مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

hitman68

کاربر سایت
Sep 6, 2011
6,364
دوستان میخوام رم از 16 به 32 ارتقا بدم
الان دوتا Gskill ae ddr4 3200 8GB دارم

1688922576085.png

چه مدلی توصیه میکنین؟
RGB حتما باشه و DDR4 فعلا برام جوابه

رم های خودمو چند برمیدارن؟ یه ساله خریدم

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
بودجه که حدود 1500 - 2000 مد نظرم هست برای 500 گیگ
تو سایت ها میدیدم برندهای مختلف از 1500 هست تا 3000 تومن حدودا. ممنون میشم چندتا برند با گارانتی معتبر بهم معرفی کنید.
برای انتقال ویندوز از ssd قدیم به جدید هم ممنون میشم راهنمایی کنید و اسم نرم افزار رو بگید

مدل SAMSUNG 980 500GB توصیه میشه با گارانتی الماس
برای انتقال ویندوز هم از Paragon Hard Disk Manager استفاده کنید.

لپ تاپ ها همه اسلات SATA SSD دارن یا نه؟ کلا اسلات Sata دارن یا ممکنه یه لپ تاپی نداشته باشه کلا؟ (چون الان اکثر مدل ها کلا dvd ندارن)
چون عملا یک ssd واسه نرم افزارها و سیستم عامل کافیه برام ولی واسه فیلم و موزیک و اینا گفتم شاید از لحاظ هزینه مناسبتر باشه که در کنار ssd که خود لپ تاپ داره هارد هم بهش اضافه کنم

اگر مدلهای قدیمی باشن بیشترین تعداد پورت SATA و اگر لپ تاپ های جدید باشن بیشترین اسلات M.2 SSD رو خواهند داشت.
برای مدیا با حجم بالا بهتره که از هارددیسک اکسترنال استفاده کنید. نیازی به استفاده از SSD یا ذخیره ساز حجیم داخل دستگاههی که همینجوری هم محدودیت فضای داخلی داره نیست.

دوستان میخوام رم از 16 به 32 ارتقا بدم
الان دوتا Gskill ae ddr4 3200 8GB دارم

View attachment 300308

چه مدلی توصیه میکنین؟
RGB حتما باشه و DDR4 فعلا برام جوابه

رم های خودمو چند برمیدارن؟ یه ساله خریدم

مدل مادربرد و پردازنده رو که برای انتخاب حافظه ضروری هست عنوان نکردید.
از رم فعلی هم که بر اساس تصویر تا الان از تمام کاراییش استفاده نکردید و در فرکانس 2133 روی سیستم فعال بوده و بدون XMP.
در هر صورت بهترین گزینه میتونه مدلی مثل GSkill RIPJAWS V 2*16GB DDR4 3600MHz باشه اگر قطعات سازگار باشن.

رم فعلی شما حدود 2 تومن ارزش قیمتی داره

hitman68

کاربر سایت
Sep 6, 2011
6,364
مدل مادربرد و پردازنده رو که برای انتخاب حافظه ضروری هست عنوان نکردید.
از رم فعلی هم که بر اساس تصویر تا الان از تمام کاراییش استفاده نکردید و در فرکانس 2133 روی سیستم فعال بوده و بدون XMP.
در هر صورت بهترین گزینه میتونه مدلی مثل GSkill RIPJAWS V 2*16GB DDR4 3600MHz باشه اگر قطعات سازگار باشن.

رم فعلی شما حدود 2 تومن ارزش قیمتی داره
Motherboard : Asus B660M-A
CPU : I5 12400
VGA: 3060

والا من خیلی اطلاعات خاصی از این استفاده حداکثری از کارایی یا XMP نداشتم ولی حتما سرچ میکنم ببینم چطور میشه استفاده کرد

با درنظر گرفتن قطعات بالا همون مدل که گفتین بخرم؟

یکی از دوستان هم مدل زیر توصیه کردن
رم دسکتاپ DDR4 دو کاناله 3200 مگاهرتز CL16 کورسیر مدل VENGEANCE RGB PRO ظرفیت 32 گیگابایت

کدوم از نظر کارایی بهتره همونو بگیرم

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام دوستان
سیستم من یه مشکل عجیب پیدا کرده و اونم اینه که بعضی وقتها فریز میشه و یه مدت کوتاهی بعدش (بین چند ثانیه تا چند دقیقه) سیستم ریستارت میکنه. وقتی هم که فریز شده دیگه کاری نمیشه باهاش کرد، فقط باید یا صبر کنم خودش ریست بشه یا اینکه خودم با دکمه ریستارت کیس ریستش کنم.
این اتفاق هم بیشتر موقع تغییر دادن active window/tab اتفاق می افته. مثلا داخل کروم هستم، تب رو عوض میکنم یا یه برنامه جدید باز میکنم یا پنجره اکتیو رو عوض میکنم یه دفعه این اتفاق می افته.
ولی مثلا اگه بیام استرس تست بگیرم از سیستم و یا کار خیلی سنگین ازش بکشم اصلا این اتفاق نمی افته
اوایل وقتی این مشکل بوجود میومد در حد یکی دو ثانیه فریز میشد و سریع ریست میکرد، منم بیشتر احتمال میدادم از پاور باشه. ولی اخیرا ممکنه حتی تا چند دقیقه هم این فریز شدنش طول بکشه که منو یه کم به شک انداخت
این مشکل هم از وقتی کیس، پاور و کولر سی پی یو رو عوض کردم بوجود اومده. قبلش حتی یک بار هم این مشکل رو نداشتم.
سیستمم در حال حاضر اینه:
Rog Strix Z690-A DDR4
GSKILL Trident Z 64GB 3600
12900K
Rog Strix 1650s
Corsair RM1000x 80 PLUS Gold
case: MSI MPG VELOX 100R Mid-Tower
cpu cooler: arctic liquid freezer ii 360
خود کیس چهار تا فن روش بود و خودمم دو تا داخل کیس نصب کردم. (جمعا 6 تا فن 12 شده + خنک کننده مایع که سه فن هست)

سه قطعه ای که قبلا روی سیستم بود و این مشکل رو نداشتم:
Green Platinum GP1050B-OCDG 80Plus
case: Green GRIFFIN G6
cpu cooler: Cooler Master HYPER 212 LED Turbo ARGB

بایوس و ویندوز 11 رو مدام آپدیت نگه داشتم.
دوستان بازم تاکید میکنم که این مشکل بعد از تعویض سه قطعه ی بالا بوجود اومد. قبلش یه سال سیستم رو داشتم و این مشکل اصلا نبود.
ممنون میشم هر سر نخی که بتونید بهم بدید. خیلی روو مخمه

++++++++++++++ادیت:
صفحه آبی اصلا نمیاد

سرنخ اول: تمام کابلهای مربوط به RGB LED رو از مادربرد و کنترلر فن قطع کنید.
سرنح دوم: قطعات رو بیرون کیس تست کنید. شاید داخل کیس به دلیلی در جایی اتصال کوتاه رخ داده باشه.
سرنخ سوم: حافظه 64 گیگابایتی با پردازنده های نسل 12 و فرکانس 3600 مگاهرتز اورکلاک محسوب میشه و ممکنه پایدار نباشه، فرکانس رو روی 3200 تنظیم کنید یا اصلا XMP رو غیرفعال کنید.

این تست ها رو با اولویتی که گفته شد انجام بدید، هر کدوم تاثیری نداشت سراغ گزینه بعدی برید.

Motherboard : Asus B660M-A
CPU : I5 12400
VGA: 3060

والا من خیلی اطلاعات خاصی از این استفاده حداکثری از کارایی یا XMP نداشتم ولی حتما سرچ میکنم ببینم چطور میشه استفاده کرد

با درنظر گرفتن قطعات بالا همون مدل که گفتین بخرم؟

یکی از دوستان هم مدل زیر توصیه کردن
رم دسکتاپ DDR4 دو کاناله 3200 مگاهرتز CL16 کورسیر مدل VENGEANCE RGB PRO ظرفیت 32 گیگابایت

کدوم از نظر کارایی بهتره همونو بگیرم

در اینصورت همون پیشنهادی که داده شد و گزینه ی کورسیر هر دو برای سیستم شما مناسب هستند.
سری بعد هم حتما XMP رو برای راندمان بهینه از طریق بایوس مادربرد فعال کنید.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام این سیستم حدودا چند میارزه؟

Intel Core i7-4770K
Z87X-UD4H-CF
GREEN CASE X7
128GB SAMSUNG 850 EVO
LOGITECH G102 MOUSE
16GB RAM
GREEN GP850B-OC
SAMSUNG S24D595P

3200
1200
1800
300
300
1400
2300
3500

soha222

کاربر سایت
Jul 14, 2023
3
سلام
من کارت گرافیک gtx 1650 asus tuf 4G رو دارم به همراه cpu core i5 10th موقع بازی tchia خیلی داغ میکنه و گرافیک به 81 درجه میرسه. حتی کیس شروع میکنه به صدا دادن البته نمیدونم صدا از کدوم قطعه ست ولی مجبور میشم از ترس بازی رو ببندم. چیکار میتونم بکنم؟ راهی هست بشه دما رو کنترل کرد و صدا هم نده؟
یا این بازی انقد سنگینه که به این سیستم نمیخوره و باید بی خیالش بشم؟ :(

Hadi MP

کاربر سایت
Jul 21, 2016
48
سلام
من کارت گرافیک gtx 1650 asus tuf 4G رو دارم به همراه cpu core i5 10th موقع بازی tchia خیلی داغ میکنه و گرافیک به 81 درجه میرسه. حتی کیس شروع میکنه به صدا دادن البته نمیدونم صدا از کدوم قطعه ست ولی مجبور میشم از ترس بازی رو ببندم. چیکار میتونم بکنم؟ راهی هست بشه دما رو کنترل کرد و صدا هم نده؟
Screenshot 2023-07-14 191405.png
با توجه به فصل تابستان و اینکه مدل کیس نگفتین، اگر دما حوالی 81 هست طبیعیه. نگران نباشید. بخصوص اگر FPS بالا می‌‎گیرید کاملاً طبیعیه.

• Like
Reactions: soha222

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام

اگر منظورتون از صدا دادن بوق زدن هست که افزایش دمای گرافیک در حالت عادی باعث بوق زدن Buzzer یا هیچ قطعه دیگه ای نمیشه. مگر این که اون صدا آلارم تنظیم شده برای پردازنده باشه.
همونطور که دوستان گفتن 81 درجه زیاد یا خطرساز نیست و سنگینی بازی هم به تنهایی نمیتونه باعث خرابی سخت افزاری بشه.

برای کنترل بیشتر بهتره ماکزیمم نرخ فریم رو محدود کنید یا Vsync رو از تنظیمات گرافیکی بازی روشن کنید.

Vault

کاربر سایت
Apr 12, 2023
39
این پاورهای گرین بهتر نیستن تا این خارجی ها؟ یه ترمالتک ۱۰۰۰ وات خریدم و وصل کردم یه جرقه ای زد فکر کنم مادربرد رو سوزوند دیگه بوت نمیشه. مادربورد و سی پی یو همتراز کارت گرافیک ۳۰۸۰ ti چه مدلی پیشنهاد میدید؟

Hadi MP

کاربر سایت
Jul 21, 2016
48
این پاورهای گرین بهتر نیستن تا این خارجی ها؟ یه ترمالتک ۱۰۰۰ وات خریدم و وصل کردم یه جرقه ای زد فکر کنم مادربرد رو سوزوند دیگه بوت نمیشه. مادربورد و سی پی یو همتراز کارت گرافیک ۳۰۸۰ ti چه مدلی پیشنهاد میدید؟
مدل ThermalTake که گرفتین چی هست؟ اگر مادربرد روشن میشه اما بوت نمیشه ارتباطی به پاور نداره.
پاورهای گرین گرانتر از محصولات برند خارجیه، و عملکردشون بسیار پایینتر، نبود گواهی واقعی 80 پلاس، نبود تست نویز و ریپل از هیچ مدلی و.... قابل توصیه نیست متاسفانه.

Vault

کاربر سایت
Apr 12, 2023
39
مدل ThermalTake که گرفتین چی هست؟ اگر مادربرد روشن میشه اما بوت نمیشه ارتباطی به پاور نداره.
پاورهای گرین گرانتر از محصولات برند خارجیه، و عملکردشون بسیار پایینتر، نبود گواهی واقعی 80 پلاس، نبود تست نویز و ریپل از هیچ مدلی و.... قابل توصیه نیست متاسفانه.

مدلش اینه
https://global.microless.com/produc...modular-atx-power-supply-ps-tpi-1000f3fdgk-1/
کابل ها هم درست نصب شده بود بار اول که روشن شد یه صدای جرقه ای اومده و متاسفانه سیستم دیگه بوت نمیشه ظاهرا خود مادربرد آسیب دیده.

• Like
Reactions: Hadi MP

Hadi MP

کاربر سایت
Jul 21, 2016
48
مدلش اینه
https://global.microless.com/produc...modular-atx-power-supply-ps-tpi-1000f3fdgk-1/
کابل ها هم درست نصب شده بود بار اول که روشن شد یه صدای جرقه ای اومده و متاسفانه سیستم دیگه بوت نمیشه ظاهرا خود مادربرد آسیب دیده.
از اسمبل مطمئین بودین؟ شاید اتصال بوده پاور جرقه زده. ممکنه نوسان برق در اون لحظه بوجود اومده باشه. باتری CMOS دربیارین و با تخلیه کامل بایوس مادربرد صفر کنید شاید دوباره بوت شد. اگر احیاناً موفق شدین به بایوس وارد بشید حتما دوباره همون ورژن بایوس نصب کنید. بعضی وقتا فایل بایوس مشکل پیدا می‌کنه.
کیفیت این پاور خیلی خوبه، از مدلای ارزون قیمت نیست. بالاخره یکجا مشکلی بوده.

• Like
Reactions: Vault

miladxyz2

کاربر سایت
May 25, 2021
72
واقعا پاورهای گرین بی کیفیت هستن من هر مدلی گرفتم بعد یک مدت مشکل دار شد رفتم کولر مستر خریدم الان سیستم تازه داره خوب کار میکنه

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید

بستگی به مدل انتخابی و توان مورد نیاز داره دوست عزیز.
بله پاورهای گرین کیفیت ساخت بالایی دارن و سفارشی/وارداتی از OEM های معتبر هستن و به خاطر گارانتی مطمئن و طولانی مدت در بیشتر موارد اولویت خرید دارن نسبت به نمونه های اروزنتر خارجی. توصیه میشه. سری HP، EVO و مخصوصا OCDG پاورهای قابل اطمینانی هستن و عموما هم خرابی ندارن.

مشکلی که شما داشتید احتمالا از اتصال کوتاه در جایی از کیس با قطعات بوده و قاعدتا نباید باعث سوختن پاور میشده. پاور رو با تستر مخصوص چک کنید تا از سلامت یا خراب بودنش مطمئن بشید.

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر