مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Pzt_Kami

کاربر سایت
Sep 27, 2007
394
نام
کامبیز
  • Like
Reactions: nejireza

--DARK-MAN--

کاربر سایت
Aug 20, 2012
63
سلام آقا فرشید لطفا میشه ی سیستم با بودجه ی 60 میلیون برای کار طراحی و برنامه هایی مثل 3Ds Max و blender معرفی کنید ؟
ترجیحا cpu اش 12700 و ddr 5 باشه ی دنیا ممنون از وقتی ک میزارید

Mr.Gold

کاربر سایت
Nov 17, 2013
136
سلام آقا فرشید اول از همه ممنون بابت زحمات شما
میخواستیم بپرسم در هنگام خرید کارت گرافیک دست دوم باید به چه نکاتی توجه کنم؟؟

یه 3090 میخوام بخرم فرق نو و دست دومش حدود 6 تومنه لطفا اگر جایی مطمئنی سراغ دارید که کارت گیمی غیر ماین میفروشن پ.خ بدید

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام آقا فرشید اول از همه ممنون بابت زحمات شما
میخواستیم بپرسم در هنگام خرید کارت گرافیک دست دوم باید به چه نکاتی توجه کنم؟؟

یه 3090 میخوام بخرم فرق نو و دست دومش حدود 6 تومنه لطفا اگر جایی مطمئنی سراغ دارید که کارت گیمی غیر ماین میفروشن پ.خ بدید

بهترین کار اینه که از یه کارشناس مجرب یا مطمئن برای خرید کمک بگیرید. اما اگر خودتون قصد خرید دارید باید هم از نظر شکل ظاهری و هم دمای کارت، نویز فن و دما در حالت لود سنگین کامل بررسی کنید.
اما با وجود رعایت تمام موارد فوق باز هم نمیشه مطمئن بود که کارتی که میخرید ماین شده بوده یا نه. تا قبل از باز کردن خنک کننده و بررسی برد از نظر قطعات، لحیم و وجود تمیزکننده های روغنی روی سطحش و تست کامل نرم افزاری نمیشه مطمئن بود که کارت ماین شده بوده یا نه. مخصوصا برای کارتهایی مثل RTX 3090 که زیاد برای ماین استفاده میشدن.

بعد این که چطور فرق کارت نو و دست دوم فقط 6 تومنه؟ ضمن این که 3090 دیگه خیلی وقته توقف تولیده.

Iman Shadow

کاربر سایت
Apr 5, 2022
91
من توصیه میکنم کارت گرافیک ضعیفتر رو بخاطر پاور انتخاب نکنی. قرار شد بعدا پاور رو ارتقا بدید، نه این که گرافیک رو کندتر بردارید.
شدنیش که میشه، اما گرافیک اولویت هست و هر مدلی که قویتر باشه طول عمر عملیاتی بیشتری در آینده خواهد داشت.

فرشید جان تصمیم گرفتم به حرفت گوش بدم. این مشخصات پایینو نگاه کن:

POWER: green GP800A-UK
CASE: GREEN GRIFFIN G2
MOBO: TUF A520 PLUS
GPU: 6800XT OR 6900XT

همونطور که میدونی مادربرد دوتا PCIe x1 داره که من رو جفتش کارت توسعه گذاشتم. تنها راهی که میمونه اینه که کارت گرافیک رو عمودی با رایزر نصب کنم. امکانش هست ؟ (فاصله رایزر با اصلات های توسعه x1 چن سانته؟ 10 سانت میشه ؟)

برای کارت هم تصمیم گرفتم 6800xt یا 6900xt بگیرم. به نظرت کیس انتخاب خوبیه برای این کارت ها ؟ (من همیشه درب کناری کیس رو باز میذارم و فضای گردش هوای خوبی هم دارم)

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام
@Farshidstar2012 فرق بین H770-PLUS D4 و PRIME B660M-A WIFI D4 چیه؟ اگر هم قیمت باشن کدوم رو برداریم؟
ممنون

خب H770 چیپ ست قویتریه و امکانات جانبی بیشتری برای مادربرد فرآهم میکنه.
اما علت گرونتر بودن مادربرد PRIME B660M-A WIFI D4 هم طبیعتا قابلیت Wi-Fi هست، نه برابر بودن قابلیت چیپ ست مادربرد.
این که کدوم رو بردارید بستگی به این داره که کدوم قابلیت رو ترجیح بدید.

فرشید جان تصمیم گرفتم به حرفت گوش بدم. این مشخصات پایینو نگاه کن:

POWER: green GP800A-UK
CASE: GREEN GRIFFIN G2
MOBO: TUF A520 PLUS
GPU: 6800XT OR 6900XT

همونطور که میدونی مادربرد دوتا PCIe x1 داره که من رو جفتش کارت توسعه گذاشتم. تنها راهی که میمونه اینه که کارت گرافیک رو عمودی با رایزر نصب کنم. امکانش هست ؟ (فاصله رایزر با اصلات های توسعه x1 چن سانته؟ 10 سانت میشه ؟)

برای کارت هم تصمیم گرفتم 6800xt یا 6900xt بگیرم. به نظرت کیس انتخاب خوبیه برای این کارت ها ؟ (من همیشه درب کناری کیس رو باز میذارم و فضای گردش هوای خوبی هم دارم)

مطمئن نیستم که روی اون مادربرد وقتی هر دو اسلات PCIe x1 استفاده شده باشن، سرعت اسلات اصلی گرافیک که X16 هست رو محدود نکنن.
در مورد رایزر هم مشکلی نیست. اگر رایزر خود گرین یا یه مدل با کیفیت و معتبر رو بگیرید میشه استفاده کرد، اما بستگی داره که کارت گرافیکتون چند اسلاته باشه و فاصلش با پنل کناری چقدر باشه.
در مورد بازگذاشتن پنل کناری هم قبلا گفتم که درست نیست و میتونه گردش هوای فنهای کیس رو تضعیف کنه. اگر هم هنگام بسته بودن دمای بیشتری داره که یعنی فنها گردش هوای مناسبی رو فرآهم نمیکنن یا توازن فشار هوا مناسب نیست.

Paradise Lost

کاربر سایت
Feb 4, 2016
3,007
نام
احمد
AMD Ryzen™ 5 7600X یا Core i5 13500 گلوگاه میشن واسه 3080 یا 6900XT? تا بودجه 10 تا 12 میلیون بهترین CPU که گلوگاه نشه واسه 6900XT و 3090 یا 3080 کدومه چون در اینده صد در صد یکی از این کارت ها رو میخرم.
بعد این رایزن های نسل 7000 AMD هسته کمتری نسبت به اینتل دارن مشکل نمیشن تو اینده؟! مثلا همین رایزن 6 هسته در مقابل 14 هسته اینتل

تو کل زندگیم هیچ وقت یک پردازنده قوی نخریدم همش یا i 3 خریدم یا i5 نسل قدیم :| تو کل زندگیم هم هیچ وقت پردازنده بیشتر از 4 هسته ای نداشتم الان احساس میکنم واقعا 4 هسته دیگه بازی های جدید رو نمیکشه.

پردازنده های AMD تو امازون حدقل 50$ بیشتر از اینتل OFF میخورن ولی اینجا همون پردازنده نسبت به رقیب اینتلش 3/4 تومن گرون تره

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
AMD Ryzen™ 5 7600X یا Core i5 13500 گلوگاه میشن واسه 3080 یا 6900XT? تا بودجه 10 تا 12 میلیون بهترین CPU که گلوگاه نشه واسه 6900XT و 3090 یا 3080 کدومه چون در اینده صد در صد یکی از این کارت ها رو میخرم.
بعد این رایزن های نسل 7000 AMD هسته کمتری نسبت به اینتل دارن مشکل نمیشن تو اینده؟! مثلا همین رایزن 6 هسته در مقابل 14 هسته اینتل

تو کل زندگیم هیچ وقت یک پردازنده قوی نخریدم همش یا i 3 خریدم یا i5 نسل قدیم :| تو کل زندگیم هم هیچ وقت پردازنده بیشتر از 4 هسته ای نداشتم الان احساس میکنم واقعا 4 هسته دیگه بازی های جدید رو نمیکشه.

پردازنده های AMD تو امازون حدقل 50$ بیشتر از اینتل OFF میخورن ولی اینجا همون پردازنده نسبت به رقیب اینتلش 3/4 تومن گرون تره

برای کارتهای گرافیک رده بالا بهتره که پردازنده حداقل Core i5 13600K باشه یا بهتر از اون Core i713700K که کمترین گلوگاه رو هنگام اجرای بازیها داشته باشه. این که کلا پردازنده گلوگاه نباشه با پردازنده های رده حرففه ای هم گاهی اوقات مقدور نیست.
ملزومات بازیها هم عمدتا موادی بالاتر از تعداد هسته ها هست و در ضمن تعداد هسته ها رو نباید مستقیما با تعداد هسته های اینتل مقایسه کرد، چون معماری متفاوتی دارند. بهتره فقط به راندمان واقعی و بنچمارکها توجه کنید.
بازیهای مدرن و جدید اگر بهینه شده باشن بین 8 تا 16 هسته رو بصورت واقعی بکار میگیرند و فرکانس و راندمان تک هسته هم معمولا نقش موثری در افزایش راندمان بازیها داره.

Fratos

کاربر سایت
Aug 23, 2006
16,071
سلام
اقا من خیلی اتفاقی AMD Ryzen™ 5 7600X گیر اوردم به 10 تومن!. بخرم نخرم؟ چرا این لعنتی داغه اینقدر؟ :D زیر 65 درجه نیست هیچ وقت (توی تست ها). بعد با 6700xt گلوگاه نمیشه؟ اقا فرشید یاری کن لطفا امشب تکلیف این قضیه رو روشن کنیم. بودجه رو بکنم 30 تومن با توجه به اینکه GPU هم دارم، سیستم AMD جمع میشه؟ هیچ تفاوت چشم گیر عجیب غریبی بین AMD Ryzen™ 5 7600X و i5 13400f نیست فقط داخل تستهای مربوط به درجه حرارت اون 65 هست و این 45.
وضعیت گلوگاه 13400
گلوگاه 7600
ظاهرا همه چیز برای AMD Radeon RX 6700 XT یه نمه Too Weak هست !!.
سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

omid_13

کاربر سایت
Nov 22, 2013
599
نام
OmidLOL
دوستان جای خوب و مطمعن میشناسید که کارت گرافیک دست دوم بفروشه ؟ میخوام یه 3080 10گیگ بگیرم میترسم ماین شده باشه~X(

ArefTheGreat

کاربر سایت
Jul 7, 2009
1,179
نام
عارف واعظ قائمی
سلام
اقا من خیلی اتفاقی AMD Ryzen™ 5 7600X گیر اوردم به 10 تومن!. بخرم نخرم؟ چرا این لعنتی داغه اینقدر؟ :D زیر 65 درجه نیست هیچ وقت (توی تست ها). بعد با 6700xt گلوگاه نمیشه؟ اقا فرشید یاری کن لطفا امشب تکلیف این قضیه رو روشن کنیم. بودجه رو بکنم 30 تومن با توجه به اینکه GPU هم دارم، سیستم AMD جمع میشه؟ هیچ تفاوت چشم گیر عجیب غریبی بین AMD Ryzen™ 5 7600X و i5 13400f نیست فقط داخل تستهای مربوط به درجه حرارت اون 65 هست و این 45.
وضعیت گلوگاه 13400
گلوگاه 7600
سپاسگزارم
اگر هدف چک کردن گلوگاه برای بازی هست که تو این سایت بهتره Graphic Intense Task رو رفرنس قرار بدید که در این صورت هر دو CPU برای این گرافیک گلوگاه نیستن.
به نظرم بین دو گزینه پیش رو، خرید رایزن منطقی تر هست با توجه به اینکه 2-3 سال دیگه باز شما دستتون باز هست برای ارتقای CPU بدون تغییر مادربورد.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام
وضعیت گلوگاه 13400
گلوگاه 7600
سپاسگزارم

پردازنده 7600X برای گرافیکی مثل 6700XT مناسبه، این که داغ و غیر داغ هست رو متوجه نشدم ولی 45 یا 65 درجه هیچ کدوم داغ نیست، اگر 100 درجه بود داغ بود، ولی هیچ مشکلی نداره.
فقط این که داستان سیستم رو نصفه تعریف کردید و نمیدونم مادربرد سوکت AM5 دارید و اگر دارید الان پردازندتون چیه. بدون توضیح کامل تکلیفی نمیشه روشن کرد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر