مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Fratos

کاربر سایت
Aug 23, 2006
16,071
فقط این که داستان سیستم رو نصفه تعریف کردید
سلام. اگر بشه میخوام با بودجه 30 تومنی یه سیستم جدید تهیه کنم. از کل سیستم فقط یه 6700xt دارم. پردازنده رو اگر بشه میخوام AMD 5 7600x بردارم. البته اگر اختلاف قیمتش چشمگیر باشه با جمع یه سیستم با intel 13400f، اون رو برمیدارم. توی مقایسه های که دیدم یه مقدار اختلاف هست به نفع AMD. بنظر شما توی long term investment کدام پلتفروم (AM5 - lga 1700) بهتره با درنظر گرفتن محدودیت بودجه.

• Like
Reactions: ArefTheGreat

amonre

کاربر سایت
Feb 9, 2023
439
یه موس خفن اومده چند روزی توی ایران که خیلیا ازش بی خبرن

توی رقابت با G pro x superlight چیزی که کم نداره حتی اضافه هم داره
به نظرم بهترین موس گیمینگ حال حاضر به حساب میاد

انباکس و بررسیش رو گذاشتم نگاهی بهش بندازین:

• Angry
Reactions: misagh72

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام،یه فن واسه

Intel Haswell Core i7-4790 CPU​

میخام نهایت یک تومن
فن خودش روش هست موقع بازی تا۷۶ درجه دما میره

دمای 76 درجه سلسیوس که زیاد نیست، اما اگر صدای کمتر یا دمای پایینتر مدنظر هست، مدلی مثل Deepcool AG500 هم برای این پردازنده‌ی کهن مناسبه.

سلام. اگر بشه میخوام با بودجه 30 تومنی یه سیستم جدید تهیه کنم. از کل سیستم فقط یه 6700xt دارم. پردازنده رو اگر بشه میخوام AMD 5 7600x بردارم. البته اگر اختلاف قیمتش چشمگیر باشه با جمع یه سیستم با intel 13400f، اون رو برمیدارم. توی مقایسه های که دیدم یه مقدار اختلاف هست به نفع AMD. بنظر شما توی long term investment کدام پلتفروم (AM5 - lga 1700) بهتره با درنظر گرفتن محدودیت بودجه.

میتونید 7600X و پلتفرم متناسبش رو هم بگیرید، اما این گزینه هم مناسبه و ارزونتر:
قیمتمدلنام قطعه
چهارده میلیون و ۹۵۰ هزار تومانIntel Core i5 13600KCPU
دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومانDeepCool AG500 ARGBCooler
هشت میلیون و ۵۰ هزار تومانASUS PRIME H770-Plus D4MotherBoard
چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تومانGSkill Ripjaws V 2*16GB DDR4 3200MHz -32GBRAM

m1987

کاربر سایت
Dec 2, 2012
108
نام
محمدرضا
سلام اقا فرشید

خنک کننده Deep Cool AG620 ARGB Whiteرو انتخاب کردم.

ASUS PRIME Z790-P WI-FI D4

Asus Prime Z790-P DDR5 LGA1700 13th Gen ATX

بین این ۲ مادربورد و۲ سی پی یو موندم
I5 13600k با رمddr5
I5 12600k. با رمddr4
تو چندین سایت نتیجه مقایسه این ۲ سی پی یو رو دیدم ولی موندم کدومو انتخاب کنم.

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام اقا فرشید

خنک کننده Deep Cool AG620 ARGB Whiteرو انتخاب کردم.

ASUS PRIME Z790-P WI-FI D4

Asus Prime Z790-P DDR5 LGA1700 13th Gen ATX

بین این ۲ مادربورد و۲ سی پی یو موندم
I5 13600k با رمddr5
I5 12600k. با رمddr4
تو چندین سایت نتیجه مقایسه این ۲ سی پی یو رو دیدم ولی موندم کدومو انتخاب کنم.

خنک کننده مناسبه
مادربردها هم هر دو مناسبن.
برای پردازنده هم مشخصا 13600 با DDR5
البته اگر 12600 هم با DDR5 انتخاب بشه باز برخی موارد راندمان بهتری نسبت به DDR4 داره اگر فرکانس و تایمینگ مناسب باشه.
بین دو مدل پردازنده تفاوت محسوس نیست، اما پهنای باند DDR5 نسبت به DDR4 باعث افزایش تفاوت راندمان خواهد شد.

misagh72

کاربر سایت
Sep 7, 2013
1,717
سلام من میخواستم این هاردSSD SAMSUNG M.2 NVMe 980 PRO 1TB رو بخرم ولی مادربرد من pcie 4 ساپورت نمیکنه اگه بخرم تمام سرعتش رو به من میده؟ یا برم 970 pro بخرم

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام من میخواستم این هاردSSD SAMSUNG M.2 NVMe 980 PRO 1TB رو بخرم ولی مادربرد من pcie 4 ساپورت نمیکنه اگه بخرم تمام سرعتش رو به من میده؟ یا برم 970 pro بخرم

در هر صورت حداکثر سرعتی رو که میشه با PCI3 3.0 گرفت رو از هر دو مدل میتونید بگیرید، بنابراین همون SAMSUNG M.2 NVMe 980 PRO 1TB رو بخرید.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
فرشید جان سلام
لپتاپ گیمینگ با کارت 4090 چی صلاحه؟
Msi titan gt77
Asus rog strix scar 18
Lenovo legion 9i
Razer blade 18
اگر مونیتورش Mini LED باشه خیلی بهتره
ممنونم

البته حتما میدونید که 4090 لپتاپی همون 4080 دسکتاپی هست در بالاترین توانی که سازنده براش تنظیم میکنه و تازه در شاسی های مختلف و پروفایلهای حرارتی و توانی پایینتر باز هم ممکنه از راندمانش کاسته بشه.

اما مدل پیشنهادی این هست:
مدل دستگاهAsus ROG STRIX G834JY-XE 2023
پردازندهIntel Core i9 13980HX
ظرفیت حافظه اصلی (رم)32GB
ظرفیت ذخیره‌ساز (هارددیسک - SSD) 4TB SSD
مدل گرافیکNvidia GeForce RTX 4090
ظرفیت حافظه گرافیکی16GB
اندازه صفحه نمایش15.6inch
نوع و دقت صفحه نمایشWQXGA|1920×1200-165Hz IPS
وزن2.5Kg
باتری4Cell 90WHr
قیمتدویست و پانزده میلیون و ۹۷۰ هزار تومان

مدلی که پنل Mini LED براش تدارک دیده شده باشه بجز این رو دوستان اگر سراغ دارن معرفی کنن.

MARDIIN007

عضو جدید
Dec 8, 2023
1
با سلام خدمت استادان گرامی
بنده سیستمی با این مشخصات دارم
Cpu: core i5 4460
Ram:8gb
Vga:hd 5450 1gb
بنده با بودجه محدود ۱ میلیون تومان قصد ارتقا کارت گرافیک خود را دارم ولی فکر نمی کنم بتوان با این بودجه کارت گرافیک خوبی برای گیم های نسل ۷ یا ۸ پیدا کردم اگر شما استادان گرامی به بنده کمک کنید ممنون میشوم
پ.ن ببخشید اگه جمله بندی داغون بود معمولا انقد رسمی تایپ نمیکنم.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
بنده با بودجه محدود ۱ میلیون تومان قصد ارتقا کارت گرافیک خود را دارم ولی فکر نمی کنم بتوان با این بودجه کارت گرافیک خوبی برای گیم های نسل ۷ یا ۸ پیدا کردم اگر شما استادان گرامی به بنده کمک کنید ممنون میشوم

ارتقای کارت گرافیک به تنهایی برای این سیستم راهگشا نیست و کمکی نخواهد کرد. بقیه اجزای سیستم هم قدیمی و کم‌توان هستند.
هدف از ارتقا رو عنوان میکردید که بشه در مورد ارتقا نظری داد. در هر صورت با یک میلیون تومن نمیشه اقدامی کرد. اما با چند میلیون میشه کارت گرافیک دست دوم مناسب پیدا کرد.

Paradise Lost

کاربر سایت
Feb 4, 2016
3,007
نام
احمد
سلام
یک تومن دیگه بزار روش ، دست دوم rx 580 هشت گیگ با مهلت تست یک هفته ای بگیر ، پر دیوار ریخته قیمت از ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰
حداقل بازی نسل ۸ رو میشه مدیوم بری، یا اگر کارت ماین شده نمیخری ، سری ۹۰۰ انویدیا تا حدود. ۳ تومن هم پیدا میشه بخر مثل ۹۷۰ یا سری ۱۰۰۰ مثل ۱۰۶۰ شش گیگ هم دور ور سه تومنه...من خودم تقریبا ۸ سال ۹۷۰ داشتم برای بازیهای ۲۰۱۶ به بعد زیاد خوب نیست ولی میلیارد ها برابر از کارت خودت بهتره

Iman Shadow

کاربر سایت
Apr 5, 2022
91
سلام
فرشید جان چنتا سوال داشتم.

من یه مینی پی سی جدید گرفتم. Asus PN64 i5 12500H اینو با 32 گیگ رم گرفتم. فروشنده میگفت با آپدیت بایوس تا 64 گیگ هم ساپورت میکنه. ولی تو سایت ایسوس زده 16 گیگ تو سایت اینتل هم زده پردازنده تا 128 گیگ رو ساپورت میکنه. یه مقدار گیج شدم به نظرت این مدل 32 گیگ رو استیبل ساپورت میکنه ؟ (فردا میرسه دستم)

یه سوال نوب هم دارم!
من قصد دارم SSD سیستم اصلیمو بذارم رو این مینی پی سی. اطلاعات سیستمی مهمی روش دارم. چند درصد امکان داره موقع اولین بوت ویندوز بپره!؟ (قبلا SSD با ویندوز نصب شده روش رو از یه کیس رو یه کیس دیگه گذاشتم بدون مشکل ویندوز بالا اومد منتها جفت سیستم ها AMD بودن. الآن سیستم خودم AMD ه این مینی پی سی Intel. فکر هم نمیکنم زیاد ربطی داشته باشه)

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام
فرشید جان چنتا سوال داشتم.

من یه مینی پی سی جدید گرفتم. Asus PN64 i5 12500H اینو با 32 گیگ رم گرفتم. فروشنده میگفت با آپدیت بایوس تا 64 گیگ هم ساپورت میکنه. ولی تو سایت ایسوس زده 16 گیگ تو سایت اینتل هم زده پردازنده تا 128 گیگ رو ساپورت میکنه. یه مقدار گیج شدم به نظرت این مدل 32 گیگ رو استیبل ساپورت میکنه ؟ (فردا میرسه دستم)

یه سوال نوب هم دارم!
من قصد دارم SSD سیستم اصلیمو بذارم رو این مینی پی سی. اطلاعات سیستمی مهمی روش دارم. چند درصد امکان داره موقع اولین بوت ویندوز بپره!؟ (قبلا SSD با ویندوز نصب شده روش رو از یه کیس رو یه کیس دیگه گذاشتم بدون مشکل ویندوز بالا اومد منتها جفت سیستم ها AMD بودن. الآن سیستم خودم AMD ه این مینی پی سی Intel. فکر هم نمیکنم زیاد ربطی داشته باشه)

ظرفیت حافظه پشتیبانی شده به پردازنده وابسته هست و نه مادربرد، بنابراین با پردازنده نسل 12 موبایلی فقط تا 32 گیگ و با پردازنده نسل 13 اینتل تا 64 گیگ رم قابل نصب استفاده خواهد بود. اون 128 گیگ ساپورت هم با 4 اسلات هست، نه دو اسلات که مادربرد شما داره.
اطلاعات SSD هم قرار نیست موقع بوت پاک بشه، اگر ویندوز قدیمی شما اینتلی بود که بدون شک روی سیستم جدید هم راحت بوت میشد و درایورا رو نصب میکردید، اما چون AMD هست ممکنه نیاز بشه از Safe modeدرایورهای قدیمی رو با DDU پاک کنید و دوباره درایور پی سی جدید رو نصب کنید.

Iman Shadow

کاربر سایت
Apr 5, 2022
91
ظرفیت حافظه پشتیبانی شده به پردازنده وابسته هست و نه مادربرد، بنابراین با پردازنده نسل 12 موبایلی فقط تا 32 گیگ و با پردازنده نسل 13 اینتل تا 64 گیگ رم قابل نصب استفاده خواهد بود. اون 128 گیگ ساپورت هم با 4 اسلات هست، نه دو اسلات که مادربرد شما داره.
اطلاعات SSD هم قرار نیست موقع بوت پاک بشه، اگر ویندوز قدیمی شما اینتلی بود که بدون شک روی سیستم جدید هم راحت بوت میشد و درایورا رو نصب میکردید، اما چون AMD هست ممکنه نیاز بشه از Safe modeدرایورهای قدیمی رو با DDU پاک کنید و دوباره درایور پی سی جدید رو نصب کنید.

در مورد رم مشکل من توضیحات گمراه کننده سایت asus بود. اصلا مشخص نیست منظورش دوتا 32 ه یا دوتا 16 که با هم 32 بشه! (الآن توضیحات زیرشو دقت کردم برای نسل 13 زده هر اسلات 32)

Attachments

• pn64.JPG
    pn64.JPG
    60 KB · مشاهده: 23

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر