مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Vault

کاربر سایت
Apr 12, 2023
39
بستگی به مدل انتخابی و توان مورد نیاز داره دوست عزیز.
بله پاورهای گرین کیفیت ساخت بالایی دارن و سفارشی/وارداتی از OEM های معتبر هستن و به خاطر گارانتی مطمئن و طولانی مدت در بیشتر موارد اولویت خرید دارن نسبت به نمونه های اروزنتر خارجی. توصیه میشه. سری HP، EVO و مخصوصا OCDG پاورهای قابل اطمینانی هستن و عموما هم خرابی ندارن.

ممنون. سی پی یو قبلیم Ryzen Threadripper 1920 بود فکر کنم ۹ سال پیش خریده بودم الان میخوام یه اینتل بگیرم چی بگیرم یه مقدار از این قوی تر باشه (i5 13600 قوی تر حساب میشه الان؟). مادربرد هم بین DDR5 و DDR4 شک دارم چون کارم یه جوریه که سرعت رم براش اهمیت داره. اگه DDR4 بگیرم هزینه رم حذف میشه اگه اونقدری تفاوت نداره همون DDR4 بگیرم؟

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
ممنون. سی پی یو قبلیم Ryzen Threadripper 1920 بود فکر کنم ۹ سال پیش خریده بودم الان میخوام یه اینتل بگیرم چی بگیرم یه مقدار از این قوی تر باشه (i5 13600 قوی تر حساب میشه الان؟). مادربرد هم بین DDR5 و DDR4 شک دارم چون کارم یه جوریه که سرعت رم براش اهمیت داره. اگه DDR4 بگیرم هزینه رم حذف میشه اگه اونقدری تفاوت نداره همون DDR4 بگیرم؟

بستگی به نوع استفاده و بقیه قطعات داره. اگر هدف بازی باشه 13600 یا Core i7 13700 قطعا هم از نظر IPC و هم راندمان Multi خیلی سریعتر هستن. اما اگر کاربردهای تولید محتوا یا رندر مدنظر باشه، باید راندمان پردازنده ها در همون برنامه ها رو در نظر گرفت. در کل باز هم نسل جدید خیلی سریعتر هستن.
در مورد رم هم DDR4 در اکثر سناریوها تفاوت فاحشی با DDR5 نداره. اگر بودجه رو مشخص کرده باشید میشه تصمیم گرفت که به DDR5 میخوره یا بهتره DDR4 گرفت.

Booker DeWitt

کاربر سایت
Sep 13, 2022
172
سلام رفقا من سیستم جدیدو گرفتم بالاخره. الان سنگین ترین بازی موجود چیه؟ بجز Tlou P1 که ظاهرا مشکل داره؟
چندتا بازی قدیمی نصب کردم خوب فریم میده ولی میخوام سیستم رو به چالش بکشم. چندتا بازی خفن سنگین معرفی کنید ممنون میشم.

Natural Killer

ناظم انجمن
Jan 10, 2015
2,735
سلام رفقا من سیستم جدیدو گرفتم بالاخره. الان سنگین ترین بازی موجود چیه؟ بجز Tlou P1 که ظاهرا مشکل داره؟
چندتا بازی قدیمی نصب کردم خوب فریم میده ولی میخوام سیستم رو به چالش بکشم. چندتا بازی خفن سنگین معرفی کنید ممنون میشم.
cyberpunk 2077 overdrive از این حالت سنگینتر نداریم
tlou p1 تو پچ ۱.۱ خیلی از مشکلاتش حل شده
A plague requiem

آخرین ویرایش:

amirfakhrian

کاربر سایت
Feb 19, 2011
198
سلام قصد خرید لپ تاپ دارم که شرایط زیر را داشته باشه:
- حداقل رمش 16 باشه و حتما قابلیت ارتقا به 32 یا بالاتر را داشته باشه
- دو تا اسلات حافظه ssd داشته باشه
- پورت شبکه و hdmi داشته باشه
- از نظر cpu قابل قبول باشه
- گرافیک مهم نیست
- صفحه نمایشش اگر خوب باشه که چه بهتر اگر نبود مهم نیست.
- حداکثر بودجه نهایت 70 ولی هر چی کمتر بهتر

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام قصد خرید لپ تاپ دارم که شرایط زیر را داشته باشه:
- حداقل رمش 16 باشه و حتما قابلیت ارتقا به 32 یا بالاتر را داشته باشه
- دو تا اسلات حافظه ssd داشته باشه
- پورت شبکه و hdmi داشته باشه
- از نظر cpu قابل قبول باشه
- گرافیک مهم نیست
- صفحه نمایشش اگر خوب باشه که چه بهتر اگر نبود مهم نیست.
- حداکثر بودجه نهایت 70 ولی هر چی کمتر بهتر

مدلی که پردازنده رده حرفه ای داشته باشه، اما گرافیکش چندان قوی نباشه میتونه مدلی مثل Legion 5 15IAH7-i7 از Lenovo باشه که حدود 60 تومن قیمت داره.

amirfakhrian

کاربر سایت
Feb 19, 2011
198
مدلی که پردازنده رده حرفه ای داشته باشه، اما گرافیکش چندان قوی نباشه میتونه مدلی مثل Legion 5 15IAH7-i7 از Lenovo باشه که حدود 60 تومن قیمت داره.
ممنون این لپ تاپ نهایتا 16 گیگ رم داره. من همین الان 16 گیگ مصرفم هست باید لپ تاپ حداقل تا 32 قابلیت ارتقا رم داشته باشه.

7se7en7

Outlaw
کاربر سایت
Jun 5, 2010
4,621
نام
دانیال
سلام و عرض ادب
یک سیستم با بودجه حدود 80 تومن برای کار با نرم افزار SOLIDWORKS و رندر 3 بعدی میخوام
ممنون میشم راهنمایی کنید

یک سوال هم در مورد کارت گرافیک های QUADRO
برای این سیستم میشه استفاده کرد؟ تو بازار ایران پیدا میشه؟

پیشاپیش سپاس از لطف و راهنماییتون

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
ممنون این لپ تاپ نهایتا 16 گیگ رم داره. من همین الان 16 گیگ مصرفم هست باید لپ تاپ حداقل تا 32 قابلیت ارتقا رم داشته باشه.

مدل Legion 5 15IAH7H i7 حدود 76500 هست و 32 گیگ رم داره. قیمت 76500 هست.

سلام و عرض ادب
یک سیستم با بودجه حدود 80 تومن برای کار با نرم افزار SOLIDWORKS و رندر 3 بعدی میخوام
ممنون میشم راهنمایی کنید

یک سوال هم در مورد کارت گرافیک های QUADRO
برای این سیستم میشه استفاده کرد؟ تو بازار ایران پیدا میشه؟

پیشاپیش سپاس از لطف و راهنماییتون

کارتهای کوادرو داخل ایران هم هست و برای این سیستم هم میشه استفاده کرد. به شرط این که در نرم افزاری که استفاده میکنید کارایی داشته باشه.

قیمتمدلنام قطعهلینک خرید
بیست و شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
(پانزده میلیون و ۷۰۰ هزار تومان)
AMD Ryzen 9 5950X
(Intel Core i7 12700K)
CPU------
خرید
شش میلیون و ۹۰۰ هزار تومانCOOLER MASTER MASTERLIQUID PL240 FluxCOOLING------
هشت میلیون تومان
(ده میلیون و ۲۰۰ هزار تومان)
ASUS TUF X570-Pro Wi-Fi AM4
(ASUS PRIME Z790-P D4)
MotherBoard------
خرید
چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومانGskill Ripjaws V 16GBx2 3600Mhz DDR4 - 32GBRAMخرید
نه میلیون و ۱۰۰ هزار تومانASUS PH GeForce GTX 1650 OC 4GVGAخرید
چهار میلیون و ۷۵۰ هزار تومانWD RED 3.5" 7200 RPM 4TBHDD
سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومانSAMSUNG 980 PRO 500GB M.2SSDخرید
۴۵۰ هزار تومانSamsung 24X SATAODD------
چهار میلیون و ۳۷۰ هزار تومانGREEN GP700B-HP EVO GOLDPower------
شش میلیون و ۴۷۰ هزار تومانGREEN Z2 HEROCase------
هفتاد و چهار میلیون و ۴۴۰ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)-----

MaTrix PouYa

! The Berserker
کاربر سایت
Jul 27, 2008
3,276
نام
Pouya
درود
از دوستان کسی اینجا از گارانتی آواژنگ تجربه ای داشته ؟ یه کارت گرافیک 3060 گیگابایت مال برادرم هست که بعد از 7 ماه مشکل پیدا کرد، بردم برای گارانتی دفتر اصفهان بعد 2 روز که بررسی شد،قبول کردن مشکل داره و درخواست میدن به تهران که تعویض بشه . الان دو هفته هست هر چی پیگیری میکنم میگن تو پروسه تعویض هست و هنوز موجود نیست . حتی بهشون گفتم اگه مدل بالاتر هم باشه مشکلی نیست اختلاف قیمتش هم پرداخت میکنم ولی میگن اگه نیاز باشه تماس میگیرن . الان به نظرتون بازم صبر کنم ؟ کاری یا اقدام دیگه ای هست انجام بدم ؟
بالاخره بعد از کلی تماس و پیگیری دو روز پیش از تهران تماس گرفتن و گفتن که مدل ۳۰۶۰ موجود ندارن و به جاش ۳۰۷۰ ارسال کردن و گفتن ۴ تومن باید سر بدی . امروز رفتم تحویل گرفتم برند گیگابایت ۳ فنه هست . با توجه به تجربه چند تا دوستان از روند نمایندگی ها ،خودم رو دو سه ماه روش حساب کرده بودم ولی خب خدارا شکر زیر یک ماه شد .

7se7en7

Outlaw
کاربر سایت
Jun 5, 2010
4,621
نام
دانیال
مدل Legion 5 15IAH7H i7 حدود 76500 هست و 32 گیگ رم داره. قیمت 76500 هست.

کارتهای کوادرو داخل ایران هم هست و برای این سیستم هم میشه استفاده کرد. به شرط این که در نرم افزاری که استفاده میکنید کارایی داشته باشه.

قیمتمدلنام قطعهلینک خرید
بیست و شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
(پانزده میلیون و ۷۰۰ هزار تومان)
AMD Ryzen 9 5950X
(Intel Core i7 12700K)
CPU------
خرید
شش میلیون و ۹۰۰ هزار تومانCOOLER MASTER MASTERLIQUID PL240 FluxCOOLING------
هشت میلیون تومان
(ده میلیون و ۲۰۰ هزار تومان)
ASUS TUF X570-Pro Wi-Fi AM4
(ASUS PRIME Z790-P D4)
MotherBoard------
خرید
چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومانGskill Ripjaws V 16GBx2 3600Mhz DDR4 - 32GBRAMخرید
نه میلیون و ۱۰۰ هزار تومانASUS PH GeForce GTX 1650 OC 4GVGAخرید
چهار میلیون و ۷۵۰ هزار تومانWD RED 3.5" 7200 RPM 4TBHDD
سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومانSAMSUNG 980 PRO 500GB M.2SSDخرید
۴۵۰ هزار تومانSamsung 24X SATAODD------
چهار میلیون و ۳۷۰ هزار تومانGREEN GP700B-HP EVO GOLDPower------
شش میلیون و ۴۷۰ هزار تومانGREEN Z2 HEROCase------
هفتاد و چهار میلیون و ۴۴۰ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)-----

ممنون فرشید جان
فقط برای گرافیک ممنون میشم لطف کنی و یک مدل کوادرو که متناسب با این سیستم باشه معرفی کنی
قیمت سیستم رو تا 10 تومن بالاتر ببره مشکلی نیست

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
ممنون فرشید جان
فقط برای گرافیک ممنون میشم لطف کنی و یک مدل کوادرو که متناسب با این سیستم باشه معرفی کنی
قیمت سیستم رو تا 10 تومن بالاتر ببره مشکلی نیست

همونطور که گفتم مدل کارت کوادرو بستگی به نرم افزار و نیاز شما داره، نه فقط قطعات سیستم.
اول باید ببینید نرم افزار شما اصلا از کارت کوادرو در پردازش استفاده میکنه یا نه. اگر استفاده میکنه باید ببینید افزایش راندمانش نسبت به پردازش روی CPU ارزش خریدش رو داره یا نه.
و اگر ارزش خرید داره باید ببینید چه مدل کارتی بگیرید برای شما نسبت به قیمت راندمان مناسبی میده. سری کوادرو مدلهای مختلف با توان های متفاوت داره و همینجوری فرضی نمیشه مدلی رو انتخاب یا توصیه کرد.

Hadi MP

کاربر سایت
Jul 21, 2016
48
سلام، دوستان مانیتور 24 اینچ IPS با ساپرت Freesync کیفیت متوسط روبه بالا، کاربری گیم اداری مخلوط! ریسپانس تایم 5 و کمتر چه مدلی پیشنهاد میدین؟
مدل‌های متوسط و خوب IPS 24 75hz حوالی7-10 تومنه که در اون رنج میشه 27 پنل VA گرفت 165Hz. کیفیت این 27ها خیلی داغونه یا قیمتا کلاً درهمه؟!
(نکته: AOC 24G2E5 ارزش 7 تومن داره؟!)

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام، دوستان مانیتور 24 اینچ IPS با ساپرت Freesync کیفیت متوسط روبه بالا، کاربری گیم اداری مخلوط! ریسپانس تایم 5 و کمتر چه مدلی پیشنهاد میدین؟
مدل‌های متوسط و خوب IPS 24 75hz حوالی7-10 تومنه که در اون رنج میشه 27 پنل VA گرفت 165Hz. کیفیت این 27ها خیلی داغونه یا قیمتا کلاً درهمه؟!
(نکته: AOC 24G2E5 ارزش 7 تومن داره؟!)

مانیتور 27 اینچی با رزولوشن 1920 در 1080 که اصلا توصیه نمیشه و جزئی از گزینه ها نیست، چون چگالی پیکسلی افتضاحی دارن و در واقع TV هستن و نه مانیتور.
اما 24 اینچی مناسب با Freesync هم زیر 144 اصولا برای گیمینگ کیفیت پنل مناسبی نداره. اون سرعت پاسخگویی هم عموما غیر واقعی و ساختگی هست، مخصوصا در مانیتورهای ارزون قیمت.

مدلی مثل LG 27GQ50F-B توصیه میشه، یا اگر بودجه محدود هست Samsung C24F390.

Hadi MP

کاربر سایت
Jul 21, 2016
48
مانیتور 27 اینچی با رزولوشن 1920 در 1080 که اصلا توصیه نمیشه و جزئی از گزینه ها نیست، چون چگالی پیکسلی افتضاحی دارن و در واقع TV هستن و نه مانیتور.
اما 24 اینچی مناسب با Freesync هم زیر 144 اصولا برای گیمینگ کیفیت پنل مناسبی نداره. اون سرعت پاسخگویی هم عموما غیر واقعی و ساختگی هست، مخصوصا در مانیتورهای ارزون قیمت.

مدلی مثل LG 27GQ50F-B توصیه میشه، یا اگر بودجه محدود هست Samsung C24F390.
بسیار ممنون آقا فرشید. مدل C24F390 برای یکی از آشناها قبلا گرفتم تصویرش کیفیت نداشت. تنها آپشنش پنل خمیده بود همین! مدل 27 از بودجم خارجه متاسفانه. 24 اینچ برام کافیه فقط نمیخوام بخاطر 20درصد هزینه کمتر، کیفیت 50 درصد کمتر بگیرم.
ایسر مدل VG240Y-PBIIP حوالی 6400 بر اساس توضیحات ایسر 144 هرتز اما ریسپانسش روی 144 نزدیک 6ms هست. بنظرتون ارزش خرید داره؟ (مدل aoc پس بدرد نمیخوره 75hz با اون مبلغ؟)

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر