Devil May Cry Vs God Of War

با کدام یکی بیشتر حال میکنید؟

• مجموع رای دهنده‌ها
    263

ashill

کاربر سایت
Sep 20, 2010
98
نام
محمد

با سلام. همانطور که اطلاع دارید هر دو این بازی جزو محبوب ترین سری بازی ها در نسل حاضر و نسل قبل هستند. اما به نظرتون چه چیزی موجب محبوب شدن این دو بازی شده؟ در این تاپیک ابتدا به این سوال پاسخ خواهیم داد و سپس داستان و گیم پلی هر دو

بازی را تجزیه و تحلیل و در نهایت آن دو را مقایسه خواهیم کرد و شاید چند روزی طول بکشد تا تاپیک به موضوع اصلی آن برسد.

در قدم اول هر دو این بازی اکشن هک ان اسلش هستند و در نتیجه از هیجان بالایی برخوردارن. در قدم دوم شخصیت های اول این دو بازی یعنی دانته و کریتوس از جذابیت های خاصی برخوردارن که تو این پست به شخصیت ها و داستان میپردازیم و کاری به گیمپلی بازی نداریم.

دانته دارای شخصیتی منحصر به فرد است. این کارکتر نیمه شیطان و نیمه انسان متولد شده چون پدر او یک شیطان (اسپاردا) و مادر وی یک انسان است. او فرزند ناخلف پدرش است و بخش انسانی اش را بیشتر دوست دارد. او بسیار شوخ است و شاید به خاطر مزه پرانی هایش اینقدر محبوب

شده است.او در هر سری به دنیا کمک میکند تا از دست شیاطین رها شود.

دانته یک برادر دو قلو دارد که از نظر قیافه میتوان گفت کپیه دانته است. اسم برادر او ورجیل است و هر دو یک گردنبند دارند که با استفاده از این گردنبند ها میتوان دروازه ی بین دنیای انسان ها و شیاطین را باز کرد. فرق ورجیل با برادرش این است که او فرزند خلف اسپارداست و امیال شیطانی دارد.

این تفاوت در هر سال از زندگی این دو بیشتر و دو برادر از یک دیگر دورتر و دورتر میشوند تا جائیکه در قسمت سوم این بازی در برابر هم قرار میگیرند.

تریش معشوقه ی دانته است و دانته به خاطر شباهت وی به مادرش از او خوشش می آید. تریش در دویل می کرای 1 به دانته کمک میکند که جلوی افکار شیطانی موندوس را بگیرد.

یکی دیگر از کرکتر های مهم سری دویل می کرای لیدی یا مری است که اولین بار در دویل می کرای 3 معرفی شد. دانته در اولین ملاقات با مری چون اسمش را نمیدانست به او گفت لیدی و او هم این اسم را از او قبول کرد! او دختر شخصی به اسم آرخام است که در قسمت سوم این سری بازی

دشمن اصلی دانته بود. (بر خلاف تصور اوایل بازی که فک میکنید ورجیل دشمن اصلی هست)

شخصیت بسیار شناخته شده ی دیگر نیرو است. او در قسمت 4 این بازی ظاهر شد و تا مرحله ی دوازدهم (فک کنم) و همچنین مرحله ی آخر قابل بازی بود. شمشیر ورجیل یعنی یاماتو در دست نیرو بود و دانته هم بسیار دنبال این شمشیر میگشت. نیرو از وقایعی که در دور و برش در حال اتفاق

افتادن بود خبر نداشت. او فقط به دنبال دختری به نام کیریه بود و همین باعث میشد که بازی بیش از حد عاطفی شود و اعصاب کسانی که یک عمر بود دویل می کرای بازی میکردند به هم بخورد! سرانجام نیرو متوجه حقایق میشود و با کمک دانته جلوی سنکتوس را که میخواست شیاطین را وارد

دنیای انسان ها کند میگیرند.

سنکتوس یکی از نقش های منفی این بازی است که در دویل می کرای 4 حضور پیدا کرد. او هم مثل نقش های منفی قبلی این بازی به دنبال وارد کردن شیاطین به دنیای ما انسان هاست. او در ابتدای بازی توسط دانته کشته میشود اما نمیدونم چرا نمیمیرد. احتمالا به خاطر اینکه او یک شیطان

بود و شیاطین هم به همین راحتی ها نمیمیرند. او در آخر بازی کنترل مجسمه ای بزرگ را به دست میگیرد تا شهر را نابود کند اما دانته و نیرو جلوی او را میگیرند و اجازه نمیدهند که او به اهداف شومش برسد.

همه ی شخصیت های اصلی گفته شد اما حیفم میاد از اسپاردا نگم! :

2 قرن پیش مندوس میخواست با لشکریانش دنیا را نابود کند اما در همین اوضاع اسپاردا که یکی از فرماندهان وی بود به وی خیانت کرده و مندوس شکست خورد و توسط اسپاردا زندانی شد. اسپاردا در دنیای انسان ها به عنوان قهرمان شناخته شد و شهرت زیادی به دست آورد. او اواخر عمرش را

مانند انسان ها زندگی کرد و با یک انسان به نام اوا یا حوا ازدواج کرد. حاصل ازدواج این دو، دو پسر به نام های دانته و ورجیل بود. اسپاردا پس از مرگش تمام قدرتش را در شیئی به نام شمشیر اسپاردا جمع کرد و آن را به اوا هدیه کرد. اوا هم آن را دو تکه کرد و به صورت گردنبند به پسرانش داد.

همچنین دانته از پدرش شمشیری به اسم ریبلیون و ورجیل هم شمشیری به نام یاماتو به ارث برد.

خب اولین بخش تموم شد. همونطور که دیدید این بازی داستانش واقعا غنی هست و من خیلی چیزا رو نگفتم. توی پست بعدی داستان گاد آو وار رو مورد بررسی قرار میدم.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اما میرسیم به بازی گاد آو وار. شخصیت اصلی این بازی کریتوس نام دارد. او بسیار تند مزاج است و همیشه پاسخ بدی را با بدی میدهد. او به جنگ با بربر ها رفت اما در این جنگ شکست خورد و در همین لحظه از خدای جنگ آرس کمک میخواهد و او به کریتوس شمشیری جادویی به نام

blade of chaos میدهد. کریتوس با همین شمشیر بربر ها را شکست میدهد و در مقابل به خدمت آرس در آمده و برای همیشه مجبور میشود برای آرس بجنگد. در یکی از جنگ ها زنش توسط افراد او کشته میشود و خاکستر او روی بدن کریتوس باقی میماند. کریتوس به دنبال راه چاره میگردد و

سرانجام متوجه میشود که باید آرس را بکشد. اما مشکل این است که کریتوس یک انسان حقیر است و نمیتوانید خدای بزرگی مثل آرس را بکشد. اما آتنا به کریتوس میگوید که باید جعبه ی پاندورا را پیدا کرده و از نیروی درون آن استفاده میکند. کریتوس برای یافتن آن جعبه راهی کمر کرونوس (!)

میشود و سر انجام جعبه را پیدا میکند. اما آرس هم بیکار ننشسته و جعبه را از چنگ کریتوس در میآورد. کریتوس به دنبال آرس راه میافتد و با یک صاعقه جعبه را از چنگ آرس در میآورد و به بزرگیآرس میشود. آن ها با هم مبارزه میکنند اما غافل از اینکه کریتوس با شمشیر هایی که آرس به او داده

نمیتواند او را بکشد. او ناگهان زنش را میبیند از او در مقابل موجوداتی مثل خود او محافظت میکند. آرس شمشیر کریتوس را میگیرد و زن مجازی را میکشد و در هماین حال خدایان شمشیری را به کریتوس میدهند و کریتوس با آن آرس را میکشد و به عنوان خدای جنگ شناخته یشود. در قسمت دوم

این بازی کریتوس به عنوان خدای جنگ، خون و خونریزی به راه می اندازد و خدایان به همین دلیل به او حیله زده و تمام قدرت کریتوس را از او میگیرند و زئوس به شکل انسان در آمده و کریتوس را میکشد. اما کریتوس از مرگ فرار کرده و به پیش خواهرانی میرود که میتوانند زمان را به عقب برگردانند. در

نهایت کریتوس به گذشته و زمانی که زئوس به شکل اسان بود بر میگردد و با او مبارزه یکند و در آخرین لحظه که قرار بود زئوس کشته شود آتنا خود را قربانی کرده و زئوس فرار میکند. در قسمت سوم هم کریتوس با تایتان ها به انتقام برخواسته و تک تک اله های یونان و خدایانشان را کشته و در

نهایت خدای خدایان یعنی زئوس را میکشد و به دنبال آن خودش را هم میکشد.

همونطوری که میدونید این بازی رفته رفته داستانش گنگ تر و بی معنی تر میشه.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خب اگه خونده باشید متوجه میشید که دویل می کرای شخصیت پردازیش فوق العادس اما گاد آو وار به جز شخصیت کریتوس هیچکس دیگه ای پردازش نشده.

اما اونچیزی که مشخصه رونده نزولی گاد آو وار در زمینه ی داستان هست. شماره ی 1 این بازی داستانش عالیه. اما رفته رفته ضعیف تر شده.

در حالی که دویل می کرای هرچند پیشرفت نکرده اما تونسته برتریشو حفظ کنه و نزاره محتوای داستان ضعیف بشه.

داستان هر دو بازی از یه جا الهام گرفته شده. دویل می کرای چند تا از شخصیت هاش از روی کمدی الهی برداشته شده و گاد آو وار هم که همه ی شخصیت هاش به جز کریتوس از روی افسانه های یونان باستان برداشته شدن(کسی چه میدونه بلکه خوده کریتوس هم.....) پس باز هم دویل می

کرای برتریشو حفظ میکنه.

اما از نظر شخصیت پردازی کارکتر اصلی بازی کریتوس به مراتب بهتر از دانته پردازش شده. درسته دانته خوشتیپه شوخه اما اون اقتدار و عظمت کریتوس تو کم تر کارکتر اولی دیده شده. به قول بعضیا گفتنی دانته جونش با یه مشت کریتوس درمیره!

با همه ی این اوصاف تو بخش داستان پردازی برتری از آن بازی Devil May Cry هستش. اگه اعتراضی داشتید در خدمتیم.

میرسیم به بخش گیمپلی.

همونطور که میدونید سبک بازی Devil May Cry اکشن هک اند اسلش (Hack 'N Slash) و سبک بازی God Of War اکشن ادونچر هست.

بازی دویل می کرای یکی از مهم ترین بازی ها در این سبک به شمار میرود و میتوان گفت پدر این سبک است. البته گیمپلی این بازی به صورت کامل هک اند اسلش نیست و بیت ام آپ هم در آن وجود دارد. روند گیمپلی آن بسیار سریع است و به صورت فوق العاده زیاد کمبو یا چند ضرب دارد.

همین موجب سریع تر شدن بازی میشود. البته گیمر هم باید تا حدودی بتواند این چند ضرب ها را اجرا کند. از ویژگی های گیمپلی این بازی میتوان به سلاح های زیاد آن اشاره کرد. بازیکن در بازی همیشه به همراه شمشیر و یا به طور کلی سلاح سرد از سلاح گرم نیز برخوردار است.

یکی دیگر از ویژگی های این بازی قابلیتی به اسم دویل تریگر است که به موجب آن بازیکن با زدن یک دکمه میتواند شخصیت اصلی را به صورت شیطان در آورده و قدرت و سرعت او را به شکلی دیوانه وار افزایش دهد. اما استفاده از این قابلیت همیشگی نیست و فقط به مد چند ثانیه قابل استفاده است.

بازیکن در این بازی پس از کشتن هر دشمن مقداری رد ارب به دست می آورد. رد ارب ها به منزله ی پول در این بازی حساب میشوند و با استفاده از آن ها میتوان آیتم خرید.

در بازی نواری وجود دارد که با زدن هر کمبو مقداری پر میشود و پس از پر شدن کامل حرف آن تغییر میکند و رفته رفته ادامه پیدا میکند. این نوار با حرف D شروع و با حرف SSS تمام میشود و به بازیکن انگیزه ی لازم برای زدن چندضرب ها را میدهد.

بدترین قسمت این بازی طراحی دشمنان است. دشمنان در بازی بیشتر شبیه عروسک هستند تا شیطان! اما در مقابل مبارزه با باس ها و همچنین طراحی آنان واقعا بینظیر است و یکی از بهترین بخش های بازی به شمار میرود.

نا گفته نماند که شخصیت نیرو در قسمت چهار این بازی قدرتی به اسم دویل برینگر داشت. این قابلیت به بازیکن اجازه میدهد تا با زدن یک دکمه دشمن را بلند کرده و به زمین بکوبد که این بازی با نیرو را بسیار راحت میکرد.

گیمپلی در گاد آو وار حرف اول را میزند.

در بازی شما از قدرت های جادویی برخوردار هستید. کریتوس میتواند الکتریسیته تولید کند، دشمنان را خشک کند و بقیه اش را خودتان میدانید.

در این بازی درست مثل دویل می کرای پس از کشتن هر دشمن ارواح قرمزی به کریتوس جذب میشوند. بازیکن از این ارواح میتواند برای آپگرید کردن سلاح ها و کشف کمبو های جدید استفاده کند.

در هر قسمت از این سری تنوع های خاصی وجود دارد. مثلا در قسمت سوم کریتوس میتواند سوار سایکلاپس شده و از آن برای نابود کردن دشمنان استفاده کند. کارهایی مثل شنا کردن و سواری گرفتن از پرنده ها و مسافرت به مکان های مختلف از دیگر ویژگی های خوب این بازی به شمار میروند.

کریتوس میتواند با زدن یک دکمه (درست مانند نیرو) دشمنان را گرفته و کمبو های خاصی اجرا کند. یکی از یژگی های بارز این بازی مبارزه با باس هاست.

مبارزه با باس ها بسیار هیجان انگیز است و استفاده از دکمه زنی هیجان آن را دو چندان میکند. بازیکن هنگامی که بازی از او درخواست میکند دکمه ای خاص را زده و صحنه ی سینماتیکی اجرا میشود که بسیار زیبا تنظیم شده است.

معما های این بازی بسیار عالی طراحی شده و استاندارد میباشد. طوری که حل کردن آن غیرممکن نیست اما وقت گیر است و میتواند 10 دقیقه از وقت بازیکن را بگیرد (برای کسایی که انجمن ها رو میگردن برای پیدا کردن راه حل 4 دقیقه!).

آخرین ویرایش:

Dante Never Cry

The Awakening Dragon
کاربر سایت
Oct 5, 2008
9,334
نام
Ali
من خودم هوادارا DMC ام ولی به نظرم این تاپیک به جایی نمیرسه

الان PS3 فن هایی که اصلا GOW رو هم تا الان بازی نکردن فقط برای اینکه انحصاریه میان بهش رای میدن :|

Grey Warden

Dragon Age Scholar
Loyal Member
Sep 13, 2006
6,427
نام
مجتبی
من خودم هوادارا DMC ام ولی به نظرم این تاپیک به جایی نمیرسه

الان PS3 فن هایی که اصلا GOW رو هم تا الان بازی نکردن فقط برای اینکه انحصاریه میان بهش رای میدن :|

برعکسش هم هست!!
:d360 و PC بازایی هم که تا حالا GOW بازی نکردن چون DMC مولتی پلتفرمه میون بهش رای میدن!!:d

Red V

کاربر سایت
Sep 19, 2010
2,641
نام
وحيد
You Must Be Kidding Me ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!! 8-|

نه اخه تا وقتي Great Kratos يه طرف معاده باشه اصلا ميشه نظر سنجي برگزار كرد ؟؟؟:| اونم وقتي كه طرف ديگه معادله يه شخصيت سبك و مسخره هست !!!!:d ( خدا رحم كنه !! احسان رو ! )

habibmp3

کاربر سایت
Dec 5, 2011
1,236
نام
ابوالفضل
من خودم به دویل می کرای رای دادم ...
هر کار کردم از این یارو کریتوس خوشم نیومد که نیومد!
بر عکس، عاشق دانته هستم ... عند بی خیالای عالم ... کریتوس رو هم جلوش بیاری با مسخره بازی می کشدش ... :D (اسمایل فرار از دست طرفدارای کریتوس) :D

.:ab:.

کاربر سایت
Mar 29, 2011
1,486
نام
محمد
هیچ وقت نتونستم با سری DMC ارتباط برقرار کنم و هیچ وقت از دنیای بازی و اون معماری گوتیک خاصش و یا موزیکاش و حتی داستان و شخصیت پردازیاش خوشم نیومد البته به هیچ وجه نمیشه از بزرگیای این بازی و خدماتی که به سبک H&S کرد گذشت اما خوب کلا از این سری خوشم نمیاد با وجود تمام نوآوریایی که تو زمان خودش داشت ولی خوب احترام زیادی برای این بازی و نسخه ی اول و سومش قائلم.
سری GOW خیلی بیشتر میپسندم مخصوصا نسخه های اول و دوم که فوق العاده بودن و واقعا دوستشون دارم به نظرم نسخه ی دوم GOW بهترین H&S تاریخه
کریتوسم که مسلما خیلی بیشتر از دانته دوست دارم و اصلا این دوتا با هم قابل مقایسه نیستن البته دانته هم شخصیت خیلی متفاوت و نو و زیبایی داشت تو زمان خودش اما خوب کریتوس یه چیز دیگست و باهاش ارتباط بهتری برقرار کردم
داستان سری GOW هم به نظرم در سطح بالاتری قرار داره و خوب گرافیکشم همیشه بهتر بوده
به خاطر همین به GOW رای دادم

Emperor visari

کاربر سایت
Jan 5, 2011
1,553
همونطوری که میدونید این بازی رفته رفته داستانش گنگ تر و بی معنی تر میشه.
میشه بگی دقبقا کجاش گنگ و بی معنیه:-/

من خودم اصلا نتونستم با dmc ارتباط برقرار کنم،البته بسیار لذت بردم ولی حس می کنم طرفداراش داستانشو در حد یه شاهکار بالا بردن.(خداییش چیش اونقدر جالبه که با اون آب و تاب تعریف و پیش بینی می کنند!)
گرافیک هم که مشخصه کی سره و همین طور موسیقی و راوی داستان.میمونه گیم پلی که اونم اگه بخوام با اینی که الان داره میاد مقایسه کنم(با توجه به تریلر لیمبو سیتی)امیدی بهش نیست.باز اگه تو نظرسنجی به جا دویل بایونتای ساخت استاد بود به گیمپلی خیره کننده بایونتا رای می دادم.

Kainé

Kuraudo Sutoraifu
کاربر سایت
May 29, 2009
10,102
نام
احسان
DEVIL MAY CRY
با صدای دلنشین اون خانومه :D
تا وقتی آدم می تونه یه پیس پیتزا بذاره گوشه ی لبش و موزیک های استاد تتسویا شیباتا رو گوش کنه و دسته ی بازی رو با صدها کمبوی دیوانه وار به املت تبدیل کنه مگه دیوانه ـست خودشو اسیر تراوشات ذهن مخدوش یه تیمارستانی بکنه ! :D
I'm Absolutely Crazy About It !! :D

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر