مشاوره در امر خرید کارت گرافیک (VGA)

Saeedrz70

کاربر سایت
مانیتور فور کی مدلش lg 27 ud 59 w و فول اچ دی قدیمیه
مانیتور 1080ت احتمال زیاد مانیتور خوبی نیست که اینجور میبینی
یه چیز خیلی مهم دیگه هم در مورد این کارت بودن که اینترفیسش PCIe 4.0 x8 هست، اگه شما سیستمی که داره pci 3 هست تا 30درصد ممکنه دراپ پرفرمنس داشته باشی به اینم دقت کن
کارت 3060 از 16 لین کامل pci استفاده میکنه و مشکلی روی سیستم های PCI 3 نداره

• Like
Reactions: Farshad1992

godofwar3

کاربر سایت
مانیتور 1080ت احتمال زیاد مانیتور خوبی نیست که اینجور میبینی
یه چیز خیلی مهم دیگه هم در مورد این کارت بودن که اینترفیسش PCIe 4.0 x8 هست، اگه شما سیستمی که داره pci 3 هست تا 30درصد ممکنه دراپ پرفرمنس داشته باشی به اینم دقت کن
کارت 3060 از 16 لین کامل pci استفاده میکنه و مشکلی روی سیستم های PCI 3 نداره
سیستم من سی پی یو 9400 هست نمیدونم والا تو یوتوب دیدم زیاد فرقی نداشت حالا شاید بعد عید به سی پی یو 12100 اینتل ارتقا بدم شاید سیستم من pci 3 باشه

Saeedrz70

کاربر سایت
سیستم من سی پی یو 9400 هست نمیدونم والا تو یوتوب دیدم زیاد فرقی نداشت حالا شاید بعد عید به سی پی یو 12100 اینتل ارتقا بدم شاید سیستم من pci 3 باشه
سیستم تون که pci 3 هست با این مشخصات، من گفتم بدترین حالتش 30 درصده که واسه بازی doom eternal پیش میاد که پهنای باند بالا میخواد، شما اینکه بازیهای اینده از چه پهنای باندی استفاده کنن و تاثیرش رو کارتت چطور باشه نامعلومه و شک توشه
اینم اختلافشون واسه گیمهای که الان هست(با همین چارتم اگه شما این کارتو روی یه سیستم pci 3 استفاده کنی میانگین 5درصد کندتر میشه که اون اختلاف سرعتتون رو با کارت 3060 رو میخوره!)
1644838245224.png

godofwar3

کاربر سایت
سیستم تون که pci 3 هست با این مشخصات، من گفتم بدترین حالتش 30 درصده که واسه بازی doom eternal پیش میاد که پهنای باند بالا میخواد، شما اینکه بازیهای اینده از چه پهنای باندی استفاده کنن و تاثیرش رو کارتت چطور باشه نامعلومه و شک توشه
اینم اختلافشون واسه گیمهای که الان هست
View attachment 244537
پس فعلا خوبه من احتمالا بعد عید این سیستم را رد میکنم و سیستم سری 12 اینتل میگیرم برای اون مشکلی ندارم به نظرتون من این مانیتور فورکی را داشته باشم و یه مانیتور 10 تومانی فول اچ دی بگیرم خوبه یعنی خیلی افت کیفیت دارم چون من 30 فریم روی این مانیتور را به 60 فریم رو فول اچ دی ترجیح میدم میترسم بخرم تو ذوقم بخوره به کیفیت این نرسه چون من کیفیت تصویر خیلی برام مهمه

اینم اختلافشون واسه گیمهای که الان هست(با همین چارتم اگه شما این کارتو روی یه سیستم pci 3 استفاده کنی میانگین 5درصد کندتر میشه که اون اختلاف سرعتتون رو با کارت 3060 رو میخوره!)
View attachment 244537
منظورتون اینه که روی همین سیستم pci3 هست کارت 6600xt باز از 3060 بهتر هست

Saeedrz70

کاربر سایت
منظورتون اینه که روی همین سیستم pci3 هست کارت 6600xt باز از 3060 بهتر هست
بستگی به گیمش داره، طبق تست HU تو بازی مثل بردرلندز3 تفاوتی نیست پس amd برتریشو حفظ میکنه، ولی روی doom چطور که 25درصد پرفرمنس 6600xt پایین میاد؟
تصمیم با خودته ولی به نظرم این محدویت رو هم در نظر بگیر وقتی الان روی pci 3 هستی

TEK ZXEN

کاربر سایت
من 30 فریم روی این مانیتور را به 60 فریم رو فول اچ دی ترجیح میدم میترسم بخرم تو ذوقم بخوره به کیفیت این نرسه چون من کیفیت تصویر خیلی برام مهمه
مطمئن باش وقتی که یه مدت 4k بازی میکنی دیگه 1080p راضیت نمیکنه.مگه کسی هست که از 1080p بیاد رو 720p ؟
به نظرم مانیتور 1080 رو بیخیال بشی بهتره.
حداقل از 1440p شروع کن.بری بنچمارک های یوتیوب 6600xt ببینی 1440p راحت 50 فریم میده.
فرق pci بین نسل 3 و 4 زیاد نیست مگه اینکه از NVME SSD استفاده بکنی واسه 3Dmark و فرقش تو لودینگ بازیها برات محسوس باشه.

godofwar3

کاربر سایت
مطمئن باش وقتی که یه مدت 4k بازی میکنی دیگه 1080p راضیت نمیکنه.مگه کسی هست که از 1080p بیاد رو 720p ؟
به نظرم مانیتور 1080 رو بیخیال بشی بهتره.
حداقل از 1440p شروع کن.بری بنچمارک های یوتیوب 6600xt ببینی 1440p راحت 50 فریم میده.
فرق pci بین نسل 3 و 4 زیاد نیست مگه اینکه از NVME SSD استفاده بکنی واسه 3Dmark و فرقش تو لودینگ بازیها برات محسوس باشه.
برادر من خیلی وقت بود منتظر بودم کارت 6600xt به قیمت 20 تومان برسه بگیرم تا الان خیلی راجبش تحقیق کرده بودم مصرف برقشم خیلی عالیه با این قدرت و تا این لحظه بحث pci پیش امد که من اصلا به این دقت نکردم الان دوباره رفتم یوتوب چند جای لینک معتبر دیدم فرق خاصی رو بازیهای مهم ندیدم حالا اینده را کی دیده یعنی به نظرت اینهمه ادم سری 6000 ای ام دی خریدن سیستم بروز که ندارن بعد پس مانیتور را عوض نکنم چون من هر چی بازی بود با 5700 که نسل قبلی بود راحت بالای 30 فریم میاورد حالا این که یه ذره بهتره تو یوتوب هم میبینم راحت دارن تا این لحظه هر چی بازی امده بالای 30 فریم بازی میکنن بعد رو این مانیتور 2k هم بازی کنی باز عالیه دیگه از این به بعد بازیها همه اپسکاله دارن که بهتر میشه

• Like
Reactions: TEK ZXEN

Saeedrz70

کاربر سایت
برادر من خیلی وقت بود منتظر بودم کارت 6600xt به قیمت 20 تومان برسه بگیرم تا الان خیلی راجبش تحقیق کرده بودم مصرف برقشم خیلی عالیه با این قدرت و تا این لحظه بحث pci پیش امد که من اصلا به این دقت نکردم الان دوباره رفتم یوتوب چند جای لینک معتبر دیدم فرق خاصی رو بازیهای مهم ندیدم حالا اینده را کی دیده یعنی به نظرت اینهمه ادم سری 6000 ای ام دی خریدن سیستم بروز که ندارن بعد پس مانیتور را عوض نکنم چون من هر چی بازی بود با 5700 که نسل قبلی بود راحت بالای 30 فریم میاورد حالا این که یه ذره بهتره تو یوتوب هم میبینم راحت دارن تا این لحظه هر چی بازی امده بالای 30 فریم بازی میکنن بعد رو این مانیتور 2k هم بازی کنی باز عالیه دیگه از این به بعد بازیها همه اپسکاله دارن که بهتر میشه
کارتهای رده بالاتر amd همگی pci x16 هستن، من اینو نگفتم نگرانت کنم یا به شک بندازمت خواستم به عنوان یه پارمتر در نظرش بگیری، حالا هرچقدر کم اهمیت، هدف تو بستن هر سیستمی اینکه قطعات طوری انتخاب بشن که با حداکثر پتانسیلشون کار کنن دیگه
اگه قصد ارتقای بقیه قطعات و رفتن روی pci 4 داری که دیگه هیچ جای نگرانی نداری و می تونی از پتانسل کامل کارت استفاده کنی

ortegoli

کاربر سایت
دوستان خبر های خوب در راهه!

همراه با موجود بودن گرافیک در سال 2022، قیمت در هر دو برند AMD و NVIDIA نزولی خواهد بود

بر اساس گزارش 3DCenter، در حالی که قیمت های فعلی هنوز با قیمت اصلی فروش فاصله زیادی دارد، وضعیت به تدریج در چند ماه گذشته بهبود یافته است.

قیمت کارت‌های گرافیک AMD Radeon در حال حاضر به طور متوسط 45 درصد نسبت به قیمت اصلی بیشتر است (ماه گذشته 63% نسبت به قیمت اصلی بیشتر بود)

همچنین کارت‌های گرافیک انویدیا 57 درصد قیمت اصلی به فروش می رسند در صورتی که ماه گذشته 77 درصد قیمت اصلی فروش می رفتند

اما تنها این فقط قیمت ها نیستند که بهبود یافته اند، طبق نمودار ماهانه 3DCenter در دسترس بودن GPU و کارت های گرافیک مربوطه اکنون در بهترین حالت خود از ابتدای سال 2021 بوده و همچنان بهبود می یابد

TEK ZXEN

کاربر سایت
اضافه شدن اینتل به بازار هم باعث تعدیل قیمت ها میشه چون شدت قیمت های رقابتی بیشتر از قبل میشه.و البته خود اینتل هم گفته ما در عرضه و تقاضا مشکلی نداریم و به راحتی میتونیم بازار رو اشباع کنیم.
باید دید در عمل چی میشه

tokio_hotel

کاربر سایت
والا یه چیزی بگم‌ناراحت نشیا
شما کارت ۵۷۰۰ رو فروختی الان از ۶۶۰۰ انتظار 4k روی ۳۰ فریم داری؟
همون ۵۷۰۰ رو داشتی بهتر بود درسته قدیمی بود ارتقا یعنی حداقل ۳۰ الی ۴۰ درصد بهبود فریم رو داشته باشی نه اینکه نسل گرافیک رو بروز تر کنی بعد 6600 رو من در چند تا بازی دیدم از ۵۷۰۰ قدیمی هم فریم کمی میده
بعد از اونطرف هم میخای cpu 9400 رو بفروشی ۱۲۱۰۰ بخری اصلا معلوم نیست میخایین ارتقا بدین یا تغییر نسل بدین با همون قدرت نسل قبلی
با این روال کار بهتره دست به سیستمتون نزنین و با یه گرافیک ۱۰ تومنی هم کار شما راه میفته
کارت ۶۶۰۰ یا ۳۰۶۰ کارتهای میان رده رو به پایینی هستن شاید بعد از یه سال افت شدیدی توشون ببینی الان ۳۰۷۰ هم تو بازیهای جدید یواش یواش ضعف اوایل نسلشو نشون میده درسته هر کی از فریم بازی انتظاری داره ولی ۳۰ فریم تو pc مثل کنسول نیست واقعا اذیت کنندست هرچقدر خم کیفیت بالا باشه حتی 8k باشه با ۳۰ فریم خیلی با موس که دقتش بالاست خیلی سخته باز دسته محدودیت حرکت دوربینش ثابته و ۳۰ فریم بودن زیاد رو ذوق نمیزنه
شما برگشت از مانیتور 4k به فول اچ دی رو نمیتونی تحمل کنی بعد میخای از کارت ۵۷۰۰ که داشتی به ۶۶۰۰ برگردی ؟ چیز عجیبیه
برای شما کنسول بهتره
درسته دردسر تهیه بازی رو زیاد داره اما تقریبا با سلیقه شما یکسانه
والا من نمیدونم برای کارت ۳۰۶۰ یا ۶۶۰۰ حدودای ۲۲ الی ۲۰ تومن پول میدن خوب ۲۵ تومن میشه راحت ۳۰۶۰ti خرید بازیهارو عین بنز روی 4k با dlss اجرا کنه

آخرین ویرایش:

godofwar3

کاربر سایت
والا یه چیزی بگم‌ناراحت نشیا
شما کارت ۵۷۰۰ رو فروختی الان از ۶۶۰۰ انتظار 4k روی ۳۰ فریم داری؟
همون ۵۷۰۰ رو داشتی بهتر بود درسته قدیمی بود ارتقا یعنی حداقل ۳۰ الی ۴۰ درصد بهبود فریم رو داشته باشی نه اینکه نسل گرافیک رو بروز تر کنی بعد 6600 رو من در چند تا بازی دیدم از ۵۷۰۰ قدیمی هم فریم کمی میده
بعد از اونطرف هم میخای cpu 9400 رو بفروشی ۱۲۱۰۰ بخری اصلا معلوم نیست میخایین ارتقا بدین یا تغییر نسل بدین با همون قدرت نسل قبلی
با این روال کار بهتره دست به سیستمتون نزنین و با یه گرافیک ۱۰ تومنی هم کار شما راه میفته
کارت ۶۶۰۰ یا ۳۰۶۰ کارتهای میان رده رو به پایینی هستن شاید بعد از یه سال افت شدیدی توشون ببینی الان ۳۰۷۰ هم تو بازیهای جدید یواش یواش ضعف اوایل نسلشو نشون میده درسته هر کی از فریم بازی انتظاری داره ولی ۳۰ فریم تو pc مثل کنسول نیست واقعا اذیت کنندست هرچقدر خم کیفیت بالا باشه حتی 8k باشه با ۳۰ فریم خیلی با موس که دقتش بالاست خیلی سخته باز دسته محدودیت حرکت دوربینش ثابته و ۳۰ فریم بودن زیاد رو ذوق نمیزنه
شما برگشت از مانیتور 4k به فول اچ دی رو نمیتونی تحمل کنی بعد میخای از کارت ۵۷۰۰ که داشتی به ۶۶۰۰ برگردی ؟ چیز عجیبیه
برای شما کنسول بهتره
درسته دردسر تهیه بازی رو زیاد داره اما تقریبا با سلیقه شما یکسانه
والا من نمیدونم برای کارت ۳۰۶۰ یا ۶۶۰۰ حدودای ۲۲ الی ۲۰ تومن پول میدن خوب ۲۵ تومن میشه راحت ۳۰۶۰ti خرید بازیهارو عین بنز روی 4k با dlss اجرا کنه
داداش کارت 3060ti الان با گارانتی مدل دوال ایسوس 27 میلیونه بعد شما 6600xt میتونی 20 میلیون بخری 7 میلیون اختلاف قیمته بعد 6600xt از کارت قبلی من یه ذره بهتر و قویتره درسته ارتقا حساب نمیشه ولی بازم خوبه دیگه بهتر از بدون گرافیک موندن هست سی پی یو هم من یه چیزی گفتم اگه بخام عوض کنم همون 12400 میگیرم که ارزش داشته باشه در مورد مانیتور هم فعلا همین خوبه چون کیفیت تصویرش بالاست من الان چند ساله دارم و راحتم باهاش 30 فریم بازم خوبه چون کیفیتش خیلی بالاست کنسول کیفیتش پایینه بعد هم دردسر داره هم تمام بازیهاش اپسکاله هستن و فوق العاده بی کیفیت تازه برای هر بازی باید کلی پول بدی الان داینگ لایت 2 ظرفیت یک 120 هزار تومان هست همین 6600xt راحت میشه باهاش فور کی بازی کرد خیلی فیلم ازش دیدم من زیاد به فریم حساس نیستم

jetalpha

کاربر سایت
FSR هم واقعا آپشن بدی نیست، هر چی باشه از DLSS 1.0 رو کارتای RTX 2000 که خیلی بهتره. یجایی میخوندم میگفت DLSS 1.0 اصلا نیازی به سخت افزار RTX نداشته انویدیا از دروغ فقط برای سری 2000 انحصاریش کرده بود. کاری که FSR خلافشو انجام داد.
اینتل XeSS هم آپشن خوبی باید باشه چون الگوریتماش مشابه DLSS 2.0 هست با این تفاوت که رو کارتای RX 6000 هم جواب میده ولی با پرفورمنس مقداری ضعیف‌تر.

• Like
Reactions: tokio_hotel

tokio_hotel

کاربر سایت
FSR هم واقعا آپشن بدی نیست، هر چی باشه از DLSS 1.0 رو کارتای RTX 2000 که خیلی بهتره. یجایی میخوندم میگفت DLSS 1.0 اصلا نیازی به سخت افزار RTX نداشته انویدیا از دروغ فقط برای سری 2000 انحصاریش کرده بود. کاری که FSR خلافشو انجام داد.
اینتل XeSS هم آپشن خوبی باید باشه چون الگوریتماش مشابه DLSS 2.0 هست با این تفاوت که رو کارتای RX 6000 هم جواب میده ولی با پرفورمنس مقداری ضعیف‌تر.
dlss 1.0 که واقعا افتضاح بود عملا روی 1080p که dlss فعال میکردی گرافیک بازیو از 720p هم پایین میاورد من یادمه زمانی که ۲۰۷۰ سوپر داشتم تو بازی مترو این گزینرو فعال کردم حالم گرفته شد ولی رفته رفته خیلی پیشرفت کرده البته اینم بگم dlss بیشتر در رزولیشن 2k و 4k خودشو بهتر نشون میده و افت گرافیک رو آدم احساس نمیکنه
از اونطرف هم fsr رو نمیدونم یه سری تو سرش میکوبن انصافا الان تو بازی گاد من روی 4k وقتی dlss و fsr فعال میکنم fsr خیلی کم نسبت به dlss افت کیفیت داره
اما در کل من از سری ۶۰۰۰ ای ام دی خیلی راضی بودم اصلا نه از لحاظ پرفورمنس نه درایو گرافیکی منو اذیت نکرد
در مورد ری ترسینگ هم من خودم به شخصه باهاش حال نمیکنم یعنی وقتی آدم غرق یه بازی میشه ری ترسینگ زیاد به چشم نمیاد اما خدایی رزولیشن بالا به شرط فریم بالای ۵۰ لذت بازیو برام ۱۰ برابر میکنه حتی بعضی بازیهایی که باهاشون حال نمیکنم با رزولیشن 4k منو وادار به ادامه بازی میکنه

godofwar3

کاربر سایت
dlss 1.0 که واقعا افتضاح بود عملا روی 1080p که dlss فعال میکردی گرافیک بازیو از 720p هم پایین میاورد من یادمه زمانی که ۲۰۷۰ سوپر داشتم تو بازی مترو این گزینرو فعال کردم حالم گرفته شد ولی رفته رفته خیلی پیشرفت کرده البته اینم بگم dlss بیشتر در رزولیشن 2k و 4k خودشو بهتر نشون میده و افت گرافیک رو آدم احساس نمیکنه
از اونطرف هم fsr رو نمیدونم یه سری تو سرش میکوبن انصافا الان تو بازی گاد من روی 4k وقتی dlss و fsr فعال میکنم fsr خیلی کم نسبت به dlss افت کیفیت داره
اما در کل من از سری ۶۰۰۰ ای ام دی خیلی راضی بودم اصلا نه از لحاظ پرفورمنس نه درایو گرافیکی منو اذیت نکرد
در مورد ری ترسینگ هم من خودم به شخصه باهاش حال نمیکنم یعنی وقتی آدم غرق یه بازی میشه ری ترسینگ زیاد به چشم نمیاد اما خدایی رزولیشن بالا به شرط فریم بالای ۵۰ لذت بازیو برام ۱۰ برابر میکنه حتی بعضی بازیهایی که باهاشون حال نمیکنم با رزولیشن 4k منو وادار به ادامه بازی میکنه
دقیقا داداش منم به خاطر همین میگم فور کی خیلی تفاوت داره با 1080 و من حاضرم 30 فریم فورکی بازی کنم ولی 60 فریم با کیفیت فول اچ دی بازی نکنم حتی ps5 هم داشتم تمام بازیهاش را با 30 فریم بازی میکردم چون فور کی بود ولی اون حالتش خیلی بی کیفیت بود فقط فریمش 60 بود من یادمه پارسال بازی دید اسپیس که مال سال 2009 بود فکر کنم با رزولشن فور کی بازی کردم جیگرم حال امد اصلا گرافیکش عوض شده بود و فوق العاده بود

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر