه حامی من بودند، بطور مثال پدرم من رو به فروشگاه اپل یا کتابخونه می برد و کتاب هایی برای یادگیری کدنویسی می گرفتم و این فوق العاده تاثیر گذار بود، پس از اینکه کار منو روی Apple 2e دیدن، گفتم بابا من به بازیسازی علاقه دارم، با وجود اینکه خودشون گیمر نبودن، به حمایت و ساپورت من برای این فعالیت خلاقانه علاقه نشون دادند
حاضرم شرط ببندم با نگاهی به گذشته باید احساس سربلندی کنی، والدینت بیش از حد انتظار به شما افتخار می کردن چون اون ها به پرورش نبوغ شما خیلی کمک کردن
والدینم از استقلال ما بسیار حمایت می کردن و اجازه می دادن در موارد بسیاری انتخاب هامون مستقل از هم باشه، در نتیجه این فرصت برامون فراهم می شد ریسک پذیر باشیم، البته در اون زمان اکثر والدین دیگه این پشتیبانی رو نسبت به فرزاندشون انجام نمی دادن و از منظر خلاقیت برای من این آزادی عمل خیلی عالی بود. من هم پدرم، دوس دارم همین حمایتی که نتیجش رو دیدم برای بچه های خودمم انجام بدم، مخصوصا در مورد گیم، بچه های من همگیشون گیمرن، فرزندان بزرگتر رو تشویق می کنم برنامه نویسی یاد بگیرن و کوچکترها رو به یادگیری کدهای خاص تشویق می کنم، اون ها اشتیاق زیادی نشون می دن و این باعث خوشحالی من می شه
چه عناوینی فرزندانتون رو تحت تاثیر قرار می ده و براشون الهام بخشه
فکر می کنم یکی از عناوینی که شورو اشتیاق خلاقانه ای در بازیکن ایجاد می کنه، Robloxـــه، این بازی دارای یک مجموعه ابزاره که بسیار چشمگیر و کاربردیه، علی رغم اینکه گرافیک نسبتا ابتدایی داره، شما می تونید در بازی هر کاری انجام دهید
شما یک دانش آموخته نمونه در پرینستون (Princeton University) هستید و به Ivy League رفتید، رشته تحصیلیتون در اونجا چه بود و در آن زمان به چه کاری فکر می کردید و زمانی که از دانشگاه خارج شدید، چه رویاهایی در سر داشتید
زبان انگلیسی تحصیل می کردم، در ابتدا تصورم این بود که می خوام وارد رشته علوم کامپیوتری بشم، اما اشتباهم اینجا بود که یک کلاس سطح پیشرفته برای سال اول رو در مقابل معلومات مقدماتی و ناچیزم انتخاب کردم و کاملا ترسیده و ناامید شدم، بنابراین اون کلاس رو رها کردم و شروع به خوندن زبان انگلیسی کردم که یکی دیگر از علایق من بود، وقتی از دانشگاه فارغ التحصیل شدم تا حدی بلاتکلیف بودم و فرصت های شغلی زیادی پیش رو داشتم، در نهایت انتخابمو کردم و به کالیفرنیا رفتم تا در شرکت عمویم کار کنم، ایشون یک شرکت مبتکر در خصوص محصولات پزشکی رو اداره می کرد و برای من یک چالش فوق العاده بنظر میومد، و واقعا هم جالب بود
من دوس دارم بیشتر در موردش بشنوم چون شما یک ناظر در شرکت بودید و حقیقتا نمی دونم چه معنایی داره
بله من ناظر مالی شرکت بودم اما در ابتدا به عنوان یک تکنسین پزشکی شروع بکار کردم، عمویم به عنوان مبتکر دست به اختراعی زده بود که تا قبل از اون، فقط برای اتاق های سطح یک اورژانس در دسترس بود. با این ابتکار این امکان فراهم شد که همان امکانات و مراقبت هایی که در اورژانس وجود داشت، به آسانی به منزل فرد بیمار انتقال پیدا کنه که خدمات فوق العاده ای مخصوصا برای بیماران مسن بود که مشکل حرکتی داشتند
این ها مربوط به اوایل دهه 90ـه که اینترنتی در کار نبود
بله درسته، برای رسیدگی به بیماران باید از روی نقشه ها بصورت دستی منازل افراد مختلف رو پیدا می کردم و معمولا با خودم می گفتم الان کجا هستم، دیر می رسم، بازم گم شدم. نقش آچار فرانسه داشتم. این یک مشکل جدی بود، بعد از مدتی به عنوان ناظر مالی شرکت شروع بکار کردم و خوش شانس بودم که خیلی سریع تونستم اینکارو یاد بگیرم
برای بسیاری از افراد این تغییرات 180 درجه ای یک چرخش هولناکه، اینکه از انگلیسی، علوم کامپیوتری و پزشکی برسی به تاسیس استودیو بازیسازی اینسامنیاک. شما مرد با استعدادی هستید و از پس هر موانع بزرگی برمیاید و پیروز ازش خارج می شید
(با خنده) به من ایمان زیادی دارید، افراد باهوشی که اونجا کار میکردند باعث رشد و ترقی من شدند، من علاقه ای به پزشکی نداشتم و همون فعالیت خلاقانه ای که از کودکی درون من موج می زد هنوز هم قلقلکم می داد و به این فکر افتادم اگر الان سراغ برنامه نویسی برم شاید با برنامه ریزی درست بتونم یک شرکت بازیسازی تاسیس کنم
اینسامنیاک گیمز چطور شروع بکار کرد
ابتدا در هزینه ها بسیار صرفه جویی می کردم، در یک دفتر بسیار کوچک 10X10 کار می کردم، یک کیت توسعه 3do گرفتم و یک PC خریدم و شروع به برنامه نویسی کردم و طولی نکشید که فهمیدم توی چه جهنمی خودمو گرفتار کردم! من در حال کار روی برنامه نویسی گرافیکی بودم. مادرم در ویرجینیا در یک میهمانی بود و برای دوستانش در مورد اینکه پسرش چگونه یک شرکت ویدئو گیمینگ راه اندازی کرده صحبت می کرد، یکی از دوستانش گفت هم اتاقی پسرم یک برنامه نویس ماهره و پسر شما باید بهش زنگ بزنه، اسمش ال هستینگزه (ایشون یکی از شرکای من بود) من با ال تماس گرفتم اون در کالیفرنیا بود و داشت فارغ التحصیل می شد، براش توضیح دادم، ایشون خیلی کم حرفه و با پرواز اومد سن دیگو، موافقت کرد که پس از فارغ التحصیلی به ما ملحق بشه. در بهار 1994 ما شروع بکار روی نسخه دمو اولین بازی خود کردیم، با ساخت انجین در مدت یک ماه، روی بخش هنری و انیمیشن ها کار کردم و این دمو رو روی یک نوار ویدئویی ضبط کردیم و به معنای واقعی کلمه به جایی نبود که سر نزنیم و به هر ناشری که اسمشو شنیده بودیم نشون دادیم
نام بازی Disruptorـه درسته؟
بله
در نهایت برای کنسول افسانه ای PlayStation1 منتشر شد، شما به این اشاره کردید روی DevKit پاناسونیک 3do کار می کردید ولی کاملا اینجا تصمیتون تغییر کرد و بیخیالش شدید، این تغییرات چگونه اتفاق افتاد
چندین اتفاق در این تصمیم دخیل بود، نکته مهمی که اینجا وجود داشت برایان هستینگز برادر ال بود، به محض اینکه ال فهمید با Universal قرارداد داریم به ما پیوست، بهش گفتیم ما به کمک نیاز داریم و گفت با برایان تماس بگیرید چون برایان قبلا به عنوان یک برنامه نویس در مجموعه های بزرگی کار کرده. برایان به ما ملحق شد و بطور جدی کار رو شروع کردیم، در طول قرارداد با یونیورسال، 3do فرازو نشیب های خود رو پشت سر می گذاشت، در این بین سونی در حال آماده سازی پلی استیشن بود، دقیق بیاد ندارم توالی اتفاقات به چه صورت بود، اما به یاد دارم در نقطه ای از روند توسعه به بن بست خوردیم، از یک طرف با رییس یونیورسال و از طرف دیگر با مارک سرنی مدیر اجراییمون ملاقات کردیم، برای ناهار به لس آنجلس رفتیم و یکی از روئسا بدون هیچ مقدمه ای گفت باید به فکر تغییر رویه توسعه بازی برای کنسول پلی استیشن باشید، جا خوردم و با استرس به ال گفتم اینکارو می تونیم انجام بدیم، تغییر انجین و کار بر روی سخت افزار پلی استیشن در این شرایط بنظرت ممکنه؟!.. ال خیلی ریلکس گفت حله! مشکلی نیست!!(قهقهه تد پرایس) اینطور شد که انجین رو دوباره بازنویسی کردم و این تبدیل به بهترین تصمیمی شد که گرفتیم و بالاخره بازی برای PS1 منتشر شد و از جانب مردم با استقبال زیادی همراه شد، یادم میاد در برخی نقدهایی که از گوشه و کنار می خوندم مردم گفتند این بهترین بازی ایه که انجام دادن. هیچ مارکتینگی وجود نداشت، تنها یک پوستر یا تی شرت از عنوان وجود داشت. ما چیزهای زیادی به لطف راهنمایی های مارک سرنی و مایکل جان یاد گرفتیم و از اون موقع همکاریمون روز به روز با سونی بیشتر شد، من به اکثر غرفه های تکنولوژی در نمایشگاه های مختلف به هر مکانی سر می زدم تا بیشتر با پتنت ها آشنا بشم و همچنین در مورد تکنیک های گرافیکی بیشتر بیاموزم

آخرین ویرایش:

Remastered

کاربر سایت
May 9, 2014
427
نام
سياوش
واقعا اینکه بعد از سال های طولانی بیای بهترین عنوان سوپر هیرویی تا به امروز رو عرضه کنی کار هر استدویی نیست
تا قبل از اسپایدر من ۲ ارخام سیتی بهترین بود ولی خب الان به اذعان منتقدین بهترین این سبک sm2 هست
در تمام ضمینه ها ساخته اینسمنیاک در بالاترین سطح ممکن
ادم میشینه پای بازی گذر زمان رو نمیفهمه چه قد گیم پلیش عالی کار شده
گرافیکشم که مسحور کنندس
کلا ادم دلش نمیخواد این بازی تموم شه

این خرید سونی فوق العاده بود
وقتی چنین استدیوی خفنی رو با اون قیمت خرید، رسما مفت بری کرد

noctis-sm3

کاربر سایت
Jul 23, 2014
2,595
نام
mohammad
این خرید سونی فوق العاده بود
وقتی چنین استدیوی خفنی رو با اون قیمت خرید، رسما مفت بری کرد
اینسامنیاک خرید فوق العاده ای بوده ولی اصلا اصلا اصلا مفت بری نشده!
چون استدیو رو تو وضعیت ضعف نخرید!

ارزش یک استدیو به فروش عناوین و فرنچایز هایی هست که در اختیار داره!
اینا پس از شکست fuseکه ip واسه خودشون بود، باز میخواستن یک ip برا خودشون داشته باشن (که میرن سراغ سانست! سونی فرنچایز رو میخواست، اینا ولی برا خودشون میخواستن! که میرن سراغ مایکی...اون اجازه میده که ip برا خودش باشه) کار با اینا ندارم ولی خوب سانست با تمام فان بودنش باز فروش نجومی خوبی نداشت! استدیو تو وضع خوبی نبود که سونی پیشنهاد ریمیک رچت رو میده بعدا به موازی اون کم کم اسپایدی رو بهشون میده!!
.
.
حالا میخوام چی بگم؟! فرام چون دیمن سولز و بلادبورن برا سونی بود و دارک سولز برا بندای فقط
17میلیون قیمتش بود

یا همین راکستدی چون مالک بتمن نبود، وارنر اینا رو 29 میلیون خرید!!!

اگه سونی واقعا دنبال مفت بری بود،(نمونه زیاده که تو موضع ضعف رو می خرن!!!!) استدیو رو می تونست اینسامنیاک رو قبل از لانچ اسپایدی زیر 50میلیون بخره!!!

ولی خوب استدیو رو در اوج خودش، خرید حتی اگه بیشتر پول داده، ولی اصلا سونی مفت بری نکرده استدیو، و همین مورد باعث شده تدپرایس واقعا نهایت تلاششو هم برا استدیو هم برند ps بکنه، که اگه مفت بری بود مطمئن باشید یک سال بعد از خرید خبر های بد پشت سر هم از این استدیو میومد بیرون!
.
.
.
.
تاثیر راکستدی بر صنعت بر هیچکس پوشیده نیست، ولی زشته حتی یکی فکر کنه اینسامنیاک عقب تر از راکستدی هست! کمتر استدیویی تو این صنعت هست که اونقدر توانایی داشته باشه که تو ژانر های مختلف عناوین مختلف عرضه کرده باشه و اینو ادامه بده، از اون مهم تره، چند دهه بتونه ثبات داشته باشه که کیفیت کلی خودش رو خوب رو به بالا نگه داره!

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر